administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Wynagrodzenie dla członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Wynagrodzenie dla członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Wynagrodzenie dla członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Wynagrodzenia członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej zwykle budzą wiele kontrowersji.

Zobacz także

TuMieszkamy Zarządzanie nieruchomościami właśnie stało się proste

Zarządzanie nieruchomościami właśnie stało się proste Zarządzanie nieruchomościami właśnie stało się proste

Ubiegły rok przyniósł wiele zmian, także na rynku mieszkaniowym i zarządzania nieruchomościami. Pandemia przyspieszyła – i tak nieukniknione – zmiany, opierające się na digitalizacji usług. Zarówno Wspólnoty...

Ubiegły rok przyniósł wiele zmian, także na rynku mieszkaniowym i zarządzania nieruchomościami. Pandemia przyspieszyła – i tak nieukniknione – zmiany, opierające się na digitalizacji usług. Zarówno Wspólnoty Mieszkaniowe, jak i deweloperzy oczekują, że wszystko będzie działało szybko, prosto i na klik – także usługi zarządzania nieruchomościami.

TuMieszkamy TuMieszkamy wkracza w kolejny etap rozwoju

TuMieszkamy wkracza w kolejny etap rozwoju TuMieszkamy wkracza w kolejny etap rozwoju

TuMieszkamy, marka świadcząca usługi zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi, scentralizowała procesy obsługi klienta i otworzyła biuro w Lublinie. Takie działanie to kolejny etap na drodze rozwoju...

TuMieszkamy, marka świadcząca usługi zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi, scentralizowała procesy obsługi klienta i otworzyła biuro w Lublinie. Takie działanie to kolejny etap na drodze rozwoju firmy, która poszerza swoją działalność, stawiając na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców, łatwą komunikację i łączenie procesów zdalnej obsługi z regularną obecnością specjalistów na terenie nieruchomości.

Andrzej Rajkiewicz Świadectwa charakterystyki energetycznej a zarządzanie nieruchomościami

Świadectwa charakterystyki energetycznej a zarządzanie nieruchomościami Świadectwa charakterystyki energetycznej a zarządzanie nieruchomościami

Na pytania zarządców i pośredników w obrocie nieruchomościami odpowiada Andrzej Rajkiewicz z Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

Na pytania zarządców i pośredników w obrocie nieruchomościami odpowiada Andrzej Rajkiewicz z Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

Zanim jednak zacznę komentować ten problem, proponuję najpierw zajrzeć do ustawy o własności lokali. W niej bowiem określone są kompetencje i obowiązki zarządu wspólnoty mieszkaniowej oraz zarządcy nieruchomości i zarządcy przymusowego. Znając je, łatwiej podejmować decyzje o wynagrodzeniach dla członków zarządu.

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej

W skład zarządu mogą wchodzić osoby fizyczne wybrane spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona (art. 20 ust. 1 uwl - duża wspólnota). Może być jedno- lub wieloosobowy.

 Zarząd wspólnoty mieszkaniowej kieruje jej sprawami, reprezentuje ją na zewnątrz, a także wobec właścicieli lokali. Pełnomocnictwa zaś udzielonego przez wspólnotę nie może nikomu przekazać. Może jednak zlecić wykonywanie części czynności zarządzania profesjonaliście, ale zachowując funkcję właściciela i kontrolera. Nadal bowiem - zgodnie z art. 30 ust. 2, pkt 2 i 3 uwl - odpowiada przed wspólnotą za zarządzanie nieruchomością i podpisuje wszystkie dokumenty, przygotowane przez profesjonalistę.

Zarząd zobowiązany jest do wykonywania uchwał właścicieli lokali (kontrolowania ich wykonania) i postępowania zgodnie z przepisami zawartymi w uwl i innymi dotyczącymi zarządzania nieruchomością wspólną.

Wynagrodzenie członków zarządu określa się w umowie na podstawie uchwały właścicieli lokali.

Zarządca nieruchomości

Może nim być osoba fizyczna lub firma mająca osobowość prawną, a tryb jej zatrudnienia określa art. 18 ust. 1 uwl. Właściciele lokali wchodzących w skład wspólnoty mieszkaniowej podejmują uchwałę większością głosów, liczonych udziałami, o wyborze zarządcy/firmy zarządzającej nieruchomością.

Powierzając zarząd nieruchomością wspólną, jednocześnie określają sposób jego sprawowania. Uchwała musi być podjęta na zebraniu właścicieli lokali w obecności notariusza, który sporządza odpowiedni akt notarialny.

 Zarządca zobowiązany jest do przestrzegania wszystkich przepisów zawartych w ugn i uwl. Wynagrodzenie zarządcy określane jest w umowie zawartej między nim a wspólnotą mieszkaniową. Zarządca lub firma zarządzająca nieruchomością odpowiada przed zarządem za wykonywanie czynności wymienionych w umowie o zarządzanie i przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej.

Również w takim samym trybie odwołuje się zarządcę nieruchomości/firmę, czyli na zebraniu właścicieli lokali w obecności notariusza. W umowie zaś powinien być podany sposób jej wypowiedzenia, tak żeby można było szybko zrezygnować z zatrudnienia nieuczciwego zarządcy/firmy zarządzającej. Zawsze można znaleźć lepszego zarządcę. Wystarczy zwrócić się o pomoc do najbliższego stowarzyszenia, którego członkami są zarządcy nieruchomości.

Zarządca przymusowy

To osoba fizyczna, która musi posiadać licencję zawodową zarządcy nieruchomości. Ustanawia go sąd i przed nim zarządca odpowiada za swoją działalność. Sąd określa też jego wynagrodzenie - na ogół w wysokości wcześniej uzgodnionej przez wnoszącego żądanie ustanowienia zarządcy przymusowego (na podstawie art. 26 ust. 1 uwl) z zaproponowanym sądowi zarządcą nieruchomości.

Konieczne jest też oświadczenie proponowanego zarządcy nieruchomości, że wyraża on zgodę na ustanowienie go zarządcą przymusowym.

Zarządcy nieruchomości - zarówno powoływani przez wspólnotę, jak i przymusowi - mogą samodzielnie zatrudniać osoby do wykonywania za nich czynności zawartych w umowie lub określonych przez sąd, płacąc im ze swojego wynagrodzenia.

Powszechnie uważa się, że osoby fizyczne wybrane do zarządu wspólnoty mieszkaniowej na podstawie art. 20 ust. 1 uwl, będące właścicielami lokali w tej wspólnocie i zarządzające nieruchomością wspólną na mocy art. 190 ugn są zwolnione z obowiązku posiadania licencji zawodowej zarządcy nieruchomości.

Zwolnienie to nie dotyczy osób spoza grona właścicieli wybranych do zarządu, szczególnie wtedy, gdy pobierają wynagrodzenie.

Uważam inaczej. Zapis w art. 190 ugn nie stosuje się i dalej do zarządzania nieruchomościami bezpośrednio przez ich właścicieli lub użytkowników wieczystych dotyczy właścicieli, a nie współwłaścicieli.

Po pierwsze, członkowie zarządu wspólnoty mieszkaniowej są tylko właścicielami lokali, a nie właścicielami nieruchomości wspólnej, którą zarządzają.

Po drugie, są osobami fizycznymi, od których nic więcej uwl nie wymaga. Należy domniemywać, że chodzi o osoby zdrowe na ciele i umyśle w dniu wyboru ich do zarządu. To, że nie mają wiedzy z zakresu zarządzania nieruchomościami, że nawet w ręku nie mieli ustawy o własności lokali, nie jest ważne. Wiadomo jedynie, że chcą być w zarządzie, i obiecują, że jako sąsiedzi będą dbali o dom.

To stanowczo za mało. Nie można od nich żądać więcej, bo przecież mają swoje sprawy, a innych chętnych do zarządu brak. Gdy będą sami zarządzać i popełnią błędy lub będą to robić nieudolnie, cała wspólnota poniesie straty, oni też. Członkowie zarządu nie bardzo muszą się tym przejmować, ponieważ przypadające na nich straty pokryją z otrzymywanego od wspólnoty wynagrodzenia.

Gdy zaś zarząd zatrudni profesjonalistę i z jego winy wspólnota zostanie np. ukarana grzywną czy zostanie zalane mieszkanie, bo niedokładnie wykonał przegląd - to wówczas zarządca zapłaci z własnej kieszeni. Zarząd po prostu te straty pokryje z jego wynagrodzenia, a nie z pieniędzy właścicieli lokali.

Jeżeli członek zarządu byłby właścicielem domu i popełniłby błąd, którego skutkiem będą zniszczone ściany, to za naprawę zapłaciłby wyłącznie ze swojej kieszeni, ponieważ sam bezpośrednio zarządzał swoją własnością - domem.

Uważam, że członkom zarządu wspólnoty należy się wynagrodzenie, ale przyznanie go poszczególnym członkom zarządu powinno być przedmiotem uchwały właścicieli lokali. Na początku roku trzeba sporządzić dla każdego z nich i dla urzędu skarbowego PIT-8C uwzględniający ich zarobki w poprzednim roku.

Odradzam zawieranie umów pomiędzy wspólnotą a członkami zarządu, bo może stać się to podstawą do stwierdzenia, że osoba taka wykonuje swoje obowiązki zawodowo i powinna być licencjonowanym zarządcą.

Ponadto wspólnota, zawierając umowy o pracę z członkami zarządu, jako płatnik musi naliczać i odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz pobierać zaliczki na podatek dochodowy - zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych - i wpłacać do urzędu skarbowego.

Niekiedy członkowie zarządu informują właścicieli lokali, że wprawdzie zarządca nieruchomości zatrudniony z zewnątrz wspólnoty będzie miał wiedzę i uprawnienia, ale nie będzie o wspólnotę tak dbał jak oni, a jedynie w sposób należyty, do czego zobowiązuje go ustawa o gospodarce nieruchomościami.

Nie brakuje jednak właścicieli mieszkań bezgranicznie ufających takim członkom zarządu, którzy podejmują uchwałę o wysokości wynagrodzenia dla „kolesi", zamiast dwóch uchwał - jednej o wysokości wynagrodzenia członków zarządu, a drugiej o wynagrodzeniu zarządcy nieruchomości.

Zarządy wspólnot mieszkaniowych bardzo często straszą właścicieli lokali zarządcą przymusowym powoływanym przez sąd, twierdząc, że będzie on pobierał wysokie wynagrodzenie - jest to nieprawda. Jeżeli we wspólnocie są konflikty, zarządca przymusowy może być dobrym rozwiązaniem.

Uważam, że najlepszym rozwiązaniem dla wspólnot mieszkaniowych jest wybór zarządu, którego członkowie pobierają niewielkie wynagrodzenia (100-300 zł miesięcznie) i zatrudniają licencjonowanego zarządcę nieruchomości bez dostępu do środków finansowych na koncie bankowym wspólnoty. Prowadzi on ewidencję pozaksięgową i wszystkie rozliczenia, dokumentacje, a co miesiąc obowiązkowo rozlicza go zarząd.

We wspólnotach mieszkaniowych mamy właścicieli lokali, którzy:

  • chcą rządzić, ale nie mają wiedzy,
  • mają wiedzę i chcą sprawiedliwości,
  • boją się własnego cienia,
  • chcą być neutralni i nie chcą się wtrącać.  

Tych ostatnich jest najwięcej. Włączają się oni do współdecydowania dopiero wtedy, gdy wspólnota ma długi lub dzieje się coś złego, co ich bezpośrednio dotyczy. Bez ich udziału trudno jest jednak podjąć jakąkolwiek uchwałę.

Ponadto nieprecyzyjne przepisy prawne, ciągnące się latami procesy sądowe, nieuczciwi zarządcy nieruchomości wywodzący się przede wszystkim z ADM-ów powodują, że walka z patologicznymi zjawiskami we wspólnotach mieszkaniowych przypomina tę przysłowiową z wiatrakami. I to jest bardzo smutne.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Bartłomiej Żukowski Rozliczenie nakładów dokonanych na nieruchomość wspólną przez jednego z właścicieli lokali

Rozliczenie nakładów dokonanych na nieruchomość wspólną przez jednego z właścicieli lokali Rozliczenie nakładów dokonanych na nieruchomość wspólną przez jednego z właścicieli lokali

Ustalenie podmiotów zobowiązanych do poczynienia konkretnych nakładów oraz sposobu ich rozliczenia w sytuacji, gdy nieruchomość ma kilku współwłaścicieli może nastręczać wielu problemów. Specyfika części...

Ustalenie podmiotów zobowiązanych do poczynienia konkretnych nakładów oraz sposobu ich rozliczenia w sytuacji, gdy nieruchomość ma kilku współwłaścicieli może nastręczać wielu problemów. Specyfika części wspólnych nieruchomości, w której istnieje odrębna własność lokali też nie ułatwia sprawy.

Paweł Puch Taras i ogródek we wspólnocie

Taras i ogródek we wspólnocie Taras i ogródek we wspólnocie

Wspólnoty mieszkaniowe niejednokrotnie mają problem z nietypowymi uprawnieniami właścicieli takimi jak prawo do ogródka czy tarasu. Zarządzając nieruchomościami warto więc znać zasady na jakich zapewnia...

Wspólnoty mieszkaniowe niejednokrotnie mają problem z nietypowymi uprawnieniami właścicieli takimi jak prawo do ogródka czy tarasu. Zarządzając nieruchomościami warto więc znać zasady na jakich zapewnia się prawo do korzystania z nich oraz jakie to niesie skutki dla wspólnoty mieszkaniowej.

Jacek Sawicki Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w lipcu 2023 roku

Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w lipcu 2023 roku Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w lipcu 2023 roku

Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w lipcu 2023 roku powiększony został o 20 nowych aktów prawnych parafowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Portal administrator24.info publikuje ich wykaz.

Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w lipcu 2023 roku powiększony został o 20 nowych aktów prawnych parafowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Portal administrator24.info publikuje ich wykaz.

Anna Ruszczak news Reforma użytkowania wieczystego – drugi etap

Reforma użytkowania wieczystego – drugi etap Reforma użytkowania wieczystego – drugi etap

Reforma użytkowania wieczystego przechodzi do kolejnego etapu. Według ekspertów, dochody samorządów ze sprzedaży gruntów będących w użytkowaniu wieczystym mogą wynieść między 3,4 mld zł a 4,6 mld zł. Dzięki...

Reforma użytkowania wieczystego przechodzi do kolejnego etapu. Według ekspertów, dochody samorządów ze sprzedaży gruntów będących w użytkowaniu wieczystym mogą wynieść między 3,4 mld zł a 4,6 mld zł. Dzięki nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, przedsiębiorcy będą mogli kupić na własność grunty, które mają w użytkowaniu wieczystym.

Anna Ruszczak news Wywłaszczenie nieruchomości pod gminne budownictwo mieszkaniowe

Wywłaszczenie nieruchomości pod gminne budownictwo mieszkaniowe Wywłaszczenie nieruchomości pod gminne budownictwo mieszkaniowe

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało konsultacje z samorządami w sprawie zmian w przepisach umożliwiających wywłaszczanie nieruchomości na cele gminnego i społecznego budownictwa mieszkaniowego.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało konsultacje z samorządami w sprawie zmian w przepisach umożliwiających wywłaszczanie nieruchomości na cele gminnego i społecznego budownictwa mieszkaniowego.

Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – ochrona własności działek sąsiadujących

#GorącaLinia – ochrona własności działek sąsiadujących #GorącaLinia – ochrona własności działek sąsiadujących

Pytanie: czy ochrona działek sąsiadujących z nieruchomością, na której usadowiony jest teren wspólnoty podlega ochronie?

Pytanie: czy ochrona działek sąsiadujących z nieruchomością, na której usadowiony jest teren wspólnoty podlega ochronie?

Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – zarządca budynku

#GorącaLinia – zarządca budynku #GorącaLinia – zarządca budynku

Pytanie: co oznacza zarząd budynkiem?

Pytanie: co oznacza zarząd budynkiem?

Piotr Pałka Przekształcenie wieczystego we własność

Przekształcenie wieczystego we własność Przekształcenie wieczystego we własność

Mam wątpliwość czy proponowane zmiany nie okażą się być martwą instytucją, skoro projekt przyznaje swobodę stronom umowy zarówno w odniesieniu do decyzji o jej zawarciu (cywilnoprawny tryb sprzedaży nieruchomości...

Mam wątpliwość czy proponowane zmiany nie okażą się być martwą instytucją, skoro projekt przyznaje swobodę stronom umowy zarówno w odniesieniu do decyzji o jej zawarciu (cywilnoprawny tryb sprzedaży nieruchomości na rzecz użytkownika wieczystego), jak i w negocjowaniu i ustalaniu ceny zbywanej nieruchomości.

Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w sierpniu 2021 r.

Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w sierpniu 2021 r. Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w sierpniu 2021 r.

Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w sierpniu 2021 roku powiększony został o 33 nowe akty prawne parafowane przez Prezydenta R.P. Andrzeja Dudę. Portal www.administrator24.info publikuje ich wykaz.

Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w sierpniu 2021 roku powiększony został o 33 nowe akty prawne parafowane przez Prezydenta R.P. Andrzeja Dudę. Portal www.administrator24.info publikuje ich wykaz.

Eugenia Śleszyńska Obrót nieruchomościami po staremu i po nowemu

Obrót nieruchomościami po staremu i po nowemu Obrót nieruchomościami po staremu i po nowemu

Zakres czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami wykonywany przez pośrednika na zlecenie zleceniodawcy określa umowa pośrednictwa, która co do zasady wymaga formy pisemnej lub elektronicznej –...

Zakres czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami wykonywany przez pośrednika na zlecenie zleceniodawcy określa umowa pośrednictwa, która co do zasady wymaga formy pisemnej lub elektronicznej – pod rygorem nieważności a czynności wchodzące w skład takiej usługi ustala UGN.

Redakcja news Nowości w ustawie o gospodarce nieruchomościami zatwierdzone

Nowości w ustawie o gospodarce nieruchomościami zatwierdzone Nowości w ustawie o gospodarce nieruchomościami zatwierdzone

Senat przyjął nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami. Nowela zwiększy kontrolę nad gospodarką nieruchomościami Skarbu Państwa i pozwoli uwzględniać przy gospodarowaniu nieruchomościami uwarunkowania...

Senat przyjął nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami. Nowela zwiększy kontrolę nad gospodarką nieruchomościami Skarbu Państwa i pozwoli uwzględniać przy gospodarowaniu nieruchomościami uwarunkowania danego regionu i potrzeby lokalnej społeczności.

Redakcja Administratora Ustawa o gospodarce nieruchomościami

Ustawa o gospodarce nieruchomościami Ustawa o gospodarce nieruchomościami

Publikacja aktu prawnego w oparciu o Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 października 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o gospodarce nieruchomościami...

Publikacja aktu prawnego w oparciu o Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 października 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z dnia 26.11.2018 r., poz. 2204 z późn. zm.) - (aktualizacja wg stanu prawnego na dzień 5.05.2019 r.).

Mariusz Przewodowski Infrastruktura techniczna a prawo

Infrastruktura techniczna a prawo Infrastruktura techniczna a prawo

Nierzadko nieruchomości są obciążone cudzymi urządzeniami przesyłowymi, wybudowanymi niezgodnie z prawem przed 1989 r., a spory pomiędzy właścicielami nieruchomości a przedsiębiorstwami o ich usytuowanie...

Nierzadko nieruchomości są obciążone cudzymi urządzeniami przesyłowymi, wybudowanymi niezgodnie z prawem przed 1989 r., a spory pomiędzy właścicielami nieruchomości a przedsiębiorstwami o ich usytuowanie znajdują najczęściej swój finał w sądzie.

Paweł Puch Działka pod budynkiem wspólnoty mieszkaniowej

Działka pod budynkiem wspólnoty mieszkaniowej Działka pod budynkiem wspólnoty mieszkaniowej

Większość wspólnot mieszkaniowych i zarządców nie przywiązuje należytej uwagi do działek znajdujących się pod budynkami. Zdarza się, że nie znają oni granic działki w terenie, jej kształtu oraz powiązań...

Większość wspólnot mieszkaniowych i zarządców nie przywiązuje należytej uwagi do działek znajdujących się pod budynkami. Zdarza się, że nie znają oni granic działki w terenie, jej kształtu oraz powiązań z innymi działkami na osiedlu. Artykuł odnosi się do prawnych aspektów problemów wynikających z nieuregulowania granic działki pod budynkiem i niezapewnienia właściwego dostępu do dróg publicznych.

news Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości?

Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości? Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości?

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami. Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości? Przede wszystkim powinien on mieć...

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami. Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości? Przede wszystkim powinien on mieć odpowiednie wykształcenie i umiejętność wykorzystywania swej interdyscyplinarnej wiedzy w praktyce. Ale to nie wszystko, bowiem dobrym zarządcą może być tylko osoba o odpowiednich cechach charakteru.

Eugenia Śleszyńska Zarządzanie nieruchomością i zarządca nieruchomości po zmianie UGN

Zarządzanie nieruchomością i zarządca nieruchomości po zmianie UGN Zarządzanie nieruchomością i zarządca nieruchomości po zmianie UGN

Ustawą z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie z dniem 1 września 2017 r., wprowadzono istotne zmiany dotyczące określenia...

Ustawą z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie z dniem 1 września 2017 r., wprowadzono istotne zmiany dotyczące określenia pozycji zarządcy nieruchomości jako przedsiębiorcy oraz zdefiniowania umowy o zarządzaniu nieruchomością.

Redakcja Konsultacje społeczne projektu dotyczącego zwrotu wywłaszczonych nieruchomości

Konsultacje społeczne projektu dotyczącego zwrotu wywłaszczonych nieruchomości Konsultacje społeczne projektu dotyczącego zwrotu wywłaszczonych nieruchomości

Trwają konsultacje i uzgodnienia projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami w zakresie dochodzenia zwrotu wywłaszczonej nieruchomości. Niekonstytucyjność obowiązujących regulacji w tym zakresie...

Trwają konsultacje i uzgodnienia projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami w zakresie dochodzenia zwrotu wywłaszczonej nieruchomości. Niekonstytucyjność obowiązujących regulacji w tym zakresie stwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 14 lipca 2015 r.

Paweł Puch Odpowiedzialność cywilna i karna zarządcy

Odpowiedzialność cywilna i karna zarządcy Odpowiedzialność cywilna i karna zarządcy

Zarządca nieruchomości działa na podstawie umowy o zarządzanie nieruchomością zawartej z właścicielem. Umowa wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Nie wszystkie jednak obowiązki zarządcy wynikają...

Zarządca nieruchomości działa na podstawie umowy o zarządzanie nieruchomością zawartej z właścicielem. Umowa wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Nie wszystkie jednak obowiązki zarządcy wynikają z umowy o zarządzanie.

mgr Jarosław Kowszuk Nabywanie nieruchomości przez gminę

Nabywanie nieruchomości przez gminę Nabywanie nieruchomości przez gminę

Ustawy – Prawo zamówień publicznych nie stosuje się do zamówień, których przedmiotem jest nabycie własności nieruchomości oraz innych praw do nieruchomości, w szczególności dzierżawy i najmu.

Ustawy – Prawo zamówień publicznych nie stosuje się do zamówień, których przedmiotem jest nabycie własności nieruchomości oraz innych praw do nieruchomości, w szczególności dzierżawy i najmu.

Janusz Gdański Garaż we wspólnocie

Garaż we wspólnocie Garaż we wspólnocie

Na nieruchomości gruntowej znajduje się budynek dziewięciorodzinny i wolnostojący garaż. W jaki sposób właściciel nieruchomości może i powinien wyodrębnić poszczególne lokale – pyta właściciel z Katowic.

Na nieruchomości gruntowej znajduje się budynek dziewięciorodzinny i wolnostojący garaż. W jaki sposób właściciel nieruchomości może i powinien wyodrębnić poszczególne lokale – pyta właściciel z Katowic.

Paweł Puch Kto jest aktualnym właścicielem lokalu?

Kto jest aktualnym właścicielem lokalu? Kto jest aktualnym właścicielem lokalu?

Jak postąpić w sytuacji, kiedy właściciel nie chce udostępnić dokumentu, z którego wynika, że to właśnie on jest właścicielem i dysponuje prawem do lokalu? Gdzie znajdę takie dane i kto może mi ­udostępnić...

Jak postąpić w sytuacji, kiedy właściciel nie chce udostępnić dokumentu, z którego wynika, że to właśnie on jest właścicielem i dysponuje prawem do lokalu? Gdzie znajdę takie dane i kto może mi ­udostępnić tego typu informacje? – pyta zarządca z Wrocławia.

Bartłomiej Żukowski Zniesienie współwłasności a roszczenia współwłaścicieli

Zniesienie współwłasności a roszczenia współwłaścicieli

Przedmiotem niniejszej publikacji,*) są wzajemne rozliczenia pomiędzy współwłaścicielami, do jakich dochodzi w sytuacji zniesienia współwłasności nieruchomości.

Przedmiotem niniejszej publikacji,*) są wzajemne rozliczenia pomiędzy współwłaścicielami, do jakich dochodzi w sytuacji zniesienia współwłasności nieruchomości.

Paweł Nowak Co powinna zawierać umowa o zarządzanie nieruchomością?

Co powinna zawierać umowa o zarządzanie nieruchomością? Co powinna zawierać umowa o zarządzanie nieruchomością?

Zarządzenie nieruchomością to czynność opisana w Ustawie o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku (DzU z 2004 r. Nr 261, poz. 2603, z późn. zm.). – Zgodnie z jej zapisami, zarządcą nieruchomości...

Zarządzenie nieruchomością to czynność opisana w Ustawie o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku (DzU z 2004 r. Nr 261, poz. 2603, z późn. zm.). – Zgodnie z jej zapisami, zarządcą nieruchomości może być osoba fizyczna, która legitymuje się posiadaniem licencji zawodowej zarządcy nieruchomości nadanej przez stosowne organy państwowe. Aktualną listę zarządców z licencją możemy znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – objaśnia...

Bartłomiej Żukowski Zniesienie współwłasności nieruchomości wspólnej

Zniesienie współwłasności nieruchomości wspólnej

Zanim właściciele lokali podejmą decyzję o zniesieniu współwłasności części ich nieruchomości wspólnej należy przede wszystkim ustalić czy taki podział w ogóle jest możliwy do przeprowadzenia wobec brzmienia...

Zanim właściciele lokali podejmą decyzję o zniesieniu współwłasności części ich nieruchomości wspólnej należy przede wszystkim ustalić czy taki podział w ogóle jest możliwy do przeprowadzenia wobec brzmienia regulacji właściwych ustaw. Ponadto zbyt pochopna decyzja o zniesieniu współwłasności przymusowej może okazać się bardzo kosztowna.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.