administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Problemy mieszkaniowe Polaków

Anna Ruszczak | 2023-02-03
Brak mieszkań to jeden z największych problemów społecznych w Polsce. Fot. Pixabay

Brak mieszkań to jeden z największych problemów społecznych w Polsce. Fot. Pixabay

Kwestię braku mieszkań miały rozwiązać mieszkania komunalne i należące do towarzystw budownictwa społecznego (TBS-ów), ale ich udział w ogólnej liczbie nowo oddawanych lokali jest wręcz marginalny. Do tej pory nie powstała też ani jedna społeczna agencja najmu odpowiadająca na potrzeby osób z tzw. luki czynszowej.

Zobacz także

DomBest news Jak dwie krople wody

Jak dwie krople wody Jak dwie krople wody

Jak pozbyć się problemów z opomiarowaniem mediów? Błędne odczyty, uciążliwe awarie, rozbieżności w raportach i tłumaczenie się z nich lokatorom, a do tego konieczność odwiedzenia wszystkich budynków…...

Jak pozbyć się problemów z opomiarowaniem mediów? Błędne odczyty, uciążliwe awarie, rozbieżności w raportach i tłumaczenie się z nich lokatorom, a do tego konieczność odwiedzenia wszystkich budynków… Wszystkim tym niedogodnościom mówimy STOP!

Redakcja Wsparcie strony popytowej nieruchomości

Wsparcie strony popytowej nieruchomości Wsparcie strony popytowej nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zwraca uwagę, że rozwiązania, których adresatami jest strona popytowa rynku nieruchomości, są kluczowe dla kształtowania podaży. Resort ocenia, że wysokie oprocentowanie...

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zwraca uwagę, że rozwiązania, których adresatami jest strona popytowa rynku nieruchomości, są kluczowe dla kształtowania podaży. Resort ocenia, że wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych i brak programu rządowego #naStart doprowadzi do załamania podaży.

Redakcja Rynek biurowy na głównych rynkach regionalnych

Rynek biurowy na głównych rynkach regionalnych Rynek biurowy na głównych rynkach regionalnych

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku powierzchni biurowych na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź,...

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku powierzchni biurowych na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin) za drugi kwartał 2024 roku.

Rozwój budownictwa społecznego hamowany jest przez m.in. ciągłe obniżanie dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego. To one są w Polsce konstytucyjnie odpowiedzialne za tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. W sytuacji, gdy ich wpływy własne są coraz niższe ze względu na zmiany podatkowe, gminy tracą swoją autonomię w wyborze celów inwestycyjnych i niestety mieszkalnictwo społeczne na tym traci.

Mieszkalnictwo społeczne to w Polsce pojęcie, które nie jest do końca zdefiniowane. Często posługuje się nim, żeby opisać zasób mieszkaniowy gminy, czyli tzw. zasób komunalny, albo inne, dostępne cenowo rozwiązania, takie jak TBS-y czy społeczne agencje najmu, które są nowym rozwiązaniem w polskim prawie. Eksperci alarmują, że ten zasób dostępnych cenowo mieszkań wymaga rozwoju i dużego wsparcia, segment jest bardzo wąski i wiele osób, które potrzebują dostępu do mieszkań tańszych niż na rynku prywatnym, po prostu go nie ma. Na dziś brakuje adekwatnych rozwiązań mieszkaniowych.

Raport o stanie mieszkalnictwa

Z „Raportu o stanie mieszkalnictwa”, opublikowanego przez ówczesne Ministerstwo Rozwoju, wynika że w latach 2011–2019 liczba mieszkań oddanych w Polsce do użytku wzrosła o 58 proc. Mimo tego, polski rynek wciąż zmaga się z deficytem, który na koniec 2019 roku wynosił ok. 650 tys. mieszkań. Z niektórych szacunków wynika jednak, że może on być dużo wyższy i sięgać nawet dwóch milionów.Na tle Europy Polska plasuje się na szarym końcu pod względem liczby mieszkań – przypada ich średnio 386 na każdy 1 tys. mieszkańców, podczas gdy np. w Niemczech ten wskaźnik wynosi 509, na Węgrzech – 456, a w Czechach – 455.

Raport pokazuje też, że w strukturze nowych mieszkań oddanych w Polsce do użytkowania w 2019 roku największy odsetek (97,8 proc.) stanowiło budownictwo deweloperskie i inwestycje realizowane przez osoby fizyczne. Mieszkania przeznaczone dla osób o niższych dochodach – a więc m.in. mieszkania komunalne, mieszkania w ramach towarzystw budownictwa społecznego (TBS-ów) i mieszkania zakładowe – stanowiły jedynie 2,2 proc. liczby nowo oddawanych lokali (czyli ok. 4,6 tys.). 

Może Cię zainteresuje: Rewolucyjny plan rządu na spekulacje mieszkaniami

To oznacza, że wzrost liczby mieszkań oddawanych do użytku bynajmniej nie poprawia ich dostępności dla osób z tzw. luki czynszowej, czyli o dochodach zbyt niskich, żeby kupić lub wynająć mieszkanie na zasadach rynkowych, a jednocześnie zbyt wysokich, aby móc się ubiegać o lokal komunalny. Według ministerialnego raportu w obiektywnie najtrudniejszej sytuacji mieszkaniowej są pod tym względem rodziny z dziećmi, osoby samotnie wychowujące dzieci i ludzie młodzi.

Określenie potrzeb społecznych

Eksperci wskazują, że trzeba jasno zdefiniować, jaki rodzaj wsparcia i do jakich grup odbiorców powinien być kierowany. Potrzeby społeczne zależą od tego, jak zdefiniuje się najemców, którym państwo powinno pomagać. Jest pewna grupa osób o najniższych dochodach, są również osoby w kryzysie bezdomności i osoby o specyficznych potrzebach ze względu np. na niepełnosprawność. Dalej jest grupa osób o niskich dochodach i w ich przypadku gminy są zobligowane do tego, żeby pomagać im bezpośrednio, dostarczając mieszkania. Ale jest bardzo duża grupa ważnych ludzi młodych, którzy nie mogą wejść na rynek mieszkaniowy, bo nie mają zdolności kredytowej, nie mają oszczędności, ale powinny mieć godne warunki zamieszkiwania. To właśnie osoby z tzw. luki czynszowej. Instytucją, która ma ich obsługiwać, są towarzystwa budownictwa społecznego, ale problem polega na tym, że, po pierwsze, one nie wszędzie funkcjonują, nie obejmują terytorium całego kraju, a po drugie – w tej chwili wysoka inflacja i drastyczny wzrost oprocentowania kredytów mieszkaniowych powodują, że również ich inwestycje siadają.

Brak mieszkań największym problemem społecznym

Z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia dla Fundacji Habitat for Humanity wynika, że brak dostępnych cenowo mieszkań to jeden z największych problemów społecznych, który pociąga za sobą kolejne. Wskutek tego Polacy emigrują albo nie są w stanie się usamodzielnić i odkładają decyzję o założeniu rodziny czy posiadaniu dzieci. W ogólnopolskim badaniu opinii publicznej, przeprowadzonym w 2020 roku, 32 proc. Polaków wskazało brak mieszkania lub złe warunki mieszkaniowe jako jeden z najistotniejszych dla nich problemów. W tym samym badaniu 67 proc. Polek i Polaków odpowiedziało, że uzależnia decyzje życiowe – takie jak powiększenie rodziny (26 proc.), zmiana pracy (24 proc.), ślub (17 proc.) czy rozwód (6 proc.) – od stabilności swojej sytuacji mieszkaniowej. 

Może Cię zainteresuje: Ryczałt z najmu obowiązkowy od 2023 roku

Ministerialny „Raport o stanie mieszkalnictwa” pokazuje, że struktura zasobów mieszkaniowych w Polsce jest zdominowana przez mieszkania własnościowe i mieszkania spółdzielcze – na koniec 2018 roku w posiadaniu osób fizycznych pozostawało blisko 11,53 mln, czyli prawie 79 proc. wszystkich mieszkań w Polsce. Od kilku lat widoczna jest za to tendencja do zmniejszania się udziału budownictwa komunalnego w ogólnej strukturze zasobu. Z kolei mieszkania należące do towarzystw budownictwa społecznego (czyli tzw. TBS-ów), zakładów pracy i Skarbu Państwa mają marginalny udział w polskich zasobach mieszkaniowych, stanowiąc raptem 1,4 proc.
 
Ważną rolę w wypełnianiu luki mieszkaniowej na polskim rynku miały odegrać też tzw. SAN-y, czyli społeczne agencje najmu, których tworzenie umożliwiła ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Mają one współpracować z gminami i wypełniać tzw. lukę czynszową – pośredniczyć między właścicielami mieszkań i osobami, których nie stać na kredyt czy wynajem rynkowy, ale nie przysługuje im też mieszkanie komunalne. Jednak po ponad roku od wprowadzenia nowych przepisów dotąd nie powstał ani jeden taki podmiot. Tworzenie SAN-ów utrudnia m.in. wzrost stawek najmu mieszkań, który powoduje, że właścicielom lokali dużo bardziej opłaca się je wynajmować na rynku komercyjnym. 

Potrzebne zmiany przepisów

W Polsce, żeby uczynić mieszkania bardziej dostępnymi cenowo, potrzeba przede wszystkim zmiany przepisów o dodatkach mieszkaniowych. Obecnie ten instrument praktycznie nie wspiera osób, które wynajmują mieszkania na rynku prywatnym. Znowelizowanie go i dostosowanie do aktualnych realiów przyczyniłoby się do tego, że osoby, które wynajmują mieszkanie na rynku prywatnym, znalazły je same i nie korzystają ze wsparcia gminy, mogłyby uzyskać pomoc finansową, żeby obniżyć koszty najmu i żeby było je stać na to mieszkanie. Według ekspertów, kolejnym rozwiązaniem powinno być też centralne wsparcie finansowe dla tworzenia przez gminy społecznych agencji najmu tak, żeby ten model rozwijał się w Polsce i mógł wspierać osoby, które potrzebują wynająć tańsze mieszkanie.

Gminy są obecnie w posiadaniu ok. 800 tys. mieszkań komunalnych dla osób w trudnej sytuacji, o najniższych dochodach. Potrzeby są znacznie większe, ale rozwój budownictwa społecznego aktualnie hamuje m.in. inflacja i efekty wojny za wschodnią granicą, ale również ciągłe obniżanie dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego.

Źródło: Newseria Biznes

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! 

Komentarze

  • wojciech wojciech, 25.05.2023r., 09:11:22 Problem polega na tym, że prezesi zarówno wspólnot jak i spółdzielni mieszkaniowych nauczyli się od samego początku w jaki sposób "doić" spółdzielców i to przez tyle lat robią bez opamiętania. Obecnie trudno się pogodzić z tym, że jakaś spółdzielnia musi oddać nadpłacone pieniądze, za wodę lub ciepło a prezesi zarówno ze wspólnoty jak i spółdzielni nie chcą o tym słyszeć bo wolą trzymać niewypłacone pieniądze na swoje potrzeby i w razie czego "załatwić" sprawę lustracji czy biegłego rewidenta. Pytanie tylko dlaczego na tym mają cierpieć mieszkańcy jak jest nieuczciwy zarządca, a takie przypadki obecnie zdarzają się coraz częściej.

Powiązane

Redakcja news Mieszkanie blisko natury

Mieszkanie blisko natury Mieszkanie blisko natury

Preferencje co do zakupywanych nieruchomości się zmieniają. Wpływ na to mają czynniki społeczne, ekonomiczne czy geopolityczne. Dzisiejsze trendy rynkowe wskazują na rosnące zainteresowanie nieruchomościami...

Preferencje co do zakupywanych nieruchomości się zmieniają. Wpływ na to mają czynniki społeczne, ekonomiczne czy geopolityczne. Dzisiejsze trendy rynkowe wskazują na rosnące zainteresowanie nieruchomościami położonymi w zielonych enklawach, co jest reakcją na potrzebę harmonii między życiem miejskim a naturą, wyrażającą się w coraz większej liczbie osób szukających spokoju i kontaktu z przyrodą w codzienności.

Redakcja news Podatek od nieruchomości przy wynajmie

Podatek od nieruchomości przy wynajmie Podatek od nieruchomości przy wynajmie

Właściciele mieszkań na wynajem też zobowiązani są do płacenia podatku od nieruchomości. Problem polega na tym, że nie ma pewności, ile powinien wynosić wspomniany podatek.

Właściciele mieszkań na wynajem też zobowiązani są do płacenia podatku od nieruchomości. Problem polega na tym, że nie ma pewności, ile powinien wynosić wspomniany podatek.

news Gospodarka mieszkaniowa w dużych miastach

Gospodarka mieszkaniowa w dużych miastach Gospodarka mieszkaniowa w dużych miastach

W Warszawie i Krakowie duży problem stanowi zadłużenie lokali komunalnych i socjalnych. Wrocław prowadzi politykę sprzedaży miejskich lokali. Jakie wydatki na gospodarkę mieszkaniową planują trzy największe...

W Warszawie i Krakowie duży problem stanowi zadłużenie lokali komunalnych i socjalnych. Wrocław prowadzi politykę sprzedaży miejskich lokali. Jakie wydatki na gospodarkę mieszkaniową planują trzy największe miasta Polski?

Redakcja news Znamy szczegóły dotyczące mrożenia cen prądu

Znamy szczegóły dotyczące mrożenia cen prądu Znamy szczegóły dotyczące mrożenia cen prądu

Resort klimatu informuje, że maksymalna cena energii elektrycznej wyniesie 500 zł za MWh i obejmie wszystkie gospodarstwa domowe. Nie będą obowiązywały limity jak dotychczas.

Resort klimatu informuje, że maksymalna cena energii elektrycznej wyniesie 500 zł za MWh i obejmie wszystkie gospodarstwa domowe. Nie będą obowiązywały limity jak dotychczas.

Redakcja news Jak Polacy segregują odpady?

Jak Polacy segregują odpady? Jak Polacy segregują odpady?

Największy kłopot z segregacją odpadów na pięć frakcji mają młodzi, mity dotyczące segregacji są w Polsce ciągle żywe, a aż 1/3 Polaków woli być zachęcana, a nie zmuszana do segregacji odpadów, chociaż...

Największy kłopot z segregacją odpadów na pięć frakcji mają młodzi, mity dotyczące segregacji są w Polsce ciągle żywe, a aż 1/3 Polaków woli być zachęcana, a nie zmuszana do segregacji odpadów, chociaż połowa z nas robi to tylko ze względu na wymóg prawny.

Redakcja news Drogi prąd z przydomowych instalacji

Drogi prąd z przydomowych instalacji Drogi prąd z przydomowych instalacji

W opinii Fundacji Instrat[1] koszt wytworzenia prądu z przydomowej elektrowni wiatrowej może być kilkukrotnie wyższy od tego z sieci. Wprawdzie rząd proponuje program wsparcia dla przydomowych instalacji...

W opinii Fundacji Instrat[1] koszt wytworzenia prądu z przydomowej elektrowni wiatrowej może być kilkukrotnie wyższy od tego z sieci. Wprawdzie rząd proponuje program wsparcia dla przydomowych instalacji tego typu wart 400 mln zł, jednak eksperci zalecają ostrożność.

news Zaprawa klejowa przy pracach w systemie ETICS

Zaprawa klejowa przy pracach w systemie ETICS Zaprawa klejowa przy pracach w systemie ETICS

Wraz z przyjściem wiosny wiele wspólnot i spółdzielni rozpoczyna remonty elewacji oraz termomodernizację budynku. Dla trwałości i jakości takich prac szczególne znaczenie ma wybór właściwej zaprawy klejowej.

Wraz z przyjściem wiosny wiele wspólnot i spółdzielni rozpoczyna remonty elewacji oraz termomodernizację budynku. Dla trwałości i jakości takich prac szczególne znaczenie ma wybór właściwej zaprawy klejowej.

Redakcja news Bezpłatne szkolenia dla zarządców nieruchomości usługowych

Bezpłatne szkolenia dla zarządców nieruchomości usługowych Bezpłatne szkolenia dla zarządców nieruchomości usługowych

Fundacja Polska bez Barier oraz m.st. Warszawa zapraszają na bezpłatne szkolenia, dotyczące dostępności architektonicznej lokali usługowych dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób ze szczególnymi potrzebami....

Fundacja Polska bez Barier oraz m.st. Warszawa zapraszają na bezpłatne szkolenia, dotyczące dostępności architektonicznej lokali usługowych dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób ze szczególnymi potrzebami. Szkolenia, które odbędą się w maju, są skierowane do przedsiębiorców oraz zarządców nieruchomości usługowych.

Redakcja news VIII edycja konkursu „Inwestycja Roku”

VIII edycja konkursu „Inwestycja Roku” VIII edycja konkursu „Inwestycja Roku”

Trwa kolejna odsłona konkursu „Inwestycja Roku” organizowanego przez Krajową Izbą Gospodarki Nieruchomościami. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych w kraju inwestycji.

Trwa kolejna odsłona konkursu „Inwestycja Roku” organizowanego przez Krajową Izbą Gospodarki Nieruchomościami. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych w kraju inwestycji.

Redakcja news Większa aktywność deweloperów

Większa aktywność deweloperów Większa aktywność deweloperów

Zainteresowanie zakupem mieszkania nadal utrzymuje się na dobrym poziomie. Obecnie wielu wyczekuje nowego programu rządowego „Mieszkanie na start”, co z pewnością przełoży się na większą aktywność kupujących.

Zainteresowanie zakupem mieszkania nadal utrzymuje się na dobrym poziomie. Obecnie wielu wyczekuje nowego programu rządowego „Mieszkanie na start”, co z pewnością przełoży się na większą aktywność kupujących.

Redakcja news Rekordowe koszty eksploatacyjne w biurach

Rekordowe koszty eksploatacyjne w biurach Rekordowe koszty eksploatacyjne w biurach

Z raportu „Service Charges” przygotowanego przez Colliers wynika, że w 2023 średnie miesięczne stawki opłat eksploatacyjnych ponoszonych przez najemców biur wzrosły aż o 26% w porównaniu do roku 2022.

Z raportu „Service Charges” przygotowanego przez Colliers wynika, że w 2023 średnie miesięczne stawki opłat eksploatacyjnych ponoszonych przez najemców biur wzrosły aż o 26% w porównaniu do roku 2022.

Redakcja news Cudzoziemcy kupują polskie mieszkania

Cudzoziemcy kupują polskie mieszkania Cudzoziemcy kupują polskie mieszkania

Ponad 14,3 tysięcy – tyle mieszkań kupili w całym 2023 roku cudzoziemcy żyjący w Polsce.

Ponad 14,3 tysięcy – tyle mieszkań kupili w całym 2023 roku cudzoziemcy żyjący w Polsce.

Redakcja news Jak założyć wspólnotę mieszkaniową w 2024?

Jak założyć wspólnotę mieszkaniową w 2024? Jak założyć wspólnotę mieszkaniową w 2024?

Zacznijmy od początku, czyli od tytułowego pytania: jak założyć wspólnotę mieszkaniową. Odpowiedź jest prosta – wspólnoty mieszkaniowej się nie zakłada. Powstaje ona automatycznie, z mocy prawa.

Zacznijmy od początku, czyli od tytułowego pytania: jak założyć wspólnotę mieszkaniową. Odpowiedź jest prosta – wspólnoty mieszkaniowej się nie zakłada. Powstaje ona automatycznie, z mocy prawa.

Redakcja news Drożej we wspólnotach i spółdzielniach

Drożej we wspólnotach i spółdzielniach Drożej we wspólnotach i spółdzielniach

W drugiej połowie 2024 r. nadal ceny energii będą zamrożone. Maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

W drugiej połowie 2024 r. nadal ceny energii będą zamrożone. Maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Redakcja news Populacja Polski maleje

Populacja Polski maleje Populacja Polski maleje

Zła sytuacja demograficzna to nie jest jakaś wydumana teoria, to jest rzeczywistość. Wprawdzie rządzący starają się stwarzać warunki sprzyjające powiększaniu polskich rodzin, jednak trudno mówić, aby proponowane...

Zła sytuacja demograficzna to nie jest jakaś wydumana teoria, to jest rzeczywistość. Wprawdzie rządzący starają się stwarzać warunki sprzyjające powiększaniu polskich rodzin, jednak trudno mówić, aby proponowane działania przynosiły spektakularne efekty. Z roku na rok ludność Polski się kurczy – więcej osób umiera, niż się rodzi.

Redakcja news Ceny mieszkań w końcu wyhamują?

Ceny mieszkań w końcu wyhamują? Ceny mieszkań w końcu wyhamują?

Deweloperzy nabrali rozpędu – w I kwartale 2024 na rynku pierwotnym rozpoczęto budowę około 42 tys. lokali. To najlepszy wynik od 20 lat. Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców...

Deweloperzy nabrali rozpędu – w I kwartale 2024 na rynku pierwotnym rozpoczęto budowę około 42 tys. lokali. To najlepszy wynik od 20 lat. Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB), jest zdania, że rosnąca podaż mieszkań znacząco ograniczy wzrost ich cen.

Redakcja news Wróble znikają z osiedli

Wróble znikają z osiedli Wróble znikają z osiedli

Ocieplenie budynków, beton zamiast trawnika, zanik owadów – to jedne z przyczyn malejącej populacji wróbli. Ornitolodzy informują, że w Polsce populacja ta zmniejszyła się nawet o 30 proc. w ostatnim dwudziestoleciu.

Ocieplenie budynków, beton zamiast trawnika, zanik owadów – to jedne z przyczyn malejącej populacji wróbli. Ornitolodzy informują, że w Polsce populacja ta zmniejszyła się nawet o 30 proc. w ostatnim dwudziestoleciu.

Redakcja news Nieprzewidywalność a sprzedaż pomp ciepła

Nieprzewidywalność a sprzedaż pomp ciepła Nieprzewidywalność a sprzedaż pomp ciepła

Na rynku pomp ciepła mamy do czynienia ze spadkiem zainteresowania produktem. Powód jest prosty: nieprzewidywalność. Brak stabilności w zakresie cen energii i gazu, a także obawy o koszty rzutują negatywnie...

Na rynku pomp ciepła mamy do czynienia ze spadkiem zainteresowania produktem. Powód jest prosty: nieprzewidywalność. Brak stabilności w zakresie cen energii i gazu, a także obawy o koszty rzutują negatywnie na rynek pomp ciepła.

Redakcja news Koszty związane z mieszkaniem

Koszty związane z mieszkaniem Koszty związane z mieszkaniem

Z danych GUS-u wynika, że ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem kolejny miesiąc podrożały. Wzrost wyniósł 1,5 proc. w skali roku. Przy czym są też kategorie usług, w których ceny spadły.

Z danych GUS-u wynika, że ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem kolejny miesiąc podrożały. Wzrost wyniósł 1,5 proc. w skali roku. Przy czym są też kategorie usług, w których ceny spadły.

Redakcja news Ile czasu pracują Polacy?

Ile czasu pracują Polacy? Ile czasu pracują Polacy?

Z raportu „Work-life balance a elastyczne formy organizacji pracy” przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że w Polsce pracuje się średnio 40,4 godzin tygodniowo.

Z raportu „Work-life balance a elastyczne formy organizacji pracy” przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że w Polsce pracuje się średnio 40,4 godzin tygodniowo.

Redakcja news Nowy termin wprowadzenia KSeF

Nowy termin wprowadzenia KSeF Nowy termin wprowadzenia KSeF

Rada Ministrów przyjęła projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przewidujący przesunięcie terminu wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur.

Rada Ministrów przyjęła projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przewidujący przesunięcie terminu wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur.

Redakcja news Polska z najniższym bezrobociem w UE

Polska z najniższym bezrobociem w UE Polska z najniższym bezrobociem w UE

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 wyniosła 5,3 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Według metodologii Eurostatu natomiast stopa bezrobocia wyniosła 2,9 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 wyniosła 5,3 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Według metodologii Eurostatu natomiast stopa bezrobocia wyniosła 2,9 proc.

Redakcja news Zintegrowany bilet – prace w toku

Zintegrowany bilet – prace w toku Zintegrowany bilet – prace w toku

Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że w resorcie trwają prace nad wprowadzeniem zintegrowanego biletu. Rozwiązanie to miałoby łączyć różne rodzaje transportu i mieć zasięg ogólnopolski.

Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że w resorcie trwają prace nad wprowadzeniem zintegrowanego biletu. Rozwiązanie to miałoby łączyć różne rodzaje transportu i mieć zasięg ogólnopolski.

Redakcja news Banki nie planują zmian w kredytach mieszkaniowych

Banki nie planują zmian w kredytach mieszkaniowych Banki nie planują zmian w kredytach mieszkaniowych

W I kwartale 2024 r. większość banków nie zmieniła zauważalnie kryteriów oraz większości warunków udzielania kredytów mieszkaniowych, poza zmniejszeniem marży kredytowej – wynika z ankiety publikowanej...

W I kwartale 2024 r. większość banków nie zmieniła zauważalnie kryteriów oraz większości warunków udzielania kredytów mieszkaniowych, poza zmniejszeniem marży kredytowej – wynika z ankiety publikowanej przez NBP.

Wybrane dla Ciebie

Uchwały online - tak teraz to możliwe

Uchwały online - tak teraz to możliwe Uchwały online - tak teraz to możliwe

Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla »

Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla » Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla »

Jaki jest koszt założenia domofonu w bloku?

Jaki jest koszt założenia domofonu w bloku? Jaki jest koszt założenia domofonu w bloku?

Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! »

Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! » Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! »

Renowacja elewacji - prosty system elewacyjny»

Renowacja elewacji - prosty system elewacyjny» Renowacja elewacji - prosty system elewacyjny»

Nowoczesne rozwiązania dla spółdzielni i wspólnot – ciepłomierze »

Nowoczesne rozwiązania dla spółdzielni i wspólnot – ciepłomierze » Nowoczesne rozwiązania dla spółdzielni i wspólnot – ciepłomierze »

Detektory gazów dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Detektory gazów dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Detektory gazów dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? » Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Pompy ciepła, które uczynią Twój dom komfortowym »

Pompy ciepła, które uczynią Twój dom komfortowym » Pompy ciepła, które uczynią Twój dom komfortowym »

Co daje zarządcy instalacja gazu płynnego?

Co daje zarządcy instalacja gazu płynnego? Co daje zarządcy instalacja gazu płynnego?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania»

Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania» Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania»

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Jak zapewnić zasięg telefonii komórkowej w garażach podziemych i na klatce schodwej?

Jak zapewnić zasięg telefonii komórkowej w garażach podziemych i na klatce schodwej? Jak zapewnić zasięg telefonii komórkowej w garażach podziemych i na klatce schodwej?

Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla »

Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla » Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.