administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Ogrzewanie podłogowe kontra standardowe grzejniki – co jest bardziej opłacalne?

Leroy Merlin | 2022-11-03
Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe

Aby zapewnić domownikom odpowiednio wysoki komfort termiczny, każdy budynek mieszkalny musi być wyposażony w system grzewczy. W tej dziedzinie zdecydowanie przeważają dwa rozwiązania – ogrzewanie podłogowe oraz tradycyjne grzejniki konwekcyjne. Każde z nich ma swoje wady i zalety, dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie rozważyć dostępne opcje. Zatem, która z nich jest lepsza i bardziej opłacalna?

treść sponsorowana

W jaki sposób działa ogrzewanie podłogowe?

Zasada działania „podłogówki” jest stosunkowo prosta – pod specjalnie przygotowaną powierzchnią podłogi, na matach izolacyjnych, ciągną się cienkie przewody, którymi płynie woda podgrzana przez domowy kocioł grzewczy lub pompę ciepła. W efekcie podłoga zmienia się w swego rodzaju jeden, wielki grzejnik. Cała jej powierzchnia równomiernie uwalnia ciepło, a temperatura w pomieszczeniu rośnie.

Co ciekawe, korzystając z ogrzewania podłogowego, nie trzeba obawiać się poparzeń stóp lub łap zwierząt, ponieważ – wbrew pozorom – temperatura posadzki jest wyjątkowo niska i najczęściej oscyluje w granicach od 23°C do 27°C. Taki zakres w zupełności wystarcza do zapewnienia wysokiego komfortu termicznego, a zużycie opału lub energii nie jest zbyt wysokie. 

Co grzeje lepiej – „podłogówka” czy grzejniki?

Ogrzewanie podłogowe oddaje ciepło do otoczenia przez posadzkę, która, w dużym uproszczeniu, odgrywa rolę grzejnika. Zmagazynowana w takim systemie grzewczym energia termiczna jest uwalniana przez zjawisko promieniowania. Pozwala to na równomierne ogrzanie powietrza w pokoju. W naturalny sposób unosi się ono do góry i nieustannie miesza. Dzięki temu rozkład temperatury w pomieszczeniu jest optymalny.

Ciepło w pierwszej kolejności dociera do nóg oraz tułowia, m.in. dlatego osoby cierpiące na choroby reumatyczne preferują ogrzewanie podłogowe. Warstwy powietrza, znajdującego się bliżej sufitu, są nieco chłodniejsze. To z kolei sprzyja uczuciu rześkości. Spadek temperatury jest jednak marginalny i subiektywnie nieodczuwalny.

W przypadku tradycyjnych grzejników proces ogrzewania przebiega zupełnie inaczej. Powietrze, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryferów, jest ogrzewane punktowo, a jego temperatura jest znacznie wyższa. W efekcie zachodzi zjawisko konwekcji. Ciepłe powietrze dynamicznie unosi się nad grzejnikiem i dociera do sufitu. Następnie prąd konwekcyjny obiega sufit, traci energię termiczną i zaczyna opadać wzdłuż przeciwległej ściany.

Z tego względu pomieszczenia, które zostały wyposażone w tradycyjne grzejniki, trudniej jest ogrzać. Trzeba zużyć w tym celu więcej energii lub materiału opałowego. Co gorsza, panuje w nich także niższy komfort termiczny – w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika jest zbyt gorąco, a po drugiej stronie pokoju może być chłodno.

Efektywność systemów grzewczych – co bardziej się opłaca?

Zasadniczo przyjmuje się, że ogrzewanie podłogowe jest dużo wydajniejszym system grzewczym, ponieważ energia termiczna jest uwalniana równomiernie. Co więcej, komfort termiczny można uzyskać, ustawiając nieznacznie niższą temperaturę niż w tradycyjnych grzejnikach. 

Przekłada się to na niższe koszty ogrzewania budynku; mogą one spaść od 6% do 10% w skali roku (nie wliczając w to oszczędności generowanych przez pompę ciepła lub kocioł niskotemperaturowy). Niestety, uzyskanie takich oszczędności wymaga znacznie większych nakładów. Ze względu na wysoki stopień skomplikowania, systemy ogrzewania podłogowego są droższe o ok. 40%.

Ważne jest także odpowiednie dobranie źródła zasilania. Do ogrzewania podłogowego warto wykorzystać nowoczesne kotły kondensacyjne lub pompy ciepła. Urządzenia te są znacznie wydajniejsze w porównaniu z tradycyjnymi kotłami na paliwa stałe. Ogrzewają ciecz zasilającą system grzewczy do znacznie niższej temperatury, wymaganej przez „podłogówkę”.

Systemy ogrzewania podłogowego mogą być zasilane przez wysokotemperaturowe kotły, jednak wymaga to zamontowania dodatkowej instalacji, która obniży temperaturę wody płynącej w rurach „podłogówki”.

W takiej sytuacji najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wyposażenie niektórych pomieszczeń w tradycyjne grzejniki, a pozostałych – w ogrzewanie podłogowe. Instalacja jest wyposażona w tzw. sprzęgło hydrauliczne, które pozwala wykorzystywać „zużytą” przez kaloryfery wodę w „podłogówce”.

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Modernizacja istniejących instalacji, w szczególności wymiana wentylatorów, kryje w sobie ogromne potencjalne oszczędności energii »

Modernizacja istniejących instalacji, w szczególności wymiana wentylatorów, kryje w sobie ogromne potencjalne oszczędności energii » Modernizacja istniejących instalacji, w szczególności wymiana wentylatorów, kryje w sobie ogromne potencjalne oszczędności energii »

Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu »

Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu » Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu »

Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON »

Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON » Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON »

Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego

Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego

Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób »

Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób » Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób »

Izolacja ścian piwnic - jaki styropian wybrać?

Izolacja ścian piwnic - jaki styropian wybrać? Izolacja ścian piwnic - jaki styropian wybrać?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą? Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać?

Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać? Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację » Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację »

Jak zadbać o dobrą jakość wody »

Jak zadbać o dobrą jakość wody » Jak zadbać o dobrą jakość wody »

Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni »

Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni » Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni »

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych? Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku »

Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku » Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku »

Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych »

Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych » Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych »

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa? Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać? System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi »

Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi » Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi »

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę »

Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę » Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę »

Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych »

Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych » Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych »

Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu?

Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu? Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Kilka rozwiązań na windę w budynku »

Kilka rozwiązań na windę w budynku » Kilka rozwiązań na windę w budynku »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.