ALSAN® DOM – grupa produktów do wykonania płynnych hydroizolacji posadzek, balkonów, tarasów, schodów, przydomowych fontann oraz garaży. Żywice z grupy ALSAN® DOM umożliwiają wykonanie ciężkiej hydroizolacji,...
ALSAN® DOM – grupa produktów do wykonania płynnych hydroizolacji posadzek, balkonów, tarasów, schodów, przydomowych fontann oraz garaży. Żywice z grupy ALSAN® DOM umożliwiają wykonanie ciężkiej hydroizolacji, warstw przeciwwilgociowych oraz małych i dużych napraw. Jakość i elastyczność produktów ALSAN® RENOWACJA bezproblemowo sprawdzi się w polskich warunkach klimatycznych i zapewni trwałe i bezpieczne rozwiązanie z gwarancją jakości SOPREMA.
Firma Ventec, oprócz standardowych nawiewników ciśnieniowych manualnych, automatycznych, akustycznych oraz nadokiennych, wprowadziła do swojej oferty nawiewnik higrosterowany VT-H. W tym typie nawiewnika...
Firma Ventec, oprócz standardowych nawiewników ciśnieniowych manualnych, automatycznych, akustycznych oraz nadokiennych, wprowadziła do swojej oferty nawiewnik higrosterowany VT-H. W tym typie nawiewnika ilość dostarczonego powietrza uzależniona jest od poziomu wilgotności. Nawiewnik posiada trzy tryby działania: otwarty, zamknięty oraz automatyczny.
Błędy w odwodnieniu, nawet przy szczelnej hydroizolacji, mogą doprowadzić do pojawienia się wody w przyległym pomieszczeniu. Gdy jest to pomieszczenie pod tarasem, to niestety sytuacja jest bardziej złożona....
Błędy w odwodnieniu, nawet przy szczelnej hydroizolacji, mogą doprowadzić do pojawienia się wody w przyległym pomieszczeniu. Gdy jest to pomieszczenie pod tarasem, to niestety sytuacja jest bardziej złożona. Można przywołać pewne uwarunkowania, które sprzyjają temu zjawisku.
Garaż taki musi być dobrze zaprojektowany i starannie wykonany. Zarządca może jednak trafić na obiekt, na którym popełniano błędy projektowe i wykonawcze, i zmuszony jest zlecać wykonywanie odpowiednich prac naprawczych. Dobrze, by orientował się w wymaganiach stawianych przy odbiorze technicznym. Ich szczegóły zawsze należy rozpatrywać indywidualnie.
Wstępem do działań jest ekspertyza, która powinna wskazać przyczyny obecności wody i nadmiernej wilgoci w garażu, chyba że sytuacja wymaga bieżącej interwencji z uwagi na: ewidentne stany awaryjne (np. pęknięcia instalacji wodociągowej, centralnego ogrzewania, magistrali wodnej,) nagłe napływy ponadnormatywnej ilości wód opadowych z gwałtownej ulewy, uszkodzonego systemu rynnowego, niedrożność systemu kanalizacyjnego i jego niewłaściwe spadki, złe wypoziomowanie posadzki powodującego zastoiska wodne itp.
Cykliczność zalań powodowana spływem wód deszczowych powinna skłonić do ustaleń przyczyn; celowe może okazać się wykonanie drenażu terenu, albo reprofilacja terenu zapobiegająca zalewaniu, gdzie dla zmiany kierunku spływu wód usuwa się i częściowo przemieszcza warstwy gruntu.
Obecność wody na posadzkach i zacieków na ścianach murów fundamentowych może wynikać z wysokiego zwierciadła wód gruntowych przy braku izolacji przeciwwodnej w konstrukcji tych elementów obiektu.
Zwykle wysoki poziom wód gruntowych obniża się, wykonując drenaż opaskowy odprowadzający nadmiar wód do zlewni. Dreny układa się na wysokości środka ławy fundamentowej z zachowaniem minimalnego spadku, obsypuje warstwą żwiru i zabezpiecza geowłókniną przed ewentualnym zamuleniem. Poprawny drenaż ścian garażowych rzutuje na trwałość i skuteczność hydroizolacji.
Ważne zadanie może stanowić odtworzenie izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej pionowej oraz poziomej.
Tam gdzie można odtwarza się izolację pionową. Jej rodzaj zależy od stopnia zawilgocenia gruntu. Powszechnie do ochrony wodoszczelnej i przeciwwilgociowej stosuje się izolacje typu lekkiego, średniego i ciężkiego. Izolacje typu lekkiego (bitumiczne bez wkładek, z mas powłokowych, powłoki gruntujące z tworzyw sztucznych oraz środki uszczelniające powierzchnie konstrukcji) stosuje się na obszarach, gdzie poziom wód gruntowych jest niski, grunty są przepuszczalne (piaskowo-żwirowe), brak jest parcia hydrostatycznego wód na podziemną (garażową) część budynku, a wody opadowe są szybko odprowadzane z pobliża ścian garażowych. Ich mankamentem jest wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne oraz brak odporności przed wodą sączącą się spod posadzek garażowych i wodą naporową.
Izolacje typu średniego (bitumiczne, zazwyczaj z jedną lub z dwiema warstwami wkładek z papy, z plastycznych mas bitumiczno-polimerowych, wypraw wodoszczelnych itp.) stosuje się zwykle na terenach o niskim poziomie wód gruntowych, obiektach posadowionych na gruntach gliniastych i ilastych o spowolnionej przepuszczalności. Układane są na ściany fundamentowe do wysokości około 50 cm ponad strefą wód zawieszonych. Nad nimi kładzie się izolacje typu lekkiego.
Przy wysokim poziomie wód gruntowych zaleca się stosowanie izolacji typu ciężkiego (wspomagane ścianką dociskową z cegły lub bloczków betonowych izolacje bitumiczne z wkładkami, lepiki asfaltowe, papy, juty i inne tkaniny impregnowane asfaltem, folie z PVC, cienkie blachy oraz tzw. systemy bezspoinowe), które winny sięgać do wysokości co najmniej 50 cm ponad poziom wody gruntowej. Ponad nimi można układać izolacje typu średniego.
Izolacje poziome są alternatywą przy osuszaniu murów tam, gdzie trudno o założenie izolacji pionowych. Muszą odciąć mury od wilgoci podciąganej kapilarnie z gruntu. Najczęściej stosowane metody to: odcinkowe podcinanie murów, osuszanie iniekcyjne, osmotyczne, mikrofalowe, elektrokineza i inne. Spośród wymienionych wygodne są iniekcje, gdzie w głąb muru wtłaczane są iniektory zamykające kapilary, którymi wcześniej wilgoć była podciągana z gruntu (np. aktywatory krystaliczne, zaczyny i suspensje cementowe, żywice krzemianowe, silikonowe, silikonowo-siloksanowe, akrylatowe, poliuretanowe, epoksydowe, poliuretanowo-epoksydowe, zaczyny mineralne, parafiny itp.), które pęczniejąc, bądź wchodząc w reakcje chemiczne, wiążą się ze środowiskiem i tworzą przeponę odcinającą wilgoć podciąganą kapilarnie. Wilgoć powyżej takiej blokady migruje samoistnie.
Kolejny ważny temat dotyczy jakości wentylacji pomieszczeń garażowych i jej wydajności. Przepisy budowlane nakazują wentylowanie garaży zamkniętych precyzując warunki, które musi spełniać wentylacja naturalna, grawitacyjna, mechaniczna sterowana czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia tlenku węgla w pomieszczeniach garaży oraz kanałach rewizyjnych, a w garażach, gdzie można parkować samochody zasilane gazem propan-butan - także niedopuszczalnego poziomu jego stężenia.
Lista możliwych błędów wykonawczych wpływających na zawilgocenie obejmuje też: źle wykonane dylatacje, powodujące wycieki, nieszczelności ścian mających styczność z gruntem, nieodpowiednie pokrycie stropu i brak obróbek blacharskich kominów wentylacyjnych. Kondensację wilgoci powodują też źle zaizolowane izolacje przejść instalacyjnych, brak ocieplenia ścian i stropu, obecność w powietrzu mieszaniny powietrza z sublimatami solnymi wchłanianymi przez strop i ściany, złe zaprojektowanie płyty powierzchni jezdnej podatnej na spękania i uszkodzenia hydroizolacji, zaleganie wody naniesionej przez pojazdy, która w obecności soli jezdnej powoduje korozję posadzki i inne. Każda z tych przyczyn może stanowić odrębny temat do dyskusji.
Firma Ventec, oprócz standardowych nawiewników ciśnieniowych manualnych, automatycznych, akustycznych oraz nadokiennych, wprowadziła do swojej oferty nawiewnik higrosterowany VT-H. W tym typie nawiewnika...
Firma Ventec, oprócz standardowych nawiewników ciśnieniowych manualnych, automatycznych, akustycznych oraz nadokiennych, wprowadziła do swojej oferty nawiewnik higrosterowany VT-H. W tym typie nawiewnika ilość dostarczonego powietrza uzależniona jest od poziomu wilgotności. Nawiewnik posiada trzy tryby działania: otwarty, zamknięty oraz automatyczny.
W orzecznictwie sądów administracyjnych jednolicie przyjmuje się, że – co do zasady – grzywna w celu przymuszenia wymierzana w sprawach z zakresu Prawa budowlanego jest środkiem mniej uciążliwym niż wykonanie...
W orzecznictwie sądów administracyjnych jednolicie przyjmuje się, że – co do zasady – grzywna w celu przymuszenia wymierzana w sprawach z zakresu Prawa budowlanego jest środkiem mniej uciążliwym niż wykonanie zastępcze. Grzywna ta winna być przy tym adekwatna do charakteru egzekwowanego obowiązku, a jednocześnie nałożona kwota winna zmotywować zobowiązanego do realizacji nałożonego obowiązku. Wysokość grzywny nie może być jednocześnie symboliczna, ale powinna stanowić finansową presję na zobowiązanego.
Przed nami kolejne zmiany Prawa budowlanego, a tymczasem jeszcze nie oswojono się ze zmianami ostatnio w nim dokonanymi. Nie oswoili się inwestorzy, ani też organy administracji budowlanej, które różnie...
Przed nami kolejne zmiany Prawa budowlanego, a tymczasem jeszcze nie oswojono się ze zmianami ostatnio w nim dokonanymi. Nie oswoili się inwestorzy, ani też organy administracji budowlanej, które różnie interpretują to prawo wobec inwestorów oraz wobec władających obiektami budowlanymi, właścicieli lub zarządców takich obiektów.
Wstrzymanie robót budowlanych na podstawie art. 50 ust. 1 PB może mieć miejsce jedynie w sytuacji, gdy roboty te są wykonywane w dacie wydania postanowienia o ich wstrzymaniu. Natomiast, gdy roboty zostały...
Wstrzymanie robót budowlanych na podstawie art. 50 ust. 1 PB może mieć miejsce jedynie w sytuacji, gdy roboty te są wykonywane w dacie wydania postanowienia o ich wstrzymaniu. Natomiast, gdy roboty zostały wykonane i nie są prowadzone, powinien mieć zastosowanie art. 51 ust. 7 PB, czyli rozbiórka. W takiej sytuacji wstrzymanie robót budowlanych byłoby bezprzedmiotowe – orzekł NSA.
Presja inwestycyjna na terenach miast staje się coraz bardziej dotkliwa dla drzew, które w świetle obecnie stosowanych praktyk budowlanych przegrywają zazwyczaj z infrastrukturą.
Presja inwestycyjna na terenach miast staje się coraz bardziej dotkliwa dla drzew, które w świetle obecnie stosowanych praktyk budowlanych przegrywają zazwyczaj z infrastrukturą.
Nierzadko nieruchomości są obciążone cudzymi urządzeniami przesyłowymi, wybudowanymi niezgodnie z prawem przed 1989 r., a spory pomiędzy właścicielami nieruchomości a przedsiębiorstwami o ich usytuowanie...
Nierzadko nieruchomości są obciążone cudzymi urządzeniami przesyłowymi, wybudowanymi niezgodnie z prawem przed 1989 r., a spory pomiędzy właścicielami nieruchomości a przedsiębiorstwami o ich usytuowanie znajdują najczęściej swój finał w sądzie.
Artykuł zawiera podstawowe informacje dotyczące uwarunkowań prawnych, ekonomicznych i technicznych dla przeprowadzania operacji wymiany sieci instalacji wodno-kanalizacyjnych w budynkach
Artykuł zawiera podstawowe informacje dotyczące uwarunkowań prawnych, ekonomicznych i technicznych dla przeprowadzania operacji wymiany sieci instalacji wodno-kanalizacyjnych w budynkach
W sytuacji, gdy strony nie decydują się na zawarcie pisemnej umowy, w której ustalają szczegółowo zakres przewidywanych do wykonania i objętych porozumieniem prac remontowych i nie posługują się kosztorysem...
W sytuacji, gdy strony nie decydują się na zawarcie pisemnej umowy, w której ustalają szczegółowo zakres przewidywanych do wykonania i objętych porozumieniem prac remontowych i nie posługują się kosztorysem przedwykonawczym, to jednocześnie nie ustalają wynagrodzenia ryczałtowego, ponieważ nie sposób przewidzieć wysokości kwoty należnej wykonawcy – orzekł Sąd Okręgowy w Świdnicy.
Tekst przedstawia stanowisko, jakie można wyprowadzić z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 31 stycznia 2014 r. (VII SA/Wa 2073/13), wydanego na skutek skargi wspólnoty mieszkaniowej,...
Tekst przedstawia stanowisko, jakie można wyprowadzić z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 31 stycznia 2014 r. (VII SA/Wa 2073/13), wydanego na skutek skargi wspólnoty mieszkaniowej, wniesionej od decyzji Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Jedynym kryterium określenia obowiązków finansowych, jakie spoczywają na właścicielach lokali w zakresie partycypacji w utrzymaniu nieruchomości wspólnej, jest ich udział w tej nieruchomości. Gdy chodzi...
Jedynym kryterium określenia obowiązków finansowych, jakie spoczywają na właścicielach lokali w zakresie partycypacji w utrzymaniu nieruchomości wspólnej, jest ich udział w tej nieruchomości. Gdy chodzi o miejsca postojowe decydujący jest ich status.
Jeśli deweloper nie wyodrębnił garażu jako samodzielnego lokalu, każdy właściciel lokalu ma prawo korzystać z niego stosownie do udziału w nieruchomości - uznał Sąd Najwyższy.
Jeśli deweloper nie wyodrębnił garażu jako samodzielnego lokalu, każdy właściciel lokalu ma prawo korzystać z niego stosownie do udziału w nieruchomości - uznał Sąd Najwyższy.
Artykuł przedstawia niezbędna wiedzę dotyczącą uwarunkowań prawnych i normalizacyjnych regulujących zagadnienia funkcjonowania oświetlenia części wspólnej, w szczególności oświetlenia awaryjnego, źródeł...
Artykuł przedstawia niezbędna wiedzę dotyczącą uwarunkowań prawnych i normalizacyjnych regulujących zagadnienia funkcjonowania oświetlenia części wspólnej, w szczególności oświetlenia awaryjnego, źródeł światła, opraw oświetleniowych i modernizacji oświetlenia
Zwykle na rynku pierwotnym sprzedawane są mieszkania wraz z miejscem postojowym. Coraz częściej wykupione przez lokatorów miejsce do parkowania znajduje się w garażu podziemnym – ze względu na ograniczoną...
Zwykle na rynku pierwotnym sprzedawane są mieszkania wraz z miejscem postojowym. Coraz częściej wykupione przez lokatorów miejsce do parkowania znajduje się w garażu podziemnym – ze względu na ograniczoną powierzchnię całej inwestycji. Co się stanie w sytuacji, gdy w garażu podziemnym wybuchnie pożar?
Balkony oraz tarasy dla wielu z nas stanowią w ciepłe dni świetne miejsce wypoczynku czy spotkań towarzyskich. Należy jednak pamiętać, że ta architektoniczna część budynku jest narażona na negatywne działanie...
Balkony oraz tarasy dla wielu z nas stanowią w ciepłe dni świetne miejsce wypoczynku czy spotkań towarzyskich. Należy jednak pamiętać, że ta architektoniczna część budynku jest narażona na negatywne działanie warunków zewnętrznych. Stąd odpowiednia ochrona ich powierzchni przed wilgocią czy zmianami temperatur jest szczególnie istotna. Tylko wtedy będziemy mogli bezproblemowo użytkować balkony czy tarasy i cieszyć się ich udogodnieniami przez długie lata.
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków wielorodzinnych uzależnieni są od skutecznych działań zarządców...
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków wielorodzinnych uzależnieni są od skutecznych działań zarządców i od nich oczekują pomocy.
Problemy z wilgocią mogą pojawić się w każdym czasie. Zwykle stanowią one zaskoczenie dla mieszkańców czy zarządcy, choć obiektywnie rzecz biorąc, ich pojawienie się było w wielu przypadkach do przewidzenia....
Problemy z wilgocią mogą pojawić się w każdym czasie. Zwykle stanowią one zaskoczenie dla mieszkańców czy zarządcy, choć obiektywnie rzecz biorąc, ich pojawienie się było w wielu przypadkach do przewidzenia. Nie chodzi tu tylko o stare domy, w których hydroizolacje mogą być zniszczone lub wykonane z nieodpowiednich materiałów, bądź w ogóle ich nigdy nie było.
ALSAN® DOM – grupa produktów do wykonania płynnych hydroizolacji posadzek, balkonów, tarasów, schodów, przydomowych fontann oraz garaży. Żywice z grupy ALSAN® DOM umożliwiają wykonanie ciężkiej hydroizolacji,...
ALSAN® DOM – grupa produktów do wykonania płynnych hydroizolacji posadzek, balkonów, tarasów, schodów, przydomowych fontann oraz garaży. Żywice z grupy ALSAN® DOM umożliwiają wykonanie ciężkiej hydroizolacji, warstw przeciwwilgociowych oraz małych i dużych napraw. Jakość i elastyczność produktów ALSAN® RENOWACJA bezproblemowo sprawdzi się w polskich warunkach klimatycznych i zapewni trwałe i bezpieczne rozwiązanie z gwarancją jakości SOPREMA.
Dodatek osłonowy to świadczenie indywidualne, mające osłonić najmniej uposażonych i najmniej zarabiających. Stanowi pomoc dla wszystkich, którzy z racji trudnej sytuacji potrzebują wsparcia, zwłaszcza...
Dodatek osłonowy to świadczenie indywidualne, mające osłonić najmniej uposażonych i najmniej zarabiających. Stanowi pomoc dla wszystkich, którzy z racji trudnej sytuacji potrzebują wsparcia, zwłaszcza w zakresie dostępu do ogrzewania, pod warunkiem ogrzewania gospodarstwa domowego przez konkretne źródło ciepła.
Stare dźwigi powinny być chlubą właściciela posesji, a nie przedmiotem wiecznych skarg lokatorów. Aby tak było, w istniejących dźwigach należy zastosować odpowiednie środki informacyjne, a podczas konserwacji...
Stare dźwigi powinny być chlubą właściciela posesji, a nie przedmiotem wiecznych skarg lokatorów. Aby tak było, w istniejących dźwigach należy zastosować odpowiednie środki informacyjne, a podczas konserwacji i wymiany części na nowe trzeba montować podzespoły spełniające wyższe wymagania techniczne niż dotychczas.
Należy także zapewnić odpowiednie warunki pracy konserwatorom.
Zgodnie z ustawą i zmianą ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, stworzone zostały warunki do podjęcia realnych działań w celu eliminacji zjawiska smogu, w tym przede...
Zgodnie z ustawą i zmianą ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, stworzone zostały warunki do podjęcia realnych działań w celu eliminacji zjawiska smogu, w tym przede wszystkim tzw. niskiej emisji, pochodzącej z sektora komunalno-bytowego.
W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?
W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.