administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Zarządca - tani czy drogi?

Janusz Gdański | 2010-09-08
Zarządca - tani czy drogi?

Zarządca - tani czy drogi?

Wysokość wynagrodzenia zarządcy nieruchomości powinna uwzględniać zakres i jakość świadczonych usług, wielkość i stan techniczny nieruchomości oraz status finansowy właścicieli lokali. Wspólnota mieszkaniowa zaś decyduje, czy będą to usługi kompleksowe, czy też będą obejmowały tylko niektóre czynności, niezbędne do utrzymania nieruchomości w należytym stanie.

Zobacz także

TuMieszkamy Zarządzanie nieruchomościami właśnie stało się proste

Zarządzanie nieruchomościami właśnie stało się proste Zarządzanie nieruchomościami właśnie stało się proste

Ubiegły rok przyniósł wiele zmian, także na rynku mieszkaniowym i zarządzania nieruchomościami. Pandemia przyspieszyła – i tak nieukniknione – zmiany, opierające się na digitalizacji usług. Zarówno Wspólnoty...

Ubiegły rok przyniósł wiele zmian, także na rynku mieszkaniowym i zarządzania nieruchomościami. Pandemia przyspieszyła – i tak nieukniknione – zmiany, opierające się na digitalizacji usług. Zarówno Wspólnoty Mieszkaniowe, jak i deweloperzy oczekują, że wszystko będzie działało szybko, prosto i na klik – także usługi zarządzania nieruchomościami.

TuMieszkamy TuMieszkamy wkracza w kolejny etap rozwoju

TuMieszkamy wkracza w kolejny etap rozwoju TuMieszkamy wkracza w kolejny etap rozwoju

TuMieszkamy, marka świadcząca usługi zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi, scentralizowała procesy obsługi klienta i otworzyła biuro w Lublinie. Takie działanie to kolejny etap na drodze rozwoju...

TuMieszkamy, marka świadcząca usługi zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi, scentralizowała procesy obsługi klienta i otworzyła biuro w Lublinie. Takie działanie to kolejny etap na drodze rozwoju firmy, która poszerza swoją działalność, stawiając na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców, łatwą komunikację i łączenie procesów zdalnej obsługi z regularną obecnością specjalistów na terenie nieruchomości.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne

DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza...

Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza się zarówno wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, szkołach, szpitalach czy ośrodkach sportowych, oferując niezawodność, trwałość oraz prostotę obsługi, która ułatwia pracę instalatora.

Niemal od początku roku 1995, tzn. od dnia, w którym zaczęła obowiązywać ustawa z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, na łamach prasy branżowej i na różnych forach internetowych toczą się dyskusje na temat wysokości wynagrodzenia zarządcy. Przy czym skupiają się one na ogół wokół stawki wynagrodzenia za 1 m2, chociaż kryterium to nie ma żadnego sensu.

Dlaczego? Otóż porównywać można jedynie wynagrodzenie pobierane przez zarządców za zarządzanie nieruchomością wspólną w porównywalnych budynkach z porównywalnym zakresem obowiązków. Tymczasem są zarządcy, którzy za swoje usługi pobierają bardzo niskie wynagrodzenie, ale dodatkowo obciążają wspólnotę kosztami prowadzenia księgowości, obsługi prawnej i technicznej (przeglądy, kosztorysy itp.), utrzymania biura, korespondencji, rozliczania mediów itp.

Inni natomiast żądają znacznie wyższego wynagrodzenia, ale gwarantują obsługę kompleksową. Na wysokość wynagrodzenia zarządcy muszą mieć także wpływ inne czynniki - wielkość i stan techniczny nieruchomości, a także status finansowy właścicieli lokali.

Jak zapewnić czystą i zdrową wodę mieszkańcom? +48 500 068 835

Woda dostarczana z sieci wodociągowej do budynku powinna spełniać parametry wody spożywczej pod względem jakości fizykochemicznej i biologicznej.

Istnieją jednak pewne zagrożenia związane z dystrybucją wody, powiązane z jakością instalacji:

 

  • osady mineralne w rurach
  • osady korozyjne
  • osady biologiczne – biofilm
  • stagnacja wody
  • brak izolacji termicznej rur
 

To krytyczne elementy mogące wpłynąć na zmianę składu chemicznego i biologicznego wody spożywczej pobieranej z kranu użytkownika końcowego.

 

Musimy zatem właściwie zarządzać instalacjami wodnymi by były bezpieczne, trwałe i nie pogarszały jakości wody.

 

Pomóc może nam w tym zastosowanie bezobsługowej fizycznej technologii uzdatniania wody za pomocą urządzeń HydroFLOW.

 

 

 

 

Tylko od wspólnoty mieszkaniowej zależy, czy chce płacić mało za kiepską usługę, czy woli płacić więcej, ale mieć usługę kompleksową, stały kontakt z zarządcą i pewność, że wspólny majątek jest w dobrych rękach.

Warto podkreślić, że w myśl ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, zarządzanie nieruchomościami to podejmowanie wielu decyzji oraz wykonywanie określonych czynności. Zarządcą powinno nazywać się wyłącznie osobę, która realizuje zadania wymienione w art. 185 tej ustawy:

1. Zarządzanie nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu czynności mających na celu w szczególności:

1) zapewnienie właściwej gospodarki ekonomiczno-finansowej nieruchomości;

2) zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania i właściwej eksploatacji nieruchomości;

3) zapewnienie właściwej gospodarki energetycznej w rozumieniu przepisów Prawa energetycznego;

4) bieżące administrowanie nieruchomością;

5) utrzymanie nieruchomości w stanie niepogorszonym zgodnie z jej przeznaczeniem;

6) uzasadnione inwestowanie w nieruchomość.

Wykonywanie tych zadań wspólnota mieszkaniowa może powierzyć jedynie w trybie art. 18 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, tzn. notarialnie.

I jeszcze dwa istotne zapisy art. 185:

3. Zakres uprawnień i obowiązków zarządcy wynika z przepisów ustawy, z przepisów odrębnych ustaw oraz z umowy o zarządzanie nieruchomością.

4. Sposób ustalenia lub wysokość wynagrodzenia za zarządzanie nieruchomością określa umowa o zarządzanie nieruchomością.

Zarządca, który chciałby zaoferować swoje usługi wspólnocie mieszkaniowej, powinien przygotować wyczerpującą ofertę i wyraźnie zaznaczyć, że będzie:

  1. prowadził dokumentację techniczną nieruchomości, dokonywał obowiązkowych przeglądów technicznych i przygotowywał projekty planów gospodarczych - rocznych i wieloletnich,
  2. podejmował działania zmierzające do regulacji stanów prawnych,
  3. prowadził dokumentację finansową, zawierał umowy o dostawę mediów i usług oraz rozliczał się z nimi w imieniu właścicieli lokali, prowadził ewidencję pozaksięgową zgodną z uchwałą wspólnoty i na jej podstawie przygotowywał roczne sprawozdania rzeczowe i finansowe, przy czym rozliczenia indywidualne będzie sporządzał odrębnie dla każdego członka wspólnoty,
  4. przygotowywał kosztorysy inwestorskie, wybierał wykonawców prac oraz nadzorował ich rzetelne wykonywanie i dokonywał odbiorów robót,
  5. dostarczał korespondencję członkom wspólnoty, organizował i prowadził roczne zebrania wspólnoty oraz w razie potrzeby lub na wniosek właścicieli mających co najmniej 10% udziałów w nieruchomości wspólnej organizował i prowadził dodatkowe zebrania,
  6. wypełniał wnioski o dodatki mieszkaniowe,
  7. załatwiał formalności związane z uzyskiwaniem przez wspólnotę kredytów,
  8. prowadził w imieniu wspólnoty windykację zobowiązań właścicieli lokali,
  9. podejmował skuteczne działania na rzecz zmniejszenia kosztów obciążających właścicieli lokali przez efektywne wykorzystywanie nieruchomości wspólnej (reklamy, dzierżawy, adaptacje),
  10. funkcjonował „przy otwartej kurtynie", tzn. udostępniał członkom wspólnoty wszystkie dokumenty,
  11. udzielał członkom wspólnoty wyczerpujących wyjaśnień dotyczących obowiązujących przepisów prawnych i podejmowanych przez siebie czynności.

Wszystkie te czynności zarządca będzie mógł wykonywać jedynie wtedy, gdy otrzyma odpowiednie pełnomocnictwa od wspólnoty. A za świadczenie takich kompleksowych usług wynagrodzenie powinno być oczywiście godziwe.

Przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia zarządcy należy też uwzględnić stan techniczny nieruchomości i możliwości finansowe właścicieli lokali. Jeśli członkowie wspólnoty rzetelnie i terminowo płacą ustalone zaliczki w wysokości umożliwiającej realizację zaplanowanych zadań bez kredytów, a nieruchomość jest w zadowalającym stanie technicznym, to zarządca będzie miał znacznie mniej pracy niż w budynku, w którym cieknie dach, a właściciele lokali są niezamożni lub niechętni do partycypacji w kosztach.

Zarządca nieruchomości nie powinien proponować wynagrodzenia w przeliczeniu na powierzchnię nieruchomości. On oferuje usługę i proponuje jej wykonywanie za określoną kwotę...

Czy zarządca, który złożył wspólnocie mieszkaniowej kompleksową ofertę i zażądał wynagrodzenia w wysokości 0,7 zł/m2 miesięcznie, jest tani, czy drogi? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba jeszcze uwzględnić m.in. powierzchnię nieruchomości. Gdy wynosi ona 500 m2, to wynagrodzenie należy uznać za niewielkie.

Ale czy będzie ono wystarczające, gdy budynek ma powierzchnię 5000 m2, a jego stan techniczny i status finansowy właścicieli lokali jest porównywalny z tym o powierzchni 500 m2? To już nie jest oczywiste.

Zarządca nieruchomości nie powinien proponować wynagrodzenia w przeliczeniu na powierzchnię nieruchomości. On oferuje usługę i proponuje jej wykonywanie za określoną kwotę - np. 2000 zł miesięcznie. O tym, jak kwotą tą podzielą się właściciele lokali, powinna zdecydować wspólnota mieszkaniowa, podejmując odpowiednią uchwałę.

W myśl art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali, koszty utrzymania nieruchomości wspólnej obciążają członka wspólnoty proporcjonalnie do posiadanego udziału. Należy jednak zauważyć, że ustawodawca nie utożsamia tych kosztów z kosztami zarządu nieruchomością wspólną. Analizując zapis art. 14, można dojść do wniosku, że koszty zarządu to koszty utrzymania nieruchomości wspólnej plus wynagrodzenie zarządu lub zarządcy.

Koszty więc utrzymania nieruchomości wspólnej muszą być dzielone proporcjonalnie do udziałów, ale wynagrodzenie zarządu lub zarządcy już nie. W wielu wspólnotach wynagrodzenie zarządcy jest dzielone „po równo" na każdego właściciela lokalu.

Biorąc pod uwagę fakt, że dla zarządcy wielkość lokalu, którym przecież nie zarządza, jest bez znaczenia, taki sposób podziału kosztów wynagrodzenia zarządcy należy uznać za logiczny i uzasadniony.

Niektórzy zarządcy twierdzą, że wynagrodzenie płacone im przez członka wspólnoty musi być proporcjonalne do powierzchni lokalu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak było, gdy uchwała wspólnoty mieszkaniowej to zaakceptuje, ale tak być nie musi. Gdyby nawet upierać się przy tym, że art. 12 ust. 2 dotyczy także wynagrodzenia zarządcy, to kryterium powierzchniowe byłoby bez sensu, tym bardziej że zarządcy na ogół oferują swoje usługi w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni użytkowej lokalu, pomijając powierzchnię pomieszczeń przynależnych.

Takie rozumowanie wskazuje jednoznacznie na to, że zarządcy ci nie rozumieją, iż otrzymują wynagrodzenie nie za zarządzanie lokalem, ale nieruchomością wspólną. Oni po prostu kojarzą wynagrodzenie zarządcy z czynszem i „czynszowe" zasady chcą mechanicznie przenosić na wspólnoty.

Analizując ogłoszenia firm zarządzających oraz dyskusje o wynagrodzeniach zarządcy na forach internetowych, można dojść do wniosku, że ustalanie wynagrodzenia „od metrów' jest dość powszechne. Stawki oscylują pomiędzy 0,30 zł/m2 a 1,50 zł/m2. Moim zdaniem analiza stawek za metr kwadratowy nie ma jednak żadnego sensu.

Wspólnotom mieszkaniowym, które uważają, że ich zarządca jest zbyt drogi, radzę zapoznać się z podanym wyżej zakresem czynności rzetelnego zarządcy i odpowiedzieć sobie na pytanie: czy za kwotę, jaką pobiera mój zarządca, podjąłbym się zarządzania naszą nieruchomością? Uwzględnić przy tym należy jeszcze zakres wiedzy, jaką musi dysponować zarządca. Wystarczy wymienić tylko niektóre akty prawne, stanowiące „elementarz" zarządcy, aby dojść do wniosku, że chęci i dużo wolnego czasu to zbyt mało, aby z zarządzaniem sobie poradzić.

Podstawowe akty prawne to m.in.: kodeks cywilny, ustawa o gospodarce nieruchomościami, ustawa o własności lokali, prawo budowlane, ustawa o samorządzie gminnym, ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego i ustawa o rachunkowości. Pełny zaś wykaz aktów prawnych, na podstawie których zarządca pracuje, liczy ponad 100 pozycji.

Zarządca musi więc dysponować ogromną wiedzą, której uzyskanie jest trudne i kosztowne. Aby zdobyć licencję zawodową zarządcy nieruchomości, trzeba mieć wyższe wykształcenie, ukończyć dwusemestralne studia podyplomowe oraz odbyć praktykę, która musi trwać minimum sześć miesięcy. Czy osoba, która uzyskała licencję, ma otrzymywać wynagrodzenie na poziomie najniższego w Polsce? Pytanie chyba retoryczne.

Budynki, w których są wspólnoty „postkomunalne", łatwo można poznać po ich stanie technicznym, nierzadko opłakanym.

Na wynagrodzenie zarządcy wpływa też liczba umów zawartych z różnymi wspólnotami. Zarządcy „tani" mają ich zazwyczaj dużo i stąd jakość świadczonych przez nich usług jest niska. Tylko od wspólnoty mieszkaniowej zależy, czy chce płacić mało za kiepską usługę, czy woli płacić więcej, ale mieć usługę kompleksową, stały kontakt z zarządcą i pewność, że wspólny majątek jest w dobrych rękach. Samochód także można naprawiać u pracującego „na czarno" Pana Józia albo w renomowanym warsztacie, gwarantującym jakość wykonanej naprawy. Wybór należy do właściciela, który ponosi konsekwencje swojej decyzji.

Niskie wynagrodzenie - ok. 0,30 - 0,50 zł/m2 - pobierają zazwyczaj firmy komunalne. Prowadzą one najczęściej sprawy wspólnot, które powstały w dawnych budynkach komunalnych. Ponieważ gminy zazwyczaj udzielają najemcom wysokich bonifikat przy zbywaniu lokali na ich rzecz, członkowie takich wspólnot to często ludzie niezamożni, którzy są przeciwni wszelkim remontom i zadowalają się niską jakością usług. Ich wiedza z zakresu zarządzania nieruchomościami jest ograniczona, a zarządcom nie zależy na tym, aby ją wzbogacić.

Konsekwencje są oczywiste - budynki, w których są wspólnoty „postkomunalne", łatwo można poznać po ich stanie technicznym, nierzadko opłakanym. Filozofia zaś właścicieli lokali, którzy kupili je na wolnym rynku, jest już inna - godzą się na wyższe koszty, aby ich majątek, którego uzyskanie było trudne, utrzymywany był w należytym stanie.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na dwa istotne fakty. Po pierwsze - w myśl art. 22 ust. 3 punkt 1 ustawy o własności lokali, wynagrodzenie zarządcy nie podlega rozliczeniu i w trakcie roku może być zmienione tylko na podstawie porozumienia stron umowy. Po drugie - nie jest dopuszczalne, aby zarządca proponował wynagrodzenie obejmujące wydatki na eksploatację i bieżącą konserwację nieruchomości wspólnej. Niektórzy zarządcy to właśnie proponują i po rocznym rozliczeniu żądają dopłat, bo np. zakupili komputer lub zwiększył się czynsz za lokal, w którym mają biuro.

Tak więc nie da się jednoznacznie stwierdzić, jakie wynagrodzenie zarządcy jest niskie, a jakie wysokie. Ostrożnie należy podchodzić do ofert zawierających informację, że „kompleksowe zarządzanie świadczymy za 0,50 - 0,70 zł". Takiej oferty nigdy nie złoży profesjonalny i rzetelny zarządca, który przed podjęciem decyzji o przejęciu zarządzania zawsze przeprowadzi wizję lokalną nieruchomości, obejrzy inwentaryzację i poprosi o informacje o aktualnych zaliczkach oraz stanie zobowiązań członków wspólnoty. I tylko z takim zarządcą warto zawrzeć umowę.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Marta Marta, 18.01.2023r., 16:33:57 Ile teraz płaci się zarządcy pow 1030m2 w Krakowie

Powiązane

OTIS Sp. z o.o. OTIS, Twoja winda w nowej odsłonie

OTIS, Twoja winda w nowej odsłonie OTIS, Twoja winda w nowej odsłonie

OTIS znajduje się w czołówce światowych firm, zajmujących się produkcją, instalacją oraz serwisem wind i schodów ruchomych. Nasze produkty można odnaleźć w najbardziej rozpoznawalnych budynkach na całym...

OTIS znajduje się w czołówce światowych firm, zajmujących się produkcją, instalacją oraz serwisem wind i schodów ruchomych. Nasze produkty można odnaleźć w najbardziej rozpoznawalnych budynkach na całym świecie, a także w najbardziej ruchliwych węzłach komunikacyjnych i centrach handlowych – wszędzie tam, gdzie ludzie pozostają w ruchu. Możemy poszczycić się portfolio usług konserwacyjnych, obejmującym ponad dwa miliony wind i schodów ruchomych – produktów, które każdego dnia transportują około dwóch...

UNIWERSAL Sp. z o.o. Innowacyjny program doboru wentylatorów firmy Uniwersal

Innowacyjny program doboru wentylatorów firmy Uniwersal Innowacyjny program doboru wentylatorów firmy Uniwersal

Firma Uniwersal wprowadziła na rynek nowatorski program doboru wentylatorów, który stanowi istotne wsparcie dla projektantów systemów wentylacyjnych. Program ten, dostępny na wszystkich popularnych systemach...

Firma Uniwersal wprowadziła na rynek nowatorski program doboru wentylatorów, który stanowi istotne wsparcie dla projektantów systemów wentylacyjnych. Program ten, dostępny na wszystkich popularnych systemach operacyjnych - Windows, iOS, Android - oraz na różnorodnych urządzeniach, takich jak komputery stacjonarne, laptopy, tablety i smartfony, wyróżnia się swoją funkcjonalnością i intuicyjnością obsługi. Program stanowi zintegrowane środowisko ze stroną internetową www.uniwersal.com.pl.

LAKMA SAT Sp. z o.o Silikonowa farba doskonała do elewacji bloków

Silikonowa farba doskonała do elewacji bloków Silikonowa farba doskonała do elewacji bloków

Odporność na warunki atmosferyczne i korozję biologiczną, trwałość kolorów, paroprzepuszczalność i niskonasiąkliwość – to najważniejsze cechy silikonowej farby elewacyjnej. To właśnie te parametry wpływają...

Odporność na warunki atmosferyczne i korozję biologiczną, trwałość kolorów, paroprzepuszczalność i niskonasiąkliwość – to najważniejsze cechy silikonowej farby elewacyjnej. To właśnie te parametry wpływają na odpowiednie zabezpieczenie, a tym samym trwałość elewacji budynków.

Redakcja Jaki domofon na osiedle?

Jaki domofon na osiedle? Jaki domofon na osiedle?

Wybierając domofon do budynków wielolokalowych, gdzie mieszkają setki osób, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość bloku – ile mieszkań się w nim znajduje, czy mieści się na osiedlu otwartym...

Wybierając domofon do budynków wielolokalowych, gdzie mieszkają setki osób, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość bloku – ile mieszkań się w nim znajduje, czy mieści się na osiedlu otwartym czy zamkniętym oraz jaka technologia będzie najwłaściwsza. Na decyzję wpływają różnorakie aspekty technologiczne do przeanalizowania pod względem indywidualnych potrzeb mieszkańców. Tym bardziej, że chodzi o bezpieczeństwo nie tylko ich mienia. Zatem na jakie cechy zwrócić uwagę i jakie technologie...

DomBest Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami

Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami

O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym...

O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.

kokos.pl Pożyczki bez sprawdzania BIK – jakie masz możliwości?

Pożyczki bez sprawdzania BIK – jakie masz możliwości? Pożyczki bez sprawdzania BIK – jakie masz możliwości?

W świecie finansów Biuro Informacji Kredytowej (BIK) odgrywa kluczową rolę w procesie oceny zdolności kredytowej. Niestety, dla wielu osób negatywna historia kredytowa staje się barierą w uzyskaniu kredytu...

W świecie finansów Biuro Informacji Kredytowej (BIK) odgrywa kluczową rolę w procesie oceny zdolności kredytowej. Niestety, dla wielu osób negatywna historia kredytowa staje się barierą w uzyskaniu kredytu w tradycyjnych bankach. Na szczęście istnieją alternatywne źródła finansowania, które umożliwiają uzyskanie gotówki bez weryfikacji w BIK. W naszym przewodniku omówimy dostępne opcje pożyczkowe bez sprawdzania historii kredytowej w BIK, warunki i wymogi uzyskania takich pożyczek oraz porady dotyczące...

Piotr Nowoświat Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie

Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie

Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe...

Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe media – to składowe studni bez dna, w której źle zagospodarowane środki po prostu przelewać się będą przez palce. Wystarczy wpisać w przeglądarce hasło – „jak oszczędzić na gazie, cieple, energii elektrycznej” a możemy zapoznać się z prostymi, częstokroć nawet domowymi sposobami na walkę z uciekającymi...

DomBest Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym?

Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym? Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym?

Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków...

Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków i mediów, realizacja przelewów, sporządzanie corocznych bilansów, generowanie raportów oraz zestawień z realizacji budżetów – to tylko niektóre spośród długiej listy zadań księgowych we wspólnocie mieszkaniowej. Do tego dochodzi niestabilność prawa. Często słyszymy o nowelizacjach ustaw, wprowadzaniu...

DomBest Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat? Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...

PortalPRO Obowiązki zarządcy – kontrole okresowe i naprawy wykrytych awarii

Obowiązki zarządcy – kontrole okresowe i naprawy wykrytych awarii Obowiązki zarządcy – kontrole okresowe i naprawy wykrytych awarii

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Katalog wymagań - między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony...

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Katalog wymagań - między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony przed hałasem, oszczędności energii czy ochrony środowiska – określa prawo budowlane, a dokładnie jego 62 artykuł. O czym nie wolno zapomnieć przy przeglądach okresowych i jakie są konsekwencje nieusuwania wskazanych nieprawidłowości?

XTB Polska Co to jest hedging

Co to jest hedging Co to jest hedging

Spośród wielu strategii inwestowania, szczególną popularnością cieszą się właśnie te, u podstaw których stoi ochrona własnego kapitału. Hedging to podręcznikowy przykład takiej strategii. Sprawdźmy, czym...

Spośród wielu strategii inwestowania, szczególną popularnością cieszą się właśnie te, u podstaw których stoi ochrona własnego kapitału. Hedging to podręcznikowy przykład takiej strategii. Sprawdźmy, czym dokładnie jest hedging i jak wykorzystać tę strategię do zabezpieczania własnych pieniędzy.

Dom100.eu Zamieszkaj na swoim – rozpoczął się nowy etap inwestycji Zabrze Grzybowice

Zamieszkaj na swoim – rozpoczął się nowy etap inwestycji Zabrze Grzybowice Zamieszkaj na swoim – rozpoczął się nowy etap inwestycji Zabrze Grzybowice

Rynek nieruchomości w Polsce przeżywa obecnie interesujący okres. Po chwilowym spowolnieniu w 2023 roku obserwujemy wyraźne oznaki ożywienia. Dla osób rozważających zakup mieszkania obecna sytuacja jest...

Rynek nieruchomości w Polsce przeżywa obecnie interesujący okres. Po chwilowym spowolnieniu w 2023 roku obserwujemy wyraźne oznaki ożywienia. Dla osób rozważających zakup mieszkania obecna sytuacja jest bardzo korzystna. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym czynnikom, które warto wziąć pod uwagę, chcąc spełnić marzenie o własnych czterech kątach.

Bank Gospodarstwa Krajowego Premia MZG na inwestycje w gminach

Premia MZG na inwestycje w gminach Premia MZG na inwestycje w gminach

Gmina Strzelce Opolskie przez wiele lat borykała się ze złą kondycją swoich zasobów mieszkaniowych. Samorząd zdecydował się na złożenie wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego o przyznanie premii MZG...

Gmina Strzelce Opolskie przez wiele lat borykała się ze złą kondycją swoich zasobów mieszkaniowych. Samorząd zdecydował się na złożenie wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego o przyznanie premii MZG z opcją grantu MZG, czyli specjalnego dofinansowania skierowanego do gmin i spółek gminnych. Dzięki pozyskanym środkom gmina mogła przeprowadzić kompleksowe remonty kilku budynków komunalnych, dostosowując je do potrzeb mieszkańców. O szczegółach inwestycji opowiada Dariusz Wiśniewski z Gminnego Zarządu...

Canada Rubber Polska Sp. z o.o. Hydroizolacja Dachów Budynków Mieszkalnych z Canada Systems

Hydroizolacja Dachów Budynków Mieszkalnych z Canada Systems Hydroizolacja Dachów Budynków Mieszkalnych z Canada Systems

Hydroizolacja dachów to niezbędny element każdego budynku mieszkalnego. Bez prawidłowej ochrony przed wodą budynki narażone są na poważne problemy nie tylko estetyczne, ale również te strukturalne. Odpowiednia...

Hydroizolacja dachów to niezbędny element każdego budynku mieszkalnego. Bez prawidłowej ochrony przed wodą budynki narażone są na poważne problemy nie tylko estetyczne, ale również te strukturalne. Odpowiednia ochrona powierzchni dachowej pozwoli cieszyć się spokojem przez długie lata. Firma Canada Systems jest liderem na ogólnopolskim rynku w zakresie hydroizolacji dachów. W swojej ofercie firma posiada produkty odpowiadające na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów, od lat dostarczając...

Fortum Power and Heat Polska Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego?

Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego? Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego?

W ostatnich latach nowoczesne technologie odgrywają coraz większą rolę w ciepłownictwie, a cyfryzacja, internet rzeczy (IoT) i automatyzacja rewolucjonizują sposób zarządzania systemami ciepłowniczymi.

W ostatnich latach nowoczesne technologie odgrywają coraz większą rolę w ciepłownictwie, a cyfryzacja, internet rzeczy (IoT) i automatyzacja rewolucjonizują sposób zarządzania systemami ciepłowniczymi.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne

DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza...

Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza się zarówno wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, szkołach, szpitalach czy ośrodkach sportowych, oferując niezawodność, trwałość oraz prostotę obsługi, która ułatwia pracę instalatora.

Janusz Gdański Kompetencje wspólnoty mieszkaniowej, jej zarządu i zarządcy w świetle przepisów oraz co z tego wynika

Kompetencje wspólnoty mieszkaniowej, jej zarządu i zarządcy w świetle przepisów oraz co z tego wynika Kompetencje wspólnoty mieszkaniowej, jej zarządu i zarządcy w świetle przepisów oraz co z tego wynika

Autor ujawnia „słabe punkty” ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali w odniesieniu do wspólnot „dużych” (ponad 7 lokali) odnoszące się do organizacji „władzy” i ustaleń zasad administrowania...

Autor ujawnia „słabe punkty” ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali w odniesieniu do wspólnot „dużych” (ponad 7 lokali) odnoszące się do organizacji „władzy” i ustaleń zasad administrowania i zarządzania nieruchomościami.

Janusz Gdański Rada Wspólnoty

Rada Wspólnoty Rada Wspólnoty

Coraz częściej pojawiają się wspólnoty - deweloperskie i utworzone na bazie spółdzielni mieszkaniowych - w których problematyczne okazuje się większościowe podjęcie jakiejkolwiek uchwały. Zdarza się, że...

Coraz częściej pojawiają się wspólnoty - deweloperskie i utworzone na bazie spółdzielni mieszkaniowych - w których problematyczne okazuje się większościowe podjęcie jakiejkolwiek uchwały. Zdarza się, że w takich przypadkach powoływana jest Rada Wspólnoty reprezentująca głosy innych członków.

mgr inż. Ryszard Niedźwiecki Wynagrodzenie dla członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Wynagrodzenie dla członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej Wynagrodzenie dla członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Wynagrodzenia członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej zwykle budzą wiele kontrowersji. Ekspert wyraża pogląd w sprawie sporu między zarządami wspólnot mieszkaniowych a mieszkańcami, który dotyczy decyzji...

Wynagrodzenia członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej zwykle budzą wiele kontrowersji. Ekspert wyraża pogląd w sprawie sporu między zarządami wspólnot mieszkaniowych a mieszkańcami, który dotyczy decyzji o przyznawaniu wynagrodzeń dla członków zarządu.

Paweł Puch Przeglądy okresowe w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych

Przeglądy okresowe w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych Przeglądy okresowe w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych

Prawnik odpowiada na pytanie dotyczące konieczności sprawdzania poziomu stężenia tlenku węgla w pomieszczeniach mieszkalnych podczas wykonywania kontroli wewnętrznych instalacji gazowych w budynku

Prawnik odpowiada na pytanie dotyczące konieczności sprawdzania poziomu stężenia tlenku węgla w pomieszczeniach mieszkalnych podczas wykonywania kontroli wewnętrznych instalacji gazowych w budynku

Ewelina Stańczyk-Malicka Kominiarze na straży kratek wentylacyjnych

Kominiarze na straży kratek wentylacyjnych Kominiarze na straży kratek wentylacyjnych

Podczas okresowej kontroli drożności przewodów kominowych w budynku spółdzielni kominiarze odnotowali w kilku lokalach zabudowane kratki wentylacyjne. Po kontroli w jednym z nich wystawiono dość lakoniczny...

Podczas okresowej kontroli drożności przewodów kominowych w budynku spółdzielni kominiarze odnotowali w kilku lokalach zabudowane kratki wentylacyjne. Po kontroli w jednym z nich wystawiono dość lakoniczny dokument. Czy tak ogólnikowy dokument pokontrolny, nie zawierający żadnej podstawy prawnej jest obligujący? Jeśli tak, to do jakich działań zobowiązany jest zarządca, a do jakich właściciel mieszkania?

Paweł Puch Odwołanie członków rady nadzorczej

Odwołanie członków rady nadzorczej

W związku z mającym się odbyć walnym zgromadzeniem członków spółdzielni w naszej spółdzielni, 16 dni wcześniej złożyliśmy w sekretariacie podpisane przez 16 członków spółdzielni pismo, w którym na podstawie...

W związku z mającym się odbyć walnym zgromadzeniem członków spółdzielni w naszej spółdzielni, 16 dni wcześniej złożyliśmy w sekretariacie podpisane przez 16 członków spółdzielni pismo, w którym na podstawie statutu wnioskujemy o wprowadzenie do porządku obrad następujących spraw i projektów uchwał: 1. Nieprawidłowości w sposobie działania Zarządu i Rady Nadzorczej Spółdzielni. 2. Odwołanie członków obecnej Rady Nadzorczej, ze względu na brak zaufania do sposobu jej funkcjonowania i niereprezentowanie...

Paweł Puch Rola administratora lokali komunalnych a gmina

Rola administratora lokali komunalnych a gmina

Zdaniem prawnika rola administratora lokali komunalnych sprowadza się jedynie do zarządzania tymi lokalami w imieniu gminy – w tym do pobierania i rozliczania czynszów oraz kosztów przypadających na lokal

Zdaniem prawnika rola administratora lokali komunalnych sprowadza się jedynie do zarządzania tymi lokalami w imieniu gminy – w tym do pobierania i rozliczania czynszów oraz kosztów przypadających na lokal

Paweł Puch Zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną

Zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną Zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną

Czy zarządca może pobierać zaliczki na podstawie umów zawieranych z poszczególnymi właścicielami wspólnoty mieszkaniowej? – pyta Czytelnik.

Czy zarządca może pobierać zaliczki na podstawie umów zawieranych z poszczególnymi właścicielami wspólnoty mieszkaniowej? – pyta Czytelnik.

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego warto zainstalować nowoczesny wodomierz w domu?

Dlaczego warto zainstalować nowoczesny wodomierz w domu? Dlaczego warto zainstalować nowoczesny wodomierz w domu?

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać?  Sprawdź!

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody? Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Ile kosztuje budowa placu zabaw i jak zaplanować inwestycję?

Ile kosztuje budowa placu zabaw i jak zaplanować inwestycję? Ile kosztuje budowa placu zabaw i jak zaplanować inwestycję?

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości » Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? » Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości » Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.