administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Inteligentny system zarządzania jakością powietrza VentureWISE

System VentureWISE docenił m.in. Dominik Strzelec

System VentureWISE docenił m.in. Dominik Strzelec

VentureWISE to inteligentny system monitorujący jakość powietrza w domu. Jego montaż jest prosty i bezinwazyjny, ponieważ działanie tego rozwiązania opiera się na połączeniu bezprzewodowym. Dzięki temu instalację może wykonać sam użytkownik.

treść sponsorowana

Wykorzystanie zaawansowanych technologii i systemów informatycznych do zarządzania różnymi funkcjami nieruchomości w sposób bardziej efektywny, wydajny i inteligentny, jest istotą koncepcji Smart Building (inteligentnego budynku). Podobnie jak w przypadku Smart Home (inteligentnego domu/mieszkania), zastosowanie nowoczesnych rozwiązań wpływa na poprawę komfortu życia mieszkańców i oszczędność energii oraz przyczynia się do zrównoważonego rozwoju. 

Smart Building to budynek, w którym od początku jego powstawania zakłada się wprowadzenie rozwiązań, które minimalizują zużycie energii. Osiąga się to poprzez zastosowanie efektywnych systemów oświetleniowych, izolacji termicznej, inteligentnych systemów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych oraz monitorowanie zużycia energii. 

Kluczowymi kwestiami przy projektowaniu budynków Smart są więc m.in. zastosowanie zintegrowanych systemów komunikacyjnych, monitorowanie środowiska wewnętrznego nieruchomości oraz energooszczędność. 

Zintegrowany system komunikacyjny umożliwia przekazywanie danych pomiędzy różnymi urządzeniami i systemami. Dzięki czujnikom monitorującym jakość powietrza, poziom wilgotności czy temperaturę system pozwala na optymalizację warunków wewnątrz budynku, a co za tym idzie – obniża zużycie energii cieplnej i elektrycznej. Dla mieszkańców oznacza to po prostu niższe rachunki.

W Smart Home (czyli w rozwiązaniach, które stosuje się w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym) także wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia, czujniki i systemy, które są ze sobą połączone i komunikują się za pomocą sieci. Taki system może być kontrolowany zdalnie i monitorowany za pomocą smartfonów, tabletów lub komputerów. 

Inteligentne rozwiązania można wprowadzać w już istniejących budynkach i mieszkaniach. Oprócz oszczędności energii, zmiany sprawią, że budynek będzie bardziej przyjazny środowisku.

Jeśli chodzi o wentylację i jakość powietrza, jedną z propozycji stosowanych w inteligentnych systemach typu Smart Home, jest VentureWise. 

Inteligentny system VentureWISE

VentureWISE to inteligentny system zarządzania jakością powietrza. Pracę urządzeń można zaprogramować według własnych potrzeb, a system rozbudowywać o dodatkowe elementy.

Zastosowanie VentureWise pozwala na sporą oszczędność energii – szacowana redukcja kosztów wynosi ok. 30%. Na energooszczędnych urządzeniach skorzysta również środowisko naturalne, bo zmniejszy się dzięki nim ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. 

System może pracować bez dostępu do internetu. Działa też w trybie online – wtedy możliwe jest zarządzanie nim z poziomu komputera lub aplikacji w smartfonie. Oznacza to, że można nim sterować z dowolnego miejsca. VentureWISE współpracuje z asystentami głosowymi – Google Assistant, Alexa czy Siri.

warszawa krasinskiego

System VentureWISE zastosowano w jednym z budynków na Żoliborzu w Warszawie. Fot. VentureWISE

Urządzenia w systemie VentureWise

Pakiet podstawowy systemu składa się z:

  • centrali systemu Smart Home, która łączy urządzenia korzystające z technologii Z-Wave w jedną, niezależną od internetu sieć;
  • termostatu, którym można sterować ręcznie lub poprzez aplikację; 
  • czujnika temperatury;
  • czujnika okiennego, składającego się z dwóch elementów.

Pakiet podstawowy można rozszerzyć o dodatkowe urządzenia: wentylatory, adaptery pod rekuperację i klimatyzację, adaptery pod urządzenia działające w systemie „włącz-wyłącz”, takie jak czajnik lub ekspres do kawy (podpiąć można urządzenia posiadające Z-Wave).

System można też rozbudować o zaawansowane czujniki jakości powietrza (CO, VOC), nawilżacze, osuszacze oraz oczyszczacze powietrza. 

Dominik Strzelec opowiada o zaletach systemu VentureWISE

Różne temperatury w różnych pomieszczeniach

Urządzenia pozwalają na ustawianie różnych temperatur w różnych pomieszczeniach. Dzięki temu można stworzyć spersonalizowany harmonogram grzania na 24 godziny, w zależności od tego, w którym pomieszczeniu znajdują się termostat i czujniki. 

VentureWise wykrywa otwarcie drzwi balkonowych oraz okiennych, ponieważ są one na bieżąco monitorowane przez czujnik. Jeżeli ktoś zostawi otwarte któreś z nich, czujnik natychmiast wysyła sygnał do centrali. Centrala przejmuje sterowanie nad termostatem i zmienia jego ustawienia, dostosowując się do nowych warunków temperaturowych. Efekt to ograniczenie strat ciepła i niższe rachunki.

Inaczej latem, inaczej zimą

Urządzenia tworzące system VentureWise mogą pracować według różnych scenariuszy. Przykładowo, można ustawić inny scenariusz na lato, a inny – na zimę. 

W scenariuszu letnim praca wentylatorów jest uzależniona od poziomu wilgotności oraz określonych temperatur krytycznych. Wieczorem wentylatory mogą działać w trybie nocnym, by zachować ciszę w mieszkaniu. Interwały wietrzenia są z góry zaplanowane i krótkie – dzięki temu wietrzenie jest efektywne i pozwala na oszczędzanie energii. Chłodzenie jest automatyczne i dostosowane do temperatury na zewnątrz.

W zimie wentylatory łazienkowe pracują z dostosowanym opóźnieniem, tak by uniknąć wychładzania łazienki, gdy korzystają z niej lokatorzy. Tak jak w trybie letnim, wentylatory mogą pracować w trybie nocnym, co gwarantuje niski poziom hałasu. Grzejniki pracują według ustalonego harmonogramu, a kiedy ktoś otworzy okno – wyłączają się, by oszczędzać energię. Termostaty na bieżąco współpracują z wentylatorami, by utrzymać temperaturę nawet przy zwiększonej ilości wtłaczanego zimnego powietrza.

Montaż systemu

Montaż systemu VentureWISE jest prosty i zaczyna się od podłączenie centrali sterującej do zasilania (centrala będzie gotowa do pracy, kiedy włączy się czerwona lampka LED). Uruchomienie głowicy następuje poprzez przytrzymanie przycisku (pojawia się niebieski pierścień świetlny). Należy wymienić głowicę na kaloryferze – odkręcić starą i zamontować nową. Gdyby gwinty się nie zgadzały, trzeba użyć przejściówki (adaptera). Z czujnika temperatury należy usunąć naklejkę zabezpieczającą i przykleić go w odpowiednim miejscu. 

Z czujników okiennych, po otwarciu korpusu, należy usunąć kartonik zabezpieczający baterię. Oba elementy trzeba nakleić na okno (np. przy użyciu taśmy dwustronnej) – odległość między nimi nie powinna przekraczać 5 mm. 

Po zamontowaniu wszystkich urządzeń ustawia się datę i godzinę w centrali. Trzeba także podjąć decyzję czy system ma działać w trybie offline czy online. 

Dokładny, szczegółowy opis konfiguracji systemu znajduje się na stronie www.venturewise.pl.

VentureWISE sprawia, że powietrze w mieszkaniach jest czyste, a jego temperatura – dostosowana do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Oprócz tego, że zapewnia komfort w domu, pozwala także na zredukowanie kosztów energii. To rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zadbać o jakość powietrza w swoim otoczeniu, zużywać mniejszą ilość ciepła i elektryczności, a jednocześnie oszczędzać pieniądze i dbać o środowisko.

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Uchwały online - tak teraz to możliwe

Uchwały online - tak teraz to możliwe Uchwały online - tak teraz to możliwe

Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla »

Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla » Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla »

Jaki jest koszt założenia domofonu w bloku?

Jaki jest koszt założenia domofonu w bloku? Jaki jest koszt założenia domofonu w bloku?

Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! »

Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! » Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! »

Renowacja elewacji - prosty system elewacyjny»

Renowacja elewacji - prosty system elewacyjny» Renowacja elewacji - prosty system elewacyjny»

Nowoczesne rozwiązania dla spółdzielni i wspólnot – ciepłomierze »

Nowoczesne rozwiązania dla spółdzielni i wspólnot – ciepłomierze » Nowoczesne rozwiązania dla spółdzielni i wspólnot – ciepłomierze »

Detektory gazów dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Detektory gazów dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Detektory gazów dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? » Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Pompy ciepła, które uczynią Twój dom komfortowym »

Pompy ciepła, które uczynią Twój dom komfortowym » Pompy ciepła, które uczynią Twój dom komfortowym »

Co daje zarządcy instalacja gazu płynnego?

Co daje zarządcy instalacja gazu płynnego? Co daje zarządcy instalacja gazu płynnego?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania»

Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania» Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania»

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Jak zapewnić zasięg telefonii komórkowej w garażach podziemych i na klatce schodwej?

Jak zapewnić zasięg telefonii komórkowej w garażach podziemych i na klatce schodwej? Jak zapewnić zasięg telefonii komórkowej w garażach podziemych i na klatce schodwej?

Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla »

Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla » Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.