Ryzyko w obrocie zreprywatyzowanymi nieruchomościami w Warszawie. Fot. Pixabay
Masowo wpisywane do ksiąg wieczystych ostrzeżenia o prowadzonych czynnościach sprawdzających przez komisję weryfikacyjną stwarzają istotne ryzyko przy obrocie zreprywatyzowanymi nieruchomościami w Warszawie. Nie musi to jednak całkowicie blokować obrotu.
Stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie – zdecydowała 6 czerwca 2023 roku Rada Polityki Pieniężnej. To dziewiąta taka decyzja z kolei. Stopa referencyjna wynosi 6,75 proc. od września 2022 roku.
Stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie – zdecydowała 6 czerwca 2023 roku Rada Polityki Pieniężnej. To dziewiąta taka decyzja z kolei. Stopa referencyjna wynosi 6,75 proc. od września 2022 roku.
Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami i posiadacze Karty Dużej Rodziny tylko do końca czerwca 2023 roku mają czas na złożenie wniosków umożliwiających skorzystanie z preferencyjnych rozliczeń cen energii...
Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami i posiadacze Karty Dużej Rodziny tylko do końca czerwca 2023 roku mają czas na złożenie wniosków umożliwiających skorzystanie z preferencyjnych rozliczeń cen energii ujętych w Tarczy Solidarnościowej.
Na wysokość kosztów energii w budynku ma wpływ dobór i zastosowanie konkretnych rozwiązań i materiałów – w nowoczesnym budownictwie warto stawiać na ekologiczne produkty oraz energooszczędne technologie,...
Na wysokość kosztów energii w budynku ma wpływ dobór i zastosowanie konkretnych rozwiązań i materiałów – w nowoczesnym budownictwie warto stawiać na ekologiczne produkty oraz energooszczędne technologie, a przede wszystkim projektowanie oraz wykonanie przegród budynku wraz z ich izolacjami zgodnie z obowiązującymi wymaganiami cieplno-wilgotnościowymi.
Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych chroni osobę nabywającą prawo rzeczowe w drodze odpłatnej czynności prawnej, jeśli nabywca działa w dobrej wierzy i w zaufaniu do treści księgi. W przypadku rozbieżności między rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości, a stanem wynikającym z księgi wieczystej, nabywca dokonujący transakcji we wspomnianych warunkach, może opierać się nawet na nieprawidłowej treści księgi.
Rękojmię wyłączają wpisy w księdze wieczystej wskazujące na niezgodność ujawnionego w niej stanu prawnego nieruchomości, w tym w szczególności informacje o toczących się postępowaniach mogących doprowadzić do jego zmiany. Przykładem tego rodzaju wpisów w sytuacji nieruchomości warszawskich są ostrzeżenia o prowadzonych przez komisję postępowaniach, które, chociaż nie w każdym przypadku wyłączają rękojmię, mogą wstecznie ją obalić, gdy komisja zdecyduje się na kolejne fazy kontroli. Niezależnie więc od rodzaju ostrzeżenia, jego wpisanie zawsze stwarza poważne ryzyko dla nabywających zreprywatyzowane nieruchomości, w tym nie tylko całe działki lub kamienice, ale również wydzielane lokale w wykupionych i odrestaurowywanych przez deweloperów budynkach.
Skutki postępowań komisji
Komisja do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich jest specjalnym organem administracji publicznej o dość szerokich kompetencjach. Ma za zadanie wyjaśniać nieprawidłowości i uchybienia w działalności organów oraz osób prowadzących postępowania w przedmiocie wydawania decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich.
Rozstrzygnięcie komisji o wzruszeniu decyzji reprywatyzacyjnej stanowi podstawę wykreślenia z księgi wieczystej wpisu dokonanego na jej podstawie lub na podstawie aktu notarialnego sporządzonego z uwzględnieniem uchylonej decyzji reprywatyzacyjnej albo dokonanych po tym wpisie wpisów użytkowania wieczystego lub własności nieruchomości, a także stanowi podstawę wpisania jako właściciela odpowiednio m.st. Warszawy albo Skarbu Państwa. Ma to odpowiednie zastosowanie do wpisu dokonanego na podstawie aktu notarialnego, na mocy albo wskutek którego osoba trzecia nabyła prawo lub została zwolniona z obowiązku.
W praktyce zatem samo odkupienie odzyskanej (przez byłych właścicieli lub ich spadkobierców) nieruchomości przez dewelopera lub kolejne podmioty trzecie nie daje gwarancji pewności następnych transakcji. Komisja może dowolnie decydować o zakresie wzruszania skutków czynności prawnych mających miejsce po wydaniu decyzji reprywatyzacyjnej z domniemanym naruszeniem prawa, ponieważ stosuje swoje własne definicje nieodwracalnych skutków prawnych, czy złej wiary w oderwaniu od dotychczasowych zasad i wykładni prawa. Tym samym, fakt nabywania nieruchomości wiele lat po zakończeniu procesu jej reprywatyzacji i od kolejnego jej właściciela/inwestora wcale nie gwarantuje bezpieczeństwa transakcji, jeżeli Komisja prowadzi w stosunku do danej nieruchomości choćby czynności sprawdzające.
Wpisy ostrzeżeń o postępowaniach komisji a rękojmia
W celu zabezpieczenia prowadzonych działań kontrolnych Komisja może nakazać wpisanie w księdze wieczystej ostrzeżenia o podjęciu czynności sprawdzających lub o toczącym się postępowaniu rozpoznawczym. Ma to przeciwdziałać dalszemu obrotowi nieruchomościami, których zwrot mógł być wadliwy.
Sam wpis ostrzeżenia o czynnościach sprawdzających Komisji nie wyłącza jeszcze rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. Taki skutek ma dopiero wpis ostrzeżenia o toczącym się postępowaniu rozpoznawczym. Natomiast w razie wszczęcia przez Komisję postępowania rozpoznawczego uprzednio dokonany wpis ostrzeżenia o czynnościach sprawdzających od chwili wszczęcia postępowania rozpoznawczego wywołuje skutki ostrzeżenia o toczącym się postępowaniu rozpoznawczym. Przy czym sam wpis w księdze wieczystej ma moc wsteczną od chwili złożenia wniosku o dokonanie wpisu.
Podsumowując, w przypadku wszczęcia przez komisję postępowania rozpoznawczego, dokonany uprzednio wpis ostrzeżenia o czynnościach sprawdzających wyłącza rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych od momentu złożenia przez Komisję wniosku o wpis ostrzeżenia o czynnościach sprawdzających. Oznacza to wyłączenie rękojmi od momentu zamieszczenia w dziale III księgi wieczystej wzmianki o wpływie wniosku komisji o wpis ostrzeżenia o czynnościach sprawdzających.
Czy podejmować decyzję o kupnie?
Ponad pięcioletnia działalność komisji wzbudza dużo kontrowersji, co do jej pozycji ustrojowej oraz zgodności jej aktywności z Konstytucją i podstawowymi zasadami prawa. Potwierdzającym te wątpliwości przykładem jest właśnie masowe wpisywanie przez komisję do ksiąg wieczystych ostrzeżeń o prowadzonych czynnościach sprawdzających. Wiele wskazuje na to, że wpisy te były i są dokonywane masowo, według kolejności adresów w najbardziej atrakcyjnych i historycznych częściach stolicy lub według kryterium podmiotowego, czyli wobec deweloperów znanych z inwestowania w odzyskane nieruchomości.
Taki stan zawieszenia w wielu przypadkach trwa od lat, a komisja ani nie decyduje się na wszczęcie postępowania rozpoznawczego, ani też nie wnosi o wykreślenie wpisanego wcześniej ostrzeżenia o czynnościach sprawdzających. Powoduje to faktyczne blokady w obrocie zreprywatyzowanymi nieruchomościami, gdyż choć transakcję dokonaną w chwili wpisanego w księdze ostrzeżenia o czynnościach sprawdzających Komisji wciąż chroni rękojmia, to jednak w każdym momencie może ona zostać wstecznie wyłączona w razie wszczęcia postępowania rozpoznawczego przez Komisję.
Jest to szczególnie niewygodne dla zbywców i potencjalnych nabywców nieruchomości, ponieważ nie mają oni żadnych prawnych możliwości zweryfikowania lub podważenia sytuacji długotrwałego utrzymywania w księdze ostrzeżenia o czynnościach sprawdzających Komisji. Czynności sprawdzające stanowią rodzaj wewnętrznego postępowania kontrolnego Komisji bez ustalonego kręgu stron i przedmiotu, do którego nie stosuje się przepisów k.p.a. W efekcie nie ma możliwości pozyskiwania szczegółowych informacji o tych czynnościach, zweryfikowania lub kwestionowania zasadności takich czynności czy ich przewlekłości.
W takich sytuacjach możliwe jest ubezpieczenie tytułu prawnego do nabywanej nieruchomości. Ubezpieczyciele są gotowi ubezpieczać tego rodzaju transakcje po uprzednim przeprowadzeniu badania legalności procesu zwrotowego i transakcji następujących po wydaniu decyzji reprywatyzacyjnej. Niezbędne jest zatem uzyskanie dostępu do dokumentacji postępowania dekretowego i akt wieczystoksięgowych danej nieruchomości. Działania te wiążą się z dodatkowymi kosztami, ale zapewniają bezpieczeństwo transakcji w obliczu nieprzewidywalnej i kontrowersyjnej działalności Komisji, której wadliwość potwierdza bogate orzecznictwo sądów administracyjnych kontrolujących decyzje Komisji. Pozyskanie takiej polisy wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem, które będzie konieczne aż do momentu rozwiązania Komisji oraz podważenia podstaw i efektów jej szkodliwej i niekonstytucyjnej aktywności.
Efektywność energetyczna budynków jest inwestycją, nie kosztem i zawsze się zwróci. Eksperci wskazują, że w Polsce inwestycje w termomodernizację budynków muszą przyspieszyć.
Efektywność energetyczna budynków jest inwestycją, nie kosztem i zawsze się zwróci. Eksperci wskazują, że w Polsce inwestycje w termomodernizację budynków muszą przyspieszyć.
8 lutego Sejm uchwalił nowelizację przepisów Kodeksu pracy. Przepisy zostały dostosowane do unijnych standardów. Reforma ma zapewnić pracownikom m.in. dodatkowe dni wolne.
8 lutego Sejm uchwalił nowelizację przepisów Kodeksu pracy. Przepisy zostały dostosowane do unijnych standardów. Reforma ma zapewnić pracownikom m.in. dodatkowe dni wolne.
Szacuje się, że jedna trzecia polis mieszkaniowych może mieć zaniżoną sumę ubezpieczenia. Mają na to wpływ rosnące w ostatnich kwartałach koszty odtworzenia, czyli ceny nieruchomości, materiałów budowlanych...
Szacuje się, że jedna trzecia polis mieszkaniowych może mieć zaniżoną sumę ubezpieczenia. Mają na to wpływ rosnące w ostatnich kwartałach koszty odtworzenia, czyli ceny nieruchomości, materiałów budowlanych lub robocizny. Skutki niedoubezpieczenia mogą być dotkliwe.
W 2022 roku w 14 miastach Polski, w których działa PGE Energia Ciepła, do sieci ciepłowniczych zostały podłączone budynki o łącznym zapotrzebowaniu na moc cieplną sięgającym 220 MWt. To sposób na poprawę...
W 2022 roku w 14 miastach Polski, w których działa PGE Energia Ciepła, do sieci ciepłowniczych zostały podłączone budynki o łącznym zapotrzebowaniu na moc cieplną sięgającym 220 MWt. To sposób na poprawę jakości powietrza, ponieważ użytkownicy ciepła systemowego odchodzą od ogrzewania domowymi piecami i lokalnymi kotłowniami węglowymi.
Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego przegłosowała projekt rewizji dyrektywy o efektywności energetycznej budynków (EPBD). Projekt przewiduje, że od 2028 r. wszystkie...
Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego przegłosowała projekt rewizji dyrektywy o efektywności energetycznej budynków (EPBD). Projekt przewiduje, że od 2028 r. wszystkie nowe budynki w UE mają być zeroemisyjne, a budynki publiczne mają spełniać ten warunek już od 2026 r.
Ścieżka SMART to nowy konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Budżet konkursu wynosi 667 mln zł, a nabór wniosków rozpoczął się 21...
Ścieżka SMART to nowy konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Budżet konkursu wynosi 667 mln zł, a nabór wniosków rozpoczął się 21 lutego.
Zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej, wprowadzone przez Polski Ład, mogą generować duże koszty dla przedsiębiorców. Żeby nie dopłacać tysięcy złotych, należy uważać przy zmianie formy opodatkowania...
Zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej, wprowadzone przez Polski Ład, mogą generować duże koszty dla przedsiębiorców. Żeby nie dopłacać tysięcy złotych, należy uważać przy zmianie formy opodatkowania i sprawdzać limity.
Rynek automatycznych systemów parkingowych do końca dekady ma ponad trzykrotnie zwiększyć swoje przychody. Automatyzacja obsługi miejsc postojowych i płatności za korzystanie z nich umożliwi lepsze wykorzystanie...
Rynek automatycznych systemów parkingowych do końca dekady ma ponad trzykrotnie zwiększyć swoje przychody. Automatyzacja obsługi miejsc postojowych i płatności za korzystanie z nich umożliwi lepsze wykorzystanie przestrzeni parkingowej, a użytkownikowi pozwoli zaplanować dalszy ciąg podróży już na etapie wyjazdu z przydomowego garażu.
Inwestorzy i deweloperzy często decydują się na zakup zabudowanych działek, ze względu na brak atrakcyjnych nieruchomości niezabudowanych w miastach. Inwestycja w stare, często zrujnowane, zabudowania...
Inwestorzy i deweloperzy często decydują się na zakup zabudowanych działek, ze względu na brak atrakcyjnych nieruchomości niezabudowanych w miastach. Inwestycja w stare, często zrujnowane, zabudowania wymaga więcej prac związanych z rozbiórką i przekształceniem gruntu, przez co inwestycja jest droższa.
W Monitorze Polskim opublikowano uchwałę Rady Ministrów w sprawie przekazania Komisji Europejskiej dokumentu dotyczącego zmian w obszarze Natura 2000. W sumie do obszarów chronionych włączono powierzchnię...
W Monitorze Polskim opublikowano uchwałę Rady Ministrów w sprawie przekazania Komisji Europejskiej dokumentu dotyczącego zmian w obszarze Natura 2000. W sumie do obszarów chronionych włączono powierzchnię 385,93 ha, z czego ponad 25 proc. stanowi nowy obszar Mielnik.
Ministerstwo Rozwoju konsultuje przepisy, które wprowadzą klasyfikacje budynków w skali od A+ do G. Jednocześnie na forum unijnym trwają prace nad zmianą dyrektywy o efektywności energetycznej budynków,...
Ministerstwo Rozwoju konsultuje przepisy, które wprowadzą klasyfikacje budynków w skali od A+ do G. Jednocześnie na forum unijnym trwają prace nad zmianą dyrektywy o efektywności energetycznej budynków, która ma przyspieszyć renowację najsłabiej ocieplonych nieruchomości.
Nieruchomość można ubezpieczyć w pełni dopiero z aktem własności. Dla wykańczanego lokalu warto wykupić polisę na czas budowy. Zabezpieczy to np. przed ryzykiem kradzieży materiałów budowlanych. Aby ochrona...
Nieruchomość można ubezpieczyć w pełni dopiero z aktem własności. Dla wykańczanego lokalu warto wykupić polisę na czas budowy. Zabezpieczy to np. przed ryzykiem kradzieży materiałów budowlanych. Aby ochrona zadziałała, trzeba spełnić kilka warunków.
Reda, dotąd zasilana przez miejską ciepłownię Koksik, została właśnie podłączona do gdyńsko-rumskiej sieci ciepłowniczej OPEC, do której ciepło dostarcza elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gdyni. To...
Reda, dotąd zasilana przez miejską ciepłownię Koksik, została właśnie podłączona do gdyńsko-rumskiej sieci ciepłowniczej OPEC, do której ciepło dostarcza elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gdyni. To pomoże zmniejszyć w Redzie emisję dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji, a mieszkańcy będą mniej płacić za ciepło.
Jak dokumentować operacje gospodarcze wspólnoty mieszkaniowej? Kto odpowiada za zobowiązania podatkowe i prowadzenie ewidencji podatkowej? Podczas szkolenia Eugenia Śleszyńska omówi najważniejsze aspekty...
Jak dokumentować operacje gospodarcze wspólnoty mieszkaniowej? Kto odpowiada za zobowiązania podatkowe i prowadzenie ewidencji podatkowej? Podczas szkolenia Eugenia Śleszyńska omówi najważniejsze aspekty dotyczące podatków i składek obowiązujących wspólnoty mieszkaniowe w 2023 roku.
Po raz 23. w Targach Kielce odbędą się Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH poświęcone zagadnieniom związanym z racjonalnym gospodarowaniem odpadami oraz ochroną środowiska i klimatu.
Po raz 23. w Targach Kielce odbędą się Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH poświęcone zagadnieniom związanym z racjonalnym gospodarowaniem odpadami oraz ochroną środowiska i klimatu.
W styczniu w Polsce było zarejestrowanych ponad 67 tys. pojazdów z napędem elektrycznym, ale ich liczba szybko wzrasta. Jak szacuje PSPA w 2025 roku sprzedaż samochodów zeroemisyjnych przekroczy poziom...
W styczniu w Polsce było zarejestrowanych ponad 67 tys. pojazdów z napędem elektrycznym, ale ich liczba szybko wzrasta. Jak szacuje PSPA w 2025 roku sprzedaż samochodów zeroemisyjnych przekroczy poziom 100 tys. sztuk rocznie. Kwestia gaszenia pożarów elektryków wymaga odpowiednich wytycznych.
Od 28 kwietnia 2023 roku świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe dla wszystkich nowych budynków. Jego wykonanie to dodatkowy koszt dla właścicieli nieruchomości.
Od 28 kwietnia 2023 roku świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe dla wszystkich nowych budynków. Jego wykonanie to dodatkowy koszt dla właścicieli nieruchomości.
Od 1 stycznia tego roku weszły w życie rewolucyjne zmiany w Prawie budowlanym. Co się zmieniło w prowadzeniu Książki Obiektu Budowlanego? Zapraszamy na szkolenie, które poprowadzi Eugenia Śleszyńska.
Od 1 stycznia tego roku weszły w życie rewolucyjne zmiany w Prawie budowlanym. Co się zmieniło w prowadzeniu Książki Obiektu Budowlanego? Zapraszamy na szkolenie, które poprowadzi Eugenia Śleszyńska.
Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wsparcie budowy instalacji wykorzystujących biogaz z odpadów komunalnych i osadów ściekowych do wytwarzania energii. Budżet programu wynosi 1,5 mld zł.
Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wsparcie budowy instalacji wykorzystujących biogaz z odpadów komunalnych i osadów ściekowych do wytwarzania energii. Budżet programu wynosi 1,5 mld zł.
Wyładowania atmosferyczne, przełączenia w obwodzie lub zwykła awaria mogą być źródłem przepięcia w domowej sieci, które całkowicie zniszczy podłączone do niej urządzenia, takie jak komputer, sprzęt audio...
Wyładowania atmosferyczne, przełączenia w obwodzie lub zwykła awaria mogą być źródłem przepięcia w domowej sieci, które całkowicie zniszczy podłączone do niej urządzenia, takie jak komputer, sprzęt audio lub podłączony do ładowania smartfon. Z danych ubezpieczycieli wynika, że po pandemii liczba takich szkód wzrosła trzykrotnie.
2 marca 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce”. Miała ona na celu przedstawienie wstępnych wyników i szczegółowych...
2 marca 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce”. Miała ona na celu przedstawienie wstępnych wyników i szczegółowych rozwiązań wspierających realizację planu reagowania na niedobór wody (PPNW). PPNW zakłada podwojenie zasobów wodnych kraju do 2030 roku.
Biorąc pod uwagę dynamiczne zmiany notowane w poprzednich miesiącach, czwarty kwartał 2022 roku przyniósł pewne symptomy stabilizacji, zarówno w odniesieniu do rynku kredytów hipotecznych, jak i do rynku...
Biorąc pod uwagę dynamiczne zmiany notowane w poprzednich miesiącach, czwarty kwartał 2022 roku przyniósł pewne symptomy stabilizacji, zarówno w odniesieniu do rynku kredytów hipotecznych, jak i do rynku mieszkaniowego.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.