Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami
Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami. Fot. Dom Best
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.
Różnice w budowie
Pierwsza różnica, którą najłatwiej dostrzec, to oczywiście budowa samego licznika. Przyjrzyjmy się, jak zbudowane są wodomierze tradycyjne, a jak – ultradźwiękowe.
Budowa licznika mechanicznego
Przede wszystkim, licznik mechaniczny składa się z wielu ruchomych części. Działa na zasadzie obrotu turbiny. Przepływająca woda wprawia w ruch szereg elementów takich jak zębatki czy wirnik. W przypadku tak zwanych wodomierzy suchobieżnych, w grę wchodzi także mechanizm zwany sprzęgłem magnetycznym.
Jak wszystkie elementy ruchome, także części wodomierza podlegają przede wszystkim zużyciu. Początkowo precyzyjny mechanizm, z czasem traci na swojej dokładności m.in. z powodu zużywania się mechanicznych elementów. Niebagatelny wpływ na działanie mechanizmu ma też jakość wody czy zanieczyszczenia pochodzące np. ze starej instalacji. W związku z mechanizmem działania, wodomierz tradycyjny mierzy dokładniej, znajdując się z pozycji poziomej, tracąc na precyzji w przypadku montażu pionowego. Tradycyjne liczniki bywają także wrażliwe na ingerencję z zewnątrz (manipulacja za pomocą magnesu neodymowego).
Budowa licznika ultradźwiękowego
W związku z wykorzystaniem zupełnie innej technologii pomiaru, w przypadku wodomierza ultradźwiękowego nie potrzeba żadnych ruchomych części. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia zostaje ograniczone do minimum. Wysoka dokładność pomiaru nie spada tutaj z czasem. Dopóki działa bateria, licznik przekazuje precyzyjne dane o bieżącym zużyciu wody. Dodatkowo nie ma znaczenia pozycja licznika – horyzontalnie czy w wertykalnie – dokładność pozostaje na tym samym, wysokim poziomie.
Co więcej, licznik ultradźwiękowy jest całkowicie odporny na próby zewnętrznej manipulacji danymi. Wszystko to stanowi gwarancję precyzyjnych pomiarów na wiele lat. Dowiedz się więcej >>
Zbieranie danych i utrzymanie sprzętu
Różnice w budowie wynikają z zupełnie innej technologii zbierania (i przekazywania) danych. Wszystko to wiąże się także z liczbą czynności technicznych, których wymaga posiadanie danego typu licznika.
Licznik mechaniczny wymaga regularnego przeprowadzenia odczytu. Często konieczne jest manualne sprawdzenie wszystkich liczników w budynku (nierzadko łącznie z uzyskaniem dostępu do każdego z lokali). Odczyty wody zwykle realizowane są dwa lub nawet tylko jeden raz w roku. Dopiero wtedy dowiadujemy się, że wodomierz w danym mieszkaniu działał nieprawidłowo, nie zbierał danych lub został błędnie zamontowany - po prostu nie da się go właściwie odczytać. Dodatkowo, poprawność działania wodomierza mechanicznego określa się na 5 lat, co generuje konieczność ponownej legalizacji lub wymiany na nowy.
Wodomierze ultradźwiękowe wykorzystują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do pomiaru prędkości wody w rurach. Emitując fale dźwiękowe, wodomierz ultradźwiękowy może identyfikować wszelkie zmiany prędkości. Nawet subtelne wahania są precyzyjnie rejestrowane przez wodomierz, generujący na bieżąco dokładne raporty zużycia bez potrzeby fizycznego kontaktu. Bardzo istotny jest fakt, że żywotność licznika ultradźwiękowego to nawet 16 lat, a jego legalizacja może odbywać się przy użyciu metody statystycznej (bez konieczności demontażu), co pozwala na znaczącą oszczędność czasu i środków.
Dokładność i wykrywanie awarii
Dokładność pomiarów w licznikach mechanicznych spada z czasem, ma na nią także wpływ sposób montażu licznika i jakość wody znajdującej się w instalacji. Wodomierze ultradźwiękowe (współczynnik R800!) zachowują swoją precyzję niezależnie od upływu czasu, umiejętności montażysty czy pozycji.
Wykrywanie awarii
Wodomierze tradycyjnie zwykle nie umożliwiają szybkiego wykrywania awarii. O przeciekach często dowiadujemy się po wielu miesiącach (jeżeli odczyty są przeprowadzane z taką częstotliwością). Same liczniki także mają tendencję do awaryjności, a nieprawidłowe działanie (lub nawet jego brak) zostaje odkryte dopiero w momencie przeprowadzania odczytu. Ostateczny koszt zużytej nadmiarowo wody musi zostać rozłożony pomiędzy mieszkańców, a nieusunięta na czas awaria może się powiększać, prowadząc do długiej i kosztownej naprawy.
Ultradźwiękowe wodomierze wysyłają alerty do systemu zbierania danych, umożliwiając użytkownikom (także lokatorom) otrzymywanie powiadomień na telefon lub e-mail o wyciekach wody, pęknięciach, zamarznięciach. Takie podejście nie tylko oszczędza koszty, ale także promuje odpowiedzialne praktyki zarządzania wodą i pozwala uniknąć zarówno poważnych szkód, jak i... pretensji ze strony mieszkańców.
Podsumowując, wyniki porównania żywotności, dokładności, ogólnych kosztów i komfortu użytkowania wychodzą na korzyść dla liczników ultradźwiękowych. Jest to zdecydowanie technologia na miarę XXI wieku, mogąca ułatwić życie wielu zarządcom i lokatorom. Licznik ultradźwiękowy oferuje szereg korzyści zarówno ekonomicznych, jak i środowiskowych.
DomBest jest jedynym oficjalnym polskim dystrybutorem wodomierzy oraz ciepłomierzy ultradźwiękowych firmy Axioma. Dowiedz się więcej >>
Oferujemy precyzyjne metody opomiarowania, od montażu urządzeń przez wygodną platformę dla zarządcy i lokatora, aż po rozliczenie mediów. W naszej ofercie znajduje się także kompleksowy pakiet usług dedykowanych spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym – zindywidualizowaną usługę księgową, system IT, wsparcie techniczne i prawne oraz ubezpieczenia.
Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami:
+48 453 679 634 | opomiarowanie@dombest.pl
Znajdź nas na Facebooku >>