Fakt, że w przypadku edge computing przetwarzanie danych odbywa się lokalnie, a nie w chmurze, może mieć znaczenie dla doświadczenia użytkownika danej nieruchomości
fot. Pixabay
Rynek nieruchomości w czasie trwającej pandemii przyśpiesza w zakresie transformacji cyfrowej. Dowodem tego są biura i centra handlowe, w których zarządcy testują nowe rozwiązania i technologie mające na celu m.in. zwiększanie bezpieczeństwa osób korzystających z tych przestrzeni. Ta właśnie przesłanka będzie coraz bardziej wyraźna w nowej rzeczywistości na rynku nieruchomości komercyjnych, na którym zyskują na znaczeniu edge computing czy sztuczna inteligencja.
Zajmujący się od ponad 25 lat tworzeniem systemu do zarządzania nieruchomościami Weles3 odważnie sięga po nowoczesne rozwiązania, które umożliwia otwarta bankowość. Dostarczona przez spółkę technologiczną...
Zajmujący się od ponad 25 lat tworzeniem systemu do zarządzania nieruchomościami Weles3 odważnie sięga po nowoczesne rozwiązania, które umożliwia otwarta bankowość. Dostarczona przez spółkę technologiczną Easy Check usługa automatycznego pobierania wyciągów bankowych przyspieszy i zmniejszy koszt pracy działów księgowych oraz ułatwi zarządzanie finansami wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.
Laptopy gamingowe to konkretna kategoria sprzętu komputerowego. Takie urządzenia odpowiadają potrzebom graczy, podobnie jak myszki gamingowe, specjalne klawiatury albo podkładki. Czy laptop musi spełniać...
Laptopy gamingowe to konkretna kategoria sprzętu komputerowego. Takie urządzenia odpowiadają potrzebom graczy, podobnie jak myszki gamingowe, specjalne klawiatury albo podkładki. Czy laptop musi spełniać jakieś konkretne kryteria, żeby nazwać go gamingowym?
Jednym z największych wyzwań stojących przed zarządcami nieruchomości jest dostarczenie Użytkownikom nieruchomości pewnych i prostych w obsłudze rozwiązań podnoszących komfort i bezpieczeństwo korzystania...
Jednym z największych wyzwań stojących przed zarządcami nieruchomości jest dostarczenie Użytkownikom nieruchomości pewnych i prostych w obsłudze rozwiązań podnoszących komfort i bezpieczeństwo korzystania z nieruchomości. Aktualnie istniejące systemy reglamentacji dostępu do nieruchomości mieszkalnych czy firmowych są dobre ale w XXI. wieku nie nadążające za rozwojem technologii i ułatwień, jakie ona oferuje.
"Edge computing" to termin określający przetwarzanie brzegowe. Obecnie to jeden z najważniejszych trendów na rynku IT i może odgrywać kluczową rolę w kontekście sieci 5G oraz urządzeń podłączonych do Internetu. Dodatkowo, połączenie technologii edge computingu z rozwiązaniami chmurowymi jest jedyną drogą do zapewnienia dalszego rozwoju Internetu Rzeczy (IoT) i takich koncepcji, jak inteligentne miasto i dom.
– Fakt, że w przypadku edge computing przetwarzanie danych odbywa się lokalnie, a nie w chmurze, może mieć znaczenie dla doświadczenia użytkownika danej nieruchomości. Dodatkowo edge computing ogranicza ilość generowanych i przesyłanych w sieciach danych, co pozytywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa informacji. A stanie się to tym bardziej kluczowe, jak będzie rosła liczba aplikacji odpowiedzialnych za poszczególne funkcje np. nieruchomości biurowych czy handlowo-usługowych – mówi Bartosz Grabowski, R&D Director w Nanovo.
Szerokie możliwości systemów
Ewoluujące pod względem technologii aplikacje i systemy zapewniają wsparcie wielu procesów na rynku nieruchomości. Przykładem mogą być narzędzia technologiczne do zarządzania dostawami materiałów na plac budowy czy aplikacje umożliwiające kompleksowe zarządzanie budynkiem, przestrzenią biurową i pracą zatrudnionych tam specjalistów.
Wystarczy słowo
Według firmy badawczej Gartner, 30% ludzkich interakcji z technologią będzie odbywać się poprzez rozmowę ze smartfonami. Według AdWeek, do 2022 r. rynek rozpoznawania głosu wyniesie 40 mld dolarów, a 55% domów będzie miało inteligentny głośnik.
– Dziś technologia ta nie jest jeszcze skalowalna do biznesu, ponieważ nie ma jeszcze pewności co do dokładności rozpoznawania przez IoT konkretnego użytkownika, a w przypadku nieruchomości mówimy o setkach osób. Natomiast jest to tylko kwestia czasu. Z pewnością jednak pandemia przyspieszyła prace nad tego typu rozwiązaniami, tak aby dokładność ta była bliska 100%. Wtedy praca z danymi wrażliwymi, a tych na rynku nieruchomości nie brakuje, będzie już możliwa – twierdzi Virginie de Baere, Dyrektor Zarządzająca, MVGM w Polsce
Sztuczna inteligencja a prywatność danych
Artificial Intelligence (AI) to od lat hasło przewodnie charakteryzujące rozwiązania PropTech. Chodzi przede wszystkim o ogromny potencjał w zakresie poprawy doświadczenia najemcy, właściciela i zarządcy danej nieruchomości. Jednak najistotniejszą kwestią w tym obszarze jest świadomość i wiedza osób odpowiedzialnych za wdrażanie tego typu technologii na temat regulacji związanych z prywatnością i bezpieczeństwem danych.
– Gromadzenie danych dotyczących użytkowników budynków musi iść w parze z doskonałą znajomością lokalnych wymagań związanych z bezpieczeństwem informacji oraz potrzeb konkretnych klientów. Tym bardziej że liczba rozwiązań PropTech dedykowanych biurowcom, centrom handlowym czy magazynom będzie rosła lawinowo. Nie możemy więc zapominać, że mają one przede wszystkim służyć użytkownikom nieruchomości, zapewniając ich większe bezpieczeństwo, na każdym możliwym poziomie – mówi Virginie de Baere, Dyrektor Zarządzająca, MVGM w Polsce.
Kwestie zmiany doświadczeń i cyfryzacji procesów coraz częściej kojarzone są także z rozwiązaniami dla sektora retail i przestrzeni hotelowych, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa. Jednym z kluczowych obecnie aspektów jest wywiad epidemiologiczny, który zazwyczaj przeprowadza się analogowo, a tysiące dokumentów w wersji papierowej składowanych jest w tradycyjnych archiwach, uniemożliwiając szybki powrót do konkretnych danych.
– Rozwiązania z zakresu IoT i AI, oprócz digitalizacji wielu procesów, wielokrotnie reglamentują obieg papieru. Skupiając się na narzędziach biznesowych wspierających organizacje i przeniesieniu doświadczeń związanych z tradycyjnym przeprowadzaniem procedur epidemiologicznych do cyfrowego wymiaru, opracowaliśmy Nanovo Check Point. Technologia łączy elastyczny silnik ankiet, moduł podpisu elektronicznego, a także multimediów, dzięki czemu możliwa jest nie tylko automatyzacja procesu składania oświadczeń, ale również cyfrowa i kontekstowa komunikacja informacyjna. Przy okazji wszystkie dane zapisywane są na serwerze lub skierowanie do wybranej chmury – mówi Bartosz Grabowski, R&D Director w Nanovo.
– Dostępne technologie wykorzystujące AI już dziś usprawniają funkcjonowanie budynków biurowych w zmienionej rzeczywistości. Na przykład od własnego biura rozpoczęliśmy wprowadzenie przy wejściu narzędzia w postaci niewielkiego tabletu, który weryfikuje poziom temperatury wchodzącej osoby oraz to, czy ma ona założoną maskę. System połączony jest z kontrolą dostępu. Analizując powierzchnie naszych klientów, widzimy, że w wielu przypadkach to rozwiązanie będzie bardzo przydatne – podsumowuje Rajmund Węgrzynek, Dyrektor Zarządzający w Tétris.
Dziś – w dobie pandemii – to właśnie od poziomu technologicznego przygotowania firm zależy powodzenie ich biznesu.
bartosz12
bartosz12, 21.09.2020r., 20:06:10
Jak administrator idzie z duchem czasu tak jak u nas Altiplano to nie ma problemu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Wszystkie wyliczenia, umowy z podwykonawcami itp. są odpowiednio gromadzone, jak się pójdzie o coś zapytać, od ręki są w stanie sprawdzić i udzielić odpowiedzi.
– Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim Polakom. Dlatego w związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną przygotowaliśmy przepisy, które realnie pomogą przedsiębiorcom i samorządom – podkreślił...
– Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim Polakom. Dlatego w związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną przygotowaliśmy przepisy, które realnie pomogą przedsiębiorcom i samorządom – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka.
Automatyka drzwiowa, kontrola dostępu do drzwi czy automatyczne wietrzenie pomieszczeń – to tylko kilka rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo epidemiczne. Eksperci twierdzą, że rozwiązania te mogą zyskać...
Automatyka drzwiowa, kontrola dostępu do drzwi czy automatyczne wietrzenie pomieszczeń – to tylko kilka rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo epidemiczne. Eksperci twierdzą, że rozwiązania te mogą zyskać na znaczeniu po uporaniu się z pandemią koronawirusa.
Praca wielu pośredników oraz biur nieruchomości uległa znaczącej zmianie pod wpływem pandemii koronawirusa. Nie oznacza to jednak konieczności zawieszenia pracy, warto więc przyjrzeć się praktycznym poradom,...
Praca wielu pośredników oraz biur nieruchomości uległa znaczącej zmianie pod wpływem pandemii koronawirusa. Nie oznacza to jednak konieczności zawieszenia pracy, warto więc przyjrzeć się praktycznym poradom, które umożliwią skuteczne działanie w nowych warunkach.
Wprawdzie tegoroczna zima była łagodna i branża budowlana nie musiała mierzyć się z długimi przestojami w pracy, to dopiero teraz, wraz z nadejściem wiosny planowane będą kolejne projekty: zakupy sprzętu...
Wprawdzie tegoroczna zima była łagodna i branża budowlana nie musiała mierzyć się z długimi przestojami w pracy, to dopiero teraz, wraz z nadejściem wiosny planowane będą kolejne projekty: zakupy sprzętu oraz udziały w przetargach.
Dramatyczna sytuacja, w jakiej znalazły się rynki po eskalacji pandemii koronawirusa, nie ma precedensu w powojennej historii globalnej gospodarki. Stąd na chwilę obecną trudno oszacować czy przewidzieć...
Dramatyczna sytuacja, w jakiej znalazły się rynki po eskalacji pandemii koronawirusa, nie ma precedensu w powojennej historii globalnej gospodarki. Stąd na chwilę obecną trudno oszacować czy przewidzieć ostateczną skalę spustoszenia, zarówno w sensie społecznym, jak i gospodarczym, jakie na świecie wywoła tego rodzaju stan klęski epidemiologicznej. Dlatego próba oceny skutków koronawirusa dla krajowej mieszkaniówki także do najprostszych nie należy. Trudno jednak nie liczyć się z bardzo poważnymi...
Zagrożenie epidemiologiczne związane z koronawirusem wymaga od wszystkich szczególnej ostrożności i jeszcze większego zachowania higieny niż zwykle. Zarządcy nieruchomości nie tylko informują i przestrzegają...
Zagrożenie epidemiologiczne związane z koronawirusem wymaga od wszystkich szczególnej ostrożności i jeszcze większego zachowania higieny niż zwykle. Zarządcy nieruchomości nie tylko informują i przestrzegają mieszkańców, lecz także wprowadzają liczne działania prewencyjne.
Ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wprowadzono...
Ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wprowadzono szczególne przepisy "zawieszające" niejako procedury wynikające z prawa zamówień publicznych oraz procedur dot. działania przed organem administracji w związku z zamierzeniami budowlanymi.
Właśnie weszła w życie ustawa, na mocy której pracodawca może zlecić pracownikowi pracę zdalną z domu. Jest to jedno z działań umożliwiających przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19. Branża...
Właśnie weszła w życie ustawa, na mocy której pracodawca może zlecić pracownikowi pracę zdalną z domu. Jest to jedno z działań umożliwiających przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19. Branża IT zbiera żniwo, bo znacząco wzrosło zapotrzebowanie ze strony przedsiębiorców na rozwiązania, które pozwalają na takie zorganizowanie pracy, aby pracownicy mogli nadal swobodnie rozmawiać, wymieniać informacje i pliki, bez konieczności wychodzenia z domów.
Przypomnijmy, że zarząd wspólnoty w warunkach dużej wspólnoty kieruje sprawami wspólnoty. Według art. 21 u.w.l. odpowiada za wszelkie czynności faktyczne, proceduralne, w tym za zwołanie zebrania i jego...
Przypomnijmy, że zarząd wspólnoty w warunkach dużej wspólnoty kieruje sprawami wspólnoty. Według art. 21 u.w.l. odpowiada za wszelkie czynności faktyczne, proceduralne, w tym za zwołanie zebrania i jego prawidłowość. Obowiązkiem z ustawy o własności lokali jest zwoływanie właścicieli lokali oraz współwłaścicieli lokali na tzw. zebranie coroczne do końca pierwszego kwartału po okresie obrachunkowym. Niewykonanie tego obowiązku zwołania zebrania ogółu właścicieli lub wadliwe zwołanie nie zostało w...
Polski rynek nieruchomości również zaczyna odczuwać skutki epidemii koronawirusa. Patrząc na sytuację innych krajów, można się spodziewać, że wartość obrotu mieszkaniami może mocno spaść.
Polski rynek nieruchomości również zaczyna odczuwać skutki epidemii koronawirusa. Patrząc na sytuację innych krajów, można się spodziewać, że wartość obrotu mieszkaniami może mocno spaść.
Właściciele nieruchomości zarówno mieszkalnych, jak i biurowych powinni pamiętać o konieczności dezynfekcji lokalu, jeśli przebywała w nim osoba z chorobą zakaźną. Zabieg ten można przeprowadzić samodzielnie...
Właściciele nieruchomości zarówno mieszkalnych, jak i biurowych powinni pamiętać o konieczności dezynfekcji lokalu, jeśli przebywała w nim osoba z chorobą zakaźną. Zabieg ten można przeprowadzić samodzielnie lub zlecić go firmie, która specjalizuje się w tego typu działaniach.
Władze Włoch planują zawieszenie spłat kredytów. Prezydent Polski również zapowiedział podobną inicjatywę ustawodawczą. Frankowicze nie muszą powoływać się na koronawirusa, aby wstrzymać spłatę kredytu....
Władze Włoch planują zawieszenie spłat kredytów. Prezydent Polski również zapowiedział podobną inicjatywę ustawodawczą. Frankowicze nie muszą powoływać się na koronawirusa, aby wstrzymać spłatę kredytu. Komisja Europejska wyraziła pogląd, że jeżeli świadczenia konsumenta oparte są na nieuczciwych postanowieniach umownych, to konsument jeszcze przed wydaniem wyroku w sprawie może zaprzestać spełnienia świadczeń.
Według szacunków analityków branża nieruchomości w Chinach to biznes stanowiący około 20–30 proc. PKB kraju. Rozprzestrzeniający się koronawirus sprowadził na branżę klęskę.
Według szacunków analityków branża nieruchomości w Chinach to biznes stanowiący około 20–30 proc. PKB kraju. Rozprzestrzeniający się koronawirus sprowadził na branżę klęskę.
Jest za wcześnie, aby formułować definitywne wnioski w sprawie wpływu koronawirusa na rynek nieruchomości. Z pewnością rynek nieruchomości komercyjnych na tego typu okoliczności nie reaguje tak szybko...
Jest za wcześnie, aby formułować definitywne wnioski w sprawie wpływu koronawirusa na rynek nieruchomości. Z pewnością rynek nieruchomości komercyjnych na tego typu okoliczności nie reaguje tak szybko jak giełda. Jeśli wirus będzie miał trwały i znaczący wpływ na gospodarkę ogółem, odbije się to również na rynku nieruchomości, ale na przewidywanie konkretnych jego skutków jest jeszcze za wcześnie.
Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania? Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom opartym o sztuczną inteligencję i loT (Internet Rzeczy) – pozwalają na generowanie...
Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania? Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom opartym o sztuczną inteligencję i loT (Internet Rzeczy) – pozwalają na generowanie oszczędności oraz zapewniają satysfakcję mieszkańców i użytkowników budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej.
Obecność kamer w naszym codziennym życiu stała się powszechna i oczywista. „Oko wielkiego brata” towarzyszy nam na każdym kroku, dając nam poczucie kontroli, ale także bezpieczeństwa.
Nie ma dworca, urzędu,...
Obecność kamer w naszym codziennym życiu stała się powszechna i oczywista. „Oko wielkiego brata” towarzyszy nam na każdym kroku, dając nam poczucie kontroli, ale także bezpieczeństwa.
Nie ma dworca, urzędu, obiektu przemysłowego, skrzyżowania drogowego, czy bankomatu bez systemu kamer pracujących w systemie 24/7. Nawet działkowe altany, mieszkania i wille czy łodzie w marinie objęte są już powszechnie monitoringiem. Coraz częściej w systemach monitoringu stosuje się algorytmy sztucznej inteligencji...
Innowacyjne technologie cyfrowe mogą pomóc zredukować globalne emisje gazów cieplarnianych nawet o 15% – wskazuje Komisja Europejska, podkreślając że są one kluczem do osiągnięcia celów zielonej transformacji...
Innowacyjne technologie cyfrowe mogą pomóc zredukować globalne emisje gazów cieplarnianych nawet o 15% – wskazuje Komisja Europejska, podkreślając że są one kluczem do osiągnięcia celów zielonej transformacji ujętych w Zielonym Ładzie.
Zdążyliśmy już przywyknąć, że zarządzanie budynkami mieszkalnymi wspierają różne oprogramowania, coraz bardziej zaawansowane, z funkcjonalnościami, pozwalającymi na pełny monitoring budynku. Pora na kolejne...
Zdążyliśmy już przywyknąć, że zarządzanie budynkami mieszkalnymi wspierają różne oprogramowania, coraz bardziej zaawansowane, z funkcjonalnościami, pozwalającymi na pełny monitoring budynku. Pora na kolejne kroki, czyli technologie, poprawiające wygodę i bezpieczeństwo użytkowania.
Zmiany w organizacji według metody lean management, z wykorzystaniem i wdrożeniem nowoczesnych technologii informatycznych, szytych na miarę potrzeb sprawiły, że pracowników Zarządu Komunalnych Zasobów...
Zmiany w organizacji według metody lean management, z wykorzystaniem i wdrożeniem nowoczesnych technologii informatycznych, szytych na miarę potrzeb sprawiły, że pracowników Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu przestały straszyć pustostany czy tysiące kluczy, wśród których znalezienie tego jedynego było prawdziwym wyzwaniem.
Coraz więcej Polaków deklaruje, że dba o środowisko i segreguje odpady. Niestety wiele osób nie wie, do jakiego koloru pojemnika powinny trafiać śmieci i segreguje je błędnie lub gubi się w systemie selektywnej...
Coraz więcej Polaków deklaruje, że dba o środowisko i segreguje odpady. Niestety wiele osób nie wie, do jakiego koloru pojemnika powinny trafiać śmieci i segreguje je błędnie lub gubi się w systemie selektywnej zbiórki. Z pomocą przychodzą nowe technologie.
Mieszkańcy polskich miast oczekują, że nowoczesne aglomeracje będą oferować dostępne cenowo i dobrej jakości mieszkania do kupienia bądź na wynajem, sprawny transport publiczny oraz dbałość o środowisko...
Mieszkańcy polskich miast oczekują, że nowoczesne aglomeracje będą oferować dostępne cenowo i dobrej jakości mieszkania do kupienia bądź na wynajem, sprawny transport publiczny oraz dbałość o środowisko – pokazuje raport „Innowacyjne miasta – życie, praca i mieszkanie przyszłości”.
Rosnąca presja technologiczna oraz zmiany społeczno-gospodarcze, spowodowane powszechnym dostępem do Internetu, istotnie wpływają na całokształt gospodarki, w tym również rynek nieruchomości.
W artykule...
Rosnąca presja technologiczna oraz zmiany społeczno-gospodarcze, spowodowane powszechnym dostępem do Internetu, istotnie wpływają na całokształt gospodarki, w tym również rynek nieruchomości.
W artykule przedstawiono podstawowe zagadnienia definicyjne i klasyfikacyjne związane z innowacją,
które następnie poparto przykładami z rynku nieruchomości.
Rok 2020 przyniósł wiele zmian w zakresie działań marketingowych. Znacząco wzrosło zainteresowanie nowoczesnymi technologiami i digitalizacją. Jednocześnie wyzwaniem stało się znalezienie skutecznych metod...
Rok 2020 przyniósł wiele zmian w zakresie działań marketingowych. Znacząco wzrosło zainteresowanie nowoczesnymi technologiami i digitalizacją. Jednocześnie wyzwaniem stało się znalezienie skutecznych metod dotarcia do klientów, bo choć wirtualny świat daje możliwość szybszego kontaktu, to trudniej jest budować trwałe relacje, opierając się wyłącznie na kanałach online.
Dnia 11 grudnia wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz i start-up Voom podpisali list intencyjny wyrażający chęć współpracy obu stron w celu promocji nowoczesnej mobilności miejskiej i idei pojazdów...
Dnia 11 grudnia wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz i start-up Voom podpisali list intencyjny wyrażający chęć współpracy obu stron w celu promocji nowoczesnej mobilności miejskiej i idei pojazdów współdzielonych.
W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?
W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.