Czasami zdarza się, że ciepłomierz nie nalicza prawidłowo. Przyczyną błędnych pomiarów mogą być zatrzymanie przetwornika przepływu z powodu nagromadzenia się zanieczyszczeń, uszkodzenie mechaniczne, nieprawidłowy...
Czasami zdarza się, że ciepłomierz nie nalicza prawidłowo. Przyczyną błędnych pomiarów mogą być zatrzymanie przetwornika przepływu z powodu nagromadzenia się zanieczyszczeń, uszkodzenie mechaniczne, nieprawidłowy montaż czy nieprawidłowy dobór urządzenia.
Racjonalne gospodarowanie energią pozwala obniżyć opłaty. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad, by zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania nawet o 40%.
Racjonalne gospodarowanie energią pozwala obniżyć opłaty. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad, by zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania nawet o 40%.
Jak dokonać rozliczenia w przypadku niesprawności technicznej wodomierza?
Na wniosek zarządcy przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek sprawdzić prawidłowość działania wodomierza głównego, jeśli ten okaże się niesprawny technicznie. Jeśli wodomierz rzeczywiście okaże się wadliwy jest to bezpłatne, ale w przypadku, gdy kontrola nie potwierdzi zgłoszonych zastrzeżeń, zarządca pokrywa jej koszty.
Zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. 2001 Nr 72 poz 747) prawa i obowiązki stron, tj. przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego i odbiorcy usług (spółdzielni, wspólnoty, właściciela budynku) określają:
zatwierdzony przez radę gminy regulamin doprowadzania wody i odprowadzania ścieków,
zatwierdzoną przez radę gminy taryfę za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (Dz U.2006 nr 123 poz. 858)
podpisywane indywidualnie przez strony (przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne i odbiorcę) umowy o świadczenie usług wodociągowo-kanalizacyjnych.
Zgodnie z ustawą, do rozliczeń ilości wody dostarczonej do nieruchomości obie strony przyjmują wskazania wodomierza głównego.
W przypadku budynków wielolokalowych zarządca lub właściciel budynku rozlicza się przedsiębiorstwem wodociągowym na podstawie wskazań wodomierza głównego, a z lokatorami na podstawie wskazań wodomierzy mieszkaniowych. Zobacz również »
Jak każde urządzenie wodomierz główny lub któryś z wodomierzy mieszkaniowych może okazać się niesprawny technicznie.
Na wniosek zarządcy przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek sprawdzić prawidłowość działania wodomierza głównego. Jeśli wodomierz rzeczywiście okaże się wadliwy jest to bezpłatne, ale w przypadku, gdy kontrola nie potwierdzi zgłoszonych zastrzeżeń, zarządca pokrywa jej koszty.
W razie stwierdzenia nieprawidłowego działania wodomierza głównego ilość pobranej wody ustala się na podstawie średniego zużycia wody w okresie 3 miesięcy przed stwierdzeniem niesprawności działania wodomierza, a gdy nie jest to możliwe, to na podstawie średniego zużycia wody w porównywalnym okresie roku ubiegłego lub iloczynu średniomiesięcznego zużycia wody w roku ubiegłym i liczby miesięcy nieprawidłowego działania wodomierza. Czytaj więcej o wodomierzach »
Lokator, który podejrzewa niesprawność techniczną wodomierza mieszkaniowego powinien zgłosić to zarządcy. Jeśli ekspertyza potwierdzi awarię, wskazania wodomierza oczywiście nie mogą stanowić podstawy rozliczenia. Lokator może równie dobrze nie zorientować się, że ma niesprawny wodomierz, wówczas usterka zostanie wykryta dopiero podczas najbliższego odczytu.
Sytuacja nieprawności wodomierza musi być przewidziana w regulaminie spółdzielni/wspólnoty. Zarządcy rozliczają wówczas wodę różnymi sposobami, np.:
podstawę do rozliczenia zużycia wody za okres między ostatnim odczytem wskazań, a wymianą licznika na nowy, stanowi średnie zużycie z dwóch poprzednich okresów rozliczeniowych, z pominięciem okresu kończącego się takim samym stanem jak wskazuje uszkodzony wodomierz.
Podstawę do rozliczenia stanowi średnie zużycie wody w okresie sześciu miesięcy poprzedzających stwierdzenie niesprawności wodomierza, a gdy jest to niemożliwe lub utrudnione – zużycie wody w pierwszym okresie odczytowym po wymianie wodomierza.
W przypadku, gdy uszkodzenie wodomierza nastąpiło z winy lokatora, lokal rozlicza się zwykle ryczałtowo jako nieopomiarowany, a dodatkowo lokator ponosi koszty naprawy, legalizacji i montażu wodomierza lub wymiany na nowy.
BMETERS POLSKA SP. Z O.O.
ul. Główna 60 51-188 Psary k. Wrocławia tel. 71 388 90 83 fax 71 387 15 37
Poul6
Poul6, 27.03.2020r., 06:28:29
O właśnie o to mi chodziło bo ciężko to znaleźć że lokator gdy zepsuje licznik to rozlicza się ryczałtem
Kamil179
Kamil179, 17.05.2020r., 05:58:45
No tak ale to wszystko powinno być uregulowane w regulaminie spółdzielni/wspólnoty
Sylwia
Sylwia, 24.09.2021r., 15:16:12
„Lokator może równie dobrze nie zorientować się, że ma niesprawny wodomierz, wówczas usterka zostanie wykryta dopiero podczas najbliższego odczytu.„ w naszym przypadku usterka nie została w ogóle wykryta dopiero po wymianie nowego licznika ale to sobie wymyśliła spółdzielnia i okazało się, że mamy do zapłaty 4,5tys za wodę !! Co w takim wypadku zrobić ? Czy naszym obowiązkiem jest porównywanie kosztów wody z licznikiem wodomierzy ??
Z dniem 30 października ub. roku upłynął okres przejściowy, podczas którego obowiązywały jednocześnie stare i nowe (zawarte w unijnej dyrektywie MID) przepisy tworzące system oceny zgodności urządzeń pomiarowych....
Z dniem 30 października ub. roku upłynął okres przejściowy, podczas którego obowiązywały jednocześnie stare i nowe (zawarte w unijnej dyrektywie MID) przepisy tworzące system oceny zgodności urządzeń pomiarowych. Jaki jest wymiar praktyczny finalnego odejścia od dawnych regulacji i pełnego przejścia z systemu prawnej kontroli metrologicznej na system oceny zgodności?
8 grudnia w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie odbędzie się spotkanie szkoleniowo-integracyjne Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Jednym z prelegentów będzie Andrzej Zych...
8 grudnia w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie odbędzie się spotkanie szkoleniowo-integracyjne Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Jednym z prelegentów będzie Andrzej Zych z BMETERS Polska.
W październiku cykl szkoleń dla projektantów z cyklu "Akademia inżyniera" zawita do Torunia, Warszawy, Gdańska, Słupska, Szczecina, Świnoujścia i Koszalina.
W październiku cykl szkoleń dla projektantów z cyklu "Akademia inżyniera" zawita do Torunia, Warszawy, Gdańska, Słupska, Szczecina, Świnoujścia i Koszalina.
5 grudnia gościć będziemy w warszawskim Novotelu, gdzie odbędzie się XVII Kongres Zarządców Nieruchomości Mieszkaniowych. Z prelekcją tematyczną wystąpi Andrzej Zych, Doradca Techniczny ds. Opomiarowania...
5 grudnia gościć będziemy w warszawskim Novotelu, gdzie odbędzie się XVII Kongres Zarządców Nieruchomości Mieszkaniowych. Z prelekcją tematyczną wystąpi Andrzej Zych, Doradca Techniczny ds. Opomiarowania Mediów.
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej kontrolować ich przyszłe wykorzystanie oraz wydatki...
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej kontrolować ich przyszłe wykorzystanie oraz wydatki na pokrycie rachunków - a pochłaniają przecież one niemałą część budżetów.
W nowo budowanych blokach coraz częściej wykonuje się instalację cyrkulacyjną ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Choć jest to rozwiązanie powszechnie stosowane, opomiarowanie ciepłej wody staje się wówczas...
W nowo budowanych blokach coraz częściej wykonuje się instalację cyrkulacyjną ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Choć jest to rozwiązanie powszechnie stosowane, opomiarowanie ciepłej wody staje się wówczas dość skomplikowane. Aby uzyskać prawidłowe rozliczenia, należy w odpowiedni sposób zamontować na cyrkulacji dwa wodomierze, by dane z odczytu były zgodne z rzeczywistym zużyciem.
To usługa, z której korzystają najczęściej przedsiębiorstwa wodociągowe w celu dokładnego dobrania wodomierzy, ale czasami również zarządcy, którzy chcą się przekonać, czy zainstalowany wodomierz rzeczywiście...
To usługa, z której korzystają najczęściej przedsiębiorstwa wodociągowe w celu dokładnego dobrania wodomierzy, ale czasami również zarządcy, którzy chcą się przekonać, czy zainstalowany wodomierz rzeczywiście jest odpowiedni.
Wymieniając wodomierze wielu zarządców decyduje się na zakup najnowocześniejszego rozwiązania – wodomierzy z odczytem radiowym. Jest ono droższe niż tradycyjne, ale przynosi duże oszczędności administratorom,...
Wymieniając wodomierze wielu zarządców decyduje się na zakup najnowocześniejszego rozwiązania – wodomierzy z odczytem radiowym. Jest ono droższe niż tradycyjne, ale przynosi duże oszczędności administratorom, a lokatorom ułatwia życie.
Czasami wystarczy tylko zmienić nawyki, by marnować znacznie mniej wody. A parę dodatkowych, niewielkich inwestycji w gospodarstwie domowym przyniesie co najmniej kilkaset złotych oszczędności w skali...
Czasami wystarczy tylko zmienić nawyki, by marnować znacznie mniej wody. A parę dodatkowych, niewielkich inwestycji w gospodarstwie domowym przyniesie co najmniej kilkaset złotych oszczędności w skali roku.
Różnice między odczytem wskazań wodomierza głównego i sumy wodomierzy w mieszkaniach lokatorów są nie do uniknięcia. Skąd się biorą i jak można je zmniejszyć?
Różnice między odczytem wskazań wodomierza głównego i sumy wodomierzy w mieszkaniach lokatorów są nie do uniknięcia. Skąd się biorą i jak można je zmniejszyć?
Po upływie 5 lat urządzenia metrologiczne muszą zostać wymienione lub ponownie zalegalizowane. Podejmując decyzję o wyborze trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim koszty. Różnice cenowe...
Po upływie 5 lat urządzenia metrologiczne muszą zostać wymienione lub ponownie zalegalizowane. Podejmując decyzję o wyborze trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim koszty. Różnice cenowe między legalizacją a wymianą na nowy wcale nie są jednak duże.
Prawie cała Polska ma w kranie wodę średnio twardą lub twardą. Taka woda wymusza większe zużycie detergentów i nie służy instalacjom grzewczym oraz urządzeniom AGD. Z myślą o domowym budżecie warto się...
Prawie cała Polska ma w kranie wodę średnio twardą lub twardą. Taka woda wymusza większe zużycie detergentów i nie służy instalacjom grzewczym oraz urządzeniom AGD. Z myślą o domowym budżecie warto się zastanowić nad technologiami umożliwiającymi zmiękczanie.
Racjonalne gospodarowanie energią pozwala obniżyć opłaty. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad, by zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania nawet o 40%.
Racjonalne gospodarowanie energią pozwala obniżyć opłaty. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad, by zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania nawet o 40%.
Latem zużycie wody idzie w górę. Uwielbiamy podlewać ogródki, napełniać ku uciesze dzieci dmuchane baseny i brać kilka razy dziennie orzeźwiający prysznic. Jak korzystać z tych letnich przyjemności, by...
Latem zużycie wody idzie w górę. Uwielbiamy podlewać ogródki, napełniać ku uciesze dzieci dmuchane baseny i brać kilka razy dziennie orzeźwiający prysznic. Jak korzystać z tych letnich przyjemności, by radości nie zepsuł rachunek za wodę?
Zarządca nieruchomości ma ustawowy obowiązek rozliczać koszty ogrzewania w budynkach mieszkalnych zgodnie z ich zużyciem, a także przedstawić lokatorom wewnętrzny regulamin przedstawiający sposób rozliczania.
Ustawa...
Zarządca nieruchomości ma ustawowy obowiązek rozliczać koszty ogrzewania w budynkach mieszkalnych zgodnie z ich zużyciem, a także przedstawić lokatorom wewnętrzny regulamin przedstawiający sposób rozliczania.
Ustawa nie precyzuje, jakie dokładnie informacje mają się w nim znaleźć. Tymczasem dobrze skonstruowany, wyczerpujący regulamin służy interesom zarówno zarządcy jak i lokatora. Warto wiedzieć, co powinien zawierać.
Mimo, że woda produkowana przez przedsiębiorstwa wodociągowe jest zdatna do picia, specjaliści BMETERS, jako przedstawiciele firmy nie tylko sprzedającej, ale też serwisującej wodomierze, odradzają picie...
Mimo, że woda produkowana przez przedsiębiorstwa wodociągowe jest zdatna do picia, specjaliści BMETERS, jako przedstawiciele firmy nie tylko sprzedającej, ale też serwisującej wodomierze, odradzają picie „kranówki”. Z ich doświadczenia wynika, że woda, która płynie z kranów może być poważnie zanieczyszczona.
Wodomierz BMETERS pojawił się w materiale Dzień Dobry TVN. Dziennikarze programu sprawdzali, co jest bardziej ekonomiczne - zmywanie naczyń ręcznie czy w zmywarce. Efekty testu porównawczego sprawdzali...
Wodomierz BMETERS pojawił się w materiale Dzień Dobry TVN. Dziennikarze programu sprawdzali, co jest bardziej ekonomiczne - zmywanie naczyń ręcznie czy w zmywarce. Efekty testu porównawczego sprawdzali na wodomierzu BMETERS. Okazało się, że podczas zmywania ręcznego zużyto 36 litrów wody, a podczas mycia w zmywarce - tylko 14 litrów. Wodomierz bardzo precyzyjnie pokazał tę różnicę.
W tym roku BMETERS Polska będąca częścią międzynarodowej Grupy BMETERS, obchodzi jubileusz 10-lecia istnienia firmy w Polsce.
Z tej okazji firma podziękowała wszystkim za dotychczasową współpracę i zapewniła,...
W tym roku BMETERS Polska będąca częścią międzynarodowej Grupy BMETERS, obchodzi jubileusz 10-lecia istnienia firmy w Polsce.
Z tej okazji firma podziękowała wszystkim za dotychczasową współpracę i zapewniła, że postara się, aby kolejna dekada przyniosła jeszcze więcej sukcesów i satysfakcji ze wspólnych działań.
Firma BMETERS Polska rozszerzyła ofertę systemów zdalnego odczytu o nowoczesny portal Hydrolink Online. Narzędzie umożliwi archiwizację i analizę danych ze wszystkich urządzeń BMETERS opartych o radiowy...
Firma BMETERS Polska rozszerzyła ofertę systemów zdalnego odczytu o nowoczesny portal Hydrolink Online. Narzędzie umożliwi archiwizację i analizę danych ze wszystkich urządzeń BMETERS opartych o radiowy system transmisji. To innowacyjny krok w zarządzaniu zintegrowanymi danymi pochodzącymi z odczytów.
Firma BMETERS Polska zaprasza na kolejną w tym roku konferencję skierowaną do administratorów, zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych, a także do wszystkich zainteresowanych tematyką nowoczesnych...
Firma BMETERS Polska zaprasza na kolejną w tym roku konferencję skierowaną do administratorów, zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych, a także do wszystkich zainteresowanych tematyką nowoczesnych rozwiązań stosowanych w systemach instalacji wody i ciepła oraz w systemach ochrony przeciwpożarowej.
Podzielniki kosztów ogrzewania HYDROCLIMA-RFM i HYDROCLIMA-OPTO firmy BMETERS, otrzymały właśnie Rekomendaję Techniczną od Instytutu Techniki Budowlanej ITB. To jak dotąd pierwsza i jedyna firma w Polsce,...
Podzielniki kosztów ogrzewania HYDROCLIMA-RFM i HYDROCLIMA-OPTO firmy BMETERS, otrzymały właśnie Rekomendaję Techniczną od Instytutu Techniki Budowlanej ITB. To jak dotąd pierwsza i jedyna firma w Polsce, której produkty w zakresie rozliczania kosztów są rekomendowane przez Państwową Jednostkę Badawczą.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.