Certyfikacje środowiskowe osiedla – odpowiedzialność dewelopera, świadomość nabywcy
Jaśminowy Mokotów, Skanska
fot. Skanska
Obecnie większa świadomość ekologiczna sprawia, że obok ceny, metrażu i lokalizacji klienci zwracają uwagę na aspekty środowiskowe inwestycji. Dlaczego certyfikaty środowiskowe zyskują na znaczeniu? Jak wygląda proces certyfikacji? I jakie korzyści niosą ze sobą zielone rozwiązania w przestrzeniach mieszkalnych?
Zobacz także
Dom100.eu Deweloper z Gliwic przedstawia: prestiżowe apartamenty na miarę XXI wieku
Wyobraź sobie swoje idealne miejsce na ziemi: poczuj się bezpiecznie, doznaj spokoju. Tu świat kręci się wokół Ciebie, a czas płynie w rytmie bicia Twojego serca. Spełnienie marzenia jest bliżej, niż myślisz....
Wyobraź sobie swoje idealne miejsce na ziemi: poczuj się bezpiecznie, doznaj spokoju. Tu świat kręci się wokół Ciebie, a czas płynie w rytmie bicia Twojego serca. Spełnienie marzenia jest bliżej, niż myślisz. Przedstawiamy prestiżowy kompleks z apartamentami w Gliwicach od dom100. Jesteś gotowy, by wkroczyć do Nowego Świata?
jdp-law.pl Jak mądrze korzystać z nieruchomości?
W polskim prawie mianem nieruchomości określa się wydzielone obszary, które stanowią czyjąś własność – czyli grunty, budynki trwale z nimi związane oraz wydzielone części budynków. Wyróżniamy zatem nieruchomości...
W polskim prawie mianem nieruchomości określa się wydzielone obszary, które stanowią czyjąś własność – czyli grunty, budynki trwale z nimi związane oraz wydzielone części budynków. Wyróżniamy zatem nieruchomości ziemskie, budynkowe oraz lokalowe, których użytkowanie, zakup i zbywanie oraz szereg bardziej skomplikowanych czynności prawnych reguluje prawo nieruchomości zawarte w wielu źródłach. Przeważa tu kodeks cywilny, a uzupełniają go liczne ustawy m.in. z zakresu budownictwa, ksiąg wieczystych...
Redakcja news Zrównoważone budownictwo na nowych osiedlach
Czy na nowych osiedlach uwzględniane są proekologiczne rozwiązania i wykorzystywana jest zielono-niebieska infrastruktura? Czy zrównoważony sposób budowania zwiększa koszt inwestycji? Jak bilansują się...
Czy na nowych osiedlach uwzględniane są proekologiczne rozwiązania i wykorzystywana jest zielono-niebieska infrastruktura? Czy zrównoważony sposób budowania zwiększa koszt inwestycji? Jak bilansują się takie projekty poprzez późniejsze mniejsze koszty eksploatacji? Czy mieszkania w inwestycjach przyjaznych dla środowiska są chętniej kupowane?
Znalezienie idealnego miejsca do życia to cel, który przyświeca wszystkim osobom, które aktywnie poszukują mieszkań. Ważna jest dla nich cena i lokalizacja nieruchomości, jednak coraz większe znaczenie zyskuje również dopasowanie wymarzonego „M” do stylu życia. To powoduje, że na znaczeniu zyskuje certyfikacja środowiskowa zrównoważonych osiedli, która w jasny sposób wskazuje potencjalnym nabywcom, jaką postawę wobec ekologii prezentuje deweloper oraz sama inwestycja, a w konsekwencji – ich potencjalne miejsce do życia.
Mieszkanie wyznacznikiem systemu wartości i stylu życia
Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome swojego wpływu na globalną sytuację klimatyczną i środowiskową. Podstawą odpowiedzialnych postaw są podejmowane przez człowieka decyzje, będące bezpośrednim odzwierciedleniem konkretnego stylu życia – zarówno niewielkie, pozornie nieistotne, jak i te, które już na pierwszy rzut oka mają ogromną wagę, takie jak zakup nowego mieszkania.
Faktem jest, że osoby poszukujące mieszkań coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na cenę inwestycji, ale również na ekologicznie zorientowaną postawę dewelopera, która jednocześnie odpowiada ich własnej postawie w kwestii troski o środowisko. I tak na znaczeniu zyskuje energooszczędność budynków, budowa z użyciem nietoksycznych materiałów, czy też funkcjonalna architektura. To tylko kilka z wielu wytycznych, które muszą zostać spełnione przez inwestora, jeśli ten zdecyduje się przystąpić do procesu certyfikacji z zakresu zielonego budownictwa – np. w międzynarodowym systemie BREEAM.
– Poszukujący mieszkań rozglądają się przede wszystkim za rozwiązaniami, które mają przełożenie na ich komfort życia. Jednak ten jest coraz częściej rozumiany przez nich w znacznie szerszym kontekście – nie dotyczy wyłącznie funkcjonalności inwestycji, ale również rozwiązań z zakresu zrównoważonego, zielonego budownictwa, które jednocześnie wpisują się w świadome podejście samych nabywców do istotnych decyzji zakupowych – komentuje Karolina Guzik, menadżer sprzedaży w spółce mieszkaniowej Skanska. – Ludzie chcą żyć coraz bardziej świadomie, w zgodzie z naturą, w domach wkomponowanych w otoczenie, bez szkody dla środowiska. Szczególnie teraz na znaczeniu zyskuje zieleń, którą chcemy mieć na wyciągnięcie ręki – dodaje.
Certyfikacja ekologiczna BREEAM
Przystąpienie do certyfikatu BREEAM wiąże się z koniecznością spełnienia – na każdym etapie prac – wielu restrykcyjnych norm jakościowych, pogrupowanych na dziesięć kryteriów. Należą do nich: zarządzanie placem budowy, zdrowie i dobre samopoczucie, energia, transport, woda, użyte materiały, odpady, ekologia i poszanowanie terenu, zanieczyszczenia oraz innowacyjność. Jeśli dana inwestycja przejdzie pozytywnie przez cały proces certyfikacji, oznacza to, że zarówno mieszkanie, jak i całe osiedle spełniają najwyższe normy jakościowe, obejmujące w dużej mierze troskę o środowisko.
Już na etapie zakupu działki deweloper współpracuje z grupą ekologów, geologów, czy też ornitologów. Ich ekspertyzy pozwalają inwestorowi ustalić ostateczną wersję projektu, wykorzystującą szereg zrównoważonych rozwiązań, jak chociażby: uwzględnienie i poszanowanie w możliwie największym stopniu ekosystemu zastanego na terenie inwestycji, np. poprzez zachowywanie starodrzewia; wykorzystanie do budowy wyłącznie nietoksycznych materiałów; wprowadzenie na teren osiedla systemów retencyjnych, które magazynują i wykorzystują lokalnie wodę opadową; zastosowanie okien trzyszybowych, które pozwalają w jak największym stopniu niwelować straty ciepła w sezonie grzewczym, termostatów i czujników obecności, zwiększających efektywność energetyczną budynków, a co za tym idzie oszczędność w rachunkach lokatorów; zapewnienie mieszkańcom odpowiedniej liczby miejsc postojowych dla rowerów i wiele, wiele innych.
Kolejny etap certyfikacji zakłada zaangażowanie również generalnego wykonawcy – w końcu dotyczy bezpośrednio prac budowlanych. Tutaj najbardziej istotne jest zarządzanie odpadami oraz minimalizowanie negatywnego wpływu na otoczenie podczas budowy, m.in.: ograniczenie emisji pyłów, ustalenie odpowiednich godzin prowadzenia prac, unikanie ryzyka zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych w trakcie budowy. To również takie rozwiązania jak: oświetlenie placu i zaplecza budowy z wykorzystaniem technologii LED oraz centralne sterowanie zasilaniem budowy, pozwalające w sposób programowany wyłączać ogrzewanie i oświetlenie tam, gdzie nie przebywają aktualnie ludzie.
Ostatnia faza certyfikacji zbiega się w czasie z oddaniem budynków do użytku mieszkańców. Wówczas zarządcy oraz właściciele lokali otrzymują instrukcje, zawierające przyjazne środowisku rekomendacje, dotyczące prawidłowego użytkowania budynków i części wspólnych osiedla oraz rekomendacje względem doboru „zielonych” elementów wykończeniowych mieszkań.
Co zyskują mieszkańcy osiedli ekologicznych?
Następstwem odpowiedzialnej, świadomej i proekologicznej decyzji są oszczędności, będące efektem zastosowania wielu zrównoważonych rozwiązań na terenie całego osiedla, np. energooszczędnych systemów LED w częściach wspólnych; termostatów, które umożliwiają zarządzanie ogrzewaniem mieszkania poprzez zdalną regulację temperatury, czy też systemów retencyjnych, które minimalizują zużycie wody z sieci.
– Przystąpienie dewelopera do certyfikacji świadczy o jego odpowiedzialnym podejściu oraz holistycznym spojrzeniu na projektowanie i budowanie nowoczesnej przestrzeni do życia. Coraz częściej zauważamy u potencjalnych kupujących zainteresowanie certyfikatami środowiskowymi, które stają się dla nich wyznacznikami inwestycji najwyższej jakości. To trend, który w najbliższych latach zyska na popularności, co potwierdza nie tylko rosnące zainteresowanie i świadomość ekologiczna nabywców, ale również reakcja sektora bankowego, oferującego obecnie na obiekty certyfikowane w systemie BREEAM najkorzystniejsze pakiety kredytowe – dodaje Karolina Guzik.
Z pewnością certyfikacje środowiskowe osiedli będą zyskiwać na znaczeniu w najbliższym czasie. Będzie to efekt stale rosnącej świadomości ekologicznej potencjalnych nabywców, którzy w dalszym ciągu będą poszukiwali inwestycji w pełni dopasowanych do ich potrzeb, do ich holistycznego spojrzenia na kwestie komfortu, a w konsekwencji do ich proekologicznego stylu życia.
Źródło: Skanska