administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Porządek obrad walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej

Aktualizacja na dzień 19 lipca 2018 r.

Redakcja | 2014-05-06
Porządek obrad walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej

Porządek obrad walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej

Walne zgromadzenie, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zarząd zwołuje przynajmniej raz w roku w ciągu sześciu miesięcy po upływie roku obrachunkowego. Rokiem obrachunkowym w spółdzielni jest rok kalendarzowy, tzn. okres od 1 stycznia do 31 grudnia. Oznacza to, że do 30 czerwca we wszystkich spółdzielniach mieszkaniowych winny odbyć się walne zgromadzenia, na których stosownie do wymogu ustawy o rachunkowości poddane będzie do zatwierdzenia sprawozdanie finansowe spółdzielni za rok miniony.

Zobacz także

Portal PRO Aplikacja PortalPRO – rozwiązanie biznesowe dla zarządcy nieruchomości

Aplikacja PortalPRO – rozwiązanie biznesowe dla zarządcy nieruchomości Aplikacja PortalPRO – rozwiązanie biznesowe dla zarządcy nieruchomości

Codzienne wyzwania zarządcy nieruchomości wymagają profesjonalnego wsparcia. Bezpłatna aplikacja PortalPRO optymalizuje pracę, pozwala oszczędzać czas, pieniądze i środowisko.

Codzienne wyzwania zarządcy nieruchomości wymagają profesjonalnego wsparcia. Bezpłatna aplikacja PortalPRO optymalizuje pracę, pozwala oszczędzać czas, pieniądze i środowisko.

Schindler Polska Sp. z o.o. Oszczędzanie przez inwestowanie

Oszczędzanie przez inwestowanie Oszczędzanie przez inwestowanie

Z zastępcą prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych w Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Zielonej Górze, Tomaszem Kasprzyszakiem, o zarządzaniu projektami i inwestycjach w zasobach spółdzielni...

Z zastępcą prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych w Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Zielonej Górze, Tomaszem Kasprzyszakiem, o zarządzaniu projektami i inwestycjach w zasobach spółdzielni rozmawia Agnieszka Szylkin.

Redakcja AiMN Współczesne wyzwania zarządców nieruchomości

Współczesne wyzwania zarządców nieruchomości Współczesne wyzwania zarządców nieruchomości

14 października w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona rynkowi mieszkalnictwa, której organizatorem i pomysłodawcą był Bank Pocztowy. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęło Polskie Towarzystwo...

14 października w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona rynkowi mieszkalnictwa, której organizatorem i pomysłodawcą był Bank Pocztowy. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęło Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe, a patronat medialny redakcja Administrator24.

Zgodnie z art. 83, ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych pod rygorem nieważności, walne zgromadzenie w spółdzielniach mieszkaniowych, których liczba członków przekracza 500, może być podzielone na części. O powyższym stanowi statut spółdzielni.

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych w art. 83 ust. 1 stanowi, że Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej ustala zasady zaliczania członków do poszczególnych części walnego zgromadzenia, z tym, że nie można zaliczyć członków uprawnionych do lokali znajdujących się w obrębie jednej nieruchomości do różnych części walnego zgromadzenia.

Uczestnictwo w walnym zgromadzeniu

Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej jest ważne niezależnie od liczby obecnych na nim członków. To bardzo ważna regulacja prawna.

Należy to rozumieć w ten sposób, że, niezależnie od tego, ilu członków liczy spółdzielnia mieszkaniowa (np. dziesięciu, jeśli jej członkami są osoby fizyczne, czyli minimalna liczba niezbędna do funkcjonowania spółdzielni, lub trzy, jeśli to osoby prawne), podjęte uchwały walnego zgromadzenia obowiązywać będą wszystkich członków danej spółdzielni mieszkaniowej.

Ważne jest także to, że obecnie członek spółdzielni mieszkaniowej nie musi uczestniczyć w walnym zgromadzeniu osobiście. Może to zrobić przez pełnomocnika na podstawie udzielonego mu pisemnego ( pod rygorem nieważności ) pełnomocnictwa.

Pełnomocnikiem może być tylko osoba pełnoletnia. Pełnomocnictwo nie wymaga formy aktu notarialnego, czyli nie musi być sporządzane przez notariusza. Ważne natomiast, by upoważniało do podejmowania uchwał objętych porządkiem obrad walnego zgromadzenia.

Zgodnie z postanowieniami art. 83, ust. 11 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych lista pełnomocnictw podlega odczytaniu po rozpoczęciu walnego zgromadzenia.

Czas, miejsce i porządek obrad walnego zgromadzenia SM

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych w art. 83 ust. 6 wymaga, by o czasie, miejscu i porządku obrad walnego zgromadzenia lub jego części zawiadomieni wszyscy członkowie zostali zawiadomieni na piśmie, co najmniej 21 dni przed terminem posiedzenia walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części.

Zawiadomienie powinno zawierać czas, miejsce, porządek obrad oraz informacje o miejscu wyłożenia wszystkich sprawozdań i projektów uchwał, które będą przedmiotem obrad oraz informacje o prawie członka do zapoznania się z tymi dokumentami.

Ustalanie porządku obrad walnego zgromadzenia SM

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych w art. 83 ust.7 stanowi o tym, że walne zgromadzenie może podejmować uchwały jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad podanym do wiadomości członków w terminach i w sposób określony w ustawie.

Przykładowe zawiadomienie o walnym zgromadzeniu spółdzielni mieszkaniowej zwołanym w trybie ustawowym, czyli w ciągu sześciu miesięcy po upływie roku obrachunkowego, czyli do 30 czerwca danego roku.

Zarząd informuje, że materiały na Walne Zgromadzenie są dostępne także na stronie internetowej Spółdzielni. Dostęp tylko dla członków spółdzielni po zalogowaniu się.

Mandaty, potwierdzające prawo udziału w obradach Walnego Zgromadzenia, wydawane będą członkom Spółdzielni po okazaniu dokumentu ze zdjęciem, a pełnomocnikom – po złożeniu pełnomocnictwa i okazaniu dokumentu ze zdjęciem. Pełnomocnik może mieć tylko jedno pełnomocnictwo tzn. nie może zastępować więcej niż jednego członka.

Punkt dotyczący odczytania listy pełnomocnictw powinien być umieszczony w porządku obrad walnego zgromadzenia podanym do wiadomości członków.

Prawo do zgłaszania projektów uchwał i żądania zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych w art. 83 ust. 11 daje członkom spółdzielni mieszkaniowej prawo do zgłaszania projektów uchwał i prawo żądania zamieszczenia tych spraw przez Zarząd w porządku obrad walnego zgromadzenia.

Są dwa wymogi ustawowe, które musza spełnić członkowie spółdzielni mieszkaniowej, by skutecznie wnieść do porządku obrad określone sprawy i związane z nimi projekty uchwał.

Pierwszy: projekt uchwały i związane z nim żądanie należy wnieść na 15 dni przed dniem posiedzenia walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części. Drugi natomiast to założenie, że projekt uchwały zgłaszanej przez członków spółdzielni musi być poparty przez co najmniej 10 członków.

Przykład realizacji tego prawa

Członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej „X” na 15 dni przed dniem posiedzenia pierwszej części walnego zgromadzenia, dochowując wymogu 10 podpisów pod każdym projektem uchwały, wnieśli żądanie zamieszczenia następujących spraw w porządku obrad Walnego Zgromadzenia:

  1. określenia najwyższej sumy zobowiązań jaką Spółdzielnia Mieszkaniowa „X” może zaciągnąć w okresie od dnia podjęcia uchwały do 30 czerwca 2014 r.
  2. uchwalenia zmian w § „x”, w § „y” ; w § „z” i w § „n” Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej „X”.
  3. uchwalenia zmian w § „x”, w § „y” ; w § „z” i w § „n” Regulaminu Walnego Zgromadzenia Spółdzielni Mieszkaniowej „X”.
  4. uchwalenia zmian w § „x”, w § „y”; w § „z” i w § „n” Regulaminu Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „X”,
  5. podjęcia uchwały w sprawie zbycia nieruchomości gruntowej oznaczonej jako działka nr z….

Obowiązki Zarządu SM

Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej, wypełniając obowiązek ustawowy, który wynika z art. 83, ust. 10 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, jest zobowiązany do wyłożenia projektów uchwał, w tym uchwał przygotowanych w wyniku złożonych przez członków spółdzielni ,żądań, na co najmniej 14 dni przed terminem walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części.

Zgodnie z wyrokiem Sadu Najwyższego z dnia 27 maja 2015 r. ( II CSK 512/14 ) sprawozdania objęte porządkiem obrad powinny być wyłożone na co najmniej 21 dni przed terminem walnego zgromadzenia. Chodzi o to aby członkowie, którzy mogą zgłaszać projekty uchwał na 15 dni przed terminem walnego zgromadzenia mieli szansę zapoznać się ze sprawozdaniami spółdzielni, które będą przedmiotem obrad.

Prawo członków spółdzielni mieszkaniowej do zgłaszania poprawek do projektów uchwał umieszczonych w porządku obrad walnego zgromadzenia

Niezależnie od wyżej wyszczególnionego prawa członków spółdzielni mieszkaniowej do składania projektów uchwał i żądania umieszczenia ich w porządku obrad walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej, członkowie spółdzielni mieszkaniowej na mocy art. 83, ust. 12 ww. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych mają prawo zgłaszania poprawek do projektów uchwał nie później niż na trzy dni przed posiedzeniem walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części.

Obowiązki zarządu SM

Zarząd spółdzielni mieszkaniowej, wypełniając obowiązek ustawowy, wynikający z art.  83, ust. 13 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, jest zobowiązany do przygotowania pod względem formalnym i przedłożenia pod głosowanie na walnym zgromadzeniu projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez jej członków.

W przykładowej Spółdzielni Mieszkaniowej „X” jej członkowie zgłosili poprawki do następujących uchwał:

  • uchwały w sprawie podziału nadwyżki bilansowej lub pokrycia straty za 2012 r. z działalności Spółdzielni innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi,
  • uchwały w sprawie określenia najwyższej sumy zobowiązań, jaką Spółdzielnia Mieszkaniowa „X” może zaciągnąć od dnia podjęcia uchwały do 30 czerwca 2014 r.,
  • uchwały w sprawie uchwalenia zmian w § „x”, w § „y” ; w § „z” i w § „n” Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej „X”,
  • uchwały w sprawie uchwalenia zmian w § „x”, w § „y” ; w § „z” i w § „n” Regulaminu Walnego Zgromadzenia Spółdzielni Mieszkaniowej „X”,
  • uchwały w sprawie uchwalenia zmian w § „x”, w § „y” ; w § „z” i w § „n” Regulaminu Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „X”.

Z zaprezentowanej ustawowej procedury tworzenia porządku obrad walnego zgromadzenia SM wynika, że wyróżnić można następujące etapy tworzenia porządku obrad walnego zgromadzenia SM:

  • etap I – porządek obrad ogłoszony przez Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej na 21 dni przed terminem posiedzenia walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części,
  • etap II – zgłaszanie przez członków spółdzielni na 15 dni przed terminem posiedzenia walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części projektów uchwał i żądań zamieszczenia ich w porządku obrad walnego zgromadzenia,
  • etap III – wyłożenie na co najmniej 14 dni przed terminem posiedzenia walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części projektów uchwał, w tym uchwał przygotowanych w wyniku żądań zgłaszanych przez członków spółdzielni,
  • etap IV – zgłaszanie przez członków spółdzielni poprawek do projektów uchwał nie później niż na trzy dni przed posiedzeniem walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • ABC ABC, 13.05.2014r., 17:01:19 Tym sposobem drodzy spółdzielcy nie jesteście właścicielami spółdzielni i na wezwanie zarządu i nieudaczników z rady nadzorczej macie podnosić łapy w górę i robić co wam karzą! To jest ustawa niezgodna z konstytucją!!!
  • taba-t1 taba-t1, 13.05.2014r., 20:44:27 Poddaję w wątpliwość stwierdzenie Autorki: "...obecnie członek spółdzielni mieszkaniowej nie musi uczestniczyć w walnym zgromadzeniu osobiście. Może to zrobić przez pełnomocnika na podstawie udzielonego mu pisemnego pełnomocnictwa". Odwołuję się do komentarzy artykułu Pani Stanisławy Dmitroca-Wilkos z Administratora 5/2012 pt. "Nowe prawa członków spółdzielni mieszkaniowych".
  • eugeniusz eugeniusz, 20.05.2014r., 13:28:48 Opinia niezależnego biegłego rewidenta w imieniu Kancelarii Usług Finansowo-Księgowych "R..." w T... G... z marca 2014 roku. Badanie sprawozdania finansowego przeprowadziłem stosownie do postanowień: 1) rozdziału 7 ustawy o rachunkowości, 2) krajowych standardów rewizji finansowej, wydanych przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów w Polsce.... Jak Szanowni Państwo widzą, wskazania Uchwały KNF z lipca 2013 roku, w mowie wstępnej "biegłego rewidenta" trudno dostrzec. Może są one w jakimś dokumencie "biegłego" bardziej szczegółowym? Zobaczymy. Takich sfomułowań nietrudno znaleźć w wielu spółdzielczych "publikatorach", wydawanych przez niektóre spółdzielni dla swoich członków, lub dostępnych na stronach SM. Oczywiście w zakończeniu podobnych publikacji jest "mając na względzie wysoką świadomość społeczną oraz szanując demokratyczne i klarowne zasady zarządzania finansami we wspólnocie spółdzielczej...." ble, ble, ble... Czytam kolejne tego typu publikacje a przed oczyma mam wyrok SO w Gliwicach z 2008 roku, który przyznał rację członkini spółdzielni mieszkaniowej, pracownicy pionu finansowego jednej ze spółdzielni, która zakwestionowała wprowadzone ustawą w 2007 roku Walne Zgromadzenia Członków, oraz funkcjonowanie (rozliczanie) funduszu remontowego odrębnie dla każdej nieruchomości. Nie wiem czy powódka w tej kuriozalnej sprawie, jeszcze w spółdzielni pracuje. Może przy tym corocznie przeżywa katusze, gdy musi się stawić na znienawidzone przez siebie WZ-e. Może jej udziałem są rozterki rozpisywania FR na odrębne nieruchomości. To nieważne. Ważnym jest, że co roku mówimy o podobnych, lub wręcz tych samych kwestiach. 2 rok istnienia Uchwały KNF. 7 lat obowiązywania ustawy zmieniającej z 14 czerwca 2007 roku. 13 lat funkcjonowania ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. 17 lat funkcjonowania nowej Konstytucji. 20 rok funkcjonowania ustawy o własności lokali. Ile jeszcze braku szacunku dla wspólnie obowiązującego Nas wszystkich prawa?!
  • xyz xyz, 30.01.2015r., 14:37:44 od kiedy w u.s.m. jest art. 83?
  • bezsilny spółdzielca bezsilny spółdzielca, 12.03.2018r., 13:55:23 Rok 2017 - Spółdzielnia Mieszkaniowa Północ w Częstochowie - wniesiono w ustawowym terminie, zgodnie z ustawą projekty uchwał, podpisane przez ponad 10 członków spółdzielni - Zarząd Spółdzielni nie włączył ich pod głosowanie - i co - nic - trzeba by się sądzić z nimi - bezkarnie złamano prawo. Ten sam rok, ta sama spółdzielnia - wniesiono poprawki do projektów uchwał w ustawowych terminach - zarząd nie poddał ich pod głosowanie - ponownie bezkarnie. Przypomnę - Spółdzielnia Mieszkaniowa Północ w Częstochowie.
  • Halina Halina, 09.04.2018r., 09:19:16 Spółdzielnia to prywatne zrzeszenie członków, zarząd powołany jest do dobrego zarządzania i co przez ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych, przez statut spółdzielni a potem regulaminy odbiera się nam właścicielom możliwość decydowania o naszej własności. To państwo jest chore. Dlaczego ta dobra zmiana nie zlikwiduje spółdzielni z ustawy. Nawet nie macie pojęcia bo nie wchodzicie w faktury w spółdzielni jak zarządy spółdzielni nasz czeszą a w spółdzielniach mieszkają emeryci na nic ich nie stać a wysoki czynsz muszą zapłacić przede wszystkim na darmozjadów.
  • Waldemar Waldemar, 24.07.2018r., 11:38:27 Proszę o komentarz co ma zrobić spółdzielca, który złożył spełniające wszelkie warunki projekty uchwał na Walne Zgromadzenie, a zarząd NIE wprowadził ich pod obrady? w jaki sposób można "zmusić" zarząd do przestrzegania prawa w tym względzie?
  • szymanekwojciech szymanekwojciech, 07.03.2019r., 13:04:42 Proszę państwa bezkarność prezesów spółdzielni mieszkaniowych jest tak wielka, że członkowie tych spółdzielni tracą wiarę w jakąkolwiek możliwość uregulowania tego problemu. Jeżeli spółdzielcy poskarżą się do Krajowej Rady Spółdzielczej lub Związku Rewizyjnego na daną spółdzielnię to dokumenty przesłane do wspomnianego już KRS-u lub Związku wracają jak bumerang do danej spółdzielni do prezesa z prośbą o potwierdzenie tego faktu przez spółdzielnię. Który prezes przyzna się do władz zwierzchnich, że u niego panuje takie bezprawie-żadem. Drugi sposób ale długotrwały to oddać sprawę do Sądu i udowodnić, że zostały przez prezesa złamane procedury. Pisząc szczerze ani KRS, ani Związek Rewizyjny nie odpowiadają w żadnym stopniu za to co dzieje się w spółdzielniach - to jest jedna wielka "mafia", która się tak rozprzestrzeniła, że jak do tej pory to nie ma bata aby to wróciło do normalności. Jest również i trzecia zasada, której NIE POLECAM to wynająć kolegów za Buga i niech oni porozmawiają z prezesem a wówczas gwarantuję, że efekty będą namacalne i zostanie przywrócone Ustawy które prezes winien przestrzegać a jak do tej pory to lekceważy.
  • andrew andrew, 24.10.2019r., 13:30:46 jest nowa ustawa o s.m. z 08 .09. 2017 ,którą podpisał prezydent sprawiła ,że członkowie spółdzielni mieszkaniowych odzyskali realne prawa. są właścicielami pieniędzy zgromadzonych na funduszu remontowym a także posiadają prawo o czynnościach przekraczających zwykły zarząd. wystarczy teraz ,że ustanowią swojego pełnomocnika na swojej nieruchomości,budynku i mogą sami decydować o kosztach i czasie remontów swoich nieruchomości powiadamiając o tym fakcie komunistyczny,stalinowski wręcz zarząd. ,bo to było faktyczne blokowanie powstawania wspólnot. administrator 24 ukrywa przed społecznością internetową fakt o tej ustawie i jest nie wiarygodny . wszystkie ustawy podaje z roku 2012. zachowuje się stalinowiec przez propagowanie systemu komunistycznego ,stalinowskiego a to jest karalne a takim jest administrator 24 organ pewnie tych pasożytów,obiboków z krajowej rady spółdzielczości mieszkaniowej. kiedy j. kaczyński,pis weźmie sie za te łachudry lewicowe. to skandal ,że jeszcze istnieją te złodziejskie systemy zwane prawem spółdzielczym,gdzie sąd najwyższy stwierdził, po latach bezprawia komunistycznego że ustawy wcześniejsze były nie zgodne z konstytucją ,która jest uchwaloną ponad 20 lat temu. to skandal,że ten system powodował,że sami się prezesi,rady nadzorcze kontrolowali z wydawanych ,ograbianych bezkarnie pieniędzy członków spółdzielni mieszkaniowych.. dlatego spółdzielcy nie przychodzili na walne zebrania. dziękujemy za to pani senator staroń.

Powiązane

Grzegorz Leśniewski Przetwarzanie danych osobowych przez organy samorządowe spółdzielni mieszkaniowych

Przetwarzanie danych osobowych przez organy samorządowe spółdzielni mieszkaniowych Przetwarzanie danych osobowych przez organy samorządowe spółdzielni mieszkaniowych

Konieczność przetwarzania danych osobowych w sposób zapewniający odpowiednie ich bezpieczeństwo, w tym ochronę przed niedozwolonym lub niezgodnym z prawem przetwarzaniem oraz przypadkową utratą, zniszczeniem...

Konieczność przetwarzania danych osobowych w sposób zapewniający odpowiednie ich bezpieczeństwo, w tym ochronę przed niedozwolonym lub niezgodnym z prawem przetwarzaniem oraz przypadkową utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem, za pomocą odpowiednich środków technicznych lub organizacyjnych wynika z art. 5 ust. 1 lit. f RODO i jest zadaniem wprost zaadresowanym do administratora danych.

Jacek Frydryszak Woda niezbilansowana

Woda niezbilansowana Woda niezbilansowana

Rozliczanie zużycia wody w budynkach wielolokalowych od lat budzi dyskusje w środowisku spółdzielczym. Podstawowym problemem jest jak tę niezbilansowaną wodę rozliczać i jak koszty z tego tytułu minimalizować.

Rozliczanie zużycia wody w budynkach wielolokalowych od lat budzi dyskusje w środowisku spółdzielczym. Podstawowym problemem jest jak tę niezbilansowaną wodę rozliczać i jak koszty z tego tytułu minimalizować.

Jerzy Jankowski Uzupełniające stanowisko Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP

Uzupełniające stanowisko Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP Uzupełniające stanowisko Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP

W poprzednim wydaniu „Administratora” opublikowane zostało stanowisko Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP w sprawie możliwości zwoływania posiedzeń organów Spółdzielni Mieszkaniowych w okresie...

W poprzednim wydaniu „Administratora” opublikowane zostało stanowisko Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP w sprawie możliwości zwoływania posiedzeń organów Spółdzielni Mieszkaniowych w okresie epidemii, wydane w związku z ogłoszeniem w dniu 20 marca 2020 r. stanu epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej1). Poniżej prezentujemy stanowisko uzupełniające Związku w przedmiocie zwoływania posiedzeń organów SM w okresie epidemii wobec wydania rozporządzenia z dnia 29 maja 2020 r. w...

Grzegorz Leśniewski Upublicznienie informacji o zadłużeniu

Upublicznienie informacji o zadłużeniu Upublicznienie informacji o zadłużeniu

Ostatnio możemy zaobserwować listy dłużników wywieszone na klatkach schodowych. Czy zgodne z prawem jest upublicznienie informacji o zadłużeniu z tytułu opłat za eksploatację i utrzymanie lokali członków...

Ostatnio możemy zaobserwować listy dłużników wywieszone na klatkach schodowych. Czy zgodne z prawem jest upublicznienie informacji o zadłużeniu z tytułu opłat za eksploatację i utrzymanie lokali członków spółdzielni mieszkaniowej, np. poprzez umieszczenie podstawowych danych dłużników (wysokość zadłużenia, numer lokalu) na tablicy informacyjnej znajdującej się na klatce schodowej? – pyta Czytelniczka.

Redakcja Obniżenie kosztów we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych

Obniżenie kosztów we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych Obniżenie kosztów we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych

Nieruchomość nie jest jednorazowym obciążeniem finansowym ponoszonym wyłącznie podczas zakupu. Użytkowanie nieruchomości również kosztuje i wydatek ten zajmuje czołowe miejsce w budżecie gospodarstw domowych.

Nieruchomość nie jest jednorazowym obciążeniem finansowym ponoszonym wyłącznie podczas zakupu. Użytkowanie nieruchomości również kosztuje i wydatek ten zajmuje czołowe miejsce w budżecie gospodarstw domowych.

Paweł Puch Właściwa komunikacja zarządzających z właścicielami

Właściwa komunikacja zarządzających z właścicielami Właściwa komunikacja zarządzających z właścicielami

W dzisiejszych czasach właściwa komunikacja zarządzających z właścicielami jest równie ważna, jak nie ważniejsza, od wiedzy dotyczącej zarządzania nieruchomościami. Zarządzający muszą więc nie tylko wykazać...

W dzisiejszych czasach właściwa komunikacja zarządzających z właścicielami jest równie ważna, jak nie ważniejsza, od wiedzy dotyczącej zarządzania nieruchomościami. Zarządzający muszą więc nie tylko wykazać się wiedzą, ale także umiejętnościami interpersonalnymi, umożliwiającymi organizację zebrań i prowadzenie właściwej komunikacji z właścicielami, a także poradzenie sobie z pieniaczami.

Agnieszka Żelazna Niezgodność z prawem wyroku eksmisyjnego w SM

Niezgodność z prawem wyroku eksmisyjnego w SM Niezgodność z prawem wyroku eksmisyjnego w SM

W wyroku z dnia 03.06.2020 r.1), Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wyjaśnił, iż wydanie wyroku na podstawie przepisu nieobowiązującego w dniu orzekania nie zawsze stanowi...

W wyroku z dnia 03.06.2020 r.1), Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wyjaśnił, iż wydanie wyroku na podstawie przepisu nieobowiązującego w dniu orzekania nie zawsze stanowi rażące naruszenie prawa, a więc takie, które uzasadniałoby podstawę skargi nadzwyczajnej w sytuacji, gdy zaskarżone orzeczenie – mimo nawet wskazania jako podstawy prawnej nieaktualnego już przepisu – odpowiada jednak prawu.

Damian Żabicki Oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami

Oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami Oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami

Funkcjonalność oprogramowania wspomagającego zarządzanie nieruchomościami pozwala przede wszystkim na ewidencję infrastruktury. Zarządza się przy tym okresowymi przeglądami budynków i instalacji. Obsługiwane...

Funkcjonalność oprogramowania wspomagającego zarządzanie nieruchomościami pozwala przede wszystkim na ewidencję infrastruktury. Zarządza się przy tym okresowymi przeglądami budynków i instalacji. Obsługiwane są usterki oraz zlecenia napraw. Ważny jest przy tym dostęp do pełnej dokumentacji technicznej. Praca może odbywać się na planach architektonicznych. W sposób samoczynny generowane są raporty. Funkcjonalność systemu pozwala zarządzać użytkownikami oraz automatycznie generować raporty. Kluczową...

Grzegorz Leśniewski Kodeks postępowania w zakresie ochrony danych osobowych dla spółdzielni mieszkaniowych

Kodeks postępowania w zakresie ochrony danych osobowych dla spółdzielni mieszkaniowych Kodeks postępowania w zakresie ochrony danych osobowych dla spółdzielni mieszkaniowych

„Kodeks dobrych praktyk w zakresie przetwarzania danych osobowych przez spółdzielnie mieszkaniowe”, zgodnie z przyjętymi założeniami, ma przyczynić się do dalszego rozwoju ochrony danych osobowych w spółdzielniach...

„Kodeks dobrych praktyk w zakresie przetwarzania danych osobowych przez spółdzielnie mieszkaniowe”, zgodnie z przyjętymi założeniami, ma przyczynić się do dalszego rozwoju ochrony danych osobowych w spółdzielniach mieszkaniowych.

Grzegorz Leśniewski Parkingi społeczne a ochrona danych osobowych

Parkingi społeczne a ochrona danych osobowych Parkingi społeczne a ochrona danych osobowych

W ostatnim czasie na adres redakcji wpłynęło wiele zapytań, dotyczących problematyki ochrony danych osobowych w kontekście zarządzania parkingami społecznymi, tworzonymi na terenach należących do spółdzielni...

W ostatnim czasie na adres redakcji wpłynęło wiele zapytań, dotyczących problematyki ochrony danych osobowych w kontekście zarządzania parkingami społecznymi, tworzonymi na terenach należących do spółdzielni mieszkaniowych.

Przemysław Gogojewicz Składowanie odpadów w praktyce zarządcy nieruchomości

Składowanie odpadów w praktyce zarządcy nieruchomości Składowanie odpadów w praktyce zarządcy nieruchomości

Przy pozbywaniu się odpadów należy brać pod uwagę przede wszystkim obowiązujące normy prawne, dotyczące procesów ponownego użycia, przetwarzania, recyklingu oraz odzysku poszczególnych rodzajów odpadów....

Przy pozbywaniu się odpadów należy brać pod uwagę przede wszystkim obowiązujące normy prawne, dotyczące procesów ponownego użycia, przetwarzania, recyklingu oraz odzysku poszczególnych rodzajów odpadów. Istotne znaczenie mają także standardy dotyczące bezpieczeństwa używania substancji lub przedmiotów.

Jacek Frydryszak Walne zgromadzenie w spółdzielni mieszkaniowej – robić czy nie robić?

Walne zgromadzenie w spółdzielni mieszkaniowej – robić czy nie robić? Walne zgromadzenie w spółdzielni mieszkaniowej – robić czy nie robić?

Z posiadanych przeze mnie informacji1) wynika, że sytuacja faktyczna jest następująca: część spółdzielni jest już po zebraniach, część już zwołała zebrania na koniec września 2020 r., część czeka do czasu...

Z posiadanych przeze mnie informacji1) wynika, że sytuacja faktyczna jest następująca: część spółdzielni jest już po zebraniach, część już zwołała zebrania na koniec września 2020 r., część czeka do czasu odwołania epidemii. Mnie najbliższe jest to ostatnie zachowanie i w dalszej części artykułu postaram się wyjaśnić dlaczego.

Grzegorz Leśniewski RODO, czy można lepiej?

RODO, czy można lepiej? RODO, czy można lepiej?

Za niespełna pół roku minie pięć lat od uchwalenia RODO. Warto zatem zadać pytanie, czy spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe dobrze wykorzystały ten czas na przygotowanie, utrzymanie i rozwijanie procesu...

Za niespełna pół roku minie pięć lat od uchwalenia RODO. Warto zatem zadać pytanie, czy spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe dobrze wykorzystały ten czas na przygotowanie, utrzymanie i rozwijanie procesu ochrony danych osobowych swoich członków?

Jakub Szczepkowski Mediacje w sprawach administracyjnych

Mediacje w sprawach administracyjnych Mediacje w sprawach administracyjnych

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że niewiele można wskórać w starciu z organami administracji publicznej. Zazwyczaj myślimy, że sprawa jest z góry przegrana. Ale czy na pewno jesteśmy całkowicie bezbronni?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że niewiele można wskórać w starciu z organami administracji publicznej. Zazwyczaj myślimy, że sprawa jest z góry przegrana. Ale czy na pewno jesteśmy całkowicie bezbronni?

Jacek Frydryszak Spółdzielnia mieszkaniowa jako zarządca nieruchomości

Spółdzielnia mieszkaniowa jako zarządca nieruchomości Spółdzielnia mieszkaniowa jako zarządca nieruchomości

Dopóki spółdzielnia zarządza zasobami w trybie art. 27 USM to obowiązują ją oraz właścicieli lokali przepisy art. 4 ust. 4 tej ustawy. W momencie, w którym w danej nieruchomości zaczną obowiązywać przepisy...

Dopóki spółdzielnia zarządza zasobami w trybie art. 27 USM to obowiązują ją oraz właścicieli lokali przepisy art. 4 ust. 4 tej ustawy. W momencie, w którym w danej nieruchomości zaczną obowiązywać przepisy UWL – a nie w momencie, w którym powstanie wspólnota mieszkaniowa – spółdzielni pozostaje droga cywilna. To fundamentalna różnica w terminie powstania obowiązku zawarcia umów z właścicielami lokali, a przepis ten jest legislacyjną „niedoróbką”.

Agnieszka Żelazna Odpowiedzialność odszkodowawcza członka zarządu spółdzielni mieszkaniowej – na przykładzie wyroku SN

Odpowiedzialność odszkodowawcza członka zarządu spółdzielni mieszkaniowej – na przykładzie wyroku SN Odpowiedzialność odszkodowawcza członka zarządu spółdzielni mieszkaniowej – na przykładzie wyroku SN

W wyroku z dnia 30.09.2020 r.1), Sąd Najwyższy wyjaśnił, iż istnieje możliwość przypisania członkowi zarządu spółdzielni mieszkaniowej odpowiedzialności odszkodowawczej za szkodę wynikłą z nieprawidłowego...

W wyroku z dnia 30.09.2020 r.1), Sąd Najwyższy wyjaśnił, iż istnieje możliwość przypisania członkowi zarządu spółdzielni mieszkaniowej odpowiedzialności odszkodowawczej za szkodę wynikłą z nieprawidłowego rozliczenia przez tego członka należnej od spółdzielni kwoty podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości naliczonych odsetek podatkowych od nieterminowej zapłaty zobowiązania podatkowego.

Piotr Pałka Od lipca zmiany w Prawie spółdzielczym

Od lipca zmiany w Prawie spółdzielczym Od lipca zmiany w Prawie spółdzielczym

Głównym celem ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych jest zdefiniowanie zasad wymiany korespondencji z podmiotami publicznymi w relacji z innymi podmiotami publicznymi oraz podmiotami...

Głównym celem ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych jest zdefiniowanie zasad wymiany korespondencji z podmiotami publicznymi w relacji z innymi podmiotami publicznymi oraz podmiotami niepublicznymi, w tym z osobami fizycznymi.

Redakcja Czy wynajem mieszkania spółdzielczego rodzi problemy?

Czy wynajem mieszkania spółdzielczego rodzi problemy? Czy wynajem mieszkania spółdzielczego rodzi problemy?

Zasób mieszkaniowy krajowych spółdzielni się kurczy. To konsekwencja m.in. małego zainteresowania spółdzielczym lokatorskim prawem do mieszkania w przypadku nowych inwestycji. Spółdzielnie, które budują...

Zasób mieszkaniowy krajowych spółdzielni się kurczy. To konsekwencja m.in. małego zainteresowania spółdzielczym lokatorskim prawem do mieszkania w przypadku nowych inwestycji. Spółdzielnie, które budują nowe lokale, często wolą działać w modelu wolnorynkowym, konkurując z deweloperami albo od razu zakładając, że wszystkie mieszkania zostaną zakupione „na własność” przez spółdzielców. Na wielkość zasobu mieszkaniowego należącego do spółdzielni niekorzystnie wpływa również wykup starszych lokali. Pomimo...

Jerzy Jankowski Komentarz do propozycji zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych

Komentarz do propozycji zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych Komentarz do propozycji zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Propozycje zmian to przykład ograniczenia samorządności spółdzielczej.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Propozycje zmian to przykład ograniczenia samorządności spółdzielczej.

Jacek Frydryszak Śmieci – rozliczenia z użytkownikami lokali

Śmieci – rozliczenia z użytkownikami lokali Śmieci – rozliczenia z użytkownikami lokali

To już trzeci mój artykuł dotyczący tego „pachnącego” tematu. Tym razem będzie on poświęcony skutkom podejmowanych przez gminy uchwał, ustalających zasady rozliczeń opłat za odpady komunalne z właścicielami...

To już trzeci mój artykuł dotyczący tego „pachnącego” tematu. Tym razem będzie on poświęcony skutkom podejmowanych przez gminy uchwał, ustalających zasady rozliczeń opłat za odpady komunalne z właścicielami nieruchomości.

Redakcja Czy są zainteresowani mieszkaniami spółdzielczymi?

Czy są zainteresowani mieszkaniami spółdzielczymi? Czy są zainteresowani mieszkaniami spółdzielczymi?

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości z 2020 r. wynika, że liczba transakcji dotyczących spółdzielczych mieszkań o statusie własnościowym gwałtownie spadła. Tymczasem pośrednicy zapewniają, że wspomniane...

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości z 2020 r. wynika, że liczba transakcji dotyczących spółdzielczych mieszkań o statusie własnościowym gwałtownie spadła. Tymczasem pośrednicy zapewniają, że wspomniane mieszkania są rozchwytywane na rynku. Kto ma rację?

Jacek Frydryszak Kolejna próba nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

Kolejna próba nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych Kolejna próba nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii trwają prace nad przygotowaniem kolejnej nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Kilka pomysłów, które – jeśli zostaną uchwalone – w poważnym stopniu...

W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii trwają prace nad przygotowaniem kolejnej nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Kilka pomysłów, które – jeśli zostaną uchwalone – w poważnym stopniu mogą zmienić funkcjonowanie wielu spółdzielni mieszkaniowych.

Paweł Puch Jak spółdzielnia mieszkaniowa zbywa nieruchomości?

Jak spółdzielnia mieszkaniowa zbywa nieruchomości? Jak spółdzielnia mieszkaniowa zbywa nieruchomości?

Każda spółdzielnia mieszkaniowa inaczej podejmuje decyzje co do zbywania lokali, domów jednorodzinnych oraz miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych, a inaczej wszelkich innych nieruchomości.

Każda spółdzielnia mieszkaniowa inaczej podejmuje decyzje co do zbywania lokali, domów jednorodzinnych oraz miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych, a inaczej wszelkich innych nieruchomości.

Jacek Frydryszak Projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ciąg dalszy

Projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ciąg dalszy Projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ciąg dalszy

W poprzednim artykule opisałem kilka proponowanych zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, nie znając jeszcze tekstu projektowanej ustawy. W dniu 22 kwietnia taki tekst się pojawił, dlatego kontynuuję...

W poprzednim artykule opisałem kilka proponowanych zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, nie znając jeszcze tekstu projektowanej ustawy. W dniu 22 kwietnia taki tekst się pojawił, dlatego kontynuuję tę ważną dla spółdzielczości mieszkaniowej tematykę.

Wybrane dla Ciebie

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych » Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach? Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach »

Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach » Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? » Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu? Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu? Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej » Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie? Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach » Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to » Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne » Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych? Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać? Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem? Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa? Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać? System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie » Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę » Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku? Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki » Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.