Awarie sieci wodno-kanalizacyjnych, nieszczelności hydroizolacji dachów, niedrożność rynien czy też powódź, a w konsekwencji zalania budynków mogą zdarzyć się zawsze. Walkę ze skutkami zalania, by zminimalizować szkody, należy rozpocząć jak najszybciej.
Liczba energooszczędnych budynków w Polsce stale rośnie. Konieczne są modernizacje istniejących już nieruchomości, aby przystosować je do norm prawnych i ekologicznych wymogów. Jak zrobić to w sposób ekonomiczny?...
Liczba energooszczędnych budynków w Polsce stale rośnie. Konieczne są modernizacje istniejących już nieruchomości, aby przystosować je do norm prawnych i ekologicznych wymogów. Jak zrobić to w sposób ekonomiczny? Na co w tym zakresie mogą liczyć wspólnoty mieszkaniowe?
W polskim prawie mianem nieruchomości określa się wydzielone obszary, które stanowią czyjąś własność – czyli grunty, budynki trwale z nimi związane oraz wydzielone części budynków. Wyróżniamy zatem nieruchomości...
W polskim prawie mianem nieruchomości określa się wydzielone obszary, które stanowią czyjąś własność – czyli grunty, budynki trwale z nimi związane oraz wydzielone części budynków. Wyróżniamy zatem nieruchomości ziemskie, budynkowe oraz lokalowe, których użytkowanie, zakup i zbywanie oraz szereg bardziej skomplikowanych czynności prawnych reguluje prawo nieruchomości zawarte w wielu źródłach. Przeważa tu kodeks cywilny, a uzupełniają go liczne ustawy m.in. z zakresu budownictwa, ksiąg wieczystych...
Działania zapobiegawcze i naprawcze powinny być priorytetem w procesie utrzymania budynku, a ich celem przedłużanie żywotności istniejącego systemu rur kanalizacyjnych – uważa Dariusz Szpytma z firmy Kan-Fix,...
Działania zapobiegawcze i naprawcze powinny być priorytetem w procesie utrzymania budynku, a ich celem przedłużanie żywotności istniejącego systemu rur kanalizacyjnych – uważa Dariusz Szpytma z firmy Kan-Fix, która może pochwalić się już ponad 20-letnim doświadczeniem w pracach kanalizacyjnych.
Zagadnienia:
Metoda szyta na rodzaj szkody
Nasiąkanie ścian
Osuszanie podposadzkowe
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Sposoby na grzyby i pleśnie
Na zalanie… polisa
Specjaliści twierdzą, że w ciągu kilku godzin w mieszkaniu może się rozlać nawet kilka metrów sześciennych wody. Powierzchniowe zebranie jej nadmiaru nie rozwiązuje problemu, bo wodę wchłaniają ściany, podłogi, meble. Przy tym naturalne suszenie poprzez otwieranie okien, w naszych warunkach klimatycznych może trwać kilka miesięcy, a w tym czasie poszczególne elementy budynku ulegają powolnej degradacji, bo zbyt duża ilość wilgoci uniemożliwia naprawę tynków, odnowienie gładzi gipsowych, malowanie czy układanie podłóg.
Ponadto, wilgotne ściany i stropy powodują utratę właściwości termoizolacyjnych budynku, co jest równoznaczne z wyższymi rachunkami za ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów, pleśni i drobnoustrojów, które zagrażają zdrowiu człowieka i sprawia, że w budynku unosi się nieprzyjemny zapach stęchlizny.
Osuszanie rozpoczęte tak szybko, jak to jest możliwe, daje natomiast szansę na przywrócenie pierwotnego stanu budynku i mieszkań i ograniczenie tym samym zniszczeń elementów konstrukcyjnych i ruchomych w zalanych budynkach.
Metoda szyta na rodzaj szkody
Są różne metody usuwania szkód po zalaniu. Firm zajmujących się tym na co dzień też jest wiele – ogólnokrajowych i działających na skalę regionu. Większość z nich uważa przy tym, że różnorodność skutków wywołanych przez wodę zmusza firmę osuszającą do traktowania każdego przypadku indywidualnie. Dobór odpowiedniej metody osuszania zależy nie tylko od rodzaju zalanych materiałów, ale także od specyficznych warunków panujących w miejscu szkody.
Często zalaniu ulegają miejsca trudno dostępne, np. szyby instalacyjne, strefy izolacji budynków, co czasami wymaga zastosowania wręcz unikalnych metod.
Nasiąkanie ścian
W starych budynkach powodem nadmiernej wilgotności mogą być uszkodzone drenaże, których zadaniem jest odprowadzanie wody opadowej lub nieskuteczne izolacje pionowe i poziome, których uszkodzenia powodują przesiąkanie wody z ziemi w głąb ściany. Dzięki właściwościom higroskopijnym materiałów, woda dostaje się w wyżej położone części budynku (w budynku z czerwonej cegły nawet do III piętra), w szczególności jeżeli na niższych poziomach nie może ona schnąć w sposób naturalny, bo np. ściana jest pomalowana farbą olejną lub wyłożona kafelkami. W takim przypadku należy najpierw usunąć przyczynę napływu wilgoci.
Coraz popularniejsza staje się iniekcja krystaliczna, którą niektóre firmy wykonawcze nazywają osuszaniem, ale inne uważają, iż iniekcja krystaliczna jest jedynie sposobem na odtworzenie izolacji poziomych. Po jej wykonaniu zostaje co prawda zahamowany napływ wilgoci, ale wciąż pozostaje problem zalegania jej w ścianach. Bez zastosowania więc odpowiedniej metody osuszania problem wilgoci po samej iniekcji nie zniknie.
Osuszanie podposadzkowe
Zdarza się, że duża ilość wody dostaje się pod betonową szlichtę i wsiąka w znajdujący się tam styropian, gdzie często znajdują się instalacje wodno-kanalizacyjne, ulegające awarii. Woda, która wniknie w styropian, praktycznie nie ma szans na samoistne odparowanie. Wilgoć przenika w ściany na wysokości podłogi, a następnie higroskopijnie podciąga do góry i prowadzi do łuszczenia się farby, odparzenia tynków, uszkodzenia parkietu oraz listew przypodłogowych. Powstają warunki sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni.
Proces ten przebiega powoli i może stać się widoczny dopiero po kilku miesiącach od awarii. W celu zapobieżenia szkodom konieczne jest osuszenie strefy podposadzkowej przy użyciu odpowiednich urządzeń osuszających.
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Problem wilgoci dotyka nie tylko stare budynki, w których może zawieść np. instalacja, ale także domy nowe, w których może wystąpić tzw. wilgoć technologiczna, powstająca przy pracach wykończeniowych, wykonywanych pod koniec procesu budowy, takich jak: tynkowanie, wylewki, kładzenia gładzi szpachlowych, itp. Jej naturalne schnięcie w krótkim czasie, w naszej strefie klimatycznej, jest niemożliwe. Tymczasem terminy gonią, a wydłużenie czasu budowy wiąże się z dodatkowymi kosztami i karami umownymi za przekroczenie tychże terminów. Polskie firmy budowlane próbują radzić sobie z tym problemem na różne sposoby, stosując np. nagrzewnice. Tymczasem nagrzewanie zawilgoconych ścian nie usuwa nadmiaru wilgoci, lecz powoduje jej wnikanie w głąb materiałów.
Do osuszania, np. ścian nie używa się wysokiej temperatury, lecz suchego powietrza. Takie materiały jak tynk gipsowy, drewno czy wykładziny nie lubią być osuszane w wysokiej temperaturze.
Jak podkreślają specjaliści, jedyną skuteczną metodą osuszenia wilgoci technologicznej jest użycie osuszaczy i wentylatorów. Są też firmy, które w celu ograniczenia kosztów, pracę osuszaczy wspomagają wentylatorami promieniowymi, wymuszającymi cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Zwiększa to także skuteczność działania osuszaczy.
Sposoby na grzyby i pleśnie
Jednym ze skutków zalania budynków są grzyby, stanowiące zagrożenie dla zdrowia człowieka. Zarodniki grzybów pleśniowych występujących w pomieszczeniach mieszkalnych są przyczyną wielu zmian chorobowych, szczególnie układu oddechowego. Niektóre z nich należą do silnych alergenów. Wśród metod walki z grzybami budynkach często wymienia się odgrzybianie chemiczne i ozonowanie, które zabija grzybnie oraz plechy w całości, jednocześnie likwidując wszystkie wolne rodniki znajdujące się w powietrzu. Ozon bowiem jest silnym utleniaczem.
Odgrzybianie chemiczne natomiast pozwala na miejscowe usuwanie rozwijających się kolonii grzybów pleśniowych ze ścian i innych elementów budynku.
Na zalanie… polisa
Zalanie jest jedną z najczęściej spotykanych szkód w ubezpieczeniach mieszkań. Wynika to z kilku przyczyn. Przede wszystkim woda jest nieodłącznym elementem naszego życia. Jest nam potrzebna do przygotowywania jedzenia, mycia, prania i wielu innych rzeczy. Problem jest w tym, że nie zawsze jesteśmy w stanie ją kontrolować. Wystarczą bardziej niż zwykle obfite opady deszczu i pojawiają się podtopienia.
Kolejną sprawą jest to, że wykorzystywane przez nas w życiu codziennym urządzenia tj. pralki, wirówki czy zmywarki są zawodne. Niewiele trzeba by pękł wężyk odprowadzający wodę, a kłopoty gotowe. Nie dość, że nasze mieszkanie „tonie” to jeszcze często zalewamy sąsiada. A koszty związane z pokryciem szkód są niestety wysokie.
Dlatego bardzo korzystnym rozwiązaniem jest ubezpieczenie mieszkania czy domu, właśnie na wypadek zalania. Jak się okazuje jednak, zalanie zalaniu nierówne. Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe w różny sposób definiują tę szkodę. Jeżeli więc „nasze zalanie” nie zgadza się z definicją, która figuruje w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), możemy mieć problem z uzyskaniem odszkodowania za szkody.
Wszystkie towarzystwa zwracają koszty poniesione w wyniku samoistnej awarii instalacji wodociągowej czy kanalizacyjnej lub związanych z opadami atmosferycznymi, ale różnie może być w przypadku zalania wodą ze stłuczonego akwarium.
Najczęstsza definicja „zalania” obejmuje skutki niezamierzonego i niekontrolowanego wydostania się wody, innych cieczy lub pary wodnej, wskutek:
uszkodzenia urządzeń sieci wodociągowej, kanalizacyjnej oraz grzewczej,
awarii urządzeń domowych takich jak pralki, wirówki, zmywarki,
cofnięcia się wody lub ścieków z urządzeń publicznej sieci kanalizacyjnej,
pozostawienia nie zamkniętego kranu lub innego zaworu w urządzeniach sieci wodociągowej, kanalizacyjnej oraz grzewczej,
działania osób trzecich (czyli zalania wodą lub też innym płynem).
Dodatkowo, w niektórych produktach, ochroną ubezpieczeniową objęte są także:
zalanie w wyniku opadów atmosferycznych w postaci deszczu, topniejącego śniegu lub gradu,
zalanie w wyniku samoczynnego uruchomienia się automatycznych instalacji gaśniczych (chyba, że miał miejsce pożar), próby, naprawy, przebudowy lub modernizacji tychże,
deszcz nawalny,
zalanie w wyniku stłuczenia i/lub uszkodzenia akwarium.
W związku z coraz częściej występującymi podtopieniami i powodziami, warto zwrócić uwagę na różne definicje tych zdarzeń. W terminologii ubezpieczeniowej zalania oznaczają np. wydostanie się wody z instalacji kanalizacyjnej, pęknięcie rury czy też zalanie wodą pochodzącą z odpadów atmosferycznych. Podtopienia – to zalanie terenów w wyniku dużych opadów deszczu, spływu wody po powierzchni gruntu lub przesiąkania wałów podczas powodzi. Powódź natomiast, jak podają ubezpieczyciele, to zalanie terenów w następstwie podniesienia się poziomu wód. Powódź wielu ubezpieczycieli traktuje jako odrębne ryzyko, wymagające objęcia dodatkową ochroną.
Dla uniknięcia przykrych niespodzianek warto więc czytać OWU i spać spokojnie.
BernardFryc
BernardFryc, 15.07.2014r., 11:58:57
Po osuszeniu dobrze jeszcze jest wyozonować całe mieszkanie, zlikwiduje to całe cholerstwo unoszące się w powietrzu. Pamiętam, jak mi sąsiad kiedyś zalał mieszkanie, wysuszyłem je ale grzyb wylazł mi na ścianach, musiałem właśnie wyozonować całe mieszkanie ( pomogli mi w tym panowie z airozone). Zabieg nadal jest mało popularny w Polsce, ale warto go wykonywać regularnie, poprawia komfort życia.
Krzysztof37
Krzysztof37, 22.03.2016r., 11:50:47
A koszt takiego ozonowania to ile mniej więcej (jakoś na m2 się liczy)?
Bartek
Bartek, 18.05.2016r., 09:17:40
Tak to się kończy, jak się buduje na terenach zalewowych...
Drymat Polska
Drymat Polska, 30.11.2016r., 12:45:27
W razie jakichkolwiek pytań zachęcam do kontaktu z nami - Oferujemy bezpłatne pomiary wilgoci oraz ekspertyzę. Zajmujemy się kompleksowo tematem osuszania od wielu lat, znamy temat od podszewki. W niektórych przypadkach wystarczą proste rozwiązania w innych trzeba zastosować specjalistyczny sprzęt.
Zachęcam do kontaktu z nami w razie jakichkolwiek pytań poprzez stronę www.drymat.pl/kontakt pomożemy :)
Pozdrawiamy,
Zespół Drymat
hydki
hydki, 28.01.2019r., 08:50:00
Beznadziejny artykuł, to że po zalaniu trzeba osuszyć mieszkanie wie chyba każdy, podalibyście konkrety jak to mieszkanie osuszyć
Ogrodzenia panelowe stawiają zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i zarządcy obiektów zamieszkania zbiorowego, ale nie tylko – sprawdzają się też do obiektów firmowych, przemysłowych i użyteczności...
Ogrodzenia panelowe stawiają zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i zarządcy obiektów zamieszkania zbiorowego, ale nie tylko – sprawdzają się też do obiektów firmowych, przemysłowych i użyteczności publicznej. Są po prostu uniwersalne, ale to nie jest ich jedyna zaleta. Modułowe ogrodzenia panelowe wyróżniają się niezwykle prostym montażem i innymi walorami użytkowymi, które opisujemy w dzisiejszym artykule.
Wiaty śmietnikowe produkowane przez firmę Polskie Pojemniki są zaprojektowane z dbałością o estetykę i detale. Producent zadbał o komfort i bezpieczeństwo użytkowników, stawiając na trwałe i nowoczesne...
Wiaty śmietnikowe produkowane przez firmę Polskie Pojemniki są zaprojektowane z dbałością o estetykę i detale. Producent zadbał o komfort i bezpieczeństwo użytkowników, stawiając na trwałe i nowoczesne rozwiązania.
Z zastępcą prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych w Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Zielonej Górze, Tomaszem Kasprzyszakiem, o zarządzaniu projektami i inwestycjach w zasobach spółdzielni...
Z zastępcą prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych w Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Zielonej Górze, Tomaszem Kasprzyszakiem, o zarządzaniu projektami i inwestycjach w zasobach spółdzielni rozmawia Agnieszka Szylkin.
Skóra to największy narząd ludzkiego ciała. Nic więc dziwnego, że jest to sfera, której dotykają różne schorzenia, choroby i nieprawidłowości. Do takich schorzeń należy trądzik różowaty, na który cierpi...
Skóra to największy narząd ludzkiego ciała. Nic więc dziwnego, że jest to sfera, której dotykają różne schorzenia, choroby i nieprawidłowości. Do takich schorzeń należy trądzik różowaty, na który cierpi duża część populacji. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny występowania trądziku różowatego i podpowiadamy, jak z nim walczyć.
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały...
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
Jesteś w trakcie organizowania ślubu i właśnie zaczynasz szukać odpowiednich zaproszeń ślubnych? Jak wybrać zaproszenia ślubne? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
Jesteś w trakcie organizowania ślubu i właśnie zaczynasz szukać odpowiednich zaproszeń ślubnych? Jak wybrać zaproszenia ślubne? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
Pranie, suszenie, prasowanie – trzy nieodłączne czynności, które choć nie należą do najprzyjemniejszych, trudno od nich uciec. Każdy, kto odkładał pranie w nieskończoność, wie, że spędzanie weekendu przy...
Pranie, suszenie, prasowanie – trzy nieodłączne czynności, które choć nie należą do najprzyjemniejszych, trudno od nich uciec. Każdy, kto odkładał pranie w nieskończoność, wie, że spędzanie weekendu przy sortowaniu, suszeniu i prasowaniu swoich ubrań nie jest niczym przyjemnym. To czasochłonne zajęcie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę czas schnięcia rozwieszonych ubrań. Czy istnieje lepsze rozwiązanie? Dowiedz się, jak tradycyjną suszarkę na pranie może zastąpić pewna pralko-suszarka.
Żyjemy w czasach, w których większość z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Gdy, wychodząc z domu, zapomnimy o telefonie, odczuwamy pewien niepokój - w sytuacji podbramkowej nie możemy się skontaktować...
Żyjemy w czasach, w których większość z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Gdy, wychodząc z domu, zapomnimy o telefonie, odczuwamy pewien niepokój - w sytuacji podbramkowej nie możemy się skontaktować z bliskimi czy też współpracownikami, nie możemy wezwać taksówki, sprawdzić, jak dojechać w dane miejsce, krótko mówiąc - nie możemy skorzystać z internetu, gdy tego potrzebujemy. Smartfon stał się nie tylko naszym telefonem, ale i zegarkiem, aparatem fotograficznym, kamerą, notatnikiem, mapą,...
ECFanGrid to niezawodny system kilku współpracujących równolegle energooszczędnych wentylatorów napędzanych silnikami EC, umożliwiający modernizację istniejących central wentylacyjnych wyposażonych w starego...
ECFanGrid to niezawodny system kilku współpracujących równolegle energooszczędnych wentylatorów napędzanych silnikami EC, umożliwiający modernizację istniejących central wentylacyjnych wyposażonych w starego typu wentylatory z przekładnią pasową lub napędem bezpośrednim.
Od ponad roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczona dostępność niektórych źródeł energii oraz rosnące ceny. W wielu przypadkach...
Od ponad roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczona dostępność niektórych źródeł energii oraz rosnące ceny. W wielu przypadkach inwestorzy nie mogą skorzystać z gazu ziemnego, ponieważ nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego albo ich zapotrzebowanie na energię przewyższa możliwości przesyłowe istniejącej sieci. Dodatkowo, część inwestorów nie chce korzystać z gazu ziemnego z sieci z uwagi na jego cenę i brak przejrzystości...
Szacuje się, że w Polsce funkcjonuje kilka milionów wspólnot mieszkaniowych. Bez względu na to, że nie mają osobowości prawnej, wspólnoty mogą otwierać konta w banku, zakładać lokaty lub wziąć kredyt....
Szacuje się, że w Polsce funkcjonuje kilka milionów wspólnot mieszkaniowych. Bez względu na to, że nie mają osobowości prawnej, wspólnoty mogą otwierać konta w banku, zakładać lokaty lub wziąć kredyt. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze konta i jakie kryteria są ważne?
Działania zapobiegawcze i naprawcze powinny być priorytetem w procesie utrzymania budynku, a ich celem przedłużanie żywotności istniejącego systemu rur kanalizacyjnych – uważa Dariusz Szpytma z firmy Kan-Fix,...
Działania zapobiegawcze i naprawcze powinny być priorytetem w procesie utrzymania budynku, a ich celem przedłużanie żywotności istniejącego systemu rur kanalizacyjnych – uważa Dariusz Szpytma z firmy Kan-Fix, która może pochwalić się już ponad 20-letnim doświadczeniem w pracach kanalizacyjnych.
W polskim prawie mianem nieruchomości określa się wydzielone obszary, które stanowią czyjąś własność – czyli grunty, budynki trwale z nimi związane oraz wydzielone części budynków. Wyróżniamy zatem nieruchomości...
W polskim prawie mianem nieruchomości określa się wydzielone obszary, które stanowią czyjąś własność – czyli grunty, budynki trwale z nimi związane oraz wydzielone części budynków. Wyróżniamy zatem nieruchomości ziemskie, budynkowe oraz lokalowe, których użytkowanie, zakup i zbywanie oraz szereg bardziej skomplikowanych czynności prawnych reguluje prawo nieruchomości zawarte w wielu źródłach. Przeważa tu kodeks cywilny, a uzupełniają go liczne ustawy m.in. z zakresu budownictwa, ksiąg wieczystych...
Liczba energooszczędnych budynków w Polsce stale rośnie. Konieczne są modernizacje istniejących już nieruchomości, aby przystosować je do norm prawnych i ekologicznych wymogów. Jak zrobić to w sposób ekonomiczny?...
Liczba energooszczędnych budynków w Polsce stale rośnie. Konieczne są modernizacje istniejących już nieruchomości, aby przystosować je do norm prawnych i ekologicznych wymogów. Jak zrobić to w sposób ekonomiczny? Na co w tym zakresie mogą liczyć wspólnoty mieszkaniowe?
Elewacjom szkodzi nadmiar wilgoci. Zazwyczaj sięga się wtedy po aktywne środki powłokowe i hydrofobowe, czyli farby i impregnaty. Wspomagająco działają nasadzenia roślinności pnącej oraz technologie oparte...
Elewacjom szkodzi nadmiar wilgoci. Zazwyczaj sięga się wtedy po aktywne środki powłokowe i hydrofobowe, czyli farby i impregnaty. Wspomagająco działają nasadzenia roślinności pnącej oraz technologie oparte o urządzenia wykorzystujące zjawiska elektrofizyczne, w tym elektroosmozę.
Osuszanie budynków jest konieczne w sytuacji, gdy mamy do czynienia z dużym zalaniem. Podjęcie właściwych decyzji pozwoli Ci na zmniejszenie rozmiarów szkody i szybki powrót do normalności. Prawidłowa...
Osuszanie budynków jest konieczne w sytuacji, gdy mamy do czynienia z dużym zalaniem. Podjęcie właściwych decyzji pozwoli Ci na zmniejszenie rozmiarów szkody i szybki powrót do normalności. Prawidłowa i szybka ocena stanu technicznego zalanego budynku, pozwala na dobór odpowiedniej technologii osuszania. Proces naturalnego osuszania murów, stropów i posadzek jest długotrwały i rzadko przynosi oczekiwane rezultaty. Może natomiast prowadzić do powstawania niebezpiecznych zagrzybień oraz postępującego...
Przez osuszanie należy rozumieć zespół czynności/działań, których podjęcie skutkuje usunięciem nadmiaru wilgoci z przegrody. To jest jednoznaczne, ale mniej jednoznaczne jest określenie, czy każde...
Przez osuszanie należy rozumieć zespół czynności/działań, których podjęcie skutkuje usunięciem nadmiaru wilgoci z przegrody. To jest jednoznaczne, ale mniej jednoznaczne jest określenie, czy każde działanie można zaklasyfikować jako osuszanie. Czy są to tylko działania stricte usuwające wilgoć ze ściany (np. za pomocą osuszaczy), czy też takie, które skutkują odcięciem dopływu wilgoci, czego rezultatem jest wysychanie przegrody. Stąd spotkać można różnorodne kryteria podziału metod osuszania,...
Patrząc na budynki mimo woli je oceniamy. Jedne nam się podobają, inne nie. Istotnym elementem tej oceny jest wygląd elewacji, która stanowi niejako „twarz" budynku. Jeśli elewacja nie ma widocznych uszkodzeń,...
Patrząc na budynki mimo woli je oceniamy. Jedne nam się podobają, inne nie. Istotnym elementem tej oceny jest wygląd elewacji, która stanowi niejako „twarz" budynku. Jeśli elewacja nie ma widocznych uszkodzeń, jest cała i czysta, a jej kolorystyka odpowiada naszym gustom, uznajemy, że budynek jest zadbany i ładny. I taka jest większość budynków wokół nas.
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków wielorodzinnych uzależnieni są od skutecznych działań zarządców...
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków wielorodzinnych uzależnieni są od skutecznych działań zarządców i od nich oczekują pomocy.
W eksploatacji garażu podziemnego ważna jest likwidacja stanów zawilgocenia ścian, stropów i posadzek oraz gromadzenia się wody. Autor podpowiada jak postępować w takich przypadkach.
W eksploatacji garażu podziemnego ważna jest likwidacja stanów zawilgocenia ścian, stropów i posadzek oraz gromadzenia się wody. Autor podpowiada jak postępować w takich przypadkach.
Nagle pękła mi rura z gorącą wodą w mieszkaniu. Woda szybko zalewała kolejne pomieszczenia, rozlewała się na parkiety, a para rozniosła wilgoć na ściany. Co mam robić?
Nagle pękła mi rura z gorącą wodą w mieszkaniu. Woda szybko zalewała kolejne pomieszczenia, rozlewała się na parkiety, a para rozniosła wilgoć na ściany. Co mam robić?
Może się wydawać, że nieprzyjemny zapach, nieestetyczny wygląd czy zbyt niska temperatura to najgorsze, co może nas spotkać w zawilgoconym mieszkaniu. Jednak jest coś gorszego. Mianowicie utrzymująca się...
Może się wydawać, że nieprzyjemny zapach, nieestetyczny wygląd czy zbyt niska temperatura to najgorsze, co może nas spotkać w zawilgoconym mieszkaniu. Jednak jest coś gorszego. Mianowicie utrzymująca się wilgoć w murach budynku przyczynia się do pogorszenia naszego zdrowia. Miejsca ciepłe i wilgotne są doskonałym środowiskiem dla rozwoju grzybów i pleśni, a przebywanie w ich towarzystwie prowadzi do różnego rodzaju dolegliwości, infekcji i chorób.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.