CEEB będzie zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliw, fot. Pixabay
Fachowcy wynajęci przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków będą zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Celem jest bardziej racjonalne wykorzystywanie przez gminy programów związanych z termomodernizacją.
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.
O wsparcie finansowe na pokrycie wyższych kosztów za energię elektryczną mogą się ubiegać osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, które w ramach rehabilitacji wykorzystują respiratory i koncentratory...
O wsparcie finansowe na pokrycie wyższych kosztów za energię elektryczną mogą się ubiegać osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, które w ramach rehabilitacji wykorzystują respiratory i koncentratory tlenu.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) od 1 lipca 2021 r. jest częścią Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji tzw. ZONE. Do 30 czerwca br. trwała wielka akcja samospisu właścicieli i zarządców nieruchomości dotycząca źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 r. Do 22 lipca w systemie CEEB złożono 7 mln 375 tys. deklaracji, a gminy cały czas wpisują do ewidencji wnioski złożone papierowo.
Z przepisów ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków wynika, że wszystkie nowe kotły i piece należy zgłosić w ciągu 14 dni. Dotyczy to również tych właścicieli lub zarządców, którzy zgłosili źródło ciepła w terminie, a następnie dokonali jego wymiany.
Moduł inwentaryzacji budynków
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało, że kolejnym etapem budowy Systemu ZONE będzie moduł inwentaryzacji budynków. Ma on służyć zbieraniu dodatkowych danych dotyczących budynków oraz ich stanu technicznego, w tym m.in. grubości ścian, dachu i rocznego zużycia paliw. Dzięki temu obywatele zyskają możliwość zamówienia inwentaryzacji budynku online bez konieczności wizyty w urzędzie, wraz z pełną funkcjonalnością do zarządzania swoim zamówieniem.
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego tłumaczy, że inwentaryzacja budynków ma odbywać się przez uprawnione do tego osoby tzn. osoby wpisane do wykazu osób uprawnionych zgodnie z art. 27b ust 1 z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. To np. kominiarze, upoważni pracownicy gmin, inspektorzy ochrony środowiska, kontrolujący wykorzystanie premii termomodernizacyjnych i premii remontowych, osoby z uprawnieniami budowlanymi.
Dane powyższe będą wprowadzane do ewidencji za pomocą elektronicznego formularza inwentaryzacyjnego, który jest zapisywany automatycznie po jego wygenerowaniu w systemie teleinformatycznym obsługującym ewidencję. Moduł inwentaryzacji zostanie udostępniony wraz z docelowym Systemem ZONE, które planowane jest w pierwszym kwartale 2023 roku. Przekazanie wspomnianych danych będzie dobrowolne, jednak uprości to drogę do starania się o dotacje.
Zachęty zamiast kar
Na podstawie przeprowadzonych inwentaryzacji budynków i przeglądów kominiarskich właściciel nieruchomości będzie mógł wygenerować i pobrać dokument uproszczonego audytu energetycznego. Ten zaś będzie niezbędny we wnioskowaniu o przyznanie dofinansowania na termomodernizację swojej nieruchomości.
W Systemie ZONE będzie dostępna także możliwość wprowadzania danych z przeprowadzonej kontroli środowiskowej czy też możliwość zgłoszenia tzw. „kopciucha”, co pozwoli organom na szybszą reakcję. Nowa funkcjonalność umożliwi także zamówienie online przeglądu kominiarskiego. Dodatkowo będzie dostępny jednolity protokół z przeglądu, z ustandaryzowanymi danymi, co zwiększy bezpieczeństwo użytkowania nieruchomości i zapewni regularność przeprowadzania przeglądów.
Czy ZONE pomoże gminom?
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego podkreśla, że system ZONE, dzięki informacjom zawartym w CEEB, pozwoli urzędnikom efektywniej zarządzać kwestią ubóstwa energetycznego. W planowanym module finansowym będą oni mieli dostęp do kompleksowych danych na temat udzielonego wsparcia finansowego w postaci dotacji czy zasiłku.
W wyniku wdrożenia nowych usług organy samorządowe mają zyskać ważne narzędzie wspierające m.in. wymianę starych kotłów grzewczych („tzw. kopciuchów”). Pozyskane dane będą wykorzystywane do przygotowania sprawozdań z realizacji Programów Ochrony Powietrza oraz innych zadań wynikających z lokalnych uchwał antysmogowych, planowania polityk poprawy jakości powietrza oraz wydatków w tym zakresie. Właściciele nieruchomości uzyskają zaś dostęp do informacji na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców i termomodernizacji, a to przyczyni się do poprawy ich stanu bytowego, komfortu i jakości życia.
Przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich RP twierdzą, że jak dotąd informacje zgromadzone w ewidencji niezbyt przydają się gminom, gdyż same wskazanie źródła ogrzewania bez dodatkowych danych to za mało. Bardziej niż grubość ścian liczy się informacja, z jakich materiałów zostały wykonane. Dopiero posiadanie przez gminy pełnej informacji pozwoli im efektywnie wykorzystywać dotacje na działania związane ze smogiem lub podniesienie efektywności energetycznej budynków. Pozwoli też uzupełniać programy rządowe przez programy lokalne.
Wszystkie programy mają w sobie czynnik dochodowy, a to jest według przedstawicieli samorządów wadą. Fakt ten wyklucza bogatszych właścicieli nieruchomości, którzy mogliby wymienić przestarzałe systemy ogrzewania, ale nie mają do tego motywacji lub nie są tym zainteresowani.
Kradzieże rowerów są dość częstym zjawiskiem, aby ograniczyć jego skalę, wrocławscy funkcjonariusze zorganizowali akcję „Twój rower – Twoja własność”. Tego typu akcje z powodzeniem mogłyby być przeprowadzone...
Kradzieże rowerów są dość częstym zjawiskiem, aby ograniczyć jego skalę, wrocławscy funkcjonariusze zorganizowali akcję „Twój rower – Twoja własność”. Tego typu akcje z powodzeniem mogłyby być przeprowadzone także winnych gminach naszego kraju.
Mimo że za oknem jeszcze w wielu miejscach ciepło i słonecznie, to mamy już jesień. A zatem ochłodzenie może przyjść nagle, stąd warto przygotować się do sezonu grzewczego już teraz.
Mimo że za oknem jeszcze w wielu miejscach ciepło i słonecznie, to mamy już jesień. A zatem ochłodzenie może przyjść nagle, stąd warto przygotować się do sezonu grzewczego już teraz.
Rząd zapowiada kolejne formy pomocy wszystkim tym, którzy ucierpieli wskutek powodzi. Mieszkańcy, którzy osuszają swoje mieszkania po powodzi, mogą liczyć na dopłaty do rachunków za prąd.
Rząd zapowiada kolejne formy pomocy wszystkim tym, którzy ucierpieli wskutek powodzi. Mieszkańcy, którzy osuszają swoje mieszkania po powodzi, mogą liczyć na dopłaty do rachunków za prąd.
W celu uniknięcia zagrożenia i dalszych niebezpieczeństw należy zachować właściwy sposób postępowania w procesie usuwania skutków powodzi. GUNB wydało ważny komunikat w sprawie wypompowywania wody z zalanych...
W celu uniknięcia zagrożenia i dalszych niebezpieczeństw należy zachować właściwy sposób postępowania w procesie usuwania skutków powodzi. GUNB wydało ważny komunikat w sprawie wypompowywania wody z zalanych budynków.
12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce. Zostało poświęcone szczegółowym...
12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce. Zostało poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na dachach płaskich, w oparciu o nowe wytyczne opracowane przez stowarzyszenie.
Rządowy portal DOM ma na celu gromadzenie informacji o bieżących cenach transakcyjnych zakupu mieszkań oraz domów na rynku pierwotnym i wtórnym. Dostęp do portalu ma być powszechny i stanowić ochronę praw...
Rządowy portal DOM ma na celu gromadzenie informacji o bieżących cenach transakcyjnych zakupu mieszkań oraz domów na rynku pierwotnym i wtórnym. Dostęp do portalu ma być powszechny i stanowić ochronę praw nabywców na rynku mieszkaniowym. Jednak niektórzy właściciele mieszkań zastanawiają się, czy to rzeczywiście krok w kierunku transparentności, czy już zagrożenie dla prywatności.
Burzliwe są losy programu mieszkaniowego „Kredyt na start”. Polacy miesiącami czekali na ostateczny kształt programu, teraz dowiadują się, że pieniądze z tego programu zostaną przekierowane na odbudowę...
Burzliwe są losy programu mieszkaniowego „Kredyt na start”. Polacy miesiącami czekali na ostateczny kształt programu, teraz dowiadują się, że pieniądze z tego programu zostaną przekierowane na odbudowę zniszczonych powodzią terenów oraz wsparcie budownictwa mieszkaniowego dla poszkodowanych.
Uroczyste wręczenie nagród w konkursie odbyło się w czwartek 26 września 2024 roku. To już dziesiąta, jubileuszowa, edycja konkursu Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej.
Uroczyste wręczenie nagród w konkursie odbyło się w czwartek 26 września 2024 roku. To już dziesiąta, jubileuszowa, edycja konkursu Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej.
24 września 2024 odbyła się debata "Wakacje ze śmieciami". Uczestnicy debaty próbowali odpowiedzieć m.in. na następujące pytania: dlaczego nasz kraj nadal ma problem ze śmieceniem; jak można temu zaradzić;...
24 września 2024 odbyła się debata "Wakacje ze śmieciami". Uczestnicy debaty próbowali odpowiedzieć m.in. na następujące pytania: dlaczego nasz kraj nadal ma problem ze śmieceniem; jak można temu zaradzić; czy system kaucyjny uchroni środowisko. W dyskusji uczestniczyli eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska.
21 stycznia swoje święto mają babcie, dzień później – dziadkowie. 26 maja przypada Dzień Mamy, a 23 czerwca Dzień Taty. A i dzieci mają swoje święto, które przypada 1 czerwca. 14 lutego to szczególny dzień...
21 stycznia swoje święto mają babcie, dzień później – dziadkowie. 26 maja przypada Dzień Mamy, a 23 czerwca Dzień Taty. A i dzieci mają swoje święto, które przypada 1 czerwca. 14 lutego to szczególny dzień dla wszystkich zakochanych, a 8 marca to Dzień Kobiet. I można by tak długo wymieniać, aż do 30 września, kiedy to przypada Dzień Zarządcy Nieruchomości.
1 października w Hali 4 Expo XXI w Warszawie oficjalnie rozpoczęły się Targi LiftExpo Poland 2024. Wydarzenie, które zgromadziło liderów branży dźwigowej z Polski i zagranicy, już pierwszego dnia pokazało,...
1 października w Hali 4 Expo XXI w Warszawie oficjalnie rozpoczęły się Targi LiftExpo Poland 2024. Wydarzenie, które zgromadziło liderów branży dźwigowej z Polski i zagranicy, już pierwszego dnia pokazało, jak dynamicznie rozwija się sektor technologii transportu pionowego i budownictwa.
Kim jest firma PROEL? Jak rozwiązuje problemy mieszkańców osiedli? Czym wyróżniają się produkty PROEL, a czego nie ma konkurencja? Z jakimi trudnościami mierzy się „branża domofonowa”? Jakie są rozwiązania?...
Kim jest firma PROEL? Jak rozwiązuje problemy mieszkańców osiedli? Czym wyróżniają się produkty PROEL, a czego nie ma konkurencja? Z jakimi trudnościami mierzy się „branża domofonowa”? Jakie są rozwiązania? Na te i wiele innych pytań odpowiada Paweł Goławski, współzałożyciel firmy PROEL, w rozmowie z Natalią Klepacką redaktorką portalu administrator24.info.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Zmianie ulec mają zasady naliczania stażu pracy. Projekt regulacji jest obecnie na etapie uzgodnień...
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Zmianie ulec mają zasady naliczania stażu pracy. Projekt regulacji jest obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych i opiniowania.
Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wynika, że w sierpniu 2024 r. w urzędach pracy było zarejestrowanych ponad 770 tys. bezrobotnych. To najlepszy wynik od 34 lat.
Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wynika, że w sierpniu 2024 r. w urzędach pracy było zarejestrowanych ponad 770 tys. bezrobotnych. To najlepszy wynik od 34 lat.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak zapowiada, że od przyszłego roku ruszy masowa budowa schronów. Stolica już zrobiła przegląd pomieszczeń, które mogłyby służyć jako schrony.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak zapowiada, że od przyszłego roku ruszy masowa budowa schronów. Stolica już zrobiła przegląd pomieszczeń, które mogłyby służyć jako schrony.
Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras zapowiada, że resort pracuje nad strategią rozwojową polskiej turystyki. Planowane są zmiany m.in. w najmie krótkoterminowym. Rozważane jest też wprowadzenie...
Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras zapowiada, że resort pracuje nad strategią rozwojową polskiej turystyki. Planowane są zmiany m.in. w najmie krótkoterminowym. Rozważane jest też wprowadzenie nowej opłaty od hoteli.
Sezon grzewczy nadchodzi wielkimi krokami. Wprawdzie w ciągu dnia termometry odnotowują jeszcze dwucyfrowe wyniki, jednak noce bywają różne. Stąd wiele osób uruchamia już systemy grzewcze. Apelujemy, aby...
Sezon grzewczy nadchodzi wielkimi krokami. Wprawdzie w ciągu dnia termometry odnotowują jeszcze dwucyfrowe wyniki, jednak noce bywają różne. Stąd wiele osób uruchamia już systemy grzewcze. Apelujemy, aby robić to z rozwagą, wykonując odpowiednie przeglądy instalacji oraz sprzętów.
Przestrzeń wokół śmietników nie zawsze kojarzy się dobrze – nieprzyjemny zapach, odrażający widok. Na rynku dostępne są wiaty, altany czy inne konstrukcje, które porządkują tę przestrzeń, ale wiele zależy...
Przestrzeń wokół śmietników nie zawsze kojarzy się dobrze – nieprzyjemny zapach, odrażający widok. Na rynku dostępne są wiaty, altany czy inne konstrukcje, które porządkują tę przestrzeń, ale wiele zależy od podejścia mieszkańców i świadomości, co jest czyją odpowiedzialnością. Może być pięknie wyglądająca wiata, a obok niej na trawniku zalegające stare meble.
– Mamy plany na pustostany – mówi koalicja na rzecz pustostanów, powołana z inicjatywy Fundacji Habitat for Humanity Poland. Odpowiednia polityka gospodarowania wolnymi lokalami i adaptacja istniejących...
– Mamy plany na pustostany – mówi koalicja na rzecz pustostanów, powołana z inicjatywy Fundacji Habitat for Humanity Poland. Odpowiednia polityka gospodarowania wolnymi lokalami i adaptacja istniejących pustostanów może znacząco poprawić sytuację mieszkaniową w Polsce.
Od 2025 roku wchodzi w życie zmiana przepisów, która obejmie zarządców nieruchomości niemieszkalnych. Nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych zobowiązuje właścicieli i zarządców...
Od 2025 roku wchodzi w życie zmiana przepisów, która obejmie zarządców nieruchomości niemieszkalnych. Nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych zobowiązuje właścicieli i zarządców budynków do instalacji stacji ładowania pojazdów elektrycznych na parkingach przynależnych do tych obiektów.
W dniach 2-3 października 2024 r. w Katowicach odbyła się trzecia edycja konferencji klimatycznej. Uczestnicy dyskutowali i poszukiwali odpowiedzi na wiele pytań z zakresu transformacji energetycznej,...
W dniach 2-3 października 2024 r. w Katowicach odbyła się trzecia edycja konferencji klimatycznej. Uczestnicy dyskutowali i poszukiwali odpowiedzi na wiele pytań z zakresu transformacji energetycznej, jej finansowania oraz zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianą klimatu.
Niecały miesiąc dzieli nas od wyjątkowego wydarzenia – Forum Dostępności, które odbędzie się w 5 i 6 listopada w Poznaniu. W tym roku podczas wydarzenia specjaliści omówią istotne wyzwania związane z dostępnością...
Niecały miesiąc dzieli nas od wyjątkowego wydarzenia – Forum Dostępności, które odbędzie się w 5 i 6 listopada w Poznaniu. W tym roku podczas wydarzenia specjaliści omówią istotne wyzwania związane z dostępnością różnych usług i przestrzeni, zaprezentują także innowacyjne rozwiązania oraz najlepsze praktyki w tworzeniu środowiska przyjaznego dla wszystkich.
Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęła propozycja ze strony Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (PSP) dotycząca wprowadzenia nowych wymagań w zakresie bezpieczeństwa prywatnych...
Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęła propozycja ze strony Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (PSP) dotycząca wprowadzenia nowych wymagań w zakresie bezpieczeństwa prywatnych mieszkań. Chodzi o konieczność instalacji w mieszkaniu czujnika tlenku węgla lub dymu.
W ciągu pierwszego kwartału funkcjonowania Strefy Czystego Transportu (SCT) w Warszawie strażnicy miejscy wydali pouczenie 293 osobom, mandatów nie wystawiono.
W ciągu pierwszego kwartału funkcjonowania Strefy Czystego Transportu (SCT) w Warszawie strażnicy miejscy wydali pouczenie 293 osobom, mandatów nie wystawiono.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.