#GorącaLinia – opodatkowanie urządzeń technicznych w budynku

Pytanie:
czy urządzenia techniczne znajdujące się w budynku są opodatkowane?
Zobacz także
Aneta Mościcka Opodatkowanie przychodów z najmu połowy nieruchomości biurowej

Właściciel połowy nieruchomości biurowej może opodatkować przychody z najmu jako najem prywatny – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Właściciel połowy nieruchomości biurowej może opodatkować przychody z najmu jako najem prywatny – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Redakcja Opodatkowanie najmu – czy rząd pomoże?

Rząd zamierza wprowadzić pewną zmianę, która ma sprawić, że opodatkowanie najmu będzie nieco prostszą kwestią dla właścicieli mieszkań i domów. Obecnie obowiązujące prawo budzi wiele wątpliwości. Wbrew...
Rząd zamierza wprowadzić pewną zmianę, która ma sprawić, że opodatkowanie najmu będzie nieco prostszą kwestią dla właścicieli mieszkań i domów. Obecnie obowiązujące prawo budzi wiele wątpliwości. Wbrew pozorom, nie chodzi jednak o precyzyjne rozgraniczenie pomiędzy najmem prywatnym oraz najmem firmowym.
Aneta Mościcka Opodatkowanie nieruchomości po zlikwidowaniu firmy

Podatnik, który początkowo wynajmował nieruchomość w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, po zakończeniu prowadzenia tej działalności może opodatkować najem tej nieruchomości ze stawką zryczałtowaną...
Podatnik, który początkowo wynajmował nieruchomość w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, po zakończeniu prowadzenia tej działalności może opodatkować najem tej nieruchomości ze stawką zryczałtowaną 8,5%.
Odpowiedź:
Tak. Urządzenia techniczne znajdujące się w budynku i instalacje wewnętrzne, zapewniające wykorzystywanie tego budynku zgodnie z przeznaczeniem, opodatkowane są wraz z tym budynkiem. Nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Są częścią budynku dla potrzeb przepisów podatkowych. Tym samym, sporne obiekty, jeżeli znajdują się wewnątrz budynku, oceniane przez pryzmat urządzeń technicznych lub instalacji, nie mogą być uważane za odrębne budowle.
Stanowią w takim przypadku elementy budynku, zgodnie z jego definicją jako obiektu budowlanego, a tym samym nie mogą stanowić budowli.
Istniejące w budynku instalacje gazowe, elektroenergetyczne, wodociągowe, telekomunikacyjne, kanalizacyjne stanowią zatem część budynku jako obiektu budowlanego, a nie część sieci (budowli), do której muszą być (aby działać) przyłączone.
Przyłącze, która umożliwia połączenie sieci wewnętrznej i zewnętrznej i znajduje się poza budynkiem (a więc nie jest urządzeniem technicznym stanowiącym część budynku) będzie natomiast urządzeniem budowlanym w rozumieniu przepisów prawa budowlanego i budowlą w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Sieć techniczna pozostająca poza budynkiem stanowić będzie odrębną od budynku budowlę zarówno w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, jak i przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Podstawa prawna:
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2019 r. poz. 1170 ze zm.)