administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Wodomierz prawdę ci powie, ale…

Dopuszczalne straty hydrauliczne

Dopuszczalne straty hydrauliczne

Obecnie na zebraniach wspólnot mieszkaniowych nie dyskutuje się już na temat, czy instalować wodomierze w mieszkaniach. Mówi się raczej o legalizacji, rodzaju wodomierzy i sposobie zabezpieczenia przed kradzieżą wody.

Zobacz także

Rosenberg Polska sp. z o.o. "ECFanGrid” - system Rosenberg do modernizacji central wentylacyjno-klimatyzacyjnych

"ECFanGrid” - system Rosenberg do modernizacji central wentylacyjno-klimatyzacyjnych "ECFanGrid” - system Rosenberg do modernizacji central wentylacyjno-klimatyzacyjnych

ECFanGrid to niezawodny system kilku współpracujących równolegle energooszczędnych wentylatorów napędzanych silnikami EC, umożliwiający modernizację istniejących central wentylacyjnych wyposażonych w starego...

ECFanGrid to niezawodny system kilku współpracujących równolegle energooszczędnych wentylatorów napędzanych silnikami EC, umożliwiający modernizację istniejących central wentylacyjnych wyposażonych w starego typu wentylatory z przekładnią pasową lub napędem bezpośrednim.

nachlodno.pl Klimatyzacja do bloku - klimatyzator przenośny czy split?

Klimatyzacja do bloku - klimatyzator przenośny czy split? Klimatyzacja do bloku - klimatyzator przenośny czy split?

Mieszkając w bloku, letnie upały wcale nie muszą nam doskwierać. Jeszcze kilka lat temu, powszechnie stosowane do chłodzenia były wentylatory, zarówno stojące, jak i w formie wiatraków przy żyrandolu....

Mieszkając w bloku, letnie upały wcale nie muszą nam doskwierać. Jeszcze kilka lat temu, powszechnie stosowane do chłodzenia były wentylatory, zarówno stojące, jak i w formie wiatraków przy żyrandolu. Popularyzacja klimatyzatorów sprawiła, że ich cena zmalała, a możliwości znacznie wzrosły. Dziś przeciętnego Kowalskiego stać na zakup i montaż klimatyzacji w swoim domu. Przeszkodą w montażu mogą stać się jednak przepisy prawne, które nie zawsze pozwalają na umieszczaniu urządzeń na elewacji.

Festool Polska Sp. z o. o. Blackout - co w sytuacji, gdy w trakcie pracy wyłączą prąd?

Blackout - co w sytuacji, gdy w trakcie pracy wyłączą prąd? Blackout - co w sytuacji, gdy w trakcie pracy wyłączą prąd?

W sytuacjach awaryjnych świetnie sprawdzi się przenośny moduł gniazda wtykowego -SYS-PowerStation Festool – niezależność od dostaw prądu, gdziekolwiek pracujesz.

W sytuacjach awaryjnych świetnie sprawdzi się przenośny moduł gniazda wtykowego -SYS-PowerStation Festool – niezależność od dostaw prądu, gdziekolwiek pracujesz.

Liczniki wody są urządzeniami stosowanymi powszechnie jednak wiedza na ich temat pozostawia wiele do życzenia. Przez wodomierz należy rozumieć przyrząd służący do ciągłego pomiaru objętości wody przepływającej w całkowicie wypełnionym przewodzie zamkniętym (zgodnie z §1 pkt.1 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 20 lutego 2004 r. z późn. zm.) w sprawie wymagań metrologicznych, którym powinny odpowiadać wodomierze.

W nieruchomościach wspólnot mieszkaniowych występują dwa rodzaje wodomierzy:

  • wodomierze główne – mierzą objętość (ilość) wody dopływającej do całego budynku wspólnoty, jako odbiorcy usług świadczonych przez przedsiębiorstwo wodociągowe
  • wodomierze mieszkaniowe – mierzą ilość wody dopływającej do konkretnych lokali w budynku (wodomierze zimnej i ciepłej wody).

Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 15 czerwca 2002 r. z późn. zm.), budynek wielorodzinny powinien posiadać urządzenia do pomiaru ilości zużywanej wody zimnej, ciepłej wody użytkowej oraz dostarczonego i zużytego ciepła.

Wodomierze są przyrządami pomiarowymi podlegającymi szczególnej ochronie prawnej z uwagi na fakt, że służą do rozliczeń finansowych. Zgodnie z Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z 7 czerwca 2001 z późn. zm., tylko wodomierz główny służy do rozliczania kosztów pobranej wody i odprowadzonych ścieków między wspólnotą mieszkaniową a przedsiębiorstwem wodociągowym.

Wodomierze w lokalach mieszkalnych i użytkowych służą przede wszystkim do pomiaru ilości wody zużytej w poszczególnych lokalach. Mogą być także podstawą rozliczeń tzw. uchybu w bilansie wody i ścieków. Na podstawie art. 26.3 ww. ustawy zarządca dokonuje wyboru metody rozliczenia kosztów wynikających z różnicy wskazań.

Wodomierze mieszkaniowe mogą zatem pełnić dodatkowo rolę podzielników kosztów tej części wody i ścieków, która nie została rozliczona na podstawie zużycia.

Rodzaje wodomierzy i ich parametry

Wodomierze produkowane są w trzech odmianach, jako

  • wodomierze mechaniczne, przeznaczone do wody zimnej, o temp. 0–30°C, ciepłej, o temp. 30–90°C, gorącej, o temp. 30–130°C albo 30–180°C;
  • wodomierze elektroniczne lub mechaniczne z urządzeniami elektronicznymi albo bez, przeznaczone do wody zimnej, dla przedziału temperatur 0–30°C;
  • wodomierze sprzężone, przeznaczone do wody zimnej, dla przedziału temperatur 0–30°C.

Innym rodzajem podziału wodomierzy jest podział ze względu na budowę. Pod względem sposobu napływu wody na łopatki wirnika wodomierze dzielą się na:

  • wodomierze jednostrumieniowe (woda jednym strumieniem oddziałuje na turbinkę) – występują w zakresie średnic DN15–150;
  • wodomierze wielostrumieniowe (turbinka znajduje się wewnątrz kierownicy strumienia, który rozbija jeden strumień wody na wiele mniejszych) – występują w zakresie średnic DN15–DN50;
  • wodomierze śrubowe (turbina zwana w tej konstrukcji śrubą, osadzona jest na osi położonej równolegle do strumienia wody) występują w zakresie średnic DN50–DN500;
  • wodomierze tłokowe – wodomierze objętościowe mierzą wprost objętość wody przepływającej przez przyrząd. Elementem ruchomym jest w nich tłok pracujący często mimośrodowo.

W zależności od konstrukcji i warunków pracy mechanizmu liczącego, wodomierze dzielą się na:

  • mokre (mokrobieżne),
  • ekstra suche (suchobieżne), w których liczydło oraz przekładnia są odseparowane od wody natomiast informacja o obrotach elementu ruchomego znajdującego się w części hydraulicznej jest przekazywana za pomocą sprzęgu magnetycznego,
  • suche (półmokre) posiadające suche liczydło, ale mokrą przekładnię,
  • z częścią liczydła wypełnioną cieczą (najczęściej gliceryną).

Liczydło wodomierza mokrego jest całkowicie zanurzone w przepływającej wodzie. Natomiast w przypadku wodomierza suchego, w wodzie znajduje się tylko cześć robocza wirnika, która jest szczelnie oddzielona od tej części, gdzie znajduje się mechanizm liczący. 

Dzięki takiemu rozwiązaniu mechanizm liczący nie jest narażony na zamulenie lub korozję. Rejestrowanie liczby obrotów wirnika odbywa się w suchej części. Do tego celu wykorzystywane są czujniki magnetyczne, elektryczne lub ultradźwiękowe, których celem jest zwiększenie dokładności pomiarów przy małych przepływach wody.

Wodomierze jako wyrób handlowy powinny zawierać następujące informacje: nazwa producenta, znak zatwierdzenia typu (jeśli jest nadany),rok produkcji, numer fabryczny, strzałki wskazujące kierunek przepływu wody, jednostkę miary, górne graniczne ciśnienie wody (podane w barach), w przypadku kiedy wodomierz może pracować tylko w położeniu pionowym, powinien posiadać literkę „V”, natomiast jeśli może pracować tylko w położeniu poziomym – literkę „H”. Ponadto powinny posiadać informację o tym jaki jest nominalny strumień objętości przepływu i klasa metrologiczna.

Rozróżnia się cztery klasy metrologiczne (dokładności pomiaru) wodomierzy. Przy czym dla wodomierzy wody zimnej mamy klasy A,B,C a dla wody ciepłej i gorącej A,B,C i D. Wodomierze klasy A są najmniej dokładne (wąski obszar mierniczy) natomiast klasy C lub D najbardziej dokładne.

Legalnie do obrotu i użytkowania w Polsce mogą być wprowadzane wodomierze posiadające ważne:

  • zatwierdzenie typu Głównego Urzędu Miar (oznaczenie na wodomierzu PL T); lub
  • zatwierdzenie typu wydane w jednym z instytutów metrologicznych (odpowiedników GUM) w krajach Unii Europejskiej na podstawie dyrektyw tak zwanego starego podejścia (oznaczenie na wodomierzu ε wraz z symbolem państwa, w którym wydano certyfikat); lub
  • certyfikat badania typu Wspólnoty Europejskiej (moduł B), alternatywą jest kompleksowe zapewnienie zgodności (moduł H1).

Dwie pierwsze kategorie wodomierzy nie podlegają Ustawie o systemie oceny zgodności i mogą być produkowane według normy ISO4064 nie dłużej niż do października 2016 r.

Trzecia kategoria produktów pojawiła się na rynku po wprowadzeniu w Polsce 7 stycznia 2007 r. europejskiej dyrektywy 2004/22/WE z 31 marca 2004 r. o przyrządach pomiarowych zwanej w skrócie MID (Measuring Instruments Directive) i z czasem (od listopada 2016 r.) zastąpi całkowicie pierwsze dwie kategorie.

Wodomierze wprowadzane do obrotu i użytkowania zgodnie z MID podlegają wprost ustawie o systemie oceny zgodności i producent niezależnie od certyfikatu badania typu powinien wystawiać deklaracje zgodności z dyrektywą 2004/22/WE i nową europejską normą EN14154 na wodomierze.

Nie można deprecjonować wodomierzy jedynie ze względu na rodzaj posiadanego certyfikatu, ich różnorodność wynika z faktu, że jesteśmy w trakcie 10. letniego okresu przejściowego, umożliwiającego producentom dostosowanie się do wymogów nowej dyrektywy.

Poza wymienionymi wyżej certyfikatami, wodomierze powinny posiadać atest higieniczny.

Legalizacja

Wodomierze podlegają legalizacji. Dowodem przeprowadzenia legalizacji jest cecha legalizacyjna znajdująca się na urządzeniu wraz z rokiem, w którym czynność została wykonana. Nie stosuje się świadectwa legalizacji w postaci papierowej. Ważność legalizacji dla wszystkich wodomierzy wynosi 5 lat, licząc od roku następującego po roku wykonania legalizacji. Następnie można wykonać legalizację ponowną na kolejne 5 lat. Warto podkreślić, że zarówno okres ważności legalizacji pierwotnej jak i zasady przeprowadzania legalizacji ponownej nie są określone w dyrektywie unijnej, lecz znajdują się w gestii państw członkowskich UE.

Podstawy doboru wodomierzy

Dobierając wodomierz należy wziąć pod uwagę temperaturę i ciśnienie wody odpowiadające maksymalnemu strumieniowi wody, dopuszczalne straty hydrauliczne, które mogą spowodować obniżenie ilości wypływu wody poniżej niezbędnego minimum oraz warunki instalacyjne czyli średnicę rur, niezbędne długości dla spełnienia wymagań normatywnych, dopuszczalną dla danego wodomierza pozycje montowania i związana z tym klasę obciążeń.

Wymagania dotyczące rodzaju i miejsc zainstalowania wodomierzy wg rozporządzenia

§ Urządzenie Miejsce zainstalowania
§115 Wodomierz główny na połączeniu wewnętrznej instalacji wodociągowej zimnej wody w budynku lub wewnętrznej sieci wodociągowej z zewnętrzną siecią wodociągową na terenie działki budowlanej
§116 Wodomierz główny na każdym połączeniu z siecią wodociągową, powinien być umieszczony w piwnicy budynku lub na parterze, w wydzielonym, łatwo dostępnym miejscu, zabezpieczonym przed zalaniem wodą, zamarzaniem oraz dostępem osób niepowołanych. W budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej miejscem tym powinno być odrębne pomieszczenie. Dopuszcza się lokalizację wodomierza głównego w studzience wodomierzowej poza budynkiem
§121 ust.2 Wodomierze mieszkaniowe w budynku mieszkalnym wielorodzinnym do pomiaru ilości zimnej i ciepłej wody, dostarczanej do poszczególnych mieszkań oraz pomieszczeń służących do wspólnego użytku mieszkańców, należy stosować zestawy wodomierzowe, zgodnie z wymaganiami Polskich Norm. Rozporządzenie nie podaje gdzie dokładnie należy lokalizować wodomierze mieszkaniowe do pomiaru ilości zimnej i ciepłej wody

Najbardziej popularne w budownictwie mieszkaniowym, głównie z uwagi na cenę i małe gabaryty, są wodomierze jednostrumieniowe, ekstra suche. Posiadają one szereg wad, o których warto wiedzieć. Przede wszystkim wymagają stosowania odpowiedniej długości odcinków prostych dla zamontowania wodomierza. Jest to odcinek równy 5 średnic rury przed i 3 średnice rury za wodomierzem. Przy każdej innej pozycji niż pozioma, parametry metrologiczne wodomierza radykalnie się pogarszają. Pozycja pozioma montażu wodomierza oznacza, że oś wodomierza jest w pozycji poziomej, a liczydło skierowane pionowo do góry. Nowoczesne systemy zdalnego odczytu są konstruowane przede wszystkim dla technologii ekstra suchej

Wady związanej z obniżeniem klasy metrologicznej są pozbawione wodomierze objętościowe posiadające taką samą klasę metrologiczną w każdej pozycji montażu i dodatkowo nie wymagające odcinków prostych przed i za wodomierzem. Wodomierze mokre i z liczydłem wypełnionym gliceryną są z kolei bardziej odporne na silne pole magnetyczne, jednak przepływająca przez nie woda powoduje skrócenie czasu eksploatacji i co gorsza obniżenie parametrów metrologicznych.

Niezależnie od rodzaju wodomierza powinien on być zamontowany tak aby była możliwość jego sprawnego demontażu i wymiany. Patrząc zgodnie z kierunkiem przepływu wody instalacja powinna być dobrze odpowietrzana gdyż od tego zależy dokładność pomiaru. Pozycja montażu wodomierza powinna być zgodna z oznakowaniem. Wodomierz powinien być zamontowany zgodnie z kierunkiem strzałki na jego obudowie, która wskazuje kierunek przepływu wody. Podłączone wodomierze powinny być zabezpieczone przez założenie plomby.

Przyczyny powstawania tzw. uchybu bilansu zużycia wody

Dotychczasowe obserwacje potwierdzają, że na ogół w budownictwie wielorodzinnym jest brak zgodności między sumą wskazań wodomierzy lokalowych, a wodomierzem głównym zamontowanym na przyłączu do budynku. Rozbieżność ta waha się od 15 do 20%.

Podstawowe przyczyny powodujące rozbieżność są następujące:

  • nieprawidłowy dobór wodomierzy głównych i mieszkaniowych pomiar wewnętrzny jest dokonywany urządzeniami o innej klasie pomiarowej niż pomiar zewnętrzny,
  • jakość wodomierzy mieszkaniowych i sposób ich montażu; wodomierze w gorszej klasie metrologicznej, zamontowane w pozycji, w której klasa metrologiczna jest niższa,
  • liczba wodomierzy mieszkaniowych (wiele pionów w jednym lokalu),
  • wiek i materiał z którego wykonana jest instalacja; wybrania konstrukcji podatnej na szybsze zużycie,
  • jakość wody wodociągowej,
  • przecieki na instalacjach wewnętrznych,
  • przecieki na zaworach czerpalnych i przyborach sanitarnych,
  • terminy i sposób zbierania danych o zużyciu wody w poszczególnych mieszkaniach (odczyty liczników); odczyt nie jest dokonywany równocześnie,
  • nie wszystkie punkty poboru (wycieku) wody są opomiarowane,
  • nieuprawniona ingerencja w instalację poprzez: oddziaływanie silnym polem magnetycznym, kradzież wody przed wodomierzem, cofanie wodomierza, okresowy montaż wodomierza niezgodny ze strzałka, zdejmowanie sitek i zatrzymywanie wirnika, zacieranie i przebijanie plomb legalizacyjnych, budowa obejść omijających wodomierz, nawiercanie otworów w obudowie liczydła i mechaniczne zatrzymywanie mechanizmu liczącego, częściowe zamknięcie zaworu kulowego przed wodomierzem co powoduje deformacje profilu prędkości i pogorszenie jakości pomiaru,
  • brak zaworów zwrotnych zabezpieczających przed przepływami zwrotnymi,
  • metodyka rozliczania kosztów zużycia wody i ścieków.

Część przyczyn powstania uchybu można wyeliminować. Jednak najistotniejszym powodem braku bilansowania się wody są problemy metrologiczne. Najczęściej wynikają one z zastosowania wodomierzy o nieprawidłowo dobranych parametrach.

Zdalny odczyt

Jeżeli planujemy zautomatyzowanie odczytu wodomierzy, warto podczas wymiany wybrać wodomierze przystosowane do zamontowania modułów, służących do zdalnego odczytu. Poza wygodą związaną z brakiem konieczności wchodzenia do lokali, umożliwia to także równoczesność odczytu, co jest jednym z warunków prawidłowego bilansu wody.

W przypadku nowych budynków najlepszym rozwiązaniem jest odczyt kablowy i podłączenie się do internetu. W starych zasobach możemy zainstalować moduły do odczytu radiowego. W obu przypadkach należy jednak stosować nowoczesne moduły elektroniczne, rozpoznające kierunek przepływu wody, nie wykorzystujące do transmisji danych elementów magnetycznych (jak np. kontaktrony). Jest to warunek minimum, który należy spełnić, aby odczytywane zdalnie wartości były zgodne ze wskazaniami liczydeł wodomierzy.

Zabezpieczenie wodomierzy

Sposób zabezpieczenia wodomierzy uzależniony jest od zagrożeń, jakie mogą występować w ich eksploatacji. Zabezpieczenie przed nieuprawnioną ingerencją zewnętrzną polega na plombowaniu nie tylko samego urządzenia, ale także całego zestawu. Wyzwaniem dla producentów wodomierzy stało się zabezpieczenie wodomierza przed oddziaływaniem sinego pola magnetycznego, przez co dochodziło do zaniżania odczytów. Najczęściej stosowanym sposobem jest zastosowanie wskaźnika ingerencji. Wskaźnik ten dzięki trwałemu przyjmowaniu odmiennej pozycji lub zmianie koloru czy rysunku, po zadziałaniu pola magnetycznego na wodomierz, daje jednoznaczną informację o podejmowanych próbach ingerencji zewnętrznej.

Opomiarowanie zużycia mediów daje wspólnocie co najmniej trzy korzyści: po pierwsze – przejrzystość – każdy płaci za taką ilość wody jaką zużył; po drugie – oszczędność – kontrola zużycia i koszty wymuszają daleko idącą zmianę zachowań mieszkańców; po trzecie – porządek – wprowadzenie regulaminów rozliczeń powoduje, że wszyscy mieszkańcy rozliczani są według tych samych reguł.

Aby jednak wodomierze mogły być podstawą do rozliczeń i pomocą w naszej pracy, należy przestrzegać pewnych reguł – nie tylko matematycznych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Girnekcik Girnekcik, 21.06.2022r., 09:47:54 Dużo tych rodzajów wodomierzy

Powiązane

Redakcja Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej – jak się za to zabrać?

Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej – jak się za to zabrać? Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej – jak się za to zabrać?

W ostatnim czasie fotowoltaika odmieniana jest przez wszystkie przypadki. O jej zaletach wiele mówią eksperci, szczególnie teraz – w warunkach podwyżek cen prądu. Rząd natomiast podejmuje działania mające...

W ostatnim czasie fotowoltaika odmieniana jest przez wszystkie przypadki. O jej zaletach wiele mówią eksperci, szczególnie teraz – w warunkach podwyżek cen prądu. Rząd natomiast podejmuje działania mające na celu zwiększyć dostępność Polaków do tego typu inwestycji. Ze wsparcia mogą korzystać nie tylko mieszkańcy osiedli czy domów rodzinnych, ale także właściciele firm.

IMI Hydronic Engineering Za drogo, za głośno, za zimno, a może za ciepło?

Za drogo, za głośno, za zimno, a może za ciepło? Za drogo, za głośno, za zimno, a może za ciepło?

Zadaniem instalacji ogrzewczych jest stworzenie takiego klimatu wewnątrz pomieszczeń, który będzie odpowiadał potrzebom cieplnym ludzi oraz zapewniał odpowiedni przebieg procesów technologicznych. Na wzór...

Zadaniem instalacji ogrzewczych jest stworzenie takiego klimatu wewnątrz pomieszczeń, który będzie odpowiadał potrzebom cieplnym ludzi oraz zapewniał odpowiedni przebieg procesów technologicznych. Na wzór układu krwionośnego, instalacja rozprowadza ciepło, wytwarzane w źródle ciepła, po całym organizmie - budynku, w celu uzyskania równowagi termicznej.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. Wielozadaniowe pompy głębinowe nowej generacji – kompletny typoszereg pomp DAB Ameria S4

Wielozadaniowe pompy głębinowe nowej generacji – kompletny typoszereg pomp DAB Ameria S4 Wielozadaniowe pompy głębinowe nowej generacji – kompletny  typoszereg pomp DAB Ameria S4

Urządzenia AMEIRA to kompletny typoszereg pomp S4, który powstał z połączenia zalet pomp CS4 i S4. Co to oznacza w praktyce? W praktyce pompy głębinowe AMEIRA to urządzenia wielozadaniowe przeznaczone...

Urządzenia AMEIRA to kompletny typoszereg pomp S4, który powstał z połączenia zalet pomp CS4 i S4. Co to oznacza w praktyce? W praktyce pompy głębinowe AMEIRA to urządzenia wielozadaniowe przeznaczone do pobierana wody ze studni głębinowych, a także studni kręgowych i innych zbiorników wody czystej (instalacja wraz z płaszczem chłodzącym). Ich parametry użytkowe pozwalają na efektywne wykorzystywanie pomp w instalacjach domowych, budynkach użyteczności publicznej oraz instalacjach nawadniających...

Hydropath Wytyczne dotyczące zarządzania bezpieczeństwem higienicznym wody, w tym bakteriami Legionella w systemach przygotowania i dystrybucji wody w budynkach

Wytyczne dotyczące zarządzania bezpieczeństwem higienicznym wody, w tym bakteriami Legionella w systemach przygotowania i dystrybucji wody w budynkach Wytyczne dotyczące zarządzania bezpieczeństwem higienicznym wody, w tym bakteriami Legionella w systemach przygotowania i dystrybucji wody w budynkach

1. Dlaczego wytyczne? Choroba legionistów jest rodzajem zapalenia płuc, które może powodować poważne choroby u osób po 50. roku życia, u palaczy i u osób z chorobami podstawowymi. Choroba legionistów...

1. Dlaczego wytyczne? Choroba legionistów jest rodzajem zapalenia płuc, które może powodować poważne choroby u osób po 50. roku życia, u palaczy i u osób z chorobami podstawowymi. Choroba legionistów i jej łagodna postać (tzw. gorączka Pontiac) jest spowodowana wzrostem bakterii Legionella w instalacjach wodnych budynków, które nie są odpowiednio zarządzane.

Redakcja Wentylacja w budynkach wielolokalowych

Wentylacja w budynkach wielolokalowych Wentylacja w budynkach wielolokalowych

Czym jest system wentylacji w budynku? Jakie wyróżnia się rodzaje? Jakie są konsekwencje niesprawnie działającej wentylacji? Warto znaleźć odpowiedzi na postawione pytania, gdyż wentylacja wpływa nie tylko...

Czym jest system wentylacji w budynku? Jakie wyróżnia się rodzaje? Jakie są konsekwencje niesprawnie działającej wentylacji? Warto znaleźć odpowiedzi na postawione pytania, gdyż wentylacja wpływa nie tylko na stan danego mieszkania, ale także na zdrowie jego mieszkańców.

Redakcja Wentylacja w budynku wielorodzinnym

Wentylacja w budynku wielorodzinnym Wentylacja w budynku wielorodzinnym

O komforcie użytkowania mieszkania decyduje m.in. sprawnie działająca i odpowiednio zaprojektowana wentylacja. Jednak dobra wentylacja w mieszkaniu nie sprowadza się wyłącznie do lepszych warunków życia,...

O komforcie użytkowania mieszkania decyduje m.in. sprawnie działająca i odpowiednio zaprojektowana wentylacja. Jednak dobra wentylacja w mieszkaniu nie sprowadza się wyłącznie do lepszych warunków życia, wpływa również na nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Stąd też przepisy prawa nakazują regularne przeglądy m.in. kanałów wentylacyjnych czy instalacji.

Hydropath Osady mineralne i korozja w instalacjach wodnych budynków. Jak rozwiązać problem?

Osady mineralne i korozja w instalacjach wodnych budynków. Jak rozwiązać problem? Osady mineralne i korozja w instalacjach wodnych budynków. Jak rozwiązać problem?

Inwestorzy oraz właściciele i zarządcy budynków planują wymianę lub modernizację instalacji wodociągowych najczęściej ze względu na spadek ciśnienia przepływu wody lub wycieki spowodowane korozją.

Inwestorzy oraz właściciele i zarządcy budynków planują wymianę lub modernizację instalacji wodociągowych najczęściej ze względu na spadek ciśnienia przepływu wody lub wycieki spowodowane korozją.

Waldemar Joniec Wentylacja garaży zamkniętych

Wentylacja garaży zamkniętych Wentylacja garaży zamkniętych

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi...

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi parkingami. Z czasem będą w nich parkować samochody z różnym napędem – z silnikami spalinowymi z zapłonem iskrowym, wysokoprężnymi, silnikami na LPG i CNG oraz ogniwami paliwowymi, akumulatorami elektrycznymi, a może nawet napędzane wodorem. Projektując garaż i jego wentylację, warto uwzględniać...

Hydropath Jak sobie radzić z kamieniem w instalacji wodnej budynków?

Jak sobie radzić z kamieniem w instalacji wodnej budynków? Jak sobie radzić z kamieniem w instalacji wodnej budynków?

Co zrobić, aby nie pojawiały się osady kamienia w rurach?

Co zrobić, aby nie pojawiały się osady kamienia w rurach?

LOPI ANUSZKIEWICZ I TRZECIŃSCY SPÓŁKA JAWNA Znacząco niższe opłaty za prąd teraz możliwe dzięki zastosowaniu kompensacji dynamicznej. Przykład dobrych praktyk - krakowska wspólnota mieszkaniowa.

Znacząco niższe opłaty za prąd teraz możliwe dzięki zastosowaniu kompensacji dynamicznej. Przykład dobrych praktyk - krakowska wspólnota mieszkaniowa. Znacząco niższe opłaty za prąd teraz możliwe dzięki zastosowaniu kompensacji dynamicznej. Przykład dobrych praktyk - krakowska wspólnota mieszkaniowa.

Ceny za prąd nieustannie rosną. Szacuje się, że od 1 lutego 2021 r., w wyniku zapowiadanej podwyżki kwoty na rachunkach będą wyższe średnio o ok. od 9% do 10%.[1] Z drugiej strony jesteśmy coraz bardziej...

Ceny za prąd nieustannie rosną. Szacuje się, że od 1 lutego 2021 r., w wyniku zapowiadanej podwyżki kwoty na rachunkach będą wyższe średnio o ok. od 9% do 10%.[1] Z drugiej strony jesteśmy coraz bardziej świadomi rozwiązań technologicznych umożliwiających redukcję opłat za energię. Coraz częściej szukamy rozwiązań korzystnych ekonomicznie i tym samym obserwuje się znaczący wzrost zainteresowania tematyką kompensacji mocy biernej.

Balex Metal Rodzaje materiałów termoizolacyjnych i ich zalety oraz wady

Rodzaje materiałów termoizolacyjnych i ich zalety oraz wady Rodzaje materiałów termoizolacyjnych i ich zalety oraz wady

Materiały termoizolacyjne pełnią bardzo ważne funkcje w budownictwie. Są głównie stosowane do ocieplania budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Wykorzystanie ich pozwala na zmniejszenie...

Materiały termoizolacyjne pełnią bardzo ważne funkcje w budownictwie. Są głównie stosowane do ocieplania budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Wykorzystanie ich pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania, zwłaszcza w domach energooszczędnych.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. Poznaj nowoczesną technologię podnoszenia ciśnienia w budynkach mieszkalnych – pompa Esybox Diver dla najbardziej wymagających!

Poznaj nowoczesną technologię podnoszenia ciśnienia w budynkach mieszkalnych – pompa Esybox Diver dla najbardziej wymagających! Poznaj nowoczesną technologię podnoszenia ciśnienia w budynkach mieszkalnych – pompa Esybox Diver dla najbardziej wymagających!

Esybox Diver to rozwiązanie, które zmienia nasz sposób myślenia o technologii podnoszenia ciśnienia w budynkach mieszkalnych. Pierwsza elektronicznie regulowana pompa zatapialna łączy niezawodność i wydajność...

Esybox Diver to rozwiązanie, które zmienia nasz sposób myślenia o technologii podnoszenia ciśnienia w budynkach mieszkalnych. Pierwsza elektronicznie regulowana pompa zatapialna łączy niezawodność i wydajność typoszeregu Dtron z rewolucyjną konstrukcją i komfortem użytkowania urządzeń Esybox. Esybox Diver to gwarancja bezpieczeństwa i wydajności, a zarazem niespotykana wszechstronność zastosowań, dzięki której urządzenie jeszcze lepiej odpowiada na potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Hydropath Jak poprawić jakość wody dla mieszkańców?

Jak poprawić jakość wody dla mieszkańców? Jak poprawić jakość wody dla mieszkańców?

Jakość wody ma znaczenie - woda to źródło życia. Poprawa jakości wody w celu zmniejszenia jej możliwego negatywnego wpływu na ludzi, procesy i środowisko jest zawsze wyzwaniem.

Jakość wody ma znaczenie - woda to źródło życia. Poprawa jakości wody w celu zmniejszenia jej możliwego negatywnego wpływu na ludzi, procesy i środowisko jest zawsze wyzwaniem.

LOPI ANUSZKIEWICZ I TRZECIŃSCY SPÓŁKA JAWNA Kompensatory dynamiczne LKD Lopi zredukują opłaty za moc bierną w sieci z układem fotowoltaicznym

Kompensatory dynamiczne LKD Lopi zredukują opłaty za moc bierną w sieci z układem fotowoltaicznym Kompensatory dynamiczne LKD Lopi zredukują opłaty za moc bierną w sieci z układem fotowoltaicznym

Fotowoltaika – energia ze słońca, odnawialne źródło energii, w którym wielu pokłada ogromne nadzieje. Na co warto zwrócić uwagę montując panele fotowoltaiczne? W poniższym artykule skupimy się na problematyce...

Fotowoltaika – energia ze słońca, odnawialne źródło energii, w którym wielu pokłada ogromne nadzieje. Na co warto zwrócić uwagę montując panele fotowoltaiczne? W poniższym artykule skupimy się na problematyce kompensowania mocy biernej w sieci z układem fotowoltaicznym. Z uwagi na wzrost ilości zgłoszeń z jakimi spotykamy się jako producent i doradca w zakresie kompensowania energii biernej, podpowiadamy co jest szczególnie istotne.

Redakcja Rekuperacja – nowoczesna wentylacja energooszczędna

Rekuperacja – nowoczesna wentylacja energooszczędna Rekuperacja – nowoczesna wentylacja energooszczędna

Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej, która coraz częściej zastępuje wentylację tradycyjną. Wszystko dlatego, że zapewnia nie tylko świeże powietrze, ale i duże oszczędności finansowe.

Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej, która coraz częściej zastępuje wentylację tradycyjną. Wszystko dlatego, że zapewnia nie tylko świeże powietrze, ale i duże oszczędności finansowe.

Gaspol S.A. Jakie formalności są wymagane do zastosowania instalacji gazowej zasilanej gazem płynnym?

Jakie formalności są wymagane do zastosowania instalacji gazowej zasilanej gazem płynnym? Jakie formalności są wymagane do zastosowania instalacji gazowej zasilanej gazem płynnym?

Instalacja gazowa zasilana gazem płynnym to idealne rozwiązanie dla gruntów bez dostępu do gazu ziemnego lub, gdy nie spełnia on wymogów technologicznych. Gaz płynny zapewni takim inwestycjom ekologiczny,...

Instalacja gazowa zasilana gazem płynnym to idealne rozwiązanie dla gruntów bez dostępu do gazu ziemnego lub, gdy nie spełnia on wymogów technologicznych. Gaz płynny zapewni takim inwestycjom ekologiczny, ekonomiczny i bezobsługowy system, który ogrzeje pomieszczenia, przygotuje ciepłą wodę i zasili kuchenki, a w przyszłości, jeśli będzie taka potrzeba, posłuży do odbioru gazu ziemnego bez konieczności przeróbki instalacji. Podpowiadamy, jakich formalności należy dopełnić, by móc zastosować instalację...

Jerzy Kosieradzki Kontrola instalacji centralnego ogrzewania

Kontrola instalacji centralnego ogrzewania Kontrola instalacji centralnego ogrzewania

Sprawność instalacji grzewczej w dużej mierze zależy od systematycznej kontroli i bezzwłocznego naprawiania najdrobniejszych nawet usterek. Warto więc wykorzystać okres letni na staranny przegląd instalacji,...

Sprawność instalacji grzewczej w dużej mierze zależy od systematycznej kontroli i bezzwłocznego naprawiania najdrobniejszych nawet usterek. Warto więc wykorzystać okres letni na staranny przegląd instalacji, aby w sezonie grzewczym nie sprawiała kłopotu.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. Esybox MAX: Pierwszy tak kompaktowy zestaw hydroforowy na rynku!

Esybox MAX: Pierwszy tak kompaktowy zestaw hydroforowy na rynku! Esybox MAX: Pierwszy tak kompaktowy zestaw hydroforowy na rynku!

W DAB wierzymy, że rozwój oraz zastosowanie nowych technologii oznaczają poszukiwanie rozwiązań, które będą najlepszą odpowiedzią na potrzeby klientów przy jednoczesnej trosce o środowisko naturalne. Innowacja...

W DAB wierzymy, że rozwój oraz zastosowanie nowych technologii oznaczają poszukiwanie rozwiązań, które będą najlepszą odpowiedzią na potrzeby klientów przy jednoczesnej trosce o środowisko naturalne. Innowacja technologiczna nigdy nie jest celem samym w sobie, ale środkiem na drodze do osiągnięcia doskonałej jakości i maksymalizacji niezawodności produktu.

Jerzy Kosieradzki O grzejnikach c.o. prawie wszystko

O grzejnikach c.o. prawie wszystko O grzejnikach c.o. prawie wszystko

Oferta rynkowa grzejników centralnego ogrzewania jest tak ogromna, że wybór odpowiedniego urządzenia nie jest łatwy. Warto jednak pamiętać, że grzejnik stanowi integralną część instalacji i musi z nią...

Oferta rynkowa grzejników centralnego ogrzewania jest tak ogromna, że wybór odpowiedniego urządzenia nie jest łatwy. Warto jednak pamiętać, że grzejnik stanowi integralną część instalacji i musi z nią tworzyć spójną całość.

Redakcja news Kto i na jakich zasadach może zamontować klimatyzację w domu?

Kto i na jakich zasadach może zamontować klimatyzację w domu? Kto i na jakich zasadach może zamontować klimatyzację w domu?

Klimatyzację może zamontować każdy. Jednak zasady założenia klimatyzacji w budynkach wielorodzinnych różnią się od tych obowiązujących właścicieli domów jednorodzinnych. Niezastosowanie się do tych zasad...

Klimatyzację może zamontować każdy. Jednak zasady założenia klimatyzacji w budynkach wielorodzinnych różnią się od tych obowiązujących właścicieli domów jednorodzinnych. Niezastosowanie się do tych zasad może skutkować karą pieniężną lub sądowym nakazem demontażu klimatyzacji.

mgr inż. Janusz Strzyżewski Instalacja do wymiany - modernizacja instalacji elektrycznej w części wspólnej oraz w lokalach niemieszkalnych

Instalacja do wymiany - modernizacja instalacji elektrycznej w części wspólnej oraz w lokalach niemieszkalnych Instalacja do wymiany - modernizacja instalacji elektrycznej w części wspólnej oraz w lokalach niemieszkalnych

Stare instalacje elektryczne w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych to problem trudny. Niemniej jednak jego rozwiązanie jest konieczne, bowiem od stanu instalacji elektrycznych w budynku zależy bezpieczeństwo...

Stare instalacje elektryczne w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych to problem trudny. Niemniej jednak jego rozwiązanie jest konieczne, bowiem od stanu instalacji elektrycznych w budynku zależy bezpieczeństwo mieszkańców oraz bezpieczeństwo pożarowe całego obiektu.

Waldemar Joniec Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji Sensory i detektory gazów  w systemach wentylacji

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami...

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami do detekcji gazów szkodliwych i wybuchowych.

Eugenia Śleszyńska Quo vadis Domine

Quo vadis Domine Quo vadis Domine

Co to są „suche piony”, a co to „nawodnione piony”? By odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do historii. Suche piony, czyli nienawodnione piony - to instalacje wodociągowe przeciwpożarowe, dla celów...

Co to są „suche piony”, a co to „nawodnione piony”? By odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do historii. Suche piony, czyli nienawodnione piony - to instalacje wodociągowe przeciwpożarowe, dla celów akcji ratowniczych PSP, dzięki temu strażacy podawali wodę bezpośrednio z samochodu gaśniczego do instalacji suchego pionu, podłączali swoje linie gaśnicze do zaworu na dowolnej kondygnacji budynku. Budynki mieszkalne wielorodzinne wysokie i wysokościowe były wówczas wyposażane w suche piony, czyli...

Waldemar Joniec Bezpieczeństwo pożarowe garaży

Bezpieczeństwo pożarowe garaży Bezpieczeństwo pożarowe garaży

W wielu nowych obiektach mieszkalnych powsta­ją podziemne garaże zamknięte, w których projektuje się strefę pożarową na 1490 mkw. z bezpośrednim wyjazdem z budynku – tym samym prawo nie wyma­ga stosowania...

W wielu nowych obiektach mieszkalnych powsta­ją podziemne garaże zamknięte, w których projektuje się strefę pożarową na 1490 mkw. z bezpośrednim wyjazdem z budynku – tym samym prawo nie wyma­ga stosowania w nich systemu sygnaliza­cji pożarowej oraz samoczynnie urucho­mianej wentylacji oddymiającej. Obniża to owszem koszty inwestora, ale po­woduje również ryzyko, że w przypadku pożaru, służby gaśnicze nie zostaną odpowiednio szybko powiadomio­ne a pożar rozprzestrzeni się w mgnieniu oka.

Wybrane dla Ciebie

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych » Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach? Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach »

Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach » Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? » Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu? Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu? Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej » Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie? Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach » Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to » Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne » Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych? Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać? Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem? Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa? Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać? System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie » Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę » Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku? Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki » Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.