Nowelizacja prawa restrukturyzacyjnego ma pomóc zadłużonym firmom
Nowelizacja prawa restrukturyzacyjnego ma pomóc zadłużonym firmom, fot. www.pixabay.com
Wraz z implementacją przez Polskę unijnej dyrektywy drugiej szansy, w 2024 roku mają wejść w życie kolejne zmiany w prawie restrukturyzacyjnym. To podkreślenie polityki drugiej szansy dla firm w trudnej sytuacji ekonomicznej. W procesie restrukturyzacji konieczne będzie przeprowadzenie tzw. testu zaspokojenia, czyli prognozy możliwych wariantów zaspokojenia wierzycieli. Oznacza to nowe obowiązki dla doradców restrukturyzacyjnych i wzrost kosztów procedur.
Zobacz także
Anna Ruszczak news Praca na czarno: coraz więcej kontroli w firmach
Liczba kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w obszarze legalności zatrudnienia znacząco wzrosła w I półroczu br. Przez 15 tys. kontroli sprawdzono legalność zatrudnienia 17 tys. zagranicznych i prawie 120...
Liczba kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w obszarze legalności zatrudnienia znacząco wzrosła w I półroczu br. Przez 15 tys. kontroli sprawdzono legalność zatrudnienia 17 tys. zagranicznych i prawie 120 tys. polskich pracowników. Skala nieprawidłowości utrzymuje się na porównywalnym do poprzednich lat poziomie.
Anna Ruszczak news Ukraińcy chętnie zakładają biznes w Polsce i przenoszą firmy
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało, że już 358 tys. Ukraińców, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny, podjęło tutaj pracę. Wielu z nich jest zainteresowanych założeniem własnej działalności...
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało, że już 358 tys. Ukraińców, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny, podjęło tutaj pracę. Wielu z nich jest zainteresowanych założeniem własnej działalności gospodarczej lub przeniesieniem swojej firmy z Ukrainy.
DomBest Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym...
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.
Polska, podobnie jak wszystkie kraje członkowskie UE, powinna implementować dyrektywę o restrukturyzacji zapobiegawczej już w lipcu 2022 r. Termin ten nie został dotrzymany, jednak polski porządek prawny od 2016 r. praktycznie w pełni odpowiada wymogom wyżej wspomnianej dyrektywy. Dlatego jej wdrożenie jest określane jako polityka drugiej szansy, czyli ratowanie firm, a nie likwidacja.
Test zaspokojenia
4 lipca br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt odpowiednich zmian w ustawach Prawo restrukturyzacyjne oraz Prawo upadłościowe. Przewiduje on 18-miesięczne vacatio legis, a to oznacza, że wdrożenie przez Polskę dyrektywy o restrukturyzacji zapobiegawczej może nastąpić w 2024 r. Regulacje są obecnie na etapie opiniowania.
Najważniejsza zmiana to wprowadzenie instytucji tzw. testu zaspokojenia, które będzie osią całego postępowania restrukturyzacyjnego. Na bazie tego dokumentu wierzyciele będą mogli zdecydować, czy lepsza jest dla nich upadłość i likwidacja przedsiębiorcy, czy jednak powinni dać mu szansę na restrukturyzację, ponieważ wtedy ich roszczenia będą zaspokojone na wyższym poziomie. Test ten będzie wyzwaniem dla doradców restrukturyzacyjnych, gdyż to oni będą musieli go przeprowadzić.
Może Cię zainteresuje: Dyrektywa o cyfrowych platformach pracy i jej wpływ na polski rynek pracy
Według ekspertów te zmiany spowodują, że restrukturyzacja będzie droższa, gdyż konieczne będzie zlecenie i przygotowanie testu zaspokojenia. Jednak jest on nowym narzędziem negocjacji w zakresie przyjmowania ostatecznych propozycji układowych. Daje on z jednej strony pewne minimalne gwarancje dla wierzycieli, a z drugiej – dłużnicy i nadzorcy zarządcy zyskują narzędzie do mediowania oraz negocjowania ostatecznej treści układu.
Układ dla wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo
Ważną zmianą w nowych przepisach będzie objęcie układem z mocy prawa wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo. Nowy paragraf jest więc odejściem od zasady, że wierzyciel zabezpieczony rzeczowo (np. bank posiadający hipotekę) zawsze jest uprzywilejowany i może podjąć decyzję o wyjściu spod układu.
Według dyrektywy wierzyciele, również ci zabezpieczeni rzeczowo, mają uczestniczyć w restrukturyzacji. Należy im jedynie zagwarantować, że na koniec dnia w ramach wykonywania układu taki wierzyciel hipoteczny nie będzie potraktowany gorzej, niż kiedy zdecydowałby zaspokoić swoje roszczenia z przedmiotu zabezpieczenia.
Założenia dyrektywy 2019/1023, popularnie zwanej dyrektywą drugiej szansy, obejmują też m.in. zmianę warunków zatwierdzania planu restrukturyzacji wbrew sprzeciwowi grupy wierzycieli oraz konieczność zapewnienia dostępu do tzw. narzędzi wczesnego ostrzegania w przypadkach, gdy dłużnik nie dokonał określonych płatności. Dotyczy ona także zachęt dla osób mających stosowne informacje o dłużniku (jak np. księgowi czy organy podatkowe), aby sygnalizowały mu niekorzystne zmiany widoczne w jego firmie. Nowe rozwiązania prawne mają na celu uchronić wierzycieli przed niektórymi naruszeniami ze strony dłużników.
Może Cię zainteresuje: Małżonkowie - notariusz i syndyk - nie mogą umówić się co do rozliczania kosztów nieruchomości
Postępowania restrukturyzacyjne w Polsce
W I półroczu 2022 r. w Polsce otwarto ponad 850 postępowań restrukturyzacyjnych, podczas gdy w całym 2021 r. było ich ok. 1,8 tys. W tym roku liczba na półmetku jest więc nieco niższa, co jednak nie oznacza, że poprawiło się otoczenie rynkowe, a polskie firmy są w lepszej kondycji finansowej.
Należy pamiętać, że wprowadzenie w życie Krajowego Rejestru Zadłużonych spowodowało, że cała restrukturyzacja przeniosła się do internetu. Postępowania toczą się w systemie teleinformatycznym, a ten nie jest jeszcze w pełni funkcjonalny. Dlatego widać mankamenty w obsłudze tego systemu, zarówno po stronie sądów, jaki i po stronie doradców restrukturyzacyjnych.
Eksperci podkreślają, że wysoka liczba restrukturyzacji nie jest powodem do obaw, ponieważ oznacza to dużą liczbę firm, którym udało się uniknąć ogłoszenia upadłości. Otworzenie restrukturyzacji, a nawet przyjęcie układu jest wyzwaniem. Największym zaś jest odbudować biznes w znaczeniu operacyjnym. Sukcesem jest taki układ, który uda się dzięki restrukturyzacji przyjąć, a następnie wykonać.
Źródło: Newseria Biznes
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!