administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Budownictwo to wielki rynek, ale wrażliwy na zmiany

Redakcja | Administrator i Menedżer Nieruchomości 7-8/2022 | 2022-08-22
Budownictwo to wielki rynek, ale wrażliwy na zmiany, fot. pixabay

Budownictwo to wielki rynek, ale wrażliwy na zmiany, fot. pixabay

O dialogu i perspektywach sektora budowlanego z prezesem Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości – Krzysztofem Baranowskim rozmawia Jakub Kus.

Zobacz także

Anna Ruszczak news Wynajem mieszkania coraz częściej z wyboru

Wynajem mieszkania coraz częściej z wyboru Wynajem mieszkania coraz częściej z wyboru

Wiele rodzin woli wynajmować mieszkanie, niż je kupować. Ceny najmu zaczęły się stabilizować, a nawet spadać.

Wiele rodzin woli wynajmować mieszkanie, niż je kupować. Ceny najmu zaczęły się stabilizować, a nawet spadać.

Anna Ruszczak news Firmy inwestują we własne źródła OZE

Firmy inwestują we własne źródła OZE Firmy inwestują we własne źródła OZE

Ze względu na kryzys na rynku energetycznym, polskie firmy na ogromną skalę inwestują we własne źródła OZE. Zdecydowało się na to już 17 proc. przedsiębiorstw, kolejne 15 proc. ma to w planach na nadchodzący...

Ze względu na kryzys na rynku energetycznym, polskie firmy na ogromną skalę inwestują we własne źródła OZE. Zdecydowało się na to już 17 proc. przedsiębiorstw, kolejne 15 proc. ma to w planach na nadchodzący rok, a 42 proc. zamierza się zdecydować na taką inwestycję w dalszej przyszłości.

Anna Ruszczak news Polskie miasta walczą o czystsze powietrze

Polskie miasta walczą o czystsze powietrze Polskie miasta walczą o czystsze powietrze

Emisja gazów cieplarnianych z transportu w 70 proc. pochodzi z transportu drogowego. Polska ma jeden z najwyższych wskaźników motoryzacji w Europie. Zmienić to mogłaby większa dostępność transportu publicznego...

Emisja gazów cieplarnianych z transportu w 70 proc. pochodzi z transportu drogowego. Polska ma jeden z najwyższych wskaźników motoryzacji w Europie. Zmienić to mogłaby większa dostępność transportu publicznego i rozwój mikromobilności.

Jakub Kus (JK): Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości jest związkiem pracodawców, działających w szeroko pojętym sektorze budownictwa. Zrzesza związki i organizacje branżowe pracodawców i przedsiębiorców budownictwa, przemysłu wyrobów budowlanych i nieruchomości. Jaka jest przyczyna przyjęcia takiej formuły funkcjonowania organizacji?

Krzysztof Baranowski (KB): Nasza organizacja została zarejestrowana w KRS w dniu 04.04.1995 r. jako Federacja Pracodawców i Przedsiębiorców Przemysłu Budowlanego Rzeczypospolitej Polskiej i podjęła działalność na podstawie zatwierdzonego statutu. Pierwszym prezesem został ówczesny poseł RP Jacek Kocjan, który pełnił swoją funkcję przez dwie kadencje. W 2001 roku organizacja zmieniła nazwę na Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości, koncentrując się na reprezentowaniu interesów pracodawców. Zrzeszała wówczas liczne organizacje branżowe i stanowiła platformę partnerskiego działania pracodawców, których interesy reprezentowała na zewnątrz. Zainicjowała wiele ważnych wydarzeń. Znane są w środowisku uroczyście wręczane odznaki im. Kazimierza Wielkiego oraz organizowane spotkania z udziałem posłów i ministrów RP, w tym coroczne imprezy, takie jak „Dzień Budowlanych”, którego KBiN – obok ZZ Budowlani – był współorganizatorem.

Początkowo członkami Konfederacji było 20 organizacji, obecnie jest ich 10. Ograniczenie aktywności spowodowane jest m.in. cięciami budżetów i trudnościami na rynku. Ponadto, powstała cała rzesza nowych organizacji branżowych, które stanowią konkurencję dla większych organizacji. Skutek jest jeden: brak organizacji, konsolidującej całe środowisko, wręcz rozdrobnienie branży sprawia, że traci ona siłę przebicia, bo nie mówi jednym głosem, nie ma wspólnej strategii i wspólnego planu działania na rzecz rozwoju branży. Jest to zjawisko niekorzystne, zwłaszcza, że sektor budowlany wymaga szeroko pojętej innowacyjności. Przykładem jest zaniechanie organizacji Kongresu Budownictwa, jako kontynuacji inicjatywy całego środowiska sprzed ponad 10 lat.

JK: Związek Zawodowy „Budowlani” współpracuje z Konfederacją od wielu lat. Pierwsze formalne porozumienie o współpracy zostało zawarte już w 1995 roku z poprzedniczką KBiN, tj. Federacją Pracodawców i Przedsiębiorców Przemysłu Budowlanego RP. Czym dla Konfederacji jest dialog społeczny w naszych sektorach i jakich efektów należy się po nim spodziewać?

KB: Moim zdaniem, niezwykle cenny – w ramach dialogu społecznego – jest kontakt z przedstawicielami rządu, wymiana poglądów i opinii na temat projektów aktów prawnych w celu wypracowania wspólnego stanowiska w kluczowych sprawach, przy zachowaniu interesów partnerów. To nie zawsze co prawda się udaje, ale pozytywnym przykładem consensusu może być ustalenie treści apelu w sprawie Fit for 55 i CABAM, który zmierza do finalnego zatwierdzenia przez wszystkie strony partnerskie w Zespole Trójstronnym. Wspólne wypracowanie stanowiska w kilku czołowych branżach przemysłowych i przyjęcie optymalnej strategii, w tak trudnym okresie wzrostu kosztów energii i opłat za EU ETS, stanowi wyraźny sukces. Ta sama grupa robocza zapewne podejmie kolejne wyzwania, m.in. w sprawie konsultacji projektu CPR.

Nie do przeszacowania jest też integracja środowiska sektora budowlanego, który posiada swoją specyfikę zatrudnienia i warunków pracy, chociażby ze względu na sezonowość prac budowlanych i wykończeniowych.

JK: Co dzisiaj jest największym wyzwaniem dla działalności organizacji pracodawców budownictwa i nieruchomości? Zapewne wyzwań jest wiele, ale czy mógłby Pan wybrać trzy najważniejsze obszary?

KB: Wymieniłbym więcej. Najważniejsze problemy dotyczą zatrudnienia i poziomu kompetencji zawodowych; przyjęcie wspólnych, strategicznych kierunków rozwoju budownictwa mieszkaniowego, w tym polityki mieszkaniowej dla młodych rodzin; wspólne działania branży w zakresie problematyki legislacyjnej, w tym konsultacje i nowe projekty.

Ale są też inne, również ważne, jak chociażby budownictwo modułowe, niska emisyjność i tzw. zdrowe wyroby budowlane – ulegające recyclingowi.

kbar

Krzysztof Baranowski, prezes Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości,fot. autor

JK: Budownictwo i powiązane z nim sektory przemysłu wyrobów budowlanych i nieruchomości to ogromny rynek produkcji, usług i pracy, bardzo wrażliwe na zmiany koniunktury. Co, Pana zdaniem, w najbliższych latach będzie wpływać na jego funkcjonowanie w Polsce? Czy mamy przed sobą dobre lata, czy powinniśmy przygotować się na „walkę o przeżycie”?

KB: Po okresie pandemii nastąpiło zachwianie gospodarki światowej wywołane wojną na Ukrainie. Sytuacja nie ulegnie gwałtownej zmianie. Należy spodziewać się więc oznak kryzysu, wywołanego wysokimi cenami energii, oraz wydłużonego cyklu dostaw towarów. To są ogromne starty, za które ktoś musi zapłacić. Przykładowo, koszt transportu kontenera 20” do USA wynosi obecnie 10 tys. USD, co oznacza prawie trzykrotny wzrost. Galon paliwa kosztuje obecnie 6,5 $. Jest to cena rekordowa od dziesiątków lat. Wzrost inflacji, cen paliw sprawił, że rosną koszty produkcji. Jako przykład warto tu podać niemiecki przemysł motoryzacyjny, który w styczniu br. poinformował o zwiększeniu kosztów produkcji o 25% z powodów wymienionych wyżej, ale także wzrostu cen stali w kraju. Te przykłady pokazują duże zawirowania w wielu gałęziach gospodarczych i trzeba będzie kilku lat na odzyskanie względnej stabilności gospodarczej. Nie sposób tu nie zauważyć, że gwałtownie rosnące ceny surowców, wyrobów budowlanych oraz kosztów pracy wpływają na wzrost cen budowy mieszkań. Ponadto, przy znacznie rosnących kosztach budowy mieszkań, zmniejsza się zdolność kredytowa, szczególnie młodych ludzi, co bezpośrednio wpływa na popyt i spowolnia procesy inwestycyjne. Już są tego skutki. W I kw. br. nastąpił poważny spadek sprzedaży nowych mieszkań o 25% w stosunku do ubiegłego roku.

Nie tylko na rynku mieszkaniowym widać niekorzystne tendencje. Znaczny wzrost cen surowców i wyrobów budowlanych ogranicza zakres planowanych inwestycji centralnych. Natomiast sektor MSP i prac remontowych w opinii ekspertów SSRW (członek KBiN) raczej utrzyma stabilizację realizacji zleceń, pomimo wzrostu realnych cen prac wykończeniowych.

Podsumowując trudną sytuację na tym ogromnym rynku produkcji, usług i pracy, warto podkreślić, że jest on narażony na narastający kryzys, a samo zakończenie wojny na Ukrainie pozwoli dopiero na określenie kierunku i głębokości koniecznych zmian gospodarczych, które powinny prowadzić do stabilizacji. Jednak warto zwrócić uwagę, że co prawda odbudowa Ukrainy otworzy ogromy rynek dostaw i przyszłych inwestycji budowalnych, ale pogłębić się mogą problemy kadrowe. Wyszkoleni już pracownicy budowlani bowiem najprawdopodobniej wyjadą z Polski. Obawiam się również, że duże inwestycje przemysłowe, liniowe (drogi i autostrady, inne) mogą być zagrożone i zawieszane, gdyż budżet zatwierdzony na początku kontraktu wyczerpie się i zabraknie środków na dokończenie inwestycji. Generalnie budownictwo będzie – moim zdaniem – przeżywało trudne chwile. Jedynie inwestycje samorządowe, w infrastrukturę, jak sądzę, będą realizowane nawet za cenę zadłużania się, ale tylko te niezbędne z powodów społecznych.

Można spodziewać się również w najbliższym czasie spadku zapotrzebowania na materiały budowlane, głównie wykorzystywane w kraju, ale – po zakończeniu działań wojennych – wzrośnie ich eksport na Ukrainę.

Jak widać, trudno teraz o jednoznaczną opinię na temat tej najbliższej przyszłości. Rynek budowlany, aczkolwiek jeszcze się kręci, jak wszystkie sektory gospodarki jest poddawany niekorzystnym tendencjom.

JK: Budownictwo w Polsce to wielki rynek pracy. W okresach dobrej koniunktury działa na nim ponad 300 tys. podmiotów gospodarczych. Od lat dyskutujemy o jego potrzebach i problemach, w tym o standardach pracy, o warunkach płacowych i jakości zatrudnienia w największych firmach i w mikro przedsiębiorstwach. Co zrobić, aby te standardy stały się choćby podobne?

KB: Przede wszystkim postawić na edukację młodych ludzi i zachęcać ich do podejmowania nauki w szkołach i na kierunkach budowlanych, promując je jako atrakcyjne zawody, w których praca jest co prawda trudna, ale może dawać satysfakcję. Ponadto, aby zachęcić adeptów sztuki budowlanej do pracy w tym sektorze należy zmienić politykę płacową. Specjaliści powinni zarabiać więcej niż średnią krajową, z uwzględnieniem wskaźnika kosztów dla danego regionu.

Kilka lat temu została opracowana Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Sektora Budownictwo (SRK-BUD). Na kilkuset stronach szczegółowo opisano, jaką wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne powinny posiadać osoby, znajdujące się na różnych poziomach kwalifikacji. W Polskiej Ramie Kwalifikacji występuje 8 i tyle poziomów stworzono w SRK-BUD. Każdy jest opisywany za pomocą ogólnych charakterystyk zakresu i stopnia skomplikowania wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, wymaganych od osób posiadających kwalifikacje z danego poziomu. Chyba już czas, by wdrażać je w firmach, bo to umożliwiłoby standaryzację oczekiwań pracodawców od pracowników i podniosłoby poziom przygotowania zawodowego w sektorze budowlanym.

I jeszcze jedna ważna sprawa – brak rąk do pracy. W ramach projektu Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Budownictwie 2020/2021 przygotowano raport nt. zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami i 50+, który rekomenduje rozwiązania, zmierzające do pozyskania nowej grupy pracowników dla branży budowalnej, tak jak to się dzieje w UE. Temat jest godny zainteresowania, bo co prawda problemu nie rozwiąże, ale niewątpliwie może go złagodzić.

JK: Dziękuję za rozmowę.

KB: Ja także dziękuję i pozdrawiam P.T. Czytelników.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Anna Ruszczak news Czy Polsce grozi stagflacja?

Czy Polsce grozi stagflacja? Czy Polsce grozi stagflacja?

Polska gospodarka może wpaść w pułapkę, jaką jest stagflacja. To zjawisko, w którym gospodarka jednocześnie ma problem ze stosunkowo wolnym rozwojem oraz wysoką inflacją. Ekonomiści twierdzą, że istnieje...

Polska gospodarka może wpaść w pułapkę, jaką jest stagflacja. To zjawisko, w którym gospodarka jednocześnie ma problem ze stosunkowo wolnym rozwojem oraz wysoką inflacją. Ekonomiści twierdzą, że istnieje ogromne ryzyko. Są też głosy, że da się jej uniknąć.

Redakcja news Czy sprzedaż mieszkań słabnie?

Czy sprzedaż mieszkań słabnie? Czy sprzedaż mieszkań słabnie?

Jak wygląda sytuacja na pierwotnym rynku mieszkaniowym w pierwszych miesiącach trwającego roku? Czy preferencje kupujących się zmieniły? Jakie mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem?

Jak wygląda sytuacja na pierwotnym rynku mieszkaniowym w pierwszych miesiącach trwającego roku? Czy preferencje kupujących się zmieniły? Jakie mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem?

Redakcja news Czy Polacy przestawiają się na mniejsze mieszkania?

Czy Polacy przestawiają się na mniejsze mieszkania? Czy Polacy przestawiają się na mniejsze mieszkania?

Spadek średniej powierzchni mieszkań deweloperskich jest już widoczny na większości największych rynków mieszkaniowych.

Spadek średniej powierzchni mieszkań deweloperskich jest już widoczny na większości największych rynków mieszkaniowych.

Anna Ruszczak news Czy ceny na rynku budowlanym zatrzymają się?

Czy ceny na rynku budowlanym zatrzymają się? Czy ceny na rynku budowlanym zatrzymają się?

Majowe tempo wzrostu cen budowlanych pozostało bez zmian. To oznacza, że wzrost stawek materiałów budowlanych w najbliższej przyszłości może wyhamować.

Majowe tempo wzrostu cen budowlanych pozostało bez zmian. To oznacza, że wzrost stawek materiałów budowlanych w najbliższej przyszłości może wyhamować.

Anna Ruszczak news Pompy ciepła w Polsce biją rekordy popularności

Pompy ciepła w Polsce biją rekordy popularności Pompy ciepła w Polsce biją rekordy popularności

Pompy ciepła notują rekordowe zainteresowanie i dwucyfrowe wzrosty. Na odnawialne źródła energii przechodzi coraz więcej małych firm, a opłacalność inwestycji w OZE rośnie i skraca się czas ich zwrotu.

Pompy ciepła notują rekordowe zainteresowanie i dwucyfrowe wzrosty. Na odnawialne źródła energii przechodzi coraz więcej małych firm, a opłacalność inwestycji w OZE rośnie i skraca się czas ich zwrotu.

Redakcja news Gdzie w Polsce jest najwięcej pustostanów?

Gdzie w Polsce jest najwięcej pustostanów? Gdzie w Polsce jest najwięcej pustostanów?

Główny Urząd Statystyczny na podstawie danych zgromadzonych w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku opublikował informacje na temat odsetka pustych lokali i domów.

Główny Urząd Statystyczny na podstawie danych zgromadzonych w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku opublikował informacje na temat odsetka pustych lokali i domów.

Anna Ruszczak news Podwyżka stóp procentowych po raz dziesiąty

Podwyżka stóp procentowych po raz dziesiąty Podwyżka stóp procentowych po raz dziesiąty

Rada Polityki Pieniężnej podczas lipcowego posiedzenia, po raz dziesiąty z rzędu podniosła stopy procentowe w Polsce. Podwyżka wyniosła 50 punktów bazowych i jest mniejsza od spodziewanej przez rynek.

Rada Polityki Pieniężnej podczas lipcowego posiedzenia, po raz dziesiąty z rzędu podniosła stopy procentowe w Polsce. Podwyżka wyniosła 50 punktów bazowych i jest mniejsza od spodziewanej przez rynek.

news Jakich mieszkań szukają polskie rodziny z dziećmi?

Jakich mieszkań szukają polskie rodziny z dziećmi? Jakich mieszkań szukają polskie rodziny z dziećmi?

Części wspólne oraz spory metraż za przystępną cenę – to dwie znaczące kwestie, na które zwracają uwagę rodzice poszukujący nowego mieszkania, jak wynika z przeprowadzonego badania. Bliskość zieleni czy...

Części wspólne oraz spory metraż za przystępną cenę – to dwie znaczące kwestie, na które zwracają uwagę rodzice poszukujący nowego mieszkania, jak wynika z przeprowadzonego badania. Bliskość zieleni czy dostęp do ogródka, balkonu lub tarasu również mają znaczenie.

Redakcja news Mieszkania w małych miastach dla mniej zasobnych portfelów

Mieszkania w małych miastach dla mniej zasobnych portfelów Mieszkania w małych miastach dla mniej zasobnych portfelów

Drogie kredyty mieszkaniowe powodują, że wiele osób zainteresowanych wcześniej zakupem własnego lokum zaprzestaje poszukiwań, inni zmieniają swoje preferencje i szukają w tańszych lokalizacjach.

Drogie kredyty mieszkaniowe powodują, że wiele osób zainteresowanych wcześniej zakupem własnego lokum zaprzestaje poszukiwań, inni zmieniają swoje preferencje i szukają w tańszych lokalizacjach.

Anna Ruszczak news Stabilizacja rynku najmu, ale stawki nie spadną

Stabilizacja rynku najmu, ale stawki nie spadną Stabilizacja rynku najmu, ale stawki nie spadną

Stawki najmu wciąż rosną, co jest rezultatem dużego popytu ze strony uchodźców z Ukrainy i Polaków, którzy stracili zdolność kredytową i nie mogą kupić własnego mieszkania. Właściciele mieszkań przerzucają...

Stawki najmu wciąż rosną, co jest rezultatem dużego popytu ze strony uchodźców z Ukrainy i Polaków, którzy stracili zdolność kredytową i nie mogą kupić własnego mieszkania. Właściciele mieszkań przerzucają na najemców rosnące koszty utrzymania nieruchomości oraz coraz wyższe raty kredytów.

Redakcja news Czy nowe mieszkania się sprzedają?

Czy nowe mieszkania się sprzedają? Czy nowe mieszkania się sprzedają?

Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w II kwartale bieżącego roku? Jak sytuacja się ma do analogicznego okresu w ubiegłym roku? Jak firmy deweloperskie zapatrują się na możliwości sprzedażowe w najbliższych...

Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w II kwartale bieżącego roku? Jak sytuacja się ma do analogicznego okresu w ubiegłym roku? Jak firmy deweloperskie zapatrują się na możliwości sprzedażowe w najbliższych miesiącach?

Redakcja news Liczba zaciąganych kredytów mieszkaniowych drastycznie spadła

Liczba zaciąganych kredytów mieszkaniowych drastycznie spadła Liczba zaciąganych kredytów mieszkaniowych drastycznie spadła

W I półroczu br. liczba nowo zaciąganych kredytów mieszkaniowych znacząco się zmniejszyła, bo o prawie 1/3, a ich wartość – o ponad 1/4.

W I półroczu br. liczba nowo zaciąganych kredytów mieszkaniowych znacząco się zmniejszyła, bo o prawie 1/3, a ich wartość – o ponad 1/4.

Redakcja news Najniższe bezrobocie w Polsce od 32 lat

Najniższe bezrobocie w Polsce od 32 lat Najniższe bezrobocie w Polsce od 32 lat

Z danych GUS-u wynika, że bezrobocie w czerwcu br. wyniosło 4,9 proc. i było o 0,2 pkt proc. niższe niż w maju, a także o 1,1 pkt proc. niż w analogicznym okresie roku 2021 roku.

Z danych GUS-u wynika, że bezrobocie w czerwcu br. wyniosło 4,9 proc. i było o 0,2 pkt proc. niższe niż w maju, a także o 1,1 pkt proc. niż w analogicznym okresie roku 2021 roku.

Anna Ruszczak news Ukraińcy chętnie zakładają biznes w Polsce i przenoszą firmy

Ukraińcy chętnie zakładają biznes w Polsce i przenoszą firmy Ukraińcy chętnie zakładają biznes w Polsce i przenoszą firmy

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało, że już 358 tys. Ukraińców, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny, podjęło tutaj pracę. Wielu z nich jest zainteresowanych założeniem własnej działalności...

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało, że już 358 tys. Ukraińców, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny, podjęło tutaj pracę. Wielu z nich jest zainteresowanych założeniem własnej działalności gospodarczej lub przeniesieniem swojej firmy z Ukrainy.

Anna Ruszczak news Praca na czarno: coraz więcej kontroli w firmach

Praca na czarno: coraz więcej kontroli w firmach Praca na czarno: coraz więcej kontroli w firmach

Liczba kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w obszarze legalności zatrudnienia znacząco wzrosła w I półroczu br. Przez 15 tys. kontroli sprawdzono legalność zatrudnienia 17 tys. zagranicznych i prawie 120...

Liczba kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w obszarze legalności zatrudnienia znacząco wzrosła w I półroczu br. Przez 15 tys. kontroli sprawdzono legalność zatrudnienia 17 tys. zagranicznych i prawie 120 tys. polskich pracowników. Skala nieprawidłowości utrzymuje się na porównywalnym do poprzednich lat poziomie.

Redakcja news Ostre hamowanie mieszkaniówki?

Ostre hamowanie mieszkaniówki? Ostre hamowanie mieszkaniówki?

W lipcu br. odnotowano ponad 44-proc. spadek rozpoczynanych inwestycji deweloperskich w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

W lipcu br. odnotowano ponad 44-proc. spadek rozpoczynanych inwestycji deweloperskich w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Anna Ruszczak news Unijny plan redukcji zużycia gazu

Unijny plan redukcji zużycia gazu Unijny plan redukcji zużycia gazu

Unia Europejska liczy się z sytuacją całkowitego odcięcia dostaw gazu przez Rosję. Mimo wysiłków państw UE na rzecz dywersyfikacji dostaw gazu, mogą pojawić się problemy z jego dostępnością w sezonie grzewczym....

Unia Europejska liczy się z sytuacją całkowitego odcięcia dostaw gazu przez Rosję. Mimo wysiłków państw UE na rzecz dywersyfikacji dostaw gazu, mogą pojawić się problemy z jego dostępnością w sezonie grzewczym. Dlatego Komisja Europejska przyjęła plan redukcji zużycia gazu.

Redakcja Czy stopy procentowe w Polsce jeszcze wzrosną?

Czy stopy procentowe w Polsce jeszcze wzrosną? Czy stopy procentowe w Polsce jeszcze wzrosną?

Na początku września odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Sugestie prezesa Narodowego Banku Polskiego prof. Adama Glapińskiego wskazują, że stopy procentowe prawdopodobnie wzrosną...

Na początku września odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Sugestie prezesa Narodowego Banku Polskiego prof. Adama Glapińskiego wskazują, że stopy procentowe prawdopodobnie wzrosną o 25 punktów bazowych.

Anna Ruszczak news Lokalne magazyny energii zaczynają być opłacalne

Lokalne magazyny energii zaczynają być opłacalne Lokalne magazyny energii zaczynają być opłacalne

Ceny energii elektrycznej na polskiej giełdzie w ciągu kilku godzin wahają się o 1000-2500 zł/MWh. Energia zmagazynowana nad ranem może być wieczorem sprzedana kilkakrotnie drożej. To uatrakcyjnia małe...

Ceny energii elektrycznej na polskiej giełdzie w ciągu kilku godzin wahają się o 1000-2500 zł/MWh. Energia zmagazynowana nad ranem może być wieczorem sprzedana kilkakrotnie drożej. To uatrakcyjnia małe i wielkoskalowe magazyny energii.

Redakcja news Czy ustawa przekształceniowa wpłynie na większą liczbę mieszkań?

Czy ustawa przekształceniowa wpłynie na większą liczbę mieszkań? Czy ustawa przekształceniowa wpłynie na większą liczbę mieszkań?

Z czym wiąże się przekształcanie starszych biurowców i centrów handlowych w budynki mieszkalne? Jakie to niesie zalety, jakie wady? Czy deweloperzy będą skłonni angażować się w takie projekty? Czy zmiany...

Z czym wiąże się przekształcanie starszych biurowców i centrów handlowych w budynki mieszkalne? Jakie to niesie zalety, jakie wady? Czy deweloperzy będą skłonni angażować się w takie projekty? Czy zmiany w zakresie sposobu użytkowania obiektów komercyjnych na budynki mieszkalne wzbudzą zainteresowanie rynku?

Anna Ruszczak news Pod wpływem konsumentów prawie 60 proc. firm zwiększa cele środowiskowe

Pod wpływem konsumentów prawie 60 proc. firm zwiększa cele środowiskowe Pod wpływem konsumentów prawie 60 proc. firm zwiększa cele środowiskowe

Prawie 90 proc. Polaków uważa, że ich wybory i jednostkowe działania mogą mieć pozytywny wpływ na rozwiązywanie globalnych problemów społecznych i środowiskowych. Dzięki nim, 57 proc. firm zwiększyło zakres...

Prawie 90 proc. Polaków uważa, że ich wybory i jednostkowe działania mogą mieć pozytywny wpływ na rozwiązywanie globalnych problemów społecznych i środowiskowych. Dzięki nim, 57 proc. firm zwiększyło zakres celów środowiskowych. Nie tylko wymagania konsumentów, ale i globalny kryzys może się stać wyzwalaczem pozytywnej zmiany w zakresie odpowiedzialnego biznesu.

Anna Ruszczak news RPP pozostawia stopy na tym samym poziomie

RPP pozostawia stopy na tym samym poziomie RPP pozostawia stopy na tym samym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej podczas ostatniego posiedzenia postanowiła pozostawić w październiku główną stopę procentową NBP na poziomie 6,75 proc. Nie wiadomo jednak, czy to koniec podwyżek.

Rada Polityki Pieniężnej podczas ostatniego posiedzenia postanowiła pozostawić w październiku główną stopę procentową NBP na poziomie 6,75 proc. Nie wiadomo jednak, czy to koniec podwyżek.

Anna Ruszczak news Rekord nowych mieszkań według najnowszego raportu NBP

Rekord nowych mieszkań według najnowszego raportu NBP Rekord nowych mieszkań według najnowszego raportu NBP

Raport NBP o rynku nieruchomości, opublikowany 26 września br. Wskazuje na rekordowy wzrost liczby nowo wybudowanych mieszkań w Polsce. W 2021 r. zwiększyła się ona do ok. 15,3 mln lokali.

Raport NBP o rynku nieruchomości, opublikowany 26 września br. Wskazuje na rekordowy wzrost liczby nowo wybudowanych mieszkań w Polsce. W 2021 r. zwiększyła się ona do ok. 15,3 mln lokali.

Anna Ruszczak news Wyrównanie luki płacowej między kobietami a mężczyznami może zająć 130 lat

Wyrównanie luki płacowej między kobietami a mężczyznami może zająć 130 lat Wyrównanie luki płacowej między kobietami a mężczyznami może zająć 130 lat

Gender gap to problem społeczny całego świata. W Polsce, wg danych McKinsey & Company, kobiety stanowią ponad połowę populacji i aż 66 proc. osób kończących studia wyższe. Mają jednak niższy udział w rynku...

Gender gap to problem społeczny całego świata. W Polsce, wg danych McKinsey & Company, kobiety stanowią ponad połowę populacji i aż 66 proc. osób kończących studia wyższe. Mają jednak niższy udział w rynku pracy i nieproporcjonalnie mniej zarabiają.

Wybrane dla Ciebie

Czy montaż nawiewników okiennych bez ingenerencji w konstrukcję okna jest możliwy?

Czy montaż nawiewników okiennych bez ingenerencji w konstrukcję okna jest możliwy? Czy montaż nawiewników okiennych bez ingenerencji w konstrukcję okna jest możliwy?

Webinar: Jak ograniczyć koszty ogrzewania jeszcze w tym sezonie?

Webinar: Jak ograniczyć koszty ogrzewania jeszcze w tym sezonie? Webinar: Jak ograniczyć koszty ogrzewania jeszcze w tym sezonie?

Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku »

Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku » Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku »

Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu?

Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu? Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu?

Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej »

Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej » Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej »

Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej »

Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej » Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej »

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą? Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku »

Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku » Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą » Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Czy opłaca się ocieplać stary budynek?

Czy opłaca się ocieplać stary budynek? Czy opłaca się ocieplać stary budynek?

Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj!

Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj! Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody! Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych » Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź »

Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź » Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację » Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę »

Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę » Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę »

Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu »

Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu » Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego » Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami »

Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami » Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami »

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży? Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku?

Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku? Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku?

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Danfoss Poland Sp. z o.o. Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków

Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.