#GorącaLinia – przepisy ordynacji podatkowej i wymierzenie kar
Pytanie:
jakie znaczenie mają przepisy Ordynacji podatkowej przy wymierzaniu kar?
Zobacz także
Jacek Frydryszak Opłaty za odpady
– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w...
– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w rozliczeniach z użytkownikami lokali – pisze Czytelnik do autora tekstów, analizujących przepisy dotyczące opłat za odpady komunalne.
Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – pokrzywdzenie członka wspólnoty
Pytanie: czy pokrzywdzenie w uchwale członka wspólnoty jest podstawą do stwierdzenia naruszenia prawidłowości zarządzania nieruchomością?
Pytanie: czy pokrzywdzenie w uchwale członka wspólnoty jest podstawą do stwierdzenia naruszenia prawidłowości zarządzania nieruchomością?
Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – odstępstwo od zasad reprezentowania w postępowaniu administracyjnym
Pytanie: czy jest możliwe, aby członek wspólnoty mieszkaniowej sam dochodził w postępowaniu administracyjnym swoich racji w kwestii garażu?
Pytanie: czy jest możliwe, aby członek wspólnoty mieszkaniowej sam dochodził w postępowaniu administracyjnym swoich racji w kwestii garażu?
Odpowiedź:
Odpowiednie zastosowanie art. 68 § 1 Ordynacji podatkowej oznacza, że nie jest dopuszczalne wymierzenie kary pieniężnej za nielegalne przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego po upływie trzech lat od dnia przystąpienia do jego samowolnego użytkowania – z uwagi na upływ terminu przedawnienia. W konsekwencji postanowienie o wymierzeniu kary z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego powinno być doręczone inwestorowi przed upływem 3 lat od końca roku kalendarzowego, w którym przystąpił on do użytkowania obiektu budowlanego z naruszeniem art. 54 lub 55 Prawa budowlanego. Postanowienie określające wymiar kary za nielegalne użytkowanie obiektu budowlanego należy zaliczyć do tzw. decyzji kształtujących zobowiązanie podatkowe, określonych w art. 21 § 1 ust. 2 ordynacji podatkowej.
Zgodnie z art. 59a ust. 2 pkt 2 lit. e Prawa budowlanego sprawdzenie zgodności obiektu budowlanego z projektem architektoniczno-budowlanym może być dokonane tylko w zakresie zasadniczych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego i to dodatkowo zapewniających użytkowanie obiektu zgodnie z przeznaczeniem. Tak więc stosownie do art. 59f ust. 1 Prawa budowlanego, tylko stwierdzenie nieprawidłowości w powyższym zakresie uprawnia organ do wymierzenia kary.
Podstawa prawna: art. 48, art. 50 ust. 1, art. 51, art. 54, art. 55, art. 56, art. 57 ust. 7, art. 59, art. 59 a – art. 59 g ustawy z 7 7 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz 1333 ze zm.), art. 61a ustawy z 14 6 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2021 poz. 735 ze zm.), art. 21§ 1, art. 68 § 1 ustawy z 29 8 1997 r . Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2020 poz. 1325 ze zm.)