– czyli dlaczego warto wymieniać stare windy w wysokich budynkach wielorodzinnych
Adrian Fornalczyk|
Administrator i Menedżer Nieruchomości 10/2022
|
2022-11-16
Fot. autor
Od dłuższego czasu zauważalna stała się tendencja do zmniejszania zapotrzebowania na energię elektryczną, ze względu na ekologię, ochronę zasobów naturalnych, zmniejszenie śladu węglowego, chęć oddychania czystszym powietrzem. Innymi motywatorami mogą być poprawa charakterystyki energetycznej budynków czy też po prostu redukcja zużycia energii przekładająca się na oszczędności finansowe. Ostatni aspekt zwłaszcza w obecnych czasach – podwyżek cen energii, niepewności ostatecznych stawek i zasad rozliczania – dodatkowo przybrał na wadze.
Nadejściu niższych temperatur, jak co roku, towarzyszy początek sezonu grzewczego. Z uwagi na aktualną sytuację geopolityczną, podwyżki cen energii oraz ogólną niepewność na rynku paliw, warto już dziś...
Nadejściu niższych temperatur, jak co roku, towarzyszy początek sezonu grzewczego. Z uwagi na aktualną sytuację geopolityczną, podwyżki cen energii oraz ogólną niepewność na rynku paliw, warto już dziś rozważyć inwestycję w poprawę standardu energetycznego naszego obiektu. Do tematu warto podejść kompleksowo i w odpowiedniej kolejności, wszak jesień to czas planowania celów i działań na kolejny rok.
Dachy stanowią jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych ze względu na swoją rolę, czyli ochronę budynku przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych (woda, śnieg i temperatura).
Dachy stanowią jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych ze względu na swoją rolę, czyli ochronę budynku przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych (woda, śnieg i temperatura).
Jeśli zależy Ci na szybkiej i bezproblemowej budowie domu, a posiadasz działkę z trudnym podłożem i niepewnym gruntem, to wybierz płytę fundamentową zamiast tradycyjnych fundamentów.
Jeśli zależy Ci na szybkiej i bezproblemowej budowie domu, a posiadasz działkę z trudnym podłożem i niepewnym gruntem, to wybierz płytę fundamentową zamiast tradycyjnych fundamentów.
Większość zarządców, spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych już dawno wprowadziło wiele energooszczędnych modyfikacji w swoich zasobach. Każdy wie o możliwości wymiany oświetlenia na energooszczędne LED-owe, czy zastosowania czujników ruchu pozwalających na zapalanie światła tylko tam, gdzie jest ono w danej chwili niezbędne. Przy marketingu telefonicznym prowadzonym przez firmy zajmujące się montażem instalacji fotowoltaicznych nie sposób nie wiedzieć, że panele słoneczne instalowane na dachach lub przy nieruchomościach mogą być dodatkowym źródłem energii, ale czy da się zrobić coś więcej, by w budynku zużywać mniej energii? Otóż jest to możliwe.
Fot. autor
Oszczędności dzięki nowoczesnym dźwigom osobowym
W zasobach mieszkaniowych istnieje wiele starych wind, które powstały w czasach, kiedy na ekologię nikt nie zwracał uwagi. Wystarczał fakt, że windy „były i działały”. Komfortem, a co dopiero zużyciem energii nikt się wtedy nie przejmował. Były to konstrukcje, mocno przewymiarowane, zużywające wielokrotnie więcej energii niż jest to konieczne. Co więcej, jak wynika z analiz, bardzo często urządzenia te zużywały więcej energii podczas gdy stały i oczekiwały na wezwanie niż podczas jazdy, gdy przewoziły pasażerów, ponieważ do wszystkich przewymiarowanych „na wszelki wypadek” energożernych podzespołów cały czas było dostarczane zasilanie.
Rys. autor
Postęp technologiczny pozwolił na wiele zmian w dziedzinie projektowania zarówno elementów mechanicznych jak również elektrycznych i elektronicznych. Konstrukcje zostały dokładniej dopasowane do faktycznych potrzeb przez co dostarczana energia mogła zostać zredukowana do absolutnego minimum. Elektronika, pomijając inne aspekty, pozwoliła wprowadzić znaczące oszczędności energetyczne poprzez zaawansowane funkcje zarządzania urządzeniem. Obecnie windy często są wyposażone w funkcję uśpienia, odcinającą zasilanie z tych elementów, które nie są używane, a bardziej zaawansowane konstrukcje pozwalają nawet rezygnować z pomyłkowo zadysponowanych jazd, aby unikać marnowania energii. Sterowania mogą mieć nawet tak ciekawe funkcje jak analiza zachowania pasażerów, by wykrywać zabawy dzieci, które bawiąc się w kabinach wciskają wszystkie przyciski i uciekają. Po wykryciu takiego zdarzenia dyspozycje są kasowane i dźwig nie zużywa niepotrzebnie energii na pusty przejazd.
Zwrot energii do sieci budynku
To jednak nie wszystko, bo poza redukcją zużycia energii dźwigi mają możliwość jej odzyskiwania. Niewiele osób wie, że dźwig elektryczny, jadący z pustą kabiną do góry – np. po pasażera – nie zużywa energii, a jest w stanie ją produkować, ponieważ przeciwwaga opadając grawitacyjnie wyciąga kabinę do góry (Rys. 1.). W takim przypadku silnik wciągarki działa jak generator prądu, czyli np. jak dynamo w rowerze czy alternator w samochodzie.
Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy w pełni obciążona kabina jedzie w dół. W tradycyjnym rozwiązaniu energia wygenerowana przez wciągarkę jest przekazywana do opornika i zamieniana na ciepło, a następnie wypromieniowywana, ogrzewając otoczenie. Istnieje jednak możliwość przekazania tej energii do sieci energetycznej i sprzedania lub wykorzystania w budynku. Dźwigi korzystające z tej technologii są w stanie zaoszczędzić do 35% zużywanej energii (Rys. 2.). Oszczędności są zatem zależne od udźwigu kabiny i wysokości podnoszenia – im większy udźwig i dłuższa droga tym większe oszczędności.
Jak widać istnieje możliwość oszczędzania energii nawet tam, gdzie w pierwszym momencie wydaje się, że nie można już nic zrobić. Aby uzyskać więcej informacji najlepiej zwrócić się po fachową poradę do przedstawiciela dobrej firmy dźwigowej.
KLASYFIKACJA ENERGETYCZNA DŹWIGÓW
Na efektywność energetyczną dźwigów wpływają:
Podczas postoju:
rodzaj oświetlenia kabiny,
sterowanie z wbudowanym trybem stand-by (wygaszanie oświetlenia kabiny,
Firma Crisoma s.c. zajmuje się renowacją posadzek od ponad 9 lat. Jesteśmy jedną z większych firm zajmujących się renowacją lastryka. Nasi pracownicy to wykwalifikowani i doświadczeni fachowcy, a w sprzęcie...
Firma Crisoma s.c. zajmuje się renowacją posadzek od ponad 9 lat. Jesteśmy jedną z większych firm zajmujących się renowacją lastryka. Nasi pracownicy to wykwalifikowani i doświadczeni fachowcy, a w sprzęcie i technologii wykorzystujemy innowacje pojawiające się na targach kamieniarskich w Weronie, w których co roku uczestniczymy.
Każdego dnia w budynkach mieszkalnych wymieniane są rury, szczególnie piony wody ciepłej. Przyczyna jest zawsze ta sama: kamień, który zarósł większą część przekroju rury i rdza. Administratorzy przeprowadzają...
Każdego dnia w budynkach mieszkalnych wymieniane są rury, szczególnie piony wody ciepłej. Przyczyna jest zawsze ta sama: kamień, który zarósł większą część przekroju rury i rdza. Administratorzy przeprowadzają więc poważny i kosztowny remont, a mieszkańcy muszą przygotować się na hałas, nieporządek i czasowy brak wody w kranach.
Każdy rodzaj posadzki wymaga odpowiedniej konserwacji, nie inaczej jest z posadzkami z lastryka. Utarło się, że najlepszym sposobem na okresową pielęgnację lastryka jest stosowanie różnego rodzaju past,...
Każdy rodzaj posadzki wymaga odpowiedniej konserwacji, nie inaczej jest z posadzkami z lastryka. Utarło się, że najlepszym sposobem na okresową pielęgnację lastryka jest stosowanie różnego rodzaju past, których zadaniem jest przede wszystkim nabłyszczanie posadzki. Niestety, regularne stosowanie tłustych powłok utrwala brud, co więcej, taka posadzka jest z roku na rok ciemniejsza i trudniej ją utrzymać w czystości.
Ocieplanie starszych bloków czeka każdą spółdzielnię i wspólnotę. Jak dobrze ocieplić dachy osiedli?
Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachów w blokach?
Ocieplanie starszych bloków czeka każdą spółdzielnię i wspólnotę. Jak dobrze ocieplić dachy osiedli?
Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachów w blokach?
Jednym z kluczowych czynników, wpływających na dobry wybór materiału izolacyjnego do ocieplenia stropodachu budynku wielomieszkaniowego, jest trwałość rozwiązania.
Jednym z kluczowych czynników, wpływających na dobry wybór materiału izolacyjnego do ocieplenia stropodachu budynku wielomieszkaniowego, jest trwałość rozwiązania.
Poprzez niezaizolowany dach ucieka nie tylko ciepło, ale i komfort akustyczny mieszkańców. Jak temu zaradzić? Jak za jednym zamachem wyciszyć budynek, ocieplić go i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?
Poprzez niezaizolowany dach ucieka nie tylko ciepło, ale i komfort akustyczny mieszkańców. Jak temu zaradzić? Jak za jednym zamachem wyciszyć budynek, ocieplić go i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?
Wybór wykonawcy ocieplenia stropodachów bloków mieszkalnych to kwestia, która będzie miała wpływ na trwałość rozwiązania termoizolacyjnego, komfort życia mieszkańców i kwestie ekonomiczne. Na co zwrócić...
Wybór wykonawcy ocieplenia stropodachów bloków mieszkalnych to kwestia, która będzie miała wpływ na trwałość rozwiązania termoizolacyjnego, komfort życia mieszkańców i kwestie ekonomiczne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekipy wykonawczej? Podpowiadamy.
Wentylowany stropodach betonowy to najczęściej stosowana konstrukcja dachowa w budynkach wielorodzinnych. Jak najlepiej ocieplić stropodach betonowy? Jaka metoda termomodernizacji zapewni oczekiwany efekt,...
Wentylowany stropodach betonowy to najczęściej stosowana konstrukcja dachowa w budynkach wielorodzinnych. Jak najlepiej ocieplić stropodach betonowy? Jaka metoda termomodernizacji zapewni oczekiwany efekt, a inwestycja szybko się zwróci i będzie przynosić największe korzyści w kolejnych latach?
CENA to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora. Jakie składniki ceny usług termoizolacyjnych trzeba analizować w przypadku ocieplania wełną...
CENA to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora. Jakie składniki ceny usług termoizolacyjnych trzeba analizować w przypadku ocieplania wełną celulozową? Czy „taniej” zawsze znaczy taniej? Kiedy „drożej” naprawdę się opłaca?
Piwnice i garaże podziemne to newralgiczne miejsca w blokach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej, takich jak np. duże szpitale czy galerie handlowe. Ich stropy muszą być ocieplone zgodnie...
Piwnice i garaże podziemne to newralgiczne miejsca w blokach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej, takich jak np. duże szpitale czy galerie handlowe. Ich stropy muszą być ocieplone zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jak zabezpieczyć ogrzewaną przestrzeń przed przenikaniem chłodu od strony nieogrzewanych, podziemnych części budynku? Jak zachować pożądany chłód w piwnicach? Jak spełnić aktualne wymagania prawne?
Często zdarza się, że z biegiem czasu na elewacjach pojawiają się drobne usterki, których zignorowanie może przyczynić się do powstania poważniejszych uszkodzeń, a to z kolei prowadzi do konieczności przeprowadzenia...
Często zdarza się, że z biegiem czasu na elewacjach pojawiają się drobne usterki, których zignorowanie może przyczynić się do powstania poważniejszych uszkodzeń, a to z kolei prowadzi do konieczności przeprowadzenia kosztownych napraw. Takich sytuacji możemy uniknąć poprzez regularne, cykliczne (np. coroczne) kontrole stanu elewacji, a w razie potrzeby przez przeprowadzanie prostych prac konserwacyjnych.
Jeśli ocieplenie było prawidłowo wykonane, to najmniej dokuczliwym znakiem czasu są zabrudzenia i zmiany kolorystyczne warstw wykończeniowych (tynków cienkowarstwowych, farb). Poważniejszym problemem istniejącego...
Jeśli ocieplenie było prawidłowo wykonane, to najmniej dokuczliwym znakiem czasu są zabrudzenia i zmiany kolorystyczne warstw wykończeniowych (tynków cienkowarstwowych, farb). Poważniejszym problemem istniejącego ocieplenia są osypujące się lub odpadające wyprawy tynkarskie, popękane warstwy wierzchnie (wyprawa tynkarska, warstwa zbrojona).
Liczba realizowanych w Polsce inwestycji w nowoczesne apartamentowce i biurowce, wyposażone w wielkopowierzchniowe parkingi podziemne, jest imponująca.
Jak inwestorzy radzą sobie z problemem izolacji...
Liczba realizowanych w Polsce inwestycji w nowoczesne apartamentowce i biurowce, wyposażone w wielkopowierzchniowe parkingi podziemne, jest imponująca.
Jak inwestorzy radzą sobie z problemem izolacji termicznej stropów nad garażami podziemnymi – i równie ważnym aspektem ich izolacji akustycznej?
Sprawdzonym rozwiązaniem jest pneumatyczny natrysk niepalnej wełny mineralnej Thermacoustic TC-417 o współczynniku przewodzenia ciepła λ= 0,035 W/mK i klasie akustycznej A.
Do ekstremalnych wypadków, podczas których silne wichury odrywają fragmenty ocieplenia z elewacji dochodzi stosunkowo rzadko, jednak nie są to przypadki całkowicie abstrakcyjne, nierealne, które nigdy...
Do ekstremalnych wypadków, podczas których silne wichury odrywają fragmenty ocieplenia z elewacji dochodzi stosunkowo rzadko, jednak nie są to przypadki całkowicie abstrakcyjne, nierealne, które nigdy nie miały miejsca. Poniżej wyjaśniamy, jakie założenia muszą zostać spełnione, aby ocieplona elewacja była trwała i odporna na działanie nawet najsilniejszych odziaływań środowiskowych w szczególności wiatru.
Kluczową kwestią dla zaplanowania jakiejkolwiek renowacji ocieplenia, w szczególności podwójnego ocieplenia, jest wykonanie oceny technicznej stanu ocieplenia istniejącego oraz ścian, do których jest zamocowane....
Kluczową kwestią dla zaplanowania jakiejkolwiek renowacji ocieplenia, w szczególności podwójnego ocieplenia, jest wykonanie oceny technicznej stanu ocieplenia istniejącego oraz ścian, do których jest zamocowane. Takiej oceny powinien dokonać uprawniony ekspert budowlany. Celem podstawowym takiego działania powinno być stwierdzenie, czy ocieplenie istniejące i ściana mogą służyć jako stabilne podłoże pod nowe ocieplenie, lub określenie sposobu przygotowania ocieplania istniejącego do ponownego ocieplenia.
Zewsząd informacje o falach zwolnień, zamknięć firm, problemach finansowych działających podmiotów. Bolesne skutki ekonomiczne odczujemy za pół roku, w okresie jesienno-zimowym. Budzi to strach o przyszłość...
Zewsząd informacje o falach zwolnień, zamknięć firm, problemach finansowych działających podmiotów. Bolesne skutki ekonomiczne odczujemy za pół roku, w okresie jesienno-zimowym. Budzi to strach o przyszłość Spółdzielni i jej finansową płynność.
To nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań.
Tradycyjny remont dachu pokrytego papą związany jest z koniecznością zrywania istniejącego pokrycia, co niesie za sobą koszty związane z jego utylizacją, a także naraża odsłonięte elementy konstrukcyjne...
Tradycyjny remont dachu pokrytego papą związany jest z koniecznością zrywania istniejącego pokrycia, co niesie za sobą koszty związane z jego utylizacją, a także naraża odsłonięte elementy konstrukcyjne na działanie negatywnych warunków pogodowych. Naprawa przez montaż kolejnych warstw papy wiąże się z dodatkowym dociążeniem dachu, sięgającym nawet do ok. 10 kg/m2.
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe jest wykonanie nowego ocieplenia, po...
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe jest wykonanie nowego ocieplenia, po wcześniejszym usunięciu starych warstw, lub wykonanie tzw. ocieplenia na ocieplenie.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.