administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Czy ustawa przekształceniowa wpłynie na większą liczbę mieszkań?

Sonda serwisu dompress.pl

Redakcja | 2022-09-07
Możliwość przekształcenia budynków  biurowych i handlowych na cele mieszkaniowe mogłoby zapewnić niezbędne lokale, zwiększając zasoby mieszkaniowe kraju, fot. Dompress

Możliwość przekształcenia budynków  biurowych i handlowych na cele mieszkaniowe mogłoby zapewnić niezbędne lokale, zwiększając zasoby mieszkaniowe kraju, fot. Dompress

Z czym wiąże się przekształcanie starszych biurowców i centrów handlowych w budynki mieszkalne? Jakie to niesie zalety, jakie wady? Czy deweloperzy będą skłonni angażować się w takie projekty? Czy zmiany w zakresie sposobu użytkowania obiektów komercyjnych na budynki mieszkalne wzbudzą zainteresowanie rynku?

Zobacz także

Redakcja news Fundacja Polska bez Barier zaprasza na bezpłatne szkolenia

Fundacja Polska bez Barier zaprasza na bezpłatne szkolenia Fundacja Polska bez Barier zaprasza na bezpłatne szkolenia

Fundacja Polska bez Barier oraz m.st. Warszawa zapraszają na bezpłatne szkolenia, dotyczące dostępności architektonicznej lokali usługowych dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób ze szczególnymi potrzebami....

Fundacja Polska bez Barier oraz m.st. Warszawa zapraszają na bezpłatne szkolenia, dotyczące dostępności architektonicznej lokali usługowych dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób ze szczególnymi potrzebami. Szkolenia, które odbędą się w maju, są skierowane do przedsiębiorców oraz zarządców nieruchomości usługowych.

Redakcja news Przydomowe elektrownie wiatrowe mogą okazać się zgubne

Przydomowe elektrownie wiatrowe mogą okazać się zgubne Przydomowe elektrownie wiatrowe mogą okazać się zgubne

W opinii Fundacji Instrat[1] koszt wytworzenia prądu z przydomowej elektrowni wiatrowej może być kilkukrotnie wyższy od tego z sieci. Wprawdzie rząd proponuje program wsparcia dla przydomowych instalacji...

W opinii Fundacji Instrat[1] koszt wytworzenia prądu z przydomowej elektrowni wiatrowej może być kilkukrotnie wyższy od tego z sieci. Wprawdzie rząd proponuje program wsparcia dla przydomowych instalacji tego typu wart 400 mln zł, jednak eksperci zalecają ostrożność.

Redakcja news Jak Polacy segregują odpady?

Jak Polacy segregują odpady? Jak Polacy segregują odpady?

Największy kłopot z segregacją odpadów na pięć frakcji mają młodzi, mity dotyczące segregacji są w Polsce ciągle żywe, a aż 1/3 Polaków woli być zachęcana, a nie zmuszana do segregacji odpadów, chociaż...

Największy kłopot z segregacją odpadów na pięć frakcji mają młodzi, mity dotyczące segregacji są w Polsce ciągle żywe, a aż 1/3 Polaków woli być zachęcana, a nie zmuszana do segregacji odpadów, chociaż połowa z nas robi to tylko ze względu na wymóg prawny

Andrzej Oślizło (Develia S.A.)

Pomysł wykorzystania istniejących obiektów i przekształcenie ich na budynki mieszkalne oceniamy na plus. Rozwiązanie wpisuje się w powszechny trend ochrony środowiska poprzez choćby zmniejszenie zapotrzebowania na cement, którego produkcja odpowiada za 5 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla. Warto natomiast mieć na uwadze, że zmiana, która z jednej strony będzie korzystna pod względem ekologii, może odbywać się kosztem wygody przyszłych mieszkańców. Budynki handlowe czy biurowe były bowiem projektowane do pełnienia innych funkcji i nie każdy z nich da się łatwo zaadaptować do potrzeb mieszkaniowych. Nasz obecny land bank nie zawiera tego typu inwestycji, jednak nie zamykamy się na okazje rynkowe.

Angelika Kliś (Atal)

Nie przewidujemy, aby to miało istotny wpływ na rynek. Działamy w innym stylu, a inwestycje planujemy wieloaspektowo w czasie i w przestrzeni. Ich kluczowymi atutami są: lokalizacja, funkcjonalność budynków, zastosowanie wysokiej klasy materiałów oraz dogodnych dla klientów rozwiązań, a także możliwie jak największa różnorodność dostępnych mieszkań i ich układów. Spełnienie wymienionych parametrów w trybie adaptacji budynków niemieszkalnych jest bardzo trudne, a zwykle niemożliwe, chociażby ze względu na głębokość traktów, czy też inną klasę odporności pożarowej budynku. Bliżej nam do zmiany funkcji całego terenu, na przykład z produkcyjnej. 

Joanna Janowicz (Constructa Plus)

Uważam, że możliwość zmiany sposobu użytkowania budynków, której dotyczy projektowana ustawa, spotka się z zainteresowaniem po stronie firm deweloperskich. Banki ziemi w ostatnich latach mocno się skurczyły, więc każde rozwiązanie po stronie zwiększenia podaży będzie dla rynku dobre. Niestety to rozwiązanie przychodzi za późno. Gdyby na podobne kroki zdecydowano się dwa lata temu, byłyby z całą pewnością dużo bardziej efektywne. Wyobrażam sobie, że może nawet w istotny sposób zahamowałoby to spiralę rosnących cen nieruchomości. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że obecnie przy dużej niepewności otoczenia, mniej inwestorów zdecyduje się na zakupy takich obiektów, mając wizję trudnego do przeprowadzenia procesu adaptacji oraz ryzyka szacowania dynamicznie zmieniających się kosztów wytworzenia.

Może Cię zainteresuje: Ostre hamowanie mieszkaniówki?

Zuzanna Należyta (Eco Classic)

Jest to ciekawe rozwiązanie jednak posiadające wiele ograniczeń. Jednym z nich jest lokalizacja, często przy ruchliwych arteriach, w mało przyjaznym dla potrzeb mieszkaniowych otoczeniu. Budynki biurowe czy handlowe mają diametralnie inne przeznaczenie, a co za tym idzie, przystosowanie ich do potrzeb mieszkaniowych będzie wiązało się z dużą ingerencją w instalacje i strukturę budynku. Koszty tych zmian mogą się okazać zbyt duże, aby cała inwestycja była opłacalna. Na razie nie bierzemy pod uwagę takich realizacji, ale będziemy obserwować ten trend.

Sebastian Barandziak (Dekpol Deweloper)

Każde rozwiązanie, które będzie wynikiem rzetelnego badania potrzeb nabywców, spotka się z zainteresowaniem rynkowym. Wydaje się, że takie projekty mogą mieć powodzenie wśród nabywców w sytuacji, jeśli uwzględnione zostaną ich typowe oczekiwania, jak atrakcyjna lokalizacja, dobry dostęp do infrastruktury, funkcjonalne układy lokali, metraże dla różnych grup odbiorców, przestrzeń dodatkowa w postaci balkonów, tarasów, ogrodów, dobry standard wykończenia, dostosowanie obiektów do obecnych trendów aranżacyjnych, atuty w postaci placu zabaw, miejsca spotkań sąsiedzkich, strefy rekreacji itd. I o ile relacja ceny do „produktu finalnego” będzie konkurencyjna wobec klasycznej oferty mieszkaniowej. Deweloperzy mogą podejmować próby wchodzenia w tego typu projekty z uwagi na malejącą podaż atrakcyjnych gruntów pod zabudowę. Jesteśmy otwarci na różnorodne projekty i nie wykluczamy zainteresowania tym tematem. 

Plusy tego typu inwestycji to m.in. możliwość zainwestowania w atrakcyjnej lokalizacji, wykorzystanie atutów istniejących obiektów czy oparcie kampanii marketingowo-sprzedażowej na dotychczasowej renomie miejsca.

Minusy to m.in. konieczność dostosowania starszych obiektów do nowej funkcji z uwzględnieniem obecnie obowiązujących przepisów, koszt przebudowy, złożona procedura czy brak jednoznacznych informacji z rynku na temat szacowanego popytu na tego typu rozwiązanie.

Janusz Miller (Home Invest)

Biorąc pod uwagę zmieniające się warunki rynkowe, deficyt gruntów, a co za tym idzie, malejącą podaż nowych projektów, tego typu zmiana funkcji usługowej na budynki mieszkalne z pewnością spotka się z zainteresowaniem na rynku i jest szansą na poprawę obecnej sytuacji. Potrzeby mieszkaniowe są nadal niezaspokojone. Będziemy zainteresowani tego typu projektami.   

Małgorzata Ostrowska (J.W. Construction Holding S.A.)

Takie rozwiązania mogą spodobać się inwestorom z uwagi na niewystarczającą podaż gruntów i długotrwałość procedur planistycznych. Przekształcanie w mieszkalne budynków, które kiedyś były biurowcami, od wielu lat realizowane jest w krajach zachodnich. Jednak nie każdy biurowiec można łatwo tak zamienić. W niektórych przypadkach koszt dostosowania powierzchni niemieszkalnej do funkcji mieszkalnej może być nieopłacalny.

Marcin Michalec (Okam)

W dużych miastach zasoby atrakcyjnych, dobrze położonych działek inwestycyjnych sukcesywnie się kurczą, a same miasta i ich obrzeża w naturalny sposób się rozrastają. Przekształcanie starszych centrów handlowych czy biurowców w obiekty mieszkaniowe może być zatem alternatywą dla budowania na obrzeżach aglomeracji czy na terenach podmiejskich. Zapewne tę opcję, jeśli regulujące ją przepisy wejdą w życie, weźmie pod uwagę część deweloperów. Nie rozważaliśmy jeszcze takiego kierunku, ale oczywiście nie wykluczamy żadnej możliwości. 

Joanna Chojecka (Grupa Robyg)

Każde działanie wspierające możliwości zwiększenia bazy mieszkaniowej dla Polaków jest ważne, ponieważ w naszym kraju nadal brakuje kilku milionów mieszkań, aby dogonić standardy europejskie pod kątem liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców. Jak najbardziej jest to ciekawa opcja dla deweloperów szukających atrakcyjnie zlokalizowanych inwestycji. W szczególności tereny nietrafionych centrów handlowych, które zajmują spore areały, mogą być ciekawym wyzwaniem dla dewelopera.

Może Ci się spodoba: Budownictwo to wielki rynek, ale wrażliwy na zmiany

Boaz Haim (Ronson Development)

Wzrost popularności pracy zdalnej i umocnienie e-handlu w okresie pandemii sprawiły, że budynki biurowe i handlowe nie są wykorzystywane na dotychczasową skalę. Konflikt w Ukrainie i napływ uchodźców tylko zwiększyły zapotrzebowanie na mieszkania. Luka mieszkaniowa w Polsce wynosi obecnie 3 miliony, tylu mieszkań brakuje. 

Adaptacja istniejących, niewykorzystanych obecnie budynków na cele mieszkaniowe, szczególnie w kontekście kryzysu uchodźczego, mogłaby doraźnie rozwiązać problem braku mieszkań na rynku. Jako firma deweloperska, z dużą otwartością podchodzimy do wszelkich rozwiązań prawnych, które mogą przyspieszyć proces planowania i umożliwić budowę nowych mieszkań, także dzięki przekształceniom budynków biurowych i handlowych na mieszkania. 

Mariola Żak (Aurec Home)

Już pandemia spowodowała gwałtowny spadek zainteresowania biurami i lokalami użytkowymi. Wiele budynków biurowych i handlowych nagle opustoszało, co pociąga szereg negatywnych konsekwencji, niewykorzystana przestrzeń zwyczajnie się marnuje. To z kolei generuje ogromne straty dla właścicieli budynków użytkowych, którzy często bankrutują. Natomiast konflikt w Ukrainie i związany z nim napływ uchodźców spowodował diametralny wzrost zapotrzebowania na lokale. Dlatego dobrym pomysłem jest to, aby pustostany wykorzystywać na cele mieszkaniowe. Nowa propozycja rozwiązań prawnych pozwoli bez większych ograniczeń przekształcać budynki użytkowe na mieszkalne, a w konsekwencji zwiększy zasoby mieszkaniowe, które w związku z napływem uchodźców są teraz na wagę złota.

Wojciech Chotkowski (Aria Development)

Możliwość przekształcenia tych budynków na cele mieszkaniowe mogłoby zapewnić niezbędne lokale, zwiększając zasoby mieszkaniowe kraju. Uważnie obserwujemy zmiany zachodzące na rynku mieszkaniowym i jesteśmy otwarci na nowe realizacje. W przyszłości nie wykluczamy skorzystania z możliwości przekształcenia funkcji istniejących budynków, jeśli znajdziemy interesujący projekt.

Źródło: Dompress.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Anna Ruszczak news Projekt zmian w ustawie o PIT

Projekt zmian w ustawie o PIT Projekt zmian w ustawie o PIT

Do pierwszego czytania w Sejmie został skierowany projekt zmian w ustawie o PIT. Posłowie proponują w nim podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych. Ma ona obowiązywać już od stycznia...

Do pierwszego czytania w Sejmie został skierowany projekt zmian w ustawie o PIT. Posłowie proponują w nim podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych. Ma ona obowiązywać już od stycznia 2024 r.

Redakcja Administratora news Społeczne Agencje Najmu – NOWY termin składania wniosków

Społeczne Agencje Najmu – NOWY termin składania wniosków Społeczne Agencje Najmu – NOWY termin składania wniosków

Konkurs skierowany jest do samorządów, a jego celem jest promocja Społecznych Agencji Najmu jako narzędzia polityki lokalnej w zakresie pomocy mieszkaniowej, zawodowej i społecznej.

Konkurs skierowany jest do samorządów, a jego celem jest promocja Społecznych Agencji Najmu jako narzędzia polityki lokalnej w zakresie pomocy mieszkaniowej, zawodowej i społecznej.

Redakcja Administratora news Konsultacje dot. rozwiązań dla mieszkalnictwa dobiegają końca

Konsultacje dot. rozwiązań dla mieszkalnictwa dobiegają końca Konsultacje dot. rozwiązań dla mieszkalnictwa dobiegają końca

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) zbliża się do zakończenia konsultacji, mających na celu przygotowanie pakietu rozwiązań dla mieszkalnictwa.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) zbliża się do zakończenia konsultacji, mających na celu przygotowanie pakietu rozwiązań dla mieszkalnictwa.

Redakcja Rynek powierzchni biurowych w 2023 roku

Rynek powierzchni biurowych w 2023 roku Rynek powierzchni biurowych w 2023 roku

Grupa REDD opublikowała Raport podsumowujący stan rynku powierzchni biurowych na koniec 2023 roku. Analizie poddane zostały nieruchomości zlokalizowane w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach,...

Grupa REDD opublikowała Raport podsumowujący stan rynku powierzchni biurowych na koniec 2023 roku. Analizie poddane zostały nieruchomości zlokalizowane w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Łodzi i Poznaniu.

Redakcja AiMN news Inflacja w styczniu 2024 niższa niż przewidywana

Inflacja w styczniu 2024 niższa niż przewidywana Inflacja w styczniu 2024 niższa niż przewidywana

Z danych GUS-u wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2024 r. wzrosły o 3,9 proc. rdr.

Z danych GUS-u wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2024 r. wzrosły o 3,9 proc. rdr.

Redakcja Rynek nieruchomości komercyjnych w 2024 roku

Rynek nieruchomości komercyjnych w 2024 roku Rynek nieruchomości komercyjnych w 2024 roku

W 2023 roku zarówno polski, jak i zagraniczne rynki inwestycyjne charakteryzowała osłabiona aktywność inwestorów. Jak wynika z danych zaprezentowanych przez Colliers, w porównaniu do roku 2022 łączna wartość...

W 2023 roku zarówno polski, jak i zagraniczne rynki inwestycyjne charakteryzowała osłabiona aktywność inwestorów. Jak wynika z danych zaprezentowanych przez Colliers, w porównaniu do roku 2022 łączna wartość i liczba transakcji we wszystkich sektorach rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce spadła o 3,8 mld EUR.

Redakcja AiMN news Bezpieczna okolica – co zależy od samorządu, a co od państwa

Bezpieczna okolica – co zależy od samorządu, a co od państwa Bezpieczna okolica – co zależy od samorządu, a co od państwa

„Bezpieczna okolica – co zależy od samorządu, a co od państwa” – to tematyka jednego z paneli dyskusyjnych Europejskiego Kongresu Samorządów.

„Bezpieczna okolica – co zależy od samorządu, a co od państwa” – to tematyka jednego z paneli dyskusyjnych Europejskiego Kongresu Samorządów.

Redakcja AiMN news Zeznania w systemie Twój e-PIT wymagają uzupełnień

Zeznania w systemie Twój e-PIT wymagają uzupełnień Zeznania w systemie Twój e-PIT wymagają uzupełnień

W tym roku po raz pierwszy publikowane są zeznania dla przedsiębiorców za 2023 w systemie Twój e-PIT.

W tym roku po raz pierwszy publikowane są zeznania dla przedsiębiorców za 2023 w systemie Twój e-PIT.

Redakcja AiMN news Program „Mieszkanie na start” – czy ceny mieszkań pójdą w górę?

Program „Mieszkanie na start” – czy ceny mieszkań pójdą w górę? Program „Mieszkanie na start” – czy ceny mieszkań pójdą w górę?

Czy klienci wstrzymują się z zakupem mieszkań do czasu wejścia w życie programu „Mieszkanie na start”?

Czy klienci wstrzymują się z zakupem mieszkań do czasu wejścia w życie programu „Mieszkanie na start”?

Redakcja news Sprzedaż nieruchomości tylko ze świadectwem energetycznym

Sprzedaż nieruchomości tylko ze świadectwem energetycznym Sprzedaż nieruchomości tylko ze świadectwem energetycznym

W kwietniu wejdzie w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z nią zarówno deweloperzy, jak i ​ właściciele indywidualni, nie będą mogli sprzedać nieruchomości bez świadectwa energetycznego budynku....

W kwietniu wejdzie w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z nią zarówno deweloperzy, jak i ​ właściciele indywidualni, nie będą mogli sprzedać nieruchomości bez świadectwa energetycznego budynku. Energooszczędność i typ ogrzewania będą więc kluczowymi czynnikami kształtującymi rynek mieszkaniowy.

Redakcja AiMN news Projekt ustawy wiatrakowej bez norm hałasu

Projekt ustawy wiatrakowej bez norm hałasu Projekt ustawy wiatrakowej bez norm hałasu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada, że trwają prace nad ustawą wiatrakową. Gotowy projekt ustawy powinien pojawić się do czerwca br.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada, że trwają prace nad ustawą wiatrakową. Gotowy projekt ustawy powinien pojawić się do czerwca br.

Redakcja AiMN news Co z cenami prądu w drugiej połowie roku?

Co z cenami prądu w drugiej połowie roku? Co z cenami prądu w drugiej połowie roku?

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka zapowiada, że w marcu poznamy decyzję dot. zamrażania cen energii na drugie półrocze 2024.

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka zapowiada, że w marcu poznamy decyzję dot. zamrażania cen energii na drugie półrocze 2024.

Redakcja news Antysmogowe zadania dla nowego rządu

Antysmogowe zadania dla nowego rządu Antysmogowe zadania dla nowego rządu

Polski Alarm Smogowy zaprezentował siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska. Ich realizacja przełoży się na znaczącą poprawę jakości powietrza w Polsce i zwiększy populację mieszkańców kraju...

Polski Alarm Smogowy zaprezentował siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska. Ich realizacja przełoży się na znaczącą poprawę jakości powietrza w Polsce i zwiększy populację mieszkańców kraju oddychających czystym powietrzem.

Redakcja AiMN news Jak mieszkają cudzoziemcy pracujący w Polsce?

Jak mieszkają cudzoziemcy pracujący w Polsce? Jak mieszkają cudzoziemcy pracujący w Polsce?

Ponad połowa obcokrajowców zatrudnionych w Polsce (54%) zamieszkuje pokój 2- lub 3-osobowy, a jedynie 4% zamieszkuje pokoje 6-osobowe.

Ponad połowa obcokrajowców zatrudnionych w Polsce (54%) zamieszkuje pokój 2- lub 3-osobowy, a jedynie 4% zamieszkuje pokoje 6-osobowe.

Redakcja news Nowych, gotowych mieszkań mniej, pozwoleń na budowę więcej

Nowych, gotowych mieszkań mniej, pozwoleń na budowę więcej Nowych, gotowych mieszkań mniej, pozwoleń na budowę więcej

W styczniu 2024 roku oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem.

W styczniu 2024 roku oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem.

Redakcja news W domowych awariach może pomóc ubezpieczyciel

W domowych awariach może pomóc ubezpieczyciel W domowych awariach może pomóc ubezpieczyciel

Znalezienie dobrego fachowca wcale nie jest łatwe; sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy mamy do czynienia z awarią i trzeba działać szybko.

Znalezienie dobrego fachowca wcale nie jest łatwe; sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy mamy do czynienia z awarią i trzeba działać szybko.

Magdalena Markiewicz Rynek najmu w 2024 roku – czego można się spodziewać?

Rynek najmu w 2024 roku – czego można się spodziewać? Rynek najmu w 2024 roku  – czego można się spodziewać?

Od niecałych dwóch lat na rynku najmu odnotowujemy szybkie podwyżki czynszów, które były widoczne już po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. W 2023 r. sytuacja na rynku najmu już się ustabilizowała, a jesienią...

Od niecałych dwóch lat na rynku najmu odnotowujemy szybkie podwyżki czynszów, które były widoczne już po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. W 2023 r. sytuacja na rynku najmu już się ustabilizowała, a jesienią i zimą obserwowaliśmy tendencje spadkowe. A czego można spodziewać się na tym rynku w najbliższych miesiącach?

Redakcja news Minimum 25 mkw. także dla lokali użytkowych

Minimum 25 mkw. także dla lokali użytkowych Minimum 25 mkw. także dla lokali użytkowych

Prawo wprawdzie określa limit powierzchniowy dla lokali mieszkalnych, to jednak na rynku nie brakuje mieszkań o powierzchni poniżej 25 mkw.

Prawo wprawdzie określa limit powierzchniowy dla lokali mieszkalnych, to jednak na rynku nie brakuje mieszkań o powierzchni poniżej 25 mkw.

Redakcja AiMN news VIII Krajowy Zjazd Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP – władze Związku wybrane

VIII Krajowy Zjazd Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP – władze Związku wybrane VIII Krajowy Zjazd Związku Rewizyjnego Spółdzielni  Mieszkaniowych RP – władze Związku wybrane

Podczas VIII Krajowego Zjazdu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP, który odbył się w dniach 8-9 lutego zostały wybrane nowe władze.

Podczas VIII Krajowego Zjazdu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP, który odbył się w dniach 8-9 lutego zostały wybrane nowe władze.

Redakcja AiMN Delegaci zdecydowali, w jaką stronę pójdzie spółdzielczość

Delegaci zdecydowali, w jaką stronę pójdzie spółdzielczość Delegaci zdecydowali, w jaką stronę pójdzie spółdzielczość

Pod koniec stycznia 2024 roku obradował VII Kongres Spółdzielczości, który jest najwyższym organem samorządu spółdzielczego w Polsce. Biorą w nim udział delegaci wszystkich sektorów spółdzielczości, w...

Pod koniec stycznia 2024 roku obradował VII Kongres Spółdzielczości, który jest najwyższym organem samorządu spółdzielczego w Polsce. Biorą w nim udział delegaci wszystkich sektorów spółdzielczości, w tym m.in. mieszkaniowego, bankowego, rolnego.

Redakcja news Bezpieczny kredyt 2 proc. przyznano nie tylko Polakom

Bezpieczny kredyt 2 proc. przyznano nie tylko Polakom Bezpieczny kredyt 2 proc. przyznano nie tylko Polakom

Program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” cieszył się sporym zainteresowaniem nie tylko wśród Polaków, beneficjentami programu zostali również obcokrajowcy.

Program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” cieszył się sporym zainteresowaniem nie tylko wśród Polaków, beneficjentami programu zostali również obcokrajowcy.

Redakcja news Początek 2024 w budownictwie mieszkaniowym – optymizm, ale umiarkowany

Początek 2024 w budownictwie mieszkaniowym – optymizm, ale umiarkowany Początek 2024 w budownictwie mieszkaniowym – optymizm, ale umiarkowany

Dane GUS-u nt. sytuacji mieszkaniowej w styczniu 2024 napawają umiarkowanym optymizmem – komentują eksperci z Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

Dane GUS-u nt. sytuacji mieszkaniowej w styczniu 2024 napawają umiarkowanym optymizmem – komentują eksperci z Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

Redakcja news Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań?

Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań? Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań?

Jak długo deweloperzy czekają na pozwolenia na budowę mieszkań? Czy czas oczekiwania różni się w poszczególnych miastach czy dzielnicach?

Jak długo deweloperzy czekają na pozwolenia na budowę mieszkań? Czy czas oczekiwania różni się w poszczególnych miastach czy dzielnicach?

Redakcja news Podatek od najmu w 2024 roku

Podatek od najmu w 2024 roku Podatek od najmu w 2024 roku

Czy w 2024 podatek od najmu będzie naliczany podobnie jak w minionym roku czy może mamy do czynienia z kolejnymi zmianami?

Czy w 2024 podatek od najmu będzie naliczany podobnie jak w minionym roku czy może mamy do czynienia z kolejnymi zmianami?

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.