Rozliczanie kosztów ogrzewania lokali powinno odbywać się na podstawie wskazań ciepłomierzy lub podzielników kosztów ogrzewania. Fot. Pixabay
Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne – wprowadzona ustawą z dnia 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw [1] – dokonała ważnych zmian w rozliczaniu kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych.
Rodzaje szlifierek – na rynku znajdziemy ich dość sporo, a ich wybór zależy od materiału, który zostanie poddany szlifowaniu, a także od stopnia precyzji, jaki jest wymagany w danych pracach. Co warto...
Rodzaje szlifierek – na rynku znajdziemy ich dość sporo, a ich wybór zależy od materiału, który zostanie poddany szlifowaniu, a także od stopnia precyzji, jaki jest wymagany w danych pracach. Co warto wiedzieć o rodzajach szlifierek? Jakie produkty znajdziemy na polskim rynku? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Żyjemy w czasach, w których większość z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Gdy, wychodząc z domu, zapomnimy o telefonie, odczuwamy pewien niepokój - w sytuacji podbramkowej nie możemy się skontaktować...
Żyjemy w czasach, w których większość z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Gdy, wychodząc z domu, zapomnimy o telefonie, odczuwamy pewien niepokój - w sytuacji podbramkowej nie możemy się skontaktować z bliskimi czy też współpracownikami, nie możemy wezwać taksówki, sprawdzić, jak dojechać w dane miejsce, krótko mówiąc - nie możemy skorzystać z internetu, gdy tego potrzebujemy. Smartfon stał się nie tylko naszym telefonem, ale i zegarkiem, aparatem fotograficznym, kamerą, notatnikiem, mapą,...
VentureWISE to inteligentny system monitorujący jakość powietrza w domu. Jego montaż jest prosty i bezinwazyjny, ponieważ działanie tego rozwiązania opiera się na połączeniu bezprzewodowym. Dzięki temu...
VentureWISE to inteligentny system monitorujący jakość powietrza w domu. Jego montaż jest prosty i bezinwazyjny, ponieważ działanie tego rozwiązania opiera się na połączeniu bezprzewodowym. Dzięki temu instalację może wykonać sam użytkownik.
Wprowadzono m.in. wymaganie, aby do dnia 1 stycznia 2027 r. urządzenia do rozliczania kosztów ciepła na lokale w budynkach wielolokalowych, tj. ciepłomierze, podzielniki kosztów ogrzewania oraz wodomierze do pomiaru ciepłej wody użytkowej, zainstalowane przed dniem wejścia w życie ww. ustawy, jeżeli nie posiadają funkcji zdalnego odczytu, zastąpić urządzeniami posiadającymi taką funkcję.
Obligatoryjnie zdalny odczyt
Zdalny odczyt urządzeń służących do rejestrowania zużycia ciepła na ogrzewanie oraz na zużycie c.w.u. staje się więc powszechnym standardem.
Jeżeli urządzenia posiadają funkcję zdalnego odczytu to, zgodnie z art. 45c ustawy Prawo energetyczne, właściciel/zarządca budynku wielolokalowego powinien nieodpłatnie – raz w miesiącu – umożliwić użytkownikom lokali uzyskanie informacji o zużyciu ciepła odpowiednio na ogrzewanie oraz c.w.u.
W przypadkach, kiedy zainstalowane urządzenia, w tym podzielniki kosztów ogrzewania, nie posiadają takiej funkcji, należało rozpocząć ich wymianę już od dnia wejście w życie ustawy tj. 22 maja 2021 r. Wielu zarządców budynków zapewne tak to zrobiło. Jeżeli właściciel/zarządca budynku wielolokalowego dotychczas tego nie zrobił, to powinien to wykonać niezwłocznie; najpóźniej do 1 stycznia 2027 r.
Przepisy stanowią, że w zależności od zastosowanej metody ogrzewania w budynku, sposobu doprowadzenia ciepła do lokali, do podziału kosztów ogrzewania mogą być stosowane ciepłomierze lokalowe, pełniące funkcję podzielników kosztów ogrzewania lub – instalowane na grzejnikach – podzielniki kosztów ogrzewania.
Instalacja tych urządzeń została uwarunkowana technicznymi możliwościami ich montażu oraz opłacalnością zastosowania. Kryteria te zostały określone w rozporządzeniu ministra klimatu i środowiska (MKiŚ). Zgodnie z ustawą, wszystkie te urządzenia od 1 stycznia 2027 r. muszą posiadać funkcję zapewniającą zdalny odczyt.
Ustawa stanowi, że rozliczanie kosztów ogrzewania lokali powinno odbywać się na podstawie wskazań ciepłomierzy lub podzielników kosztów ogrzewania. Natomiast rozliczanie na podstawie kubatury lub powierzchni lokali jest dopuszczalne wyłącznie w przypadkach, gdy zastosowanie ciepłomierzy lub podzielników kosztów ogrzewania jest technicznie niewykonalne lub nieopłacalne. Dotychczasowe przepisy pozostawiały zarządcy budynku, dużą swobodę odnośnie wyboru metody rozliczania kosztów ogrzewania, nie określając ich kryteriów czy wymagań. W tym zakresie nastąpiła więc radykalna zmiana.
Z powyższego wynika, że budynki dotąd nieopomiarowane, powinny być niezwłocznie poddane procedurze kwalifikacji pod kątem spełniania wymagań technicznych oraz opłacalności instalowania odpowiednich urządzeń (np. podzielników kosztów ogrzewania, jeżeli nie można zastosować ciepłomierzy lokalowych) oraz zastosowania właściwego systemu rozliczania kosztów ogrzewania. Instalując aktualnie urządzenia, na przykład podzielniki kosztów ogrzewania należy instalować takie, które posiadają funkcję zdalnego odczytu. W sytuacji, kiedy do 1 stycznia 2027 r. wszystkie urządzenia muszą posiadać funkcję zdalnego odczytu, instalowanie aktualnie urządzeń bez takiej funkcji byłoby nieracjonalne.
Przypisy:
DzU 2021 poz. 868 z dnia 7 maja 2021 r.; przepisy weszły w życie 22 maja 2021 r.
Instalacja ciepłej wody użytkowej musi zapewniać mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo sanitarne użytkowania przy realnych kosztach eksploatacji oraz spełniać wszelkie wymogi prawa.
Instalacja ciepłej wody użytkowej musi zapewniać mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo sanitarne użytkowania przy realnych kosztach eksploatacji oraz spełniać wszelkie wymogi prawa.
Zbliża się okres wykonywania rozliczeń rocznych we wspólnotach mieszkaniowych i przedstawienia sprawozdań ze swojej pracy przez zarządy. Publikacja ukazuje metodykę okresowego rozliczania kosztów zużytej...
Zbliża się okres wykonywania rozliczeń rocznych we wspólnotach mieszkaniowych i przedstawienia sprawozdań ze swojej pracy przez zarządy. Publikacja ukazuje metodykę okresowego rozliczania kosztów zużytej wody we wspólnotach mieszkaniowych
Artykuł zawiera podstawowe informacje dotyczące uwarunkowań prawnych, ekonomicznych i technicznych dla przeprowadzania operacji wymiany sieci instalacji wodno-kanalizacyjnych w budynkach
Artykuł zawiera podstawowe informacje dotyczące uwarunkowań prawnych, ekonomicznych i technicznych dla przeprowadzania operacji wymiany sieci instalacji wodno-kanalizacyjnych w budynkach
Instalacja ciepłej wody użytkowej musi zapewniać mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo sanitarne użytkowania przy realnych kosztach eksploatacji oraz spełniać wszelkie wymogi prawa.
Instalacja ciepłej wody użytkowej musi zapewniać mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo sanitarne użytkowania przy realnych kosztach eksploatacji oraz spełniać wszelkie wymogi prawa.
Zgodnie z dyrektywą EED jednym ze sposobów zwiększania efektywności energetycznej budynków jest powszechne stosowanie w obiektach wielolokalowych urządzeń służących do rozliczania zużytego ciepła lub chłodu...
Zgodnie z dyrektywą EED jednym ze sposobów zwiększania efektywności energetycznej budynków jest powszechne stosowanie w obiektach wielolokalowych urządzeń służących do rozliczania zużytego ciepła lub chłodu ze zdalnym odczytem ich wskazań.
Stanowisko Departamentu Ciepłownictwa Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie rozporządzenia MiŚ w sprawie warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy, podzielników...
Stanowisko Departamentu Ciepłownictwa Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie rozporządzenia MiŚ w sprawie warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy do pomiaru c.w.u. warunków wyboru metody rozliczania kosztów zakupu ciepła oraz zakresu informacji zawartych w indywidualnych rozliczeniach.
Nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej wraz z uzupełniającym ją rozporządzeniem porządkuje kwestię sposobu pomiaru zużycia ciepła. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek indywidualnego opomiarowania....
Nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej wraz z uzupełniającym ją rozporządzeniem porządkuje kwestię sposobu pomiaru zużycia ciepła. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek indywidualnego opomiarowania. Zmiany te mogą przynieść bezpośrednie korzyści odbiorcom ciepła, a przy tym będą minimalizowały negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Od teraz ciepłomierze lub podzielniki kosztów ciepła będą musiały być w każdym mieszkaniu w bloku wielorodzinnym. Rozporządzenie obejmuje zarówno nowe budownictwo, jak i starsze budynki posiadające jedną...
Od teraz ciepłomierze lub podzielniki kosztów ciepła będą musiały być w każdym mieszkaniu w bloku wielorodzinnym. Rozporządzenie obejmuje zarówno nowe budownictwo, jak i starsze budynki posiadające jedną rurę rozprowadzającą ciepłą wodę na wszystkie mieszkania w pionie.
Precyzyjna i niezawodna konstrukcja w dziedzinie opomiarowania ciepła, wysoka stabilność pomiarowa przepływu oraz temperatury i nowoczesne wzornictwo - to zalety ciepłomierzy BMETERS. Przybliżając konstrukcje,...
Precyzyjna i niezawodna konstrukcja w dziedzinie opomiarowania ciepła, wysoka stabilność pomiarowa przepływu oraz temperatury i nowoczesne wzornictwo - to zalety ciepłomierzy BMETERS. Przybliżając konstrukcje, działanie oraz różnice i elementy, które należy wziąć pod uwagę przy doborze ciepłomierzy będziemy wiedzieli jakie urządzenie pomiarowe spełni nasze oczekiwania.
Dzisiejsza technika pomiarowa oferuje nam szereg urządzeń służących do pomiaru natężeń przepływu. Na jakie się zdecydować? Na co zwrócić uwagę? Jak nie przepłacić?
Skupiając się tylko na typach przetworników...
Dzisiejsza technika pomiarowa oferuje nam szereg urządzeń służących do pomiaru natężeń przepływu. Na jakie się zdecydować? Na co zwrócić uwagę? Jak nie przepłacić?
Skupiając się tylko na typach przetworników przepływów stosowanych przy pomiarach ciepła przybliżona będzie ich budowa, zasada działania oraz cechy charakterystyczne. Naświetlone zostanie również znaczenie pewnych czynników często pomijanych przy doborze.
Zakończenie sezonu grzewczego dla zarządcy budynku oznacza początek intensywnej pracy – przygotowanie rozliczenia kosztów ogrzewania poszczególnych lokali. Czy można przeprowadzić takie rozliczenie sprawnie,...
Zakończenie sezonu grzewczego dla zarządcy budynku oznacza początek intensywnej pracy – przygotowanie rozliczenia kosztów ogrzewania poszczególnych lokali. Czy można przeprowadzić takie rozliczenie sprawnie, rozsądnym kosztem i bez konfliktów z najemcami lokali? Wiele zależy od samej instalacji grzewczej i przyjętego systemu rozliczeń.
Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizuje napływające wciąż skargi dotyczące rozliczania ciepła w blokach. Rzecznik wystąpił z pytaniem, czy Ministerstwo Aktywów Państwowych będzie zgodnie z zapowiedzią...
Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizuje napływające wciąż skargi dotyczące rozliczania ciepła w blokach. Rzecznik wystąpił z pytaniem, czy Ministerstwo Aktywów Państwowych będzie zgodnie z zapowiedzią publikować zalecenia w sprawie metodyki rozliczania kosztów ciepła.
Rozliczając koszty centralnego ogrzewania w budynku, w którym zamontowano ciepłomierze mieszkaniowe, niezbędna jest analiza wskazań ciepłomierzy, mierzących ilość pobranego ciepła przez poszczególne lokale...
Rozliczając koszty centralnego ogrzewania w budynku, w którym zamontowano ciepłomierze mieszkaniowe, niezbędna jest analiza wskazań ciepłomierzy, mierzących ilość pobranego ciepła przez poszczególne lokale z ilością ciepła, jakie zostało dostarczone do instalacji grzewczej budynku.
Rozliczając koszty dostawy ciepła lub paliwa do jego przetworzenia w ciepło, jak również koszty dostawy wody z odprowadzeniem ścieków, napotykamy wiele trudności, które komplikują prosty z założenia proces...
Rozliczając koszty dostawy ciepła lub paliwa do jego przetworzenia w ciepło, jak również koszty dostawy wody z odprowadzeniem ścieków, napotykamy wiele trudności, które komplikują prosty z założenia proces rozliczenia.
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej kontrolować ich przyszłe wykorzystanie oraz wydatki...
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej kontrolować ich przyszłe wykorzystanie oraz wydatki na pokrycie rachunków - a pochłaniają przecież one niemałą część budżetów.
Prawnik radzi jak winien postępować zarząd wspólnoty mieszkaniowej w przypadkach błędnych odczytów ciepłomierzy, na których podstawie rozliczane są koszty centralnego ogrzewania w budynku.
Prawnik radzi jak winien postępować zarząd wspólnoty mieszkaniowej w przypadkach błędnych odczytów ciepłomierzy, na których podstawie rozliczane są koszty centralnego ogrzewania w budynku.
Po upływie 5 lat urządzenia metrologiczne muszą zostać wymienione lub ponownie zalegalizowane. Podejmując decyzję o wyborze trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim koszty. Różnice cenowe...
Po upływie 5 lat urządzenia metrologiczne muszą zostać wymienione lub ponownie zalegalizowane. Podejmując decyzję o wyborze trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim koszty. Różnice cenowe między legalizacją a wymianą na nowy wcale nie są jednak duże.
Najważniejsze elementy ciepłomierza to przetwornik przepływu, czujniki temperatury i elektroniczny przelicznik. Ponieważ wybór urządzeń na rynku jest szeroki, warto wiedzieć, jakie możliwości dają użytkownikom...
Najważniejsze elementy ciepłomierza to przetwornik przepływu, czujniki temperatury i elektroniczny przelicznik. Ponieważ wybór urządzeń na rynku jest szeroki, warto wiedzieć, jakie możliwości dają użytkownikom parametry techniczne tych elementów.
Dostarczenie zarządcy narzędzia umożliwiającego sprawdzenie w okresie rozliczeniowym, czy dostarczona ilość energii jest zgodna z zamówieniem (umową), znacznie poprawiłoby zarządzanie i ułatwiłoby obniżkę...
Dostarczenie zarządcy narzędzia umożliwiającego sprawdzenie w okresie rozliczeniowym, czy dostarczona ilość energii jest zgodna z zamówieniem (umową), znacznie poprawiłoby zarządzanie i ułatwiłoby obniżkę kosztów.
Problem z ciepłem i jego rozliczaniem polega na tym, że jego zużycia w ogóle nie widać. Niektórzy mogą mieć więc wrażenie, że nie zużywa się go wcale. A już na pewno, że za wysokie kwoty do uiszczenia...
Problem z ciepłem i jego rozliczaniem polega na tym, że jego zużycia w ogóle nie widać. Niektórzy mogą mieć więc wrażenie, że nie zużywa się go wcale. A już na pewno, że za wysokie kwoty do uiszczenia odpowiedzialnie jest złe rozliczenie, a nie np. nieszczelne ściany, nieocieplony strop czy nieustanne wietrzenie przy włączonych grzejnikach.
Problematyka rozliczania kosztów ciepła dostarczonego do budynku wielolokalowego pomiędzy indywidualnych właścicieli wyodrębnionych lokali od początku budziła i – pomimo wielości publikacji oraz orzeczeń...
Problematyka rozliczania kosztów ciepła dostarczonego do budynku wielolokalowego pomiędzy indywidualnych właścicieli wyodrębnionych lokali od początku budziła i – pomimo wielości publikacji oraz orzeczeń na ten temat – nadal budzi wiele wątpliwości i rozbieżnych interpretacji regulacji obowiązujących w tym zakresie.
Ciepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i nowoczesne wzornictwo, ponadto...
Ciepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i nowoczesne wzornictwo, ponadto nadają się do montażu w starych sieciach grzewczych. Sprawdź, jaki ciepłomierz będzie dla Ciebie najlepszy.
Zdalny odczyt zużycia mediów takich jak woda i ciepło to technologia pozwalająca na automatyczne zbieranie danych bez potrzeby fizycznej obecności inkasenta. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań...
Zdalny odczyt zużycia mediów takich jak woda i ciepło to technologia pozwalająca na automatyczne zbieranie danych bez potrzeby fizycznej obecności inkasenta. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań są odczyty radiowe, które oferują pewien poziom automatyzacji i wygody. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Coraz większą popularność zyskują liczniki ultradźwiękowe z pełnym systemem zdalnego odczytu danych, które oferują znacznie większą precyzję i wygodę, zarówno dla zarządców, jak i lokatorów.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.