Zgodnie z art. 1 PB, ustawa ta normuje działalność obejmującą sprawy projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz określa zasady działania organów administracji publicznej w tych dziedzinach
fot. pixabay.com
Przepisy Prawa budowlanego, ze względu na ich bezwzględnie wiążący charakter, nie powinny być interpretowane w sposób, który prowadziłby do rozszerzającego ich rozumienia oraz do ograniczenia zasady wolności zabudowy.
Jeżeli umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków nie stanowi inaczej, odbiorca usług odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych lub instalacji...
Jeżeli umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków nie stanowi inaczej, odbiorca usług odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych lub instalacji i przyłączy kanalizacyjnych z urządzeniem pomiarowym włącznie.
Przyłączanie nieruchomości w trybie art. 209a ustawy o gospodarce nieruchomościami to temat ważny ale mało znany. Dotyczy wspólnot mieszkaniowych, wydzielanych po obrysie budynku, prawdopodobnie głównie...
Przyłączanie nieruchomości w trybie art. 209a ustawy o gospodarce nieruchomościami to temat ważny ale mało znany. Dotyczy wspólnot mieszkaniowych, wydzielanych po obrysie budynku, prawdopodobnie głównie w Warszawie.
Galopująca inflacja i wszechobecna drożyzna powodują problemy z terminowym regulowaniem należności. Zaległości wobec spółdzielni mieszkaniowej mogą skończyć się nawet eksmisją.
Galopująca inflacja i wszechobecna drożyzna powodują problemy z terminowym regulowaniem należności. Zaległości wobec spółdzielni mieszkaniowej mogą skończyć się nawet eksmisją.
Termin „prawo budowlane” używany jest w języku potocznym, w języku prawnym (w przepisach), jak również w języku prawniczym (nauce prawa). Można mówić o dwóch znaczeniach tego terminu – wąskim i szerokim.
W wąskim znaczeniu „prawo budowlane”, to przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU z 2019 r., poz. 1196 z późn. zm.), zwanej dalej w treści niniejszego tekstu „PB”. „W języku prawniczym terminu „prawo budowlane” używa się najczęściej na określenie ogółu regulacji publicznoprawnych dotyczących przebiegu procesu inwestycyjno-budowlanego, w tym ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawy – Prawo ochrony środowiska czy ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz aktów wykonawczych do powołanych ustaw”.
W szerokim znaczeniu termin ten obejmuje „ogół regulacji prawnych dotyczących procesu budowlanego, począwszy od unormowań cywilnoprawnych, związanych z prawami rzeczowymi oraz obligacyjnymi, które dotyczą szeroko rozumianego dysponowania nieruchomością, przez zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, prawo finansowe, a skończywszy na regulacji prawa publicznego obejmującej ogół procesu inwestycyjno-budowlanego zarówno rangi ustawowej, jak i wykonawczej”.
Prawo budowlane dawniej i dziś
W polskim systemie prawym po raz pierwszy proces budowlany został całościowo uregulowany w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli (DzU z 1928 r. nr 23, poz. 202). Nastąpiło to zatem dopiero 10 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Wcześniej regulacje, dotyczące prawa budowlanego znajdowały się w prawie państw zaborczych. Przepisy Prawa budowlanego z 1928 r. miały zastosowanie przy budowie, zmianach budowlanych i utrzymaniu wszelkich budynków naziemnych i podziemnych urządzeń, związanych z budynkami, przy tworzeniu nowych działek budowlanych w osiedlach, jak również przy zakładaniu, urządzaniu i zmianach przez gminę w obrębie osiedli, ulic i dróg, placów i wszelkich terenów, przeznaczonych do użytku publicznego (zob. art. 1 rozporządzenia).
Po drugiej wojnie światowej została uchwalona ustawa z dnia 31 stycznia 1961 r. Prawo budowlane, (DzU z 1961 r. nr 7, poz. 46), która normowała sprawy projektowania, budowy, rozbiórki i utrzymania obiektów budowlanych oraz określała zasady organizacji, obowiązki i uprawnienia organów państwowego nadzoru budowlanego (zob. art. 1 ustawy).
Abstrakt:
Artykuł stanowi wprowadzenie do Prawa budowlanego, opisuje czym jest to prawo, jaki ma charakter, a także wyjaśnia podstawowe pojęcia.
W artykule:
• Prawo budowlane dawniej i dziś • Cel ustawy • Zakres przedmiotowy ustawy • Charakter prawny przepisów Prawa budowlanego • Podstawowe definicje
W roku 2020 dokonano wielu zmian w przepisach Prawa budowlanego, przed nami zmiana największa, która wejdzie w życie z dniem 19 września 2020 r. W niniejszym artykule zostaną omówione kolejne tegoroczne...
W roku 2020 dokonano wielu zmian w przepisach Prawa budowlanego, przed nami zmiana największa, która wejdzie w życie z dniem 19 września 2020 r. W niniejszym artykule zostaną omówione kolejne tegoroczne zmiany Prawa budowlanego w zakresie odstępstw i możliwości legalizacji starych samowoli budowlanych.
Ustawą z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw wprowadzono istotne zmiany m.in. w zakresie obowiązkowych kontroli okresowych obiektów budowlanych, zwanych...
Ustawą z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw wprowadzono istotne zmiany m.in. w zakresie obowiązkowych kontroli okresowych obiektów budowlanych, zwanych potocznie przeglądami technicznymi. Wejdą one w życie z dniem 19 września 2020 r.
Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w marcu 2020 roku powiększony został o 13 nowych aktów prawnych parafowanych przez Prezydenta R.P. Andrzeja Dudę. Portal www.administrator24.info publikuje ich wykaz.
Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w marcu 2020 roku powiększony został o 13 nowych aktów prawnych parafowanych przez Prezydenta R.P. Andrzeja Dudę. Portal www.administrator24.info publikuje ich wykaz.
Ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wprowadzono...
Ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wprowadzono szczególne przepisy "zawieszające" niejako procedury wynikające z prawa zamówień publicznych oraz procedur dot. działania przed organem administracji w związku z zamierzeniami budowlanymi.
Prostszy i szybszy proces inwestycyjny w budownictwie ma przełożyć się na wzrost liczby oddawanych mieszkań – taki ma być kluczowy efekt zmian w Prawie budowlanym. Jednym z celów zmian jest deregulacja....
Prostszy i szybszy proces inwestycyjny w budownictwie ma przełożyć się na wzrost liczby oddawanych mieszkań – taki ma być kluczowy efekt zmian w Prawie budowlanym. Jednym z celów zmian jest deregulacja. Znikną też absurdy, takie jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów czy innych tego typu urządzeń.
Nowy rok wiąże się z pewnymi zmianami, 2020 pod tym względem nie stanowi wyjątku. Jedną ze zmian jest wzrost wysokości podatku od nieruchomości. O ile osoby fizyczne mogą nie odczuć tej zmiany, to przedsiębiorcy...
Nowy rok wiąże się z pewnymi zmianami, 2020 pod tym względem nie stanowi wyjątku. Jedną ze zmian jest wzrost wysokości podatku od nieruchomości. O ile osoby fizyczne mogą nie odczuć tej zmiany, to przedsiębiorcy zauważą ją na pewno. W życie wchodzą również liczne zmiany przepisów prawa budowlanego, co które mają uprościć i skrócić formalny etap procesu budowlanego. Zmienia się także sposób kwalifikowania wspólnot mieszkaniowych, jako tzw. małe wspólnoty.
Pomimo, iż postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę realizowane jest w postępowaniu administracyjnym, to jego krąg został ograniczony w stosunku do kręgu uczestników określanego na podstawie art. 28...
Pomimo, iż postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę realizowane jest w postępowaniu administracyjnym, to jego krąg został ograniczony w stosunku do kręgu uczestników określanego na podstawie art. 28 KPA.
Wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment i „ostatni dzwonek”, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze...
Wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment i „ostatni dzwonek”, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze „przed sezonem”, najważniejsze bowiem jest bezpieczeństwo na placu zabaw. Tylko wtedy dobra zabawa gwarantowana!
Kontrola instalacji gazowej jest koniecznym elementem, o którym muszą pamiętać zarówno właściciele mieszkań, domków jednorodzinnych, jak i właściciele dużych obiektów – hal produkcyjnych czy centrów handlowych....
Kontrola instalacji gazowej jest koniecznym elementem, o którym muszą pamiętać zarówno właściciele mieszkań, domków jednorodzinnych, jak i właściciele dużych obiektów – hal produkcyjnych czy centrów handlowych. Jak często powinno się przeprowadzać kontrolę instalacji gazowej? I kto powinien ją przeprowadzać?
Utrzymanie kamienic zabytkowych w dobrej kondycji technicznej oraz obniżenie kosztów ich eksploatacji wymaga realizacji działań modernizacyjnych zgodnych z polskimi przepisami oraz wytycznymi konserwatorskimi.
Utrzymanie kamienic zabytkowych w dobrej kondycji technicznej oraz obniżenie kosztów ich eksploatacji wymaga realizacji działań modernizacyjnych zgodnych z polskimi przepisami oraz wytycznymi konserwatorskimi.
Nakazy określone w art. 66 Prawa budowlanego (PB) obligują do usunięcia nieprawidłowości dotyczących samego obiektu budowlanego. Jednakże w sytuacji, gdy zły stan techniczny lokalu oddziałuje na cały obiekt,...
Nakazy określone w art. 66 Prawa budowlanego (PB) obligują do usunięcia nieprawidłowości dotyczących samego obiektu budowlanego. Jednakże w sytuacji, gdy zły stan techniczny lokalu oddziałuje na cały obiekt, możliwe jest nałożenie obowiązku wykonania określonych robót budowlanych w lokalu. W takim przypadku chodzi o roboty, które mają na celu utrzymanie w należytym stanie obiektu budowlanego jako całości lub jego części.
Wyznaczenie nowych miejsc postojowych za pomocą farby nie stanowi robót budowlanych w rozumieniu art. 3 pkt 7 Prawa budowlanego (PB), wobec czego na ich wykonanie nie jest wymagane pozwolenie na budowę....
Wyznaczenie nowych miejsc postojowych za pomocą farby nie stanowi robót budowlanych w rozumieniu art. 3 pkt 7 Prawa budowlanego (PB), wobec czego na ich wykonanie nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Wykonywanie przez inwestora dodatkowych robót nie ma znaczenia z punktu widzenia oceny projektu budowlanego – orzekł NSA w Warszawie w wyroku z dnia 20 lutego 2018 r. (sygn. akt II OSK 1034/16).
Podczas planowania remontu w mieszkaniu, należy mieć na uwadze, że niektóre prace wymagają poinformowania o nich urzędników, a nawet uzyskania zgody spółdzielni bądź wspólnoty mieszkaniowej. Szczególnie,...
Podczas planowania remontu w mieszkaniu, należy mieć na uwadze, że niektóre prace wymagają poinformowania o nich urzędników, a nawet uzyskania zgody spółdzielni bądź wspólnoty mieszkaniowej. Szczególnie, jeśli naruszają części wspólne i konstrukcyjne budynku.
Przepisy Prawa budowlanego dopuszczają montaż drzwi otwierających się na zewnątrz mieszkania, o ile takie rozwiązanie nie stoi w kolizji z wymaganiami bezpieczeństwa ludzi określonymi w przepisach dotyczących...
Przepisy Prawa budowlanego dopuszczają montaż drzwi otwierających się na zewnątrz mieszkania, o ile takie rozwiązanie nie stoi w kolizji z wymaganiami bezpieczeństwa ludzi określonymi w przepisach dotyczących zagrożeń pożarowych, w szczególności, jeżeli sposób umieszczenia i otwierania drzwi nie narusza wymagań prawa dotyczących drogi ewakuacyjnej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 25 lutego 2014 r., sygn. akt II OSK 2304/12.
Altany i wiaty śmietnikowe nie tylko osłaniają nie zawsze estetyczne i często przepełnione kontenery na śmieci. Zamykane na klucz, chronią także przed wyrzucaniem odpadów przez osoby trzecie do nie swoich...
Altany i wiaty śmietnikowe nie tylko osłaniają nie zawsze estetyczne i często przepełnione kontenery na śmieci. Zamykane na klucz, chronią także przed wyrzucaniem odpadów przez osoby trzecie do nie swoich śmietników.
Prawo własności nie jest prawem absolutnym i podlega ograniczeniom wynikającym choćby z przepisu art. 140 kc. Z przepisu tego wynika, że granice prawa własności wyznaczają ustawy, zasady współżycia społecznego...
Prawo własności nie jest prawem absolutnym i podlega ograniczeniom wynikającym choćby z przepisu art. 140 kc. Z przepisu tego wynika, że granice prawa własności wyznaczają ustawy, zasady współżycia społecznego oraz społeczno-gospodarcze przeznaczenie prawa.
Właściciel lub zarządca jest obowiązany prowadzić dla każdego budynku oraz obiektu budowlanego niebędącego budynkiem książkę obiektu budowlanego, stanowiącą dokument przeznaczony do zapisów dotyczących...
Właściciel lub zarządca jest obowiązany prowadzić dla każdego budynku oraz obiektu budowlanego niebędącego budynkiem książkę obiektu budowlanego, stanowiącą dokument przeznaczony do zapisów dotyczących przeprowadzanych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy, w okresie użytkowania obiektu budowlanego.
Stanowisko wojewódzkiego konserwatora zabytków, o którym mowa w art. 39 ust. 3 i 4 Prawa budowlanego, jest wiążące dla organu właściwego w sprawie pozwolenia na budowę (i rozbiórkę). Jeżeli zatem owo stanowisko...
Stanowisko wojewódzkiego konserwatora zabytków, o którym mowa w art. 39 ust. 3 i 4 Prawa budowlanego, jest wiążące dla organu właściwego w sprawie pozwolenia na budowę (i rozbiórkę). Jeżeli zatem owo stanowisko jest negatywne („odmawia uzgodnienia”), to stanowi wystarczającą podstawę odmowy udzielenia inwestorowi pozwolenia na budowę, a wręcz udzielenie takiego pozwolenia wyklucza (jak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 25 czerwca 2015 r., IV SA/Po 280/15).
Znaczne zróżnicowanie stanowisk zarządców w sprawie kontroli instalacji pozwala uznać ten temat za interesujący dla tej grupy zawodowej. Warto zastanowić się, czy problem dotyczy ewentualnej odpowiedzialności...
Znaczne zróżnicowanie stanowisk zarządców w sprawie kontroli instalacji pozwala uznać ten temat za interesujący dla tej grupy zawodowej. Warto zastanowić się, czy problem dotyczy ewentualnej odpowiedzialności zarządców budynków wielolokalowych za poczynania w tej materii, a ujmując dosadniej – ewentualnej odpowiedzialności za ich brak. Skala problemu nie jest mała.
Umieszczenie reklamy na nieruchomości nie wymaga pozwolenia na budowę, niezależnie czy jest ona umieszczona na budynku czy jest to samodzielny billboard związany z gruntem.
Umieszczenie reklamy na nieruchomości nie wymaga pozwolenia na budowę, niezależnie czy jest ona umieszczona na budynku czy jest to samodzielny billboard związany z gruntem.
Dziennik Ustaw poz.528 z dnia 15.04.2015 r. zamieścił ustawę z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw [tj. ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i...
Dziennik Ustaw poz.528 z dnia 15.04.2015 r. zamieścił ustawę z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw [tj. ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2014 r. poz. 849) oraz ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (DzU z 2014 r. poz. 40)]
Celem przedmiotowej nowelizacji ustawy było doprecyzowanie zapisów ustawy - Prawo budowlane w zakresie regulacji odnoszących się do budownictwa na działkach...
Polskie prawodawstwo stawia przed właścicielem i zarządcą nieruchomości szereg wymogów – między innymi obowiązek poddania budynku okresowym przeglądom i kontrolom stanu technicznego. Na czym one polegają,...
Polskie prawodawstwo stawia przed właścicielem i zarządcą nieruchomości szereg wymogów – między innymi obowiązek poddania budynku okresowym przeglądom i kontrolom stanu technicznego. Na czym one polegają, jakie elementy nieruchomości obejmują, jak często należy je przeprowadzać? Odpowiadamy na to pytanie.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.