Ekobudowa a ślad węglowy
Deweloperzy coraz częściej dbają, by jak największa część energii potrzebna do funkcjonowania osiedla pochodziła z OZE. Fot. Pixabay
Branża budownictwa i nieruchomości musi dziś szukać nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań. Ekozabudowa to gwarancja między innymi mniejszego zużycia energii cieplnej i śladu węglowego.
Zobacz także
DomBest Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym...
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.
Redakcja news Konsultacje KSeF przesunięte
W związku z ogłoszonym stanem klęski żywiołowej związanej z powodzią na części obszarów Polski Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o przesunięciu terminu konsultacji projektu KSeF na koniec października...
W związku z ogłoszonym stanem klęski żywiołowej związanej z powodzią na części obszarów Polski Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o przesunięciu terminu konsultacji projektu KSeF na koniec października lub początek listopada.
Redakcja news Strefy Czystego Transportu w Warszawie
W ciągu pierwszego kwartału funkcjonowania Strefy Czystego Transportu (SCT) w Warszawie strażnicy miejscy wydali pouczenie 293 osobom, mandatów nie wystawiono.
W ciągu pierwszego kwartału funkcjonowania Strefy Czystego Transportu (SCT) w Warszawie strażnicy miejscy wydali pouczenie 293 osobom, mandatów nie wystawiono.
Dbałość o środowisko to konieczność, nie moda, i temat szerokiej debaty, która dotyczy obecnie wszystkich sektorów gospodarki.
Czy budynek ma wpływ na środowisko?
Warto pamiętać, że budynek ma wpływ na środowisko naturalne zarówno na etapie powstawania, jak i eksploatacji, czy rozbiórki. Jak zauważają eksperci, budownictwo jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 40 proc. wszystkich emisji – jedna trzecia jest emitowana podczas budowy, a dwie trzecie podczas eksploatacji budynków.
Efektywność energetyczna jest priorytetem dla Unii Europejskiej, która wymaga od państw członkowskich konkretnych planów podniesienia jakości energetycznej zabudowy. Także w Polsce właściciele powinni posiadać świadectwo energetyczne budynku. Standardem przy budowie domów jednorodzinnych jest mniejsze zużycie nieodnawialnej energii. Jest to ważne zarówno na etapie powstawania nieruchomości, jak i jej eksploatacji. Do coraz bardziej popularnych rozwiązań należą efektywna izolacja ścian, instalacja pomp ciepła czy wentylacji z odzyskiwaniem energii.
Może Cię zainteresuje: Inflacja a likwidacja tarcz inflacyjnych
Deweloperzy muszą reagować
Zrównoważone budownictwo i tworzenie ekobudynków, a nawet całych zielonych osiedli, leży w interesie deweloperów. Ekologia staje się coraz ważniejsza dla potencjalnych lokatorów, którzy chcą mieszkać w otoczonych zielenią budynkach o wysokiej jakości energetycznej. Nic więc dziwnego, że część spółek deweloperskich podchodzi do kwestii ekologii bardziej ambitnie. Stawiają na nowoczesne technologie i wysokiej jakości materiały budowlane. Wymagają efektywnego recyklingu już na etapie budowy. Coraz częściej dbają też o to, by jak największa część energii potrzebna do funkcjonowania domu czy osiedla pochodziła z OZE.
Za mieszkanie w takim miejscu coraz częściej nabywca jest w stanie zapłacić więcej. W dobie rosnących cen priorytety te mogą się łatwo zmienić. Dlatego tak ważne jest szukanie tańszych i efektywnych rozwiązań ekologicznych, które będą dostępne na szeroką skalę.
W Polsce powstaje ok. 100 000 mieszkań na rynku deweloperskim rocznie. Dlatego deweloperzy są jedną z głównych grup decyzyjnych, które powinny nadać ekologiczny kierunek inwestycjom. Dziś, zgodnie z unijnymi dyrektywami, projektowane budynki mieszkalne wielorodzinne mogą zużywać maksymalnie 65 kWh/m2 rocznie. Oznacza to, że nowo powstały budynek jest prawie sześć razy bardziej wydajny energetycznie niż przeciętny blok z czasów PRL.
Może Cię zainteresuje: Rosnące koszty życia a wzrost wynagrodzeń
Aby osiągnąć taki wynik, trzeba planować nowe projekty budowlane tak, by cele polityki klimatycznej były w nich priorytetami na etapie powstawania, eksploatacji i rozbiórki. Do najważniejszych kwestii należą zmniejszenie zapotrzebowania na prąd i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Według ekspertów można to osiągnąć przez maksymalizację efektywności energetycznej każdego budynku, który jest projektowany i oddawany do użytku nabywcom.
Warto pamiętać, że ekologiczne budownictwo to też starannie zaprojektowana przestrzeń wspólna. Powinna zapewniać dostęp do różnorodnej zieleni i wspierać naturalny proces retencji wody. Do redukcji śladu węglowego przyczynia się również wykorzystywanie OZE. Ekoosiedle to nie tylko większa dbałość o środowisko, ale też wyższa jakość życia jego mieszkańców.
Większa świadomość ekologiczna
Wraz z pogłębianiem się świadomości ekologicznej nabywców, kwestie związane ze środowiskiem stają się coraz ważniejsze. Eksperci zwracają uwagę na priorytety tej grupy. Portal Nieruchomości-online.pl zapytał osoby poszukujące mieszkania lub domu, jakie ekorozwiązania są dla nich najistotniejsze. Przy uwzględnieniu wszystkich grup wiekowych okazało się, że energooszczędność miała najwyższy odsetek pozytywnych odpowiedzi – 65 proc. Bardzo podobne wyniki osiągnęły wspólne powierzchnie zielone (64 proc.) i zastosowanie materiałów nieuciążliwych dla środowiska (63 proc.). Najmniej istotnymi ekorozwiązaniami okazały się stacje ładowania aut elektrycznych (33 proc.) oraz ograniczenie ruchu samochodowego (53 proc.). To ważne wskazówki dla deweloperów.
Może Cię zainteresuje: Rosną ceny nowych mieszkań w największych miastach
Popyt na mieszkania w ekodzielnicach, będących alternatywą dla osiedli z wielkiej płyty, mobilizuje deweloperów do poważniejszego przyglądania się potrzebom przyszłych lokatorów. Jak wynika z ankiety portalu Nieruchomosci-online.pl, energooszczędność jest dla nich priorytetem. Aby ją podnieść, w nowoczesnych projektach budowlanych stosuje się między innymi panele fotowoltaiczne, wentylację mechaniczną czy gruntowne wymienniki ciepła. Rozwiązania te nie tylko minimalizują negatywny wpływ zabudowy na środowisko, ale i przyczyniają się do realnych oszczędności w kosztach utrzymania domu.
Z kolei dostęp do terenów zielonych ma znaczenie dla aż 65 proc. kupujących. Dlatego deweloperzy coraz częściej decydują się na tworzenie zielonych dzielnic z ogródkami lokatorskimi i nowoczesnymi systemami oszczędzania wody. Dzięki temu ślad węglowy osiedla jest dużo mniejszy niż przy zabudowie starego typu.
Najbardziej nowoczesne inwestycje stawiają na kompleksowe rozwiązania. Hitem są także ogrody użytkowe ulokowane na dachach budynków, które oprócz wartości estetycznej i strefy relaksu, służą do odzysku wody deszczowej. Budując zielony dach, tworzy się naturalny filtr powietrza, zapobiega się występowaniu powodzi opadowych i ogranicza koszty związane z nawadnianiem. Odpowiednio skomponowana roślinność, umieszczona na powierzchni dachów, stanowi także barierę dla zanieczyszczeń, pochłania dwutlenek węgla i produkuje tlen.
Źródło: teraz-srodowisko.pl