Reklama na budynku - z pozwoleniem lub bez

Reklama na budynku - z pozwoleniem lub bez
sxc.hu
Umieszczenie reklamy na nieruchomości nie wymaga pozwolenia na budowę, niezależnie czy jest ona umieszczona na budynku czy jest to samodzielny billboard związany z gruntem.
Zobacz także
Anna Ruszczak news Eksmisja w przypadku zaległości wobec spółdzielni

Galopująca inflacja i wszechobecna drożyzna powodują problemy z terminowym regulowaniem należności. Zaległości wobec spółdzielni mieszkaniowej mogą skończyć się nawet eksmisją.
Galopująca inflacja i wszechobecna drożyzna powodują problemy z terminowym regulowaniem należności. Zaległości wobec spółdzielni mieszkaniowej mogą skończyć się nawet eksmisją.
Redakcja news Jakie prace trzeba zgłosić przed remontem mieszkania

Niektóre prace remontowe wymagają poinformowania o nich urzędników, a także uzyskania zgody ze strony spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Szczególnie, jeśli naruszają części wspólne i konstrukcyjne...
Niektóre prace remontowe wymagają poinformowania o nich urzędników, a także uzyskania zgody ze strony spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Szczególnie, jeśli naruszają części wspólne i konstrukcyjne budynku.
Anna Ruszczak news To fiskus zyskuje na e-rozliczeniach

Obowiązkowe faktury elektroniczne w ramach Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjny wymóg przesyłania urzędnikom ksiąg rachunkowych będą kolejnym źródłem wiedzy o podatnikach dla fiskusa.
Obowiązkowe faktury elektroniczne w ramach Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjny wymóg przesyłania urzędnikom ksiąg rachunkowych będą kolejnym źródłem wiedzy o podatnikach dla fiskusa.
Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 6 ustawy Prawo budowlane pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu tablic i urządzeń reklamowych, z wyjątkiem usytuowanych na obiektach wpisanych do rejestru zabytków.
Reklama a obiekt zabytkowy
Zgodnie z art. 36 ust 1 pkt 10 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami umieszczanie na obiektach wpisanych do rejestru zabytków tablic, reklam oraz napisów wymaga uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Umieszczanie na obiekcie wpisanym do rejestru zabytków, reklam oraz napisów bez pozwolenia, podlega karze grzywny (art. 118 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami) a orzekanie w tych sprawach następuje na podstawie przepisów Kodeksu wykroczeń.
Wszystkie pozostałe sytuacje związane z instalowaniem tablic i urządzeń reklamowych na budynkach nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, ale zgodnie z art. 30 ust 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane objęte są obowiązkiem zgłoszenia staroście, wojewodzie lub Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego.
Reklama a budynek wielorodzinny
Umieszczanie reklam na budynkach wielorodzinnych - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych, w brzmieniu nadanym mu rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 27 listopada 2009 r. (obowiązuje od 19 grudnia 2009 r. - jest możliwe pod warunkiem, że nie będą one ograniczać dziennego oświetlenia mieszkań.
Mogą więc wisieć na ścianach bez okien, na oknach klatek schodowych lub lokali użytkowych, a także w czasie remontów na elewacji budynku (§ 14a tego rozporządzenia z 16 sierpnia 1999 r.).
Reklamy, tablice świetlne na budynkach wielorodzinnych wzbudzają jednak wiele kontrowersji. Nawet sądy w orzeczeniach nie są jednomyślne.
Część tych orzeczeń jednoznacznie wskazuje, że w przypadku nieruchomości wspólnej zgoda na umieszczenie reklamy na elewacji budynku musi być wyrażona przez właścicieli lokali w drodze uchwały. Zarząd nie może sam podjąć decyzji w tej sprawie, ponieważ czynności te wiążą się ze zmianą przeznaczenia nieruchomości i przekraczają zwykły zarząd.
Bardziej liberalna linia orzecznictwa głosi, że montaż na nieruchomości wspólnej reklam, rolet antywłamaniowych, krat, urządzeń satelitarnych i innych podobnych urządzeń nie może być rozumiany jako zmiana przeznaczenia nieruchomości wspólnej i w związku z tym nie wymaga uchwały współwłaścicieli lokali.
Co więcej, sąd stwierdził, że właściciel lokalu wchodzącego w skład wspólnoty mieszkaniowej, w szczególności właściciel lokalu usługowego bądź takiego, w którym działalność gospodarczą faktycznie się prowadzi, nie jest zobowiązany do zapłaty na rzecz wspólnoty wynagrodzenia za umieszczanie reklam i szyldów na elewacji budynku i nie musi na owo umieszczanie uzyskiwać zgody właścicieli pozostałych lokali.