administrator24.info

Jak prawidłowo wykonać ocieplenie podłogi? Rozwiązania, materiały i koszty

Redakcja | 2022-05-27
Termoizolacja podłogi to warstwa płyt ociepleniowych (minimum kilkunastocentymetrowa), ułożona na odpowiednio przygotowanym gruncie, fot. Pixabay

Termoizolacja podłogi to warstwa płyt ociepleniowych (minimum kilkunastocentymetrowa), ułożona na odpowiednio przygotowanym gruncie, fot. Pixabay

Ocieplenie podłogi to rozwiązanie konieczne praktycznie w każdym budynku. Na co zwrócić uwagę, wybierając materiały? Jakich kosztów spodziewać się przy zakładaniu termoizolacji?

Zobacz także

Danfoss Poland Sp. z o.o. Leanheat®Building - optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej

Leanheat®Building - optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej Leanheat®Building - optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej

Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania? Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom opartym o sztuczną inteligencję i loT (Internet Rzeczy) – pozwalają na generowanie...

Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania? Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom opartym o sztuczną inteligencję i loT (Internet Rzeczy) – pozwalają na generowanie oszczędności oraz zapewniają satysfakcję mieszkańców i użytkowników budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej.

Sowa Finansowa Rankomat.pl Sp. z o.o. Pompa ciepła – zalety i wady. Czy warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła – zalety i wady. Czy warto w nią zainwestować? Pompa ciepła – zalety i wady. Czy warto w nią zainwestować?

Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła i szukasz „za” i „przeciw”? W takim razie zapoznaj się z zaletami i wadami tego rozwiązania.

Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła i szukasz „za” i „przeciw”? W takim razie zapoznaj się z zaletami i wadami tego rozwiązania.

Robert Bosch Sp. z o.o. Nowe kotły Condens 5700i WT oraz Condens 5300i WT

Nowe kotły Condens 5700i WT oraz Condens 5300i WT Nowe kotły Condens 5700i WT oraz Condens 5300i WT

Nowe gazowe wiszące kotły kondensacyjne Condens 5700i WT oraz Condens 5300i WT marki Bosch wyposażone są w zintegrowane zasobniki ciepłej wody wykonane ze stali nierdzewnej, co gwarantuje najwyższą higienę...

Nowe gazowe wiszące kotły kondensacyjne Condens 5700i WT oraz Condens 5300i WT marki Bosch wyposażone są w zintegrowane zasobniki ciepłej wody wykonane ze stali nierdzewnej, co gwarantuje najwyższą higienę przygotowania ciepłej wody i wysoką żywotność urządzenia.

Czym jest termoizolacja podłogi?

Termoizolacja podłogi to warstwa płyt ociepleniowych (minimum kilkunastocentymetrowa), ułożona na odpowiednio przygotowanym gruncie. Grubość ocieplenia uwarunkowana jest tym, czy podłoga przy gruncie będzie ogrzewana. Jeżeli znajdzie się tam ogrzewanie podłogowe to grubość termoizolacji powinna mieć przynajmniej 20 cm. W przypadku braku ogrzewania podłogi przy gruncie, wystarczający może być styropian lub polistyren ekstrudowany o grubości ok. 15 cm. 

Ocieplenie podłogi na gruncie – jaki sposób i materiał wybrać?

Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w budynkach bez piwnic jest podłoga na gruncie. Należy więc zabezpieczyć ją termicznie i zapewnić ochronę przeciwwilgociową. Zgodnie z przepisami współczynnik przewodzenia ciepła podłogi na gruncie UC (max) powinien być nie większy niż 0,3 W/(m2K). Tę wartość można osiągnąć tylko w sytuacji, gdy podłoga zostanie oddzielona od gruntu odpowiednią warstwą izolacyjną. Grubość izolacji podłogi na gruncie zależy od obliczeń lub danych z projektu budowlanego.

izolacja podlogi w budynkach bez piwnic

Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w budynkach bez piwnic jest podłoga na gruncie, fot. Pixabay

Termoizolacja podłogi na gruncie może zostać wykonana na izolacji przeciwwilgociowej bądź pod nią. Lepsza bywa ta druga, gdyż może mieć dowolną grubość. Zwykle wykorzystuje się do tego styropian, który odznacza się dobrą izolacyjnością cieplną i wysoką odpornością na wilgoć. Do termoizolacji podłogi bezpośrednio na gruncie nadają się także twarde płyty z oznaczeniem dach/podłoga. Twardszy i mniej nasiąkliwy od styropianu jest z kolei polistyren ekstrudowany. Izolacja tego typu układana jest bezpośrednio na podsypce. 

Jeśli termoizolacja podłogi na gruncie jest wykonana na izolacji przeciwwilgociowej, wtedy częściej wykorzystuje się płyty styropianowe. Podłoga na gruncie może zostać zabezpieczona także przy użyciu specjalnych, twardych, hydrofobizowanych płyt. Muszą one być jednak dodatkowo zabezpieczona przed wilgocią, tak od góry, jak i od dołu. 

W przypadku podłogi na gruncie konieczna jest też właściwa hydroizolacja, którą wykonuje się zwykle z dwóch warstw papy, przyklejonych lepikiem na betonowym podkładzie. Masa układana jest na 10-centymetrowe zakłady albo w dwóch warstwach. Ważne tu jest, aby wylewka była wystarczająco twarda i sucha. W hydroizolacji jest też wykorzystywana folia płaska, o grubości od 0,4 do 2 mm. Może być ona kładziona na wilgotny betonowy podkład, na podsypce lub na płytach ocieplenia. 

Najczęstsze błędy izolacji cieplnej podłogi na gruncie

Izolacja przeciwwilgociowa czy to z papy, czy z folii musi być ułożona szczelnie, z 10-15-centymetrowymi zakładami. Najlepiej, jeżeli zastosowane są tu dwie warstwy izolacji. W innym wypadku wilgoć z gruntu będzie podciągana kapilarnie w górę, a to spowoduje pęcznienie i pękanie podkładu podłogowego i posadzki. Może też wystąpić zawilgocenie płyt ociepleniowych i w rezultacie obniżenie ich izolacyjności. 

Pozioma hydroizolacja ścian fundamentowych musi być połączona z hydroizolacją podłogi na gruncie. To nie dotyczy wyłącznie podłóg w piwnicach. Jeśli nie będą połączone to wystąpi wilgoć, nie tylko na ścianach fundamentowych, co może wywołać ich korozję mechaniczną.

Przy izolacji termicznej podłogi na gruncie należy wybierać płyty przystosowane do łączenia na zakład. Inaczej ocieplenie będzie nieszczelne. Ryzykiem może też być wciekanie świeżej zaprawy podkładowej. Płyty o prostych krawędziach powinny być osłonięte od góry folią budowlaną. 

bledy izolacji cieplnej podlogi

Izolacja przeciwwilgociowa musi być ułożona szczelnie, z 10-15-centymetrowymi zakładami, fot. Pixabay

Jakie warstwy ocieplenia posadzki zastosować?

 1. Warstwa podkładu pod płytę betonową wykonana z gruntu przepuszczalnego, czyli piasku lub żwiru. Podsypka powinna znaleźć się na takiej wysokości, by wylana na niej warstwa chudego betonu o grubości ok. 10-15 cm licowała z górną płaszczyzną ścian fundamentowych.
 2. Warstwa konstrukcyjna z płyty betonowej o grubości około 10-15 cm. Beton, tzw. chudy beton, powinien mieć minimum klasę C 12/15. Do dalszych prac przy podłodze na gruncie można przystąpić już po zadaszeniu domu oraz zabezpieczeniu otworów okiennych i drzwiowych. Kolejne warstwy podłogi na gruncie nie mogą być narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.
 3. Warstwa przeciwwilgociowa, najczęściej wykonana z papy podkładowej lub folii polietylenowej o grubości 0,3 mm, układanej z 20–centymetrowym zakładem.
 4. Warstwa izolacji termicznej, zwykle wykonana ze styropianu lub styroduru, ewentualnie pianobetonu. Ta ostatnia, dzięki płynnej konsystencji, świetnie chroni różne rodzaje instalacji przed stratami ciepła. Dzięki niej nie występują też mostki cieplne, jak może się zdarzyć w przypadku tradycyjnego styropianu. 
 5. Warstwa izolacji wodoszczelnej z folii ułożonej tak, aby jej krawędzie wywijały się na ściany do wysokości ok. 10 cm.
 6. Warstwa betonu o grubości powyżej 7 cm, która zabezpiecza styropian przed uszkodzeniami mechanicznymi, jednocześnie będąc podkładem, na którym układa się bądź przykleja okładzinę podłogową (posadzkę).
 7. Ostatnia warstwa, czyli wykończenie posadzki: płytki, parkiet, panele, wykładzina, w zależności od gustów i potrzeb.  

Jak ocieplić podłogę bez wylewki?

Efektywność ocieplenia uzależniona jest od grubości warstwy izolacyjnej i jej współczynnika przewodności cieplnej. Przy ograniczonej grubości warstw podłogowych, najlepiej użyć polistyrenu ekstrudowanego, który jednocześnie charakteryzuje się znikomą nasiąkliwością. Jest on też bardziej wytrzymały mechanicznie od zwykłego styropianu. Dzięki temu może lekko uginać się pod wpływem obciążeń związanych z użytkowaniem podłogi. 

Podłożem pod pokrycie podłogowe mogą być płyty gipsowo-włóknowe, które są dość sztywne już przy grubości 2,5 cm. Mają krawędzie frezowane schodkowo, płyty łączy się na zakład, wzmacniając połączenie klejem i wkrętami. Daje to stabilne połączenie między płytami i możliwość dowolnego wykończenia powierzchni. 

Innym rozwiązaniem mogą być płyty OSB lub MFP, które najlepiej ułożyć w dwóch warstwach, z przesunięciem styków i połączyć wkrętami. Pod płytami trzeba ułożyć folię przeciwwilgociową, szczelnie pokrywającą całą powierzchnię i wywiniętą na ściany.

Jakie warstwy izolacji posadzki zastosować?

Wśród zabezpieczeń, które są stosowane pod powierzchnią podłogową, znajdują się: 

 • izolacja cieplna,
 • izolacja akustyczna,
 • izolacja przeciwwilgociowa.

Izolacja akustyczna podłogi – jakie materiały zastosować?

Podczas chodzenia po podłodze, nikt nie lubi, gdy wydaje ona dźwięki, zwłaszcza, gdy w lokalu jest kilka osób i zwierzęta. Dlatego warto o tym pamiętać i wcześniej wykonać izolację akustyczną. Wygłuszać dźwięki można poprzez zastosowanie pod płytą podłogową (podkładem podłogowym) warstwy wykonanej z wełny mineralnej, maty kauczukowej lub korka. Strop drewniany będzie izolowany akustycznie na dwa sposoby. Trzeba wypełnić przestrzeń oddzielającą poszczególne belki keramzytem lub wełną mineralną, ale też uszczelnić przestrzeń oddzielającą legary i belki lub legary i płytę podłogową. Można do tego użyć wełny mineralnej i kauczukowych mat.

izolacja akustyczna podlogi

Strop drewniany będzie izolowany akustycznie na dwa sposoby – wypełniając przestrzeń oddzielającą poszczególne belki keramzytem lub wełną mineralną oraz uszczelniając przestrzeń oddzielającą legary i belki lub legary i płytę podłogową, fot. Pixabay

Izolacja przeciwwilgociowa posadzek – dlaczego też jest ważna?


Posadzki powinny mieć izolację przeciwwilgociową, aby chronić pomieszczenia. Zastosowanie nienasiąkliwej okładziny i fugi wypełniającej przestrzenie między elementami ceramicznymi nie wystarczy. Dostępne są specjalne preparaty, wygodniejsze i efektywniejsze od używanych dotąd folii budowlanych z tworzyw sztucznych lub powłoki z mas bitumicznych. Obecnie stosuje się folie w płynie i masy uszczelniające oraz zaprawy hydroizolacyjne.

Jaką izolację termiczną podłogi wybrać pod ogrzewanie elektryczne?

Efektywność ogrzewania podłogowego w dużym stopniu zależy od izolacji, która zapobiega stratom ciepła. W przypadku podłogi na gruncie, ciepło ucieka do ziemi lub do fundamentu, jeśli zaś podłoga jest na stropie, ucieka ono do konstrukcji budynku. Przygotowanie odpowiedniej izolacji termicznej jest więc niezbędne.

Jeśli poniżej jest w budynku nieogrzewana piwnica to izolacja pod ogrzewaniem podłogowym powinna mieć opór wynoszący 2 W/m2K. Minimalna wymagana grubość izolacji ze standardowego styropianu (współczynnik oporu cieplnego 0,042 W/mK) to 8 cm. Mniejsza izolacja może spowodować utratę ciepła do piwnicy.

Czy można ocieplić podłogę od wewnątrz?

Tak. Na rynku istnieją rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach wewnątrz budynku. W takim przypadku kładzie się na ziemi specjalne płyty termoizolacyjne, jednocześnie nie zmniejszając kubatury pokoju czy strychu. Płyty są umieszczane na betonowej wylewce, a następnie jest czas na panele, płytki albo wykładzinę. Płyty te wyrównują powierzchnię, można więc wybrać dowolny podkład o odpowiednich parametrach. Niski współczynnik przewodzenia ciepła powoduje, że w pokoju na pewno będzie panowała wysoka temperatura.

Nie zapomnij o izolacji ścian fundamentu!

Fundamenty domu powinny być zabezpieczone hydroizolacją, ponieważ są szczególnie narażone na stały kontakt z wodą gruntową. Przy budowaniu piwnicy trzeba także zadbać o odpowiednie ocieplenie jej przegród. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów do hydroizolacji fundamentów. Najważniejszym kryterium wyboru powinien być fakt, czy będziemy wykonywali izolację przeciwwilgociową, czy przeciwwodną. Rodzaje materiałów do hydroizolacji:

 • płynne i elastyczne materiały biutmiczne: roztwory, emulsje, lepiki asfaltowe, masy bitumiczne, produkty bentonitowe, papy, folie hydroizolacyjne;
 • materiały cementowe.

Do ocieplenia fundamentów używa się:

 • płyt styropianowych o zwiększonej odporności na ściskanie, 
 • płyt ryflowanych lub ryflowanych laminowanych geowłókniną, 
 • twardszych płyt z polistyrenu ekstrudowanego (XPS), 
 • płyt z twardej pianki poliuretanowej, 
 • kruszywa keramzytowego, 
 • specjalnych hydrofobizowanych płyt z wełny skalnej.

Ile kosztuje ocieplenie podłogi?

Ostateczny koszt ocieplenia podłogi zależy od szeregu czynników. Z pewnością będzie on teraz wyższy niż przez ostatnie kilka lat. Planując budżet, należy wziąć pod uwagę:

 • rodzaj materiału do ocieplenia podłogi,
 • powierzchnię do ocieplenia,
 • cennik ekipy budowlanej.

 Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

FIRMA BMETERS Warunki i sposoby zabudowy ciepłomierzy

Warunki i sposoby zabudowy ciepłomierzy Warunki i sposoby zabudowy ciepłomierzy

Prawidłowy montaż ciepłomierza to klucz do sukcesu. Dobrze zainstalowane urządzenie jest precyzyjne, niemal bezawaryjne i nie wymaga regulacji i konserwacji.

Prawidłowy montaż ciepłomierza to klucz do sukcesu. Dobrze zainstalowane urządzenie jest precyzyjne, niemal bezawaryjne i nie wymaga regulacji i konserwacji.

Redakcja Zawory i głowice – o czym należy pamiętać?

Zawory i głowice – o czym należy pamiętać? Zawory i głowice – o czym należy pamiętać?

Głowice i zawory, niezbędne do regulowania ciepła w pomieszczeniach, będą pracowały zgodnie z naszymi oczekiwaniami tylko wtedy, gdy uwzględnimy pewne problemy związane z ich działaniem, i będziemy umieli...

Głowice i zawory, niezbędne do regulowania ciepła w pomieszczeniach, będą pracowały zgodnie z naszymi oczekiwaniami tylko wtedy, gdy uwzględnimy pewne problemy związane z ich działaniem, i będziemy umieli je zniwelować.

Agnieszka Zygmunt Zalety zdalnego odczytu mediów

Zalety zdalnego odczytu mediów Zalety zdalnego odczytu mediów

Autorka wyjaśnia na czym polegają technologie radiowego odczytu mediów oraz jakie są ich zalety, nadto opisuje system magistralowy oraz jak przeprowadza się odczytywanie danych.

Autorka wyjaśnia na czym polegają technologie radiowego odczytu mediów oraz jakie są ich zalety, nadto opisuje system magistralowy oraz jak przeprowadza się odczytywanie danych.

Redakcja Firmy energetyczne chcą współpracować z samorządowcami

Firmy energetyczne chcą współpracować z samorządowcami Firmy energetyczne chcą współpracować z samorządowcami

Przedstawiciele firm energetycznych zaapelowali w Katowicach do śląskich samorządowców o szerszą niż dotąd współpracę przy rozwoju sieci ciepłowniczych. Samorządowcy z kolei skarżą się na obowiązujące...

Przedstawiciele firm energetycznych zaapelowali w Katowicach do śląskich samorządowców o szerszą niż dotąd współpracę przy rozwoju sieci ciepłowniczych. Samorządowcy z kolei skarżą się na obowiązujące przepisy, wskutek których nie mają wpływu na wybór źródła ciepła przez inwestorów nowych obiektów.

DeRowerk F.H.U. Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachu w budownictwie wielolokalowym?

Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachu w budownictwie wielolokalowym? Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachu w budownictwie wielolokalowym?

Ocieplanie starszych bloków czeka każdą spółdzielnię i wspólnotę. Jak dobrze ocieplić dachy osiedli? Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachów w blokach?

Ocieplanie starszych bloków czeka każdą spółdzielnię i wspólnotę. Jak dobrze ocieplić dachy osiedli? Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachów w blokach?

DeRowerk F.H.U. Termoizolacja dachów a bezpieczeństwo pożarowe osiedli mieszkaniowych

Termoizolacja dachów a bezpieczeństwo pożarowe osiedli mieszkaniowych Termoizolacja dachów a bezpieczeństwo pożarowe osiedli mieszkaniowych

Czy materiał izolacyjny jest dopuszczony do stosowania w przestrzeni stropodachów?

Czy materiał izolacyjny jest dopuszczony do stosowania w przestrzeni stropodachów?

Redakcja Pompy ciepła – przegląd produktów

Pompy ciepła – przegląd produktów Pompy ciepła – przegląd produktów

Przegląd pomp ciepła - sprawdź co nowego w branży

Przegląd pomp ciepła - sprawdź co nowego w branży

Redakcja Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?

Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku? Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?

Mostek termiczny określany jest jako "miejsce newralgiczne". Nie bez przyczyny właśnie tak jest, ponieważ to on, naraża budynek na spore straty ciepła. A to oznacza nie tylko szkody finansowe w postaci...

Mostek termiczny określany jest jako "miejsce newralgiczne". Nie bez przyczyny właśnie tak jest, ponieważ to on, naraża budynek na spore straty ciepła. A to oznacza nie tylko szkody finansowe w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie, lecz także negatywne oddziaływanie na konstrukcję budynku.

Wojciech Jan Konieczny Rozliczanie mediów – dekalog utrapień

Rozliczanie mediów – dekalog utrapień Rozliczanie mediów – dekalog utrapień

Rozliczając koszty dostawy ciepła lub paliwa do jego przetworzenia w ciepło, jak również koszty dostawy wody z odprowadzeniem ścieków, napotykamy wiele trudności, które komplikują prosty z założenia proces...

Rozliczając koszty dostawy ciepła lub paliwa do jego przetworzenia w ciepło, jak również koszty dostawy wody z odprowadzeniem ścieków, napotykamy wiele trudności, które komplikują prosty z założenia proces rozliczenia.

Redakcja Pompy ciepła – jakie wybrać w czasach koronawirusa?

Pompy ciepła – jakie wybrać w czasach koronawirusa? Pompy ciepła – jakie wybrać w czasach koronawirusa?

Koronawirus spowodował, że całe społeczeństwo zostało zamknięte w domach. Ograniczone zostały wolności, wstrzymane wszelkie aktywności społeczne, kulturowe, sportowe itd. Przedsiębiorcy walczą o przetrwanie,...

Koronawirus spowodował, że całe społeczeństwo zostało zamknięte w domach. Ograniczone zostały wolności, wstrzymane wszelkie aktywności społeczne, kulturowe, sportowe itd. Przedsiębiorcy walczą o przetrwanie, pracownicy tracą pracę, społeczeństwo zaciska pasa – to dopiero początkowy i szczątkowy bilans tej trudnej sytuacji, na szczegółową ocenę skutków epidemii jest jeszcze za wcześnie, bo przecież ona nadal trwa. Co więcej, przewiduje się, że koronawirus jeszcze trochę z nami pobędzie.

Buderus Efektywne zarządzanie energią - pompy ciepła i panele fotowoltaiczne

Efektywne zarządzanie energią - pompy ciepła i panele fotowoltaiczne Efektywne zarządzanie energią - pompy ciepła i panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne Panele fotowoltaiczne są często mylone z kolektorami słonecznymi. Cechą wspólną tych urządzeń jest to, że pobierają energię z promieni słonecznych, ale różnica...

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne Panele fotowoltaiczne są często mylone z kolektorami słonecznymi. Cechą wspólną tych urządzeń jest to, że pobierają energię z promieni słonecznych, ale różnica między nimi jest dość wyraźna. Panele fotowoltaiczne przetwarzają światło słoneczne na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzają prąd elektryczny z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Natomiast kolektory słoneczne wykorzystują energię słoneczną do podgrzewania...

Waldemar Joniec Węzły cieplne i mieszkaniowe

Węzły cieplne i mieszkaniowe Węzły cieplne i mieszkaniowe

Wkrótce zaczną obowiązywać nowe wymagania dotyczące zużycia energii przez budynki. To kolejny wzrost wymogów dotyczących izolacyjności termicznej, a także zużycia energii pierwotnej na ogrzewanie, ciepłą...

Wkrótce zaczną obowiązywać nowe wymagania dotyczące zużycia energii przez budynki. To kolejny wzrost wymogów dotyczących izolacyjności termicznej, a także zużycia energii pierwotnej na ogrzewanie, ciepłą wodę oraz wentylację i oświetlenie. Do tego dochodzi konieczność tworzenia w budynkach systemów czyniących z nich obiekty inteligentne, co ma wpływać nie tylko na komfort i bezpieczeństwo mieszkańców, ale zwłaszcza na oszczędne wykorzystanie energii.

mgr inż. Maciej Rokiel Dobór tynków i farb w systemach ociepleń ETICS

Dobór tynków i farb w systemach ociepleń ETICS

Sposobów ochrony elewacji przed destrukcyjnym wpływem czynników atmosferycznych jest kilka. W zależności od rodzaju i stanu obiektu/podłoża, wymagań technologicznych i użytkowych jak również ewentualnych...

Sposobów ochrony elewacji przed destrukcyjnym wpływem czynników atmosferycznych jest kilka. W zależności od rodzaju i stanu obiektu/podłoża, wymagań technologicznych i użytkowych jak również ewentualnych wymagań konserwatorskich stosuje się odpowiednie systemy ochrony powierzchni.

Redakcja Termomodernizacja – postaw na ocieplanie celulozą

Termomodernizacja – postaw na ocieplanie celulozą Termomodernizacja – postaw na ocieplanie celulozą

Termomodernizacja to zdecydowanie najlepszy sposób na redukcję kosztów utrzymania ciepła w budynkach. Pytanie tylko, jaką metodę termomodernizacji wybrać. Warto postawić na ocieplenia celulozą. Same ocieplenia...

Termomodernizacja to zdecydowanie najlepszy sposób na redukcję kosztów utrzymania ciepła w budynkach. Pytanie tylko, jaką metodę termomodernizacji wybrać. Warto postawić na ocieplenia celulozą. Same ocieplenia celulozą stropodachów czy poddaszy przyczyniają się do zmniejszenia kosztów ogrzewania do 30%. Jakie jeszcze korzyści płyną z tego typu ocieplenia?

Redakcja Będzie obowiązkowy montaż urządzeń do rozliczania CO i CWU

Będzie obowiązkowy montaż urządzeń do rozliczania CO i CWU Będzie obowiązkowy montaż urządzeń do rozliczania CO i CWU

Dnia 7 maja 2021 r. ustawa o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw (Dz. U. 2021 poz. 868). Tą ustawą zmienione zostały także przepisy...

Dnia 7 maja 2021 r. ustawa o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw (Dz. U. 2021 poz. 868). Tą ustawą zmienione zostały także przepisy art. 45a Prawa energetycznego, implementujące postanowienia art. 9a –11a Dyrektywy 2018/2002/UE w sprawie efektywności energetycznej. Na uwagę zasługują zmienione przepisy art. 45a, wprowadzające obowiązek montażu urządzeń do rozliczania kosztów c.o. oraz kosztów CWU, czyli ciepłomierzy, podzielników...

Redakcja news Kolejność prac przy termomodernizacji

Kolejność prac przy termomodernizacji Kolejność prac przy termomodernizacji

Termomodernizacja to doskonały sposób na zwiększenie efektywności energetycznej budynku, a w konsekwencji także na oszczędności finansowe. Aby termomodernizacja była w pełni skuteczna, wymagane są dwa...

Termomodernizacja to doskonały sposób na zwiększenie efektywności energetycznej budynku, a w konsekwencji także na oszczędności finansowe. Aby termomodernizacja była w pełni skuteczna, wymagane są dwa czynniki. Pierwszy – muszą zostać wykonane wszelkie prace określone w audycie poprzedzającym rozpoczęcie prac termomodernizacyjnych. Drugi czynnik – to odpowiednia kolejność wykonywania prac.

Krzysztof Cichowski Zmiana lub likwidacja grzejnika w instalacji centralnego ogrzewania w budynku wielolokalowym

Zmiana lub likwidacja grzejnika w instalacji centralnego ogrzewania w budynku wielolokalowym Zmiana lub likwidacja grzejnika w instalacji centralnego ogrzewania w budynku wielolokalowym

Niczym bumerang wracają bezustannie problemy związane z użytkowaniem, zaopatrywanej w ciepło z jednego, wspólnego źródła, instalacji centralnego ogrzewania budynków wielolokalowych. Zazwyczaj dotyczy to...

Niczym bumerang wracają bezustannie problemy związane z użytkowaniem, zaopatrywanej w ciepło z jednego, wspólnego źródła, instalacji centralnego ogrzewania budynków wielolokalowych. Zazwyczaj dotyczy to rozliczania kosztów ogrzewania zarówno budynku, jak i poszczególnych lokali.

Redakcja news Dzięki tym sposobom zaoszczędzisz na ogrzewaniu

Dzięki tym sposobom zaoszczędzisz na ogrzewaniu Dzięki tym sposobom zaoszczędzisz na ogrzewaniu

Wraz z jesienią rozpoczyna się sezon grzewczy, a rachunki idą w górę. W tym roku jesień przyszła szybciej niż się spodziewano. Niektórzy grzeją więc już od początku września. Im szybciej zaczyna się grzać,...

Wraz z jesienią rozpoczyna się sezon grzewczy, a rachunki idą w górę. W tym roku jesień przyszła szybciej niż się spodziewano. Niektórzy grzeją więc już od początku września. Im szybciej zaczyna się grzać, tym wyższe rachunki. Można to jednak kontrolować. Oto kilka sposobów na oszczędzanie na rachunkach, przy jednoczesnym prawidłowym i komfortowym grzaniu.

Joanna Ryńska Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w budynku inteligentnym

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w budynku inteligentnym Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w budynku inteligentnym

Pompy obiegowe oraz cyrkulacyjne to ważny element w aspekcie zużycia energii przez instalacje grzewcze i c.w.u. – same potrzebują energii elektrycznej do pracy, wpływają też na zużycie energii cieplnej...

Pompy obiegowe oraz cyrkulacyjne to ważny element w aspekcie zużycia energii przez instalacje grzewcze i c.w.u. – same potrzebują energii elektrycznej do pracy, wpływają też na zużycie energii cieplnej przez całą instalację. W procesie doboru i eksploatacji tych urządzeń ważne jest uwzględnienie rozwiązań, które pozwolą pompom automatycznie dostosować się do warunków panujących w budynkach, a tym samym uzyskać znaczne oszczędności energii.

Redakcja news 6 października – Dzień Efektywności Energetycznej

6 października – Dzień Efektywności Energetycznej 6 października – Dzień Efektywności Energetycznej

Koszty eksploatacji mieszkań rosną. Znaczącą część podwyżek stanowią koszty ogrzewania mieszkań. Przyczyną rosnących cen dostaw ciepła jest duży wzrost cen emisji CO2. Do tego należy doliczyć rosnące koszty...

Koszty eksploatacji mieszkań rosną. Znaczącą część podwyżek stanowią koszty ogrzewania mieszkań. Przyczyną rosnących cen dostaw ciepła jest duży wzrost cen emisji CO2. Do tego należy doliczyć rosnące koszty energii elektrycznej. Sposobem na oszczędności z pewnością będzie wysoka efektywność energetyczna zamieszkiwanego budynku.

Redakcja Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy? Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

Temperatury coraz niższe, a kaloryfery w naszym bloku wciąż zimne. Tymczasem niektórzy grzeją już od początku września. Czy jest prawo, które reguluje, od kiedy do kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce i...

Temperatury coraz niższe, a kaloryfery w naszym bloku wciąż zimne. Tymczasem niektórzy grzeją już od początku września. Czy jest prawo, które reguluje, od kiedy do kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce i kto decyduje, że ogrzewanie ma zostać włączone – pyta Czytelnik.

Joanna Ryńska Nowoczesne ciepłomierze – zdalny odczyt i dwustronna komunikacja

Nowoczesne ciepłomierze – zdalny odczyt i dwustronna komunikacja Nowoczesne ciepłomierze – zdalny odczyt i dwustronna komunikacja

Zgodnie z prawem unijnym, w którym widać dążenie do zwiększania energooszczędności i tzw. inteligencji budynków, ciepłomierze (podobnie jak i inne liczniki stosowane w budynkach) albo już muszą zapewniać...

Zgodnie z prawem unijnym, w którym widać dążenie do zwiększania energooszczędności i tzw. inteligencji budynków, ciepłomierze (podobnie jak i inne liczniki stosowane w budynkach) albo już muszą zapewniać zdalny odczyt wskazań, albo będą musiały zostać wyposażone w tę funkcjonalność wkrótce.

Joanna Ryńska Elektroniczne i programowalne głowice termostatyczne

Elektroniczne i programowalne głowice termostatyczne Elektroniczne i programowalne głowice termostatyczne

Zawory termostatyczne zapewniają utrzymanie zadanej temperatury, przyczyniając się do komfortu użytkowników pomieszczeń oraz umożliwiając oszczędne gospodarowanie ciepłem. Nowoczesne rozwiązania pozwalają...

Zawory termostatyczne zapewniają utrzymanie zadanej temperatury, przyczyniając się do komfortu użytkowników pomieszczeń oraz umożliwiając oszczędne gospodarowanie ciepłem. Nowoczesne rozwiązania pozwalają jeszcze bardziej efektywnie wykorzystać możliwości regulacji przepływu wody grzewczej.

Buderus Chłodzimy pompą ciepła

Chłodzimy pompą ciepła Chłodzimy pompą ciepła

Pompy ciepła stają się coraz częściej wybieranym ekologicznym i ekonomicznym źródłem ciepła w wielu domach. Mimo obecnych cen energii elektrycznej jest to nadal jedno z najtańszych źródeł ogrzewania. Oprócz...

Pompy ciepła stają się coraz częściej wybieranym ekologicznym i ekonomicznym źródłem ciepła w wielu domach. Mimo obecnych cen energii elektrycznej jest to nadal jedno z najtańszych źródeł ogrzewania. Oprócz efektu grzewczego, użytkownicy oczekują również drugiego efektu, jakim jest chłodzenie. Pompa ciepła to urządzenie chłodnicze, a zatem przy odpowiedniej konfiguracji grzeje i chłodzi.

Wybrane dla Ciebie

Jak uzyskać finansowanie wszelkich inwestycji w część wspólną budynku?

Jak uzyskać finansowanie wszelkich inwestycji w część wspólną budynku? Jak uzyskać finansowanie wszelkich inwestycji w część wspólną budynku?

Prawidłowy pomiar wody - jaki wodomierz wybrać?

Prawidłowy pomiar wody - jaki wodomierz wybrać? Prawidłowy pomiar wody - jaki wodomierz wybrać?

Atrakcyjne warunki finansowania wszelkich inwestycji w część wspólną budynku

Atrakcyjne warunki finansowania wszelkich inwestycji w część wspólną budynku

Jak oszczędziś ponad 30% energii w ciągu roku?

Jak oszczędziś ponad 30% energii w ciągu roku? Jak oszczędziś ponad 30% energii w ciągu roku?

Jaki wodomierz wybrać? Zdalny odczyt wodomierza bez wchodzenia do mieszkań »

Jaki wodomierz wybrać? Zdalny odczyt wodomierza bez wchodzenia do mieszkań » Jaki wodomierz wybrać? Zdalny odczyt wodomierza bez wchodzenia do mieszkań »

Czy warto postawić na gaz płynny w budownictwie mieszkaniowym?

Czy warto postawić na gaz płynny w budownictwie mieszkaniowym? Czy warto postawić na gaz płynny w budownictwie mieszkaniowym?

Ile kosztuje najem pojemników na opdady we wspólnocie?

Ile kosztuje najem pojemników na opdady we wspólnocie? Ile kosztuje najem pojemników na opdady we wspólnocie?

Zadaszenia balkonów - na co zwrócić uwagę?

Zadaszenia balkonów - na co zwrócić uwagę? Zadaszenia balkonów - na co zwrócić uwagę?

Danfoss Poland Sp. z o.o. Leanheat®Building - optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej

Leanheat®Building - optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej Leanheat®Building - optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej

Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania? Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom opartym o sztuczną inteligencję i loT (Internet Rzeczy) – pozwalają na generowanie...

Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania? Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom opartym o sztuczną inteligencję i loT (Internet Rzeczy) – pozwalają na generowanie oszczędności oraz zapewniają satysfakcję mieszkańców i użytkowników budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej.

Jaki materiał izolacyjny wybrać na docieplenie stropodachu?

Jaki materiał izolacyjny wybrać na docieplenie stropodachu? Jaki materiał izolacyjny wybrać na docieplenie stropodachu?

Księgowość i finanse dla wspólnot i zarządców nieruchomości »

Księgowość i finanse dla wspólnot i zarządców nieruchomości » Księgowość i finanse dla wspólnot i zarządców nieruchomości »

Aplikacje, które ułatwiają pracę zarządcy nieruchomości »

Aplikacje, które ułatwiają pracę zarządcy nieruchomości » Aplikacje, które ułatwiają pracę zarządcy nieruchomości »

Jaki wybrać kocioł do centralnego ogrzewania »

Jaki wybrać kocioł do centralnego ogrzewania » Jaki wybrać kocioł do centralnego ogrzewania »

Sposób na problemy ze skażeniem biologicznym wody spowodowane bakteriami i innymi patogenami »

Sposób na problemy ze skażeniem biologicznym wody spowodowane bakteriami i innymi patogenami » Sposób na problemy ze skażeniem biologicznym wody spowodowane bakteriami i innymi patogenami »

Niepewne czasy. Modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło?

Niepewne czasy. Modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło? Niepewne czasy. Modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło?

Opomiarowanie mediów - archiwizacja danych z wodomierzy, ciepłomierzy oraz podzielników kosztów ogrzewania »

Opomiarowanie mediów - archiwizacja danych z wodomierzy, ciepłomierzy oraz podzielników kosztów ogrzewania » Opomiarowanie mediów - archiwizacja danych z wodomierzy, ciepłomierzy oraz podzielników kosztów ogrzewania »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu » Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Prosty sposób, jak dbać o posadzkę w budynku?

Prosty sposób, jak dbać o posadzkę w budynku? Prosty sposób, jak dbać o posadzkę w budynku?

Jak ocieplenie ścian zewnętrznych zmniejsza jego całkowite zapotrzebowanie na energię cieplną?

Jak ocieplenie ścian zewnętrznych zmniejsza jego całkowite zapotrzebowanie na energię cieplną? Jak ocieplenie ścian zewnętrznych zmniejsza jego całkowite zapotrzebowanie na energię cieplną?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowa wentylacja kuchni - jakie rozwiązanie wybrać?

Prawidłowa wentylacja kuchni - jakie rozwiązanie wybrać? Prawidłowa wentylacja kuchni - jakie rozwiązanie wybrać?

Daszki i zadaszenia w budynku - co wybrać?

Daszki i zadaszenia w budynku - co wybrać? Daszki i zadaszenia w budynku - co wybrać?

Jest sposób jak zabezpieczyć lokale przed stratami ciepła »

Jest sposób jak zabezpieczyć lokale przed stratami ciepła » Jest sposób jak zabezpieczyć lokale przed stratami ciepła »

Posadzki na klatce - wymieniać czy naprawiać?

Posadzki na klatce - wymieniać czy naprawiać? Posadzki na klatce - wymieniać czy naprawiać?

Izolacja cieplna i akustyczna ścian wewnętrznych budynków »

Izolacja cieplna i akustyczna ścian wewnętrznych budynków » Izolacja cieplna i akustyczna ścian wewnętrznych budynków »

Sposób na ciepłą wodę CWU »

Sposób na ciepłą wodę CWU » Sposób na ciepłą wodę CWU »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.