Lepsza jakość powietrza w Polsce

Regulacje antysmogowe mają bardzo duże przełożenie na jakość powietrza. Fot. Pixabay
Najnowsza edycja rankingu publikowanego przez Polski Alarm Antysmogowy pokazuje, że walka ze smogiem powoli zaczyna przynosić efekty, a powietrze w Polsce stopniowo się poprawia.
Zobacz także
Anna Ruszczak news Jak uzyskać dodatek gazowy w 2023 roku?

Kto ogrzewa dom gazem, może starać się o zwrot podatku VAT z rachunków wystawionych w 2023 r. Należy wypełnić odpowiedni wniosek i spełnić kilka kryteriów. Co zrobić, żeby otrzymać refundację podatku VAT?
Kto ogrzewa dom gazem, może starać się o zwrot podatku VAT z rachunków wystawionych w 2023 r. Należy wypełnić odpowiedni wniosek i spełnić kilka kryteriów. Co zrobić, żeby otrzymać refundację podatku VAT?
Anna Ruszczak news Wrocław kolejnym miastem ze strefą czystego transportu

Wrocław od kilku miesięcy prowadzi konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia strefy czystego transportu. Decyzję podejmie rada miasta przyszłej kadencji, a strefa powinna zostać wprowadzona do 2025...
Wrocław od kilku miesięcy prowadzi konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia strefy czystego transportu. Decyzję podejmie rada miasta przyszłej kadencji, a strefa powinna zostać wprowadzona do 2025 r.
Anna Ruszczak news Nowe rozporządzenie w sprawie poziomów recyklingu

W Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie minimalnych rocznych poziomów recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz dla opakowań po środkach niebezpiecznych.
W Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie minimalnych rocznych poziomów recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz dla opakowań po środkach niebezpiecznych.
Polski Alarm Antysmogowy, bazując na danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za 2022 rok, po raz kolejny opublikował ranking polskich miast i miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Na jego czele już drugi rok z rzędu stoi Nowa Ruda, która została smogowym „zwycięzcą” we wszystkich trzech analizowanych kategoriach. To właśnie tam odnotowano w 2022 roku najwięcej dni smogowych (95 dni), najwyższe stężenie pyłów PM10 oraz najwyższe stężenie rakotwórczego benzo[a]pirenu wynoszące 9 ng/m3, czyli aż 900 proc. dopuszczalnej normy.
Smogowi rekordziści to różne miejscowości, o różnych typach zabudowy. W Nowej Rudzie, która okazała się najbardziej zanieczyszczona, jest dużo kamienic i zabytkowych budynków. Z tego powodu cały czas jest tam wiele kotłów i jest problem z ich wymianą, choćby z tego powodu, że prawdopodobnie trzeba byłoby dociągnąć do tych kamienic sieć gazową czy ciepłowniczą. Z kolei w takich miastach, jak Nowy Targ czy Sucha Beskidzka, są domy jednorodzinne, które ogrzewa się w dużej mierze węglem. Na Podhalu, w Małopolsce i ogólnie na południu kraju jest wiele podobnych miejscowości.
Może Cię zainteresuje: Fotowoltaika w bloku
Największe zanieczyszczenia
Nowy Targ i Sucha Beskidzka to miasta, które w tym roku również uplasowały się w ścisłej czołówce smogowych rekordzistów – w obu przypadkach średnioroczne stężenie rakotwórczego benzo[a]pirenu zostało przekroczone siedmiokrotnie. Tak samo jak w Nowym Mieście Lubawskim, które w tym roku pojawiło się w rankingu po raz pierwszy. Dalej znalazły się także Nowy Sącz, Szczawnica, Wadowice, Rybnik, Godów i Żywiec – we wszystkich tych miejscowościach średnioroczne stężenie benzo[a]pirenu zostało przekroczone sześciokrotnie. Natomiast jeśli chodzi o najwyższe, średnioroczne stężenie pyłów zawieszonych PM10, rekordzistami okazały się kolejno Nowa Ruda, Pszczyna, Sucha Beskidzka, Nowy Targ, Radomsko, Nowy Sącz, Zdzieszowice, Wodzisław Śląski i Nowe Miasto Lubawskie. Istotne jest jednak to, że w żadnej z tych miejscowości średnioroczne stężenie pyłów PM10 nie przekroczyło dopuszczalnej normy.
Tegoroczna edycja rankingu pokazuje, że walka ze smogiem zaczyna przynosić efekty, a powietrze w Polsce powoli się poprawia. Widać to też na przykładzie smogowych rekordzistów: nawet w najbardziej zanieczyszczonej Nowej Rudzie w ciągu ostatnich dziewięciu lat (pomiędzy 2013 i 2022 rokiem) średnioroczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu zmalało o 47 proc., a średnioroczne stężenie PM10 spadło o jedną piątą.
Widoczna poprawa
Eksperci wskazują, że wszystko idzie w dobrą stronę. W najmocniej zanieczyszczonych miejscowościach, jak choćby Nakło nad Notecią, liczba dni smogowych spadła aż pięciokrotnie, w miejscowościach takich, jak Rybnik czy Kraków stężenia pyłów zawieszonych spadły aż o 40 proc. Jak wskazują, są one m.in. efektem przyjmowanych w województwach uchwał antysmogowych i likwidacji przestarzałych kotłów na paliwo stałe, czyli tzw. kopciuchów.
Przez ostatnie kilka lat, od czasu publikowania rankingu, w Polsce zniknęło ok. 800 tys. kopciuchów, a to przełożyło się na poprawę jakości powietrza. Drugim czynnikiem, którego nie można pominąć, jest kryzys klimatyczny. W tej chwili jesień i zima wyglądają inaczej niż jeszcze 10 czy 20 lat temu, nie mówiąc już o kilkudziesięciu latach wstecz, bo klimat się przesuwa. Zimy są cieplejsze i bardziej wietrzne. Siłą rzeczy jakość powietrza również z tego powodu musiała zacząć się poprawiać.
Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego podkreśla, że pomimo widocznej poprawy wciąż pozostaje dużo do zrobienia w kwestii jakości powietrza w Polsce. Liczba dni smogowych w najbardziej zanieczyszczonych miejscowościach to wciąż od dwóch do trzech miesięcy w roku. Nawet w uzdrowiskach – takich jak Szczawnica, Szczawno-Zdrój, Rabka-Zdrój i Jedlina-Zdrój – normy rakotwórczego benzo[a]pirenu są przekroczone od trzech do sześciu razy.
Może Cię zainteresuje: Ponad 6GW nowych projektów fotowoltaicznych
Potrzeba dalszych działań
Rozwiązaniem dla wyżej wymienionych miejscowości jest likwidacja kopciuchów na węgiel i drewno, tak jak to zrobiono w Krakowie. Zniknęło tam prawie 40 tys. kotłów i mieszkańcy Krakowa cieszą się w tej chwili dużo czystszym powietrzem. W 14 województwach w kraju istnieją już uchwały antysmogowe, które przymuszają mieszkańców do wymiany kotłów i wyznaczają graniczną datę dla ich funkcjonowania. Są także gminne i miejskie programy dotacyjne do wymiany kopciuchów, które działają m.in. w Warszawie, Otwocku, Poznaniu czy we Wrocławiu, a ponadto program Czyste Powietrze, który dofinansowuje ocieplenie domu i wymianę kotła. Tak więc system prawny właściwie jest już ukształtowany i chodzi o to, aby egzekwować zawarte w nim rozwiązania. Korzystanie z kopciuchów i palenie zakazanymi paliwami wciąż pozostaje w dużej mierze bezkarne.
Tegoroczny ranking Polskiego Alarmu Smogowego pokazuje, że regulacje antysmogowe mają bardzo duże przełożenie na jakość powietrza. Potwierdza to przykład Małopolski i duża liczba miejscowości z tego regionu, które znalazły się w zestawieniu (aż pięć miejscowości na 15 o najwyższym stężeniu benzo[a]pirenu). To właśnie w tym województwie – na skutek decyzji sejmiku województwa – zezwolono na wydłużone użytkowanie kopciuchów, czyli kotłów najbardziej zanieczyszczających powietrze.
Źródło: Newseria Biznes