Jaki domofon na osiedle?
Obecnie oferta rynkowa domofonów jest bardzo szeroka, fot. Pixabay
Wybierając domofon do budynków wielolokalowych, gdzie mieszkają setki osób, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość bloku – ile mieszkań się w nim znajduje, czy mieści się na osiedlu otwartym czy zamkniętym oraz jaka technologia będzie najwłaściwsza. Na decyzję wpływają różnorakie aspekty technologiczne do przeanalizowania pod względem indywidualnych potrzeb mieszkańców. Tym bardziej, że chodzi o bezpieczeństwo nie tylko ich mienia. Zatem na jakie cechy zwrócić uwagę i jakie technologie warto rozważyć?
Obecnie oferta rynkowa domofonów jest bardzo szeroka, bez problemu można więc dobrać urządzenie ściśle dostosowane do potrzeb zarządzanej przez nas nieruchomości, zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i stylistyki.
Co na rynku?
Podstawę w ofercie rynkowej stanowią systemy analogowe, w których każdy unifon jest połączony z bramofonem za pomocą oddzielnego kabla. Urządzenia analogowe sprawdzą się najczęściej w domach jednorodzinnych, gdzie przewiduje się jeden bramofon i jeden lub dwa unifony. Pamiętajmy, że chcąc zainstalować większą liczbę unifonów, możemy stracić na jakości dźwięku.
Stąd rozwiązaniami dedykowanymi dla osiedli mieszkaniowych są nieco bardziej zaawansowane modele w wersji cyfrowej. Są to typowe urządzenia bazujące na centralce cyfrowej z dekoderami. W centrali przewidziano numeryczną klawiaturę, na której wprowadza się odpowiedni numer lokalu lub kod dostępu, aby otworzyć drzwi wejściowe lub furtkę. Można też zaprogramować czas otwarcia zamka oraz długość dzwonienia i rozmowy. Ilość przewodów w instalacji jest zależna od tego, ilu użytkowników będzie korzystało z danego systemu. Dodatkowo unifon może być połączony z systemem ochrony budynku, co jest często stosowanym rozwiązaniem w osiedlach zamkniętych.
Na rynku dostępne są także domofony analogowo-cyfrowe. Urządzenia tego typu stanowią kombinację obu rozwiązań, w których analogowe unifony łączy się z cyfrowym bramofonem. Drzwi są otwierane kodem lub kartą kodową.
Decydując się na określony model domofonu, należy rozważyć, czy przydatne będą dodatkowe funkcje, jak na przykład zamek szyfrowy otwierający drzwi, interkom do wewnętrznej komunikacji, wyłącznik domofonowy, sterowanie urządzeniami elektrycznymi za pomocą przekaźników czy też wyłącznik otwierania dodatkowych drzwi.
Jaki domofon na osiedlu otwartym?
Do mieszkania w bloku na osiedlu najkorzystniejsze cenowo będą domofony typu podstawowego, czyli analogowe, najczęściej spotykane jako rozwiązanie stosowane w starym budownictwie. Urządzenia te mają prostą konstrukcje i … adekwatną do tego funkcjonalność – dość ograniczoną jak na dzisiejsze możliwości. Są wystarczające w przypadku niskich bloków z niewielką liczbą mieszkań. Niestety w porównaniu do nowocześniejszych domofonów cyfrowych mają wady, takie jak konieczność otwierania drzwi kluczem (brak panelu do wpisywania kodu do domofonu) czy też problemy z całym domofonem w przypadku niepoprawnego odłożenia słuchawki unifonu przez jednego z mieszkańców bloku.
Stąd obecnie najpopularniejszym wyborem na nowoczesne osiedla otwarte jest domofon do mieszkania w bloku typu cyfrowego. Dzięki panelowi i wyświetlaczowi możliwe jest nie tylko wybranie numeru mieszkania i skontaktowanie się z właścicielem, ale także wpisanie kodu do domofonu przypisanego do konkretnego mieszkania i wejście do budynku. Dodatkowo cyfrowy domofon do mieszkania pozwala na indywidualne ustawienia dzwonka, wybranie długości dzwonienia, a nawet maksymalnego czasu rozmowy. Kluczowa jest też tu jakość. Przez cyfrowe domofony w budynku wielolokalowym słychać znacznie lepiej niż przez starsze odpowiedniki analogowe, co ma niebagatelne znaczenie w blokach liczących po dziesięć lub więcej pięter.
Jaki domofon na osiedlu strzeżonym?
Cyfrowy domofon do mieszkania w bloku to dobre rozwiązanie również na zamknięte osiedle strzeżone. W tym przypadku każdy unifon powinien zostać sparowany nie tylko z domofonem bramowym, ale także z domofonem w furtce znajdującej się w ogrodzeniu strzegącym wstępu na osiedle. Problem może się pojawić w sytuacji, w której osiedle zamknięte obejmuje duży obszar, w związku z czym w ogrodzeniu znajduje się kilka furtek. Jednym z rozwiązań jest połączenie unifonów wyłącznie z domofonem bramowym, domofonu do furtki zaś ze stacją portierską, o ile wstępu na osiedle pilnuje ochroniarz (np. przy szlabanie).
Nowoczesny cyfrowy domofon do mieszkania pozwala na otwieranie drzwi do bloku za pomocą indywidualnego kodu przypisanego do lokum, ale nie tylko. Coraz chętniej wybierane są komfortowe domofony do bloku z czytnikiem identyfikatorów (breloków, kart, innych akcesoriów).
DOMOFON NA OSIEDLUDomofon to urządzenie, które zapewnia komunikację głosową na małych odległościach. Komunikacja najczęściej odbywa się pomiędzy kasetą bramową a słuchawką montowaną wewnątrz budynku, czyli unifonem. Prawidłowo dobrany domofon powinien zapewnić domownikom nie tylko komfort, dzięki odpowiedniej funkcjonalności, ale co najważniejsze – bezpieczeństwo, ograniczając dostęp na posesję lub do mieszkania nieproszonym gościom. |
A może wideofon?
Coraz popularniejsze stają się także wideofony (zwane też wideodomofonami). Konstrukcyjnie przypominają domofon cyfrowy, ale dodatkowo wyposażone są w kamerę i panel do wyświetlania obrazu. Kamera uruchamia się wraz z naciśnięciem przycisku w bramofonie, zwykle istnieje także możliwość włączenia jej za pomocą unifonu.
Dzięki temu, że w wideodomofonie wejściowym (bramowym) występują nie tylko głośnik i mikrofon, ale także kamera, mieszkaniec może zobaczyć, kto do niego dzwoni, i zdecydować o otworzeniu furtki/bramy lub nie. Wideodomofon uruchamia kamerę i wyświetla obraz w danym mieszkaniu, jak tylko ktoś zadzwoni pod właściwy numer.
A może domofon bezprzewodowy?
mieszkańców bloku na gruntowne prace remontowe w przypadku montażu lub wymiany kabli. Wtedy w niektórych sytuacjach – np. w kamienicach lub budynkach mieszkalnych, w których dotychczas w ogóle nie założono domofonu, lepszym rozwiązaniem może się okazać domofon bezprzewodowy. Należy jednak pamiętać, że domofon bezprzewodowy do bloku wymaga stałego podłączenia do zasilania energetycznego, a dodatkowo gorzej funkcjonuje w trudnych warunkach pogodowych niż model przewodowy.
Nowoczesne rozwiązania
Do tych bardziej zaawansowanych technicznie rozwiązań na rynku domofonów należą m.in. systemy IP, operujące w pełni cyfrowym przesyłaniem sygnałów zarówno audio, jak i wideo. Działają z wykorzystaniem sieci komputerowej, czy to lokalnej, czy zdalnej (WAN, czyli internet). Ich główną zaletą jest w praktyce nieograniczona możliwość konfiguracji, w tym połączeń interkomowych, wysoka i niezmienna jakość połączeń audio i wideo oraz łatwość montażu – pod warunkiem, że budynek jest wyposażony w sieć strukturalną.
Kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem są domofony pracujące na podstawie infrastruktury sieci GSM. Wówczas urządzeniem wejściowym jest panel domofonowy, a aparatem domofonowym – telefon komórkowy lokatora. Wybranie numeru lokalu na klawiaturze wejściowej do budynku wywołuje połączenie ze zdefiniowanym wcześniej numerem telefonicznym. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest brak okablowania w budynku i na osiedlu, a wadą miesięczne koszty eksploatacji (abonament telefoniczny), a także fakt, iż telefon komórkowy lokatora najczęsciej jest w jego kieszeni a nie na stałe w lokalu, zatem do rozważenia pozostaje, czy jest to funkcja zawsze najwygodniejsza.
Ekspert radziZarządco, jeżeli zarządzasz osiedlem, na którym obecnie znajdują się analogowe domofony do bloku, możesz zmienić je na domofony analogowo-cyfrowe, czyli łączące analogowe unifony w mieszkaniach z nowym cyfrowym bramofonem pozwalającym na wpisywanie kodu. Hybrydowy domofon na kod zwiększy komfort mieszkańców bloku bez konieczności wykonywania prac montażowych w ich lokalach. |
Zakup warto skonsultować ze specjalistą
Obecnie na rynku wybór domofonów jest bardzo duży: od najprostszych systemów analogowych, poprzez cyfrowe podstawowe, do bardzo zaawansowanych systemów domofonowych IP, opartych o infrastrukturę sieciową. Mnogość dostępnych modeli sprawia, że bez problemu można wybrać i zakupić odpowiednie urządzenie, dobrane indywidualnie, które będzie zaspokajało potrzeby danego budynku czy osiedla. Po poradę warto jednak zwrócić się bezpośrednio do dystrybutorów czy serwisantów systemów domofonowych, dopytując m.in. o czas montażu, awaryjność danego modelu i warunki gwarancji oraz serwisu. Zwłaszcza, że na nowo powstających osiedlach często montowane są dość rozbudowane instalacje, wyposażone w szereg funkcjonalności, często nigdy nie wykorzystywanych, a najczęściej bardzo drogich. Podejmując zatem decyzję o wymianie, czy udoskonaleniu instalacji domofonowej, warto zastanowić się nad niezbędną funkcjonalnością, dzięki czemu możemy zaoszczędzić pieniądze nie tylko na samym sprzęcie, ale także na instalacji i jej przyszłej konserwacji.
Literatura
- Żabicki Damian, Jaki domofon wybrać?
- Blog Beninca: https://beninca.pl/category/blog/page/5/