Fiskus może odmówić zaliczenia nadwyżki VAT – wyrok NSA

Urząd Skarbowy może odmówić zaliczenia nadwyżki VAT, fot. Pixabay
Złożenie wniosku o zaliczenie nadwyżki VAT na zobowiązania rozpoczyna postępowanie i samo w sobie nie wywołuje skutku prawnego automatycznie. Organ ma obowiązek wydać postanowienie o zaliczeniu lub odmowie. Jeśli na początku wystąpiły nieprawidłowości w postanowieniach o przedłużeniu zwrotu VAT, to kolejne postanowienia nie były skuteczne. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny po rozpatrzeniu osiemnastu spraw spółki.
Zobacz także
Anna Ruszczak news Minimalne standardy usług w mieszkaniach treningowych i wspomaganych

Nowy projekt rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej określa minimalne standardy usług świadczonych w mieszkaniach treningowych i wspomaganych.
Nowy projekt rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej określa minimalne standardy usług świadczonych w mieszkaniach treningowych i wspomaganych.
Anna Ruszczak news 4,5 mld zł na realizację ponad 2000 inwestycji samorządowych

15 września 2023 roku ogłoszono wyniki VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych skierowanego do samorządów, w których funkcjonowały PGR-y.
15 września 2023 roku ogłoszono wyniki VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych skierowanego do samorządów, w których funkcjonowały PGR-y.
Anna Ruszczak news E-paragony na telefon zamiast papierowego wydruku

15 września 2023 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają sprzedawcom wystawianie e-paragonów przy użyciu platformy Ministerstwa Finansów. Zainteresowani mogą pobrać na telefon ministerialną aplikację...
15 września 2023 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają sprzedawcom wystawianie e-paragonów przy użyciu platformy Ministerstwa Finansów. Zainteresowani mogą pobrać na telefon ministerialną aplikację e-paragony - resort uruchomi swój HUB paragonowy. Nowe rozwiązanie jest dobrowolne dla sprzedawców.
Naczelny Sąd Administracyjny, który rozpatrywał 23 sierpnia br. kilkanaście spraw jednej spółki. Sąd połączył te sprawy i rozpatrzył podczas jednej rozprawy. Wszystkie dotyczyły przedłużenia terminu zwrotu VAT, zaliczenia nadwyżki VAT naliczonego nad należnym na inne zobowiązania spółki i dokonania przez organy skarbowe nieuzasadnionego, zdaniem spółki, zabezpieczenia na jej majątku. W grę wchodziły duże pieniądze.
Zaliczenie nadwyżki na poczet zobowiązań w podatku dochodowym
Przedmiotem sporu w jednej ze spraw było to, czy weryfikacja zasadności zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy o VAT ma znaczenie dla możliwości zaliczenia zwrotu tej nadwyżki na poczet zaległych bądź bieżących zobowiązań w podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych.
Spółka komandytowo-akcyjna złożyła deklarację VAT-7 za maj 2016 r., w której wykazała kwotę podatku do zwrotu w dużej wysokości. Złożyła też wnioski o zarachowanie części kwoty wykazanej do zwrotu na poczet zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych PIT-8AR za czerwiec 2016 r. a także w podatku dochodowym od osób prawnych CIT za kwiecień, maj i czerwiec 2016 r.
Może Cię zainteresuje: Nowelizacja prawa restrukturyzacyjnego ma pomóc zadłużonym firmom
Naczelnik Urzędu Skarbowego odmówił zaliczenia zwrotu VAT na poczet wskazanych przez spółkę zobowiązań. Wskazał, że z uwagi na trwającą kontrolę podatkową, przedłużony został termin zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym do czasu zakończenia weryfikacji, co uniemożliwia dokonanie zaliczenia zwrotu VAT zgodnie z dyspozycją zawartą we wnioskach spółki. Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję I instancji.
Przedłużenie terminu zwrotu do zakończenia weryfikacji
Spółka złożyła skargę do WSA w Warszawie. Sąd, wyrokiem z 18 października 2017 r., ją oddalił (sygn. akt III SA/Wa 81/17), przypominając, że jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowej weryfikacji, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej.
WSA stwierdził, że skoro w art. 87 ust. 2 ustawy o VAT ustawodawca umożliwił przedłużenie terminu zwrotu VAT wykazanego w złożonej deklaracji do czasu zakończenia weryfikacji zasadności zwrotu w ramach odpowiedniego postępowania, to także zaliczenie zwrotu na poczet zaległości podatkowej wskazane w art. 76b Ordynacji podatkowej jest możliwe po zakończeniu wszczętych postępowań. Podkreślił, że zwrot podatku podlega zaliczeniu tylko gdy jest bezsporny.
Nie ma automatycznego skutku według NSA
NSA w wyroku z 23 sierpnia br. podzielił stanowisko sądu niższej instancji w tej sprawie, oddalając skargę spółki (sygn. akt I FSK 1494/18). Pełnomocnicy spółki argumentowali, że odmowa zaliczenia musi mieć podstawy ustawowe, a takich na dzień wykazania nadwyżki nie było, nie jest nią sporny charakter zwrotu podatku.
NSA podzielił w tej sprawie stanowisko WSA i organów, że złożenie wniosku o zaliczenie nadwyżki VAT na zobowiązania nie wywołuje skutku prawnego automatycznie, rozpoczyna tylko postępowanie a organ ma obowiązek wydać postanowienie o zaliczeniu, bądź odmowie.
Może Cię zainteresuje: Dyrektywa o cyfrowych platformach pracy
Zaliczenie jest możliwe po zakończeniu wszczętych przez organ postępowań, które wykażą zasadność zwrotu podatku, z uwzględnieniem właściwego terminu zwrotu nadwyżki VAT. W przypadku ustalenia bezzasadności zwrotu, nie będzie możliwe zaliczenie żądanego przez podatnika zwrotu podatku na poczet zaległości lub zobowiązań podatkowych.
Większość spraw na korzyść spółki
NSA oddalił skargi kasacyjne wniesione przez organy skarbowe do kilkunastu spraw, jak również uchylił kilka zaskarżonych wyroków. Spółka wygrała sprawy dotyczące przedłużenia terminu zwrotu. NSA uchylił wyroki sądu pierwszej instancji oraz postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu VAT w trzech sprawach, gdzie skarżącym była spółka, w pozostałych kilkunastu sprawach oddalił skargi kasacyjne organów podatkowych, co spowodowało uprawomocnienie się korzystnych dla spółki wyroków sądu pierwszej instancji, którymi zostały uchylone postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu VAT.
NSA przyznał rację pełnomocnikom spółki, że skoro postanowienie pierwotne o przedłużeniu terminu zwrotu VAT jest obarczone błędem, to nie nastąpiło skuteczne przedłużenie terminu zwrotu, a kolejne postanowienia również pozostają bezskuteczne.
Źródło: prawo.pl