Jakie obowiązki ma deweloper wobec osób z niepełnosprawnościami?

Zgodnie z przepisami, deweloper musi zapewnić osobom z niepełnosprawnościami co najmniej jedno dostosowane wejście do budynku. Fot. Pixabay
Ustawa Prawo budowlane i rozporządzenie ministra infrastruktury określają wymogi, których muszą przestrzegać deweloperzy w kwestii mieszkań dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu inwestycje mieszkaniowe mają być pozbawione najbardziej szkodliwych barier architektonicznych (tzw. mieszkanie bez barier). Niestety lokale te są mało dostępne.
Zobacz także
Anna Ruszczak news Drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”. Rozpoczyna się 29 września.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”. Rozpoczyna się 29 września.
Anna Ruszczak news Samorządy nie zdążą uchwalić planów ogólnych

Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym weszła w życie. Samorządy obawiają się, że nie dadzą rady uchwalić planów ogólnych do końca 2025 roku, bo zabraknie specjalistów do ich opracowania, a nowe...
Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym weszła w życie. Samorządy obawiają się, że nie dadzą rady uchwalić planów ogólnych do końca 2025 roku, bo zabraknie specjalistów do ich opracowania, a nowe zasady partycypacji społecznej wydłużą procedowanie.
Anna Ruszczak news Wynajem mieszkania coraz częściej z wyboru

Wiele rodzin woli wynajmować mieszkanie, niż je kupować. Ceny najmu zaczęły się stabilizować, a nawet spadać.
Wiele rodzin woli wynajmować mieszkanie, niż je kupować. Ceny najmu zaczęły się stabilizować, a nawet spadać.
Przepisy ustawy Prawo budowlane określają, jakie wymogi muszą spełniać inwestycje budowlane, jeśli chodzi o osoby z niepełnosprawnościami. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 Prawa budowlanego obiekty budowlane (w tym ich poszczególne części, wraz ze związanymi z nimi urządzeniami budowlanymi), należy projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej. Należy też zapewnić niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby z niepełnosprawnościami. Nie dotyczy to domów jednorodzinnych oraz zabudowy zagrodowej.
Przystosowanie mieszkania dla osób z niepełnosprawnościami
Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r., zawierają bardziej szczegółowe wymogi dla deweloperów, jeśli chodzi o lokale mieszkaniowe dla osób z niepełnosprawnościami. Zgodnie z przepisami, deweloper musi zapewnić co najmniej jedno dostosowane wejście do budynku. Konieczne jest również zapewnienie dojazdu do budynku po utwardzonej powierzchni, przy czym szerokość drogi musi wynosić co najmniej 1,5 m, a jej nachylenie nie może przekroczyć wartości określonej w ustawie. Poza tym deweloper musi też zadbać o to, by bramy miały odpowiednią szerokość (co najmniej 2,4 m), podobnie jak furtki, które znajdują się w ogrodzeniu (m.in. 0,9 m). Zarówno przy bramach, jak i furtkach nie można montować progów.
Może Cię zainteresuje: Co trzeba wiedzieć o amortyzacji mieszkania w 2023 roku?
Niezbędne jest też zapewnienie nieograniczonego dostępu do windy dla osób na wózkach inwalidzkich (winda musi mieć szerokość co najmniej 1,1 m oraz minimum 1,4 m długości), a w budynkach pozbawionych wind - łatwiejszego dostępu do mieszkań położonych na parterze (np. za pomocą pochylni lub dźwigu) oraz do wszystkich kondygnacji z pomieszczeniami użytkowymi, z których muszą korzystać osoby z niepełnosprawnościami.
Deweloperzy realizujący inwestycje mieszkaniowe muszą także zapewnić odpowiednio oznakowane miejsca parkingowe - o szerokości co najmniej 3,6 m oraz minimalnej długości 6 m. Śmietniki muszą być zaprojektowane w taki sposób, by bez trudu mogły z nich korzystać osoby z niepełnosprawnościami. To samo dotyczy innych elementów znajdujących się na terenie inwestycji mieszkaniowej. Mowa m.in. o domofonach, włącznikach świateł czy skrzynkach na listy - muszą znajdować się one na takiej wysokości, by możliwe było skorzystanie z nich również w przypadku osób z niepełnosprawnością, w tym osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Minimalny udział mieszkań dla osób z niepełnosprawnościami
Projekt architektoniczno-budowlany, w przypadku budynków wielorodzinnych, powinien zawierać informację o minimalnym udziale lokali mieszkalnych dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, w tym osób starszych. Projekt nowego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, który miał wejść w życie 20 września 2022 r., zakładał, że minimalny udział takich lokali miałby wynosić min. 6 proc. ogólnej liczby lokali mieszkalnych w budynku (przy czym miał to być minimum jeden lokal - w przypadku małych inwestycji wielorodzinnych). Rozporządzenie nie weszło jeszcze w życie.
Może Cię zainteresuje: Kiedy można negocjować umowę najmu mieszkania?
Adaptacja mieszkania
Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, o rodzaju niepełnosprawności potwierdzonym (jeżeli nie jest określony w orzeczeniu) zaświadczeniem lekarskim wskazującym, że dana osoba wymaga likwidacji barier architektonicznych, mogą ubiegać się o dofinansowanie na likwidację barier architektonicznych utrudniających lub uniemożliwiających im korzystanie z mieszkania. Osoby wnioskujące o dofinansowanie muszą posiadać stałe zameldowanie w lokalu, w którym ma nastąpić likwidacja barier architektonicznych oraz posiadać (jeśli to potrzebne) zgodę właściciela mieszkania. Wysokość dofinansowania, które można otrzymać, wynosi maksymalnie 95 proc. kosztów - jednak nie więcej niż wysokość piętnastokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Osoby z niepełnosprawnościami mogą również ubiegać się o dopłatę w ramach programu Dostępne Mieszkanie, aby zmienić mieszkanie na takie, które będzie pozbawione barier architektonicznych. Program jest realizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i mogą z niego skorzystać osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym i nie ukończyły jeszcze 65. roku życia.
Źródło: rynekpierwotny.pl