administrator24.info

Oświetlenie wokół budynku

Voltea

Voltea

W środku lata dni są długie i włączanie latarni przez większą część doby nie jest niezbędne. Ale zima i szybko zapadający zmrok przyjdą szybciej, niż nam się zdaje. Wtedy właściwe oświetlenie zewnętrzne będzie kluczowe dla bezpieczeństwa mieszkańców osiedla.

Zobacz także

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach należy do grupy spółdzielni dużych (89 budynków mieszkalnych, w których jest 7140 lokali i 18 pawilonów handlowych). Od 7 lat zarządzana jest przez zgrany zespół, który...

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach należy do grupy spółdzielni dużych (89 budynków mieszkalnych, w których jest 7140 lokali i 18 pawilonów handlowych). Od 7 lat zarządzana jest przez zgrany zespół, który prowadzi Zbigniew Matyjas – Prezes Zarządu. Technicznymi sprawami zajmuje się Renata Sułkowska – Z-ca Prezesa, a finansowymi Katarzyna Lasko – Z-ca Prezesa.

extradom.pl Projekty domów jednorodzinnych - dlaczego warto?

Projekty domów jednorodzinnych - dlaczego warto? Projekty domów jednorodzinnych - dlaczego warto?

Projekty domów jednorodzinnych - dlaczego warto?

Projekty domów jednorodzinnych - dlaczego warto?

ERIF BIG S.A. 4 kroki do skutecznego odzyskiwania długów lokatorskich. Czym są i jak je wykonać?

4 kroki do skutecznego odzyskiwania długów lokatorskich. Czym są i jak je wykonać? 4 kroki do skutecznego odzyskiwania długów lokatorskich. Czym są i jak je wykonać?

4 kroki do skutecznego odzyskiwania długów lokatorskich. Czym są i jak je wykonać?

4 kroki do skutecznego odzyskiwania długów lokatorskich. Czym są i jak je wykonać?

Zalety i wady oświetlenia LED

Pierwszą i najważniejszą z punktu widzenia budżetu zaleta jest to, że oświetlenie LED-owe pozwala na oszczędności energii sięgające 25%. To niebagatelne wartości.

Specjaliści z Politechniki Gdańskiej wskazują też, że biała barwa światła lamp LED, zbliżona do światła dziennego, ułatwia użytkownikom dróg orientację w przestrzeni, w przeciwieństwie do zwykłego światła barwy żółtej, które utrudnia m.in. rozróżnianie kolorów oraz wzmaga wrażenie szarości.

Oferenci mocno podkreślają zalety opraw LED, takie jak: duża trwałość, sięgająca nawet 100 000 godzin, coraz wyższa skuteczność świetlna diod LED i możliwość uzyskania światła białego o barwie ciepłej i chłodnej, niewrażliwość na wstrząsy, uzyskiwanie pełnego strumienia świetlnego zaraz po włączeniu, brak wrażliwości na częste włączanie i wyłączanie oraz uzyskiwanie światła kierunkowego bez konieczności stosowania odbłyśników.

W tym miejscu należy również wspomnieć o pewnych niedogodnościach w postaci zależności skuteczności świetlnej od warunków środowiskowych, a w szczególności od temperatury zewnętrznej oraz o niekorzystnym oddziaływaniu na sieć zasilającą wyższych harmonicznych prądu generowanych przez słabej jakości zasilacz.

Coraz częściej spotyka się już oprawy LED o akceptowalnym poziomie zaburzeń generowanych do sieci zasilającej, co wynika głównie z poprawy jakości zasilaczy, stanowiących integralną część opraw.

Ekran reklamowy

Fot. 1. Przykład jaskrawego ekranu reklamowego w jednym z polskich miast (grudzień 2012 roku – foto: „Gazeta Wyborcza”, dodatek z Zielonej Góry)

Są też inne „ledowe” problemy.

Jaskrawe światło reklam billboardów wdzierające się późnymi wieczorami i wczesnymi rankami przez okna do mieszkań może skutecznie zakłócić komfort domowników. To przypadek m.in. jednej z gorzowskich wspólnot mieszkaniowych, w której zamontowano ekrany ledowe. Dzięki tym elektronicznym billboardom ze spotami reklamowymi do budżetu wspólnoty rocznie wpływają dziesiątki tysięcy złotych, co stanowi poważny zastrzyk gotówki do wykorzystania np. na bieżące remonty.

Jednak przychody to jedno, a ostre agresywne światło emitowane przez ekrany w nocy i przed świtem, które przeszkadza w zasypaniu, to drugie.

Władze tej akurat przywołanej wspólnoty były jednak zdania, że „reklamodawca płaci i wymaga”, a uskarżających się na dyskomfort wywołany jaskrawym światłem uspakaja stwierdzeniami, że aktywność ekranów ledowych przypada na godziny od 5.00 do 23.00, więc nie powinna zakłócać nocnego wypoczynku w godzinach od 23.00 do 5.00.

Zanieczyszczenie światłem

Zanieczyszczenie światłem

Fot. 2. Zanieczyszczenie światłem nieba nad Europą. Kolory odzwierciedlają stopień tego zjawiska: czerń, szarość i niebieski – najmniejsze zanieczyszczenie, zieleń, pomarańcz, czerwień i biel – wzrastające zanieczyszczenie [źródło: P. Cinzano/F. Falchi/C. D. Elvidge/Uniwersytet w Padwie/NOAA].

Zanieczyszczenie, czyli imisja, światłem to uciążliwości związane z globalnym rozwojem cywilizacji. Do urządzeń oświetleniowych powodujących zanieczyszczenie światłem w oświetleniu zewnętrznym zaliczamy m.in. oprawy uliczne, reklamy świetlne, projektory oświetlające obiekty sportowe, projektory oświetlające fasady budynków, reflektory samochodowe, inne świecące okna, odbijające światło elewacje sąsiednich budynków oraz nawierzchni jezdni itp.

W ostatnich latach zainteresowanie problemem zanieczyszczenia światłem na świecie widocznie wzrosło.

Jednym z działań, które mają chronić nas przed zanieczyszczeniem światłem, jest tworzenie tzw. parków ciemnego nieba. Nie tylko umożliwiają one nocną ochronę najciemniejszych miejsc na świecie, lecz także pełnią istotną funkcję edukacyjną, ponieważ pomagają uświadamiać społeczeństwu, jak dużym problemem stało się dzisiaj zanieczyszczenie światłem.

Według szacunków aż dwie trzecie ludzkości mieszka w obszarach przez nie zanieczyszczonych.

Najgorzej - oczywiście - sytuacja wygląda w krajach rozwiniętych, np. w Stanach Zjednoczonych – 97%, a w Unii Europejskiej – 96% ludzi żyje na obszarach, w których nocne niebo nigdy nie jest ciemniejsze niż przy świecącym Księżycu. W takich miejscach nie można obserwować gwiazd.

Stopień zanieczyszczania świetlnego przez latarnie uliczne i inne źródła światła zależy od konstrukcji opraw oświetleniowych, a konkretnie od tego, jak kierują strumień świetlny. Najkorzystniejsze są oprawy, które nie emitują światła w niepotrzebnych kierunkach, szczególnie w górę.

Światło na osiedlu

Jeśli mieszkańcy mają się czuć bezpiecznie na osiedlu, to cała jego przestrzeń powinna być dobrze oświetlona, przy uwzględnieniu – oczywiście – estetyki proponowanych rozwiązań.

Często jedynym – a na pewno najbardziej oczywistym – oświetleniem w budynkach i na osiedlach są oprawy oświetleniowe przy wejściach do klatek schodowych.

Jeśli są nieprawidłowo dobrane, będą marnować dużą część strumienia świetlnego. Dodatkowo ich z rzadka oczyszczane klosze sprawiają, że energia elektryczna, którą zużywa takie oświetlenie, zwyczajnie się marnuje, a wydane na nią pieniądze idą w… ciemność.

Inny problem to zły system sterowania oświetleniem. Dość powszechnie zdarzają się sytuacje, że światło włączane jest zbyt późno lub wyłączane długo po nastaniu dnia. Przyczynę najczęściej stanowi ręczne włączanie światła – mimo tego, że technologia automatycznego sterowania oświetleniem jest dziś powszechnie dostępna. I znów – energia się marnuje, rachunki rosną, a mieszkańcy nie mogą się w nocy cieszyć z tak pożądanych ciemności.

Oświetlenie zewnętrzne

Przykład oprawy

Fot. 3. Przykład oprawy świecącej światłem pośrednim – źródło światła umieszczone we wnętrzu końcówki słupa oświetla górną okrągłą tarczę, wyposażoną w system luster kierujących światło ku dołowi (kat. ROSA).

Do oświetlenia chodników można zastosować oprawy z mlecznymi kloszami i daszkami osłaniającymi je od góry lub oprawy z cylindrycznym kloszem i odpowiednio ukształtowanymi rastrami, które chronią przechodniów przed olśnieniem.

Źródłami światła mogą być świetlówki kompaktowe w wersji zintegrowanej z układem stabilizująco-zapłonowym, umieszczonym w trzonku lub niezintegrowane.

W tym drugim przypadku układ stabilizująco-zapłonowy umieszczany jest w oprawie.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie do oświetlania chodników opraw, które dają światło pośrednie. Źródłem światła jest w nich lampa metalohalogenkowa, której strumień świetlny kierowany jest na umieszczany nad nią odbłyśnik. Ten rozprasza światło i odbija je w kierunku ziemi.

Chodnik może oświetlać również oprawa z diodami elektroluminescencyjnymi LED.

Do oświetlenia chodników przy budynkach dobrym rozwiązaniem są oprawy zaprojektowane tak, aby oświetlały konkretny punkt (w tym wypadku – dojście do obiektu), a nie rozpraszały źródło w górę lub na boki wiązką światła, która potrafi oślepiać. Powinny być one zawsze wyposażone w odbłyśniki, kierujące światło we właściwą stronę, oraz klosze, które je właściwie rozpraszają.

Jeżeli w sąsiedztwie znajdują się oprawy uliczne sprawiające, że na terenie posesji nie jest zupełnie ciemno, świetnie spiszą się niskie oprawy ze specjalnymi rastrami, rzucające wiązkę wyłącznie na chodnik.

Przed wybraniem rozwiązania dla naszej wspólnoty czy spółdzielni konieczne będzie pozyskanie informacji na temat rozkładu natężenia oświetlenia pod taką latarnią w zależności od wysokości zamocowania oprawy.

Oprawy ustawiane przy chodniku instaluje się zwykle na słupach o wysokości kilku metrów.

Miejsca przeznaczone do rekreacji można oświetlać oprawami mocowanymi na niskich słupkach.

Oświetlenie jezdni czy uliczek wewnątrzosiedlowych wymaga użycia odpowiednio dobranych opraw wyposażonych w lampy metalohalogenkowe, diody mocy (Power LED) lub wysokoprężne lampy sodowe.

Wysokość oprawy zależy od mocy lampy umieszczonej w oprawie, krzywej rozsyłu światłości oprawy i odstępów, w jakich ustawione będą latarnie.

Wszędzie tam, gdzie urządzenia oświetleniowe są źle dobrane bądź niewłaściwie eksploatowane, warto podjąć wysiłek, by coś zmienić. W efekcie uzyska się nie tylko poprawę oświetlenia, przekładającą się na bezpieczeństwo, ale również oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.

Diody LED umożliwiają proste uzyskanie barwnej scenerii zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Efekt świetlny może być rozproszony lub zdecydowany, a projektant może skorzystać z całej gamy kolorów.

Użycie jednokolorowych LED-ów lub kombinacja trzech barw podstawowych – RGB – dodaje przestrzeni i otwiera możliwość łączenia barw z różnych opraw lub w obrębie jednej oprawy.

W uzyskaniu oczekiwanego efektu pomoże regulacja oświetlenia, która umożliwia użytkownikowi kontrolę nad wzajemnym oddziaływaniem kolorów oraz ich intensywnością lub powrót do wcześniejszych ustawień. Także walor estetyczny oświetlonego budynku ma znaczenie dla podwyższenia jego wartości na rynku.

W przypadku zewnętrznego oświetlenia ściennego wymagane jest, by miało na oprawie oznaczenie IP44, a w przypadku lamp oświetlenia montowanego nawierzchni – oznaczenie IP65.

Pierwsza z tych cyfr oznacza klasę szczelności oprawy, a druga – klasę jej wodoszczelności.

Przy projektowaniu takiej instalacji głównym projektantem powinien był uprawniony elektryk, a sama instalacja oświetlenia zewnętrznego powinna zostać przeprowadzona w postaci minimum jednego oddzielnego obwodu, tak by usterka w oświetleniu zewnętrznym nie przełożyła się na brak światła w nocy na większym obszarze. Warto zatroszczyć się taką instalację jeszcze na etapie budowy obiektu, gdyż wówczas okablowanie można wykonać razem z całą instalacją elektryczną wewnątrz budynku, zaś prace ziemne są ograniczone do minimum.

Przy oświetleniu zewnętrznym niezbędne jest również wybranie odpowiednich lokalizacji na punkty oświetleniowe.

Oto najbardziej właściwe miejsca do jego zainstalowania:

 • podjazd,
 • brama garażowa lub wjazd tylny w przypadku obiektów biurowych i logistycznych,
 • wjazd i furtka (wraz domofonem lub wideofonem),
 • wejście do domu lub obiektu biurowego,
 • elewacja domu lub biura,
 • stopnie schodów,
 • ścieżki ogrodowe, a w przypadku większych budynków – drogi dojazdowe,
 • tarasy i loggie.

Dzisiaj normą staje się też podświetlanie zieleni, które pozwala na uzyskanie niezwykłego efektu wizualnego wieczorami oraz w zimie, kiedy dzień jest bardzo krótki, a świat często wydaje się ponury.

Zamontowana instalacja oświetlenia zewnętrznego powinna być zintegrowana z czujnikami typu:

 • wyłącznika zmierzchowego, będącego czujnikiem mierzącym natężenie światła i wyzwalającym program uruchomienia sceny świetlnej, gdy zapadnie zmierzch,
 • czujnikiem ruchu, uruchamiającym oświetlenie, jeśli ktoś pojawi się w jego zasięgu,
 • włącznikiem z programatorem czasowym, umożliwiającym ustawienie konkretnej daty oraz godziny włączenia i wyłączania części instalacji. W zdalnych systemach scen świetlnych ta funkcja przypisana jest do oprogramowania zarządzającego całym systemem.

Ilustracje pochodzą z materiałów mgr. inż. Janusza Strzyżewskiego, autora wielu publikacji branży elektrycznej

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

 • Agnieszka Agnieszka, 13.12.2016r., 16:29:18 Witam, chciałabym się dopytać czy taka lampa ogrodowa moze byc zastosowana na patio osiedla? http://www.lampyogrodowe.istore.pl/pl/lampa-ogrodowa-115cm-z-kloszem-nr-1.html Zastanawiam się nad tym mocno, ponieważ lekko się otrze o tą lampę i już się przewraca... bardzo proszę o pomoc.
 • Agnieszka Agnieszka, 25.12.2018r., 14:00:48 Deweloper zamontował mi lampę centralnie pod moim balkonem. Pionowy słup.Jakie są szanse żeby zlikwidował tą lampę ? W styczniu odbiory mieszkań a ja się na to nie zgadzam.Lampa świeci w okna,gromadzi się na niej ptactwo i wygląda nieestetycznie a dodatkowo zajmuje przestrzeń na wpadające w okna światło, i tak mam małą liczbę okien bo tylko balkonowe do salonu.Proszę o odpowiedź od kogoś kto zna temat.
 • solumen solumen, 03.11.2019r., 22:17:56 Ciekawa strona. Z niecierpliwoscia czekam na nastepny artykul

Powiązane

ISOVER, Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. Nowość ISOVER i WEBER: system ocieplenia elewacji ETICS

Nowość ISOVER i WEBER: system ocieplenia elewacji ETICS Nowość ISOVER i WEBER: system ocieplenia elewacji ETICS

Najpowszechniej stosowanym sposobem na ocieplenie elewacji polskich budynków jest metoda lekka mokra, czyli ETICS, znana też jako BSO. Inżynierowie ISOVER i WEBER opracowali wspólne rozwiązanie w tym zakresie,...

Najpowszechniej stosowanym sposobem na ocieplenie elewacji polskich budynków jest metoda lekka mokra, czyli ETICS, znana też jako BSO. Inżynierowie ISOVER i WEBER opracowali wspólne rozwiązanie w tym zakresie, zapewniające walory cieplne na poziomie obowiązujących Warunków Technicznych 2021, a na tle innych dostępnych na rynku systemów wyróżniające się bezpieczeństwem pożarowym, trwałością, właściwościami mechanicznymi i dbałością o estetykę.

Weber, Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. Sucha i czysta elewacja: tynk hydrofilowy weber.pas topdry AquaBalance

Sucha i czysta elewacja: tynk hydrofilowy weber.pas topdry AquaBalance Sucha i czysta elewacja: tynk hydrofilowy weber.pas topdry AquaBalance

Technologia AquaBalance to naturalna ochrona przed porastaniem: tworzy na elewacji inteligentną powłokę samoregulującą stopień zawilgocenia powierzchni. Jej zastosowanie na fasadach budynków skutecznie...

Technologia AquaBalance to naturalna ochrona przed porastaniem: tworzy na elewacji inteligentną powłokę samoregulującą stopień zawilgocenia powierzchni. Jej zastosowanie na fasadach budynków skutecznie rozwiązuje problem grzybów i alg, które rozrastają się na zawilgoconym tynku.

RIGIPS, Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. Gyptone Plank & Xtensiv – podwieszane sufity do korytarzy i dużych pomieszczeń

Gyptone Plank & Xtensiv – podwieszane sufity do korytarzy i dużych pomieszczeń Gyptone Plank & Xtensiv – podwieszane sufity do korytarzy i dużych pomieszczeń

Estetyka, trwałość, łatwa pielęgnacja – w tym zakresie wymagania stawiane standardom wykończenia obiektów komercyjnych, jak biura, hotele czy placówki handlowe, są szczególnie wysokie. W miejscach pracy...

Estetyka, trwałość, łatwa pielęgnacja – w tym zakresie wymagania stawiane standardom wykończenia obiektów komercyjnych, jak biura, hotele czy placówki handlowe, są szczególnie wysokie. W miejscach pracy i spotkań, gdzie wiele się dzieje i przebywa wiele osób, kluczowa jest także akustyka. W przypadku sufitów podwieszanych biorąc pod uwagę te parametry stworzyliśmy linię płyt gipsowo-kartonowych Gyptone od Rigips.

RIGIPS, Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. Sprytny sposób na podłogę pływającą: suchy jastrych z płyt Rigips Rigidur

Sprytny sposób na podłogę pływającą: suchy jastrych z płyt Rigips Rigidur Sprytny sposób na podłogę pływającą: suchy jastrych z płyt Rigips Rigidur

Podkłady podłogowe z płyt RIGIPS Rigidur przeznaczone są do wykonywania podłoży pod wszelkiego rodzaju materiały posadzkowe w budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej.

Podkłady podłogowe z płyt RIGIPS Rigidur przeznaczone są do wykonywania podłoży pod wszelkiego rodzaju materiały posadzkowe w budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej.

RIGIPS, Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. Klejenie płyt gipsowo-kartonowych krok po kroku

Klejenie płyt gipsowo-kartonowych krok po kroku Klejenie płyt gipsowo-kartonowych krok po kroku

Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych to szybki sposób na osiągnięcie efektu idealnie równych i gładkich ścian oraz przearanżowanie przestrzeni. Ich montaż jest stosunkowo prosty, ale warto pamiętać o...

Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych to szybki sposób na osiągnięcie efektu idealnie równych i gładkich ścian oraz przearanżowanie przestrzeni. Ich montaż jest stosunkowo prosty, ale warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.

ALEO.com Podpowiadamy, gdzie szukać zaufanych firm budowlanych w Twojej okolicy

Podpowiadamy, gdzie szukać zaufanych firm budowlanych w Twojej okolicy Podpowiadamy, gdzie szukać zaufanych firm budowlanych w Twojej okolicy

Firmy budowlane i remontowe należą do najpopularniejszych rodzajów działalności gospodarczej w Polsce. Nic w tym dziwnego: dobrej koniunkturze sprzyja przede wszystkim boom na rynku nieruchomości i duże...

Firmy budowlane i remontowe należą do najpopularniejszych rodzajów działalności gospodarczej w Polsce. Nic w tym dziwnego: dobrej koniunkturze sprzyja przede wszystkim boom na rynku nieruchomości i duże zapotrzebowanie na usługi tego typu. Jednocześnie znalezienie zaufanych i rzetelnych partnerów nie zawsze jest proste: wiele osób boryka się z problemem braku dostępności załóg lub jakością samych prac. Znalezienie dobrej firmy remontowo-budowlanej wcale nie musi być jednak trudne, co więcej: może...

Hydropath Uzdatniacz wody do budynku

Uzdatniacz wody do budynku Uzdatniacz wody do budynku

Nowoczesne rozwiązanie dla infrastruktury technicznej budynków na etapie projektowania, planowania inwestycji, montażu i eksploatacji.

Nowoczesne rozwiązanie dla infrastruktury technicznej budynków na etapie projektowania, planowania inwestycji, montażu i eksploatacji.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Piekary Śląskie Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich Zarządcą Roku 2021

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich Zarządcą Roku 2021 Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich Zarządcą Roku 2021

Realizacja prawie 80 kompleksowych termomodernizacji budynków wielorodzinnych, likwidacja azbestu, uporządkowanie gospodarki śmieciowej, montaż nowoczesnych systemów i urządzeń do zdalnych odczytów wodomierzy,...

Realizacja prawie 80 kompleksowych termomodernizacji budynków wielorodzinnych, likwidacja azbestu, uporządkowanie gospodarki śmieciowej, montaż nowoczesnych systemów i urządzeń do zdalnych odczytów wodomierzy, instalacja monitoringu wizyjnego, uruchomienie Internetowej Obsługi Kontrahenta – to najważniejsze przedsięwzięcia, które zapunktowały w konkursie „Zarządca Roku – Lider Rynku Nieruchomości”. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich otrzymał po raz kolejny tytuł Zarządcy Roku.

Redakcja Wywiad z Panem Andrzejem Fidytkiem - Z-cą Prezesa Zarządu ds. techniczno – eksploatacyjnych

Wywiad z Panem Andrzejem Fidytkiem - Z-cą Prezesa Zarządu ds. techniczno – eksploatacyjnych Wywiad z Panem Andrzejem Fidytkiem - Z-cą Prezesa Zarządu ds. techniczno – eksploatacyjnych

Wywiad z Panem Andrzejem Fidytkiem - Z-cą Prezesa Zarządu ds. techniczno – eksploatacyjnych.

Wywiad z Panem Andrzejem Fidytkiem - Z-cą Prezesa Zarządu ds. techniczno – eksploatacyjnych.

Aventus Group Sp. z o.o. Komu są przyznawane pożyczki online? Czy każdy może je uzyskać?

Komu są przyznawane pożyczki online? Czy każdy może je uzyskać? Komu są przyznawane pożyczki online? Czy każdy może je uzyskać?

Komu są przyznawane pożyczki online? Czy każdy może je uzyskać?

Komu są przyznawane pożyczki online? Czy każdy może je uzyskać?

Wojciech Smolak, Dyrektor Serwisu Wilo Polska Sp. z o.o. Wilo - wspieramy naszych Użytkowników od 25 lat

Wilo - wspieramy naszych Użytkowników od 25 lat Wilo - wspieramy naszych Użytkowników od 25 lat

Wilo - wspieramy naszych użytkowników od 25 lat

Wilo - wspieramy naszych użytkowników od 25 lat

Stolbau Eko Sp. z o.o. Ponowne docieplenie stropodachu, czyli wdmuchujemy jeszcze raz

Ponowne docieplenie stropodachu, czyli wdmuchujemy jeszcze raz Ponowne docieplenie stropodachu, czyli wdmuchujemy jeszcze raz

Ponowne docieplenie stropodachu, czyli wdmuchujemy jeszcze raz

Ponowne docieplenie stropodachu, czyli wdmuchujemy jeszcze raz

ERIF BIG S.A. 4 kroki do skutecznego odzyskiwania długów lokatorskich. Czym są i jak je wykonać?

4 kroki do skutecznego odzyskiwania długów lokatorskich. Czym są i jak je wykonać? 4 kroki do skutecznego odzyskiwania długów lokatorskich. Czym są i jak je wykonać?

4 kroki do skutecznego odzyskiwania długów lokatorskich. Czym są i jak je wykonać?

4 kroki do skutecznego odzyskiwania długów lokatorskich. Czym są i jak je wykonać?

extradom.pl Projekty domów jednorodzinnych - dlaczego warto?

Projekty domów jednorodzinnych - dlaczego warto? Projekty domów jednorodzinnych - dlaczego warto?

Projekty domów jednorodzinnych - dlaczego warto?

Projekty domów jednorodzinnych - dlaczego warto?

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach należy do grupy spółdzielni dużych (89 budynków mieszkalnych, w których jest 7140 lokali i 18 pawilonów handlowych). Od 7 lat zarządzana jest przez zgrany zespół, który...

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach należy do grupy spółdzielni dużych (89 budynków mieszkalnych, w których jest 7140 lokali i 18 pawilonów handlowych). Od 7 lat zarządzana jest przez zgrany zespół, który prowadzi Zbigniew Matyjas – Prezes Zarządu. Technicznymi sprawami zajmuje się Renata Sułkowska – Z-ca Prezesa, a finansowymi Katarzyna Lasko – Z-ca Prezesa.

mgr inż. Franciszek Rochowczyk Kiedy nie ocieplać budynku?

Kiedy nie ocieplać budynku? Kiedy nie ocieplać budynku?

Coraz częściej właściciele i administratorzy budynków, w termomodernizacji, szukają sposobów na oszczędzanie ciepła. Czy słusznie?

Coraz częściej właściciele i administratorzy budynków, w termomodernizacji, szukają sposobów na oszczędzanie ciepła. Czy słusznie?

mgr inż. Karol Kuczyński Oświetlenie awaryjne

Oświetlenie awaryjne Oświetlenie awaryjne

Niekiedy zarządcy i właściciele budynków nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie niesprawna instalacja oświetlenia awaryjnego w czasie ewakuacji ludzi.

Niekiedy zarządcy i właściciele budynków nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie niesprawna instalacja oświetlenia awaryjnego w czasie ewakuacji ludzi.

Grzegorz Abramek Koszty oświetlenia dróg wewnętrznych spółdzielni

Koszty oświetlenia dróg wewnętrznych spółdzielni Koszty oświetlenia dróg wewnętrznych spółdzielni

Ekspert udziela odpowiedzi na pytanie czytelnika zainteresowanego podstawą prawną, która pozwala naliczać opłatę za energię elektryczną na ulicach wewnątrzosiedlowych spółdzielni mieszkaniowej

Ekspert udziela odpowiedzi na pytanie czytelnika zainteresowanego podstawą prawną, która pozwala naliczać opłatę za energię elektryczną na ulicach wewnątrzosiedlowych spółdzielni mieszkaniowej

mgr inż. Janusz Strzyżewski Oświetlenie części wspólnej

Oświetlenie części wspólnej Oświetlenie części wspólnej

Artykuł przedstawia niezbędna wiedzę dotyczącą uwarunkowań prawnych i normalizacyjnych regulujących zagadnienia funkcjonowania oświetlenia części wspólnej, w szczególności oświetlenia awaryjnego, źródeł...

Artykuł przedstawia niezbędna wiedzę dotyczącą uwarunkowań prawnych i normalizacyjnych regulujących zagadnienia funkcjonowania oświetlenia części wspólnej, w szczególności oświetlenia awaryjnego, źródeł światła, opraw oświetleniowych i modernizacji oświetlenia

mgr inż. Janusz Strzyżewski Zanieczyszczenie światłem

Zanieczyszczenie światłem Zanieczyszczenie światłem

Zanieczyszczenie światłem to nadmierna emisja światła do naturalnego środowiska, która w skali makro uniemożliwia obserwacje astronomiczne oraz szkodzi w prawidłowym rozwoju roślinności i szukaniu pożywienia...

Zanieczyszczenie światłem to nadmierna emisja światła do naturalnego środowiska, która w skali makro uniemożliwia obserwacje astronomiczne oraz szkodzi w prawidłowym rozwoju roślinności i szukaniu pożywienia przez zwierzęta żerujące nocą. W skali mikro zaś przeszkadza kierowcom i przechodniom oraz powoduje, że niechciane światło wdziera się do wnętrz budynków.

Marek Mejssner Czym posypywać śliskie nawierzchnie zimą?

Czym posypywać śliskie nawierzchnie zimą? Czym posypywać śliskie nawierzchnie zimą?

Mimo że do tej pory zima była dość łagodna, warto pomyśleć o metodach zapewnienia przejezdności dróg i zniwelowania śliskości chodników - zwłaszcza, że niebawem mrozy mają sięgać do nawet – 15 st. C nocą.

Mimo że do tej pory zima była dość łagodna, warto pomyśleć o metodach zapewnienia przejezdności dróg i zniwelowania śliskości chodników - zwłaszcza, że niebawem mrozy mają sięgać do nawet – 15 st. C nocą.

Jacek Sawicki news Kiedy drzewa zagrażają ludziom

Kiedy drzewa zagrażają ludziom Kiedy drzewa zagrażają ludziom

Drzewa i wysokie krzewy rosnące w najbliższym sąsiedztwie naszych nieruchomości mogą być poważnym zagrożeniem podczas nawałnic i podtopień. Co na ten temat mówią przepisy prawa?

Drzewa i wysokie krzewy rosnące w najbliższym sąsiedztwie naszych nieruchomości mogą być poważnym zagrożeniem podczas nawałnic i podtopień. Co na ten temat mówią przepisy prawa?

Paweł Puch Plac zabaw przy budynku przede wszystkim dla mieszkańców

Plac zabaw przy budynku przede wszystkim dla mieszkańców Plac zabaw przy budynku przede wszystkim dla mieszkańców

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją, zabawą i spędzaniem czasu wolnego, a nie potrzebom przedszkola (mieszczącego...

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją, zabawą i spędzaniem czasu wolnego, a nie potrzebom przedszkola (mieszczącego się w jednym z lokali wspólnoty). Zatem wspólnota mieszkaniowa w celu zapewnienia powyższego ma prawo regulować zasady korzystania z tej części nieruchomości wspólnej – wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Wybrane dla Ciebie

Masz zaparowane okna w kuchni? Poznaj sposób na zapewnienie odpowiednie wentylacji w kuchni »

Masz zaparowane okna w kuchni? Poznaj sposób na zapewnienie odpowiednie wentylacji w kuchni » Masz zaparowane okna w kuchni? Poznaj sposób na zapewnienie odpowiednie wentylacji w kuchni »

Jak podnieść ciśnienie wody w instalacji wodnej?

Jak podnieść ciśnienie wody w instalacji wodnej? Jak podnieść ciśnienie wody w instalacji wodnej?

Jak mógłby wyglądać świat bez dachów?

Jak mógłby wyglądać świat bez dachów? Jak mógłby wyglądać świat bez dachów?

Nie masz środków na termomodernizację?

Nie masz środków na termomodernizację? Nie masz środków na termomodernizację?

Istnieje wiele możliwości finansowania inwestycji ze środków krajowych, unijnych i innych. Zadzwoń i dowiedz się więcej: Bartosz Pawela, tel: 665 100 155

Istnieje wiele możliwości finansowania inwestycji ze środków krajowych, unijnych i innych. Zadzwoń i dowiedz się więcej: Bartosz Pawela, tel: 665 100 155

Zobacz, jak proste powinno być zarządzanie nieruchomością?

Zobacz, jak proste powinno być zarządzanie nieruchomością? Zobacz, jak proste powinno być zarządzanie nieruchomością?

Zarządzanie nieruchomościami - zobacz kto robi to dobrze»

Zarządzanie nieruchomościami - zobacz kto robi to dobrze» Zarządzanie nieruchomościami - zobacz kto robi to dobrze»

Jak zabezpieczyć powietrze w domu i budynku przed smogiem i wirusami »

Jak zabezpieczyć powietrze w domu i budynku przed smogiem i wirusami » Jak zabezpieczyć powietrze w domu i budynku przed smogiem i wirusami »

Sposób dzięki któremu zredukujesz koszty i zwiększysz wydajność swoich procesów - zdalny...

Sposób dzięki któremu zredukujesz koszty i zwiększysz wydajność swoich procesów - zdalny... Sposób dzięki któremu zredukujesz koszty i zwiększysz wydajność swoich procesów - zdalny...

Czy wiesz, że 80-90% dwururowych instalacji grzewczych działa nieefektywnie? Skutkuje to skargami lokatorów i nadmiernym...

Czy wiesz, że 80-90% dwururowych instalacji grzewczych działa nieefektywnie? Skutkuje to skargami lokatorów i nadmiernym...

Dachy zielone - na jakie rozwiązanie warto postawić?

Dachy zielone - na jakie rozwiązanie warto postawić? Dachy zielone - na jakie rozwiązanie warto postawić?

Dlaczego warto stosować urządzenia przeznaczone do wykrywania obecności niebezpiecznych stężeń gazów?

Dlaczego warto stosować urządzenia przeznaczone do wykrywania obecności niebezpiecznych stężeń gazów? Dlaczego warto stosować urządzenia przeznaczone do wykrywania obecności niebezpiecznych stężeń gazów?

Jak niedrogo i szybko przeprowadzić inspekcję nieruchomości ▼

Jak niedrogo i szybko przeprowadzić inspekcję nieruchomości ▼ Jak niedrogo i szybko przeprowadzić inspekcję nieruchomości ▼

Skorzystaj z dofinansowania i wykonaj ocieplenie dachu oraz poddasza »

Skorzystaj z dofinansowania i wykonaj ocieplenie dachu oraz poddasza » Skorzystaj z dofinansowania i wykonaj ocieplenie dachu oraz poddasza »

Czy opłaca się remontować posadzki na klatce?

Czy opłaca się remontować posadzki na klatce? Czy opłaca się remontować posadzki na klatce?

System ppoż. - co zrobić, by mieć pewność, że system zabezpieczeń ppoż. w obiekcie jest sprawny,

System ppoż. - co zrobić, by mieć pewność, że system zabezpieczeń ppoż. w obiekcie jest sprawny, System ppoż. - co zrobić, by mieć pewność, że system zabezpieczeń ppoż. w obiekcie jest sprawny,

Poznaj korzyści z połączenia pompy ciepła i kotła w jedno urządzenie »

Poznaj korzyści z połączenia pompy ciepła i kotła w jedno urządzenie » Poznaj korzyści z połączenia pompy ciepła i kotła w jedno urządzenie »

Nieruchomość bez dostępu do gazu - i co wtedy?

Nieruchomość bez dostępu do gazu - i co wtedy? Nieruchomość bez dostępu do gazu - i co wtedy?

Ściany w budynku są ciągle uszkodzone? Z tą metodą pozbędziesz się tego problemu »

Ściany w budynku są ciągle uszkodzone? Z tą metodą pozbędziesz się tego problemu » Ściany w budynku są ciągle uszkodzone? Z tą metodą pozbędziesz się tego problemu »

Dobór i projektowanie systemu detekcji w garażach »

Dobór i projektowanie systemu detekcji w garażach » Dobór i projektowanie systemu detekcji w garażach »

Czym czyścić części wspólne nieruchomości?

Czym czyścić części wspólne nieruchomości? Czym czyścić części wspólne nieruchomości?

Jak spisać liczniki bez wchodzenia do mieszkania?

Jak spisać liczniki bez wchodzenia do mieszkania? Jak spisać liczniki bez wchodzenia do mieszkania?

Ogrzewanie - które rozwiazanie wybrać i zaoszczędzić?

Ogrzewanie - które rozwiazanie wybrać i zaoszczędzić? Ogrzewanie - które rozwiazanie wybrać i zaoszczędzić?

Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni »

Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni » Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni »

Jak się wyróżnić będąc windą?

Jak się wyróżnić będąc windą? Jak się wyróżnić będąc windą?

W jaki sposób zapewnić prawidłowe ciśnienie w budynku?

W jaki sposób zapewnić prawidłowe ciśnienie w budynku? W jaki sposób zapewnić prawidłowe ciśnienie w budynku?

Oto wiaty śmietnikowe, które zdobią osiedla »

Oto wiaty śmietnikowe, które zdobią osiedla » Oto wiaty śmietnikowe, które zdobią osiedla »

Czy wiesz, jak zbudować najfajnieszy plac zabaw?

Czy wiesz, jak zbudować najfajnieszy plac zabaw? Czy wiesz, jak zbudować najfajnieszy plac zabaw?

Ile naprawdę kosztuje ogrzewanie i chłodzenie pompą ciepła?

Ile naprawdę kosztuje ogrzewanie i chłodzenie pompą ciepła? Ile naprawdę kosztuje ogrzewanie i chłodzenie pompą ciepła?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.