administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Oświetlenie wokół budynku

Voltea

Voltea

W środku lata dni są długie i włączanie latarni przez większą część doby nie jest niezbędne. Ale zima i szybko zapadający zmrok przyjdą szybciej, niż nam się zdaje. Wtedy właściwe oświetlenie zewnętrzne będzie kluczowe dla bezpieczeństwa mieszkańców osiedla.

Zobacz także

UNIWERSAL Sp. z o.o. Innowacyjny program doboru wentylatorów firmy Uniwersal

Innowacyjny program doboru wentylatorów firmy Uniwersal Innowacyjny program doboru wentylatorów firmy Uniwersal

Firma Uniwersal wprowadziła na rynek nowatorski program doboru wentylatorów, który stanowi istotne wsparcie dla projektantów systemów wentylacyjnych. Program ten, dostępny na wszystkich popularnych systemach...

Firma Uniwersal wprowadziła na rynek nowatorski program doboru wentylatorów, który stanowi istotne wsparcie dla projektantów systemów wentylacyjnych. Program ten, dostępny na wszystkich popularnych systemach operacyjnych - Windows, iOS, Android - oraz na różnorodnych urządzeniach, takich jak komputery stacjonarne, laptopy, tablety i smartfony, wyróżnia się swoją funkcjonalnością i intuicyjnością obsługi. Program stanowi zintegrowane środowisko ze stroną internetową www.uniwersal.com.pl.

OTIS Sp. z o.o. OTIS, Twoja winda w nowej odsłonie

OTIS, Twoja winda w nowej odsłonie OTIS, Twoja winda w nowej odsłonie

OTIS znajduje się w czołówce światowych firm, zajmujących się produkcją, instalacją oraz serwisem wind i schodów ruchomych. Nasze produkty można odnaleźć w najbardziej rozpoznawalnych budynkach na całym...

OTIS znajduje się w czołówce światowych firm, zajmujących się produkcją, instalacją oraz serwisem wind i schodów ruchomych. Nasze produkty można odnaleźć w najbardziej rozpoznawalnych budynkach na całym świecie, a także w najbardziej ruchliwych węzłach komunikacyjnych i centrach handlowych – wszędzie tam, gdzie ludzie pozostają w ruchu. Możemy poszczycić się portfolio usług konserwacyjnych, obejmującym ponad dwa miliony wind i schodów ruchomych – produktów, które każdego dnia transportują około dwóch...

ISOVER, Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. Termomodernizacja się opłaca! Poznaj korzyści z ocieplenia domu

Termomodernizacja się opłaca! Poznaj korzyści z ocieplenia domu Termomodernizacja się opłaca! Poznaj korzyści z ocieplenia domu

Jesteś właścicielem domu, który do tej pory nie został ocieplony a przez dach, ściany i strop ucieka cenne ciepło? Czas najwyższy nadrobić zaległości! Tym bardziej, że tylko do 2027 roku można składać...

Jesteś właścicielem domu, który do tej pory nie został ocieplony a przez dach, ściany i strop ucieka cenne ciepło? Czas najwyższy nadrobić zaległości! Tym bardziej, że tylko do 2027 roku można składać wnioski o dofinansowanie na termomodernizację budynków jednorodzinnych w ramach programu „Czyste Powietrze”. Warto przy tym mieć na uwadze, że termomodernizacja domu to przede wszystkim szereg korzyści dla Ciebie i Twoich bliskich. Pierwsze z nich zauważysz w swoim portfelu.

Zalety i wady oświetlenia LED

Pierwszą i najważniejszą z punktu widzenia budżetu zaleta jest to, że oświetlenie LED-owe pozwala na oszczędności energii sięgające 25%. To niebagatelne wartości.

Specjaliści z Politechniki Gdańskiej wskazują też, że biała barwa światła lamp LED, zbliżona do światła dziennego, ułatwia użytkownikom dróg orientację w przestrzeni, w przeciwieństwie do zwykłego światła barwy żółtej, które utrudnia m.in. rozróżnianie kolorów oraz wzmaga wrażenie szarości.

Oferenci mocno podkreślają zalety opraw LED, takie jak: duża trwałość, sięgająca nawet 100 000 godzin, coraz wyższa skuteczność świetlna diod LED i możliwość uzyskania światła białego o barwie ciepłej i chłodnej, niewrażliwość na wstrząsy, uzyskiwanie pełnego strumienia świetlnego zaraz po włączeniu, brak wrażliwości na częste włączanie i wyłączanie oraz uzyskiwanie światła kierunkowego bez konieczności stosowania odbłyśników.

W tym miejscu należy również wspomnieć o pewnych niedogodnościach w postaci zależności skuteczności świetlnej od warunków środowiskowych, a w szczególności od temperatury zewnętrznej oraz o niekorzystnym oddziaływaniu na sieć zasilającą wyższych harmonicznych prądu generowanych przez słabej jakości zasilacz.

Coraz częściej spotyka się już oprawy LED o akceptowalnym poziomie zaburzeń generowanych do sieci zasilającej, co wynika głównie z poprawy jakości zasilaczy, stanowiących integralną część opraw.

Ekran reklamowy

Fot. 1. Przykład jaskrawego ekranu reklamowego w jednym z polskich miast (grudzień 2012 roku – foto: „Gazeta Wyborcza”, dodatek z Zielonej Góry)

Są też inne „ledowe” problemy.

Jaskrawe światło reklam billboardów wdzierające się późnymi wieczorami i wczesnymi rankami przez okna do mieszkań może skutecznie zakłócić komfort domowników. To przypadek m.in. jednej z gorzowskich wspólnot mieszkaniowych, w której zamontowano ekrany ledowe. Dzięki tym elektronicznym billboardom ze spotami reklamowymi do budżetu wspólnoty rocznie wpływają dziesiątki tysięcy złotych, co stanowi poważny zastrzyk gotówki do wykorzystania np. na bieżące remonty.

Jednak przychody to jedno, a ostre agresywne światło emitowane przez ekrany w nocy i przed świtem, które przeszkadza w zasypaniu, to drugie.

Władze tej akurat przywołanej wspólnoty były jednak zdania, że „reklamodawca płaci i wymaga”, a uskarżających się na dyskomfort wywołany jaskrawym światłem uspakaja stwierdzeniami, że aktywność ekranów ledowych przypada na godziny od 5.00 do 23.00, więc nie powinna zakłócać nocnego wypoczynku w godzinach od 23.00 do 5.00.

Zanieczyszczenie światłem

Zanieczyszczenie światłem

Fot. 2. Zanieczyszczenie światłem nieba nad Europą. Kolory odzwierciedlają stopień tego zjawiska: czerń, szarość i niebieski – najmniejsze zanieczyszczenie, zieleń, pomarańcz, czerwień i biel – wzrastające zanieczyszczenie [źródło: P. Cinzano/F. Falchi/C. D. Elvidge/Uniwersytet w Padwie/NOAA].

Zanieczyszczenie, czyli imisja, światłem to uciążliwości związane z globalnym rozwojem cywilizacji. Do urządzeń oświetleniowych powodujących zanieczyszczenie światłem w oświetleniu zewnętrznym zaliczamy m.in. oprawy uliczne, reklamy świetlne, projektory oświetlające obiekty sportowe, projektory oświetlające fasady budynków, reflektory samochodowe, inne świecące okna, odbijające światło elewacje sąsiednich budynków oraz nawierzchni jezdni itp.

W ostatnich latach zainteresowanie problemem zanieczyszczenia światłem na świecie widocznie wzrosło.

Jednym z działań, które mają chronić nas przed zanieczyszczeniem światłem, jest tworzenie tzw. parków ciemnego nieba. Nie tylko umożliwiają one nocną ochronę najciemniejszych miejsc na świecie, lecz także pełnią istotną funkcję edukacyjną, ponieważ pomagają uświadamiać społeczeństwu, jak dużym problemem stało się dzisiaj zanieczyszczenie światłem.

Według szacunków aż dwie trzecie ludzkości mieszka w obszarach przez nie zanieczyszczonych.

Najgorzej - oczywiście - sytuacja wygląda w krajach rozwiniętych, np. w Stanach Zjednoczonych – 97%, a w Unii Europejskiej – 96% ludzi żyje na obszarach, w których nocne niebo nigdy nie jest ciemniejsze niż przy świecącym Księżycu. W takich miejscach nie można obserwować gwiazd.

Stopień zanieczyszczania świetlnego przez latarnie uliczne i inne źródła światła zależy od konstrukcji opraw oświetleniowych, a konkretnie od tego, jak kierują strumień świetlny. Najkorzystniejsze są oprawy, które nie emitują światła w niepotrzebnych kierunkach, szczególnie w górę.

Światło na osiedlu

Jeśli mieszkańcy mają się czuć bezpiecznie na osiedlu, to cała jego przestrzeń powinna być dobrze oświetlona, przy uwzględnieniu – oczywiście – estetyki proponowanych rozwiązań.

Często jedynym – a na pewno najbardziej oczywistym – oświetleniem w budynkach i na osiedlach są oprawy oświetleniowe przy wejściach do klatek schodowych.

Jeśli są nieprawidłowo dobrane, będą marnować dużą część strumienia świetlnego. Dodatkowo ich z rzadka oczyszczane klosze sprawiają, że energia elektryczna, którą zużywa takie oświetlenie, zwyczajnie się marnuje, a wydane na nią pieniądze idą w… ciemność.

Inny problem to zły system sterowania oświetleniem. Dość powszechnie zdarzają się sytuacje, że światło włączane jest zbyt późno lub wyłączane długo po nastaniu dnia. Przyczynę najczęściej stanowi ręczne włączanie światła – mimo tego, że technologia automatycznego sterowania oświetleniem jest dziś powszechnie dostępna. I znów – energia się marnuje, rachunki rosną, a mieszkańcy nie mogą się w nocy cieszyć z tak pożądanych ciemności.

Oświetlenie zewnętrzne

Przykład oprawy

Fot. 3. Przykład oprawy świecącej światłem pośrednim – źródło światła umieszczone we wnętrzu końcówki słupa oświetla górną okrągłą tarczę, wyposażoną w system luster kierujących światło ku dołowi (kat. ROSA).

Do oświetlenia chodników można zastosować oprawy z mlecznymi kloszami i daszkami osłaniającymi je od góry lub oprawy z cylindrycznym kloszem i odpowiednio ukształtowanymi rastrami, które chronią przechodniów przed olśnieniem.

Źródłami światła mogą być świetlówki kompaktowe w wersji zintegrowanej z układem stabilizująco-zapłonowym, umieszczonym w trzonku lub niezintegrowane.

W tym drugim przypadku układ stabilizująco-zapłonowy umieszczany jest w oprawie.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie do oświetlania chodników opraw, które dają światło pośrednie. Źródłem światła jest w nich lampa metalohalogenkowa, której strumień świetlny kierowany jest na umieszczany nad nią odbłyśnik. Ten rozprasza światło i odbija je w kierunku ziemi.

Chodnik może oświetlać również oprawa z diodami elektroluminescencyjnymi LED.

Do oświetlenia chodników przy budynkach dobrym rozwiązaniem są oprawy zaprojektowane tak, aby oświetlały konkretny punkt (w tym wypadku – dojście do obiektu), a nie rozpraszały źródło w górę lub na boki wiązką światła, która potrafi oślepiać. Powinny być one zawsze wyposażone w odbłyśniki, kierujące światło we właściwą stronę, oraz klosze, które je właściwie rozpraszają.

Jeżeli w sąsiedztwie znajdują się oprawy uliczne sprawiające, że na terenie posesji nie jest zupełnie ciemno, świetnie spiszą się niskie oprawy ze specjalnymi rastrami, rzucające wiązkę wyłącznie na chodnik.

Przed wybraniem rozwiązania dla naszej wspólnoty czy spółdzielni konieczne będzie pozyskanie informacji na temat rozkładu natężenia oświetlenia pod taką latarnią w zależności od wysokości zamocowania oprawy.

Oprawy ustawiane przy chodniku instaluje się zwykle na słupach o wysokości kilku metrów.

Miejsca przeznaczone do rekreacji można oświetlać oprawami mocowanymi na niskich słupkach.

Oświetlenie jezdni czy uliczek wewnątrzosiedlowych wymaga użycia odpowiednio dobranych opraw wyposażonych w lampy metalohalogenkowe, diody mocy (Power LED) lub wysokoprężne lampy sodowe.

Wysokość oprawy zależy od mocy lampy umieszczonej w oprawie, krzywej rozsyłu światłości oprawy i odstępów, w jakich ustawione będą latarnie.

Wszędzie tam, gdzie urządzenia oświetleniowe są źle dobrane bądź niewłaściwie eksploatowane, warto podjąć wysiłek, by coś zmienić. W efekcie uzyska się nie tylko poprawę oświetlenia, przekładającą się na bezpieczeństwo, ale również oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.

Diody LED umożliwiają proste uzyskanie barwnej scenerii zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Efekt świetlny może być rozproszony lub zdecydowany, a projektant może skorzystać z całej gamy kolorów.

Użycie jednokolorowych LED-ów lub kombinacja trzech barw podstawowych – RGB – dodaje przestrzeni i otwiera możliwość łączenia barw z różnych opraw lub w obrębie jednej oprawy.

W uzyskaniu oczekiwanego efektu pomoże regulacja oświetlenia, która umożliwia użytkownikowi kontrolę nad wzajemnym oddziaływaniem kolorów oraz ich intensywnością lub powrót do wcześniejszych ustawień. Także walor estetyczny oświetlonego budynku ma znaczenie dla podwyższenia jego wartości na rynku.

W przypadku zewnętrznego oświetlenia ściennego wymagane jest, by miało na oprawie oznaczenie IP44, a w przypadku lamp oświetlenia montowanego nawierzchni – oznaczenie IP65.

Pierwsza z tych cyfr oznacza klasę szczelności oprawy, a druga – klasę jej wodoszczelności.

Przy projektowaniu takiej instalacji głównym projektantem powinien był uprawniony elektryk, a sama instalacja oświetlenia zewnętrznego powinna zostać przeprowadzona w postaci minimum jednego oddzielnego obwodu, tak by usterka w oświetleniu zewnętrznym nie przełożyła się na brak światła w nocy na większym obszarze. Warto zatroszczyć się taką instalację jeszcze na etapie budowy obiektu, gdyż wówczas okablowanie można wykonać razem z całą instalacją elektryczną wewnątrz budynku, zaś prace ziemne są ograniczone do minimum.

Przy oświetleniu zewnętrznym niezbędne jest również wybranie odpowiednich lokalizacji na punkty oświetleniowe.

Oto najbardziej właściwe miejsca do jego zainstalowania:

  • podjazd,
  • brama garażowa lub wjazd tylny w przypadku obiektów biurowych i logistycznych,
  • wjazd i furtka (wraz domofonem lub wideofonem),
  • wejście do domu lub obiektu biurowego,
  • elewacja domu lub biura,
  • stopnie schodów,
  • ścieżki ogrodowe, a w przypadku większych budynków – drogi dojazdowe,
  • tarasy i loggie.

Dzisiaj normą staje się też podświetlanie zieleni, które pozwala na uzyskanie niezwykłego efektu wizualnego wieczorami oraz w zimie, kiedy dzień jest bardzo krótki, a świat często wydaje się ponury.

Zamontowana instalacja oświetlenia zewnętrznego powinna być zintegrowana z czujnikami typu:

  • wyłącznika zmierzchowego, będącego czujnikiem mierzącym natężenie światła i wyzwalającym program uruchomienia sceny świetlnej, gdy zapadnie zmierzch,
  • czujnikiem ruchu, uruchamiającym oświetlenie, jeśli ktoś pojawi się w jego zasięgu,
  • włącznikiem z programatorem czasowym, umożliwiającym ustawienie konkretnej daty oraz godziny włączenia i wyłączania części instalacji. W zdalnych systemach scen świetlnych ta funkcja przypisana jest do oprogramowania zarządzającego całym systemem.

Ilustracje pochodzą z materiałów mgr. inż. Janusza Strzyżewskiego, autora wielu publikacji branży elektrycznej

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Agnieszka Agnieszka, 13.12.2016r., 16:29:18 Witam, chciałabym się dopytać czy taka lampa ogrodowa moze byc zastosowana na patio osiedla? http://www.lampyogrodowe.istore.pl/pl/lampa-ogrodowa-115cm-z-kloszem-nr-1.html Zastanawiam się nad tym mocno, ponieważ lekko się otrze o tą lampę i już się przewraca... bardzo proszę o pomoc.
  • Agnieszka Agnieszka, 25.12.2018r., 14:00:48 Deweloper zamontował mi lampę centralnie pod moim balkonem. Pionowy słup.Jakie są szanse żeby zlikwidował tą lampę ? W styczniu odbiory mieszkań a ja się na to nie zgadzam.Lampa świeci w okna,gromadzi się na niej ptactwo i wygląda nieestetycznie a dodatkowo zajmuje przestrzeń na wpadające w okna światło, i tak mam małą liczbę okien bo tylko balkonowe do salonu.Proszę o odpowiedź od kogoś kto zna temat.
  • solumen solumen, 03.11.2019r., 22:17:56 Ciekawa strona. Z niecierpliwoscia czekam na nastepny artykul

Powiązane

KHG FINANSE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ W jaki sposób obecnie podchodzi się do windykacji?

W jaki sposób obecnie podchodzi się do windykacji? W jaki sposób obecnie podchodzi  się do windykacji?

Jeszcze do niedawna wydawało się, że sądy i postępowania przed różnymi organami to nadal domena tradycyjnych dokumentów oraz pism. Natomiast obecnie wszystko przechodzi etap cyfryzacji. Nie inaczej jest...

Jeszcze do niedawna wydawało się, że sądy i postępowania przed różnymi organami to nadal domena tradycyjnych dokumentów oraz pism. Natomiast obecnie wszystko przechodzi etap cyfryzacji. Nie inaczej jest w przypadku, kiedy pomiędzy dłużnika, a wierzyciela wkracza sąd i komornik. Jak więc dochodzić należności w dzisiejszych czasach? Jak skutecznie odzyskać swoje pieniądze?

Manage Prosta Spółka Akcyjna Uchwały online? Tak, teraz to możliwe!

Uchwały online? Tak, teraz to możliwe! Uchwały online? Tak, teraz to możliwe!

Jedną z funkcjonalności w Manage jest głosowanie nad uchwałami online. W prosty i intuicyjny sposób można dodać treść uchwały, grafiki oraz załączniki, które już po chwili trafią na konta członków wspólnot....

Jedną z funkcjonalności w Manage jest głosowanie nad uchwałami online. W prosty i intuicyjny sposób można dodać treść uchwały, grafiki oraz załączniki, które już po chwili trafią na konta członków wspólnot. Głosowanie nad uchwałą jest banalnie proste i każdy z właścicieli z poziomu swojego konta może oddać głos z dowolnego miejsca na świecie, wystarczy, że będzie miał przy sobie telefon lub komputer. Manage sam zlicza głosy oraz frekwencję, a Ty jako administrator w każdym momencie masz podgląd do...

Bank Pocztowy S.A. Kredyt na OZE dla spółdzielni i wspólnot

Kredyt na OZE dla spółdzielni i wspólnot Kredyt na OZE dla spółdzielni i wspólnot

Wysokie ceny energii, termomodernizacji oraz ogólnego utrzymania budynków będą dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych coraz większym wyzwaniem. W obliczu takiej sytuacji Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw...

Wysokie ceny energii, termomodernizacji oraz ogólnego utrzymania budynków będą dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych coraz większym wyzwaniem. W obliczu takiej sytuacji Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw potrzebom lokalnych społeczności, oferując korzystne rozwiązanie w postaci Kredytu na OZE (Odnawialne Źródła Energii).

Bank Gospodarstwa Krajowego Jak sfinansować termomodernizację

Jak sfinansować termomodernizację

Według danych Stowarzyszenia Fala Renowacji około 70 proc. budynków w Polsce jest nieefektywnych energetycznie, a 16 proc. to prawdziwe „energetyczne czarne dziury”. Ich utrzymanie ze względu na koszty...

Według danych Stowarzyszenia Fala Renowacji około 70 proc. budynków w Polsce jest nieefektywnych energetycznie, a 16 proc. to prawdziwe „energetyczne czarne dziury”. Ich utrzymanie ze względu na koszty ogrzewania będzie coraz droższe.

DomBest news Jak dwie krople wody

Jak dwie krople wody Jak dwie krople wody

Jak pozbyć się problemów z opomiarowaniem mediów? Błędne odczyty, uciążliwe awarie, rozbieżności w raportach i tłumaczenie się z nich lokatorom, a do tego konieczność odwiedzenia wszystkich budynków…...

Jak pozbyć się problemów z opomiarowaniem mediów? Błędne odczyty, uciążliwe awarie, rozbieżności w raportach i tłumaczenie się z nich lokatorom, a do tego konieczność odwiedzenia wszystkich budynków… Wszystkim tym niedogodnościom mówimy STOP!

BMETERS Polska Sp. z o.o. Hydrolink i Hydrodigit: dobrze dopasowany duet!

Hydrolink i Hydrodigit: dobrze dopasowany duet! Hydrolink i Hydrodigit: dobrze dopasowany duet!

W erze cyfryzacji i automatyzacji zarządzanie zużyciem wody staje się coraz bardziej zaawansowane i efektywne. Na przecięciu nowoczesnej technologii pomiarowej i zdalnego monitoringu znajdują się rozwiązania...

W erze cyfryzacji i automatyzacji zarządzanie zużyciem wody staje się coraz bardziej zaawansowane i efektywne. Na przecięciu nowoczesnej technologii pomiarowej i zdalnego monitoringu znajdują się rozwiązania takie jak Hydrodigit i portal Hydrolink, które razem tworzą idealne połączenie, wspierając spółdzielnie oraz zarządców w ich pracy.

Energa Obrót S. A. Fotowoltaika z dofinansowaniem

Fotowoltaika z dofinansowaniem Fotowoltaika z dofinansowaniem

Mieszkańcy budynków wielorodzinnych mogą korzystać z dofinansowania zakupu, montażu czy modernizacji fotowoltaiki. W dopełnieniu formalności oraz realizacji inwestycji pomoże Energa Obrót. Zgodnie z ustawą...

Mieszkańcy budynków wielorodzinnych mogą korzystać z dofinansowania zakupu, montażu czy modernizacji fotowoltaiki. W dopełnieniu formalności oraz realizacji inwestycji pomoże Energa Obrót. Zgodnie z ustawą o OZE prosumentem energii odnawialnej, czyli odbiorcą końcowym wytwarzającym energię elektryczną, może być nie tylko osoba fizyczna czy przedsiębiorstwo, ale również spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Co ważne, zmienił się też sposób rozliczania energii produkowanej przez ogniwa zamontowane...

Venture Industries Group VentureWISE – inteligentne rozwiązania dla budownictwa wielorodzinnego

VentureWISE – inteligentne rozwiązania dla budownictwa wielorodzinnego VentureWISE – inteligentne rozwiązania dla budownictwa wielorodzinnego

Venture WISE to zaawansowany system inteligentnego domu, który zapewnia wyjątkowy komfort oraz oszczędność. Dzięki zastosowaniu bezprzewodowej technologii Z-Wave w sensorach, modułach, włącznikach i innych...

Venture WISE to zaawansowany system inteligentnego domu, który zapewnia wyjątkowy komfort oraz oszczędność. Dzięki zastosowaniu bezprzewodowej technologii Z-Wave w sensorach, modułach, włącznikach i innych urządzeniach, Venture WISE umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami w budynku, garażu i ogrodzie z jednego miejsca.

Manage Prosta Spółka Akcyjna Usterki - zarządzaj nimi w prosty i przejrzysty sposób!

Usterki - zarządzaj nimi w prosty i przejrzysty sposób! Usterki - zarządzaj nimi w prosty i przejrzysty sposób!

Zarządzanie usterkami Proces zgłaszania usterek jest przejrzysty i uporządkowany. Masz możliwość monitorowania postępu prac oraz śledzenie zmian statusów zgłoszeń. System w sposób automatyczny i natychmiastowy...

Zarządzanie usterkami Proces zgłaszania usterek jest przejrzysty i uporządkowany. Masz możliwość monitorowania postępu prac oraz śledzenie zmian statusów zgłoszeń. System w sposób automatyczny i natychmiastowy powiadamia odpowiednie osoby o zgłoszeniach, co przyspiesza proces reagowania i eliminuje opóźnienia w usuwaniu usterek.

ISOVER, Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. Termomodernizacja się opłaca! Poznaj korzyści z ocieplenia domu

Termomodernizacja się opłaca! Poznaj korzyści z ocieplenia domu Termomodernizacja się opłaca! Poznaj korzyści z ocieplenia domu

Jesteś właścicielem domu, który do tej pory nie został ocieplony a przez dach, ściany i strop ucieka cenne ciepło? Czas najwyższy nadrobić zaległości! Tym bardziej, że tylko do 2027 roku można składać...

Jesteś właścicielem domu, który do tej pory nie został ocieplony a przez dach, ściany i strop ucieka cenne ciepło? Czas najwyższy nadrobić zaległości! Tym bardziej, że tylko do 2027 roku można składać wnioski o dofinansowanie na termomodernizację budynków jednorodzinnych w ramach programu „Czyste Powietrze”. Warto przy tym mieć na uwadze, że termomodernizacja domu to przede wszystkim szereg korzyści dla Ciebie i Twoich bliskich. Pierwsze z nich zauważysz w swoim portfelu.

OTIS Sp. z o.o. OTIS, Twoja winda w nowej odsłonie

OTIS, Twoja winda w nowej odsłonie OTIS, Twoja winda w nowej odsłonie

OTIS znajduje się w czołówce światowych firm, zajmujących się produkcją, instalacją oraz serwisem wind i schodów ruchomych. Nasze produkty można odnaleźć w najbardziej rozpoznawalnych budynkach na całym...

OTIS znajduje się w czołówce światowych firm, zajmujących się produkcją, instalacją oraz serwisem wind i schodów ruchomych. Nasze produkty można odnaleźć w najbardziej rozpoznawalnych budynkach na całym świecie, a także w najbardziej ruchliwych węzłach komunikacyjnych i centrach handlowych – wszędzie tam, gdzie ludzie pozostają w ruchu. Możemy poszczycić się portfolio usług konserwacyjnych, obejmującym ponad dwa miliony wind i schodów ruchomych – produktów, które każdego dnia transportują około dwóch...

UNIWERSAL Sp. z o.o. Innowacyjny program doboru wentylatorów firmy Uniwersal

Innowacyjny program doboru wentylatorów firmy Uniwersal Innowacyjny program doboru wentylatorów firmy Uniwersal

Firma Uniwersal wprowadziła na rynek nowatorski program doboru wentylatorów, który stanowi istotne wsparcie dla projektantów systemów wentylacyjnych. Program ten, dostępny na wszystkich popularnych systemach...

Firma Uniwersal wprowadziła na rynek nowatorski program doboru wentylatorów, który stanowi istotne wsparcie dla projektantów systemów wentylacyjnych. Program ten, dostępny na wszystkich popularnych systemach operacyjnych - Windows, iOS, Android - oraz na różnorodnych urządzeniach, takich jak komputery stacjonarne, laptopy, tablety i smartfony, wyróżnia się swoją funkcjonalnością i intuicyjnością obsługi. Program stanowi zintegrowane środowisko ze stroną internetową www.uniwersal.com.pl.

Redakcja news Miejsce zamieszkania a jakość snu

Miejsce zamieszkania a jakość snu Miejsce zamieszkania a jakość snu

Latarnie i billboardy, hałas uliczny, komary lub inne owady – to tylko wybrane czynniki, które wpływają na jakość snu mieszkańców zarówno miast, jak i wsi. Najnowszy raport Domondo „Czy miastowi śpią gorzej...

Latarnie i billboardy, hałas uliczny, komary lub inne owady – to tylko wybrane czynniki, które wpływają na jakość snu mieszkańców zarówno miast, jak i wsi. Najnowszy raport Domondo „Czy miastowi śpią gorzej niż mieszkańcy wsi?” szczegółowo analizuje tę kwestię.

Anna Ruszczak news Energooszczędne oświetlenie daje zwrot z inwestycji

Energooszczędne oświetlenie daje zwrot z inwestycji Energooszczędne oświetlenie daje zwrot z inwestycji

Analitycy prognozują, że światowy rynek energooszczędnych technologii oświetleniowych do końca dekady zwiększy swoją wartość niemal dwukrotnie. Mają na to wpływ ceny energii rosnące w szybkim tempie....

Analitycy prognozują, że światowy rynek energooszczędnych technologii oświetleniowych do końca dekady zwiększy swoją wartość niemal dwukrotnie. Mają na to wpływ ceny energii rosnące w szybkim tempie. Firmy szukają oszczędności w największych wydatkach, a koszty oświetlenia mogą stanowić nawet 80 proc. kosztów przedsiębiorstwa.

mgr inż. Franciszek Rochowczyk Kiedy nie ocieplać budynku?

Kiedy nie ocieplać budynku? Kiedy nie ocieplać budynku?

Coraz częściej właściciele i administratorzy budynków, w termomodernizacji, szukają sposobów na oszczędzanie ciepła. Czy słusznie?

Coraz częściej właściciele i administratorzy budynków, w termomodernizacji, szukają sposobów na oszczędzanie ciepła. Czy słusznie?

mgr inż. Karol Kuczyński Oświetlenie awaryjne

Oświetlenie awaryjne Oświetlenie awaryjne

Niekiedy zarządcy i właściciele budynków nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie niesprawna instalacja oświetlenia awaryjnego w czasie ewakuacji ludzi.

Niekiedy zarządcy i właściciele budynków nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie niesprawna instalacja oświetlenia awaryjnego w czasie ewakuacji ludzi.

Grzegorz Abramek Koszty oświetlenia dróg wewnętrznych spółdzielni

Koszty oświetlenia dróg wewnętrznych spółdzielni Koszty oświetlenia dróg wewnętrznych spółdzielni

Ekspert udziela odpowiedzi na pytanie czytelnika zainteresowanego podstawą prawną, która pozwala naliczać opłatę za energię elektryczną na ulicach wewnątrzosiedlowych spółdzielni mieszkaniowej

Ekspert udziela odpowiedzi na pytanie czytelnika zainteresowanego podstawą prawną, która pozwala naliczać opłatę za energię elektryczną na ulicach wewnątrzosiedlowych spółdzielni mieszkaniowej

mgr inż. Janusz Strzyżewski Oświetlenie części wspólnej

Oświetlenie części wspólnej Oświetlenie części wspólnej

Artykuł przedstawia niezbędna wiedzę dotyczącą uwarunkowań prawnych i normalizacyjnych regulujących zagadnienia funkcjonowania oświetlenia części wspólnej, w szczególności oświetlenia awaryjnego, źródeł...

Artykuł przedstawia niezbędna wiedzę dotyczącą uwarunkowań prawnych i normalizacyjnych regulujących zagadnienia funkcjonowania oświetlenia części wspólnej, w szczególności oświetlenia awaryjnego, źródeł światła, opraw oświetleniowych i modernizacji oświetlenia

mgr inż. Janusz Strzyżewski Zanieczyszczenie światłem

Zanieczyszczenie światłem Zanieczyszczenie światłem

Zanieczyszczenie światłem to nadmierna emisja światła do naturalnego środowiska, która w skali makro uniemożliwia obserwacje astronomiczne oraz szkodzi w prawidłowym rozwoju roślinności i szukaniu pożywienia...

Zanieczyszczenie światłem to nadmierna emisja światła do naturalnego środowiska, która w skali makro uniemożliwia obserwacje astronomiczne oraz szkodzi w prawidłowym rozwoju roślinności i szukaniu pożywienia przez zwierzęta żerujące nocą. W skali mikro zaś przeszkadza kierowcom i przechodniom oraz powoduje, że niechciane światło wdziera się do wnętrz budynków.

Marek Mejssner Czym posypywać śliskie nawierzchnie zimą?

Czym posypywać śliskie nawierzchnie zimą? Czym posypywać śliskie nawierzchnie zimą?

Mimo że do tej pory zima była dość łagodna, warto pomyśleć o metodach zapewnienia przejezdności dróg i zniwelowania śliskości chodników - zwłaszcza, że niebawem mrozy mają sięgać do nawet – 15 st. C nocą.

Mimo że do tej pory zima była dość łagodna, warto pomyśleć o metodach zapewnienia przejezdności dróg i zniwelowania śliskości chodników - zwłaszcza, że niebawem mrozy mają sięgać do nawet – 15 st. C nocą.

Jacek Sawicki news Kiedy drzewa zagrażają ludziom

Kiedy drzewa zagrażają ludziom Kiedy drzewa zagrażają ludziom

Drzewa i wysokie krzewy rosnące w najbliższym sąsiedztwie naszych nieruchomości mogą być poważnym zagrożeniem podczas nawałnic i podtopień. Co na ten temat mówią przepisy prawa?

Drzewa i wysokie krzewy rosnące w najbliższym sąsiedztwie naszych nieruchomości mogą być poważnym zagrożeniem podczas nawałnic i podtopień. Co na ten temat mówią przepisy prawa?

Paweł Puch Plac zabaw przy budynku przede wszystkim dla mieszkańców

Plac zabaw przy budynku przede wszystkim dla mieszkańców Plac zabaw przy budynku przede wszystkim dla mieszkańców

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją, zabawą i spędzaniem czasu wolnego, a nie potrzebom przedszkola (mieszczącego...

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją, zabawą i spędzaniem czasu wolnego, a nie potrzebom przedszkola (mieszczącego się w jednym z lokali wspólnoty). Zatem wspólnota mieszkaniowa w celu zapewnienia powyższego ma prawo regulować zasady korzystania z tej części nieruchomości wspólnej – wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Wybrane dla Ciebie

Uchwały online - tak teraz to możliwe

Uchwały online - tak teraz to możliwe Uchwały online - tak teraz to możliwe

Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla »

Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla » Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla »

Jaki jest koszt założenia domofonu w bloku?

Jaki jest koszt założenia domofonu w bloku? Jaki jest koszt założenia domofonu w bloku?

Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! »

Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! » Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! »

Renowacja elewacji - prosty system elewacyjny»

Renowacja elewacji - prosty system elewacyjny» Renowacja elewacji - prosty system elewacyjny»

Nowoczesne rozwiązania dla spółdzielni i wspólnot – ciepłomierze »

Nowoczesne rozwiązania dla spółdzielni i wspólnot – ciepłomierze » Nowoczesne rozwiązania dla spółdzielni i wspólnot – ciepłomierze »

Detektory gazów dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Detektory gazów dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Detektory gazów dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? » Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Pompy ciepła, które uczynią Twój dom komfortowym »

Pompy ciepła, które uczynią Twój dom komfortowym » Pompy ciepła, które uczynią Twój dom komfortowym »

Co daje zarządcy instalacja gazu płynnego?

Co daje zarządcy instalacja gazu płynnego? Co daje zarządcy instalacja gazu płynnego?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania»

Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania» Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania»

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Jak zapewnić zasięg telefonii komórkowej w garażach podziemych i na klatce schodwej?

Jak zapewnić zasięg telefonii komórkowej w garażach podziemych i na klatce schodwej? Jak zapewnić zasięg telefonii komórkowej w garażach podziemych i na klatce schodwej?

Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla »

Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla » Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.