administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Raportowanie ESG w sektorze nieruchomości

Anna Ruszczak | 2023-08-02
Europejskie Prawo o Klimacie zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. w roku 2030. Fot. Pixabay

Europejskie Prawo o Klimacie zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. w roku 2030. Fot. Pixabay

Przedsiębiorcy z sektora nieruchomości powinni już teraz przygotować prowadzoną działalność do nowych wyzwań systemu raportowania informacji o ESG. Należy wdrażać odpowiednie procedury i polityki, a także przygotować posiadane nieruchomości, by prowadzona działalność mogła zostać uznana za zrównoważoną.

Zobacz także

Redakcja news FERN za nami – sukces premierowej edycji Forum Ekologicznych Rozwiązań dla Nieruchomości

FERN za nami – sukces premierowej edycji Forum Ekologicznych Rozwiązań dla Nieruchomości FERN za nami – sukces premierowej edycji Forum Ekologicznych Rozwiązań dla Nieruchomości

7 kwietnia w hotelu Scandic Wrocław odbyła się pierwsza edycja ekokonferencji FERN. Podczas wydarzenia poruszone zostały tematy poświęcone ekologicznym rozwiązaniom i zrównoważonemu rozwojowi w branży...

7 kwietnia w hotelu Scandic Wrocław odbyła się pierwsza edycja ekokonferencji FERN. Podczas wydarzenia poruszone zostały tematy poświęcone ekologicznym rozwiązaniom i zrównoważonemu rozwojowi w branży nieruchomości. Panele dyskusyjne i wykłady zgromadziły przedstawicieli deweloperów, inwestorów, wykonawców, producentów wyrobów budowlanych, samorządów oraz zarządców nieruchomości.

Redakcja news Szkolenie: Kompletowanie dokumentacji obiektowej oraz prowadzenie KOB i c-KOB

Szkolenie: Kompletowanie dokumentacji obiektowej oraz prowadzenie KOB i c-KOB Szkolenie: Kompletowanie dokumentacji obiektowej oraz prowadzenie KOB i c-KOB

Zapraszamy na szkolenie online "Kompletowanie dokumentacji obiektowej oraz prowadzenie KOB i c-KOB", które już 24 kwietnia 2025 roku poprowadzi Witold Malinowski.

Zapraszamy na szkolenie online "Kompletowanie dokumentacji obiektowej oraz prowadzenie KOB i c-KOB", które już 24 kwietnia 2025 roku poprowadzi Witold Malinowski.

news Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych

Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Państwu wielu powodów do radości, spokoju i pomyślności – zarówno w życiu osobistym, jak i w realizacji zawodowych planów i inwestycji.

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Państwu wielu powodów do radości, spokoju i pomyślności – zarówno w życiu osobistym, jak i w realizacji zawodowych planów i inwestycji.

Na rynku nieruchomości coraz większe znaczenie mają zasady zrównoważonego rozwoju, czyli ESG (Environmental, Social and Governance). Analiza pod względem ESG obejmuje kryteria, według których inwestorzy mogą oceniać przedsiębiorstwa w zakresie ochrony środowiska, kwestii społecznych i ładu korporacyjnego. Obok takich elementów jak energooszczędność, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii czy ślad węglowy, uwzględniane są także sprawy pracownicze i społeczne.

W budownictwie, podobnie, jak w innych dziedzinach gospodarki, dąży się do gospodarki o obiegu zamkniętym. Ta sprowadza się do wykorzystania istniejących elementów zamiast ich usuwania i zastępowania całkiem nowymi. Dotyczy to także całych budynków. Z powodu planowanych obostrzeń systemu handlu emisjami (ETS) spodziewany jest też wzrost cen energii i materiałów budowlanych.

Przepisy UE w kwestii ESG

Unia Europejska wprowadziła przepisy w zakresie ESG, które charakteryzują się podejściem odmiennym od stosowanego jeszcze kilkanaście lat temu, opartego wyłącznie na kontroli administracyjnej w ramach zezwoleń emisyjnych, pozwoleń na budowę czy ocen oddziaływania na środowisko. Obecne regulacje mają stworzyć bardziej złożony system, w którym kontrola przestrzegania zasad ESG będzie dokonywana przez samych uczestników obrotu gospodarczego, w tym giełdy, kontrahentów, inwestorów i konsumentów. Czynniki te będą wspomagane przez sytuację ekonomiczną, czyli m.in. rosnące ceny emisji gazów cieplarnianych, energii uzyskiwanej z paliw kopalnych i materiałów budowlanych.

Może Cię zainteresuje: Odbudowa zasobów przyrodniczych w UE

Z punktu widzenia sektora nieruchomości, ważnym krokiem w kierunku uregulowania ujawniania informacji środowiskowych o przedsięwzięciach było uchwalenie w roku 2019 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088 w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych (rozporządzenie SFDR). Następnie, w rozporządzeniu 2020/852, zwanym Taksonomią UE, sprecyzowano kryteria klasyfikacji przedsięwzięć, które mogą być określane jako zrównoważone środowiskowo. Kolejnym krokiem było wprowadzenie w rozporządzeniu delegowanym Komisji 2022/1288 (rozporządzenie RTS) szczegółowych zasad raportowania, które uwzględnia system raportowania określony w rozporządzeniu SFDR oraz zasady klasyfikacji przedsięwzięć określonych w Taksonomii UE. Rozporządzenia UE są bezpośrednio stosowane w krajach UE, co oznacza, że stają się prawem każdego z krajów bez konieczności wydawania w tym celu krajowych aktów prawnych.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2022/2464 z 14 grudnia 2022 r. dokonuje zmian istniejących przepisów w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD, ang. Corporate Sustainability Reporting Directive) i wprowadza zobowiązanie do corocznych raportów w zakresie wpływu na środowisko i społeczeństwo oraz ładu korporacyjnego.

Regulacje dotyczące ESG warto analizować w kontekście tzw. Europejskiego Zielonego Ładu – to nowe przepisy mające zapewnić zrównoważony rozwój gospodarki UE. Chodzi w szczególności o Europejskie Prawo o Klimacie, którego celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. w roku 2030 i całkowita redukcja emisji gazów cieplarnianych do roku 2050.

Rozporządzenie SFDR

Rozporządzenie SFDR zobowiązuje uczestników rynku finansowego oraz doradców finansowych do ujawniania inwestorom informacji na temat aspektów środowiskowych i innych aspektów ESG prowadzonej przez nich działalności w oparciu o obiektywne kryteria. Dotyczy to ryzyka niekorzystnych skutków, a także pozytywnych cech przedsięwzięcia w kwestiach środowiskowych i społecznych. Rozporządzenie wprowadza jednolite standardy informacyjne w zakresie ESG dla przedsiębiorców – uczestników rynku finansowego i doradców finansowych – ze wszystkich krajów UE. Komunikaty marketingowe przedsiębiorców nie mogą być sprzeczne z informacjami ujawnianymi na podstawie rozporządzenia.

Może Cię zainteresuje: Polacy pracują nad ekologicznym wodorem

Obostrzenia adresowane są do uczestników rynku finansowego i doradców finansowych. Są nimi m.in. firmy inwestycyjne lub instytucje kredytowe świadczące usługi zarządzania portfelem, zarządzający funduszami venture capital lub alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz spółki zarządzające przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe. Zatem, rozporządzenie SFDR ma zastosowanie m.in. do inwestorów instytucjonalnych na rynku nieruchomości.

Obowiązkowe publikacje

Uczestnicy rynku finansowego oraz doradcy finansowi zobowiązani są publikować na stronach internetowych informacje na temat swoich strategii wobec ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie prowadzonej działalności. Ryzyko dla zrównoważonego rozwoju oznacza sytuację lub warunki środowiskowe, społeczne lub związane z zarządzaniem, które – jeżeli wystąpią – mogłyby mieć negatywny wpływ na wartość inwestycji. Podmioty te publikują informację, czy biorą pod uwagę główne niekorzystne skutki dla czynników zrównoważonego rozwoju wraz z opisem takich niekorzystnych skutków, lub uzasadnienie, dlaczego nie biorą takich skutków pod uwagę.

W rozporządzeniu RTS określono główne niekorzystne skutki dla czynników zrównoważonego rozwoju. W odniesieniu do nieruchomości są to, na przykład, inwestycje w nieruchomości nieefektywne energetycznie oraz w nieruchomości związane z wydobyciem, przechowywaniem lub transportem paliw kopalnych. Wśród innych niekorzystnych skutków, które mogą mieć również znaczenie w sektorze nieruchomości Rozporządzenie RTS wskazuje emisję gazów cieplarnianych, ślad węglowy, inwestowanie w spółki o dużej emisji gazów cieplarnianych lub działające w sektorze paliw kopalnych, udział energii ze źródeł nieodnawialnych, działania negatywnie wpływające na bioróżnorodność, emisje do wód czy wskaźnik odpadów niebezpiecznych. Rozporządzenie wymienia też czynniki społeczne, takie jak luka płacowa między kobietami i mężczyznami oraz proporcje w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn w zarządach. Dotyczy to również informacji o spółkach, w które dany podmiot inwestuje lub z którymi zawiera umowy handlowe.

Przejrzystość ryzyk

Uczestnicy rynku finansowego i doradcy finansowi zobowiązani są informować inwestorów, jakie ryzyka dla zrównoważonego rozwoju są uwzględniane w podejmowanych przez nich decyzjach inwestycyjnych; oraz jaki jest wpływ tych ryzyk na zwrot z produktów finansowych, które udostępniają. Rozporządzenie reguluje szczegółowo sposób przekazywania tych informacji. 

Może Cię zainteresuje:  Dopłaty do stacji ładowania aut dla samorządów

W sposób szczególny uregulowano przedsięwzięcia, które promują aspekt środowiskowy i społeczny oraz takie, których zasadniczym celem jest osiągnięcie pozytywnych skutków środowiskowych i społecznych. Te wymagają najbardziej szczegółowego raportowania. Zgodnie z art. 8 rozporządzenia SFDR, jeżeli dany produkt finansowy ma być sklasyfikowany jako promujący jakiś aspekt środowiskowy lub społeczny, należy ujawnić szczegółowe informacje na temat sposobu, w jaki zapewnia on uwzględnienie tych aspektów. Zakres i sposób prezentacji informacji zostały określone w rozporządzeniu RTS.

Artykuł 9 rozporządzenia SFDR reguluje zasady ujawniania informacji w przypadku, gdy dana inwestycja ma być sklasyfikowana jako zrównoważona. Taka inwestycja została zdefiniowana jako inwestycja w działalność gospodarczą, która przyczynia się do realizacji celu środowiskowego. Jest mierzona na przykład za pomocą wskaźników zużycia energii, wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych, wykorzystywania surowców, zużycia wody i użytkowania gruntów, generowania odpadów, emisji gazów cieplarnianych lub wpływu na różnorodność biologiczną i gospodarkę o obiegu zamkniętym. Może to być też inwestycja w działalność gospodarczą, która przyczynia się do realizacji celu społecznego, w szczególności przeciwdziałania nierównościom. Zgodnie z art. 9 rozporządzenia SFDR, jeżeli dany produkt finansowy ma na celu zrównoważone inwestycje, wymagane jest dodatkowo ujawnienie informacji, które obejmują określenie danego celu i wyjaśnienie, w jaki sposób ten cel ma zostać osiągnięty.

Uczestnicy rynku finansowego zobowiązani są do publikacji na stronach internetowych informacji dotyczących produktu finansowego, o którym mowa w art. 8 lub w art. 9 Rozporządzenia SFDR.

Może Cię zainteresuje: Dopłaty do leasingu w programie "Moj Elektryk"

Sprawozdawczość niefinansowa

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2022/2464 z 14 grudnia 2022 r (CSRD, ang. Corporate Sustainability Reporting Directive) zmienia rozporządzenie (UE) nr 537/2014, dyrektywę 2004/109/WE, dyrektywę 2006/43/WE oraz dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z nowymi przepisami, kolejne kategorie przedsiębiorców będą podlegać obowiązkom składania corocznych raportów zawierających dane dotyczące ESG tj. związane ze zrównoważonym rozwojem, na który składają się czynniki środowiskowe, społeczne oraz związane z zarządzaniem.

Dyrektywa przewiduje harmonogram wejścia w życie nowych zobowiązań w zakresie obowiązku raportowania: dla przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 500 pracowników, które już podlegają dyrektywie o sprawozdawczości niefinansowej – od roku 2025 (za rok 2024), dla dużych przedsiębiorstw spełniających dwa z następujących kryteriów: zatrudnienie ponad 250 pracowników; obrót 40 mln EUR lub 20 mln EUR wartości aktywów – od roku 2026 (za rok 2025), dla przedsiębiorstw notowanych na giełdzie – od roku 2027 (za rok 2026).

Źródło: prawo.pl

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Wniosek o ustanowienie w Polsce roku 2025 Rokiem Spółdzielczości

Wniosek o ustanowienie w Polsce roku 2025 Rokiem Spółdzielczości Wniosek o ustanowienie w Polsce roku 2025 Rokiem Spółdzielczości

Krajowa Rada Spółdzielcza (KRS) skierowała do Marszałek Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wniosek o ustanowienie przez Senat RP roku 2025 ROKIEM SPÓŁDZIELCZOŚCI. Inicjatywa ta wynika z decyzji Zgromadzenia...

Krajowa Rada Spółdzielcza (KRS) skierowała do Marszałek Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wniosek o ustanowienie przez Senat RP roku 2025 ROKIEM SPÓŁDZIELCZOŚCI. Inicjatywa ta wynika z decyzji Zgromadzenia Ogólnego ONZ o ustanowieniu roku 2025 Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości pod hasłem „Spółdzielnie budują lepszy świat”.

Redakcja news Stopy procentowe na tym samym poziomie [listopad 2024]

Stopy procentowe na tym samym poziomie [listopad 2024] Stopy procentowe na tym samym poziomie [listopad 2024]

Na listopadowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że utrzymuje stopy procentowe NBP na dotychczasowym poziomie poziomie. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku.

Na listopadowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że utrzymuje stopy procentowe NBP na dotychczasowym poziomie poziomie. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku.

prof. ucz. dr Jerzy Jankowski news Zwolnienie z VAT dochodów spółdzielni w związku z powodzią

Zwolnienie z VAT dochodów spółdzielni w związku z powodzią Zwolnienie z VAT dochodów spółdzielni w związku z powodzią

Na stronach RCL-u opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób prawnych od niektórych dochodów spółdzielni mieszkaniowych wydatkowych w...

Na stronach RCL-u opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób prawnych od niektórych dochodów spółdzielni mieszkaniowych wydatkowych w związku z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., o którą to regulację postulował Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP.

Redakcja Ofert na rynku najmu więcej niż chętnych

Ofert na rynku najmu więcej niż chętnych Ofert na rynku najmu więcej niż chętnych

Po szczycie sezonu rynek najmu wkroczył w fazę spowolnienia. Oferta zmniejszyła się w ciągu ostatniego miesiąca o 4% a w sześciu miastach na szesnaście monitorowanych przez Otodom doszło do spadku cen...

Po szczycie sezonu rynek najmu wkroczył w fazę spowolnienia. Oferta zmniejszyła się w ciągu ostatniego miesiąca o 4% a w sześciu miastach na szesnaście monitorowanych przez Otodom doszło do spadku cen - m.in. w Trójmieście i Krakowie. Mniejsze jest też zainteresowanie ze strony poszukujących. Wniosek? Jeśli zmieniać mieszkanie to właśnie teraz, kiedy sytuacja jest stabilna a wynajmujący są w końcu skłonni negocjować warunki.

Redakcja news Samorządy inwestują w mieszkania dla studentów i absolwentów

Samorządy inwestują w mieszkania dla studentów i absolwentów Samorządy inwestują w mieszkania dla studentów i absolwentów

Białystok wdraża program „Mieszkanie dla absolwenta”. Miasto chce zatrzymać u siebie najlepszych absolwentów i studentów poprzez zapewnienie im preferencyjnych warunków najmu. Większość środków na inwestycję...

Białystok wdraża program „Mieszkanie dla absolwenta”. Miasto chce zatrzymać u siebie najlepszych absolwentów i studentów poprzez zapewnienie im preferencyjnych warunków najmu. Większość środków na inwestycję stanowiło dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Redakcja news Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację

Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację

Wzrost cen przyspieszył. To efekt wyższych cen energii oraz usług. I choć listopad i grudzień mogą przynieść wyhamowanie wzrostów, to około 5-proc. poziom prawdopodobnie będzie się utrzymywać przez całą...

Wzrost cen przyspieszył. To efekt wyższych cen energii oraz usług. I choć listopad i grudzień mogą przynieść wyhamowanie wzrostów, to około 5-proc. poziom prawdopodobnie będzie się utrzymywać przez całą pierwszą połowę 2025 roku.

Redakcja news Czujnik dymu w każdym domu i mieszkaniu

Czujnik dymu w każdym domu i mieszkaniu Czujnik dymu w każdym domu i mieszkaniu

Tomasz Siemoniak, szef MSWiA, podpisał 21 listopada rozporządzenie, które wprowadza nowe zasady dotyczące stosowania czujek pożarowych. Ma to być mocny sygnał ze strony państwa, że każdy dom powinien być...

Tomasz Siemoniak, szef MSWiA, podpisał 21 listopada rozporządzenie, które wprowadza nowe zasady dotyczące stosowania czujek pożarowych. Ma to być mocny sygnał ze strony państwa, że każdy dom powinien być wyposażony w czujki dymu.

Redakcja news Druga edycja Forum Dostępności za nami

Druga edycja Forum Dostępności za nami Druga edycja Forum Dostępności za nami

Dostępność jest fundamentem nowoczesnego społeczeństwa. Przyszłość, którą razem kształtujemy, powinna być dostępna dla każdego bez wyjątku – powiedział podczas otwarcia Forum Dostępności Piotr Kamiński,...

Dostępność jest fundamentem nowoczesnego społeczeństwa. Przyszłość, którą razem kształtujemy, powinna być dostępna dla każdego bez wyjątku – powiedział podczas otwarcia Forum Dostępności Piotr Kamiński, prezes firmy Nowy Adres, która wspólnie z Fundacją Integracja, jest organizatorem wydarzenia.

Redakcja news Jak aranżacja przestrzeni biurowej może wspierać osoby neuroróżnorodne?

Jak aranżacja przestrzeni biurowej może wspierać osoby neuroróżnorodne? Jak aranżacja przestrzeni biurowej może wspierać osoby neuroróżnorodne?

Szacuje się, że nawet 20% populacji charakteryzuje się sposobem myślenia, przetwarzania informacji, działania i reagowania na bodźce zewnętrzne, który różni się od większości. Ta odmienna perspektywa może...

Szacuje się, że nawet 20% populacji charakteryzuje się sposobem myślenia, przetwarzania informacji, działania i reagowania na bodźce zewnętrzne, który różni się od większości. Ta odmienna perspektywa może wynikać z takich uwarunkowań jak spektrum autyzmu, ADHD czy dysleksja. Osoby neuroróżnorodne mogą wnosić do firmy znaczącą wartość. Jak za pomocą aranżacji biura wspierać pracowników o niestandardowych potrzebach?

Redakcja news Sąd w Elblągu ogłosił upadłość spółdzielni mieszkaniowej

Sąd w Elblągu ogłosił upadłość spółdzielni mieszkaniowej Sąd w Elblągu ogłosił upadłość spółdzielni mieszkaniowej

Spółdzielnia Mieszkaniowa Budownictwa Wielorodzinnego „Usługa Dom” została postawiona w stan upadłości. Postanowienie wydał sąd w Elblągu na wniosek Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji,...

Spółdzielnia Mieszkaniowa Budownictwa Wielorodzinnego „Usługa Dom” została postawiona w stan upadłości. Postanowienie wydał sąd w Elblągu na wniosek Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, którego dłużnikiem jest spółdzielnia – podał portEl.pl.

Redakcja news Milionowe straty dla deweloperów? Jest przełomowy wyrok sądu

Milionowe straty dla deweloperów? Jest przełomowy wyrok sądu Milionowe straty dla deweloperów? Jest przełomowy wyrok sądu

Sąd w Warszawie wydał pierwszy prawomocny wyrok przeciwko deweloperowi, który wliczał powierzchnię pod ścianami działowymi do metrażu mieszkań. Orzeczenie otwiera drogę do podobnych roszczeń, a to z kolei...

Sąd w Warszawie wydał pierwszy prawomocny wyrok przeciwko deweloperowi, który wliczał powierzchnię pod ścianami działowymi do metrażu mieszkań. Orzeczenie otwiera drogę do podobnych roszczeń, a to z kolei może skutkować milionowymi stratami dla deweloperów.

Redakcja news Parlament Europejski zatwierdził unijny budżet na 2025 rok

Parlament Europejski zatwierdził unijny budżet na 2025 rok Parlament Europejski zatwierdził unijny budżet na 2025 rok

W ostatnim tygodniu listopada Parlament Europejski zaakceptował budżet Unii Europejskiej na 2025 rok. Budżet jest o 6 proc. wyższy niż tegoroczny. Znalazły się w nim dodatkowe środki na skuteczniejsze...

W ostatnim tygodniu listopada Parlament Europejski zaakceptował budżet Unii Europejskiej na 2025 rok. Budżet jest o 6 proc. wyższy niż tegoroczny. Znalazły się w nim dodatkowe środki na skuteczniejsze wsparcie w zakresie ochrony zdrowia, pomocy humanitarnej, zarządzania granicami i zmian klimatu.

Redakcja news Uchwałę wspólnoty musi poprzeć większość

Uchwałę wspólnoty musi poprzeć większość Uchwałę wspólnoty musi poprzeć większość

20 listopada Sąd Najwyższy wydał istotne rozstrzygnięcie dotyczące tzw. uchwał negatywnych we wspólnotach mieszkaniowych. Uznał, że brak wystarczającej liczby głosów do zapadnięcia uchwały nie może być...

20 listopada Sąd Najwyższy wydał istotne rozstrzygnięcie dotyczące tzw. uchwał negatywnych we wspólnotach mieszkaniowych. Uznał, że brak wystarczającej liczby głosów do zapadnięcia uchwały nie może być traktowany jako jej podjęcie w sposób negatywny.

Redakcja news Jubileusz Spółdzielni Mieszkaniowej „Zawiercie”

Jubileusz Spółdzielni Mieszkaniowej „Zawiercie” Jubileusz Spółdzielni Mieszkaniowej „Zawiercie”

– 65-lecie Spółdzielni Mieszkaniowej „Zawiercie” to z pewnością ważny jubileusz, który warto świętować – zauważył jej prezes – Stanisław Sokół, który pełni tę funkcję od 1992 roku. Obchody jubileuszowe...

– 65-lecie Spółdzielni Mieszkaniowej „Zawiercie” to z pewnością ważny jubileusz, który warto świętować – zauważył jej prezes – Stanisław Sokół, który pełni tę funkcję od 1992 roku. Obchody jubileuszowe spółdzielni mieszkaniowej odbyły się 20 września 2024 roku w Zawierciu.

Redakcja news Pozew za brak skutecznej walki ze smogiem

Pozew za brak skutecznej walki ze smogiem Pozew za brak skutecznej walki ze smogiem

Fundacja ClientEarth, w imieniu dwóch osób chorych na astmę, pozwała Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Sąd będzie musiał zbadać, czy istnieje bezpośredni związek między zanieczyszczeniem...

Fundacja ClientEarth, w imieniu dwóch osób chorych na astmę, pozwała Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Sąd będzie musiał zbadać, czy istnieje bezpośredni związek między zanieczyszczeniem powietrza a schorzeniami.

Redakcja news Stopy procentowe na tym samym poziomie [grudzień 2024]

Stopy procentowe na tym samym poziomie [grudzień 2024] Stopy procentowe na tym samym poziomie [grudzień 2024]

Podczas konferencji 5 grudnia Adam Glapiński, prezes NBP, odniósł się do decyzji Rady Polityki Pieniężnej z 4 grudnia. RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Podczas konferencji 5 grudnia Adam Glapiński, prezes NBP, odniósł się do decyzji Rady Polityki Pieniężnej z 4 grudnia. RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Redakcja news Polska liderem rynku PRS w Europie Środkowo-Wschodniej

Polska liderem rynku PRS w Europie Środkowo-Wschodniej Polska liderem rynku PRS w Europie Środkowo-Wschodniej

Rynek najmu instytucjonalnego dynamicznie rośnie, stając się jednym z najbardziej obiecujących segmentów nieruchomości zarówno nad Wisłą, jak i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jak wynika z...

Rynek najmu instytucjonalnego dynamicznie rośnie, stając się jednym z najbardziej obiecujących segmentów nieruchomości zarówno nad Wisłą, jak i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jak wynika z raportu Colliers: „CEE Living Sector. Emerging Trends and Opportunities in the CEE Living Market”, liderem jest tutaj Warszawa.

Redakcja news Druga edycja konkursu RenOwacja2025

Druga edycja konkursu RenOwacja2025 Druga edycja konkursu RenOwacja2025

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu RenOwacja2025, którego organizatorami są Stowarzyszenie Fala Renowacji oraz PTWP. Rozstrzygnięcie konkursu już w styczniu 2025 roku podczas 4 Design Days!

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu RenOwacja2025, którego organizatorami są Stowarzyszenie Fala Renowacji oraz PTWP. Rozstrzygnięcie konkursu już w styczniu 2025 roku podczas 4 Design Days!

Redakcja news Enex – rejestracja na kieleckie targi dla sektora OZE

Enex – rejestracja na kieleckie targi dla sektora OZE Enex – rejestracja na kieleckie targi dla sektora OZE

18 i 19 lutego 2025 roku, podczas targów Enex, liderzy branży energetycznej oraz sektora OZE z całego świata zaprezentują innowacyjne rozwiązania. Przez ponad ćwierć wieku spotkanie branży energetycznej...

18 i 19 lutego 2025 roku, podczas targów Enex, liderzy branży energetycznej oraz sektora OZE z całego świata zaprezentują innowacyjne rozwiązania. Przez ponad ćwierć wieku spotkanie branży energetycznej w Kielcach umocniło swoją pozycję jako jedno z najważniejszych spotkań dla specjalistów z tego sektora.

Redakcja news Świąteczne elektroodpady

Świąteczne elektroodpady Świąteczne elektroodpady

Światełka choinkowe, pozytywki, świecące renifery czy gwiazdy, elektroniczne gadżety – to tylko kilka przykładów długiej listy odpadów świątecznych. Ich żywotność nie jest zbyt długa, a więc wszystkie...

Światełka choinkowe, pozytywki, świecące renifery czy gwiazdy, elektroniczne gadżety – to tylko kilka przykładów długiej listy odpadów świątecznych. Ich żywotność nie jest zbyt długa, a więc wszystkie niedziałające tego typu elektroodpady powinny trafić do właściwego punktu zbiórki.

Redakcja news Widełki płacowe w ofercie pracy

Widełki płacowe w ofercie pracy Widełki płacowe w ofercie pracy

Wynagrodzenie i jego poziom mają być jawne w czasie trwania stosunku pracy oraz przed jego nawiązaniem – to propozycja zmiany w kodeksie pracy, którą złożyli posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Wynagrodzenie i jego poziom mają być jawne w czasie trwania stosunku pracy oraz przed jego nawiązaniem – to propozycja zmiany w kodeksie pracy, którą złożyli posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Redakcja news Kredytu 0 proc. nie będzie

Kredytu 0 proc. nie będzie Kredytu 0 proc. nie będzie

– Nie będzie kredytu 0 proc. – poinformował minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Jednocześnie minister zapowiedział, że nowy program mieszkaniowy pojawi się w pierwszym kwartale 2025 roku.

– Nie będzie kredytu 0 proc. – poinformował minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Jednocześnie minister zapowiedział, że nowy program mieszkaniowy pojawi się w pierwszym kwartale 2025 roku.

Redakcja news Apel GINB o bezpieczne użytkowanie budynków zimą

Apel GINB o bezpieczne użytkowanie budynków zimą Apel GINB o bezpieczne użytkowanie budynków zimą

Zima to czas, w którym intensywne opady śniegu mogą doprowadzić do uszkodzenia obiektów budowlanych, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia czy życia ludzi, bezpieczeństwa mienia i środowiska. Stąd Główny Inspektor...

Zima to czas, w którym intensywne opady śniegu mogą doprowadzić do uszkodzenia obiektów budowlanych, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia czy życia ludzi, bezpieczeństwa mienia i środowiska. Stąd Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (GINB) zwraca się do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych o zapewnienie szczególnej ostrożności podczas użytkowania tych obiektów.

Redakcja news PZFD popiera rozwój budownictwa społecznego

PZFD popiera rozwój budownictwa społecznego PZFD popiera rozwój budownictwa społecznego

Wysokie stopy procentowe oferowane przez banki pozbawiają wielu Polaków możliwości wzięcia kredytu hipotecznego na zakup własnego M. Część osób w ogóle nie stać na zakup własnego mieszkania. A inwestycje...

Wysokie stopy procentowe oferowane przez banki pozbawiają wielu Polaków możliwości wzięcia kredytu hipotecznego na zakup własnego M. Część osób w ogóle nie stać na zakup własnego mieszkania. A inwestycje mieszkaniowe samorządów i towarzystw budownictwa społecznego w Polsce stanowią ułamek rzeczywistych potrzeb. GUS podaje, że w 2023 r. ruszyła budowa prawie 3,5 tys. mieszkań społecznych czynszowych, dla porównania: deweloperzy rozpoczęli 114,5 tys. budów.

Wybrane dla Ciebie

Taka winda to idealne rozwiązanie dla Twojego budynku »

Taka winda to idealne rozwiązanie dla Twojego budynku » Taka winda to idealne rozwiązanie dla Twojego budynku »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego » Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Posadzki żywiczne - jakie wybrać?

Posadzki żywiczne - jakie wybrać? Posadzki żywiczne - jakie wybrać?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Domofony - zabezpieczenie budynku przed obcymi »

Domofony - zabezpieczenie budynku przed obcymi » Domofony - zabezpieczenie budynku przed obcymi »

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Dedykowana platforma dla zarządców nieruchomości »

Dedykowana platforma dla zarządców nieruchomości » Dedykowana platforma dla  zarządców nieruchomości »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Najnowsze produkty i technologie

TrokenTech Sp. z o.o. Jak zoptymalizować remont dachu z papy w bloku przy użyciu płynnych membran hydroizolacyjnych?

Jak zoptymalizować remont dachu z papy w bloku przy użyciu płynnych membran hydroizolacyjnych? Jak zoptymalizować remont dachu z papy w bloku przy użyciu płynnych membran hydroizolacyjnych?

Remont dachu w blokach mieszkalnych i budynkach wielorodzinnych to wyzwanie, z którym regularnie mierzy się wielu zarządców nieruchomości, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe. Dachy pokryte papą, choć...

Remont dachu w blokach mieszkalnych i budynkach wielorodzinnych to wyzwanie, z którym regularnie mierzy się wielu zarządców nieruchomości, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe. Dachy pokryte papą, choć przez lata sprawdzały się jako skuteczna izolacja, z czasem tracą swoje właściwości ochronne. Inwestycja w tradycyjną naprawę może wiązać się z wysokimi kosztami oraz uciążliwościami dla mieszkańców. Alternatywą, która pozwala zoptymalizować proces remontu, są płynne membrany hydroizolacyjne. W poniższym...

Kiona Jak SM w Głogowie Zyskuje Miliony z Białych Certyfikatów

Jak SM w Głogowie Zyskuje Miliony z Białych Certyfikatów Jak SM w Głogowie Zyskuje Miliony z Białych Certyfikatów

14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie...

14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie Mieszkaniową Nadodrze w Głogowie oraz Kiona.

Blue Bolt Blue Bolt - rezerwacje zasobów budynkowych - oszczędności i zyski

Blue Bolt - rezerwacje zasobów budynkowych - oszczędności i zyski Blue Bolt - rezerwacje zasobów budynkowych - oszczędności i zyski

Idealne rozwiązanie do zarządzania wspólnymi zasobami budynku lub całego osiedla, które wnosi realną wartość dla właściciela i użytkowników? Daje możliwości oszczędzania i czerpania zysków, a jednocześnie...

Idealne rozwiązanie do zarządzania wspólnymi zasobami budynku lub całego osiedla, które wnosi realną wartość dla właściciela i użytkowników? Daje możliwości oszczędzania i czerpania zysków, a jednocześnie komfort i bezpieczeństwo? To możliwe dzięki funkcjonalności współdzielenia i rezerwacji w aplikacji Blue Bolt.

Caparol Polska Sp. z o.o. Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu?

Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu? Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu?

Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców...

Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców – spotkań na świeżym powietrzu, zabaw dzieci czy innych wspomnień, nierzadko uwiecznionych na fotografiach. Wygląd ścian zewnętrznych naszego budynku nie jest przypadkowy – wpływa na nasze samopoczucie, sposób postrzegania przestrzeni i cały wizerunek społeczności. Dlatego warto zadbać, aby...

Alchimica Polska Sp. z o.o. Poliuretanowe systemy parkingowe i garażowe

Poliuretanowe systemy parkingowe i garażowe Poliuretanowe systemy parkingowe i garażowe

W nowoczesnych budynkach standardem są obecnie parkingi i garaże. Mogą być zarówno wielopoziomowe, zlokalizowane w niedalekiej odległości od obiektu, jak i w podziemnej części budynku. W każdym przypadku...

W nowoczesnych budynkach standardem są obecnie parkingi i garaże. Mogą być zarówno wielopoziomowe, zlokalizowane w niedalekiej odległości od obiektu, jak i w podziemnej części budynku. W każdym przypadku liczy się nie tylko estetyka, ale przede wszystkim trwałość i funkcjonalność. Dlatego świadomi inwestorzy wybierają poliuretanowe systemy parkingowe, które można również z powodzeniem stosować do utworzenia trwałej posadzki w przydomowym garażu.

MerMar Osuszanie Sp. z o.o. Jakie są skuteczne sposoby na osuszenie ścian po zalaniu?

Jakie są skuteczne sposoby na osuszenie ścian po zalaniu? Jakie są skuteczne sposoby na osuszenie ścian po zalaniu?

Mokre ściany po zalaniu mogą powodować odpadanie tynków i złuszczanie farby. Zalana ściana poza negatywnym wpływem na estetykę wnętrza niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji. Wilgoć może doprowadzić...

Mokre ściany po zalaniu mogą powodować odpadanie tynków i złuszczanie farby. Zalana ściana poza negatywnym wpływem na estetykę wnętrza niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji. Wilgoć może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, a te z kolei mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych lokatorów. Mokre ściany wpływają na konstrukcję budynku, obniżając właściwości nośne i izolacyjne ścian.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.