Gdy woda zalewa piwnice
Woda zalewająca piwnicę
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków wielorodzinnych uzależnieni są od skutecznych działań zarządców i od nich oczekują pomocy.
Zobacz także
Bank Gospodarstwa Krajowego Rozwiązania dla poszkodowanych przez powódź – budownictwo wielorodzinne
Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa...
Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM). To środki na remont lub odbudowę wielorodzinnych budynków mieszkalnych. To elementy pakietu pomocy dla powodzian.
Redakcja Osuszanie budynków i pomieszczeń po zalaniu
Powódź, intensywne opady deszczu, podniesienie wód gruntowych, awaria instalacji wodnej, rozszczelnienie rur – to tylko kilka z możliwych przyczyn zalania ścian czy pomieszczeń budynków. Niezależnie jednak...
Powódź, intensywne opady deszczu, podniesienie wód gruntowych, awaria instalacji wodnej, rozszczelnienie rur – to tylko kilka z możliwych przyczyn zalania ścian czy pomieszczeń budynków. Niezależnie jednak od przyczyny zalania w każdym przypadku należy podjąć natychmiastowe i rozważne działania w celu zminimalizowania szkód. Jest to bardzo ważne, gdyż wilgoć ma negatywny wpływ nie tylko na konstrukcje budynku, lecz także na zdrowie człowieka.
mgr inż. Maciej Rokiel Odprowadzenie wody z połaci balkonów i tarasów
Błędy w odwodnieniu, nawet przy szczelnej hydroizolacji, mogą doprowadzić do pojawienia się wody w przyległym pomieszczeniu. Gdy jest to pomieszczenie pod tarasem, to niestety sytuacja jest bardziej złożona....
Błędy w odwodnieniu, nawet przy szczelnej hydroizolacji, mogą doprowadzić do pojawienia się wody w przyległym pomieszczeniu. Gdy jest to pomieszczenie pod tarasem, to niestety sytuacja jest bardziej złożona. Można przywołać pewne uwarunkowania, które sprzyjają temu zjawisku.
Woda może wlewać się do piwnic z wielu prozaicznych powodów, np.: braku izolacji wodochronnej na fundamentach i posadzkach piwnicznych, nieszczelności, niezabezpieczonych przed przeciekami albo źle zabezpieczonych przejść instalacyjnych przez ściany budynku, złego lub zatkanego drenażu oraz systemów odprowadzających wody opadowe, uszkodzeń instalacji wod.-kan., topniejącego śniegu itp.
Stany nadzwyczajne to awarie magistrali sieci wodociągowych oraz podtopienia (powódź i gwałtowne nawałnice); wobec nich systemy zabezpieczające przed wtargnięciem wody mają ograniczoną efektywność.
Zaleganie wody w piwnicach typowe jest dla budynków usytuowanych na terenach o wysokim poziomie lustra wód gruntowych oraz złym stanie technicznym fundamentów i podpiwniczeń. Zazwyczaj są to kilkudziesięcioletnie obiekty, wybudowane w oparciu o przestarzałe technologie, albo stawiane w warunkach hydrologicznych, gdzie poziom wód gruntowych był niższy.
Przecieki wód gruntowych mogą wynikać też ze złego rozpoznania takich warunków oraz popełnionych błędów konstrukcyjnych, względnie uszkodzeń hydroizolacji podczas robót budowlanych, remontów itp.
Okresowość pojawiania się wody monitorowana jest zazwyczaj poprzez lokatorów i użytkowników i zgłaszana do zarządcy budynku. Powinien on zlecić wykonanie ekspertyzy oceniającej warunki hydrologiczne gruntu i zawierającej wskazania, jak zabezpieczyć strefy fundamentów i przyziemia przed naporem takich wód. W dalszym toku postępowania trzeba znaleźć pieniądze na remont i wykonawcę.
Nagminne są przypadki, gdy po opadach atmosferycznych woda wybija przez wpusty ściekowe w posadzkach. Brak odpływu i dłuższe jej zaleganie może świadczyć o braku spadków posadzki do takich wpustów. Takie podtopienia zwykle wskazują na zatkania systemów drenażu i odwodnień. Może to być wynik zaniedbań obowiązku kontroli, przeglądów okresowych i napraw, jak też skutek awarii niezależnych od człowieka oraz poczynionych błędów budowlanych.
Czy wiesz, że... |
Dzięki zastosowaniu pompy do odwodnień możesz szybko i skutecznie pozbyć się wody z zalanej piwnicy lub garażu? |
Prawo budowlane obliguje właściciela lub zarządcę do kontroli stanu technicznego elementów budynku i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy wód opadowych i gruntowych oraz niszczące działania czynników, które osłabiają zabezpieczenia hydroizolacyjne w eksploatacji z częstotliwością co najmniej raz w roku (art. 62).
Powodem podtopień piwnic (szczególnie dotkliwych po gwałtownych nawałnicach) może być ukształtowanie terenu niekorzystne dla budynku, gdzie zawsze wody opadowe ściekają ku niemu.
Choć rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz U nr 75 z 15.06.2002 r., poz. 690 z późn. zm.) nakazuje sytuować budynki mieszkalne poza zasięgiem zagrożeń i uciążliwości takich jak m.in. powodzie i zalewanie wodami opadowymi (§ 11 pkt. 1 i 2), a teren wokół wyposażać w kanalizację umożliwiającą odprowadzenie wód opadowych do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej (§ 28), to jednak mogą zdarzyć się sytuacje, gdzie z jakichś powodów poprawnie działający układ ukształtowania terenu został naruszony, np. w wyniku robót budowlanych (układanie drogi, chodnika), prac związanych z kształtowaniem krajobrazu otoczenia (usunięcie drzewa, zazielenianie, źle usytuowane elementy „małej" architektury itp.).
Awarie instalacji wod.-kan. wymagają natychmiastowych interwencji właściwych służb komunalnych. Warto więc zawczasu pamiętać o potrzebie zapewnienia swobody dostępu do zaworów odcinających niekontrolowany wyciek wody.
W przypadku zalania rośnie też realne zagrożenie możliwością porażenia prądem elektrycznym, dlatego należy rozważyć konieczność odcięcia jego obwodu.
Wobec klęsk żywiołowych i zarządcy, i obecni lokatorzy powinni razem uczestniczyć w skoordynowanych akcjach ratunkowych (np. przy usuwaniu wody, ratowaniu mienia, sprzątaniu). W warunkach powodziowych dowództwo przejmują lokalne sztaby przeciwpowodziowe.
Korzystanie z pomocy straży pożarnej (wypompowującej wodę) może być zasadne wówczas, gdy wysokość słupa wody na posadzkach pozwala efektywnie zastosować węże pomp; jeśli jest niska, to pozostają fizyczne metody „wiadra i ścierki" realizowane przez współmieszkańców.
Wyjątek od tej zasady stanowi woda powodziowa, której nie wolno wypompowywać z piwnicy dotąd, aż stan wód gruntowych obniży się poniżej jej poziomu. Nagłe jej wypompowanie zasysa bowiem wody gruntowe, co może prowadzić do wypłukiwania gruntu spod posadzek piwnic i fundamentów (zagrożenie zawaleniem budynku).