administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

FIRMA BMETERS BMETERS POLSKA na Seminariach Rynku Nieruchomości

BMETERS POLSKA na Seminariach Rynku Nieruchomości BMETERS POLSKA na Seminariach Rynku Nieruchomości

BMETERS POLSKA bierze udział w Seminariach Rynku Nieruchomości organizowanych przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami.

BMETERS POLSKA bierze udział w Seminariach Rynku Nieruchomości organizowanych przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami.

FIRMA BMETERS Jak rozliczyć ciepło w sytuacji, gdy ciepłomierz uległ awarii

Jak rozliczyć ciepło w sytuacji, gdy ciepłomierz uległ awarii Jak rozliczyć ciepło w sytuacji, gdy ciepłomierz uległ awarii

Czasami zdarza się, że ciepłomierz nie nalicza prawidłowo. Przyczyną błędnych pomiarów mogą być zatrzymanie przetwornika przepływu z powodu nagromadzenia się zanieczyszczeń, uszkodzenie mechaniczne, nieprawidłowy...

Czasami zdarza się, że ciepłomierz nie nalicza prawidłowo. Przyczyną błędnych pomiarów mogą być zatrzymanie przetwornika przepływu z powodu nagromadzenia się zanieczyszczeń, uszkodzenie mechaniczne, nieprawidłowy montaż czy nieprawidłowy dobór urządzenia.

FIRMA BMETERS Ciepło i tanio, czyli jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu

Ciepło i tanio, czyli jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu Ciepło i tanio, czyli jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu

Racjonalne gospodarowanie energią pozwala obniżyć opłaty. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad, by zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania nawet o 40%.

Racjonalne gospodarowanie energią pozwala obniżyć opłaty. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad, by zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania nawet o 40%.

Przetwornikowe ABC

Przetwornikowe ABC

Przetwornikowe ABC

Dzisiejsza technika pomiarowa oferuje nam szereg urządzeń służących do pomiaru natężeń przepływu. Na jakie się zdecydować? Na co zwrócić uwagę? Jak nie przepłacić?

Skupiając się tylko na typach przetworników przepływów stosowanych przy pomiarach ciepła przybliżona będzie ich budowa, zasada działania oraz cechy charakterystyczne. Naświetlone zostanie również znaczenie pewnych czynników często pomijanych przy doborze.

Wybierając przetwornik pomiarowy na ogół kierujemy się średnicą przyłączeniową oraz znanym natężeniem przepływu charakteryzującym rurociąg. Na podstawie tych informacji poszukujemy i ostatecznie, po uwzględnieniu ich ceny, dokonujemy wyboru optymalnego dla nas urządzenia.

Czy na pewno jest to optymalny wybór? Tak – ale dla wyżej wymienionych kryteriów. Jeśli spojrzymy na zagadnienie szerzej może się już okazać zupełnie inaczej.

Przepływomierze magnetyczne indukcyjne

Indukcyjne przetworniki są najdokładniejszym urządzeniem pomiarowym z omawianych tutaj. Taki przepływomierz zbudowany jest z izolowanego korpusu w postaci rury, umieszczonych na nim elektrod pomiarowych oraz magnesów wytwarzających pole magnetyczne. Płynący prąd o zmiennej biegunowości powoduje powstanie pola magnetycznego. Powstająca w płynącej cieczy siła elektromotoryczna i obecność prądów wirowych skutkuje spadkiem napięcia na elektrodach.

Spadek ten zależeć będzie od prędkości przepływu co przy znajomości pola przekroju poprzecznego pozwala określić jego chwilowe natężenia:

Q = k A U

gdzie: 
– stała wynikająca ze skalowania przetwornika, 
A – pole przekroju poprzecznego, 
U – napięcie przetwornika.

Prawo fizyczne określające relację pomiędzy natężeniem przepływu a polem przekroju poprzecznego rurociągu i prędkością przepływu zwane jest zasadą zachowania ciągłości strugi cieczy. To właśnie prawo stanowi fundament pomiarów przepływu i każdy z omawianych przetworników wykorzystuje tę zależność.

Bardzo istotną cechą tego typu przetworników pomiarowych jest stosunkowo niewielki wpływ na dokładność pomiaru, takich parametrów jak: gęstość cieczy, lepkość, zanieczyszczenia ciałami stałymi oraz zaburzenia przepływu. Czyni to ten przetwornik użytecznym wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia np. z substancjami żrącymi, mieszaninami cieczy i ciał stałych występującymi np. w starych instalacjach eksploatowanych od wielu lat.

Niewątpliwym minusem przetworników elektromagnetycznych jest ich stosunkowo wysoki koszt (w odniesieniu do przetworników mechanicznych) oraz zapotrzebowanie na energię elektryczną (np. konieczność wpięcia do sieci elektrycznej). Dodatkowo opomiarowana ciecz musi być przewodnikiem elektrycznym. Minimalny stopień przewodnictwa zależeć będzie od budowy samego przetwornika.

Przetwornik mechaniczny

Rozróżniamy dwa rodzaje przetworników mechanicznych – z pionową oraz z poziomą osią wirnika. Składają się one z korpusu, w którym osadzony jest ruchomy wirnik. Wirnik sprzęgnięty jest z kolei z układem zliczającym.

Przetworniki te wykorzystują energię prędkości strugi cieczy zamieniając ją na prędkość kątową wirnika. Jeśli pominiemy siły to zależność na prędkość wirnika będzie wyglądała następująco:

ω = V / rz

gdzie: 
rz to promień zastępczy wirnika.

Dla przetworników z osią poziomą znaczenie również będzie miał kąt pochylenia łopatek turbiny.

Przekształcając powyższe równanie uzyskuje się wartość chwilowej prędkości przepływu. Po podstawieniu zależność na chwilowe natężenie przepływu wygląda następująco:

Q = V A = ω rz A

gdzie: 
A jest polem przekroju poprzecznego.

W przetwornikach mechanicznych z pionową osią wirnika, dla małych przepływów, problemem jest uzyskanie wystarczająco dużego momentu napędowego przy niskich prędkościach przepływu. Moment napędowy musi być większy od sumy momentów oporów ruchu samego wirnika, oporów tarcia liczydła oraz oporów hydraulicznych.

Rozwiązaniem tego problemu jest odpowiednie dobranie średnic kanałów dolotowych (wraz ze zmniejszeniem przekroju poprzecznego rośnie prędkość cieczy) oraz całkowite wyeliminowanie mechanicznego liczydła. Eliminację tą uzyskuje się dzięki zastosowaniu np. nadajnika impulsów elektrycznych.

Przejście w pobliżu cewki nadajnika elementu ferromagnetycznego indukuje w nim impuls – ilość tych przejść na jednostkę przepływu określa czułość urządzenia (impulsowanie), wyrażone najczęściej jako [imp./l]. Impulsy trafiają do urządzenia zliczającego, które z kolei przelicza je na jednostkę przepływu.

Przetworniki mechaniczne są wrażliwe na zaburzenia przepływu – doprowadzić mogą do sporego błędu pomiaru. Stąd wynika konieczność stosowania odcinków prostych przed i za przetwornikiem. Zabrudzenie medium grzewczego jest również kryterium ograniczającym zastosowanie przetworników mechanicznych. Osady wewnątrz korpusu mogą doprowadzić do przedwczesnego uszkodzenia łożyska oraz wzrostu spadku ciśnienia.

Do zalet mechanicznych przetworników należeć więc będą:

  • bardzo niski koszt (w odniesieniu do pozostałych dwóch przepływomierzy),
  • dobre własności metrologiczne,
  • brak konieczności zasilania energią elektryczną co wydłuża czas „życia” baterii ciepłomierza.

Wadami na pewno są:

  • wrażliwość na zanieczyszczenia
  • duża wrażliwość zaburzenia przepływu

Przetworniki ultradźwiękowe

Zasada działania tego typu przetworników opiera się na efekcie Dopplera. Wartość chwilowego natężenia przepływu przetwornik określa wysyłając naprzemiennie falę dźwiękową, raz zgodnie z kierunkiem przepływu, raz przeciwnie. Przy braku przepływu czasy przejścia fal w obu kierunkach są równe.

W przypadku wystąpienia przepływu czas przejścia fali w kierunku przeciwnym będzie dłuższy aniżeli czas przejścia fali o zgodnym kierunku. Zmierzona różnica w czasie jest proporcjonalna do prędkości przepływu.

Objętościowy udział, przekraczający około 3%, cząstek stałych oraz pęcherzy gazowych doprowadza do błędu pomiarowego na skutek zmiany prędkości oraz kierunku fali dźwiękowej.

Zalety:

  • pomiar niezależny od temperatury i ciśnienia,
  • wysoka niezawodność.

Wady:

  • wysoki koszt,
  • ograniczenie stosowania przy zabrudzonych/zagazowanych cieczach,
  • konieczność zasilania energią elektryczną.

Na co zwrócić uwagę?

Doświadczenia w dziedzinie eksploatacji obiektów technicznych wykazują zależność pomiędzy zawodnością a warunkami użytkowania. Zły stan rurociągu oraz zanieczyszczone medium może doprowadzić do błędów pomiarowych oraz przedwczesnego zużycia przetwornika.

Również obecność substancji obcych rozpuszczonych w medium, poprzez ich osiadanie na przetworniku bądź utleniające własności, może destrukcyjnie wpły­nąć na poprawność funkcjonowania urządzenia.

Sposób ukształtowania rurociągu na odcinku, na którym znajdować się będzie przetwornik również może odbić się negatywnie na jego dokładności. Niektóre typy przepływomierzy są praktycznie niewrażliwe na zaburzenia przepływu wywołane ukształtowaniem rurociągu, dla niektórych natomiast może to mieć kluczowe znaczenie.

Ukształtowanie rurociągu, w akumulacji z kształtem komory pomiarowej przetwornika, może doprowadzić w skrajnym przypadku do zjawiska kawitacji, które z pewnością doprowadzi do uszkodzenia urządzenia.

Dobierając przepływomierz należy także wziąć po uwagę naturę samego medium ciepłowniczego/chłodniczego – czy jest to np. woda czy rozwór z glikolem.

Wybór przetwornika jest niewątpliwie zawiłą funkcją wielu zmiennych zależnych od warunków użytkowania, konstrukcji samego urządzenia, ceny jednostkowej i wielu innych czynników. Niestety nie istnieją rozwiązania uniwersalne i całkowicie rozwiązujące problem doboru przetwornika przepływu do ciepłomierzy.

Literatura

  1. Edmund Romer, Miernictwo przemysłowe, Warszawa, PWN, 1978 r.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

DomBest Twój zdalny zespół księgowy!

Twój zdalny zespół księgowy! Twój zdalny zespół księgowy!

Czy czujesz się zagubiony w gąszczu obowiązków związanych z księgowością nieruchomości? Ciągłe zmiany przepisów, skomplikowane rozliczenia i rosnące oczekiwania mieszkańców mogą spędzać Ci sen z powiek....

Czy czujesz się zagubiony w gąszczu obowiązków związanych z księgowością nieruchomości? Ciągłe zmiany przepisów, skomplikowane rozliczenia i rosnące oczekiwania mieszkańców mogą spędzać Ci sen z powiek. DomBest staje u Twego boku, oferując kompleksowe rozwiązania w zakresie księgowości, które pozwolą Ci skupić się na tym, co najważniejsze - rozwoju Twojej działalności.

ECO24 Top 10 eleganckich stacji do segregacji odpadów

Top 10 eleganckich stacji do segregacji odpadów Top 10 eleganckich stacji do segregacji odpadów

Selektywna zbiórka śmieci w przestrzeni publicznej i wewnątrz budynków to nie chwilowy trend. Zgodnie z obowiązującym prawem stanowi jeden z podstawowych obowiązków każdego z nas. Pozwala bowiem ograniczyć...

Selektywna zbiórka śmieci w przestrzeni publicznej i wewnątrz budynków to nie chwilowy trend. Zgodnie z obowiązującym prawem stanowi jeden z podstawowych obowiązków każdego z nas. Pozwala bowiem ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, zwiększa procent odzyskiwania odpadów i umożliwia redukcję gazów cieplarnianych.

Manage Prosta Spółka Akcyjna Konfiguracja Systemu CRM do Zarządzania Nieruchomościami

Konfiguracja Systemu CRM do Zarządzania Nieruchomościami Konfiguracja Systemu CRM do Zarządzania Nieruchomościami

W dynamicznym świecie biznesowym, który nas otacza, gdzie tempo pracy jest szybkie, a konkurencja zacięta, skuteczne zarządzanie wymaga nowoczesnych narzędzi. Systemy CRM (Customer Relationship Management)...

W dynamicznym świecie biznesowym, który nas otacza, gdzie tempo pracy jest szybkie, a konkurencja zacięta, skuteczne zarządzanie wymaga nowoczesnych narzędzi. Systemy CRM (Customer Relationship Management) stają się kluczowym elementem w efektywnym zarządzaniu nieruchomościami, umożliwiając profesjonalne kontrolowanie tego co dzieje się w Twojej firmie. Jednak, aby maksymalnie wykorzystać potencjał systemu CRM w branży nieruchomości, konieczne jest szybkie i efektywne dostosowanie go do konkretnych...

XTB Polska Czym jest ETF?

Czym jest ETF? Czym jest ETF?

Wiele osób, które myśli o rozpoczęciu przygody z inwestowaniem, ma jeden podstawowy problem. Nawet jeśli już założą konto maklerskie i poświęcą czas na naukę, przychodzi czas na podjęcie decyzji inwestycyjnej....

Wiele osób, które myśli o rozpoczęciu przygody z inwestowaniem, ma jeden podstawowy problem. Nawet jeśli już założą konto maklerskie i poświęcą czas na naukę, przychodzi czas na podjęcie decyzji inwestycyjnej. Teraz jednak ta bariera znacznie się zmniejsza dzięki ETF-om. Czym jest ETF? I dlaczego warto rozważyć inwestycję w ETF?

Grupa Warta Co oprócz mienia warto ubezpieczyć we wspólnocie?

Co oprócz mienia warto ubezpieczyć we wspólnocie? Co oprócz mienia warto ubezpieczyć we wspólnocie?

Wspólnoty mieszkaniowe stanowią fundament zarządzania nieruchomościami wielorodzinnymi w Polsce. Są one nieodłącznym elementem krajobrazu mieszkaniowego, zapewniającym efektywne administrowanie wspólnymi...

Wspólnoty mieszkaniowe stanowią fundament zarządzania nieruchomościami wielorodzinnymi w Polsce. Są one nieodłącznym elementem krajobrazu mieszkaniowego, zapewniającym efektywne administrowanie wspólnymi częściami budynków i terenów przyległych. Statystyki dotyczące wspólnot mieszkaniowych podkreślają ich znaczenie w naszym kraju.

Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o.o. Przyszłość zarządzania energią i ciepłem w budynkach, czyli jak sprostać wymaganiom prawnym i przyspieszyć transformację energetyczną

Przyszłość zarządzania energią i ciepłem w budynkach, czyli jak sprostać wymaganiom prawnym i przyspieszyć transformację energetyczną Przyszłość zarządzania energią i ciepłem w budynkach, czyli jak sprostać wymaganiom prawnym i przyspieszyć transformację energetyczną

Rozmowa z Piotrem Sprzączakiem, dyrektorem ds. rozwoju, członkiem zarządu Veolia ESCO, o przyszłości zarządzania energią i ciepłem w budynkach.

Rozmowa z Piotrem Sprzączakiem, dyrektorem ds. rozwoju, członkiem zarządu Veolia ESCO, o przyszłości zarządzania energią i ciepłem w budynkach.

Sabina Augustynowicz Kontrowersje wokół rozliczania kosztów ciepła

Kontrowersje wokół rozliczania kosztów ciepła Kontrowersje wokół rozliczania kosztów ciepła

Debata redakcyjna na temat rozliczania kosztów mediów, wiarygodności odczytów i sposobów na ich uwiarygodnienie z udziałem: Jolanty Janasik – prezydenta Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych...

Debata redakcyjna na temat rozliczania kosztów mediów, wiarygodności odczytów i sposobów na ich uwiarygodnienie z udziałem: Jolanty Janasik – prezydenta Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych (online); Andrzeja Rajkiewicza z Narodowej Agencji Poszanowania Energii (online); Wojciecha Koniecznego – szkoleniowca, zarządcy, biegłego sądowego; Jacka Janasa – prezesa Polskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości i biegłego sądowego; Krzysztofa Cichowskiego – eksperta w dziedzinie...

Redakcja news Zasady montażu podzielników ciepła uregulowane

Zasady montażu podzielników ciepła uregulowane Zasady montażu podzielników ciepła uregulowane

Pod koniec grudnia 2021 roku weszło w życie nowe rozporządzenie regulujące zasady montażu podzielników ciepła w budynkach. Jedną z regulacji jest określenie maksymalnej i minimalnej opłaty za ciepło w...

Pod koniec grudnia 2021 roku weszło w życie nowe rozporządzenie regulujące zasady montażu podzielników ciepła w budynkach. Jedną z regulacji jest określenie maksymalnej i minimalnej opłaty za ciepło w przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania. Nowe przepisy określają również zasady, według których należy ocenić czy montaż podzielników ciepła w danej nieruchomości jest opłacalny.

Redakcja Będzie obowiązkowy montaż urządzeń do rozliczania CO i CWU

Będzie obowiązkowy montaż urządzeń do rozliczania CO i CWU Będzie obowiązkowy montaż urządzeń do rozliczania CO i CWU

Dnia 7 maja 2021 r. ustawa o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw (Dz. U. 2021 poz. 868). Tą ustawą zmienione zostały także przepisy...

Dnia 7 maja 2021 r. ustawa o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw (Dz. U. 2021 poz. 868). Tą ustawą zmienione zostały także przepisy art. 45a Prawa energetycznego, implementujące postanowienia art. 9a –11a Dyrektywy 2018/2002/UE w sprawie efektywności energetycznej. Na uwagę zasługują zmienione przepisy art. 45a, wprowadzające obowiązek montażu urządzeń do rozliczania kosztów c.o. oraz kosztów CWU, czyli ciepłomierzy, podzielników...

FIRMA BMETERS Zasady rozliczenia zużycia ciepła - wywiad z Mariuszem Sobczykiem, dyrektorem ds. rozliczeń w firmie BMETERS Polska.

Zasady rozliczenia zużycia ciepła - wywiad z Mariuszem Sobczykiem, dyrektorem ds. rozliczeń w firmie BMETERS Polska. Zasady rozliczenia zużycia ciepła - wywiad z Mariuszem Sobczykiem, dyrektorem ds. rozliczeń w firmie BMETERS Polska.

Wywiad z Mariuszem Sobczykiem, dyrektorem ds. rozliczeń w firmie BMETERS Polska

Wywiad z Mariuszem Sobczykiem, dyrektorem ds. rozliczeń w firmie BMETERS Polska

FIRMA BMETERS W trosce o właściwy pomiar - zintegrowane systemy opomiarowania, rozliczeń oraz zdalnego odczytu

W trosce o właściwy pomiar - zintegrowane systemy opomiarowania, rozliczeń oraz zdalnego odczytu W trosce o właściwy pomiar - zintegrowane systemy opomiarowania, rozliczeń oraz zdalnego odczytu

Gwarancją prawidłowego rozliczenia ponoszonych kosztów jest odpowiedni wybór urządzeń służących do opomiarowania mediów. Celem BMETERS Polska jest zapewnienie klientom szerokiej gamy, wysokiej jakości...

Gwarancją prawidłowego rozliczenia ponoszonych kosztów jest odpowiedni wybór urządzeń służących do opomiarowania mediów. Celem BMETERS Polska jest zapewnienie klientom szerokiej gamy, wysokiej jakości produktów - wodomierzy, ciepłomierzy i podzielników kosztów ciepła.

Agnieszka Stec-Bielak Regulamin rozliczenia kosztów ciepła a Prawo energetyczne

Regulamin rozliczenia kosztów ciepła a Prawo energetyczne Regulamin rozliczenia kosztów ciepła a Prawo energetyczne

Regulamin rozliczenia kosztów ciepła stanowi obligo. Musi mieć go każda nieruchomość. Za jego przygotowanie i wdrożenie odpowiada zarząd nieruchomości. Coraz częściej jednak pojawiają się kontrowersje...

Regulamin rozliczenia kosztów ciepła stanowi obligo. Musi mieć go każda nieruchomość. Za jego przygotowanie i wdrożenie odpowiada zarząd nieruchomości. Coraz częściej jednak pojawiają się kontrowersje wokół zapisów regulaminów, pozostających czasami w sprzeczności z obowiązującymi przepisami różnych ustaw.

Paweł Puch Kto odpowiada za zawory przy wodomierzach

Kto odpowiada za zawory przy wodomierzach Kto odpowiada za zawory przy wodomierzach

Kto odpowiada za zawory przy wodomierzach lokalowych we wspólnocie mieszkaniowej? Czy należą one do lokalu, czy do nieruchomości wspólnej?

Kto odpowiada za zawory przy wodomierzach lokalowych we wspólnocie mieszkaniowej? Czy należą one do lokalu, czy do nieruchomości wspólnej?

Paweł Puch Kto odpowiada za zawory przy wodomierzach?

Kto odpowiada za zawory przy wodomierzach? Kto odpowiada za zawory przy wodomierzach?

Kto odpowiada za zawory przy wodomierzach mieszkaniowych, które odcinają wodę do mieszkania w budynku wielorodzinnym?

Kto odpowiada za zawory przy wodomierzach mieszkaniowych, które odcinają wodę do mieszkania w budynku wielorodzinnym?

dr hab. inż. Mariusz Adamski, dr inż. Piotr Rynkowski Należność za ogrzewanie mieszkania odpowiadająca zużyciu ciepła

Należność za ogrzewanie mieszkania odpowiadająca zużyciu ciepła Należność za ogrzewanie mieszkania odpowiadająca zużyciu ciepła

Pomimo prawidłowego montażu i rozmieszczenia podzielników sposób naliczenia należności za ogrzewanie bywa wadliwy, gdyż nie odpowiada rzeczywistemu zużyciu ciepła na ogrzewanie. Przyczynami tego są: brak...

Pomimo prawidłowego montażu i rozmieszczenia podzielników sposób naliczenia należności za ogrzewanie bywa wadliwy, gdyż nie odpowiada rzeczywistemu zużyciu ciepła na ogrzewanie. Przyczynami tego są: brak analizy danych oraz opłat z całego budynku i brak ich korekty. Wartości jednostek ciepła powinny być korygowane, a należności za ogrzewanie wyznaczane w sposób właściwy, zgodny z aktualną wiedzą techniczną.

FIRMA BMETERS Jak dokonać rozliczenia w przypadku niesprawności technicznej wodomierza?

Jak dokonać rozliczenia w przypadku niesprawności technicznej wodomierza? Jak dokonać rozliczenia w przypadku niesprawności technicznej wodomierza?

Na wniosek zarządcy przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek sprawdzić prawidłowość działania wodomierza głównego, jeśli ten okaże się niesprawny technicznie. Jeśli wodomierz rzeczywiście...

Na wniosek zarządcy przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek sprawdzić prawidłowość działania wodomierza głównego, jeśli ten okaże się niesprawny technicznie. Jeśli wodomierz rzeczywiście okaże się wadliwy jest to bezpłatne, ale w przypadku, gdy kontrola nie potwierdzi zgłoszonych zastrzeżeń, zarządca pokrywa jej koszty.

Agnieszka Zygmunt Prawo a podzielniki ciepła w budynkach wielolokalowych

Prawo a podzielniki ciepła w budynkach wielolokalowych

Zgodnie z Rozporządzeniem z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w budynkach ogrzewanych z sieci lub kotłowni „...powinny znajdować się...

Zgodnie z Rozporządzeniem z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w budynkach ogrzewanych z sieci lub kotłowni „...powinny znajdować się urządzenia (…) umożliwiające indywidualne rozliczanie kosztów ogrzewania poszczególnych mieszkań lub lokali użytkowych”. Używane są tu dwa rodzaje urządzeń - podzielniki kosztów i ciepłomierze. W niniejszym artykule omówimy funkcjonalności i prawne uwarunkowania tych pierwszych.

Paweł Puch Rozliczanie różnicy wskazań między wodomierzem głównym, a sumą wskazań wodomierzy zainstalowanych w lokalach

Rozliczanie różnicy wskazań między wodomierzem głównym, a sumą wskazań wodomierzy zainstalowanych w lokalach

We wspólnocie mieszkaniowej wskazanie licznika głównego wody w budynku wykazało różnicę w stosunku do sumy wskazań liczników w lokalach mimo braku ujęć wody poza lokalami. Jak rozliczyć powstałą różnicę...

We wspólnocie mieszkaniowej wskazanie licznika głównego wody w budynku wykazało różnicę w stosunku do sumy wskazań liczników w lokalach mimo braku ujęć wody poza lokalami. Jak rozliczyć powstałą różnicę wskazań – pyta Czytelnik.

dr Kazimierz Dudziński Koszty ciepła w budynku – obowiązek opomiarowania i rozliczania

Koszty ciepła w budynku – obowiązek opomiarowania i rozliczania Koszty ciepła w budynku – obowiązek opomiarowania i rozliczania

Artykuł prezentuje zasadnicze postanowienia nowej Dyrektywy efektywności energetycznej (2012/27/UE) dotyczące obowiązku rozliczania kosztów ciepła w budynkach, jakie Państwa Członkowskie UE – a zatem i...

Artykuł prezentuje zasadnicze postanowienia nowej Dyrektywy efektywności energetycznej (2012/27/UE) dotyczące obowiązku rozliczania kosztów ciepła w budynkach, jakie Państwa Członkowskie UE – a zatem i Polska – muszą implementować do swoich przepisów energetycznych.

Joanna Ryńska Zdalny odczyt ciepłomierzy

Zdalny odczyt ciepłomierzy Zdalny odczyt ciepłomierzy

Zgodnie z dyrektywą EED jednym ze sposobów zwiększania efektywności energetycznej budynków jest powszechne stosowanie w obiektach wielolokalowych urządzeń służących do rozliczania zużytego ciepła lub chłodu...

Zgodnie z dyrektywą EED jednym ze sposobów zwiększania efektywności energetycznej budynków jest powszechne stosowanie w obiektach wielolokalowych urządzeń służących do rozliczania zużytego ciepła lub chłodu ze zdalnym odczytem ich wskazań.

Redakcja Minimalny koszt zmienny zakupu ciepła a temperatura w mieszkaniu

Minimalny koszt zmienny zakupu ciepła a temperatura w mieszkaniu Minimalny koszt zmienny zakupu ciepła a temperatura w mieszkaniu

Stanowisko Departamentu Ciepłownictwa Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie rozporządzenia MiŚ w sprawie warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy, podzielników...

Stanowisko Departamentu Ciepłownictwa Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie rozporządzenia MiŚ w sprawie warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy do pomiaru c.w.u. warunków wyboru metody rozliczania kosztów zakupu ciepła oraz zakresu informacji zawartych w indywidualnych rozliczeniach.

Redakcja Kto i na jakiej podstawie ma oceniać możliwość zastosowania urządzeń pomiarowych?

Kto i na jakiej podstawie ma oceniać możliwość zastosowania urządzeń pomiarowych? Kto i na jakiej podstawie ma oceniać możliwość zastosowania urządzeń pomiarowych?

Odpowiedzialnością za ocenę możliwości zastosowania ciepłomierzy, wodomierzy i podzielników ustawodawca obarczył zarządcę nieruchomości.

Odpowiedzialnością za ocenę możliwości zastosowania ciepłomierzy, wodomierzy i podzielników ustawodawca obarczył zarządcę nieruchomości.

Redakcja news Indywidualne rozliczanie kosztów ogrzewania szansą na oszczędności?

Indywidualne rozliczanie kosztów ogrzewania szansą na oszczędności? Indywidualne rozliczanie kosztów ogrzewania szansą na oszczędności?

Nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej wraz z uzupełniającym ją rozporządzeniem porządkuje kwestię sposobu pomiaru zużycia ciepła. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek indywidualnego opomiarowania....

Nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej wraz z uzupełniającym ją rozporządzeniem porządkuje kwestię sposobu pomiaru zużycia ciepła. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek indywidualnego opomiarowania. Zmiany te mogą przynieść bezpośrednie korzyści odbiorcom ciepła, a przy tym będą minimalizowały negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Redakcja news Ciepłomierze lub podzielniki kosztów ciepła obowiązkowe w każdym mieszkaniu

Ciepłomierze lub podzielniki kosztów ciepła obowiązkowe w każdym mieszkaniu Ciepłomierze lub podzielniki kosztów ciepła obowiązkowe w każdym mieszkaniu

Od teraz ciepłomierze lub podzielniki kosztów ciepła będą musiały być w każdym mieszkaniu w bloku wielorodzinnym. Rozporządzenie obejmuje zarówno nowe budownictwo, jak i starsze budynki posiadające jedną...

Od teraz ciepłomierze lub podzielniki kosztów ciepła będą musiały być w każdym mieszkaniu w bloku wielorodzinnym. Rozporządzenie obejmuje zarówno nowe budownictwo, jak i starsze budynki posiadające jedną rurę rozprowadzającą ciepłą wodę na wszystkie mieszkania w pionie.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.