administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Kto ponosi koszt zamontowania wkładów kwasoodpornych?

Konieczność montażu wkładów kominowych została wprowadzona w 2002 r. Powstaje problem – kto ma sfinansować montaż wkładu jeśli piec gazowy został zamontowany przed rokiem 2002 – aktualny właściciel lokalu, czy ten, kto był właścicielem w chwili montażu pieca gazowego? I czy właściciel lokalu może odmówić partycypacji w kosztach montażu wkładu kominowego?

Zobacz także

TuMieszkamy Zarządzanie nieruchomościami właśnie stało się proste

Zarządzanie nieruchomościami właśnie stało się proste Zarządzanie nieruchomościami właśnie stało się proste

Ubiegły rok przyniósł wiele zmian, także na rynku mieszkaniowym i zarządzania nieruchomościami. Pandemia przyspieszyła – i tak nieukniknione – zmiany, opierające się na digitalizacji usług. Zarówno Wspólnoty...

Ubiegły rok przyniósł wiele zmian, także na rynku mieszkaniowym i zarządzania nieruchomościami. Pandemia przyspieszyła – i tak nieukniknione – zmiany, opierające się na digitalizacji usług. Zarówno Wspólnoty Mieszkaniowe, jak i deweloperzy oczekują, że wszystko będzie działało szybko, prosto i na klik – także usługi zarządzania nieruchomościami.

TuMieszkamy TuMieszkamy wkracza w kolejny etap rozwoju

TuMieszkamy wkracza w kolejny etap rozwoju TuMieszkamy wkracza w kolejny etap rozwoju

TuMieszkamy, marka świadcząca usługi zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi, scentralizowała procesy obsługi klienta i otworzyła biuro w Lublinie. Takie działanie to kolejny etap na drodze rozwoju...

TuMieszkamy, marka świadcząca usługi zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi, scentralizowała procesy obsługi klienta i otworzyła biuro w Lublinie. Takie działanie to kolejny etap na drodze rozwoju firmy, która poszerza swoją działalność, stawiając na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców, łatwą komunikację i łączenie procesów zdalnej obsługi z regularną obecnością specjalistów na terenie nieruchomości.

DEROWERK Piotr Białas Jak ocieplić stropodach bloku czy wieżowca, by uniezależnić się od wzrostów cen energii grzewczej? – 10 powodów, dla których warto wybrać wełnę celulozową Ekovilla

Jak ocieplić stropodach bloku czy wieżowca, by uniezależnić się od wzrostów cen energii grzewczej? – 10 powodów, dla których warto wybrać wełnę celulozową Ekovilla Jak ocieplić stropodach bloku czy wieżowca, by uniezależnić się od wzrostów cen energii grzewczej? – 10 powodów, dla których warto wybrać wełnę celulozową Ekovilla

Wzrost cen energii widzimy od lat, jednak w ostatnim czasie mocno przyśpieszył. Co możemy więc zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej?

Wzrost cen energii widzimy od lat, jednak w ostatnim czasie mocno przyśpieszył. Co możemy więc zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej?

Dzisiaj będzie mowa o problemie wkładów kominowych. Dlaczego? Niedawno w sieci natknąłem się na ciekawe „stanowisko”, sugerujące jednemu z właścicieli lokali we wspólnocie mieszkaniowej zaskarżenie do sądu uchwały, zobowiązującej go do partycypacji właśnie w kosztach montażu wkładów kwasoodpornych, mających służyć tylko dwom właścicielom lokali, którzy w swoich mieszkaniach zamontowali dwuobiegowe piece gazowe. Zaniepokojony właściciel nie chce uczestniczyć w ponoszeniu kosztów instalacji. Sprawa wydała mi się kontrowersyjna.

Montaż wkładu kwasoodpornego jest konieczny wówczas, gdy właściciel mieszkania ogrzewanego piecami węglowymi chce zmienić sposób ogrzewania poprzez zamontowanie pieca opalanego gazem. Spaliny z tego pieca są „agresywne” i gdyby wkład ze stali kwasoodpornej nie został zamontowany, to komin odprowadzający spaliny mógłby w krótkim czasie ulec uszkodzeniu. Oczywiście komin jest elementem nieruchomości wspólnej więc wspólnota ma prawo, a nawet obowiązek, aby należycie o jej stan techniczny się troszczyć. Jeśli więc właściciel nie zadeklarowałby, iż wkład kominowy zainstaluje, to wspólnota nie powinna mu na zmianę sposobu ogrzewania pozwolić. Wszelkie koszty związane z zamontowaniem i konserwacją wkładu obciążają wyłącznie zainteresowanego.

Przypominamy § 140 rozporządzenia MI w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z 12 kwietnia 2002  r. (DzU Nr 75, poz. 690):

 

§ 140. 1. Przewody (kanały) kominowe w budynku: wentylacyjne, spalinowe i dymowe, prowadzone w ścianach budynku, w obudowach, trwale połączonych z konstrukcją lub stanowiące konstrukcje samodzielne, powinny mieć wymiary przekroju, sposób prowadzenia i wysokość, stwarzające potrzebny ciąg, zapewniający wymaganą przepustowość, oraz spełniające wymagania określone w Polskich Normach dotyczących wymagań technicznych dla przewodów kominowych oraz projektowania kominów.

 

4. Wewnętrzna powierzchnia przewodów odprowadzających spaliny mokre powinna być odporna na ich destrukcyjne oddziaływanie.

Ponadto w swojej praktyce zawodowej spotkałem się z inną sytuacją, również dotyczącą wkładów kominowych. Mianowicie, w 1995 r., za zgodą gminy, najemca zamontował w zajmowanym lokalu ogrzewanie gazowe. Piętnaście lat później, w roku 2010 r., wykupił ten lokal. Otrzymał wtedy pismo z komunalnej spółki zarządzającej nieruchomością, nakazujące mu pilne zamontowanie wkładu kwasoodpornego na koszt własny. Nie chciał się z tym zgodzić i wystąpił do Prezesa Spółki z żądaniem, by koszt montażu wkładu poniosła gmina. Użył następujących argumentów:

  • piec gazowy zamontował za zgodą gminy, która nie uzależniała swojej zgody od jakichkolwiek okoliczności poza pozytywną opinią kominiarza;
  • jeśli w 2002 roku powstał obowiązek montażu wkładu, to powinien wkład ten zamontować ówczesny właściciel lokalu;
  • skoro obowiązkiem Spółki jako zarządcy było przeprowadzanie corocznych przeglądów technicznych, to brak wkładu powinien być zauważony wcześniej, a nie dopiero po wykupieniu lokalu przez najemcę.

Prezes Spółki, po przeanalizowaniu powyższych argumentów zaproponował właścicielowi ugodę na zasadzie: właściciel miał zamontować wkład ze stali kwasoodpornej a Spółka zobowiązała się zrefundować mu połowę poniesionych kosztów. Zarówno prezes Spółki, jak i właściciel lokalu nie mieli wątpliwości, że właściwie tę sprawę powinien rozstrzygnąć sąd, ale ostatecznie zgodzili się rozwiązać problem polubownie, dzieląc między siebie koszt montażu wkładu. Doszli bowiem do wniosku, że wyrok sądu trudno przewidzieć zaś koszty sądowe, szczególnie po ewentualnej apelacji, mogą być znacznie wyższe niż te, które solidarnie poniosą.

Na marginesie, pomijając istotę sporu podkreślić należy rozsądek obu Panów i wyraźną wolę do bezkonfliktowego rozwiązywania problemów.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • bobass12 bobass12, 01.08.2014r., 11:33:39 prosze w takim razie mi odpowiedziec na pytanie kto ponosi koszty wkładów kominowych w bloku wielorodzinnym: - wspolnota z funduszy wspolnych - czy wlasciciel lokalu. sytuacja wyglada nastepujaco, że jestem nowym zarzdca a poprzedni zaniedbal sporo tematow, takze zrobilem inwentaryzacje komnow i wyglada to tak ze kazdy lokal ma w zaleceniach wykonac wklady kominowe, odpowiednio do piecow gazowych jak i do dymowych. wartosc na calosc jest ogromna, takze czy prawo mowi ze zarzad ma to zaplacic z kosztow wspolnych czy mam dac obowiazek walscicielom lokali aby to zrobili i poniesli koszty wkladow???

Powiązane

Crisoma Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Lastryko to sztuczny kamień, który powstaje poprzez połączenie wytrzymałego kruszywa oraz hydraulicznego spoiwa. Składa się cementu, grysu (zwykle z marmuru, granitu, bazaltu, kwarcu), barwnika oraz wody....

Lastryko to sztuczny kamień, który powstaje poprzez połączenie wytrzymałego kruszywa oraz hydraulicznego spoiwa. Składa się cementu, grysu (zwykle z marmuru, granitu, bazaltu, kwarcu), barwnika oraz wody. Proporcje użytych składników decydują o wyglądzie i jakości materiału.

Biuro Informacji Kredytowej S.A. Krok po kroku: proces uzyskania kredytu

Krok po kroku: proces uzyskania kredytu Krok po kroku: proces uzyskania kredytu

Zaciągniecie kredytu to ważna decyzja finansowa, którą należy dobrze przemyśleć. Sprawdź, jak krok po kroku wygląda procedura kredytowa, aby się do niej dobrze przygotować i dokonać mądrego wyboru.

Zaciągniecie kredytu to ważna decyzja finansowa, którą należy dobrze przemyśleć. Sprawdź, jak krok po kroku wygląda procedura kredytowa, aby się do niej dobrze przygotować i dokonać mądrego wyboru.

DomBest Dom Best – zaplecze zarządcy!

Dom Best – zaplecze zarządcy! Dom Best – zaplecze zarządcy!

DomBest to otoczenie przyjazne zarządcom nieruchomości, miejsce wsparcia, wymiany doświadczeń, partner Twojego rozwoju oraz narzędzie uwalniające Twój czas.

DomBest to otoczenie przyjazne zarządcom nieruchomości, miejsce wsparcia, wymiany doświadczeń, partner Twojego rozwoju oraz narzędzie uwalniające Twój czas.

Redro Jak zamontować fototapetę

Jak zamontować fototapetę Jak zamontować fototapetę

Mamy do dyspozycji różne rodzaje atrakcyjnych ozdób, które pozwolą odmienić nasze otoczenie podczas wiosennej metamorfozy. Szczególnie ciekawą opcją jest fototapeta. Do salonu będzie pasować wiele wzorów...

Mamy do dyspozycji różne rodzaje atrakcyjnych ozdób, które pozwolą odmienić nasze otoczenie podczas wiosennej metamorfozy. Szczególnie ciekawą opcją jest fototapeta. Do salonu będzie pasować wiele wzorów o zróżnicowanej tematyce.

Viega Sp. z o.o. Temponox – kompletne rozwiązanie do wysokiej jakości instalacji grzewczych i chłodzących

Temponox – kompletne rozwiązanie do wysokiej jakości instalacji grzewczych i chłodzących Temponox – kompletne rozwiązanie do wysokiej jakości instalacji grzewczych i chłodzących

Firma Viega wprowadza na polski rynek zupełnie nowy system rur i kształtek Temponox, przeznaczony do montażu trwałych i bezpiecznych instalacji grzewczych oraz chłodzących. Szeroka oferta obejmuje złączki...

Firma Viega wprowadza na polski rynek zupełnie nowy system rur i kształtek Temponox, przeznaczony do montażu trwałych i bezpiecznych instalacji grzewczych oraz chłodzących. Szeroka oferta obejmuje złączki zaprasowywane ze stali nierdzewnej chromowo-niklowej o średnicach od 15 do 108 mm.

projekty.muratordom.pl Murator doradza - zacznij budowę domu z profesjonalną wiedzą budowlaną

Murator doradza - zacznij budowę domu z profesjonalną wiedzą budowlaną Murator doradza - zacznij budowę domu z profesjonalną wiedzą budowlaną

Podjęliśmy decyzję o budowie własnego domu. Wytrwale poszukujemy wymarzonej działki, przeglądamy gotowe projekty i planujemy przebieg prac. Czy jednak nasze decyzje nie są pozbawione błędów i niedociągnięć?...

Podjęliśmy decyzję o budowie własnego domu. Wytrwale poszukujemy wymarzonej działki, przeglądamy gotowe projekty i planujemy przebieg prac. Czy jednak nasze decyzje nie są pozbawione błędów i niedociągnięć? Aby upewnić się, że nie popełnimy kosztownej pomyłki, powinniśmy zawczasu zadbać o poszerzenie swojej wiedzy z zakresu budownictwa. Gdzie szukać rzetelnych wiadomości z tej branży? W poradniku budowlanym Muratora! O czym przeczytamy w jego artykułach?

Media Expert Rodzaje szlifierek – co warto wiedzieć?

Rodzaje szlifierek – co warto wiedzieć? Rodzaje szlifierek – co warto wiedzieć?

Rodzaje szlifierek – na rynku znajdziemy ich dość sporo, a ich wybór zależy od materiału, który zostanie poddany szlifowaniu, a także od stopnia precyzji, jaki jest wymagany w danych pracach. Co warto...

Rodzaje szlifierek – na rynku znajdziemy ich dość sporo, a ich wybór zależy od materiału, który zostanie poddany szlifowaniu, a także od stopnia precyzji, jaki jest wymagany w danych pracach. Co warto wiedzieć o rodzajach szlifierek? Jakie produkty znajdziemy na polskim rynku? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Paroc Polska Sp. z o.o. Termomodernizacja – remedium na kryzys energetyczny?

Termomodernizacja – remedium na kryzys energetyczny? Termomodernizacja – remedium na kryzys energetyczny?

W dobie trwających nieustannie, gigantycznych niekiedy wzrostów cen energii, odczuwanych zarówno przez odbiorców indywidualnych, jak i samorządy, kluczowym zagadnieniem staje się efektywność energetyczna....

W dobie trwających nieustannie, gigantycznych niekiedy wzrostów cen energii, odczuwanych zarówno przez odbiorców indywidualnych, jak i samorządy, kluczowym zagadnieniem staje się efektywność energetyczna. Do kolejnego sezonu grzewczego zostało już tylko pół roku, trzeba zatem ten czas maksymalnie wykorzystać. Zgodnie z dostępnymi danymi, działaniem przynoszącym najszybsze i najbardziej trwałe efekty jest termomodernizacja budynku.

DEROWERK Piotr Białas Ocieplanie budynku wełną celulozową Ekovilla - czy to się opłaca?

Ocieplanie budynku wełną celulozową Ekovilla - czy to się opłaca? Ocieplanie budynku wełną celulozową Ekovilla - czy to się opłaca?

Zewsząd docierają do nas informacje o rosnących kosztach energii i szybującej inflacji. Słyszymy o falach zwolnień, zamknięć firm i problemach finansowych działających podmiotów. Bolesne skutki ekonomiczne...

Zewsząd docierają do nas informacje o rosnących kosztach energii i szybującej inflacji. Słyszymy o falach zwolnień, zamknięć firm i problemach finansowych działających podmiotów. Bolesne skutki ekonomiczne odczuwamy już teraz, jednak staną się one jeszcze bardziej dotkliwe w okresie jesienno-zimowym.

DEROWERK Piotr Białas Jak ocieplić stropodach bloku czy wieżowca, by uniezależnić się od wzrostów cen energii grzewczej? – 10 powodów, dla których warto wybrać wełnę celulozową Ekovilla

Jak ocieplić stropodach bloku czy wieżowca, by uniezależnić się od wzrostów cen energii grzewczej? – 10 powodów, dla których warto wybrać wełnę celulozową Ekovilla Jak ocieplić stropodach bloku czy wieżowca, by uniezależnić się od wzrostów cen energii grzewczej? – 10 powodów, dla których warto wybrać wełnę celulozową Ekovilla

Wzrost cen energii widzimy od lat, jednak w ostatnim czasie mocno przyśpieszył. Co możemy więc zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej?

Wzrost cen energii widzimy od lat, jednak w ostatnim czasie mocno przyśpieszył. Co możemy więc zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej?

mistrz kominiarski Janusz Rękas, mistrz kominiarski Robert Chodkiewicz Kontrola kanałów kominowych o naturalnym ciągu

Kontrola kanałów kominowych o naturalnym ciągu Kontrola kanałów kominowych o naturalnym ciągu

Pierwsza kontrola kanałów kominowych zgodnie z wymaganiami ustawy Prawo budowlane odbywa się w budynku w stanie surowym, kiedy trzony kominowe mają ulec zakryciu (otynkowaniu lub obmurowaniu). Odbiór robót...

Pierwsza kontrola kanałów kominowych zgodnie z wymaganiami ustawy Prawo budowlane odbywa się w budynku w stanie surowym, kiedy trzony kominowe mają ulec zakryciu (otynkowaniu lub obmurowaniu). Odbiór robót zanikających i ulegających zakryciu musi być dokonany w czasie umożliwiającym wykonanie ewentualnych korekt i poprawek bez wstrzymywania ogólnego postępu robót.

Jacek Sawicki W trosce o bezpieczne kominy

W trosce o bezpieczne kominy W trosce o bezpieczne kominy

Stowarzyszenie „Kominy Polskie” zaprasza na ogólnopolską konferencję i wystawę branżową "Komin 2011. Budownictwo mieszkaniowe. Bezpieczne odprowadzanie spalin, wentylacja naturalna i ochrona przeciwpożarowa"

Stowarzyszenie „Kominy Polskie” zaprasza na ogólnopolską konferencję i wystawę branżową "Komin 2011. Budownictwo mieszkaniowe. Bezpieczne odprowadzanie spalin, wentylacja naturalna i ochrona przeciwpożarowa"

Redakcja Jak uniknąć zatrucia czadem

Jak uniknąć zatrucia czadem Jak uniknąć zatrucia czadem

Zaczadzenia często wynikają z niezapewnienia odpowiedniej ilości tlenu w pomieszczeniu czy właściwej wentylacji. Co należy zrobić, aby uniknąć zatrucia tlenkiem węgla? Jakie profilaktyczne czynności powinno...

Zaczadzenia często wynikają z niezapewnienia odpowiedniej ilości tlenu w pomieszczeniu czy właściwej wentylacji. Co należy zrobić, aby uniknąć zatrucia tlenkiem węgla? Jakie profilaktyczne czynności powinno się przeprowadzić, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego?

Paweł Puch Jak zmusić kominiarzy do działania?

Jak zmusić kominiarzy do działania? Jak zmusić kominiarzy do działania?

Co roku w październiku w mojej spółdzielni kominiarze przeprowadzają kontrolę wentylacji. Budynek jest pięciokondygnacyjny, z lat 60., do jednego przewodu wentylacyjnego podłączone są mieszkania z co drugiej...

Co roku w październiku w mojej spółdzielni kominiarze przeprowadzają kontrolę wentylacji. Budynek jest pięciokondygnacyjny, z lat 60., do jednego przewodu wentylacyjnego podłączone są mieszkania z co drugiej kondygnacji – pisze Czytelniczka.

Paweł Puch Kanały spalinowe i wentylacyjne nieruchomością wspólną

Kanały spalinowe i wentylacyjne nieruchomością wspólną Kanały spalinowe i wentylacyjne nieruchomością wspólną

Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Niewątpliwie więc grunt, na którym znajduje się budynek, a także budynek jako...

Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Niewątpliwie więc grunt, na którym znajduje się budynek, a także budynek jako taki, czyli jego ściany zewnętrzne i nośne, stropy, klatki schodowe, korytarze, dach oraz inne elementy konstrukcyjne, stanowią część nieruchomości wspólnej nawet w części przylegającej do poszczególnych lokali. Kanały wentylacyjne i spalinowe są uznawana za element konstrukcyjny budynku. Elementy...

Paweł Puch Kto ma uszczelnić kominy we wspólnocie?

Kto ma uszczelnić kominy we wspólnocie? Kto ma uszczelnić kominy we wspólnocie?

Wspólnota mieszkaniowa zleciła przeprowadzenie przeglądu przewodów kominowych. Po przeglądzie uprawniony kominiarz wydał opinię, z której wynika, że przewody dymowe w lokalach mieszkalnych są nieszczelne...

Wspólnota mieszkaniowa zleciła przeprowadzenie przeglądu przewodów kominowych. Po przeglądzie uprawniony kominiarz wydał opinię, z której wynika, że przewody dymowe w lokalach mieszkalnych są nieszczelne i zaleca niezwłoczne ich uszczelnienie. Właściciel jednego z lokali domaga się, aby przewody zostały uszczelnione przez wspólnotę mieszkaniową. Czy ma rację?

Ewelina Stańczyk-Malicka Kominiarze na straży kratek wentylacyjnych

Kominiarze na straży kratek wentylacyjnych Kominiarze na straży kratek wentylacyjnych

Podczas okresowej kontroli drożności przewodów kominowych w budynku spółdzielni kominiarze odnotowali w kilku lokalach zabudowane kratki wentylacyjne. Po kontroli w jednym z nich wystawiono dość lakoniczny...

Podczas okresowej kontroli drożności przewodów kominowych w budynku spółdzielni kominiarze odnotowali w kilku lokalach zabudowane kratki wentylacyjne. Po kontroli w jednym z nich wystawiono dość lakoniczny dokument. Czy tak ogólnikowy dokument pokontrolny, nie zawierający żadnej podstawy prawnej jest obligujący? Jeśli tak, to do jakich działań zobowiązany jest zarządca, a do jakich właściciel mieszkania?

Grzegorz Abramek Koszty oświetlenia dróg wewnętrznych spółdzielni

Koszty oświetlenia dróg wewnętrznych spółdzielni Koszty oświetlenia dróg wewnętrznych spółdzielni

Ekspert udziela odpowiedzi na pytanie czytelnika zainteresowanego podstawą prawną, która pozwala naliczać opłatę za energię elektryczną na ulicach wewnątrzosiedlowych spółdzielni mieszkaniowej

Ekspert udziela odpowiedzi na pytanie czytelnika zainteresowanego podstawą prawną, która pozwala naliczać opłatę za energię elektryczną na ulicach wewnątrzosiedlowych spółdzielni mieszkaniowej

Stanisława Dmitroca-Wilkos Ustalanie opłat przez organy spółdzielni mieszkaniowych a regulacje prawne

Ustalanie opłat przez organy spółdzielni mieszkaniowych a regulacje prawne Ustalanie opłat przez organy spółdzielni mieszkaniowych a regulacje prawne

Obowiązek uczestniczenia w pokrywaniu kosztów eksploatacji i utrzymaniu nieruchomości przez prawnego użytkownika lokalu jest powszechnie znany i przez spółdzielnie mieszkaniowe skutecznie egzekwowany....

Obowiązek uczestniczenia w pokrywaniu kosztów eksploatacji i utrzymaniu nieruchomości przez prawnego użytkownika lokalu jest powszechnie znany i przez spółdzielnie mieszkaniowe skutecznie egzekwowany. To jedna strona zagadnienia, a druga – to obowiązki spółdzielni i jej organów ustawowych i statutowych, tj. walnego zgromadzenia, zarządu i rady nadzorczej w zakresie przysługujących każdemu z nich kompetencji.

Stanisława Dmitroca-Wilkos Ustalanie opłat przez organy spółdzielni mieszkaniowych a regulacje prawne

Ustalanie opłat przez organy spółdzielni mieszkaniowych a regulacje prawne Ustalanie opłat przez organy spółdzielni mieszkaniowych a regulacje prawne

Obowiązek uczestniczenia w pokrywaniu kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości przez prawnego użytkownika lokalu jest powszechnie znany i przez spółdzielnie mieszkaniowe skutecznie egzekwowany....

Obowiązek uczestniczenia w pokrywaniu kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości przez prawnego użytkownika lokalu jest powszechnie znany i przez spółdzielnie mieszkaniowe skutecznie egzekwowany. To jednak tylko jedna strona zagadnienia. Druga natomiast to obowiązki spółdzielni oraz jej organów ustawowych i statutowych, czyli walnego zgromadzenia, zarządu i rady nadzorczej, w zakresie przysługujących każdemu z nich kompetencji.

Stanisława Dmitroca-Wilkos Opłaty na pokrycie kosztów w spółdzielniach mieszkaniowych a regulacje prawne

Opłaty na pokrycie kosztów w spółdzielniach mieszkaniowych a regulacje prawne Opłaty na pokrycie kosztów w spółdzielniach mieszkaniowych a regulacje prawne

Obowiązkowa partycypacja w kosztach eksploatacji, utrzymania i remontów spółdzielczych zasobów mieszkaniowych wynika wprost z zapisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz z zapisów statutów i regulaminów,...

Obowiązkowa partycypacja w kosztach eksploatacji, utrzymania i remontów spółdzielczych zasobów mieszkaniowych wynika wprost z zapisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz z zapisów statutów i regulaminów, które czasami dowolnie ją interpretują.

Stanisława Dmitroca-Wilkos Lokale wyodrębnione a opłaty od piwnic

Lokale wyodrębnione a opłaty od piwnic

Różnicowanie przez spółdzielnie mieszkaniowe naliczania opłat na koszty eksploatacji, utrzymanie nieruchomości utrzymania mienia spółdzielni oraz na fundusz remontowy od piwnic w zależności od prawa do...

Różnicowanie przez spółdzielnie mieszkaniowe naliczania opłat na koszty eksploatacji, utrzymanie nieruchomości utrzymania mienia spółdzielni oraz na fundusz remontowy od piwnic w zależności od prawa do lokalu, to jest od lokali wyodrębnionych – wraz z powierzchnią piwnic, a od lokali o spółdzielczym prawie – bez niej, to droga do roszczeń rozstrzyganych przez sądy.

Paweł Puch Koszty w spółdzielni mieszkaniowej

Koszty w spółdzielni mieszkaniowej Koszty w spółdzielni mieszkaniowej

Obecnie w spółdzielniach mieszkaniowych mamy do czynienia z kilkoma typami praw do lokali. Poszczególne osoby, którym przysługują prawa do lokali, są w różnym stopniu zobowiązane do ponoszenia kosztów...

Obecnie w spółdzielniach mieszkaniowych mamy do czynienia z kilkoma typami praw do lokali. Poszczególne osoby, którym przysługują prawa do lokali, są w różnym stopniu zobowiązane do ponoszenia kosztów w spółdzielni.

Bartłomiej Żukowski Rozliczenie nakładów dokonanych na nieruchomość wspólną przez jednego z właścicieli lokali

Rozliczenie nakładów dokonanych na nieruchomość wspólną przez jednego z właścicieli lokali Rozliczenie nakładów dokonanych na nieruchomość wspólną przez jednego z właścicieli lokali

Ustalenie podmiotów zobowiązanych do poczynienia konkretnych nakładów oraz sposobu ich rozliczenia w sytuacji, gdy nieruchomość ma kilku współwłaścicieli może nastręczać wielu problemów. Specyfika części...

Ustalenie podmiotów zobowiązanych do poczynienia konkretnych nakładów oraz sposobu ich rozliczenia w sytuacji, gdy nieruchomość ma kilku współwłaścicieli może nastręczać wielu problemów. Specyfika części wspólnych nieruchomości, w której istnieje odrębna własność lokali też nie ułatwia sprawy.

Wybrane dla Ciebie

Modernizacja istniejących instalacji, w szczególności wymiana wentylatorów, kryje w sobie ogromne potencjalne oszczędności energii »

Modernizacja istniejących instalacji, w szczególności wymiana wentylatorów, kryje w sobie ogromne potencjalne oszczędności energii » Modernizacja istniejących instalacji, w szczególności wymiana wentylatorów, kryje w sobie ogromne potencjalne oszczędności energii »

Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu »

Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu » Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu »

Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON »

Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON » Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON »

Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego

Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego

Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób »

Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób » Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób »

Izolacja ścian piwnic - jaki styropian wybrać?

Izolacja ścian piwnic - jaki styropian wybrać? Izolacja ścian piwnic - jaki styropian wybrać?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą? Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać?

Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać? Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację » Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację »

Jak zadbać o dobrą jakość wody »

Jak zadbać o dobrą jakość wody » Jak zadbać o dobrą jakość wody »

Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni »

Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni » Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni »

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych? Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku »

Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku » Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku »

Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych »

Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych » Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych »

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa? Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać? System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi »

Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi » Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi »

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę »

Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę » Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę »

Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych »

Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych » Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych »

Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu?

Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu? Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Kilka rozwiązań na windę w budynku »

Kilka rozwiązań na windę w budynku » Kilka rozwiązań na windę w budynku »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.