administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Rozliczanie mediów – dekalog utrapień

Rozliczanie mediów – dekalog utrapień
Pixabay

Rozliczanie mediów – dekalog utrapień


Pixabay

Rozliczając koszty dostawy ciepła lub paliwa do jego przetworzenia w ciepło, jak również koszty dostawy wody z odprowadzeniem ścieków, napotykamy wiele trudności, które komplikują prosty z założenia proces rozliczenia.

Zobacz także

Paroc Polska Sp. z o.o. Oszczędność energii to nie tylko OZE i solary!

Oszczędność energii to nie tylko OZE i solary! Oszczędność energii to nie tylko OZE i solary!

Nadejściu niższych temperatur, jak co roku, towarzyszy początek sezonu grzewczego. Z uwagi na aktualną sytuację geopolityczną, podwyżki cen energii oraz ogólną niepewność na rynku paliw, warto już dziś...

Nadejściu niższych temperatur, jak co roku, towarzyszy początek sezonu grzewczego. Z uwagi na aktualną sytuację geopolityczną, podwyżki cen energii oraz ogólną niepewność na rynku paliw, warto już dziś rozważyć inwestycję w poprawę standardu energetycznego naszego obiektu. Do tematu warto podejść kompleksowo i w odpowiedniej kolejności, wszak jesień to czas planowania celów i działań na kolejny rok.

Leroy Merlin Ogrzewanie podłogowe kontra standardowe grzejniki – co jest bardziej opłacalne?

Ogrzewanie podłogowe kontra standardowe grzejniki – co jest bardziej opłacalne? Ogrzewanie podłogowe kontra standardowe grzejniki – co jest bardziej opłacalne?

Aby zapewnić domownikom odpowiednio wysoki komfort termiczny, każdy budynek mieszkalny musi być wyposażony w system grzewczy. W tej dziedzinie zdecydowanie przeważają dwa rozwiązania – ogrzewanie podłogowe...

Aby zapewnić domownikom odpowiednio wysoki komfort termiczny, każdy budynek mieszkalny musi być wyposażony w system grzewczy. W tej dziedzinie zdecydowanie przeważają dwa rozwiązania – ogrzewanie podłogowe oraz tradycyjne grzejniki konwekcyjne. Każde z nich ma swoje wady i zalety, dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie rozważyć dostępne opcje. Zatem, która z nich jest lepsza i bardziej opłacalna?

Water‑Mark Pompy głębinowe - dlaczego warto w nie zainwestować?

Pompy głębinowe - dlaczego warto w nie zainwestować? Pompy głębinowe - dlaczego warto w nie zainwestować?

Pompy w domowych instalacjach wodnych są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Mają one wpływ na komfort użytkowania, oszczędność energii, jakość i czystość wody. Obecna technologia pozwala tworzyć pompy...

Pompy w domowych instalacjach wodnych są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Mają one wpływ na komfort użytkowania, oszczędność energii, jakość i czystość wody. Obecna technologia pozwala tworzyć pompy o szerokim spektrum zastosowania oraz takie, które można zainstalować w trudno dostępnych miejscach. Czym zatem są pompy do wody, jakie są ich rodzaje i dlaczego warto w nie zainwestować?

Problem 1

Zgodnie z art. 45a pkt 4 i 6 Prawa Energetycznego rozliczeniu podlegają wyłącznie poniesione przez odbiorcę koszty zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła. Ustawodawca nie podaje w jakim zakresie czasowym takie rozliczenie należałoby przeprowadzić. Przyjęta praktyka najczęściej wskazuje na rozliczanie za okres 12 miesięcy. Niektórzy odbiorcy rozliczają poniesione koszty w ciągu roku kalendarzowego, tj. od 1 stycznia do 31 grudnia. Inni rozliczają je od czerwca do lipca roku następnego.

Z wieloletniej praktyki wynika, że stosowanie tego drugiego rozwiązania jest zdecydowanie bardziej optymalne. Wynika to z faktu ujęcia w rozliczeniu pełnych kosztów okresu grzewczego, co nie powoduje znaczących różnic względem pobieranych zaliczek. Ponieważ rozliczanie kosztów mediów jest rozliczeniem opłat niezależnych od wynajmującego i kosztów indywidualnych odbiorów, nic nie stoi na przeszkodzie do stosowania tego bardziej praktycznego, drugiego rozwiązania.

Problem 2

Często dla niektórych rozliczających problemem jest ustalenie, kto jest dostawcą, a kto odbiorcą. Odpowiedź jest prosta: dostawca to ten, kto dostarcza energię czy paliwa dla jego przetworzenia i to ta osoba wystawia stosowną fakturę. Odbiorcą natomiast jest ten, kto do umowy z dostawcą przystąpił za co jest zobowiązany do zapłaty dostawcy należnej kwoty. Ważne jest to, że transakcja odbywa się w ustalonych cenach, które są odpowiednio regulowane.

Podawane ceny dotyczą wyłącznie stron zawartej umowy i nie mają bezpośredniego przełożenia na wyliczoną stawkę, ponieważ ta jest wyliczana z kosztu, dzielonego przez sumę zużycia z każdego lokalu, a w przypadku wody jest to stawka uchwalona przez daną gminę.

Problem 3

Rozliczanie kosztów ciepła dla nieopomiarowanych lokali wymaga uwzględnienia ich wysokości. Zgonie z art. 45a pkt 8a ww. przepisów, rozliczenie ogrzewania przeprowadzamy stosując metody między innymi uwzględniające kubaturę. Ten sam efekt uzyskamy przemnażając powierzchnię użytkową przez współczynnik wysokości, co pozwoli na uzyskanie faktycznej powierzchni grzewczej.

Celem takiego rozwiązania jest uwzględnienie ilości pobranego ciepła dla lokali o różnej wysokości.

Problem 4

Wybrana metoda rozliczenia powinna również uwzględniać tzw. pustostany, które zawsze generują koszty ogrzewania nawet wtedy, gdy grzejniki zostały zakręcone. Źródłem ciepła dla lokalu są przegrody konstrukcyjne (ściany, sufity, podłoga), przepływ powietrza, grzejniki oraz instalacje. Dlatego w lokalu z wyłączonymi grzejnikami występuje temperatura wyższa niż na zewnątrz budynku. Dobór odpowiedniej metody powinien uwzględnić rozliczenie odpowiednich kosztów również na niezasiedlone lokale. Koszty wówczas ponosi właściciel lub wynajmujący.

W przypadku pustostanów nie powinien występować koszt wody, który jest kosztem wyłącznie korzystających z dostawy wody. Celem stosowania tego współczynnika jest odpowiednie zmniejszenie ceny podgrzania wody kosztem ogrzewania lokalu. W innym przypadku odbiorcy podgrzanej wody płaciliby za koszty, które powinien zapłacić właściciel lub wynajmujący, posiadający pustostany.

Takie rozwiązanie jest koniecznością w budynkach, w których jest dużo pustostanów.

Problem 5

Praktycznie zawsze występuje różnica pomiędzy wodomierzem głównym a sumą zużycia, wykazywanego przez liczniki lokalowe. Różnica ta to tzw. uchyb (woda gospodarcza), który stanowi koszt wszystkich mieszkańców.

Obciążanie uchybem wyłącznie lokali nieopomiarowanych jest naganne i stanowi naruszenie art. 32 Konstytucji oraz art. 405 KC.

Uchyb zawsze jest kosztem wspólnym. W obowiązującym regulaminie wprowadzona metoda powinna uwzględniać równość względem prawa i nie dopuszczać do bezpodstawnego wzbogacenia użytkowników lokali opomiarowanych kosztem użytkowników lokali nieopomiarowanych. Argumentacja niektórych zarządców, jakoby lokale nieopomiarowane zużywały więcej wody niż lokale opomiarowane nie jest poparta dowodami, dlatego koszt uchybu powinien dotyczyć wszystkich na równych zasadach.

Problem 6

Dokonując rozliczenia mediów, najczęściej opieramy się o wykazywane stany zużycia. Warunkiem dla poprawnego rozliczenia jest uzyskanie kompletu danych, co często nie jest możliwe. Przyczyn takiej sytuacji jest wiele:

  • brak licznika lub ważnej cechy legalizacyjnej,
  • niesprawność licznika,
  • nieudostępnienie lokalu dla odczytania stanu zużycia.

Ponieważ taka sytuacja występuje dosyć często, to odpowiednie rozwiązania podane zostały w ustawach, dlatego stosowanie innych rozwiązań należałoby uznać jako nieprawidłowe z uwagi na art. 253 KC, mówiący o zależności zapisów umów (regulaminy są umową społeczną) względem ustaw, rozporządzeń i zasad współżycia społecznego.

W przypadku zastosowania innych rozwiązań, pamiętać należy o udowodnieniu źródła kosztów, zaproponowanych użytkownikom lokali nieopomiarowanych czy nieudostępnionych.

Problem 7

Często w stosowanych metodach rozliczeniowych pojawiają się koszty wspólne. O ile dla właścicieli ponoszenie tych kosztów jest bezsporne, to dla niektórych najemców jest to niezrozumiałe. Najemcy ci uważają, że koszty wspólne powinny stanowić koszt wynajmującego. Chciałbym tu doprecyzować, że koszty wspólne to tylko nazwanie w ten sposób pewnej części kosztów zmiennych dla wybranej metody. Koszty te są kosztami zmiennymi, które rozliczane są według posiadanego udziału lub według powierzchni grzewczej. Celem takiego rozwiązania jest zrównoważenie podziału kosztów, uwzględniające przenikalność przez przegrody, a co za tym idzie – obciążanie odpowiednimi kosztami wszystkich odbiorców ogrzewania.

Problem 8

Wiele kontrowersji wzbudza art. 45a pkt 11a, który pewna grupa zarządców uważa za niewłaściwy. Uważam, że zarządca nie posiada uprawnienia do podważania ustawowego zapisu, tym bardziej, że nie wszyscy podzielają to zdanie. Należy bez względu na własne odczucia stosować ustawę oraz poprawnie ją interpretować. Zaproponowane w ustawie rozwiązanie, mówiące o obciążeniu użytkownika, który nie udostępnił dla odczytu lokalu zużyciem średnim z innych lokali, jest jak najbardziej prawdopodobne i trudno się zgodzić z tezą, że akurat ci użytkownicy zużyli znacznie więcej wody niż pozostali. Pamiętajmy, że zastosowanie innego rozwiązania wymaga udowodnienia większego zużycia.

Podobnie przedstawia się sprawa odszkodowania, którego nie można z góry założyć, ponieważ dotyczy szkody, która może wystąpić w nieprzewidywalnej wysokości.

Problem 9

Działając zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zarządca powinien opracować odpowiedni regulamin oparty na wybranej metodzie rozliczeniowej. Zgodnie z art. 45a pkt 10 opracowany regulamin podaje się do wiadomości w terminie 14 dni od dnia jego wprowadzenia.

Problem 10

Opracowanie regulaminu warto oprzeć na odpowiednim schemacie rozliczania, który wygląda następująco:

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Borys Borys, 02.09.2019r., 12:13:14 W praktyce jest tak, że spółdzielnie robią co chcą a tak zwani odbiorcy mają mało do powiedzenia.

Powiązane

Waldemar Joniec Węzły cieplne i mieszkaniowe

Węzły cieplne i mieszkaniowe Węzły cieplne i mieszkaniowe

Wkrótce zaczną obowiązywać nowe wymagania dotyczące zużycia energii przez budynki. To kolejny wzrost wymogów dotyczących izolacyjności termicznej, a także zużycia energii pierwotnej na ogrzewanie, ciepłą...

Wkrótce zaczną obowiązywać nowe wymagania dotyczące zużycia energii przez budynki. To kolejny wzrost wymogów dotyczących izolacyjności termicznej, a także zużycia energii pierwotnej na ogrzewanie, ciepłą wodę oraz wentylację i oświetlenie. Do tego dochodzi konieczność tworzenia w budynkach systemów czyniących z nich obiekty inteligentne, co ma wpływać nie tylko na komfort i bezpieczeństwo mieszkańców, ale zwłaszcza na oszczędne wykorzystanie energii.

mgr inż. Maciej Rokiel Dobór tynków i farb w systemach ociepleń ETICS

Dobór tynków i farb w systemach ociepleń ETICS

Sposobów ochrony elewacji przed destrukcyjnym wpływem czynników atmosferycznych jest kilka. W zależności od rodzaju i stanu obiektu/podłoża, wymagań technologicznych i użytkowych jak również ewentualnych...

Sposobów ochrony elewacji przed destrukcyjnym wpływem czynników atmosferycznych jest kilka. W zależności od rodzaju i stanu obiektu/podłoża, wymagań technologicznych i użytkowych jak również ewentualnych wymagań konserwatorskich stosuje się odpowiednie systemy ochrony powierzchni.

Redakcja Termomodernizacja – postaw na ocieplanie celulozą

Termomodernizacja – postaw na ocieplanie celulozą Termomodernizacja – postaw na ocieplanie celulozą

Termomodernizacja to zdecydowanie najlepszy sposób na redukcję kosztów utrzymania ciepła w budynkach. Pytanie tylko, jaką metodę termomodernizacji wybrać. Warto postawić na ocieplenia celulozą. Same ocieplenia...

Termomodernizacja to zdecydowanie najlepszy sposób na redukcję kosztów utrzymania ciepła w budynkach. Pytanie tylko, jaką metodę termomodernizacji wybrać. Warto postawić na ocieplenia celulozą. Same ocieplenia celulozą stropodachów czy poddaszy przyczyniają się do zmniejszenia kosztów ogrzewania do 30%. Jakie jeszcze korzyści płyną z tego typu ocieplenia?

Redakcja Będzie obowiązkowy montaż urządzeń do rozliczania CO i CWU

Będzie obowiązkowy montaż urządzeń do rozliczania CO i CWU Będzie obowiązkowy montaż urządzeń do rozliczania CO i CWU

Dnia 7 maja 2021 r. ustawa o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw (Dz. U. 2021 poz. 868). Tą ustawą zmienione zostały także przepisy...

Dnia 7 maja 2021 r. ustawa o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw (Dz. U. 2021 poz. 868). Tą ustawą zmienione zostały także przepisy art. 45a Prawa energetycznego, implementujące postanowienia art. 9a –11a Dyrektywy 2018/2002/UE w sprawie efektywności energetycznej. Na uwagę zasługują zmienione przepisy art. 45a, wprowadzające obowiązek montażu urządzeń do rozliczania kosztów c.o. oraz kosztów CWU, czyli ciepłomierzy, podzielników...

Redakcja news Kolejność prac przy termomodernizacji

Kolejność prac przy termomodernizacji Kolejność prac przy termomodernizacji

Termomodernizacja to doskonały sposób na zwiększenie efektywności energetycznej budynku, a w konsekwencji także na oszczędności finansowe. Aby termomodernizacja była w pełni skuteczna, wymagane są dwa...

Termomodernizacja to doskonały sposób na zwiększenie efektywności energetycznej budynku, a w konsekwencji także na oszczędności finansowe. Aby termomodernizacja była w pełni skuteczna, wymagane są dwa czynniki. Pierwszy – muszą zostać wykonane wszelkie prace określone w audycie poprzedzającym rozpoczęcie prac termomodernizacyjnych. Drugi czynnik – to odpowiednia kolejność wykonywania prac.

Stolbau Eko Sp. z o.o. Ocieplanie stropów piwnic – konieczność czy fanaberia?

Ocieplanie stropów piwnic – konieczność czy fanaberia? Ocieplanie stropów piwnic – konieczność czy fanaberia?

Prawidłowo wykonane ocieplenie stropów piwnic poprawi efektywność energetyczną budynku, a tym samym wpłynie na obniżenie kosztów jego ogrzewania. Dzięki zastosowaniu metody natrysku zaprawy termoizolacyjnej...

Prawidłowo wykonane ocieplenie stropów piwnic poprawi efektywność energetyczną budynku, a tym samym wpłynie na obniżenie kosztów jego ogrzewania. Dzięki zastosowaniu metody natrysku zaprawy termoizolacyjnej Cafco Therm dodatkowo uzyskamy profesjonalne zabezpieczenie przeciwpożarowe, tak istotne w budownictwie mieszkaniowym i użyteczności publicznej. Ocieplenie stropów piwnic jest działaniem nieodzownym, jeśli chcemy zwiększyć komfort mieszkania, zapobiec uciekaniu ciepła i po prostu zaoszczędzić...

Krzysztof Cichowski Zmiana lub likwidacja grzejnika w instalacji centralnego ogrzewania w budynku wielolokalowym

Zmiana lub likwidacja grzejnika w instalacji centralnego ogrzewania w budynku wielolokalowym Zmiana lub likwidacja grzejnika  w instalacji centralnego ogrzewania w budynku wielolokalowym

Niczym bumerang wracają bezustannie problemy związane z użytkowaniem, zaopatrywanej w ciepło z jednego, wspólnego źródła, instalacji centralnego ogrzewania budynków wielolokalowych. Zazwyczaj dotyczy to...

Niczym bumerang wracają bezustannie problemy związane z użytkowaniem, zaopatrywanej w ciepło z jednego, wspólnego źródła, instalacji centralnego ogrzewania budynków wielolokalowych. Zazwyczaj dotyczy to rozliczania kosztów ogrzewania zarówno budynku, jak i poszczególnych lokali.

Redakcja news Dzięki tym sposobom zaoszczędzisz na ogrzewaniu

Dzięki tym sposobom zaoszczędzisz na ogrzewaniu Dzięki tym sposobom zaoszczędzisz na ogrzewaniu

Wraz z jesienią rozpoczyna się sezon grzewczy, a rachunki idą w górę. W tym roku jesień przyszła szybciej niż się spodziewano. Niektórzy grzeją więc już od początku września. Im szybciej zaczyna się grzać,...

Wraz z jesienią rozpoczyna się sezon grzewczy, a rachunki idą w górę. W tym roku jesień przyszła szybciej niż się spodziewano. Niektórzy grzeją więc już od początku września. Im szybciej zaczyna się grzać, tym wyższe rachunki. Można to jednak kontrolować. Oto kilka sposobów na oszczędzanie na rachunkach, przy jednoczesnym prawidłowym i komfortowym grzaniu.

Joanna Ryńska Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w budynku inteligentnym

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w budynku inteligentnym Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w budynku inteligentnym

Pompy obiegowe oraz cyrkulacyjne to ważny element w aspekcie zużycia energii przez instalacje grzewcze i c.w.u. – same potrzebują energii elektrycznej do pracy, wpływają też na zużycie energii cieplnej...

Pompy obiegowe oraz cyrkulacyjne to ważny element w aspekcie zużycia energii przez instalacje grzewcze i c.w.u. – same potrzebują energii elektrycznej do pracy, wpływają też na zużycie energii cieplnej przez całą instalację. W procesie doboru i eksploatacji tych urządzeń ważne jest uwzględnienie rozwiązań, które pozwolą pompom automatycznie dostosować się do warunków panujących w budynkach, a tym samym uzyskać znaczne oszczędności energii.

Redakcja news 6 października – Dzień Efektywności Energetycznej

6 października – Dzień Efektywności Energetycznej 6 października – Dzień Efektywności Energetycznej

Koszty eksploatacji mieszkań rosną. Znaczącą część podwyżek stanowią koszty ogrzewania mieszkań. Przyczyną rosnących cen dostaw ciepła jest duży wzrost cen emisji CO2. Do tego należy doliczyć rosnące koszty...

Koszty eksploatacji mieszkań rosną. Znaczącą część podwyżek stanowią koszty ogrzewania mieszkań. Przyczyną rosnących cen dostaw ciepła jest duży wzrost cen emisji CO2. Do tego należy doliczyć rosnące koszty energii elektrycznej. Sposobem na oszczędności z pewnością będzie wysoka efektywność energetyczna zamieszkiwanego budynku.

Redakcja Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy? Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

Temperatury coraz niższe, a kaloryfery w naszym bloku wciąż zimne. Tymczasem niektórzy grzeją już od początku września. Czy jest prawo, które reguluje, od kiedy do kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce i...

Temperatury coraz niższe, a kaloryfery w naszym bloku wciąż zimne. Tymczasem niektórzy grzeją już od początku września. Czy jest prawo, które reguluje, od kiedy do kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce i kto decyduje, że ogrzewanie ma zostać włączone – pyta Czytelnik.

Joanna Ryńska Nowoczesne ciepłomierze – zdalny odczyt i dwustronna komunikacja

Nowoczesne ciepłomierze – zdalny odczyt i dwustronna komunikacja Nowoczesne ciepłomierze – zdalny odczyt i dwustronna  komunikacja

Zgodnie z prawem unijnym, w którym widać dążenie do zwiększania energooszczędności i tzw. inteligencji budynków, ciepłomierze (podobnie jak i inne liczniki stosowane w budynkach) albo już muszą zapewniać...

Zgodnie z prawem unijnym, w którym widać dążenie do zwiększania energooszczędności i tzw. inteligencji budynków, ciepłomierze (podobnie jak i inne liczniki stosowane w budynkach) albo już muszą zapewniać zdalny odczyt wskazań, albo będą musiały zostać wyposażone w tę funkcjonalność wkrótce.

Joanna Ryńska Elektroniczne i programowalne głowice termostatyczne

Elektroniczne i programowalne głowice termostatyczne Elektroniczne i programowalne głowice termostatyczne

Zawory termostatyczne zapewniają utrzymanie zadanej temperatury, przyczyniając się do komfortu użytkowników pomieszczeń oraz umożliwiając oszczędne gospodarowanie ciepłem. Nowoczesne rozwiązania pozwalają...

Zawory termostatyczne zapewniają utrzymanie zadanej temperatury, przyczyniając się do komfortu użytkowników pomieszczeń oraz umożliwiając oszczędne gospodarowanie ciepłem. Nowoczesne rozwiązania pozwalają jeszcze bardziej efektywnie wykorzystać możliwości regulacji przepływu wody grzewczej.

Anna Ruszczak news Dopłaty do domowych pomp ciepła już wkrótce

Dopłaty do domowych pomp ciepła już wkrótce Dopłaty do domowych pomp ciepła już wkrótce

Resort klimatu i środowiska zapowiada uruchomienie programu „Moje ciepło” w drugim kwartale 2022 roku. Na dotacje w wysokości nawet do 21 tys. zł mogą liczyć właściciele tych budynków, które spełnią surowe...

Resort klimatu i środowiska zapowiada uruchomienie programu „Moje ciepło” w drugim kwartale 2022 roku. Na dotacje w wysokości nawet do 21 tys. zł mogą liczyć właściciele tych budynków, które spełnią surowe normy energooszczędności.

Maciej Dolny Indywidualne opomiarowanie staje się faktem

Indywidualne opomiarowanie staje się faktem Indywidualne opomiarowanie  staje się faktem

Nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej, wraz z uzupełniającym ją rozporządzeniem, porządkuje kwestię sposobu pomiaru zużycia ciepła. Dzieje się tak m.in. dzięki wprowadzeniu obowiązku jego indywidualnego...

Nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej, wraz z uzupełniającym ją rozporządzeniem, porządkuje kwestię sposobu pomiaru zużycia ciepła. Dzieje się tak m.in. dzięki wprowadzeniu obowiązku jego indywidualnego opomiarowania. Zmiany te mogą przynieść bezpośrednie korzyści odbiorcom ciepła, a przy tym będą minimalizowały negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Anna Ruszczak news Czy fotowoltaika po 1 kwietnia się opłaca?

Czy fotowoltaika po 1 kwietnia się opłaca? Czy fotowoltaika po 1 kwietnia się opłaca?

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii zaczyna obowiązywać od 1 kwietnia br. Czy fotowoltaika dalej się opłaca?

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii zaczyna obowiązywać od 1 kwietnia br. Czy fotowoltaika dalej się opłaca?

Anna Ruszczak news Zmiana polityki energetycznej i uniezależnienie od Rosji

Zmiana polityki energetycznej i uniezależnienie od Rosji Zmiana polityki energetycznej i uniezależnienie od Rosji

Zmiana polityki energetycznej jest konieczna – wskazują eksperci. Polska i Unia Europejska przygotowują się do ograniczenia importu surowców z Rosji.

Zmiana polityki energetycznej jest konieczna – wskazują eksperci. Polska i Unia Europejska przygotowują się do ograniczenia importu surowców z Rosji.

Anna Ruszczak news Dekarbonizacja polskiego sektora budowlanego

Dekarbonizacja polskiego sektora budowlanego Dekarbonizacja polskiego sektora budowlanego

Według szacunków ONZ, 38 proc. światowych emisji dwutlenku węgla jest wywołanych przez budynki i cały przemysł budowlany. Podwojenie tych zasobów do 2050 roku spowoduje również ogromny wzrost tych emisji...

Według szacunków ONZ, 38 proc. światowych emisji dwutlenku węgla jest wywołanych przez budynki i cały przemysł budowlany. Podwojenie tych zasobów do 2050 roku spowoduje również ogromny wzrost tych emisji – wynika z raportu opracowanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC i EBOiR. Co należy zrobić, żeby je ograniczyć?

Sowa Finansowa Rankomat.pl Sp. z o.o. Pompa ciepła – zalety i wady. Czy warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła – zalety i wady. Czy warto w nią zainwestować? Pompa ciepła – zalety i wady. Czy warto w nią zainwestować?

Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła i szukasz „za” i „przeciw”? W takim razie zapoznaj się z zaletami i wadami tego rozwiązania.

Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła i szukasz „za” i „przeciw”? W takim razie zapoznaj się z zaletami i wadami tego rozwiązania.

Anna Ruszczak news Rosja zakręciła kurek z gazem. Co to oznacza dla polskiej gospodarki?

Rosja zakręciła kurek z gazem. Co to oznacza dla polskiej gospodarki? Rosja zakręciła kurek z gazem. Co to oznacza dla polskiej gospodarki?

Rosja zakręciła kurek z gazem. Polski rząd zdecydował, że nie będzie płacić za rosyjski gaz w rublach. Co to oznacza dla Polaków?

Rosja zakręciła kurek z gazem. Polski rząd zdecydował, że nie będzie płacić za rosyjski gaz w rublach. Co to oznacza dla Polaków?

Michał Kozak, IRKOM Rozliczanie kosztów ciepła

Rozliczanie kosztów ciepła Rozliczanie kosztów ciepła

Jak należy rozumieć i gdzie szukać aktualnych przepisów prawa, wyjaśniających sformułowanie: „jeżeli węzeł ciepłowniczy spełnia wymagania rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać...

Jak należy rozumieć i gdzie szukać aktualnych przepisów prawa, wyjaśniających sformułowanie: „jeżeli węzeł ciepłowniczy spełnia wymagania rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT), można montować ciepłomierze lokalowe lub podzielniki kosztów ogrzewania i odpowiednio według tych urządzeń rozliczać koszty ogrzewania”? – pyta Czytelnik.

Jacek Frydryszak Rozliczenie ciepła po nowemu

Rozliczenie ciepła po nowemu Rozliczenie ciepła po nowemu

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne oraz rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z dnia 7 grudnia 2021 roku zmuszają właścicieli i zarządców nieruchomości wielolokalowych do opracowania do dnia...

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne oraz rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z dnia 7 grudnia 2021 roku zmuszają właścicieli i zarządców nieruchomości wielolokalowych do opracowania do dnia 23 grudnia 2022 roku nowych regulaminów rozliczania ciepła. Analiza wskazanych przepisów, niestety po raz kolejny, dowodzi, że ich autorzy mają ograniczoną wiedzę zarówno w zakresie zagadnień technicznych, jak i w zakresie praktyki prowadzenia tego typu rozliczeń. Rozliczanie ciepła w budynkach wielolokalowych...

Redakcja Pompy obiegowe i cyrkulacyjne – wszystko o pompach CO i CWU

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne – wszystko o pompach CO i CWU Pompy obiegowe i cyrkulacyjne – wszystko o pompach CO i CWU

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze pompy do pieca CO? Czym różni się pompa obiegowa od pompy cyrkulacyjnej?

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze pompy do pieca CO? Czym różni się pompa obiegowa od pompy cyrkulacyjnej?

Redakcja news Jak prawidłowo wykonać ocieplenie podłogi? Rozwiązania, materiały i koszty

Jak prawidłowo wykonać ocieplenie podłogi? Rozwiązania, materiały i koszty Jak prawidłowo wykonać ocieplenie podłogi? Rozwiązania, materiały i koszty

Ocieplenie podłogi to rozwiązanie konieczne praktycznie w każdym budynku. Na co zwrócić uwagę, wybierając materiały? Jakich kosztów spodziewać się przy zakładaniu termoizolacji?

Ocieplenie podłogi to rozwiązanie konieczne praktycznie w każdym budynku. Na co zwrócić uwagę, wybierając materiały? Jakich kosztów spodziewać się przy zakładaniu termoizolacji?

Wybrane dla Ciebie

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych » Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach? Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Uważaj na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach i na parkingach »

Uważaj na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach i na parkingach » Uważaj na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach i na parkingach »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? » Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu? Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu? Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej » Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie? Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach » Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to » Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne » Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych? Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać? Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem? Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa? Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać? System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie » Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę » Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku? Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Rozwiązania pozwalające zaoszczędzić na rosnących cenach energii ogrzewania »

Rozwiązania pozwalające zaoszczędzić na rosnących cenach energii ogrzewania »  Rozwiązania pozwalające zaoszczędzić na rosnących cenach energii ogrzewania »

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki » Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.