Seniorzy chcą pracować, rynek ich odrzuca

Społeczeństwo starzeje się nie tylko w Polsce, ale także na świecie, fot. Pixabay
Badanie opinii Funduszu Hipotecznego DOM pokazuje, że co trzeci emeryt w Polsce chciałby zwiększyć swoje dochody, a 81 proc. z nich chciałoby podjąć dodatkową pracę. Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika z kolei, że polskie firmy nie są zbyt chętne do zatrudniania seniorów.
Zobacz także
Redakcja news Odpady komunalne alternatywnym paliwem w dobie kryzysu energetycznego

Dnia 22 czerwca br. w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyła się konferencja poświęcona polskiemu systemowi gospodarowania odpadami w zakresie ich termicznego przekształcania...
Dnia 22 czerwca br. w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyła się konferencja poświęcona polskiemu systemowi gospodarowania odpadami w zakresie ich termicznego przekształcania i wykorzystywania w ciepłownictwie.
Redakcja news Nowe środki dla przedsiębiorców na wykorzystanie odpadów w energetyce

Polskie firmy mają szansę otrzymać wsparcie na budowę spalarni odpadów. Spalarnie mają pomóc ciepłowniom w dywersyfikacji źródeł energii, natomiast samorządom – rozwiązać problem zagospodarowania odpadów.
Polskie firmy mają szansę otrzymać wsparcie na budowę spalarni odpadów. Spalarnie mają pomóc ciepłowniom w dywersyfikacji źródeł energii, natomiast samorządom – rozwiązać problem zagospodarowania odpadów.
Anna Ruszczak news Jak właściwie obliczyć powierzchnię mieszkania lub domu?

Dokładne obliczenie powierzchni mieszkania lub domu jest niezwykle istotne, gdyż metraż lokalu wpływa na decyzję o kupnie, jak również na cenę. Od powierzchni użytkowej zależą opłaty czynszowe, podatek...
Dokładne obliczenie powierzchni mieszkania lub domu jest niezwykle istotne, gdyż metraż lokalu wpływa na decyzję o kupnie, jak również na cenę. Od powierzchni użytkowej zależą opłaty czynszowe, podatek od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste. Jak prawidłowo zmierzyć powierzchnię użytkową mieszkania i domu zgodnie z prawem?
Polskie emerytury są jednymi z najniższych w Europie, zaś liczba pobierających świadczenia rośnie. Nie dziwią więc wyniki badania opinii Funduszu Hipotecznego DOM: co trzeci emeryt myśli o tym, by zwiększyć swoje dochody. 81 proc. z nich chciałoby podjąć dodatkową pracę, inni myślą o wynajmie swojej nieruchomości lub pokoju (4 proc.) lub pożyczce z banku (4 proc.).
Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w związku z prowadzonym badaniem, wysłali do pracodawców 1260 aplikacji fikcyjnych kandydatów, kobiety i mężczyzn w różnym wieku: 28 i 52 lat. Starsze osoby były zapraszane na rozmowy kwalifikacyjne dwa razy rzadziej. W Warszawie młodszych kandydatów zapraszano nawet cztery razy częściej. Kobiety w starszym wieku otrzymywały najmniej odpowiedzi na swoją aplikację.
Potrzeba społeczna
Starsze osoby, które chcą podjąć pracę, powinny dostać tę szansę nie tylko ze względów ekonomicznych, ale także społecznych. Z badania Funduszu Hipotecznego DOM wynika, że co trzeci senior narzeka, iż jego życie zmieniło się w pandemii. Starsi ludzie czują się samotni, wyobcowani, mocno odczuwają izolację, brak możliwości spotkania się z rodziną i znajomymi, wyjścia do ludzi, zwykłej rozmowy (62 proc.). Co dziesiąty badany skarży się na stan zdrowia (11 proc.). Jedną z przyczyn jest mniejsza ilość ruchu, spacerów, wycieczek - na brak wyjazdów narzeka co dziesiąty emeryt. Sytuacja finansowa emerytów pogorszyła się w pandemii. Aż 94 proc. seniorów twierdzi, że dotkliwie odczuwają podwyżki. Co trzeci wydaje miesięcznie od 100 do 500 zł więcej niż wcześniej. Problemy finansowe powodują, że rośnie liczba osób zadłużonych. Seniorzy oszczędzają nie tylko na wyżywieniu, ale również leczeniu.
Może Cię zainteresuje: Kompetencje miękkie kluczowe na rynku pracy
Wartość starszych kandydatów
Społeczeństwo starzeje się nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Z raportu PARP wynika, że już co piąta osoba w Unii Europejskiej ma 65 lat lub więcej. Prognozy demograficzne GUS mówią, że w 2050 roku udział osób starszych (65+) w całej populacji wyniesie 32,7 proc. Współczesny świat nie do końca umie odpowiadzieć na potrzeby starzejącego się społeczeństwa. Brakuje strategii zarządzania systemem emerytalnym w taki sposób, by wraz ze wzrostem liczby osób starszych, nie malała wysokość świadczeń emerytalnych. Trudno znaleźć sposób, jak zapewnić osobom starszym dostęp do opieki medycznej, zwłaszcza, że już teraz jest on mocno utrudniony, a pandemia nie ułatwia sytuacji. Z kolei na rynku pracy istnieje wiele programów aktywizujących osoby w wieku 50+ i zachęcających ich do podejmowania pracy. Z drugiej strony pracodawcy nie zawsze są gotowi, żeby zatrudniać takie osoby.
Wartość osób starszych jest nieoceniona i niedoceniona. Chętnie uczą się, szkolą, poszerzają wiedzę. Są efektywne, nadążają za światem cyfrowym, znają języki obce, po wielu latach pracy mają duże doświadczenie, wewnętrzny spokój i cierpliwość, których często brakuje młodszym. Mogą oni być mentorami i inspirować młodszych pracowników. Zgodnie z wieloma teoriami zarządzania, dobry zespół to grupa ludzi zróżnicowana pod względem wieku i doświadczenia. Dobrze o tym pamiętać, projektując i budując strukturę organizacji.
Źródło: Newseria Biznes