#GorącaLinia – legalizacja budynku mieszkalnego
Pytanie:
Co nazywany legalizacją budynku mieszkalnego?
Zobacz także
Jacek Frydryszak Opłaty za odpady
– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w...
– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w rozliczeniach z użytkownikami lokali – pisze Czytelnik do autora tekstów, analizujących przepisy dotyczące opłat za odpady komunalne.
Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – pokrzywdzenie członka wspólnoty
Pytanie: czy pokrzywdzenie w uchwale członka wspólnoty jest podstawą do stwierdzenia naruszenia prawidłowości zarządzania nieruchomością?
Pytanie: czy pokrzywdzenie w uchwale członka wspólnoty jest podstawą do stwierdzenia naruszenia prawidłowości zarządzania nieruchomością?
Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – odstępstwo od zasad reprezentowania w postępowaniu administracyjnym
Pytanie: czy jest możliwe, aby członek wspólnoty mieszkaniowej sam dochodził w postępowaniu administracyjnym swoich racji w kwestii garażu?
Pytanie: czy jest możliwe, aby członek wspólnoty mieszkaniowej sam dochodził w postępowaniu administracyjnym swoich racji w kwestii garażu?
Odpowiedź:
Zgodnie z definicją legalną zawartą w art. 3 pkt 6 Prawa budowlanego, budowę stanowi wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego. Przez rozbudowę należy rozumieć zmianę charakterystycznych parametrów obiektu, takich jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji, która jednak nie prowadzi do powstania żadnego nowego obiektu, lecz do modyfikacji obiektu wcześniej istniejącego.
Nałożenie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego na mocy art. 48 ust. 1 Prawa budowlanego zależy od wcześniejszego przeprowadzenia postępowania legalizacyjnego w trybie art. 48 ust. 2 i ust. 3 Prawa budowlanego i od wyniku tego postępowania. Stwierdzenie przez organ istnienia warunków do legalizacji samowoli budowlanej stwarza inwestorom uprawnienie do podjęcia działań celem zalegalizowania tej samowoli lub rozbiórki obiektu. Z legalizacją wiąże się zaś wykonanie szeregu obowiązków nałożonych przez organ postanowieniem wydanym na podstawie art. 48 ust. 2 i ust. 3 Prawa budowlanego. Niewykonanie tych obowiązków, tj. nieprzedłożenie wymaganych przez organ dokumentów będzie wiązało się z nieuniknionym orzeczeniem nakazu rozbiórki budynku stosownie do treści art. 48 ust. 1 Prawa budowlanego.
Podstawa prawna: art. 50- 51, art. 57 ust. 7 ustawy z 7 7 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz 1333 ze zm.)