administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2014 - Ranking na najlepszą spółdzielnię mieszkaniową w 2014 roku

Redakcja | 2014-06-17

Redakcja miesięcznika „Administrator” i portalu www.administrator24.info ogłasza - po raz pierwszy w swojej historii - ranking na najlepszą spółdzielnię mieszkaniową w 2014 roku.

Zobacz także

infonumer.pl Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie?

Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie? Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie?

Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...

Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.

Redakcja news Nowa dyrektywa ściekowa

Nowa dyrektywa ściekowa Nowa dyrektywa ściekowa

Dnia 5 listopada 2024 r. w Brukseli unijni ministrowie gospodarki i finansów przyjęli nową dyrektywę dotyczącą oczyszczania ścieków. Dotychczasowa dyrektywa z 1991 r. regulująca zasady oczyszczania ścieków...

Dnia 5 listopada 2024 r. w Brukseli unijni ministrowie gospodarki i finansów przyjęli nową dyrektywę dotyczącą oczyszczania ścieków. Dotychczasowa dyrektywa z 1991 r. regulująca zasady oczyszczania ścieków komunalnych w UE była przestarzała. Po niemal pięciu latach negocjacji państwa UE przyjęły zmienione przepisy.

Redakcja news Rozliczanie kosztów ciepła i wody – przepisy i praktyka

Rozliczanie kosztów ciepła i wody – przepisy i praktyka Rozliczanie kosztów ciepła i wody – przepisy i praktyka

Jak ustalić maksymalny i minimalny koszt zmienny zakupu ciepła? Co zrobić, by poprawnie określić zużycie wody utraconej w czasie awarii? W jaki sposób rozliczyć ciepło na c.o. i c.w.u. w okresach miesięcznych,...

Jak ustalić maksymalny i minimalny koszt zmienny zakupu ciepła? Co zrobić, by poprawnie określić zużycie wody utraconej w czasie awarii? W jaki sposób rozliczyć ciepło na c.o. i c.w.u. w okresach miesięcznych, kwartalnych i rocznych? Zapraszamy na szkolenie, które 21 listopada poprowadzi Wojciech Jan Konieczny.

Szanowni Państwo!

Redakcja miesięcznika „Administrator” i portalu www.administrator24.info ogłasza - po raz pierwszy w swojej historii - ranking na najlepszą spółdzielnię mieszkaniową w 2014 roku.

Dlaczego zdecydowaliśmy się na taką akcję? Toczy się nieustająco dyskusja nad przyszłością spółdzielczości mieszkaniowej. Jej zwolennicy uważają, że najlepiej zachować status quo.

Przeciwnicy zaś, nie bacząc na konsekwencje, próbują przekonać, że spółdzielczość należy zlikwidować.

Tymczasem z roku na rok przybywa zadbanych po remontach, termomodernizacji spółdzielczych budynków.

Wiele osób nie zdaje sobie przy tym sprawy, że spółdzielczość mieszkaniowa – to nie tylko mieszkania i lokale użytkowe, którymi trzeba sensownie zarządzać, to także tereny wspólne, wspólne obiekty służące wszystkim mieszkańcom.

Nie brakuje w Polsce przykładów takiej działalności spółdzielni mieszkaniowych, które wychodzą daleko poza np. osiedle.  Osiedlowe domy kultury, oferujące osobom w różnym wieku udział w zajęciach rozmaitych kół zainteresowań, zapraszające na koncerty, spektakle teatralne, spotkania z ciekawymi, znanymi osobami – przyciągają atrakcjami mieszkańców spoza osiedla.

Mamy nadzieję, że ten ranking przybliży wszystkim nie tylko zasady funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych, pokaże wieloaspektowość ich działalności, ale także  przekona niedowiarków do poważnej roli społeczno-kulturalnej, jaką pełnią spółdzielnie w osiedlowym życiu i unaoczni potrzebę kontynuacji spółdzielczych tradycji.   

Zapraszamy więc Państwa serdecznie do wzięcia udziału w rankingu. Szczegóły uczestnictwa znajdą Państwo w regulaminie.

W nadziei, że zainteresują się Państwo naszą inicjatywą pozostaję z szacunkiemSabina Augustynowiczredaktor naczelna miesięcznika „Administrator” i portalu www.administrator24.info

Komentarze

  • persistent persistent, 24.06.2014r., 12:21:11 Akcja ta żywcem wzięta z PRL-u. Zarządy spółdzielni mieszkaniowych będą się nawzajem prześcigać w chwaleniu siebie. Jak to one są wspaniałe i niezbędne mieszkańcom. Jeżeli to ma być ranking P. Sabino, to powinien on być stworzony na podstawie oceny członków spółdzielni i ludzi z zewnątrz. Kończąc, odnoszę wrażenie, że akcja ta wywołana jest przez któregoś z panów z Krajowego Związku Rewizyjnego SM (Abramka lub Jankowskiego) w obronie "dobrego wizerunku SM. Jeżeli tak, to należy pogratulować P. Redaktor........
  • Fix Fix, 26.06.2014r., 12:45:32 W pierwszej kolejności należy zauważyć, że tylko funkcjonariusze organów spółdzielczej nomenklatury bronią patologicznych spółdzielni mieszkaniowych. Natomiast użytkownicy lokali w zasobach zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe domagają się normalności poprzez powszechne stosowanie przepisów ustawy o własności lokali w spółdzielniach mieszkaniowych. Polskie molochowate spółdzielnie mieszkaniowe są fatalnie zorganizowane i nieudolnie zarządzane. Spółdzielnia mieszkaniowa jest najgorszą z możliwych form zarządzania nieruchomościami wspólnymi. Wspólnota mieszkaniowa jako forma bezpośredniego podejmowania decyzji (uchwał) i kontroli przez samych właścicieli lokali jest najlepsza i dotychczas nie wymyślono lepszego sposobu zarządzania nieruchomością wspólną. Oczywiście musi być spełniony warunek, że właściciele lokali są aktywni i interesują się sprawami wspólnoty. We wspólnocie siła głosu właściciela za;leży od wielkości jego udziału w nieruchomości wspólnej, a w spółdzielniach decydują ignorancji ze statutowych organów spółdzielczej nomenklatury (jakieś rady rewolucyjne, zebrania przedstawicieli itp) Jednak pocieszającym jest fakt, że z każdym wyodrębnionym lokalem kurczą się możliwości "strzyżenia baranów (frajerów)" przez organy spółdzielczej nomenklatury, a funkcjonariusze tych organów będą oczywiście bronić swoich przywilejów jak źrenicy oka.
  • Łaziszczanin Łaziszczanin, 27.06.2014r., 06:35:38 Ranking najgorszych spółdzielni byłby ciekawy. Spółdzielnia w której mam wykupione "mieszkanie" byłaby w czołówce. Ostatnie malowanie klatki schodowej - 35 lat temu. Wtedy była spółdzielnią przy kopalni. Od tego czasu remonty i inwestycje w tym budynku kończą się na ewentualnej wymianie elektromagnesu w zamku drzwi głównych. Zdjęcie placu zabaw nie jednemu z Was przypomniało by lata dzieciństwa kiedy hitem była odrapana huśtawka i mała karuzela na której krzesełkiem można było dostać w potylicę.
  • KIZ KIZ, 27.06.2014r., 08:36:21 Opinie powyższe są bardzo stronnicze. Od wielu lat zarządzam spółdzielniami, wspólnotami oraz budynkami osób prywatnych. Mam porównanie co do sposobu sprawowanego zarządu we wszystkich formach. Mogę stwierdzić, że nie ma żadnych reguł. Znam spółdzielnie, które bardzo dobrze funkcjonują a sytuacje opisane w komentarzach nie mają racji bytu. Znam wspólnoty „kłótliwe”, gdzie podjęcie racjonalnych decyzji absorbuje bardzo dużo czasu i graniczy z cudem. Znam właścicieli budynków, którzy inwestują w swoje budynki a mimo tego czynsze nie są wygórowane i znam właścicieli, którzy bez inwestycji oczekują dużych wpływów. Wiele lat doświadczeń oraz opinia na rynku pozwala mi na komfort wyboru klientów. Nie gram nieczysto jak wielu zarządców nieruchomości aby pozyskiwać nowe wspólnoty. Czas wszystko weryfikuje. Problemy we wszystkich formach zarządzania wynikają jedynie z niskiej świadomości swoich praw użytkowników lokali oraz wielokrotnie, braku zaangażowania. Na koniec pragnę stwierdzić, że na rynku jest miejsce na wszystkie formy działalności a statystyka pokazuje, że niezadowoleni są zawsze a zadowoleni nie wykazują ochoty angażowania się w życie wspólnoty czy spółdzielni. Dowodem na to jest frekwencja na zebraniach, która jest na podobnym poziomie.
  • KOKS KOKS, 01.07.2014r., 12:56:24 Co miał na myśli @ KIZ pisząc, że cyt"...Od wielu lat zarządzam spółdzielniami..." ? W jakim charakterze występował Pan w organach spółdzielni mieszkaniowej ?
  • persistent persistent, 01.07.2014r., 23:49:09 Jeśli mieszkasz w budynku spółdzielni mieszkaniowej, nie ważne jakiej, to jesteś współczesnym niewolnikiem tego systemu. Jesteś skazany na zarządzanie twoją nieruchomością przez spółdzielnię. Wynika to z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Oznacza to, że musisz ponosić coraz wyższe opłaty mieszkaniowe, po to by prezesi zarządu spółdzielni zarabiali bajońskie pensje. Natomiast zapowiadana nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych nigdy nie zostanie uchwalona. Nie pozwolą na to sami posłowie, którzy są powiązani różnymi interesami mieszkaniowymi. Jak miał powiedzieć jeden z posłów: gdyby upadły spółdzielnie, to setki tysięcy ludzi straciłoby pracę.......
  • KIZ KIZ, 02.07.2014r., 15:52:50 do KOKS Jestem członkiem zarządu. Komentarze tutaj zawarte mnie specjalnie nie dziwią. W przeważającej większości są pisane przez zarządców, którzy z końcem spółdzielczości wiążą swoją przyszłość zawodową. Natomiast treść tych komentarzy świadczy o bardzo małej wiedzy na temat spółdzielczości i jej historii. Nie chcę nikogo przekonywać do swoich racji bo środowisko zarządców jest mi doskonale znane z uwagi na fakt prowadzenia praktyk dla zarządców, zajęć na studiach podyplomowych i szkoleń. Słyszałem wiele komentarzy na temat spółdzielczości, które nie powinny absolutnie paść z ust profesjonalisty. Do mojej spółdzielni przychodzą przedstawiciele wspólnot aby nimi zarządzać. I niech to będzie wystarczającym dowodem na potwierdzenie moich słów, że spółdzielnie również potrafią dobrze zarządzać mimo ułomności przepisów, które regulują ich działalność.
  • Rychu Rychu, 02.07.2014r., 19:30:29 @ KIZ wyraził pogląd, że cyt "...W przeważającej większości są pisane przez zarządców, którzy z końcem spółdzielczości wiążą swoją przyszłość zawodową...." Uważam, że to jest mylny błąd, jak mawiał klasyk. Jeżeli czyta się ze zrozumieniem projekty ustaw spółdzielczych procedowane w parlamencie, to nie da się obronić takiego poglądu. Nikt nie zakłada jakiegoś "końca spółdzielczości mieszkaniowej" W jednym z projektów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych proponuje się wprowadzenie powszechnej zasady, że po ustanowieniu odrębnej własności pierwszego lokalu w budynku stosuje się przepisy ustawy o własności lokali. W praktyce oznacza to upodmiotowienie właścicieli lokali wyodrębnionych, którzy obecnie nie mają takich samych praw właścicielskich jak właściciele lokali we wspólnotach mieszkaniowych. Nie ma także przymusu co wyodrębniania własności lokali. Posiadacze spółdzielczych praw do lokali nadal mogą pozostać przy swoich ograniczonych prawach rzeczowych. To jest ich wybór !
  • persistent persistent, 02.07.2014r., 21:49:52 Moje uwagi do KIZ: Twój głos w powyższej sprawie potwierdza moje obawy, że będzie on zamazywał obraz tego rankingu. Miejsce w rankingu uzależnione będzie od głosów takich jak KIZ, który na podstawie jego wypowiedzi kreuje się na autorytet – znawcę spółdzielczego problemu, bo jest: - członkiem zarządu spółdzielni, - zarządzającym wspólnotami mieszkaniowymi, - zarządzającym nawet budynkami prywatnymi, - a także pracownikiem uczelnianym prowadzącym praktyki dla zarządców studiów podyplomowych. Tylko, co to ma wspólnego z zarządzaniem nieruchomością. Nikt nie zamierza zrywać więzi ze Spółdzielnią mieszkaniową i pozbawiać się udziałów w jej majątku, przynajmniej tak uważa większość moich znajomych, lecz tylko domaga się prawa np. do zmiany zarządcy nieruchomości. Chcemy po prostu uwolnić spółdzielnię z ustawowego obowiązku sprawowania zarządu powierzonego, zwłaszcza jeśli jest to zarządzanie związane z kiepskim świadczeniem usług i wysokimi kosztami ich świadczenia. Natomiast głos KIZ odbieram, jako głos lobbysty przywdziewającego szaty wielkiego profesjonalisty.
  • KIZ KIZ, 03.07.2014r., 22:17:53 do Rychu jeżeli ktoś czyta projekty nowelizacji ustaw regulujących działalność spółdzielni i ma doświadczenie w kierowaniu spółdzielnią to dostrzega również "ukryte" konsekwencje proponowanych zmian. Jeżeli ktoś czyta tylko jeden przepis w ustawie i na podstawie jednego zapisu wysuwa wnioski to proszę wybaczyć ale to tylko potwierdza moje wcześniejsze wypowiedzi co do autorów komentarzy.
  • KIZ KIZ, 03.07.2014r., 22:52:18 do Persistent Aby było wszystko jasne, Nigdy nie brałem udziału w żadnych konkursach, udział w których warunkowany jest wnoszeniem opłat. Powód - są to pieniądze członków a ich wydanie na taki cel niczemu nie służy. Są rodziny, które mają problemy z terminowym regulowaniem opłat a każda wydana złotówka ma wpływ na wysokość ponoszonych opłat. Nie uważam się za żaden autorytet. Moje wcześniejsze wypowiedzi miały na celu tylko wskazanie, że posiadam wiedzę praktyczną i teoretyczną w zakresie gospodarki nieruchomościami. Jeżeli twierdzisz, że w obecnym stanie prawnym istnieje problem ze zmianą zarządu w spółdzielni to niestety potwierdza to moje wcześniejsze twierdzenia o braku elementarnej wiedzy w tym zakresie. W mojej spółdzielni część nieruchomości utworzyło wspólnoty i zawarły umowy z innymi zarządcami, część pozostało w zarządzie spółdzielni mimo że mogą utworzyć wspólnotę zgodnie z obecnym stanem prawnym. Zarządzamy również wspólnotami, które "przyszły" z zewnątrz. Wartość zarządców ocenia rynek i bez względu na Twoje poglądy uważam, że na rynku jest miejsce dla każdej formy zarządzania. Nie mów mi, że słuszne jest aby spółdzielnia, do której kiedyś wstępowano dobrowolnie , przekształcała się we wspólnotę ponieważ jeden z nowych właścicieli kupił lokal na rynku wtórnym i złożył wniosek o jego przekształcenie na własność. Z demokracją nie ma to wiele wspólnego kiedy jednostka może decydować za pozostałych nie licząc się z ich zdaniem. Rynek nieruchomości jest obszerny. Chcesz kupić mieszkanie spółdzielcze to obowiązują Cię zasady spółdzielcze. Chcesz kupić nieruchomość lokalową to obowiązują Cię zasady KC lub uwl. Proste, prawda? I to jest właśnie prawda obiektywna o której wcześniej pisałem. Ale może nie zrozumiałeś.
  • Fix Fix, 05.07.2014r., 15:18:50 Funkcjonariusze centralnych organów spółdzielczej nomenklatury oraz personel statutowych organów spółdzielni mieszkaniowych powielają mity o rzekomej „likwidacji spółdzielni mieszkaniowych” Jak mawiał Józef Szwejk jest to oczywiste bałwanienie do kwadratu . Żaden projekt ustaw spółdzielczych nie przewiduje wymuszenia przekształceń spółdzielczych praw do lokali w odrębną własność. Jeżeli miłośnicy spółdzielczych praw do lokali z jakiegoś powodu zechcą pozostać przy swoich ograniczonych prawach rzeczowych (tzw. własnościowych lub lokatorskich) to nadal będą jak dotychczas lokatorami w mieszkaniach spółdzielczych. To jest ich prawo oraz ich swobodny wybór ! Problem polega na tym, że z każdym wyodrębnionym mieszkaniem kurczą się możliwości strzyżenia frajerów wg. tzw. „procedur spółdzielczych” i personel spółdzielni obawia się przejścia na zarządzanie według o wiele bardziej przejrzystych reguł określonych w ustawie o własności lokali, co w praktyce oznacza między innymi: - odrębne ewidencjonowanie i rozliczanie wszelkich przychodów i kosztów ( nie da się wcisnąć wszystkiego do jednego worka jako tzw. eksploatacja podstawowa) - odrębne ewidencjonowanie i rozliczanie funduszu remontowego poszczególnych budynków (wyjątkowo zespołu budynków na jednej działce), - kalkulowanie zaliczkowych opłat na poczet kosztów zarządu wg. udziałów, a nie wg. metrów kwadratowych lub ilości osób, jak to robi większość spółdzielni, - konieczność uzyskania zgody wszystkich właścicieli lokali co do czynności przekraczających zwykły zarząd, - obowiązek składania rachunku z zarządu wszystkim właścicielom lokali za każdy rok. Nie ma żadnego racjonalnego powodu aby właściciele odrębnych nieruchomości lokalowych w budynkach spółdzielczych mieli inne prawa i obowiązki właścicielskie niż właściciele lokali w budynkach funkcjonujących według reguł z ustawy o własności lokali. Wykonywanie zarządu nieruchomościami wspólnymi według reguł ustawy o własności lokali wymusi optymalizację kosztów i przejrzystość finansową, a tego panicznie obawia się personel organów spółdzielczych.
  • persistent persistent, 05.07.2014r., 15:47:49 Do Fix: Całkowicie się z Tobą zgadzam
  • gość gość, 13.07.2014r., 14:45:03 Ależ oczywiście Fix ma rację. Od 2007 r. spółdzielnie maja obowiązek przy nowych inwestycjach stosować ustawę o własnosci lokali i w ten sposób powstaja wspólnoty. Ale te prawa przysługuja tylko właścicielom nowszych budynków. Projekt ustawy zrównuje w prawach wszystkich właścicieli i nie ma znaczenia czy jakaś spółdzielnia jest lepsza czy gorsza w zarzadzaniu. Po prostu właściciele sami wybiorą zarządcę a jak sie nie sprawdzi sami go odwołają, i tak do skutku. Jestem przekonany, że wiele spółdzielni pozostanie na rynku zarządców ale to nie ma nic wspólnego z planowanymi zmianami prawa. Inna sprawa, że prace w komisji toczą się w tak ślamazarnym tempie, że do żadnych zmian nie dojdzie - przynajmniej w tej kadencji sejmu.
  • tofana tofana, 15.07.2014r., 12:29:29 POLECAM RANKING ZARZĄDCÓW NIERUCHOMOŚCI SKIEROWANY DO OSÓB OBSŁUGIWANYCH PRZEZ ZARZĄDCÓW. PO DEREGULACJI TEGO ZAWODU WIELE OSZOŁOMÓW BĘDZIE NAZYWAĆ SIĘ PROFESJONALNYMI ZARZĄDCAMI- OSTRZEGAJMY SIĘ.
  • Rychu Rychu, 15.07.2014r., 14:27:57 Ten ranking zarządców nie ma aż tak wielkiego znaczenia dla wspólnot mieszkaniowych, gdyż właściciele lokali we wspólnocie mieszkaniowej mogą ustanowić zarząd właścicielski i wcale nie muszą powierzać zarządu nieruchomością wspólna podmiotowi zewnętrznemu (zarządcy) A nawet jeżeli postanowią,że w ich wspólnocie będzie zarząd powierzony to bez problemów mogą zmieniać zarządcę, jeżeli okaże się, że im nie odpowiada z jakiegoś powodu. Natomiast w spółdzielni mieszkaniowej właściciele odrębnych nieruchomości lokalowej przez ustawodawcę zostali perfidnie pozbawieni części praw właścicielskich i skazani są na ignorantów ze statutowych organów spółdzielni.
  • milena milena, 03.08.2014r., 15:22:00 według mnie dobrze by było zrobić też ranking najlepszych wspólnot - w końcu nie są one sobie równe... wiele zależy od zarządcy, ale dużo zmienia też postawa wspólnoty. pamiętam, że kiedy przeprowadziłam się do warszawy, to najpierw mieszkałam na Woli, gdzie zarządcą był Status i ciągle były tak jakieś problemy. a potem przeprowadziłam się na Stawki - ten sam zarządca, dosłownie ta sama osoba, a wszystko działało jak w zegarku.

Powiązane

Redakcja news Zrównoważone budownictwo na nowych osiedlach

Zrównoważone budownictwo na nowych osiedlach Zrównoważone budownictwo na nowych osiedlach

Czy na nowych osiedlach uwzględniane są proekologiczne rozwiązania i wykorzystywana jest zielono-niebieska infrastruktura? Czy zrównoważony sposób budowania zwiększa koszt inwestycji? Jak bilansują się...

Czy na nowych osiedlach uwzględniane są proekologiczne rozwiązania i wykorzystywana jest zielono-niebieska infrastruktura? Czy zrównoważony sposób budowania zwiększa koszt inwestycji? Jak bilansują się takie projekty poprzez późniejsze mniejsze koszty eksploatacji? Czy mieszkania w inwestycjach przyjaznych dla środowiska są chętniej kupowane?

Redakcja news Miszmasz w przestrzeni miejskiej

Miszmasz w przestrzeni miejskiej Miszmasz w przestrzeni miejskiej

Mieszanka struktury właścicielskiej, brak funkcji zarządcy ulicy, brak spójnej architektury, a także niedobór odpowiednio dużych lokali – to największe przeszkody w szybkim rozwoju ulic handlowych. Jest...

Mieszanka struktury właścicielskiej, brak funkcji zarządcy ulicy, brak spójnej architektury, a także niedobór odpowiednio dużych lokali – to największe przeszkody w szybkim rozwoju ulic handlowych. Jest to ważne, szczególnie w przypadku reprezentacyjnych ulic miast, gdyż te odwiedzają tysiące ludzi dziennie.

news Lato – sezon remontowy

Lato – sezon remontowy Lato – sezon remontowy

Wakacje to dobry czas na remont. Kleje i farby szybciej schną, zapachów łatwiej się pozbyć z mieszkania, światło dzienne jest dłużej. Z analizy ponad 36 tys. zapytań na Oferteo.pl, wakacyjne modernizacje...

Wakacje to dobry czas na remont. Kleje i farby szybciej schną, zapachów łatwiej się pozbyć z mieszkania, światło dzienne jest dłużej. Z analizy ponad 36 tys. zapytań na Oferteo.pl, wakacyjne modernizacje częściej planowane były w mieszkaniach niż w domach (odpowiednio 65 proc. i 35 proc.) i obejmowały zwykle pojedyncze pomieszczenia, a nie całą nieruchomość jednocześnie.

Redakcja news Domowe pompy ciepła są bezpieczne dla użytkowników

Domowe pompy ciepła są bezpieczne dla użytkowników Domowe pompy ciepła są bezpieczne dla użytkowników

Tragiczny wypadek na Opolszczyźnie, który wydarzył się podczas prac serwisowych przy instalacji grzewczej współpracującej z pompą ciepła i doprowadził do śmierci dwóch osób, wywołał wiele pytań dotyczących...

Tragiczny wypadek na Opolszczyźnie, który wydarzył się podczas prac serwisowych przy instalacji grzewczej współpracującej z pompą ciepła i doprowadził do śmierci dwóch osób, wywołał wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa użytkowania tych urządzeń. Dlatego PORT PC wyjaśnia kluczowe kwestie związane z eksploatacją pomp ciepła.

Redakcja news „Poradnik Zarządcy Nieruchomości” – nowość na branżowym rynku wydawniczym

„Poradnik Zarządcy Nieruchomości” – nowość na branżowym rynku wydawniczym „Poradnik Zarządcy Nieruchomości” – nowość na branżowym rynku wydawniczym

„Poradnik Zarządcy Nieruchomości” to publikacja skierowana do osób związanych zawodowo z branżą zarządzania nieruchomościami, w której zebrano najważniejsze informacje, przydatne zarządcom w codziennej...

„Poradnik Zarządcy Nieruchomości” to publikacja skierowana do osób związanych zawodowo z branżą zarządzania nieruchomościami, w której zebrano najważniejsze informacje, przydatne zarządcom w codziennej pracy. Pozycja ukaże się jesienią 2024 roku.

Redakcja news MFiPR stawia na społeczne budownictwo mieszkaniowe

MFiPR stawia na społeczne budownictwo mieszkaniowe MFiPR stawia na społeczne budownictwo mieszkaniowe

Tak dla budownictwa społecznego, nie dla programów dopłat do kredytów – rząd zmienia kierunek polityki mieszkaniowej. Szefowa resortu Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiada,...

Tak dla budownictwa społecznego, nie dla programów dopłat do kredytów – rząd zmienia kierunek polityki mieszkaniowej. Szefowa resortu Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiada, że do 2030 roku na program społecznego budownictwa mieszkaniowego ma być przeznaczonych 50 mld złotych.

Redakcja news Niedziele handlowe w 2024 roku

Niedziele handlowe w 2024 roku Niedziele handlowe w 2024 roku

W 2024 roku wyznaczono daty siedmiu niedziel handlowych. Cztery z nich za nami, a najbliższa wypada 25 sierpnia.

W 2024 roku wyznaczono daty siedmiu niedziel handlowych. Cztery z nich za nami, a najbliższa wypada 25 sierpnia.

Redakcja news Co zrobić, gdy przewróci się drzewo

Co zrobić, gdy przewróci się drzewo Co zrobić, gdy przewróci się drzewo

Gwałtowne burze, nawałnice oraz porywy wiatru powodują uszkodzenia wielu drzew. Część z nich ma złamane jedynie gałęzie, część zostaje całkowicie wywróconych. Czy zarządca nieruchomości musi uzyskać zgodę...

Gwałtowne burze, nawałnice oraz porywy wiatru powodują uszkodzenia wielu drzew. Część z nich ma złamane jedynie gałęzie, część zostaje całkowicie wywróconych. Czy zarządca nieruchomości musi uzyskać zgodę na usunięcie takiego drzewa z posesji?

Redakcja news Problemy mieszkaniowe Polaków

Problemy mieszkaniowe Polaków Problemy mieszkaniowe Polaków

Polacy nadal dążą do własności, jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania na rynku. Ceny nieruchomości rosną, a program mieszkaniowy „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który miał pomóc, dodatkowo...

Polacy nadal dążą do własności, jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania na rynku. Ceny nieruchomości rosną, a program mieszkaniowy „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który miał pomóc, dodatkowo wywindował ceny mieszkań i domów.

Redakcja news Druga edycja Forum Dostępności już w listopadzie

Druga edycja Forum Dostępności już w listopadzie Druga edycja Forum Dostępności już w listopadzie

Rozpoczęła się sprzedaż biletów na najważniejsze wydarzenie w branży projektowania uniwersalnego i dostępności architektonicznej w Polsce – Forum Dostępności. Druga edycja konferencji odbędzie się w dniach...

Rozpoczęła się sprzedaż biletów na najważniejsze wydarzenie w branży projektowania uniwersalnego i dostępności architektonicznej w Polsce – Forum Dostępności. Druga edycja konferencji odbędzie się w dniach 5-6 listopada 2024 roku w Poznaniu.

Redakcja news Projekt ustawy o regulacji stanów prawnych na rzecz spółdzielni mieszkaniowych

Projekt ustawy o regulacji stanów prawnych na rzecz spółdzielni mieszkaniowych Projekt ustawy o regulacji stanów prawnych na rzecz spółdzielni mieszkaniowych

Krajowa Rada Spółdzielcza przedstawiła projekt ustawy o regulacji stanów prawnych na rzecz spółdzielni mieszkaniowych wraz z uzasadnieniem.

Krajowa Rada Spółdzielcza przedstawiła projekt ustawy o regulacji stanów prawnych na rzecz spółdzielni mieszkaniowych wraz z uzasadnieniem.

Redakcja Kontrole piwnic i garaży

Kontrole piwnic i garaży Kontrole piwnic i garaży

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek zapowiedział wyrywkowe kontrole piwnic i garaży, po tym, jak w jednej z poznańskich piwnic doszło do wybuchu pożaru, w którym zginęli strażacy.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek zapowiedział wyrywkowe kontrole piwnic i garaży, po tym, jak w jednej z poznańskich piwnic doszło do wybuchu pożaru, w którym zginęli strażacy.

Redakcja news Modernizacja budynku wielorodzinnego

Modernizacja budynku wielorodzinnego Modernizacja budynku wielorodzinnego

W imieniu Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznika „Administrator” serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych o tym, jakie działania...

W imieniu Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznika „Administrator” serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych o tym, jakie działania można podjąć w budynkach wielorodzinnych, aby zużywać mniej energii i płacić mniejsze rachunki. Spotkanie pt. „Modernizacja budynku wielorodzinnego”, odbędzie się stacjonarnie, 10 września 2024 r. w Warszawie.

Redakcja news Kredyt 0% odwołany? Nie wszystko przesądzone

Kredyt 0% odwołany? Nie wszystko przesądzone Kredyt 0% odwołany? Nie wszystko przesądzone

Zapowiadany od kilkunastu miesięcy program mieszkaniowy kredyt #naStart nie ujrzy światła dziennego – takie zapowiedzi jeszcze przed kilkoma dniami można było usłyszeć z ust części polityków. Okazuje...

Zapowiadany od kilkunastu miesięcy program mieszkaniowy kredyt #naStart nie ujrzy światła dziennego – takie zapowiedzi jeszcze przed kilkoma dniami można było usłyszeć z ust części polityków. Okazuje się jednak, że kwestia wsparcia w postaci dopłat do kredytów nie jest jeszcze przesądzona.

Redakcja news Oszczędne rozwiązania dla osiedli

Oszczędne rozwiązania dla osiedli Oszczędne rozwiązania dla osiedli

Czy mieszkańcy nowych osiedli mogą liczyć na technologie oszczędzające energię i wodę? Jakiego rzędu są to oszczędności? Jak ważne są rozwiązania energooszczędne dla kupujących mieszkanie?

Czy mieszkańcy nowych osiedli mogą liczyć na technologie oszczędzające energię i wodę? Jakiego rzędu są to oszczędności? Jak ważne są rozwiązania energooszczędne dla kupujących mieszkanie?

Redakcja news Stopy procentowe na dotychczasowym poziomie

Stopy procentowe na dotychczasowym poziomie Stopy procentowe na dotychczasowym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Taki stan rzeczy najprawdopodobniej utrzyma się w kolejnych miesiącach.

Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Taki stan rzeczy najprawdopodobniej utrzyma się w kolejnych miesiącach.

Redakcja news Zwolnienie z opłat za śmieci

Zwolnienie z opłat za śmieci Zwolnienie z opłat za śmieci

Koszty utrzymania gospodarstwa domowego rosną. Co raz więcej płacimy za energię elektryczną i gaz, ale nie tylko za to. Opłaty za wywóz odpadów również są wyższe.

Koszty utrzymania gospodarstwa domowego rosną. Co raz więcej płacimy za energię elektryczną i gaz, ale nie tylko za to. Opłaty za wywóz odpadów również są wyższe.

Redakcja news Kontrolerzy sprawdzą, czym ogrzewasz dom

Kontrolerzy sprawdzą, czym ogrzewasz dom Kontrolerzy sprawdzą, czym ogrzewasz dom

Właściciele lub zarządcy budynków i lokali mieli obowiązek zgłosić źródło ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Deklarację należało złożyć do 30 czerwca 2022 roku. Teraz kontrolerzy...

Właściciele lub zarządcy budynków i lokali mieli obowiązek zgłosić źródło ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Deklarację należało złożyć do 30 czerwca 2022 roku. Teraz kontrolerzy sprawdzą stan rzeczywisty z deklarowanym.

Redakcja news Wynajem mieszkania dla studenta 2024

Wynajem mieszkania dla studenta 2024 Wynajem mieszkania dla studenta 2024

Studia to szczególny czas wkraczania w dorosłość. W wielu przypadkach wiąże się z przeprowadzką do innego miasta, a więc i z poszukiwaniem nowego lokum. Wynajem mieszkania dla studenta to ważna kwestia,...

Studia to szczególny czas wkraczania w dorosłość. W wielu przypadkach wiąże się z przeprowadzką do innego miasta, a więc i z poszukiwaniem nowego lokum. Wynajem mieszkania dla studenta to ważna kwestia, do której należy podejść rozważnie i z pewnym przygotowaniem.

Redakcja news Szkolenie: Usługa zarządzania nieruchomością – pułapki

Szkolenie: Usługa zarządzania nieruchomością – pułapki Szkolenie: Usługa zarządzania nieruchomością – pułapki

Jakie są podstawy świadczenia usługi o zarządzanie nieruchomością? Czy zamiast umowy o zarządzanie nieruchomością można zawrzeć umowę o administrowanie oraz co z tego wynika? Zapraszamy na szkolenie online,...

Jakie są podstawy świadczenia usługi o zarządzanie nieruchomością? Czy zamiast umowy o zarządzanie nieruchomością można zawrzeć umowę o administrowanie oraz co z tego wynika? Zapraszamy na szkolenie online, które 19 września 2024 roku poprowadzi Eugenia Śleszyńska.

Redakcja news Podatek od fotowoltaiki? MF wyjaśnia

Podatek od fotowoltaiki? MF wyjaśnia Podatek od fotowoltaiki? MF wyjaśnia

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie w sprawie krążących informacji dotyczących wprowadzenia nowego podatku od fotowoltaiki. Wprawdzie w ministerstwie trwają prace nad projektem ustawy nowelizującej...

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie w sprawie krążących informacji dotyczących wprowadzenia nowego podatku od fotowoltaiki. Wprawdzie w ministerstwie trwają prace nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o podatkach i opłatach lokalnych, jednak nie przewidziano w nim nowego podatku od fotowoltaiki.

Redakcja news Jak usprawnić budowę mieszkań?

Jak usprawnić budowę mieszkań? Jak usprawnić budowę mieszkań?

Co aktualnie hamuje budowę nowych mieszkań? Jakie regulacje mogłyby pomóc w rozwoju mieszkalnictwa w Polsce? Jakie zmiany powinny zostać wprowadzone, aby mieszkań było więcej i były tańsze?

Co aktualnie hamuje budowę nowych mieszkań? Jakie regulacje mogłyby pomóc w rozwoju mieszkalnictwa w Polsce? Jakie zmiany powinny zostać wprowadzone, aby mieszkań było więcej i były tańsze?

Redakcja news Wyższe podatki dla właścicieli mieszkań

Wyższe podatki dla właścicieli mieszkań Wyższe podatki dla właścicieli mieszkań

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Jak będą kształtować się poszczególne stawki za nieruchomości?

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Jak będą kształtować się poszczególne stawki za nieruchomości?

Redakcja Czego nie wolno w bloku?

Czego nie wolno w bloku? Czego nie wolno w bloku?

Dla wielu mieszkanie jest lepszą opcją niż dom. Jest przede wszystkim tańsze zarówno w zakupie, jak i w utrzymaniu. Jednak życie w bloku, gdzie na niewielkiej przestrzeni przebywa wiele osób, wymaga dostosowania...

Dla wielu mieszkanie jest lepszą opcją niż dom. Jest przede wszystkim tańsze zarówno w zakupie, jak i w utrzymaniu. Jednak życie w bloku, gdzie na niewielkiej przestrzeni przebywa wiele osób, wymaga dostosowania się do pewnych zasad i reguł. Bycie właścicielem mieszkania nie oznacza, że wolno wszystko. Czego zatem nie wolno mieszkańcom bloków?

Wybrane dla Ciebie

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną! Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać?  Sprawdź!

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną » Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku? Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości » Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości » Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.