Wodomierze są urządzeniem dość powszechnie stosowanym do opomiarowania wody w budynkach wielolokalowych, jednak wiedza na ich temat nadal pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza w kontekście zamieszania związanego z dowolnością wyboru przepisów ECC a wytycznymi nowej dyrektywy MID.
Mieszkając w bloku, letnie upały wcale nie muszą nam doskwierać. Jeszcze kilka lat temu, powszechnie stosowane do chłodzenia były wentylatory, zarówno stojące, jak i w formie wiatraków przy żyrandolu....
Mieszkając w bloku, letnie upały wcale nie muszą nam doskwierać. Jeszcze kilka lat temu, powszechnie stosowane do chłodzenia były wentylatory, zarówno stojące, jak i w formie wiatraków przy żyrandolu. Popularyzacja klimatyzatorów sprawiła, że ich cena zmalała, a możliwości znacznie wzrosły. Dziś przeciętnego Kowalskiego stać na zakup i montaż klimatyzacji w swoim domu. Przeszkodą w montażu mogą stać się jednak przepisy prawne, które nie zawsze pozwalają na umieszczaniu urządzeń na elewacji.
Kontrola opłat za moc bierną pojemnościową i indukcyjną teraz możliwa 24h/7 z LRMCtrl.
Kontrola opłat za moc bierną pojemnościową i indukcyjną teraz możliwa 24h/7 z LRMCtrl.
Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 15 czerwca 2002 r. z późn. zm.), budynek wielorodzinny powinien być wyposażony m.in. w urządzenia do pomiaru ilości zużywanej wody zimnej, ciepłej wody użytkowej oraz dostarczonego i zużytego ciepła.
W budynkach wielorodzinnych stosuje się dwa rodzaje wodomierzy:
wodomierze główne (śrubowe) – mierzą objętość (ilość) wody dopływającej do całego budynku wspólnoty, jako odbiorcy usług świadczonych przez przedsiębiorstwo wodociągowe;
wodomierze mieszkaniowe (skrzydełkowe) – mierzą ilość wody dopływającej do konkretnych lokali w budynku (wodomierze zimnej i ciepłej wody).
Dyrektywy i normy wodomierzowe
Konstrukcję wodomierzową obowiązują dyrektywy zawierające szczególne wymagania oraz bardzo ścisłe normy, precyzujące parametry metrologiczne urządzeń. Głównymi parametrami dla wodomierzy są:
przepływ minimalny, w którym błąd pomiarowy może wynosić maks. 5%,
przepływ pośredni, w którym błąd może wynosić maks. 2%,
przepływ maksymalny, który jest granicą wytrzymałości konstrukcji wodomierza w celu utrzymania parametrów metrologicznych,
zakres pomiarowy, który jest wyznacznikiem klasy urządzenia pomiarowego.
Na podstawie powyższych wytycznych zarządca jest w stanie określić charakterystykę metrologiczną urządzenia, które spełni jego oczekiwania względem mieszkańców.
Nowe przepisy MID
Obecnie, aż do roku 2016 producent może dokonać wyboru pomiędzy przeprowadzeniem oceny zgodności wodomierza według nowej dyrektywy MID 2004/22/WE, a dotychczasowymi przepisami GUM PN-ISO 4064. W związku z tą dowolnością wyboru lata 2007–2016 są okresem przejściowym, podczas którego produkcja wodomierzy może przebiegać zarówno według starych, jak i nowych przepisów, co może powodować pewne zamieszanie.
Po 2016 roku obowiązywać będzie już tylko dyrektywa MID, która zmieni nazewnictwo przepływów, określanych względem poziomów błędów wodomierzy. Q1 zastąpiło Qmin jako przepływ minimalny określany jako graniczna, minimalna wartość przepływu minimalnego, dla którego wodomierz zachowuje 5% błąd pomiaru; Q2 zastąpiło Qt jako przepływ pośredni określany jako wartość przepływu, dla którego wodomierz zaczyna mierzyć z dokładnością do 2%. Kolejną zmianą jest Q3, które zastąpiło Qn jako ciągły strumień objętości oraz Q4 zamiast Qmax jako przeciążeniowy strumień objętości.
Jednocześnie zastąpiono określanie dokładności wodomierzy według klas (A, B, C, D) współczynnikami R, które odpowiadają stosunkowi Q3/Q1. Takie określenie dokładności jest bardziej precyzyjne i mieści się w przedziale od R40 do R800.
Najważniejszą zmianą, mającą duże znaczenie przy doborze wodomierzy według MID, jest zmiana wartości ciągłego strumienia objętości (przepływu nominalnego) względem starych przepisów dla tych samych wodomierzy. Jest ona większa i ma to związek ze zmienionym sposobem obliczania tej wartości względem przepływu maksymalnego. W MID zachowano wartości poziomów przepływu maksymalnego, według którego powinno się dobierać odpowiedniki wodomierzy zgodnych ze „starymi” przepisami, zmieniono jednak sposób wyznaczenia Q3 (Q3=Q4/1,25 według MID oraz Qn= Qmax/2 według starego podejścia). Przykład: wodomierz DN15 o Q3=1,6 m3/h jest odpowiednikiem wodomierza DN15 o Qn=1,0 m3/h. Oba mają jednak przepływ maksymalny (przeciążeniowy) na poziomie 2 m3/h.
Rozliczanie zużycia wody
Wodomierze są przyrządami pomiarowymi podlegającymi szczególnej ochronie prawnej z uwagi na fakt, że służą do rozliczeń finansowych. Zgodnie z Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z 7 czerwca 2001 z późn. zm., tylko wodomierz główny służy do rozliczania kosztów pobranej wody i odprowadzonych ścieków między wspólnotą mieszkaniową a przedsiębiorstwem wodociągowym. Natomiast wodomierze w lokalach mieszkalnych i użytkowych służą przede wszystkim do pomiaru ilości wody zużytej w poszczególnych lokalach. Mogą być także podstawą rozliczeń tzw. uchybu w bilansie wody i ścieków. Na podstawie art. 26.3 ww. ustawy zarządca dokonuje wyboru metody rozliczenia kosztów wynikających z różnicy wskazań.
Problem stanowią pomiary w lokalach, których lokatorzy na stałe lub częściowo przebywają poza miejscem zamieszkania. Warto tu przypomnieć, że w świetle prawa to właśnie na lokatorze spoczywa obowiązek udostępnienia pomieszczenia, w którym zamontowano wodomierz lub inne urządzenie pomiarowe.
W takiej sytuacji pomocną funkcją okaże się zdalny odczyt urządzeń pomiarowych, pozwalający na bezproblemowy odczyt wszystkich wodomierzy w jednym czasie, bez konieczności obecności użytkownika lokalu, także w pomieszczeniach zamkniętych, domach i w trudno dostępnych miejscach oraz rozliczenie wody w oczekiwanym terminie. Ze względu na tę właśnie funkcjonalność coraz więcej spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych decyduje się na montaż wodomierzy z odczytem radiowym.
Budynki nowo powstałe zazwyczaj wyposażane są już w nowoczesne wodomierze z odczytem radiowym, natomiast w przypadku starszych budynków zmiana na urządzenia z możliwością zdalnego odczytu następuje zazwyczaj przy okazji wymiany wodomierzy.
Wymianę wodomierzy manualnych na te z odczytem radiowym najlepiej przeprowadzać stopniowo w poszczególnych budynkach, w miarę zbliżającego się okresu legalizacji (5 lat). Planując taką inwestycję warto też zasięgnąć rady specjalisty.
Literatura
1. Blum B., Wodomierz prawdę ci powie, ale..., Administrator 12/2011 2. Milczarczyk B., Wodomierze w eksploatacji warszawskiego MPWiK, Rynek Instalacyjny 5/2012 3. Zych A., Dyrektywa MID-GUM, materiały Bmeters
Asymptotic
Asymptotic, 18.05.2020r., 08:52:46
Dobrze jak zarządca i pracownicy + instalatorzy znają wszystkie możliwe scenariusze wybuchu pożaru i tego gdzie mogą powstać problemy zagrażające tak ludziom jak i innym instalacjom w budynku
W ostatnim czasie fotowoltaika odmieniana jest przez wszystkie przypadki. O jej zaletach wiele mówią eksperci, szczególnie teraz – w warunkach podwyżek cen prądu. Rząd natomiast podejmuje działania mające...
W ostatnim czasie fotowoltaika odmieniana jest przez wszystkie przypadki. O jej zaletach wiele mówią eksperci, szczególnie teraz – w warunkach podwyżek cen prądu. Rząd natomiast podejmuje działania mające na celu zwiększyć dostępność Polaków do tego typu inwestycji. Ze wsparcia mogą korzystać nie tylko mieszkańcy osiedli czy domów rodzinnych, ale także właściciele firm.
Zadaniem instalacji ogrzewczych jest stworzenie takiego klimatu wewnątrz pomieszczeń, który będzie odpowiadał potrzebom cieplnym ludzi oraz zapewniał odpowiedni przebieg procesów technologicznych. Na wzór...
Zadaniem instalacji ogrzewczych jest stworzenie takiego klimatu wewnątrz pomieszczeń, który będzie odpowiadał potrzebom cieplnym ludzi oraz zapewniał odpowiedni przebieg procesów technologicznych. Na wzór układu krwionośnego, instalacja rozprowadza ciepło, wytwarzane w źródle ciepła, po całym organizmie - budynku, w celu uzyskania równowagi termicznej.
Urządzenia AMEIRA to kompletny typoszereg pomp S4, który powstał z połączenia zalet pomp CS4 i S4. Co to oznacza w praktyce? W praktyce pompy głębinowe AMEIRA to urządzenia wielozadaniowe przeznaczone...
Urządzenia AMEIRA to kompletny typoszereg pomp S4, który powstał z połączenia zalet pomp CS4 i S4. Co to oznacza w praktyce? W praktyce pompy głębinowe AMEIRA to urządzenia wielozadaniowe przeznaczone do pobierana wody ze studni głębinowych, a także studni kręgowych i innych zbiorników wody czystej (instalacja wraz z płaszczem chłodzącym). Ich parametry użytkowe pozwalają na efektywne wykorzystywanie pomp w instalacjach domowych, budynkach użyteczności publicznej oraz instalacjach nawadniających...
1. Dlaczego wytyczne?
Choroba legionistów jest rodzajem zapalenia płuc, które może powodować poważne choroby u osób po 50. roku życia, u palaczy i u osób z chorobami podstawowymi. Choroba legionistów...
1. Dlaczego wytyczne?
Choroba legionistów jest rodzajem zapalenia płuc, które może powodować poważne choroby u osób po 50. roku życia, u palaczy i u osób z chorobami podstawowymi. Choroba legionistów i jej łagodna postać (tzw. gorączka Pontiac) jest spowodowana wzrostem bakterii Legionella w instalacjach wodnych budynków, które nie są odpowiednio zarządzane.
Czym jest system wentylacji w budynku? Jakie wyróżnia się rodzaje? Jakie są konsekwencje niesprawnie działającej wentylacji? Warto znaleźć odpowiedzi na postawione pytania, gdyż wentylacja wpływa nie tylko...
Czym jest system wentylacji w budynku? Jakie wyróżnia się rodzaje? Jakie są konsekwencje niesprawnie działającej wentylacji? Warto znaleźć odpowiedzi na postawione pytania, gdyż wentylacja wpływa nie tylko na stan danego mieszkania, ale także na zdrowie jego mieszkańców.
O komforcie użytkowania mieszkania decyduje m.in. sprawnie działająca i odpowiednio zaprojektowana wentylacja. Jednak dobra wentylacja w mieszkaniu nie sprowadza się wyłącznie do lepszych warunków życia,...
O komforcie użytkowania mieszkania decyduje m.in. sprawnie działająca i odpowiednio zaprojektowana wentylacja. Jednak dobra wentylacja w mieszkaniu nie sprowadza się wyłącznie do lepszych warunków życia, wpływa również na nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Stąd też przepisy prawa nakazują regularne przeglądy m.in. kanałów wentylacyjnych czy instalacji.
Inwestorzy oraz właściciele i zarządcy budynków planują wymianę lub modernizację instalacji wodociągowych najczęściej ze względu na spadek ciśnienia przepływu wody lub wycieki spowodowane korozją.
Inwestorzy oraz właściciele i zarządcy budynków planują wymianę lub modernizację instalacji wodociągowych najczęściej ze względu na spadek ciśnienia przepływu wody lub wycieki spowodowane korozją.
Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi...
Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi parkingami. Z czasem będą w nich parkować samochody z różnym napędem – z silnikami spalinowymi z zapłonem iskrowym, wysokoprężnymi, silnikami na LPG i CNG oraz ogniwami paliwowymi, akumulatorami elektrycznymi, a może nawet napędzane wodorem. Projektując garaż i jego wentylację, warto uwzględniać...
Ceny za prąd nieustannie rosną. Szacuje się, że od 1 lutego 2021 r., w wyniku zapowiadanej podwyżki kwoty na rachunkach będą wyższe średnio o ok. od 9% do 10%.[1] Z drugiej strony jesteśmy coraz bardziej...
Ceny za prąd nieustannie rosną. Szacuje się, że od 1 lutego 2021 r., w wyniku zapowiadanej podwyżki kwoty na rachunkach będą wyższe średnio o ok. od 9% do 10%.[1] Z drugiej strony jesteśmy coraz bardziej świadomi rozwiązań technologicznych umożliwiających redukcję opłat za energię. Coraz częściej szukamy rozwiązań korzystnych ekonomicznie i tym samym obserwuje się znaczący wzrost zainteresowania tematyką kompensacji mocy biernej.
Materiały termoizolacyjne pełnią bardzo ważne funkcje w budownictwie. Są głównie stosowane do ocieplania budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Wykorzystanie ich pozwala na zmniejszenie...
Materiały termoizolacyjne pełnią bardzo ważne funkcje w budownictwie. Są głównie stosowane do ocieplania budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Wykorzystanie ich pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania, zwłaszcza w domach energooszczędnych.
Esybox Diver to rozwiązanie, które zmienia nasz sposób myślenia o technologii podnoszenia ciśnienia w budynkach mieszkalnych. Pierwsza elektronicznie regulowana pompa zatapialna łączy niezawodność i wydajność...
Esybox Diver to rozwiązanie, które zmienia nasz sposób myślenia o technologii podnoszenia ciśnienia w budynkach mieszkalnych. Pierwsza elektronicznie regulowana pompa zatapialna łączy niezawodność i wydajność typoszeregu Dtron z rewolucyjną konstrukcją i komfortem użytkowania urządzeń Esybox. Esybox Diver to gwarancja bezpieczeństwa i wydajności, a zarazem niespotykana wszechstronność zastosowań, dzięki której urządzenie jeszcze lepiej odpowiada na potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników.
Jakość wody ma znaczenie - woda to źródło życia. Poprawa jakości wody w celu zmniejszenia jej możliwego negatywnego wpływu na ludzi, procesy i środowisko jest zawsze wyzwaniem.
Jakość wody ma znaczenie - woda to źródło życia. Poprawa jakości wody w celu zmniejszenia jej możliwego negatywnego wpływu na ludzi, procesy i środowisko jest zawsze wyzwaniem.
Fotowoltaika – energia ze słońca, odnawialne źródło energii, w którym wielu pokłada ogromne nadzieje. Na co warto zwrócić uwagę montując panele fotowoltaiczne? W poniższym artykule skupimy się na problematyce...
Fotowoltaika – energia ze słońca, odnawialne źródło energii, w którym wielu pokłada ogromne nadzieje. Na co warto zwrócić uwagę montując panele fotowoltaiczne? W poniższym artykule skupimy się na problematyce kompensowania mocy biernej w sieci z układem fotowoltaicznym. Z uwagi na wzrost ilości zgłoszeń z jakimi spotykamy się jako producent i doradca w zakresie kompensowania energii biernej, podpowiadamy co jest szczególnie istotne.
Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej, która coraz częściej zastępuje wentylację tradycyjną. Wszystko dlatego, że zapewnia nie tylko świeże powietrze, ale i duże oszczędności finansowe.
Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej, która coraz częściej zastępuje wentylację tradycyjną. Wszystko dlatego, że zapewnia nie tylko świeże powietrze, ale i duże oszczędności finansowe.
Instalacja gazowa zasilana gazem płynnym to idealne rozwiązanie dla gruntów bez dostępu do gazu ziemnego lub, gdy nie spełnia on wymogów technologicznych. Gaz płynny zapewni takim inwestycjom ekologiczny,...
Instalacja gazowa zasilana gazem płynnym to idealne rozwiązanie dla gruntów bez dostępu do gazu ziemnego lub, gdy nie spełnia on wymogów technologicznych. Gaz płynny zapewni takim inwestycjom ekologiczny, ekonomiczny i bezobsługowy system, który ogrzeje pomieszczenia, przygotuje ciepłą wodę i zasili kuchenki, a w przyszłości, jeśli będzie taka potrzeba, posłuży do odbioru gazu ziemnego bez konieczności przeróbki instalacji. Podpowiadamy, jakich formalności należy dopełnić, by móc zastosować instalację...
Sprawność instalacji grzewczej w dużej mierze zależy od systematycznej kontroli i bezzwłocznego naprawiania najdrobniejszych nawet usterek. Warto więc wykorzystać okres letni na staranny przegląd instalacji,...
Sprawność instalacji grzewczej w dużej mierze zależy od systematycznej kontroli i bezzwłocznego naprawiania najdrobniejszych nawet usterek. Warto więc wykorzystać okres letni na staranny przegląd instalacji, aby w sezonie grzewczym nie sprawiała kłopotu.
W DAB wierzymy, że rozwój oraz zastosowanie nowych technologii oznaczają poszukiwanie rozwiązań, które będą najlepszą odpowiedzią na potrzeby klientów przy jednoczesnej trosce o środowisko naturalne. Innowacja...
W DAB wierzymy, że rozwój oraz zastosowanie nowych technologii oznaczają poszukiwanie rozwiązań, które będą najlepszą odpowiedzią na potrzeby klientów przy jednoczesnej trosce o środowisko naturalne. Innowacja technologiczna nigdy nie jest celem samym w sobie, ale środkiem na drodze do osiągnięcia doskonałej jakości i maksymalizacji niezawodności produktu.
Oferta rynkowa grzejników centralnego ogrzewania jest tak ogromna, że wybór odpowiedniego urządzenia nie jest łatwy. Warto jednak pamiętać, że grzejnik stanowi integralną część instalacji i musi z nią...
Oferta rynkowa grzejników centralnego ogrzewania jest tak ogromna, że wybór odpowiedniego urządzenia nie jest łatwy. Warto jednak pamiętać, że grzejnik stanowi integralną część instalacji i musi z nią tworzyć spójną całość.
Klimatyzację może zamontować każdy. Jednak zasady założenia klimatyzacji w budynkach wielorodzinnych różnią się od tych obowiązujących właścicieli domów jednorodzinnych. Niezastosowanie się do tych zasad...
Klimatyzację może zamontować każdy. Jednak zasady założenia klimatyzacji w budynkach wielorodzinnych różnią się od tych obowiązujących właścicieli domów jednorodzinnych. Niezastosowanie się do tych zasad może skutkować karą pieniężną lub sądowym nakazem demontażu klimatyzacji.
Obecnie na zebraniach wspólnot mieszkaniowych nie dyskutuje się już na temat, czy instalować wodomierze w mieszkaniach. Mówi się raczej o legalizacji, rodzaju wodomierzy i sposobie zabezpieczenia przed...
Obecnie na zebraniach wspólnot mieszkaniowych nie dyskutuje się już na temat, czy instalować wodomierze w mieszkaniach. Mówi się raczej o legalizacji, rodzaju wodomierzy i sposobie zabezpieczenia przed kradzieżą wody.
Stare instalacje elektryczne w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych to problem trudny. Niemniej jednak jego rozwiązanie jest konieczne, bowiem od stanu instalacji elektrycznych w budynku zależy bezpieczeństwo...
Stare instalacje elektryczne w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych to problem trudny. Niemniej jednak jego rozwiązanie jest konieczne, bowiem od stanu instalacji elektrycznych w budynku zależy bezpieczeństwo mieszkańców oraz bezpieczeństwo pożarowe całego obiektu.
Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami...
Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami do detekcji gazów szkodliwych i wybuchowych.
Co to są „suche piony”, a co to „nawodnione piony”? By odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do historii. Suche piony, czyli nienawodnione piony - to instalacje wodociągowe przeciwpożarowe, dla celów...
Co to są „suche piony”, a co to „nawodnione piony”? By odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do historii. Suche piony, czyli nienawodnione piony - to instalacje wodociągowe przeciwpożarowe, dla celów akcji ratowniczych PSP, dzięki temu strażacy podawali wodę bezpośrednio z samochodu gaśniczego do instalacji suchego pionu, podłączali swoje linie gaśnicze do zaworu na dowolnej kondygnacji budynku. Budynki mieszkalne wielorodzinne wysokie i wysokościowe były wówczas wyposażane w suche piony, czyli...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.