Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania? Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom opartym o sztuczną inteligencję i loT (Internet Rzeczy) – pozwalają na generowanie...
Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania? Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom opartym o sztuczną inteligencję i loT (Internet Rzeczy) – pozwalają na generowanie oszczędności oraz zapewniają satysfakcję mieszkańców i użytkowników budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej.
Blok mieszkalny to specyficzna forma mieszkania. Niby mamy własne mieszkanie, gdzie możemy stosować przysłowie „wolność Tomku w swoim domku”, ale nie do końca. W budynku są jeszcze inne lokale oraz części...
Blok mieszkalny to specyficzna forma mieszkania. Niby mamy własne mieszkanie, gdzie możemy stosować przysłowie „wolność Tomku w swoim domku”, ale nie do końca. W budynku są jeszcze inne lokale oraz części wspólne i dostępne dla wszystkich. Dlatego, choć mamy odrębne lokale, ale dzielimy budynek z innymi, obowiązują nas zasady użytkowania nie tylko części wspólnych, ale i własnej przestrzeni.
Ludzie, kupując mieszkania, chcą w nich bezpiecznie, wygodnie i bezawaryjnie mieszkać. Tymczasem w wielu budynkach dachy są tak zaprojektowane, że ich funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia. Źle zaprojektowany...
Ludzie, kupując mieszkania, chcą w nich bezpiecznie, wygodnie i bezawaryjnie mieszkać. Tymczasem w wielu budynkach dachy są tak zaprojektowane, że ich funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia. Źle zaprojektowany dach skutkuje trudnościami w spełnieniu podstawowych funkcji. Dla przypomnienia: dach ma osłaniać budynek i jego mieszkańców przed wpływami czynników atmosferycznych i cywilizacyjnych (hałasem), a jednocześnie spełniać wymagania obowiązujących przepisów.
W ramach przeciwdziałania zmianom klimatu w miastach, konieczne jest zwiększenie retencji wód, a do tego potrzebny jest mechanizm ekonomiczny, fot. Pixabay
W ustawie suszowej planowano podatek od betonozy. Miał być jedną z opłat w ramach tzw. kosztów środowiskowych, czyli strat poniesionych w środowisku w wyniku inwestycji.
„Aby stać się neutralna dla klimatu, Europa musi osiągnąć do 2050 r. zerową emisję netto gazów cieplarnianych dwutlenku węgla i metanu. Tylko w ten sposób uda się ograniczyć globalne ocieplenie do poziomu...
„Aby stać się neutralna dla klimatu, Europa musi osiągnąć do 2050 r. zerową emisję netto gazów cieplarnianych dwutlenku węgla i metanu. Tylko w ten sposób uda się ograniczyć globalne ocieplenie do poziomu znacznie poniżej 2°C i uniknąć katastrofalnej w konsekwencjach zmiany klimatu” – mówiono podczas jubileuszowego XX już Kongresu PFSZN, które w tym roku zorganizowało Lubelskie Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości – członek Federacji.
Już w początkowym okresie obowiązywania przepisów o wakacjach kredytowych do UOKiK wpłynęło ok. 550 skarg konsumenckich. W wyniku działań Urzędu wiele banków zmieniło niekorzystne dla konsumentów praktyki.
Już w początkowym okresie obowiązywania przepisów o wakacjach kredytowych do UOKiK wpłynęło ok. 550 skarg konsumenckich. W wyniku działań Urzędu wiele banków zmieniło niekorzystne dla konsumentów praktyki.
Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie...
Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami. W trakcie 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody. Woda opadowa ma ogromny potencjał do wykorzystania.
W ramach przeciwdziałania zmianom klimatu w miastach, konieczne jest zwiększenie retencji wód, a do tego potrzebny jest mechanizm ekonomiczny. Dotycząca tego propozycja zmiany w Prawie wodnym w art. 34. Zniknęła. Określała, że „zmniejszenie naturalnej retencji terenowej" dotyczy sytuacji, gdy: „wykonywanie na nieruchomości o powierzchni 600 mkw robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem wyłącza więcej niż 50 proc. powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej”.
Obecnie obowiązujący zapis jest łagodniejszy. Zgodnie z Prawem wodnym, zmniejszenie naturalnej retencji terenowej dotyczy nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 mkw wtedy, gdy wyłącza "więcej niż 70 proc. powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemie kanalizacji otwartej lub zamkniętej". 60 proc. z ponad 1000 uwag, które wpłynęły do Ministerstwa Infrastruktury w konsultacjach, dotyczyło powyższej kwestii.
Podatek od betonozy wpisuje się w grupę opłat tzw. kosztów środowiskowych – to straty poniesione w środowisku w wyniku ludzkiej działalności. Eksperci podkreślają, że dotąd główne koszty, ponoszone przy wszystkich inwestycjach, były kosztami pracy i materiałów. Nie obejmowały kosztów np. utraconej retencji spowodowanej betonowaniem powierzchni i tym samym:
zwiększone ryzyko powodzi i suszy,
miejską wyspę ciepła,
utratę bioróżnorodności,
niższą wilgotność i jakość powietrza.
To właśnie negatywne skutki likwidacji terenów błękitno-zielonych.
Podwójne opłaty
Spółki, samorządy i firmy zwracały uwagę przede wszystkim na podwójne naliczenie opłat. Według opinii ekspertów, właściciel pozwolenia wodnoprawnego objęty już jest opłatą stałą za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do wód, w przypadku, gdy wylot znajduje się na terenie miasta, a także opłatą zmienną uzależnioną bezpośrednio od ilości odprowadzanych wód opadowych i roztopowych. Opłaty te zostały wprowadzane w 2018 roku i stanowią nowe zobowiązania. Przede wszystkim związane są z odprowadzaniem wód opadowych i roztopowych z terenów miejskich (infrastruktura drogowa) i w większości są ponoszone przez miasta jako właścicieli pozwoleń wodnoprawnych.
Dodatkowo część gmin (głównie miejskich) wprowadziło opłaty od właścicieli nieruchomości. Mają one rekompensować utrzymanie systemu zagospodarowania wód opadowych i wpływać na rozszczelnienie powierzchni utwardzonych. Wiele miast w obliczu dodatkowych istotnych kosztów utrzymania systemu zagospodarowania wód opadowych i roztopowych (wprowadzenie opłaty zmiennej) rozważa wprowadzenie takich opłat.
Eksperci przyznają, że dla gmin czy podmiotów, które wnoszą opłaty za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do wód poprzez systemy kanalizacji, jest to podwójna opłata. Jednak dotąd nie wszystkie gminy przeniosły te opłaty bezpośrednio na właścicieli nieruchomości. Taka opłata przyspieszyłaby proces zmiany podejścia do gospodarowania wodami opadowymi.
Jak odbetonować miasta?
Eksperci wskazują inne sposoby, jak przyspieszyć odbetonowanie miast, które przyczyni się do przeciwdziałania powodzi i suszy. Rozwiązaniem może być zmiana zapisów w innych częściach ustawy Prawo wodne. Mowa o „górnych jednostkowych stawkach opłat za usługi wodne”, wśród których ujęte są też stawki "za odprowadzanie do wód – wód".
Jeśli aktualne górne stawki są zbyt małe w stosunku do oczekiwanych zmian w zagospodarowaniu wód opadowych i roztopowych na obszarach z kanalizacją deszczową, to można je podnieść w celu przyspieszenia zmian. Można najpierw zachęcić wszystkie gminy, żeby te koszty przerzuciły na właścicieli nieruchomości. Niestety część pozwoleń wodnoprawnych jest sprzed wielu lat, gdy były wydawane przez starostwa. Przy odnawianiu pozwoleń mogą nastąpić zmiany, w tym ilości rzeczywiście odprowadzanych wód opadowych i roztopowych, co może spowodować wzrost kosztów i unikania opłat. Tu przydadzą się wielofunkcyjne tereny błękitno-zielone.
Samorządy zgłosiły uwagi, że przy proponowanym rozdziale środków z opłat, gdy większość trafia do budżetu Wód Polskich, a zadania naliczania i zbierania ich są po stronie samorządów, to „szacowane dochody gmin będą niewspółmierne do ponoszonych kosztów” oraz „nie podjęto oceny kosztów administracyjnych podatku od uszczelnienia powierzchni”.
Powierzchnia biologicznie czynna
Podczas konsultacji pojawiły się uwagi, że powinny zostać zachowane istniejące wartości progowe 3500 mkw i 70 proc. powierzchni uszczelnionej. Oznacza to, że zostaje mniej niż 30 proc. biologicznie czynnej. Sprzeciw wobec zaostrzenia zgłosili m.in. Port Gdańsk, PGNiG, a Polski Związek Firm Deweloperskich zaproponował poluzowanie zapisów poprzez obniżenie wymagań do 20 proc. powierzchni biologicznie czynnej lub 10 proc. gleby. Z kolei Małopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych w Tarnowie postulował wyłączenie spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych z opłat.
Eksperci zwracają uwagę, że istnieje wiele sposobów, które mogą zapewnić wymagany procent retencji, zmniejszający wielkość opłat. Na części dachów można zrobić zielone dachy, a w innych miejscach szczelne zbiorniki na deszczówkę (naziemne lub podziemne).
Dach to przegroda zewnętrzna chroniąca zarówno wnętrze, konstrukcję, jak i inne części budynku przed niekorzystnym działaniem różnych czynników zewnętrznych. Dach jest też szczególnie narażony na obciążenia...
Dach to przegroda zewnętrzna chroniąca zarówno wnętrze, konstrukcję, jak i inne części budynku przed niekorzystnym działaniem różnych czynników zewnętrznych. Dach jest też szczególnie narażony na obciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne, dlatego stawia się mu wysokie wymagania techniczne i użytkowe.
26 maja 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 października 2021 r., której celem jest eliminacja bariery przy udzieleniu kredytu hipotecznego w postaci braku własnych środków, stanowiących wymagany przez...
26 maja 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 października 2021 r., której celem jest eliminacja bariery przy udzieleniu kredytu hipotecznego w postaci braku własnych środków, stanowiących wymagany przez bank wkład własny.
Tylko do końca czerwca br. właściciele lub zarządcy nieruchomości mają czas na złożenie deklaracji do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) odnośnie sposobu ogrzewania. Brakuje 2,5 mln uprawnionych,...
Tylko do końca czerwca br. właściciele lub zarządcy nieruchomości mają czas na złożenie deklaracji do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) odnośnie sposobu ogrzewania. Brakuje 2,5 mln uprawnionych, a za spóźnienie grożą wysokie kary.
Już nie zaskakują rosnące ceny nieruchomości, których tempo wzrostu w niektórych miastach jest nawet dwucyfrowe, a w skrajnych przypadkach rosną one nawet o jedną czwartą.
Już nie zaskakują rosnące ceny nieruchomości, których tempo wzrostu w niektórych miastach jest nawet dwucyfrowe, a w skrajnych przypadkach rosną one nawet o jedną czwartą.
2 czerwca br. w Warszawie, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła akceptację dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Szefowa KE spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz...
2 czerwca br. w Warszawie, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła akceptację dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Szefowa KE spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Podkreśliła, że kamienie milowe muszą być wypełnione, zanim jakiekolwiek pieniądze zostaną wypłacone, mając na myśli niezawisłość sądów w Polsce.
– Nie ma lepszego momentu, byśmy w Polsce zaczęli mówić o ograniczeniu zużycia energii przez budynki. Bruksela zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy, którego kluczowym elementem jest właśnie efektywność...
– Nie ma lepszego momentu, byśmy w Polsce zaczęli mówić o ograniczeniu zużycia energii przez budynki. Bruksela zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy, którego kluczowym elementem jest właśnie efektywność energetyczna budynków. Mniejsze zużycie energii to już nie tylko fantazja ekologów, tylko kwestia strategiczna. Energetyczna wojna trwa, a w zimie będzie jej bardzo trudny moment – mówił Michał Kurtyka – były minister Klimatu i Środowiska – na konferencji Stowarzyszenia Fala Renowacji.
Przez ponad dwa lata, bo do końca lipca 2024 roku, samorządy terytorialne będą mogły na prostszych zasadach adaptować pustostany na mieszkania dla uchodźców.
Przez ponad dwa lata, bo do końca lipca 2024 roku, samorządy terytorialne będą mogły na prostszych zasadach adaptować pustostany na mieszkania dla uchodźców.
Cyfryzacja KPRM podaje, że już prawie 8 milionów Polaków korzysta z aplikacji mObywatel. Aplikacja pozwala potwierdzić swoją tożsamość, okazać prawo jazdy, sprawdzić wystawione e-recepty.
Cyfryzacja KPRM podaje, że już prawie 8 milionów Polaków korzysta z aplikacji mObywatel. Aplikacja pozwala potwierdzić swoją tożsamość, okazać prawo jazdy, sprawdzić wystawione e-recepty.
Są małych rozmiarów, a poruszają się błyskawicznie – nawet do 200 km/h, większość czasu spędzają w powietrzu, odżywiają się drobnymi owadami i piją wodę z kropli deszczu – mowa o jerzykach.
Są małych rozmiarów, a poruszają się błyskawicznie – nawet do 200 km/h, większość czasu spędzają w powietrzu, odżywiają się drobnymi owadami i piją wodę z kropli deszczu – mowa o jerzykach.
Czy pozyskanie kapitału na inwestycje w bankach, które jest teraz obarczone wyższymi kosztami spowoduje ograniczenie ilości projektów wprowadzanych na rynek i ceny mieszkań?
Czy pozyskanie kapitału na inwestycje w bankach, które jest teraz obarczone wyższymi kosztami spowoduje ograniczenie ilości projektów wprowadzanych na rynek i ceny mieszkań?
Ograniczenie roli gazu jako paliwa przejściowego w okresie transformacji, wykorzystanie nowoczesnych technologii węglowych, wdrożenie energetyki jądrowej oraz rozbudowa połączeń sieciowych na linii północ-południe...
Ograniczenie roli gazu jako paliwa przejściowego w okresie transformacji, wykorzystanie nowoczesnych technologii węglowych, wdrożenie energetyki jądrowej oraz rozbudowa połączeń sieciowych na linii północ-południe – to rozwiązania, które mają zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Tym razem o 75 pb. do poziomu 6 proc., który jeszcze niedawno przewidywano jako docelowy.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Tym razem o 75 pb. do poziomu 6 proc., który jeszcze niedawno przewidywano jako docelowy.
Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy...
Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy na taką zmianę?
Sprzedaż na rynku mieszkaniowym spadła o 50 proc., nadal rosną koszty materiałów i usług, jednak nie to jest największym problemem dla branży mieszkaniowej, znacznie większym jest nieprzewidywalność –...
Sprzedaż na rynku mieszkaniowym spadła o 50 proc., nadal rosną koszty materiałów i usług, jednak nie to jest największym problemem dla branży mieszkaniowej, znacznie większym jest nieprzewidywalność – do takich wniosków doszli uczestnicy debaty przygotowanej przez PAP podczas Europejskiego Kongresu Finansowego.
Zakup nieruchomości, gdy w dziale II księgi wieczystej widnieje zmarła osoba, jest możliwy. Sprzedający musi wykazać swoje prawo do nieruchomości. Nabywca nieruchomości, podczas wnioskowania o wpis własności...
Zakup nieruchomości, gdy w dziale II księgi wieczystej widnieje zmarła osoba, jest możliwy. Sprzedający musi wykazać swoje prawo do nieruchomości. Nabywca nieruchomości, podczas wnioskowania o wpis własności udowadnia, że istnieje następstwo prawne, dzięki nabyciu nieruchomości od spadkobiercy.
Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w maju 2021 roku powiększony został o 14 nowych aktów prawnych parafowanych przez Prezydenta R.P. Andrzeja Dudę. Portal www.administrator24.info publikuje ich wykaz.
Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w maju 2021 roku powiększony został o 14 nowych aktów prawnych parafowanych przez Prezydenta R.P. Andrzeja Dudę. Portal www.administrator24.info publikuje ich wykaz.
Polska gospodarka może wpaść w pułapkę, jaką jest stagflacja. To zjawisko, w którym gospodarka jednocześnie ma problem ze stosunkowo wolnym rozwojem oraz wysoką inflacją. Ekonomiści twierdzą, że istnieje...
Polska gospodarka może wpaść w pułapkę, jaką jest stagflacja. To zjawisko, w którym gospodarka jednocześnie ma problem ze stosunkowo wolnym rozwojem oraz wysoką inflacją. Ekonomiści twierdzą, że istnieje ogromne ryzyko. Są też głosy, że da się jej uniknąć.
Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania? Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom opartym o sztuczną inteligencję i loT (Internet Rzeczy) – pozwalają na generowanie...
Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania? Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom opartym o sztuczną inteligencję i loT (Internet Rzeczy) – pozwalają na generowanie oszczędności oraz zapewniają satysfakcję mieszkańców i użytkowników budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.