Przyspiesza cyfryzacja procesów budowlanych
W tym roku już 34 proc. respondentów zadeklarowało, że stosuje BIM w pracy zawodowej. Fot. Pixabay
Modelowanie informacji o budynku, czyli BIM, oraz współpraca oparta na platformach wymiany danych to dziś kluczowe elementy cyfrowej transformacji w branży architektonicznej i budowlanej. W Polsce tę metodykę stosuje ponad jedna trzecia osób i podmiotów zaangażowanych w procesy inwestycyjne i budowlane.
Zobacz także
DomBest Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym...
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.
Redakcja news Strefy Czystego Transportu w Warszawie
W ciągu pierwszego kwartału funkcjonowania Strefy Czystego Transportu (SCT) w Warszawie strażnicy miejscy wydali pouczenie 293 osobom, mandatów nie wystawiono.
W ciągu pierwszego kwartału funkcjonowania Strefy Czystego Transportu (SCT) w Warszawie strażnicy miejscy wydali pouczenie 293 osobom, mandatów nie wystawiono.
Redakcja news Nowe obowiązkowe urządzenia w mieszkaniach – apel PSP
Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęła propozycja ze strony Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (PSP) dotycząca wprowadzenia nowych wymagań w zakresie bezpieczeństwa prywatnych...
Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęła propozycja ze strony Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (PSP) dotycząca wprowadzenia nowych wymagań w zakresie bezpieczeństwa prywatnych mieszkań. Chodzi o konieczność instalacji w mieszkaniu czujnika tlenku węgla lub dymu.
Cyfryzacja rynku budowlanego w Polsce, według ekspertów, przebiega bardzo dobrze. Raport „BIM, współpraca i zarządzanie informacją w budownictwie”, który we współpracy z agencją badawczą Kantar Autodesk przygotował już po raz trzeci, pokazuje bardzo wysoki odsetek osób o dużej świadomości wykorzystania tej technologii w budownictwie.
W tym roku już 34 proc. respondentów zadeklarowało, że stosuje BIM w pracy zawodowej (co stanowi aż 70-proc. wzrost względem 2019 roku), a 59 proc. miało styczność z tą metodyką pracy. Najwyższy odsetek wykorzystania metodyki BIM jest odnotowywany w grupie architektów i projektantów, gdzie utrzymuje się na stabilnym poziomie (41 proc.). Bardzo zmieniło się wykorzystanie tej metodyki wśród generalnych wykonawców i inwestorów.
Świadomość BIM rośnie
Raport Autodesku pokazuje, że w ostatnich trzech latach w Polsce miał miejsce dynamiczny wzrost świadomości i wdrożenia BIM wśród generalnych wykonawców (z 9 do 21 proc.) oraz inwestorów i zarządców (z 5 do 37 proc.). To oznacza, że BIM i praca oparta na platformach wymiany danych (ang. common data environment, CDE) stają się metodyką coraz powszechniej stosowaną przez wszystkie grupy związane z przygotowaniem i realizacją procesu inwestycyjnego.
Istnieją trzy typy danych w procesie budowlanym. Po pierwsze, dane z projektu, które projektantowi są niezbędne do uzyskania pozwoleń formalnych i opracowania szczegółowych projektów. Po drugie, są dane, których inwestor potrzebuje na końcu, do zarządzania obiektem. Dla generalnego wykonawcy, jest także grupa danych, które są pomocne podczas prowadzenia budowy. Dobre zaplanowanie i zarządzanie wszystkimi trzema zbiorami danych jest kluczowe dla sukcesu inwestycji.
Może Cię zainteresuje: Kontynuacja korekty cen materiałów budowlanych
Fundamentalne BIM
BIM, czyli modelowanie informacji o budynku, stanowi fundament transformacji cyfrowej w branżach architektonicznej, inżynieryjnej i budowlanej. Metodyka ta oparta jest na inteligentnym modelu i danych dostępnych na platformie w chmurze. Integruje ona i porządkuje informacje o budowanym obiekcie pochodzące z wielu obszarów, umożliwiając m.in. tworzenie szczegółowych prognoz, analiz i cyfrowych wizualizacji na każdym etapie procesu budowlanego: od planowania, poprzez projekt, po budowę i eksploatację. Inaczej mówiąc, jest to całościowy proces tworzenia informacji o budowanym obiekcie i zarządzania nimi.
Respondenci wskazują na wiele korzyści, które płyną z nowych metodyk pracy i cyfryzacji procesu projektowo-budowlanego. 70 proc. respondentów w badaniu Kantara wskazało, że zastosowanie BIM pozwala na obniżenie kosztów w całym cyklu powstawania i życia budynku. Wśród wskazywanych głównych zalet tej metodyki pracy są m.in. tworzenie lepszej jakości projektów (62 proc.), mniejsza liczba błędów na etapie realizacji inwestycji (60 proc.) oraz lepsza komunikacja całego projektu i zrozumienie go przez wszystkie zaangażowane strony (53 proc.). Co istotne, prawie 65 proc. badanych zadeklarowało też, że wdrożenie nowych, cyfrowych metod pracy zwiększa konkurencyjność ich firmy.
Zrównoważone projektowanie
Rozwiązania związane z modelowaniem informacji o budynku wpisują się także w zrównoważone projektowanie, które wkrótce będzie przeważające na rynku, w związku z wprowadzeniem konieczności raportowania niefinansowego (ESG). Nowy obowiązek będzie obejmował stopniowo coraz więcej firm w całym łańcuchu wartości. Czynnikiem motywującym będą również kwestie zielonych finansów – inwestorzy będą mogli liczyć na wsparcie banków tylko wtedy, gdy wykażą odpowiedni stopień przyjazności środowiskowej budynku i samego procesu budowlanego.
W zrównoważonym budownictwie rola projektanta jest kluczowa. Jest on twórcą budynków i projektów zagospodarowania terenu i ma realny wpływ m.in. na obniżanie śladu węglowego czy optymalizację zużycia energii. Dane i cyfryzacja mogą bardzo w tym pomóc, ponieważ organizując pracę w oparciu o dane na każdym etapie procesu projektowego, można w kontrolowany i przejrzysty sposób wpływać na jego jakość, mierzyć oraz porównywać efekty, które finalnie mogą być bardziej zrównoważone. Przemyślany w wyniku analiz design będzie się przekładał także na model energetyczny budynku, zużycie surowców, lepsze ich ponowne wykorzystanie, ale i komfort użytkowników.
Może Cię zainteresuje: Budownictwo modułowe szansą na tańsze lokum
Dane są dziś kluczem do tego, żeby z sukcesem zrealizować obiekt. Kiedyś zaczynano od modeli 3D i wizualizacji, żeby klient zrozumiał projekt, a architekt - pewien koordynacji geometrycznej. Teraz jest etap, na którym kluczowe są właśnie dane i procesy zarządzania ich ogromem. Są do tego świetne narzędzia oparte na wielobranżowych modelach oraz platformie CDE. Pozwala to na efektywne wykorzystanie danych z projektu, zarządzanie zmianami oraz zbieranie danych z realizacji niezbędnych do zarządzania obiektem w przyszłości.
Bariery dla BIM
W badaniu Autodesku i Kantara respondenci wskazali na wiele barier, które wciąż utrudniają rozwój i upowszechnienie BIM. Istotna okazała się zwłaszcza dostępność kadr – mała liczba specjalistów posiadających umiejętność projektowania lub wykonawstwa na podstawie BIM stanowi barierę dla blisko 70 proc. firm i wyraźnie wzrosła (z 59 proc. wskazań w 2019 roku). Na brak wykwalifikowanych kadr najczęściej wskazywali przede wszystkim inwestorzy (86 proc.). Natomiast 50 proc. firm wykonawczych wskazało, że tym, co mogłoby pomóc rynkowi pełniej korzystać z BIM, byłoby wprowadzenie tej technologii na uczelniach.
Badanie Kantara na zlecenie Autodesku zostało przeprowadzone na grupie blisko 350 osób reprezentujących firmy architektoniczne i projektowe, budowlane i zajmujące się realizacją inwestycji, zarządzające nieruchomościami oraz inwestorów prywatnych i publicznych.
Źródło: Newseria Biznes