administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Oświetlenie wokół budynku

Voltea

Voltea

W środku lata dni są długie i włączanie latarni przez większą część doby nie jest niezbędne. Ale zima i szybko zapadający zmrok przyjdą szybciej, niż nam się zdaje. Wtedy właściwe oświetlenie zewnętrzne będzie kluczowe dla bezpieczeństwa mieszkańców osiedla.

Zobacz także

ING Bank Śląski Czym powinna kierować się wspólnota mieszkaniowa przy wyborze konta bankowego?

Czym powinna kierować się wspólnota mieszkaniowa przy wyborze konta bankowego?

Szacuje się, że w Polsce funkcjonuje kilka milionów wspólnot mieszkaniowych. Bez względu na to, że nie mają osobowości prawnej, wspólnoty mogą otwierać konta w banku, zakładać lokaty lub wziąć kredyt....

Szacuje się, że w Polsce funkcjonuje kilka milionów wspólnot mieszkaniowych. Bez względu na to, że nie mają osobowości prawnej, wspólnoty mogą otwierać konta w banku, zakładać lokaty lub wziąć kredyt. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze konta i jakie kryteria są ważne?

Gaspol S.A. Ogrzewanie gazem płynnym – bezobsługowe, łatwo dostępne i stabilne cenowo rozwiązanie dla obszarów bez dostępu do sieci gazu ziemnego

Ogrzewanie gazem płynnym – bezobsługowe, łatwo dostępne i stabilne cenowo rozwiązanie dla obszarów bez dostępu do sieci gazu ziemnego Ogrzewanie gazem płynnym – bezobsługowe, łatwo dostępne i stabilne cenowo rozwiązanie dla obszarów bez dostępu do sieci gazu ziemnego

Od ponad roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczona dostępność niektórych źródeł energii oraz rosnące ceny. W wielu przypadkach...

Od ponad roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczona dostępność niektórych źródeł energii oraz rosnące ceny. W wielu przypadkach inwestorzy nie mogą skorzystać z gazu ziemnego, ponieważ nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego albo ich zapotrzebowanie na energię przewyższa możliwości przesyłowe istniejącej sieci. Dodatkowo, część inwestorów nie chce korzystać z gazu ziemnego z sieci z uwagi na jego cenę i brak przejrzystości...

Rosenberg Polska sp. z o.o. "ECFanGrid” - system Rosenberg do modernizacji central wentylacyjno-klimatyzacyjnych

"ECFanGrid” - system Rosenberg do modernizacji central wentylacyjno-klimatyzacyjnych "ECFanGrid” - system Rosenberg do modernizacji central wentylacyjno-klimatyzacyjnych

ECFanGrid to niezawodny system kilku współpracujących równolegle energooszczędnych wentylatorów napędzanych silnikami EC, umożliwiający modernizację istniejących central wentylacyjnych wyposażonych w starego...

ECFanGrid to niezawodny system kilku współpracujących równolegle energooszczędnych wentylatorów napędzanych silnikami EC, umożliwiający modernizację istniejących central wentylacyjnych wyposażonych w starego typu wentylatory z przekładnią pasową lub napędem bezpośrednim.

Zalety i wady oświetlenia LED

Pierwszą i najważniejszą z punktu widzenia budżetu zaleta jest to, że oświetlenie LED-owe pozwala na oszczędności energii sięgające 25%. To niebagatelne wartości.

Specjaliści z Politechniki Gdańskiej wskazują też, że biała barwa światła lamp LED, zbliżona do światła dziennego, ułatwia użytkownikom dróg orientację w przestrzeni, w przeciwieństwie do zwykłego światła barwy żółtej, które utrudnia m.in. rozróżnianie kolorów oraz wzmaga wrażenie szarości.

Oferenci mocno podkreślają zalety opraw LED, takie jak: duża trwałość, sięgająca nawet 100 000 godzin, coraz wyższa skuteczność świetlna diod LED i możliwość uzyskania światła białego o barwie ciepłej i chłodnej, niewrażliwość na wstrząsy, uzyskiwanie pełnego strumienia świetlnego zaraz po włączeniu, brak wrażliwości na częste włączanie i wyłączanie oraz uzyskiwanie światła kierunkowego bez konieczności stosowania odbłyśników.

W tym miejscu należy również wspomnieć o pewnych niedogodnościach w postaci zależności skuteczności świetlnej od warunków środowiskowych, a w szczególności od temperatury zewnętrznej oraz o niekorzystnym oddziaływaniu na sieć zasilającą wyższych harmonicznych prądu generowanych przez słabej jakości zasilacz.

Coraz częściej spotyka się już oprawy LED o akceptowalnym poziomie zaburzeń generowanych do sieci zasilającej, co wynika głównie z poprawy jakości zasilaczy, stanowiących integralną część opraw.

Ekran reklamowy

Fot. 1. Przykład jaskrawego ekranu reklamowego w jednym z polskich miast (grudzień 2012 roku – foto: „Gazeta Wyborcza”, dodatek z Zielonej Góry)

Są też inne „ledowe” problemy.

Jaskrawe światło reklam billboardów wdzierające się późnymi wieczorami i wczesnymi rankami przez okna do mieszkań może skutecznie zakłócić komfort domowników. To przypadek m.in. jednej z gorzowskich wspólnot mieszkaniowych, w której zamontowano ekrany ledowe. Dzięki tym elektronicznym billboardom ze spotami reklamowymi do budżetu wspólnoty rocznie wpływają dziesiątki tysięcy złotych, co stanowi poważny zastrzyk gotówki do wykorzystania np. na bieżące remonty.

Jednak przychody to jedno, a ostre agresywne światło emitowane przez ekrany w nocy i przed świtem, które przeszkadza w zasypaniu, to drugie.

Władze tej akurat przywołanej wspólnoty były jednak zdania, że „reklamodawca płaci i wymaga”, a uskarżających się na dyskomfort wywołany jaskrawym światłem uspakaja stwierdzeniami, że aktywność ekranów ledowych przypada na godziny od 5.00 do 23.00, więc nie powinna zakłócać nocnego wypoczynku w godzinach od 23.00 do 5.00.

Zanieczyszczenie światłem

Zanieczyszczenie światłem

Fot. 2. Zanieczyszczenie światłem nieba nad Europą. Kolory odzwierciedlają stopień tego zjawiska: czerń, szarość i niebieski – najmniejsze zanieczyszczenie, zieleń, pomarańcz, czerwień i biel – wzrastające zanieczyszczenie [źródło: P. Cinzano/F. Falchi/C. D. Elvidge/Uniwersytet w Padwie/NOAA].

Zanieczyszczenie, czyli imisja, światłem to uciążliwości związane z globalnym rozwojem cywilizacji. Do urządzeń oświetleniowych powodujących zanieczyszczenie światłem w oświetleniu zewnętrznym zaliczamy m.in. oprawy uliczne, reklamy świetlne, projektory oświetlające obiekty sportowe, projektory oświetlające fasady budynków, reflektory samochodowe, inne świecące okna, odbijające światło elewacje sąsiednich budynków oraz nawierzchni jezdni itp.

W ostatnich latach zainteresowanie problemem zanieczyszczenia światłem na świecie widocznie wzrosło.

Jednym z działań, które mają chronić nas przed zanieczyszczeniem światłem, jest tworzenie tzw. parków ciemnego nieba. Nie tylko umożliwiają one nocną ochronę najciemniejszych miejsc na świecie, lecz także pełnią istotną funkcję edukacyjną, ponieważ pomagają uświadamiać społeczeństwu, jak dużym problemem stało się dzisiaj zanieczyszczenie światłem.

Według szacunków aż dwie trzecie ludzkości mieszka w obszarach przez nie zanieczyszczonych.

Najgorzej - oczywiście - sytuacja wygląda w krajach rozwiniętych, np. w Stanach Zjednoczonych – 97%, a w Unii Europejskiej – 96% ludzi żyje na obszarach, w których nocne niebo nigdy nie jest ciemniejsze niż przy świecącym Księżycu. W takich miejscach nie można obserwować gwiazd.

Stopień zanieczyszczania świetlnego przez latarnie uliczne i inne źródła światła zależy od konstrukcji opraw oświetleniowych, a konkretnie od tego, jak kierują strumień świetlny. Najkorzystniejsze są oprawy, które nie emitują światła w niepotrzebnych kierunkach, szczególnie w górę.

Światło na osiedlu

Jeśli mieszkańcy mają się czuć bezpiecznie na osiedlu, to cała jego przestrzeń powinna być dobrze oświetlona, przy uwzględnieniu – oczywiście – estetyki proponowanych rozwiązań.

Często jedynym – a na pewno najbardziej oczywistym – oświetleniem w budynkach i na osiedlach są oprawy oświetleniowe przy wejściach do klatek schodowych.

Jeśli są nieprawidłowo dobrane, będą marnować dużą część strumienia świetlnego. Dodatkowo ich z rzadka oczyszczane klosze sprawiają, że energia elektryczna, którą zużywa takie oświetlenie, zwyczajnie się marnuje, a wydane na nią pieniądze idą w… ciemność.

Inny problem to zły system sterowania oświetleniem. Dość powszechnie zdarzają się sytuacje, że światło włączane jest zbyt późno lub wyłączane długo po nastaniu dnia. Przyczynę najczęściej stanowi ręczne włączanie światła – mimo tego, że technologia automatycznego sterowania oświetleniem jest dziś powszechnie dostępna. I znów – energia się marnuje, rachunki rosną, a mieszkańcy nie mogą się w nocy cieszyć z tak pożądanych ciemności.

Oświetlenie zewnętrzne

Przykład oprawy

Fot. 3. Przykład oprawy świecącej światłem pośrednim – źródło światła umieszczone we wnętrzu końcówki słupa oświetla górną okrągłą tarczę, wyposażoną w system luster kierujących światło ku dołowi (kat. ROSA).

Do oświetlenia chodników można zastosować oprawy z mlecznymi kloszami i daszkami osłaniającymi je od góry lub oprawy z cylindrycznym kloszem i odpowiednio ukształtowanymi rastrami, które chronią przechodniów przed olśnieniem.

Źródłami światła mogą być świetlówki kompaktowe w wersji zintegrowanej z układem stabilizująco-zapłonowym, umieszczonym w trzonku lub niezintegrowane.

W tym drugim przypadku układ stabilizująco-zapłonowy umieszczany jest w oprawie.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie do oświetlania chodników opraw, które dają światło pośrednie. Źródłem światła jest w nich lampa metalohalogenkowa, której strumień świetlny kierowany jest na umieszczany nad nią odbłyśnik. Ten rozprasza światło i odbija je w kierunku ziemi.

Chodnik może oświetlać również oprawa z diodami elektroluminescencyjnymi LED.

Do oświetlenia chodników przy budynkach dobrym rozwiązaniem są oprawy zaprojektowane tak, aby oświetlały konkretny punkt (w tym wypadku – dojście do obiektu), a nie rozpraszały źródło w górę lub na boki wiązką światła, która potrafi oślepiać. Powinny być one zawsze wyposażone w odbłyśniki, kierujące światło we właściwą stronę, oraz klosze, które je właściwie rozpraszają.

Jeżeli w sąsiedztwie znajdują się oprawy uliczne sprawiające, że na terenie posesji nie jest zupełnie ciemno, świetnie spiszą się niskie oprawy ze specjalnymi rastrami, rzucające wiązkę wyłącznie na chodnik.

Przed wybraniem rozwiązania dla naszej wspólnoty czy spółdzielni konieczne będzie pozyskanie informacji na temat rozkładu natężenia oświetlenia pod taką latarnią w zależności od wysokości zamocowania oprawy.

Oprawy ustawiane przy chodniku instaluje się zwykle na słupach o wysokości kilku metrów.

Miejsca przeznaczone do rekreacji można oświetlać oprawami mocowanymi na niskich słupkach.

Oświetlenie jezdni czy uliczek wewnątrzosiedlowych wymaga użycia odpowiednio dobranych opraw wyposażonych w lampy metalohalogenkowe, diody mocy (Power LED) lub wysokoprężne lampy sodowe.

Wysokość oprawy zależy od mocy lampy umieszczonej w oprawie, krzywej rozsyłu światłości oprawy i odstępów, w jakich ustawione będą latarnie.

Wszędzie tam, gdzie urządzenia oświetleniowe są źle dobrane bądź niewłaściwie eksploatowane, warto podjąć wysiłek, by coś zmienić. W efekcie uzyska się nie tylko poprawę oświetlenia, przekładającą się na bezpieczeństwo, ale również oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.

Diody LED umożliwiają proste uzyskanie barwnej scenerii zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Efekt świetlny może być rozproszony lub zdecydowany, a projektant może skorzystać z całej gamy kolorów.

Użycie jednokolorowych LED-ów lub kombinacja trzech barw podstawowych – RGB – dodaje przestrzeni i otwiera możliwość łączenia barw z różnych opraw lub w obrębie jednej oprawy.

W uzyskaniu oczekiwanego efektu pomoże regulacja oświetlenia, która umożliwia użytkownikowi kontrolę nad wzajemnym oddziaływaniem kolorów oraz ich intensywnością lub powrót do wcześniejszych ustawień. Także walor estetyczny oświetlonego budynku ma znaczenie dla podwyższenia jego wartości na rynku.

W przypadku zewnętrznego oświetlenia ściennego wymagane jest, by miało na oprawie oznaczenie IP44, a w przypadku lamp oświetlenia montowanego nawierzchni – oznaczenie IP65.

Pierwsza z tych cyfr oznacza klasę szczelności oprawy, a druga – klasę jej wodoszczelności.

Przy projektowaniu takiej instalacji głównym projektantem powinien był uprawniony elektryk, a sama instalacja oświetlenia zewnętrznego powinna zostać przeprowadzona w postaci minimum jednego oddzielnego obwodu, tak by usterka w oświetleniu zewnętrznym nie przełożyła się na brak światła w nocy na większym obszarze. Warto zatroszczyć się taką instalację jeszcze na etapie budowy obiektu, gdyż wówczas okablowanie można wykonać razem z całą instalacją elektryczną wewnątrz budynku, zaś prace ziemne są ograniczone do minimum.

Przy oświetleniu zewnętrznym niezbędne jest również wybranie odpowiednich lokalizacji na punkty oświetleniowe.

Oto najbardziej właściwe miejsca do jego zainstalowania:

 • podjazd,
 • brama garażowa lub wjazd tylny w przypadku obiektów biurowych i logistycznych,
 • wjazd i furtka (wraz domofonem lub wideofonem),
 • wejście do domu lub obiektu biurowego,
 • elewacja domu lub biura,
 • stopnie schodów,
 • ścieżki ogrodowe, a w przypadku większych budynków – drogi dojazdowe,
 • tarasy i loggie.

Dzisiaj normą staje się też podświetlanie zieleni, które pozwala na uzyskanie niezwykłego efektu wizualnego wieczorami oraz w zimie, kiedy dzień jest bardzo krótki, a świat często wydaje się ponury.

Zamontowana instalacja oświetlenia zewnętrznego powinna być zintegrowana z czujnikami typu:

 • wyłącznika zmierzchowego, będącego czujnikiem mierzącym natężenie światła i wyzwalającym program uruchomienia sceny świetlnej, gdy zapadnie zmierzch,
 • czujnikiem ruchu, uruchamiającym oświetlenie, jeśli ktoś pojawi się w jego zasięgu,
 • włącznikiem z programatorem czasowym, umożliwiającym ustawienie konkretnej daty oraz godziny włączenia i wyłączania części instalacji. W zdalnych systemach scen świetlnych ta funkcja przypisana jest do oprogramowania zarządzającego całym systemem.

Ilustracje pochodzą z materiałów mgr. inż. Janusza Strzyżewskiego, autora wielu publikacji branży elektrycznej

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

 • Agnieszka Agnieszka, 13.12.2016r., 16:29:18 Witam, chciałabym się dopytać czy taka lampa ogrodowa moze byc zastosowana na patio osiedla? http://www.lampyogrodowe.istore.pl/pl/lampa-ogrodowa-115cm-z-kloszem-nr-1.html Zastanawiam się nad tym mocno, ponieważ lekko się otrze o tą lampę i już się przewraca... bardzo proszę o pomoc.
 • Agnieszka Agnieszka, 25.12.2018r., 14:00:48 Deweloper zamontował mi lampę centralnie pod moim balkonem. Pionowy słup.Jakie są szanse żeby zlikwidował tą lampę ? W styczniu odbiory mieszkań a ja się na to nie zgadzam.Lampa świeci w okna,gromadzi się na niej ptactwo i wygląda nieestetycznie a dodatkowo zajmuje przestrzeń na wpadające w okna światło, i tak mam małą liczbę okien bo tylko balkonowe do salonu.Proszę o odpowiedź od kogoś kto zna temat.
 • solumen solumen, 03.11.2019r., 22:17:56 Ciekawa strona. Z niecierpliwoscia czekam na nastepny artykul

Powiązane

Leroy Merlin Ogrzewanie podłogowe kontra standardowe grzejniki – co jest bardziej opłacalne?

Ogrzewanie podłogowe kontra standardowe grzejniki – co jest bardziej opłacalne? Ogrzewanie podłogowe kontra standardowe grzejniki – co jest bardziej opłacalne?

Aby zapewnić domownikom odpowiednio wysoki komfort termiczny, każdy budynek mieszkalny musi być wyposażony w system grzewczy. W tej dziedzinie zdecydowanie przeważają dwa rozwiązania – ogrzewanie podłogowe...

Aby zapewnić domownikom odpowiednio wysoki komfort termiczny, każdy budynek mieszkalny musi być wyposażony w system grzewczy. W tej dziedzinie zdecydowanie przeważają dwa rozwiązania – ogrzewanie podłogowe oraz tradycyjne grzejniki konwekcyjne. Każde z nich ma swoje wady i zalety, dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie rozważyć dostępne opcje. Zatem, która z nich jest lepsza i bardziej opłacalna?

Master Builders Solutions Polska Sp. z o.o. Hydroizolacja dachu - trwałe rozwiązania dla wszystkich typów dachów

Hydroizolacja dachu - trwałe rozwiązania dla wszystkich typów dachów Hydroizolacja dachu - trwałe rozwiązania dla wszystkich typów dachów

Dachy stanowią jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych ze względu na swoją rolę, czyli ochronę budynku przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych (woda, śnieg i temperatura).

Dachy stanowią jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych ze względu na swoją rolę, czyli ochronę budynku przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych (woda, śnieg i temperatura).

Paroc Polska Sp. z o.o. Oszczędność energii to nie tylko OZE i solary!

Oszczędność energii to nie tylko OZE i solary! Oszczędność energii to nie tylko OZE i solary!

Nadejściu niższych temperatur, jak co roku, towarzyszy początek sezonu grzewczego. Z uwagi na aktualną sytuację geopolityczną, podwyżki cen energii oraz ogólną niepewność na rynku paliw, warto już dziś...

Nadejściu niższych temperatur, jak co roku, towarzyszy początek sezonu grzewczego. Z uwagi na aktualną sytuację geopolityczną, podwyżki cen energii oraz ogólną niepewność na rynku paliw, warto już dziś rozważyć inwestycję w poprawę standardu energetycznego naszego obiektu. Do tematu warto podejść kompleksowo i w odpowiedniej kolejności, wszak jesień to czas planowania celów i działań na kolejny rok.

Sklepzogrodzeniami.pl Ogrodzenie panelowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

Ogrodzenie panelowe – kiedy warto się na nie zdecydować? Ogrodzenie panelowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

Ogrodzenia panelowe stawiają zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i zarządcy obiektów zamieszkania zbiorowego, ale nie tylko – sprawdzają się też do obiektów firmowych, przemysłowych i użyteczności...

Ogrodzenia panelowe stawiają zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i zarządcy obiektów zamieszkania zbiorowego, ale nie tylko – sprawdzają się też do obiektów firmowych, przemysłowych i użyteczności publicznej. Są po prostu uniwersalne, ale to nie jest ich jedyna zaleta. Modułowe ogrodzenia panelowe wyróżniają się niezwykle prostym montażem i innymi walorami użytkowymi, które opisujemy w dzisiejszym artykule.

Polskie Pojemniki Trwałe i estetyczne wiaty śmietnikowe

Trwałe i estetyczne wiaty śmietnikowe Trwałe i estetyczne wiaty śmietnikowe

Wiaty śmietnikowe produkowane przez firmę Polskie Pojemniki są zaprojektowane z dbałością o estetykę i detale. Producent zadbał o komfort i bezpieczeństwo użytkowników, stawiając na trwałe i nowoczesne...

Wiaty śmietnikowe produkowane przez firmę Polskie Pojemniki są zaprojektowane z dbałością o estetykę i detale. Producent zadbał o komfort i bezpieczeństwo użytkowników, stawiając na trwałe i nowoczesne rozwiązania.

Schindler Polska Sp. z o.o. Oszczędzanie przez inwestowanie

Oszczędzanie przez inwestowanie Oszczędzanie przez inwestowanie

Z zastępcą prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych w Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Zielonej Górze, Tomaszem Kasprzyszakiem, o zarządzaniu projektami i inwestycjach w zasobach spółdzielni...

Z zastępcą prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych w Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Zielonej Górze, Tomaszem Kasprzyszakiem, o zarządzaniu projektami i inwestycjach w zasobach spółdzielni rozmawia Agnieszka Szylkin.

Redakcja news Jak przeprowadzić renowację balkonu i dachu? Bezpłatne szkolenie

Jak przeprowadzić renowację balkonu i dachu? Bezpłatne szkolenie Jak przeprowadzić renowację balkonu i dachu? Bezpłatne szkolenie

6 marca firma PCI zaprasza na bezpłatne szkolenie online dotyczące remontowania balkonów oraz dachów

6 marca firma PCI zaprasza na bezpłatne szkolenie online dotyczące remontowania balkonów oraz dachów

Allegro Trądzik różowaty – jak z nim walczyć?

Trądzik różowaty – jak z nim walczyć? Trądzik różowaty – jak z nim walczyć?

Skóra to największy narząd ludzkiego ciała. Nic więc dziwnego, że jest to sfera, której dotykają różne schorzenia, choroby i nieprawidłowości. Do takich schorzeń należy trądzik różowaty, na który cierpi...

Skóra to największy narząd ludzkiego ciała. Nic więc dziwnego, że jest to sfera, której dotykają różne schorzenia, choroby i nieprawidłowości. Do takich schorzeń należy trądzik różowaty, na który cierpi duża część populacji. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny występowania trądziku różowatego i podpowiadamy, jak z nim walczyć.

nieruchomosci-adwokat.pl Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną?

Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną? Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną?

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały...

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

amelia-wedding.pl Jak wybrać odpowiednie zaproszenia ślubne?

Jak wybrać odpowiednie zaproszenia ślubne? Jak wybrać odpowiednie zaproszenia ślubne?

Jesteś w trakcie organizowania ślubu i właśnie zaczynasz szukać odpowiednich zaproszeń ślubnych? Jak wybrać zaproszenia ślubne? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Jesteś w trakcie organizowania ślubu i właśnie zaczynasz szukać odpowiednich zaproszeń ślubnych? Jak wybrać zaproszenia ślubne? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Elektrolux Pralko-suszarka a tradycyjna suszarka na pranie – przewaga czasu

Pralko-suszarka a tradycyjna suszarka na pranie – przewaga czasu Pralko-suszarka a tradycyjna suszarka na pranie – przewaga czasu

Pranie, suszenie, prasowanie – trzy nieodłączne czynności, które choć nie należą do najprzyjemniejszych, trudno od nich uciec. Każdy, kto odkładał pranie w nieskończoność, wie, że spędzanie weekendu przy...

Pranie, suszenie, prasowanie – trzy nieodłączne czynności, które choć nie należą do najprzyjemniejszych, trudno od nich uciec. Każdy, kto odkładał pranie w nieskończoność, wie, że spędzanie weekendu przy sortowaniu, suszeniu i prasowaniu swoich ubrań nie jest niczym przyjemnym. To czasochłonne zajęcie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę czas schnięcia rozwieszonych ubrań. Czy istnieje lepsze rozwiązanie? Dowiedz się, jak tradycyjną suszarkę na pranie może zastąpić pewna pralko-suszarka.

Media Expert Smartfon: czym się kierować podczas wyboru?

Smartfon: czym się kierować podczas wyboru? Smartfon: czym się kierować podczas wyboru?

Żyjemy w czasach, w których większość z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Gdy, wychodząc z domu, zapomnimy o telefonie, odczuwamy pewien niepokój - w sytuacji podbramkowej nie możemy się skontaktować...

Żyjemy w czasach, w których większość z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Gdy, wychodząc z domu, zapomnimy o telefonie, odczuwamy pewien niepokój - w sytuacji podbramkowej nie możemy się skontaktować z bliskimi czy też współpracownikami, nie możemy wezwać taksówki, sprawdzić, jak dojechać w dane miejsce, krótko mówiąc - nie możemy skorzystać z internetu, gdy tego potrzebujemy. Smartfon stał się nie tylko naszym telefonem, ale i zegarkiem, aparatem fotograficznym, kamerą, notatnikiem, mapą,...

Portal PRO Aplikacja PortalPRO – rozwiązanie biznesowe dla zarządcy nieruchomości

Aplikacja PortalPRO – rozwiązanie biznesowe dla zarządcy nieruchomości Aplikacja PortalPRO – rozwiązanie biznesowe dla zarządcy nieruchomości

Codzienne wyzwania zarządcy nieruchomości wymagają profesjonalnego wsparcia. Bezpłatna aplikacja PortalPRO optymalizuje pracę, pozwala oszczędzać czas, pieniądze i środowisko.

Codzienne wyzwania zarządcy nieruchomości wymagają profesjonalnego wsparcia. Bezpłatna aplikacja PortalPRO optymalizuje pracę, pozwala oszczędzać czas, pieniądze i środowisko.

Rosenberg Polska sp. z o.o. "ECFanGrid” - system Rosenberg do modernizacji central wentylacyjno-klimatyzacyjnych

"ECFanGrid” - system Rosenberg do modernizacji central wentylacyjno-klimatyzacyjnych "ECFanGrid” - system Rosenberg do modernizacji central wentylacyjno-klimatyzacyjnych

ECFanGrid to niezawodny system kilku współpracujących równolegle energooszczędnych wentylatorów napędzanych silnikami EC, umożliwiający modernizację istniejących central wentylacyjnych wyposażonych w starego...

ECFanGrid to niezawodny system kilku współpracujących równolegle energooszczędnych wentylatorów napędzanych silnikami EC, umożliwiający modernizację istniejących central wentylacyjnych wyposażonych w starego typu wentylatory z przekładnią pasową lub napędem bezpośrednim.

Gaspol S.A. Ogrzewanie gazem płynnym – bezobsługowe, łatwo dostępne i stabilne cenowo rozwiązanie dla obszarów bez dostępu do sieci gazu ziemnego

Ogrzewanie gazem płynnym – bezobsługowe, łatwo dostępne i stabilne cenowo rozwiązanie dla obszarów bez dostępu do sieci gazu ziemnego Ogrzewanie gazem płynnym – bezobsługowe, łatwo dostępne i stabilne cenowo rozwiązanie dla obszarów bez dostępu do sieci gazu ziemnego

Od ponad roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczona dostępność niektórych źródeł energii oraz rosnące ceny. W wielu przypadkach...

Od ponad roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczona dostępność niektórych źródeł energii oraz rosnące ceny. W wielu przypadkach inwestorzy nie mogą skorzystać z gazu ziemnego, ponieważ nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego albo ich zapotrzebowanie na energię przewyższa możliwości przesyłowe istniejącej sieci. Dodatkowo, część inwestorów nie chce korzystać z gazu ziemnego z sieci z uwagi na jego cenę i brak przejrzystości...

ING Bank Śląski Czym powinna kierować się wspólnota mieszkaniowa przy wyborze konta bankowego?

Czym powinna kierować się wspólnota mieszkaniowa przy wyborze konta bankowego?

Szacuje się, że w Polsce funkcjonuje kilka milionów wspólnot mieszkaniowych. Bez względu na to, że nie mają osobowości prawnej, wspólnoty mogą otwierać konta w banku, zakładać lokaty lub wziąć kredyt....

Szacuje się, że w Polsce funkcjonuje kilka milionów wspólnot mieszkaniowych. Bez względu na to, że nie mają osobowości prawnej, wspólnoty mogą otwierać konta w banku, zakładać lokaty lub wziąć kredyt. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze konta i jakie kryteria są ważne?

Anna Ruszczak news Energooszczędne oświetlenie daje zwrot z inwestycji

Energooszczędne oświetlenie daje zwrot z inwestycji Energooszczędne oświetlenie daje zwrot z inwestycji

Analitycy prognozują, że światowy rynek energooszczędnych technologii oświetleniowych do końca dekady zwiększy swoją wartość niemal dwukrotnie. Mają na to wpływ ceny energii rosnące w szybkim tempie....

Analitycy prognozują, że światowy rynek energooszczędnych technologii oświetleniowych do końca dekady zwiększy swoją wartość niemal dwukrotnie. Mają na to wpływ ceny energii rosnące w szybkim tempie. Firmy szukają oszczędności w największych wydatkach, a koszty oświetlenia mogą stanowić nawet 80 proc. kosztów przedsiębiorstwa.

mgr inż. Franciszek Rochowczyk Kiedy nie ocieplać budynku?

Kiedy nie ocieplać budynku? Kiedy nie ocieplać budynku?

Coraz częściej właściciele i administratorzy budynków, w termomodernizacji, szukają sposobów na oszczędzanie ciepła. Czy słusznie?

Coraz częściej właściciele i administratorzy budynków, w termomodernizacji, szukają sposobów na oszczędzanie ciepła. Czy słusznie?

mgr inż. Karol Kuczyński Oświetlenie awaryjne

Oświetlenie awaryjne Oświetlenie awaryjne

Niekiedy zarządcy i właściciele budynków nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie niesprawna instalacja oświetlenia awaryjnego w czasie ewakuacji ludzi.

Niekiedy zarządcy i właściciele budynków nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie niesprawna instalacja oświetlenia awaryjnego w czasie ewakuacji ludzi.

Grzegorz Abramek Koszty oświetlenia dróg wewnętrznych spółdzielni

Koszty oświetlenia dróg wewnętrznych spółdzielni Koszty oświetlenia dróg wewnętrznych spółdzielni

Ekspert udziela odpowiedzi na pytanie czytelnika zainteresowanego podstawą prawną, która pozwala naliczać opłatę za energię elektryczną na ulicach wewnątrzosiedlowych spółdzielni mieszkaniowej

Ekspert udziela odpowiedzi na pytanie czytelnika zainteresowanego podstawą prawną, która pozwala naliczać opłatę za energię elektryczną na ulicach wewnątrzosiedlowych spółdzielni mieszkaniowej

mgr inż. Janusz Strzyżewski Oświetlenie części wspólnej

Oświetlenie części wspólnej Oświetlenie części wspólnej

Artykuł przedstawia niezbędna wiedzę dotyczącą uwarunkowań prawnych i normalizacyjnych regulujących zagadnienia funkcjonowania oświetlenia części wspólnej, w szczególności oświetlenia awaryjnego, źródeł...

Artykuł przedstawia niezbędna wiedzę dotyczącą uwarunkowań prawnych i normalizacyjnych regulujących zagadnienia funkcjonowania oświetlenia części wspólnej, w szczególności oświetlenia awaryjnego, źródeł światła, opraw oświetleniowych i modernizacji oświetlenia

mgr inż. Janusz Strzyżewski Zanieczyszczenie światłem

Zanieczyszczenie światłem Zanieczyszczenie światłem

Zanieczyszczenie światłem to nadmierna emisja światła do naturalnego środowiska, która w skali makro uniemożliwia obserwacje astronomiczne oraz szkodzi w prawidłowym rozwoju roślinności i szukaniu pożywienia...

Zanieczyszczenie światłem to nadmierna emisja światła do naturalnego środowiska, która w skali makro uniemożliwia obserwacje astronomiczne oraz szkodzi w prawidłowym rozwoju roślinności i szukaniu pożywienia przez zwierzęta żerujące nocą. W skali mikro zaś przeszkadza kierowcom i przechodniom oraz powoduje, że niechciane światło wdziera się do wnętrz budynków.

Marek Mejssner Czym posypywać śliskie nawierzchnie zimą?

Czym posypywać śliskie nawierzchnie zimą? Czym posypywać śliskie nawierzchnie zimą?

Mimo że do tej pory zima była dość łagodna, warto pomyśleć o metodach zapewnienia przejezdności dróg i zniwelowania śliskości chodników - zwłaszcza, że niebawem mrozy mają sięgać do nawet – 15 st. C nocą.

Mimo że do tej pory zima była dość łagodna, warto pomyśleć o metodach zapewnienia przejezdności dróg i zniwelowania śliskości chodników - zwłaszcza, że niebawem mrozy mają sięgać do nawet – 15 st. C nocą.

Jacek Sawicki news Kiedy drzewa zagrażają ludziom

Kiedy drzewa zagrażają ludziom Kiedy drzewa zagrażają ludziom

Drzewa i wysokie krzewy rosnące w najbliższym sąsiedztwie naszych nieruchomości mogą być poważnym zagrożeniem podczas nawałnic i podtopień. Co na ten temat mówią przepisy prawa?

Drzewa i wysokie krzewy rosnące w najbliższym sąsiedztwie naszych nieruchomości mogą być poważnym zagrożeniem podczas nawałnic i podtopień. Co na ten temat mówią przepisy prawa?

Wybrane dla Ciebie

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych » Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach? Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach »

Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach » Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? » Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu? Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu? Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej » Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie? Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach » Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to » Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne » Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych? Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać? Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem? Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa? Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać? System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie » Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę » Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku? Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki » Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.