Nadejściu niższych temperatur, jak co roku, towarzyszy początek sezonu grzewczego. Z uwagi na aktualną sytuację geopolityczną, podwyżki cen energii oraz ogólną niepewność na rynku paliw, warto już dziś...
Nadejściu niższych temperatur, jak co roku, towarzyszy początek sezonu grzewczego. Z uwagi na aktualną sytuację geopolityczną, podwyżki cen energii oraz ogólną niepewność na rynku paliw, warto już dziś rozważyć inwestycję w poprawę standardu energetycznego naszego obiektu. Do tematu warto podejść kompleksowo i w odpowiedniej kolejności, wszak jesień to czas planowania celów i działań na kolejny rok.
Dachy stanowią jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych ze względu na swoją rolę, czyli ochronę budynku przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych (woda, śnieg i temperatura).
Dachy stanowią jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych ze względu na swoją rolę, czyli ochronę budynku przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych (woda, śnieg i temperatura).
W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek...
W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek jest użytkowany – stanowi ważny element mieszkania w budownictwie wielorodzinnym.
Okazuje się, że oszczędności mogą być znaczne, a w przypadku budynków, które zużywają duże ilości ciepła, mogą w dużej mierze pokryć spłaty kredytu uzyskanego na przeprowadzenie termomodernizacji.
Spójrzmy jednak trochę inaczej na sprawę termomodernizacji i zastanówmy się czy można przeprowadzić termomodernizację budynku bez samego ocieplenia budowli.
Termomodernizacja a oszczędność energii
Definicja termomodernizacji zakłada dokonanie ulepszenia budynku, które w konsekwencji wpłynie na zmniejszenie zapotrzebowania na energię końcową dostarczaną przez systemy techniczne na potrzeby ogrzewania i wentylacji, podgrzewania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, oświetlenia itp. a także całkowitą lub częściową zamianę źródła energii na odnawialne źródła energii (tzw. OZE).
Zatem każde nasze działanie prowadzące do zmniejszenia zużywanej energii można nazwać termomodernizacją.
Pamiętajmy jednak, że podstawą do wykonania termomodernizacji powinien być uprzednio rzetelnie wykonany audyt energetyczny.
Audyt energetyczny
Audyt energetyczny powinien zawierać:
ocenę stanu technicznego budynku i jego instalacji grzewczej,
charakterystykę energetyczną budynku,
charakterystykę systemu grzewczego,
charakterystykę instalacji ciepłej wody użytkowej,
charakterystykę systemu wentylacji,
charakterystykę węzła cieplnego lub kotłowni znajdującej się w budynku,
charakterystykę instalacji gazowej i elektrycznej oraz przewodów kominowych, w przypadku gdy mają one wpływ na usprawnienie lub przedsięwzięcie termomodernizacyjne (warto rozszerzyć zakres audytu na wszystkie elementy mające związek ze zużyciem energii elektrycznej w budynku, które obecnie stanowią ważny element generowania kosztów).
Mając już wykonany audyt powinniśmy podzielić nasze przedsięwzięcie termomodernizacyjne na cztery etapy:
I. Regulacja – czyli co możemy zyskać przy obecnym stanie jedynie poprzez właściwą regulację urządzeń, które już posiadamy w budynku.
II. Modernizacja instalacji – jeżeli regulacja nie przynosi oczekiwanych rezultatów, sprawdźmy co możemy zyskać poprzez zastosowanie sprawniejszych urządzeń regulacyjnych i ewentualną modernizację instalacji c.o. Warto także przyjrzeć się urządzeniom elektrycznym odpowiedzialnym za automatykę czy oświetlenie budynku, czy tu nie jest możliwe zmniejszenie zużycia energii.
III. Modernizacja „źródeł zasilania” – oceńmy czy obecne źródła energii tak cieplnej, jak i elektrycznej mają zadowalającą nas sprawność i czy tu nie da się czegoś poprawić.
IV. Gospodarowanie energią przez użytkowników budynku – może istnieje możliwość zaproponowania im oszczędniejszych rozwiązań, bez utraty ich komfortu życia.
V. Ocieplenie budynku – ten punkt celowo zamieszczam na końcu listy, jako rozwiązanie ostateczne, najbardziej inwazyjne i wymagające sporej inwestycji.
Zużycie energii w budynku wielorodzinnym
Dla zobrazowania wpływu jakości elementów instalacji oraz jej właściwej regulacji na obniżenie kosztów policzyłem zapotrzebowanie na energię końcową i energię pierwotną w przykładowym budynku wielorodzinnym, czterokondygnacyjnym, wykonanym w technologii OW-T 75, dodatkowo ocieplonym już styropianem.
Zużycie energii cieplnej na ogrzewanie mieszkań w budynkach sprzed 1986 r. może być nawet ponad trzykrotnie większe niż w zbudowanych w późniejszym okresie – wynika z obliczeń Home Broker. Analitycy HB przypominają również, że do aktu notarialnego mieszkań oddawanych do użytkowania po 2009 r. powinna być dołączona kopia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Warto również podkreślić, że od 2014 roku osoby wynajmujące lub sprzedające mieszkania na rynku wtórnym obligatoryjnie będą musiały okazać przy podpisaniu umowy świadectwo charakterystyki energetycznej budynku.
Obliczenia były przeprowadzone dla dwóch wersji instalacji i zasilania:
Wersja 1.: budynek jest ogrzewany ciepłem z kogeneracji, gdzie paliwem jest węgiel kamienny. Instalacja c.o. wykonana jest w standardzie lat 70-tych, podobnie jak instalacja ciepłej wody użytkowej, która uzyskiwana jest z tego samego źródła ciepła.
Wersja 2.: budynek ma w pełni zmodernizowaną i zaizolowaną instalację c.o. we współczesnym standardzie. Ciepła woda użytkowa jest uzyskiwana w 50% z kolektorów słonecznych, a w 50% z ciepła kogeneracji, tak jak ogrzewanie. Jednakże i tu instalacje są zmodernizowane do współczesnych standardów.
Jeżeli przyjąć wyniki wersji pierwszej jako 100%, to wynik uzyskany dla wersji drugiej prezentuje się bardzo korzystnie. Sama tylko modernizacja instalacji i wykorzystanie częściowe źródeł energii odnawialnej dało ponad 50% oszczędność zużycia energii tak w odniesieniu do zapotrzebowania na energię pierwotną, jak i energię końcową. Dane obrazuje rys. 1.
Z powyższych obliczeń wynika, że już tylko sama modernizacja instalacji grzewczej daje spore oszczędności, a przecież w obliczeniach nie ujęto takich elementów jak wentylacja i oświetlenie, które mają znaczący udział w generowaniu kosztów eksploatacji budynku.
Zużycie energii w częściach wspólnych
Innym istotnym czynnikiem, mającym wpływ na koszty użytkowania nieruchomości są sami jego użytkownicy, zwłaszcza użytkowane przez nich części wspólne budynku. Może należałoby się w tym miejscu zastanowić, czy nie warto wprowadzić automatyki regulującej parametry ogrzewania i oświetlenia dynamicznie w zależności od pory dnia i stopnia wykorzystania tych pomieszczeń, tak aby w momencie, gdy nie są one wykorzystywane przez mieszkańców nie zużywały niepotrzebnie energii czy to cieplnej czy elektrycznej.
Podsumowując: termomodernizację budynku możemy przeprowadzić niekoniecznie wykonując ocieplenie budynku. Nie neguję tu potrzeby samego ocieplenia budynku, ponieważ w wielu przypadkach modernizacja instalacji i źródeł ogrzewania może nie wystarczyć, ale pragnę zwrócić uwagę na inne możliwości ograniczenia kosztów eksploatacji budynku.
Administrator budynku, chcąc ograniczyć koszty eksploatacji budynku powinien najpierw przeanalizować następujące kwestie:
jak gospodarują energią mieszkańcy,
jaki jest stan techniczny instalacji grzewczej i wentylacyjnej,
czy nie da się zmienić źródła zasilania budynku na wydajniejsze i bardziej ekonomiczne.
Dopiero po udzieleniu odpowiedzi na te trzy pytania można podjąć kroki w kierunku ocieplenia samego budynku. Może się okazać, że przeprowadzone prace termomodernizacyjne w postaci ocieplenia budynku nie przynoszą spodziewanego efektu ekonomicznego ze względu na stare nieefektywne instalacje, drogie źródła energii, czy też poprzez zwyczajne marnotrawstwo energii przez samych mieszkańców (nie zawsze zawinione przez nich samych). Wtedy warto zasięgnąć rady specjalisty i przygotować audyt energetyczny dla danego budynku.
Firma Crisoma s.c. zajmuje się renowacją posadzek od ponad 9 lat. Jesteśmy jedną z większych firm zajmujących się renowacją lastryka. Nasi pracownicy to wykwalifikowani i doświadczeni fachowcy, a w sprzęcie...
Firma Crisoma s.c. zajmuje się renowacją posadzek od ponad 9 lat. Jesteśmy jedną z większych firm zajmujących się renowacją lastryka. Nasi pracownicy to wykwalifikowani i doświadczeni fachowcy, a w sprzęcie i technologii wykorzystujemy innowacje pojawiające się na targach kamieniarskich w Weronie, w których co roku uczestniczymy.
Każdego dnia w budynkach mieszkalnych wymieniane są rury, szczególnie piony wody ciepłej. Przyczyna jest zawsze ta sama: kamień, który zarósł większą część przekroju rury i rdza. Administratorzy przeprowadzają...
Każdego dnia w budynkach mieszkalnych wymieniane są rury, szczególnie piony wody ciepłej. Przyczyna jest zawsze ta sama: kamień, który zarósł większą część przekroju rury i rdza. Administratorzy przeprowadzają więc poważny i kosztowny remont, a mieszkańcy muszą przygotować się na hałas, nieporządek i czasowy brak wody w kranach.
Każdy rodzaj posadzki wymaga odpowiedniej konserwacji, nie inaczej jest z posadzkami z lastryka. Utarło się, że najlepszym sposobem na okresową pielęgnację lastryka jest stosowanie różnego rodzaju past,...
Każdy rodzaj posadzki wymaga odpowiedniej konserwacji, nie inaczej jest z posadzkami z lastryka. Utarło się, że najlepszym sposobem na okresową pielęgnację lastryka jest stosowanie różnego rodzaju past, których zadaniem jest przede wszystkim nabłyszczanie posadzki. Niestety, regularne stosowanie tłustych powłok utrwala brud, co więcej, taka posadzka jest z roku na rok ciemniejsza i trudniej ją utrzymać w czystości.
Ocieplanie starszych bloków czeka każdą spółdzielnię i wspólnotę. Jak dobrze ocieplić dachy osiedli?
Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachów w blokach?
Ocieplanie starszych bloków czeka każdą spółdzielnię i wspólnotę. Jak dobrze ocieplić dachy osiedli?
Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachów w blokach?
Jednym z kluczowych czynników, wpływających na dobry wybór materiału izolacyjnego do ocieplenia stropodachu budynku wielomieszkaniowego, jest trwałość rozwiązania.
Jednym z kluczowych czynników, wpływających na dobry wybór materiału izolacyjnego do ocieplenia stropodachu budynku wielomieszkaniowego, jest trwałość rozwiązania.
Poprzez niezaizolowany dach ucieka nie tylko ciepło, ale i komfort akustyczny mieszkańców. Jak temu zaradzić? Jak za jednym zamachem wyciszyć budynek, ocieplić go i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?
Poprzez niezaizolowany dach ucieka nie tylko ciepło, ale i komfort akustyczny mieszkańców. Jak temu zaradzić? Jak za jednym zamachem wyciszyć budynek, ocieplić go i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?
Wybór wykonawcy ocieplenia stropodachów bloków mieszkalnych to kwestia, która będzie miała wpływ na trwałość rozwiązania termoizolacyjnego, komfort życia mieszkańców i kwestie ekonomiczne. Na co zwrócić...
Wybór wykonawcy ocieplenia stropodachów bloków mieszkalnych to kwestia, która będzie miała wpływ na trwałość rozwiązania termoizolacyjnego, komfort życia mieszkańców i kwestie ekonomiczne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekipy wykonawczej? Podpowiadamy.
Wentylowany stropodach betonowy to najczęściej stosowana konstrukcja dachowa w budynkach wielorodzinnych. Jak najlepiej ocieplić stropodach betonowy? Jaka metoda termomodernizacji zapewni oczekiwany efekt,...
Wentylowany stropodach betonowy to najczęściej stosowana konstrukcja dachowa w budynkach wielorodzinnych. Jak najlepiej ocieplić stropodach betonowy? Jaka metoda termomodernizacji zapewni oczekiwany efekt, a inwestycja szybko się zwróci i będzie przynosić największe korzyści w kolejnych latach?
CENA to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora. Jakie składniki ceny usług termoizolacyjnych trzeba analizować w przypadku ocieplania wełną...
CENA to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora. Jakie składniki ceny usług termoizolacyjnych trzeba analizować w przypadku ocieplania wełną celulozową? Czy „taniej” zawsze znaczy taniej? Kiedy „drożej” naprawdę się opłaca?
Piwnice i garaże podziemne to newralgiczne miejsca w blokach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej, takich jak np. duże szpitale czy galerie handlowe. Ich stropy muszą być ocieplone zgodnie...
Piwnice i garaże podziemne to newralgiczne miejsca w blokach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej, takich jak np. duże szpitale czy galerie handlowe. Ich stropy muszą być ocieplone zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jak zabezpieczyć ogrzewaną przestrzeń przed przenikaniem chłodu od strony nieogrzewanych, podziemnych części budynku? Jak zachować pożądany chłód w piwnicach? Jak spełnić aktualne wymagania prawne?
Często zdarza się, że z biegiem czasu na elewacjach pojawiają się drobne usterki, których zignorowanie może przyczynić się do powstania poważniejszych uszkodzeń, a to z kolei prowadzi do konieczności przeprowadzenia...
Często zdarza się, że z biegiem czasu na elewacjach pojawiają się drobne usterki, których zignorowanie może przyczynić się do powstania poważniejszych uszkodzeń, a to z kolei prowadzi do konieczności przeprowadzenia kosztownych napraw. Takich sytuacji możemy uniknąć poprzez regularne, cykliczne (np. coroczne) kontrole stanu elewacji, a w razie potrzeby przez przeprowadzanie prostych prac konserwacyjnych.
Jeśli ocieplenie było prawidłowo wykonane, to najmniej dokuczliwym znakiem czasu są zabrudzenia i zmiany kolorystyczne warstw wykończeniowych (tynków cienkowarstwowych, farb). Poważniejszym problemem istniejącego...
Jeśli ocieplenie było prawidłowo wykonane, to najmniej dokuczliwym znakiem czasu są zabrudzenia i zmiany kolorystyczne warstw wykończeniowych (tynków cienkowarstwowych, farb). Poważniejszym problemem istniejącego ocieplenia są osypujące się lub odpadające wyprawy tynkarskie, popękane warstwy wierzchnie (wyprawa tynkarska, warstwa zbrojona).
Liczba realizowanych w Polsce inwestycji w nowoczesne apartamentowce i biurowce, wyposażone w wielkopowierzchniowe parkingi podziemne, jest imponująca.
Jak inwestorzy radzą sobie z problemem izolacji...
Liczba realizowanych w Polsce inwestycji w nowoczesne apartamentowce i biurowce, wyposażone w wielkopowierzchniowe parkingi podziemne, jest imponująca.
Jak inwestorzy radzą sobie z problemem izolacji termicznej stropów nad garażami podziemnymi – i równie ważnym aspektem ich izolacji akustycznej?
Sprawdzonym rozwiązaniem jest pneumatyczny natrysk niepalnej wełny mineralnej Thermacoustic TC-417 o współczynniku przewodzenia ciepła λ= 0,035 W/mK i klasie akustycznej A.
Do ekstremalnych wypadków, podczas których silne wichury odrywają fragmenty ocieplenia z elewacji dochodzi stosunkowo rzadko, jednak nie są to przypadki całkowicie abstrakcyjne, nierealne, które nigdy...
Do ekstremalnych wypadków, podczas których silne wichury odrywają fragmenty ocieplenia z elewacji dochodzi stosunkowo rzadko, jednak nie są to przypadki całkowicie abstrakcyjne, nierealne, które nigdy nie miały miejsca. Poniżej wyjaśniamy, jakie założenia muszą zostać spełnione, aby ocieplona elewacja była trwała i odporna na działanie nawet najsilniejszych odziaływań środowiskowych w szczególności wiatru.
Kluczową kwestią dla zaplanowania jakiejkolwiek renowacji ocieplenia, w szczególności podwójnego ocieplenia, jest wykonanie oceny technicznej stanu ocieplenia istniejącego oraz ścian, do których jest zamocowane....
Kluczową kwestią dla zaplanowania jakiejkolwiek renowacji ocieplenia, w szczególności podwójnego ocieplenia, jest wykonanie oceny technicznej stanu ocieplenia istniejącego oraz ścian, do których jest zamocowane. Takiej oceny powinien dokonać uprawniony ekspert budowlany. Celem podstawowym takiego działania powinno być stwierdzenie, czy ocieplenie istniejące i ściana mogą służyć jako stabilne podłoże pod nowe ocieplenie, lub określenie sposobu przygotowania ocieplania istniejącego do ponownego ocieplenia.
Zewsząd informacje o falach zwolnień, zamknięć firm, problemach finansowych działających podmiotów. Bolesne skutki ekonomiczne odczujemy za pół roku, w okresie jesienno-zimowym. Budzi to strach o przyszłość...
Zewsząd informacje o falach zwolnień, zamknięć firm, problemach finansowych działających podmiotów. Bolesne skutki ekonomiczne odczujemy za pół roku, w okresie jesienno-zimowym. Budzi to strach o przyszłość Spółdzielni i jej finansową płynność.
To nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań.
Tradycyjny remont dachu pokrytego papą związany jest z koniecznością zrywania istniejącego pokrycia, co niesie za sobą koszty związane z jego utylizacją, a także naraża odsłonięte elementy konstrukcyjne...
Tradycyjny remont dachu pokrytego papą związany jest z koniecznością zrywania istniejącego pokrycia, co niesie za sobą koszty związane z jego utylizacją, a także naraża odsłonięte elementy konstrukcyjne na działanie negatywnych warunków pogodowych. Naprawa przez montaż kolejnych warstw papy wiąże się z dodatkowym dociążeniem dachu, sięgającym nawet do ok. 10 kg/m2.
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe jest wykonanie nowego ocieplenia, po...
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe jest wykonanie nowego ocieplenia, po wcześniejszym usunięciu starych warstw, lub wykonanie tzw. ocieplenia na ocieplenie.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.