Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki, służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników...
Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki, służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.
Znaczna część budynków wyposażona jest dziś w dźwigi osobowe. Zarządy starszych budynków, które wind nie mają, szukają możliwości ich zewnętrznej dobudowy bądź technicznych możliwości wstawienia...
Znaczna część budynków wyposażona jest dziś w dźwigi osobowe. Zarządy starszych budynków, które wind nie mają, szukają możliwości ich zewnętrznej dobudowy bądź technicznych możliwości wstawienia windy w tzw. duszy klatki. I nie chodzi tu o podniesienie wartości nieruchomości, choć na to taka inwestycja też wpływa, ale o ułatwienie życia mieszkańcom wyższych pięter. Z windami wiąże się niemało rygorystycznych zasad i przepisów, które zarządca znać powinien.
Zarządzanie nieruchomościami coraz częściej odbywa się online, przy wykorzystaniu rozwiązań technologii informatycznej oraz komputerowej. To właśnie dzięki tym rozwiązaniom możliwe jest zwoływanie e-zebrań...
Zarządzanie nieruchomościami coraz częściej odbywa się online, przy wykorzystaniu rozwiązań technologii informatycznej oraz komputerowej. To właśnie dzięki tym rozwiązaniom możliwe jest zwoływanie e-zebrań i e-głosowań, które pozwalają na „w miarę normalne” zarządzanie nieruchomością. Jak jeszcze oprogramowanie wspiera zarządców w pracy?
Opomiarowanie i rozliczenie mediów [e-book za darmo]
Ustawa o efektywności energetycznej między innymi określa zadania przedsiębiorstw energetycznych i jednostek samorządu terytorialnego w zakresie realizacji obowiązku uzyskania oszczędności energii.
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej kontrolować ich przyszłe wykorzystanie oraz wydatki na pokrycie rachunków - a pochłaniają przecież one niemałą część budżetów.
Żeby jednak urządzenia te dawały oczekiwany efekt, muszą być dobrze dobrane do naszych potrzeb i wysokiej jakości. Co to znaczy? Mamy nadzieję, że nasz e-book poświęcony temu zagadnieniu pomoże się tego dowiedzieć i ułatwi oszczędzanie na co dzień w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych. W publikacji poruszamy następujące zagadnienia:
Nowa dyrektywa pomoże oszczędnie korzystać z ciepła w budynkach mieszkalnych
W dniu 11 grudnia 2018 r. została uchwalona dyrektywa, która nowelizuje dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej. Postanowienia nowej dyrektywy w stosunku do poprzedniej, porządkują kwestię dostarczania ciepła do budynków mieszkalnych wielolokalowych, w szczególności rozliczanie kosztów ogrzewania oraz kosztów przygotowania ciepłej wody użytkowej w lokalach takich budynków.
Media we wspólnocie mieszkaniowej – z doświadczeń zarządcy budynku
Czy niesprawne urządzenia pomiarowe mogą wypaczać dane dotyczące faktycznego zużycia mediów? W jaki sposób możemy zmniejszyć koszty dostawy energii cieplnej do nieruchomości?
Wodomierze a racjonalizacja zużycia wody
Ministerstwo Środowiska w nowelizacji Prawa wodnego zaproponowało nowy system naliczania opłat za korzystanie z wody od 20 lipca 2017 r. Najwięcej zapłacą ci, którzy nie oszczędzają krajowych, bardzo szczupłych, zasobów wodnych. Wysokość obciążeń, jakie będą nakładane na poszczególne podmioty, będzie zależeć od ilości zużywanej przez nie wody. Im kto więcej będzie jej czerpał, tym więcej będzie musiał za to zapłacić.
Zarządzanie budynkiem wyposażonym w urządzenia mierzące zużycie ciepła oraz wody w każdym lokalu pozwala na dokonanie podziału kosztów odpowiadających realnemu zużyciu.
Zdalny odczyt to większa niezależność zarządcy
Od ponad dziesięciu lat BMETERS dostarcza na polski rynek najwyższej jakości wodomierze, ciepłomierze i podzielniki kosztów ogrzewania. Uzupełnienie oferty urządzeń pomiarowych stanowi system zdalnego odczytu, który zapewnia wygodę, samowystarczalność i kontrolę nad zarządzaną nieruchomością.
Przegląd wodomierzy
Jakie powinny być ciepłomierze?
Dobry ciepłomierz jest możliwie dokładny, bezawaryjny i wyposażony w opcję zdalnego odczytu. Jeszcze lepiej, gdy producent dostarcza urządzenie razem z odpowiednim oprogramowaniem, wtedy zarządca budynku lub sieci sam może dokonywać odczytów. System może stanowić uzupełnienie inteligentnego budynku – takie rozwiązania są możliwe dzięki rozwojowi elektroniki i automatyki procesów.
Porównanie ciepłomierzy mechanicznych i ultradźwiękowych
Rosnąca popularność ciepłomierzy ultradźwiękowych przyczyniła się do postępujących obniżek cen tych urządzeń pomiarowych. Ultradźwiękowe liczniki ciepła są instalowane coraz częściej, dlatego też warto porównać zasadę ich działania z najbardziej rozpowszechnionymi na rynku ciepłomierzami mechanicznymi.
Przegląd ciepłomierzy
Z czym się wiąże wybór podzielnika?
Wybór podzielników kosztów ciepła nakłada na zarządcę/właściciela szczególny obowiązek staranności w ich stosowaniu, gdyż urządzenia te nie podlegają żadnym regulacjom prawnym. W dodatku sposób naliczenia należności za ogrzewanie może być wadliwy, nawet pomimo prawidłowego montażu i rozmieszczenia podzielników, jeśli nie odpowiada rzeczywistemu zużyciu ciepła na ogrzewanie.
Podzielniki BMETERS gwarancją prawidłowego rozliczenia kosztów zużycia energii w budownictwie wielolokalowym
Podzielnik jest obecnie najlepiej dostosowanym urządzeniem pozwalającym na prawidłowe i sprawiedliwe rozliczenie kosztów ogrzewania. Jest również jednym ze sposobów rozliczenia indywidualnych kosztów ciepła określonym przez polskie prawo oraz przez zaimplementowaną w bieżącym roku do prawa polskiego dyrektywę efektywności energetycznej (EED).
Przegląd podzielników
Zintegrowany system zdalnego odczytu HYDROLINK
Firma BMETERS Polska od lat bada, rozwija i na bieżąco doskonali system zdalnego odczytu i rozliczeń mediów. W trosce o maksymalną wygodę użytkowników wszystkie urządzenia BMETERS wyposażone w moduły radiowe są ze sobą w pełni kompatybilne i można je samodzielnie oraz w wygodny sposób odczytać za pomocą jednego zestawu inkasenckiego.
Przegląd czujników
Publikacja powstała we współpracy z firmą BMeters.
Po upływie 5 lat urządzenia metrologiczne muszą zostać wymienione lub ponownie zalegalizowane. Podejmując decyzję o wyborze trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim koszty. Różnice cenowe...
Po upływie 5 lat urządzenia metrologiczne muszą zostać wymienione lub ponownie zalegalizowane. Podejmując decyzję o wyborze trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim koszty. Różnice cenowe między legalizacją a wymianą na nowy wcale nie są jednak duże.
Najważniejsze elementy ciepłomierza to przetwornik przepływu, czujniki temperatury i elektroniczny przelicznik. Ponieważ wybór urządzeń na rynku jest szeroki, warto wiedzieć, jakie możliwości dają użytkownikom...
Najważniejsze elementy ciepłomierza to przetwornik przepływu, czujniki temperatury i elektroniczny przelicznik. Ponieważ wybór urządzeń na rynku jest szeroki, warto wiedzieć, jakie możliwości dają użytkownikom parametry techniczne tych elementów.
Dostarczenie zarządcy narzędzia umożliwiającego sprawdzenie w okresie rozliczeniowym, czy dostarczona ilość energii jest zgodna z zamówieniem (umową), znacznie poprawiłoby zarządzanie i ułatwiłoby obniżkę...
Dostarczenie zarządcy narzędzia umożliwiającego sprawdzenie w okresie rozliczeniowym, czy dostarczona ilość energii jest zgodna z zamówieniem (umową), znacznie poprawiłoby zarządzanie i ułatwiłoby obniżkę kosztów.
Problem z ciepłem i jego rozliczaniem polega na tym, że jego zużycia w ogóle nie widać. Niektórzy mogą mieć więc wrażenie, że nie zużywa się go wcale. A już na pewno, że za wysokie kwoty do uiszczenia...
Problem z ciepłem i jego rozliczaniem polega na tym, że jego zużycia w ogóle nie widać. Niektórzy mogą mieć więc wrażenie, że nie zużywa się go wcale. A już na pewno, że za wysokie kwoty do uiszczenia odpowiedzialnie jest złe rozliczenie, a nie np. nieszczelne ściany, nieocieplony strop czy nieustanne wietrzenie przy włączonych grzejnikach.
Problematyka rozliczania kosztów ciepła dostarczonego do budynku wielolokalowego pomiędzy indywidualnych właścicieli wyodrębnionych lokali od początku budziła i – pomimo wielości publikacji oraz orzeczeń...
Problematyka rozliczania kosztów ciepła dostarczonego do budynku wielolokalowego pomiędzy indywidualnych właścicieli wyodrębnionych lokali od początku budziła i – pomimo wielości publikacji oraz orzeczeń na ten temat – nadal budzi wiele wątpliwości i rozbieżnych interpretacji regulacji obowiązujących w tym zakresie.
Ciepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i nowoczesne wzornictwo, ponadto...
Ciepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i nowoczesne wzornictwo, ponadto nadają się do montażu w starych sieciach grzewczych. Sprawdź, jaki ciepłomierz będzie dla Ciebie najlepszy.
Stanowisko Departamentu Ciepłownictwa Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie rozporządzenia MiŚ w sprawie warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy, podzielników...
Stanowisko Departamentu Ciepłownictwa Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie rozporządzenia MiŚ w sprawie warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy do pomiaru c.w.u. warunków wyboru metody rozliczania kosztów zakupu ciepła oraz zakresu informacji zawartych w indywidualnych rozliczeniach.
W maju 2021 r. weszła w życie nowelizacja Prawa energetycznego implementująca wymagania dyrektywy EED [5]. W praktyce oznacza to, że do 2027 r. wszystkie wodomierze muszą mieć możliwość zdalnego odczytu.
W maju 2021 r. weszła w życie nowelizacja Prawa energetycznego implementująca wymagania dyrektywy EED [5]. W praktyce oznacza to, że do 2027 r. wszystkie wodomierze muszą mieć możliwość zdalnego odczytu.
Obecnie na zebraniach wspólnot mieszkaniowych nie dyskutuje się już na temat, czy instalować wodomierze w mieszkaniach. Mówi się raczej o legalizacji, rodzaju wodomierzy i sposobie zabezpieczenia przed...
Obecnie na zebraniach wspólnot mieszkaniowych nie dyskutuje się już na temat, czy instalować wodomierze w mieszkaniach. Mówi się raczej o legalizacji, rodzaju wodomierzy i sposobie zabezpieczenia przed kradzieżą wody.
W numerze 3/2011 „Administratora" znajduje się artykuł nt. rozliczania kosztów zużycia wody we wspólnocie, w którym Autor przedstawia zasady, na podstawie których należy obciążać członków wspólnoty kosztami...
W numerze 3/2011 „Administratora" znajduje się artykuł nt. rozliczania kosztów zużycia wody we wspólnocie, w którym Autor przedstawia zasady, na podstawie których należy obciążać członków wspólnoty kosztami zużytej wody oraz odprowadzonych ścieków.
W poprzednim numerze „Administratora" (9/2010 s. 36) określiliśmy ogólne korzyści, jakie uzyskuje zarządca nieruchomości, wykorzystując system zdalnego odczytu wodomierzy BMETERS HYDROLINK w trakcie rozliczania...
W poprzednim numerze „Administratora" (9/2010 s. 36) określiliśmy ogólne korzyści, jakie uzyskuje zarządca nieruchomości, wykorzystując system zdalnego odczytu wodomierzy BMETERS HYDROLINK w trakcie rozliczania wody, do którego obliguje go ustawodawca.
Zbliża się okres wykonywania rozliczeń rocznych we wspólnotach mieszkaniowych i przedstawienia sprawozdań ze swojej pracy przez zarządy. Publikacja ukazuje metodykę okresowego rozliczania kosztów zużytej...
Zbliża się okres wykonywania rozliczeń rocznych we wspólnotach mieszkaniowych i przedstawienia sprawozdań ze swojej pracy przez zarządy. Publikacja ukazuje metodykę okresowego rozliczania kosztów zużytej wody we wspólnotach mieszkaniowych
Artykuł zawiera podstawowe informacje dotyczące uwarunkowań prawnych, ekonomicznych i technicznych dla przeprowadzania operacji wymiany sieci instalacji wodno-kanalizacyjnych w budynkach
Artykuł zawiera podstawowe informacje dotyczące uwarunkowań prawnych, ekonomicznych i technicznych dla przeprowadzania operacji wymiany sieci instalacji wodno-kanalizacyjnych w budynkach
Rozliczenie wody zużytej na danej nieruchomości i próba optymalizacji lub modernizacji instalacji wodociągowej, by użytkownicy lokali płacili za wodę faktycznie zużytą w danym lokalu i sprawiedliwie za...
Rozliczenie wody zużytej na danej nieruchomości i próba optymalizacji lub modernizacji instalacji wodociągowej, by użytkownicy lokali płacili za wodę faktycznie zużytą w danym lokalu i sprawiedliwie za wodę zużytą na cele wspólne, to nie jedyne stojące przed zarządcą nieruchomości zadania, w których realizacji mogą pomóc prawidłowo dobrane i eksploatowane wodomierze.
Dlaczego wodomierze mieszkaniowe nie są traktowane jako podzielniki kosztów, jeśli nie służą do rozliczania spółdzielni z obcymi podmiotami? Czy wobec tego konieczna jest ich legalizacja lub wymiana na...
Dlaczego wodomierze mieszkaniowe nie są traktowane jako podzielniki kosztów, jeśli nie służą do rozliczania spółdzielni z obcymi podmiotami? Czy wobec tego konieczna jest ich legalizacja lub wymiana na nowe, posiadające ważną legalizację? Naszym zdaniem zarząd spółdzielni niesłusznie sprzeciwia się traktowaniu wodomierzy mieszkaniowych jako podzielników kosztów zwłaszcza, że ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków nic w tej sprawie nie stanowi, a więc nie zabrania...
Rozliczając koszty dostawy ciepła lub paliwa do jego przetworzenia w ciepło, jak również koszty dostawy wody z odprowadzeniem ścieków, napotykamy wiele trudności, które komplikują prosty z założenia proces...
Rozliczając koszty dostawy ciepła lub paliwa do jego przetworzenia w ciepło, jak również koszty dostawy wody z odprowadzeniem ścieków, napotykamy wiele trudności, które komplikują prosty z założenia proces rozliczenia.
Wybierając wodomierz, administrator powinien wiedzieć, jakie warunki panują w instalacji, tj. znać osiągalne ciśnienie zasilania, właściwości fizyczne i chemiczne wody czy dopuszczalne straty ciśnienia...
Wybierając wodomierz, administrator powinien wiedzieć, jakie warunki panują w instalacji, tj. znać osiągalne ciśnienie zasilania, właściwości fizyczne i chemiczne wody czy dopuszczalne straty ciśnienia w wodomierzu.
Jeżeli do instalacji pomiarowej zużycia wody zostanie wybrany wodomierz przewymiarowany, to nie tylko wzrosną koszty inwestycji, ale również wystąpi mała dokładność pomiaru, zwłaszcza podczas niewielkich...
Jeżeli do instalacji pomiarowej zużycia wody zostanie wybrany wodomierz przewymiarowany, to nie tylko wzrosną koszty inwestycji, ale również wystąpi mała dokładność pomiaru, zwłaszcza podczas niewielkich przepływów.
Doboru wodomierza dokonuje się obecnie najczęściej na podstawie przepływu obliczeniowego określanego według normy, która nie ma statusu normy obowiązującej. Według dyrektywy MID, mającej obowiązywać od listopada...
Doboru wodomierza dokonuje się obecnie najczęściej na podstawie przepływu obliczeniowego określanego według normy, która nie ma statusu normy obowiązującej. Według dyrektywy MID, mającej obowiązywać od listopada 2016 r., należy dobierać wodomierze o mniejszym przepływie maksymalnym w stosunku do przepływu obliczeniowego niż według obecnie stosowanych wytycznych GUM.
W nowo budowanych blokach coraz częściej wykonuje się instalację cyrkulacyjną ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Choć jest to rozwiązanie powszechnie stosowane, opomiarowanie ciepłej wody staje się wówczas...
W nowo budowanych blokach coraz częściej wykonuje się instalację cyrkulacyjną ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Choć jest to rozwiązanie powszechnie stosowane, opomiarowanie ciepłej wody staje się wówczas dość skomplikowane. Aby uzyskać prawidłowe rozliczenia, należy w odpowiedni sposób zamontować na cyrkulacji dwa wodomierze, by dane z odczytu były zgodne z rzeczywistym zużyciem.
Czasami wystarczy tylko zmienić nawyki, by marnować znacznie mniej wody. A parę dodatkowych, niewielkich inwestycji w gospodarstwie domowym przyniesie co najmniej kilkaset złotych oszczędności w skali...
Czasami wystarczy tylko zmienić nawyki, by marnować znacznie mniej wody. A parę dodatkowych, niewielkich inwestycji w gospodarstwie domowym przyniesie co najmniej kilkaset złotych oszczędności w skali roku.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.