administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Dlaczego ekogroszek jest lepszym wyborem niż tradycyjne paliwa stałe?

Leroy Merlin | 2023-08-18
Dlaczego ekogroszek jest lepszym wyborem niż tradycyjne paliwa stałe?

Dlaczego ekogroszek jest lepszym wyborem niż tradycyjne paliwa stałe?

Przez wiele lat gospodarstwa domowe w Polsce ogrzewano paliwami stałymi – węglem oraz drewnem. Mniej popularny i wciąż niedostępny dla szerokiej grupy odbiorców jest gaz, natomiast dużą popularność zyskał ekogroszek. To paliwo bazujące na węglu kamiennym lub brunatnym. Ekogroszek ma liczne zalety – jest paliwem o wysokiej kaloryczności oraz przy odpowiednim spalaniu w nieco mniejszym stopniu zanieczyszcza środowisko.

treść sponsorowana

Ekogroszek – co to za paliwo?

Opał w odmianie ekogroszku najczęściej jest wyrabiany z węgla kamiennego. Powstaje z dokładnie wyselekcjonowanych złóż i ziaren. Staranna selekcja ma korzystny wpływ na parametry spalania. Dopuszczony do sprzedaży musi spełniać określone parametry (wysoka kaloryczność, niska spiekalność, mała zawartość siarki).

To paliwo przeznaczone do automatycznych kotłów retortowych z podajnikiem. Specjalna budowa pieców sprawia, że ekogroszek spala się bezdymnie.

Ekogroszek i klasyczny węgiel – różnice

Istnieje co najmniej kilka istotnych różnic między ekogroszkiem a klasycznym węglem:

 • bryłki ekogroszku mają średnicę 5-25 mm, węgiel ma dużo większe – groszek 25-40 mm, orzech 40-80 mm, kostka 60-200 mm;
 • jest ubogi w popiół;
 • podczas spalania w certyfikowanym kotle retortowym emituje do środowiska mniej szkodliwych substancji (m.in. siarki);
 • produkcja ekogroszku podlega większym restrykcjom;
 • jest pakowany w polipropylenowe worki – wilgotniejsze paliwo sprzyja zapychaniu się oraz rdzewieniu kotła.

Jak powstaje ekogroszek?

Proces produkcji ekogroszku rozpoczyna się na etapie selekcji ze specjalnych złóż, z uwzględnieniem kaloryczności oraz rozmiaru. Po spełnieniu kryteriów selekcji bryły węgla kruszy się na mniejsze części oraz przesiewa przez sito. Do kolejnego etapu produkcji są dopuszczane ziarna o średnicy przynajmniej 5 mm.

Po rozdrobnieniu oraz przesianiu ekogroszek jest poddawany procesom czyszczenia. Wodą wypłukuje się osad z pyłu węglowego oraz miału. Po oczyszczaniu węgiel przechodzi fazę suszenia do odpowiedniego poziomu wilgotności. Jest to konieczne, ponieważ ekogroszek o podwyższonej wilgotności ma obniżoną kaloryczność oraz może powodować zapychanie się kotła. Ostatnim etapem produkcji ekogroszku jest pakowanie ziaren do polipropylenowych worków.

Zalety ekogroszku

Ogrzewanie budynków mieszkalnych ekogroszkiem może przynieść sporo korzyści. W tym celu należy wyposażyć się w certyfikowany kocioł retortowy, który zapewni odpowiednie warunki spalania ekogroszku. W takim wypadku do najważniejszych zalet można zaliczyć:

 • wysoką kaloryczność – nawet do 30 MJ/kg. Ekogroszek spala się całkowicie, pozostawia też niewiele popiołu ze śladową ilością spieków. Wilgotność ekogroszku wynosi poniżej 10%, poziom spiekalności – poniżej 20 (RI);
 • komfort użytkowania – ekogroszek spala się w automatycznych kotłach retortowych z podajnikiem. Wystarczy co kilka dni uzupełnić podajnik workami z ekogroszkiem, co podnosi komfort użytkowania pieca. Węgiel w workach pozwala też zachować porządek w kotłowni. Zwłaszcza że zawartość popiołu to tylko 10%.
 • korzyści dla środowiska – udział siarki w składzie mieści w granicy 1%. Niska zawartość siarki to mniejsza szkodliwość względem środowiska (pod warunkiem korzystania z wysokiej jakości kotłów retortowych) oraz dłuższa żywotność kotła i przewodów kominowych.

Jak wybrać ekogroszek – parametry opału

Ekogroszek od poszczególnych dostawców różni się ceną, parametrami technicznymi i jakością. Zakup najtańszego produktu często jest decyzją nierozsądną ekonomicznie. Dlatego należy zapoznać się z parametrami ekogroszku i wybrać paliwo optymalne w stosunku jakości do ceny.

 • Kaloryczność – określa ilość energii pozyskanej z jednostki masy paliwa i jest wyrażana w megadżulach na kilogram (MJ/kg). Większa kaloryczność to mniejsze zużycie paliwa. Kaloryczność ekogroszku mieści się w zakresie od 20 do 30 MJ/kg.
 • Zasiarczenie – ekogroszek produkuje się z węgla o niewielkim zasiarczeniu, z zawartością siarki poniżej 1%, a nawet 0,5%.
 • Zawartość popiołu – to paliwo o niewielkiej ilości popiołu w składzie, najczęściej w zakresie od 4 do 8% (nie powinna przekraczać 10%).
 • Wilgotność – powinna mieścić się w granicy 12% (najlepiej do 10%). Wilgotne paliwo sprzyja rdzewieniu kotłów.
 • Granulacja – bryłki ekogroszku mają średnicę w przedziale 5-25 mm.

Dlaczego ekogroszek jest lepszy niż tradycyjne paliwa stałe?

Bezsprzecznie ekogroszek to paliwo o licznych zaletach – przy odpowiednim spalaniu jest wydajne i efektywne. Jednocześnie pozwala zachować porządek w kotłowni. Jest sprzedawany w workach, co upraszcza składowanie oraz podnosi komfort obsługi kotła, szczególnie że do podajnika można załadować zawartość kilku opakowań naraz. Natomiast po spaleniu pozostawia niewielkie ilości popiołu.

Efektywność oraz komfort to największe zalety spalania ekogroszku. Dodatkowo, to paliwo nieco bardziej przyjazne środowisku, emitujące do atmosfery mniejsze ilości siarki oraz innych szkodliwych substancji. Ekogroszek spala się bowiem wyłącznie w kotłach nisko-emisyjnych klasy 5, spełniających restrykcyjne normy emisji CO2, cząstek stałych oraz organicznych związków gazowych.

Komentarze

Powiązane

Leroy Merlin Panele a ogrzewanie podłogowe. O czym warto pamiętać?

Panele a ogrzewanie podłogowe. O czym warto pamiętać? Panele a ogrzewanie podłogowe. O czym warto pamiętać?

Wiele osób wciąż żyje w przeświadczeniu, że decydując się na ogrzewanie zamontowane w podłodze, trzeba zrezygnować z paneli laminowanych. Jest to mit, którego nieprawdziwość udowadniali już nieraz producenci...

Wiele osób wciąż żyje w przeświadczeniu, że decydując się na ogrzewanie zamontowane w podłodze, trzeba zrezygnować z paneli laminowanych. Jest to mit, którego nieprawdziwość udowadniali już nieraz producenci paneli, a także wielu specjalistów zajmujących się pracami wykończeniowymi. Jest natomiast kilka istotnych kwestii, o których trzeba pamiętać, planując podłogę w pomieszczeniach z ogrzewaniem płaszczyznowym.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.