administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Zielona energia bardziej opłacalna niż paliwa kopalne

Anna Ruszczak | 2022-03-21
Do osiągnięcia celów emisyjnych do roku 2020 konieczna jest weryfikacja przez rządy państw swoich zobowiązań wynikających z COP26, fot. Pixabay

Do osiągnięcia celów emisyjnych do roku 2020 konieczna jest weryfikacja przez rządy państw swoich zobowiązań wynikających z COP26, fot. Pixabay

70 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych wywołane jest produkcją energii. Rok 2022 jest kluczowy dla procesu ograniczenia emisji o połowę do końca dekady i powstrzymania globalnego wzrostu temperatury poniżej bezpiecznej granicy 1,5°C.

Zobacz także

DomBest news Jak dwie krople wody

Jak dwie krople wody Jak dwie krople wody

Jak pozbyć się problemów z opomiarowaniem mediów? Błędne odczyty, uciążliwe awarie, rozbieżności w raportach i tłumaczenie się z nich lokatorom, a do tego konieczność odwiedzenia wszystkich budynków…...

Jak pozbyć się problemów z opomiarowaniem mediów? Błędne odczyty, uciążliwe awarie, rozbieżności w raportach i tłumaczenie się z nich lokatorom, a do tego konieczność odwiedzenia wszystkich budynków… Wszystkim tym niedogodnościom mówimy STOP!

Redakcja Wsparcie strony popytowej nieruchomości

Wsparcie strony popytowej nieruchomości Wsparcie strony popytowej nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zwraca uwagę, że rozwiązania, których adresatami jest strona popytowa rynku nieruchomości, są kluczowe dla kształtowania podaży. Resort ocenia, że wysokie oprocentowanie...

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zwraca uwagę, że rozwiązania, których adresatami jest strona popytowa rynku nieruchomości, są kluczowe dla kształtowania podaży. Resort ocenia, że wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych i brak programu rządowego #naStart doprowadzi do załamania podaży.

Redakcja Rynek biurowy na głównych rynkach regionalnych

Rynek biurowy na głównych rynkach regionalnych Rynek biurowy na głównych rynkach regionalnych

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku powierzchni biurowych na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź,...

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku powierzchni biurowych na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin) za drugi kwartał 2024 roku.

Do osiągnięcia celów emisyjnych do roku 2020 konieczna jest weryfikacja przez rządy państw swoich zobowiązań wynikających z COP26. Dodatkowo inwestorzy i konsumenci zwiększają wymagania dotyczące działań na rzecz ochrony klimatu. Firmy, które przeszły już zieloną transformację, podkreślają, że na przyspieszenie procesu dekarbonizacji wpływają koszty zakupu energii. Wzrosły mocno ceny prądu i koszty emisji CO2. Energia odnawialna zaś prezentuje trend odwrotny. Koszty produkcji energii z morskich elektrowni wiatrowych w ciągu ostatnich 10 lat spadły o ok. 66 proc., a to również wspiera tempo dekarbonizacji.

Większe ambicje klimatyczne

W pakcie klimatycznym z Glasgow (COP26) znalazł się apel o zwiększenie do końca 2022 roku ambicji w zakresie klimatu ujętych w krajowych planach działania. Przed COP27, które tym razem ma się odbyć w Egipcie, państwa powinny więc dokonać rewizji swoich przedsięwzięć, tak by przyspieszyć proces transformacji przed rokiem 2030.  Na tej konferencji klimatycznej powinien zostać przyjęty plan realizacji konkretnych kwestii na następne siedem lat.

Może Cię zainteresuje: Przedłużenie taryfowania gazu dla odbiorców wrażliwych

Przykłady zielonej transformacji

Duński koncern Ørsted, który przeszedł już zieloną transformację, przygotował podręcznik przywództwa klimatycznego („Na drodze powstrzymania wzrostu temperatury na Ziemi poniżej 1,5°C”), w którym wskazuje na priorytetowe działania do podjęcia przez administrację i biznes. Rekomenduje on rządowi i administracji przyspieszanie procesu przechodzenia na energię odnawialną. Najważniejsze jest stworzenie odpowiednich ram prawnych takich, jak uchwalona w ubiegłym roku ustawa offshore. W Polsce te ramy wymagają doprecyzowania. Dlatego priorytetem powinno być stworzenie konkurencyjnego rynku, na którym funkcjonuje wielu deweloperów posiadających odpowiednie kompetencje i są gotowi do realizacji celów wyznaczonych przez polski rząd. Jednocześnie konkurując pod względem ceny, terminów realizacji i niezawodności zrealizowanych inwestycji w zakresie elektrowni wiatrowych. Podręcznik, wśród pilnych inicjatyw do podjęcia w sektorze prywatnym, wymienia ustalenie opartych na podstawach naukowych celów zerowej emisji oraz ograniczenie o co najmniej 90 proc. emisji gazów cieplarnianych przed wykorzystaniem środków kompensacyjnych.

Duński koncern odszedł od wytwarzania energii z paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Począwszy od opracowania technologii produkcji energii z morskiego wiatru, w ciągu 30 lat od postawienia pierwszej na świecie morskiej farmy wiatrowej, doprowadził do zeskalowania tej technologii, dzięki czemu znacznie spadły koszty produkcji. Firma ta na początku 2022 roku po raz czwarty z rzędu został uznana za najbardziej zrównoważoną firmę energetyczną na świecie według rankingu Corporate Knights 2022 Global 100. Jednocześnie starają się oni motywować innych do podjęcia podobnych kroków. Strach przed nowościami jest nieuzasadniony, jak pokazują na swoim przykładzie.

Inwestycje wiatrowe na Bałtyku

Duńska spółka wspólnie z Polską Grupą Energetyczną realizuje na Bałtyku projekt Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica w dwóch fazach: Baltica 2 i Baltica 3. Rozwój offshore może być w Polsce impulsem do zielonej transformacji i jest jednym z filarów rządowej strategii przejścia na niskoemisyjną gospodarkę. Według danych z raportu PSEW („Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w basenie Morza Bałtyckiego”) najnowsze projekty morskiej energetyki wiatrowej są tańsze niż nowe moce w energetyce jądrowej i elektrownie gazowe. Wiatr na morzu ma niższą zmienność i wyższe współczynniki wykorzystania mocy, które według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) wynoszą 40–50 proc. dla nowych projektów.

Pokazuje to, że zielona transformacja jest tańsza od trwania przy paliwach kopalnych. W miarę coraz powszechniejszego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii na skalę przemysłową, spadają koszty energii. Ceny paliw kopalnych zaś wahają się, ceny raz idą w górę, raz w dół i są zmienne. Większy udział energii odnawialnej powoduje pewną niezależność od wahań tych cen. To wszystko przekłada się na ceny energii dla konsumentów. Zwłaszcza, że ramy prawne w obszarze morskiej energetyki wiatrowej w zakresie systemu wsparcia uwzględniają mechanizm takich gwarancji cen dla odbiorców energii.

Ustawa offshore w toku

Aktualnie moc zainstalowana w morskiej energetyce wiatrowej na wodach Bałtyku to 2,2 GW (Niemcy – 1074 MW, Dania – 879 MW, Szwecja – 192 MW i Finlandia – 70 MW). W polskiej części Morza Bałtyckiego nie kręci się jeszcze żadna turbina wiatrowa, ale są w planach. Zgodnie z aktualnymi, rządowymi planami (PEP2040) do 2030 roku moc zainstalowana w offshore ma sięgnąć ok. 5,9 GW, a w 2040 roku – 11 GW. Polski rząd przygotował w ubiegłym roku tzw. ustawę offshore i obecnie trwa dookreślanie tych ram prawnych. Najważniejsze jest stworzenie całego ekosystemu opartego na konkurencji, obecności na tym rynku wielu różnych deweloperów i konkurowania pod względem ceny, ale także terminów czy niezawodności elektrowni wiatrowych, co podkreślają przedstawiciele dunskiej firmy. Plany zakładają moc elektrowni wiatrowych w Polsce na ok. 11 GW. Niezależne raporty zaś pokazują, że polski potencjał energetyczny na Bałtyku może sięgać ponad 28 GW. Ambitniejsze cele mogłyby przyciągnąć więcej deweloperów i branż przemysłu.

Według danych przedstawionych w raporcie „Our energy, our future”, opracowanych przez BVG Associates przy współpracy WindEurope, eksperci wskazują, że morskie farmy wiatrowe na Bałtyku mogą zapewnić nawet 83 GW mocy, z czego najwięcej prognozowane jest właśnie w Polsce (28 GW), Szwecji (19,8 GW) i Finlandii (15,5 GW). Polska może więc stać się liderem morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku, z potencjałem na poziomie około jednej trzeciej całkowitej mocy, która może zostać zainstalowana w tym regionie.

Realizacja tych planów wymaga jednak m.in. dostępu do systemu wsparcia dla realizowanych inwestycji, utworzenia stabilnego łańcucha dostaw i ram prawnych dla sektora offshore. Nawet jeśli koszty w tej branży spadają to inwestycje w morską energetykę wiatrową są wciąż bardzo drogie ze względu na ogromną skalę.

Źródło: Newseria Biznes

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Mieszkanie blisko natury

Mieszkanie blisko natury Mieszkanie blisko natury

Preferencje co do zakupywanych nieruchomości się zmieniają. Wpływ na to mają czynniki społeczne, ekonomiczne czy geopolityczne. Dzisiejsze trendy rynkowe wskazują na rosnące zainteresowanie nieruchomościami...

Preferencje co do zakupywanych nieruchomości się zmieniają. Wpływ na to mają czynniki społeczne, ekonomiczne czy geopolityczne. Dzisiejsze trendy rynkowe wskazują na rosnące zainteresowanie nieruchomościami położonymi w zielonych enklawach, co jest reakcją na potrzebę harmonii między życiem miejskim a naturą, wyrażającą się w coraz większej liczbie osób szukających spokoju i kontaktu z przyrodą w codzienności.

Redakcja news Podatek od nieruchomości przy wynajmie

Podatek od nieruchomości przy wynajmie Podatek od nieruchomości przy wynajmie

Właściciele mieszkań na wynajem też zobowiązani są do płacenia podatku od nieruchomości. Problem polega na tym, że nie ma pewności, ile powinien wynosić wspomniany podatek.

Właściciele mieszkań na wynajem też zobowiązani są do płacenia podatku od nieruchomości. Problem polega na tym, że nie ma pewności, ile powinien wynosić wspomniany podatek.

news Gospodarka mieszkaniowa w dużych miastach

Gospodarka mieszkaniowa w dużych miastach Gospodarka mieszkaniowa w dużych miastach

W Warszawie i Krakowie duży problem stanowi zadłużenie lokali komunalnych i socjalnych. Wrocław prowadzi politykę sprzedaży miejskich lokali. Jakie wydatki na gospodarkę mieszkaniową planują trzy największe...

W Warszawie i Krakowie duży problem stanowi zadłużenie lokali komunalnych i socjalnych. Wrocław prowadzi politykę sprzedaży miejskich lokali. Jakie wydatki na gospodarkę mieszkaniową planują trzy największe miasta Polski?

Redakcja news Znamy szczegóły dotyczące mrożenia cen prądu

Znamy szczegóły dotyczące mrożenia cen prądu Znamy szczegóły dotyczące mrożenia cen prądu

Resort klimatu informuje, że maksymalna cena energii elektrycznej wyniesie 500 zł za MWh i obejmie wszystkie gospodarstwa domowe. Nie będą obowiązywały limity jak dotychczas.

Resort klimatu informuje, że maksymalna cena energii elektrycznej wyniesie 500 zł za MWh i obejmie wszystkie gospodarstwa domowe. Nie będą obowiązywały limity jak dotychczas.

Redakcja news Jak Polacy segregują odpady?

Jak Polacy segregują odpady? Jak Polacy segregują odpady?

Największy kłopot z segregacją odpadów na pięć frakcji mają młodzi, mity dotyczące segregacji są w Polsce ciągle żywe, a aż 1/3 Polaków woli być zachęcana, a nie zmuszana do segregacji odpadów, chociaż...

Największy kłopot z segregacją odpadów na pięć frakcji mają młodzi, mity dotyczące segregacji są w Polsce ciągle żywe, a aż 1/3 Polaków woli być zachęcana, a nie zmuszana do segregacji odpadów, chociaż połowa z nas robi to tylko ze względu na wymóg prawny.

Redakcja news Drogi prąd z przydomowych instalacji

Drogi prąd z przydomowych instalacji Drogi prąd z przydomowych instalacji

W opinii Fundacji Instrat[1] koszt wytworzenia prądu z przydomowej elektrowni wiatrowej może być kilkukrotnie wyższy od tego z sieci. Wprawdzie rząd proponuje program wsparcia dla przydomowych instalacji...

W opinii Fundacji Instrat[1] koszt wytworzenia prądu z przydomowej elektrowni wiatrowej może być kilkukrotnie wyższy od tego z sieci. Wprawdzie rząd proponuje program wsparcia dla przydomowych instalacji tego typu wart 400 mln zł, jednak eksperci zalecają ostrożność.

news Zaprawa klejowa przy pracach w systemie ETICS

Zaprawa klejowa przy pracach w systemie ETICS Zaprawa klejowa przy pracach w systemie ETICS

Wraz z przyjściem wiosny wiele wspólnot i spółdzielni rozpoczyna remonty elewacji oraz termomodernizację budynku. Dla trwałości i jakości takich prac szczególne znaczenie ma wybór właściwej zaprawy klejowej.

Wraz z przyjściem wiosny wiele wspólnot i spółdzielni rozpoczyna remonty elewacji oraz termomodernizację budynku. Dla trwałości i jakości takich prac szczególne znaczenie ma wybór właściwej zaprawy klejowej.

Redakcja news Bezpłatne szkolenia dla zarządców nieruchomości usługowych

Bezpłatne szkolenia dla zarządców nieruchomości usługowych Bezpłatne szkolenia dla zarządców nieruchomości usługowych

Fundacja Polska bez Barier oraz m.st. Warszawa zapraszają na bezpłatne szkolenia, dotyczące dostępności architektonicznej lokali usługowych dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób ze szczególnymi potrzebami....

Fundacja Polska bez Barier oraz m.st. Warszawa zapraszają na bezpłatne szkolenia, dotyczące dostępności architektonicznej lokali usługowych dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób ze szczególnymi potrzebami. Szkolenia, które odbędą się w maju, są skierowane do przedsiębiorców oraz zarządców nieruchomości usługowych.

Redakcja news VIII edycja konkursu „Inwestycja Roku”

VIII edycja konkursu „Inwestycja Roku” VIII edycja konkursu „Inwestycja Roku”

Trwa kolejna odsłona konkursu „Inwestycja Roku” organizowanego przez Krajową Izbą Gospodarki Nieruchomościami. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych w kraju inwestycji.

Trwa kolejna odsłona konkursu „Inwestycja Roku” organizowanego przez Krajową Izbą Gospodarki Nieruchomościami. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych w kraju inwestycji.

Redakcja news Większa aktywność deweloperów

Większa aktywność deweloperów Większa aktywność deweloperów

Zainteresowanie zakupem mieszkania nadal utrzymuje się na dobrym poziomie. Obecnie wielu wyczekuje nowego programu rządowego „Mieszkanie na start”, co z pewnością przełoży się na większą aktywność kupujących.

Zainteresowanie zakupem mieszkania nadal utrzymuje się na dobrym poziomie. Obecnie wielu wyczekuje nowego programu rządowego „Mieszkanie na start”, co z pewnością przełoży się na większą aktywność kupujących.

Redakcja news Rekordowe koszty eksploatacyjne w biurach

Rekordowe koszty eksploatacyjne w biurach Rekordowe koszty eksploatacyjne w biurach

Z raportu „Service Charges” przygotowanego przez Colliers wynika, że w 2023 średnie miesięczne stawki opłat eksploatacyjnych ponoszonych przez najemców biur wzrosły aż o 26% w porównaniu do roku 2022.

Z raportu „Service Charges” przygotowanego przez Colliers wynika, że w 2023 średnie miesięczne stawki opłat eksploatacyjnych ponoszonych przez najemców biur wzrosły aż o 26% w porównaniu do roku 2022.

Redakcja news Cudzoziemcy kupują polskie mieszkania

Cudzoziemcy kupują polskie mieszkania Cudzoziemcy kupują polskie mieszkania

Ponad 14,3 tysięcy – tyle mieszkań kupili w całym 2023 roku cudzoziemcy żyjący w Polsce.

Ponad 14,3 tysięcy – tyle mieszkań kupili w całym 2023 roku cudzoziemcy żyjący w Polsce.

Redakcja news Jak założyć wspólnotę mieszkaniową w 2024?

Jak założyć wspólnotę mieszkaniową w 2024? Jak założyć wspólnotę mieszkaniową w 2024?

Zacznijmy od początku, czyli od tytułowego pytania: jak założyć wspólnotę mieszkaniową. Odpowiedź jest prosta – wspólnoty mieszkaniowej się nie zakłada. Powstaje ona automatycznie, z mocy prawa.

Zacznijmy od początku, czyli od tytułowego pytania: jak założyć wspólnotę mieszkaniową. Odpowiedź jest prosta – wspólnoty mieszkaniowej się nie zakłada. Powstaje ona automatycznie, z mocy prawa.

Redakcja news Drożej we wspólnotach i spółdzielniach

Drożej we wspólnotach i spółdzielniach Drożej we wspólnotach i spółdzielniach

W drugiej połowie 2024 r. nadal ceny energii będą zamrożone. Maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

W drugiej połowie 2024 r. nadal ceny energii będą zamrożone. Maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Redakcja news Populacja Polski maleje

Populacja Polski maleje Populacja Polski maleje

Zła sytuacja demograficzna to nie jest jakaś wydumana teoria, to jest rzeczywistość. Wprawdzie rządzący starają się stwarzać warunki sprzyjające powiększaniu polskich rodzin, jednak trudno mówić, aby proponowane...

Zła sytuacja demograficzna to nie jest jakaś wydumana teoria, to jest rzeczywistość. Wprawdzie rządzący starają się stwarzać warunki sprzyjające powiększaniu polskich rodzin, jednak trudno mówić, aby proponowane działania przynosiły spektakularne efekty. Z roku na rok ludność Polski się kurczy – więcej osób umiera, niż się rodzi.

Redakcja news Ceny mieszkań w końcu wyhamują?

Ceny mieszkań w końcu wyhamują? Ceny mieszkań w końcu wyhamują?

Deweloperzy nabrali rozpędu – w I kwartale 2024 na rynku pierwotnym rozpoczęto budowę około 42 tys. lokali. To najlepszy wynik od 20 lat. Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców...

Deweloperzy nabrali rozpędu – w I kwartale 2024 na rynku pierwotnym rozpoczęto budowę około 42 tys. lokali. To najlepszy wynik od 20 lat. Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB), jest zdania, że rosnąca podaż mieszkań znacząco ograniczy wzrost ich cen.

Redakcja news Wróble znikają z osiedli

Wróble znikają z osiedli Wróble znikają z osiedli

Ocieplenie budynków, beton zamiast trawnika, zanik owadów – to jedne z przyczyn malejącej populacji wróbli. Ornitolodzy informują, że w Polsce populacja ta zmniejszyła się nawet o 30 proc. w ostatnim dwudziestoleciu.

Ocieplenie budynków, beton zamiast trawnika, zanik owadów – to jedne z przyczyn malejącej populacji wróbli. Ornitolodzy informują, że w Polsce populacja ta zmniejszyła się nawet o 30 proc. w ostatnim dwudziestoleciu.

Redakcja news Nieprzewidywalność a sprzedaż pomp ciepła

Nieprzewidywalność a sprzedaż pomp ciepła Nieprzewidywalność a sprzedaż pomp ciepła

Na rynku pomp ciepła mamy do czynienia ze spadkiem zainteresowania produktem. Powód jest prosty: nieprzewidywalność. Brak stabilności w zakresie cen energii i gazu, a także obawy o koszty rzutują negatywnie...

Na rynku pomp ciepła mamy do czynienia ze spadkiem zainteresowania produktem. Powód jest prosty: nieprzewidywalność. Brak stabilności w zakresie cen energii i gazu, a także obawy o koszty rzutują negatywnie na rynek pomp ciepła.

Redakcja news Koszty związane z mieszkaniem

Koszty związane z mieszkaniem Koszty związane z mieszkaniem

Z danych GUS-u wynika, że ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem kolejny miesiąc podrożały. Wzrost wyniósł 1,5 proc. w skali roku. Przy czym są też kategorie usług, w których ceny spadły.

Z danych GUS-u wynika, że ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem kolejny miesiąc podrożały. Wzrost wyniósł 1,5 proc. w skali roku. Przy czym są też kategorie usług, w których ceny spadły.

Redakcja news Ile czasu pracują Polacy?

Ile czasu pracują Polacy? Ile czasu pracują Polacy?

Z raportu „Work-life balance a elastyczne formy organizacji pracy” przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że w Polsce pracuje się średnio 40,4 godzin tygodniowo.

Z raportu „Work-life balance a elastyczne formy organizacji pracy” przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że w Polsce pracuje się średnio 40,4 godzin tygodniowo.

Redakcja news Nowy termin wprowadzenia KSeF

Nowy termin wprowadzenia KSeF Nowy termin wprowadzenia KSeF

Rada Ministrów przyjęła projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przewidujący przesunięcie terminu wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur.

Rada Ministrów przyjęła projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przewidujący przesunięcie terminu wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur.

Redakcja news Polska z najniższym bezrobociem w UE

Polska z najniższym bezrobociem w UE Polska z najniższym bezrobociem w UE

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 wyniosła 5,3 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Według metodologii Eurostatu natomiast stopa bezrobocia wyniosła 2,9 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 wyniosła 5,3 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Według metodologii Eurostatu natomiast stopa bezrobocia wyniosła 2,9 proc.

Redakcja news Zintegrowany bilet – prace w toku

Zintegrowany bilet – prace w toku Zintegrowany bilet – prace w toku

Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że w resorcie trwają prace nad wprowadzeniem zintegrowanego biletu. Rozwiązanie to miałoby łączyć różne rodzaje transportu i mieć zasięg ogólnopolski.

Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że w resorcie trwają prace nad wprowadzeniem zintegrowanego biletu. Rozwiązanie to miałoby łączyć różne rodzaje transportu i mieć zasięg ogólnopolski.

Redakcja news Banki nie planują zmian w kredytach mieszkaniowych

Banki nie planują zmian w kredytach mieszkaniowych Banki nie planują zmian w kredytach mieszkaniowych

W I kwartale 2024 r. większość banków nie zmieniła zauważalnie kryteriów oraz większości warunków udzielania kredytów mieszkaniowych, poza zmniejszeniem marży kredytowej – wynika z ankiety publikowanej...

W I kwartale 2024 r. większość banków nie zmieniła zauważalnie kryteriów oraz większości warunków udzielania kredytów mieszkaniowych, poza zmniejszeniem marży kredytowej – wynika z ankiety publikowanej przez NBP.

Wybrane dla Ciebie

Uchwały online - tak teraz to możliwe

Uchwały online - tak teraz to możliwe Uchwały online - tak teraz to możliwe

Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla »

Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla » Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla »

Jaki jest koszt założenia domofonu w bloku?

Jaki jest koszt założenia domofonu w bloku? Jaki jest koszt założenia domofonu w bloku?

Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! »

Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! » Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! »

Renowacja elewacji - prosty system elewacyjny»

Renowacja elewacji - prosty system elewacyjny» Renowacja elewacji - prosty system elewacyjny»

Nowoczesne rozwiązania dla spółdzielni i wspólnot – ciepłomierze »

Nowoczesne rozwiązania dla spółdzielni i wspólnot – ciepłomierze » Nowoczesne rozwiązania dla spółdzielni i wspólnot – ciepłomierze »

Detektory gazów dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Detektory gazów dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Detektory gazów dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? » Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Pompy ciepła, które uczynią Twój dom komfortowym »

Pompy ciepła, które uczynią Twój dom komfortowym » Pompy ciepła, które uczynią Twój dom komfortowym »

Co daje zarządcy instalacja gazu płynnego?

Co daje zarządcy instalacja gazu płynnego? Co daje zarządcy instalacja gazu płynnego?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania»

Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania» Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania»

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Jak zapewnić zasięg telefonii komórkowej w garażach podziemych i na klatce schodwej?

Jak zapewnić zasięg telefonii komórkowej w garażach podziemych i na klatce schodwej? Jak zapewnić zasięg telefonii komórkowej w garażach podziemych i na klatce schodwej?

Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla »

Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla » Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.