Bezpieczeństwo i ewakuacja osób z niepełnosprawnościami

Według danych Najwyższej Izbę Kontroli w Polsce mieszka ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, fot. Pixabay
W przypadku pożaru lub innej sytuacji zagrożenia osoby z niepełnosprawnościami ewakuują się znacznie wolniej niż osoby w pełni sprawne i często potrzebują w tym pomocy innych ludzi. Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie projektowanie budynków i dróg ewakuacyjnych, stosowanie w nich materiałów niepalnych oraz wypracowanie procedur. Oddział Dolnośląski Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa zorganizował specjalną debatę na ten temat.
Zobacz także
Media Expert Smartfon: czym się kierować podczas wyboru?

Żyjemy w czasach, w których większość z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Gdy, wychodząc z domu, zapomnimy o telefonie, odczuwamy pewien niepokój - w sytuacji podbramkowej nie możemy się skontaktować...
Żyjemy w czasach, w których większość z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Gdy, wychodząc z domu, zapomnimy o telefonie, odczuwamy pewien niepokój - w sytuacji podbramkowej nie możemy się skontaktować z bliskimi czy też współpracownikami, nie możemy wezwać taksówki, sprawdzić, jak dojechać w dane miejsce, krótko mówiąc - nie możemy skorzystać z internetu, gdy tego potrzebujemy. Smartfon stał się nie tylko naszym telefonem, ale i zegarkiem, aparatem fotograficznym, kamerą, notatnikiem, mapą,...
CARS CARE & GRANSPORT Poradnik dla właściciela auta premium

Właśnie stałeś się szczęśliwym posiadaczem wymarzonego samochodu premium? Jeśli tak, czym prędzej powinieneś się dowiedzieć, jak w odpowiedni sposób o niego zadbać. Z pomocą przychodzą usługi auto detailingu,...
Właśnie stałeś się szczęśliwym posiadaczem wymarzonego samochodu premium? Jeśli tak, czym prędzej powinieneś się dowiedzieć, jak w odpowiedni sposób o niego zadbać. Z pomocą przychodzą usługi auto detailingu, zapewniające wszechstronną ochronę lakieru i nie tylko. Im szybciej zadbasz o karoserię samochodu, tym łatwiejsze będzie jej mycie i ochrona przed ewentualnymi uszkodzeniami. W tym artykule w 3 krokach pokażemy Ci, czego twój nowy samochód może wymagać, a za co będziesz dziękować w przyszłości.
eurofirany.com.pl Rolety firanowe w biurze - jakie kolory wybrać?

Rolety firanowe są przede wszystkim bardzo praktycznym elementem wyposażenia biura. Umożliwiają dowolną regulację światła, zapewniając prywatność oraz idealne zaciemnienie. Sprzyja to pracy biurowej. Funkcjonalność...
Rolety firanowe są przede wszystkim bardzo praktycznym elementem wyposażenia biura. Umożliwiają dowolną regulację światła, zapewniając prywatność oraz idealne zaciemnienie. Sprzyja to pracy biurowej. Funkcjonalność jest oczywiście podstawą, jednak warto zastanowić się, jaki kolor rolety dopasować do przestrzeni biurowej.
Wśród uczestników kwietniowej debaty o bezpieczeństwie pożarowym i ewakuacji osób z niepełnosprawnościami z budynków zorganizowanej we Wrocławiu byli eksperci m.in. Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa, Państwowej Straży Pożarnej, Stowarzyszenia Inżynierów Bezpieczeństwa Pożarowego, Fundacji Polska Bez Barier, administracji samorządowej, a także firm zajmujących się budownictwem i materiałami budowlanymi.
Główne wyzwania
Świadomość w tym zakresie jest cały czas niewielka, a stosowane rozwiązania techniczne i organizacyjne nie uwzględniają potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Eksperci wskazują na dwa główne wyzwania w tym obszarze. Proces ewakuacji takich osób zajmuje zwykle dużo więcej czasu niż w przypadku osób w pełni sprawnych. W przypadku pożaru możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa w budynku tylko przez krótki czas i wtedy wydłużenie procesu ewakuacji działa na niekorzyść. Ewakuacja osób z niepełnosprawnościami wymaga także interwencji i pomocy osób trzecich, współpracowników, personelu czy służb ratowniczych.
Według danych Najwyższej Izbę Kontroli w Polsce mieszka ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami. To osoby, które według definicji w ustawie o rehabilitacji, ukończyły 16 lat i mają orzeczenie o niepełnosprawności. Szacuje się, że wszystkich osób niepełnosprawnych jest jednak w Polsce dużo więcej – od 4 do nawet 7 mln.
Dostosowanie procedur
Ustawa z 19 lipca 2019 roku o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w artykule szóstym określa, że konieczne jest „zapewnienie osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji lub ich uratowania w inny sposób”. Eksperci alarmują, że poza tym dość ogólnym przepisem, w Polsce nie ma żadnych procedur ani wytycznych, które dotyczyłyby ewakuacji takich osób w sytuacji zagrożenia, np. pożaru w budynku. Jest wiele rodzajów niepełnosprawności: osoby G/głuche, niewidome, z różnymi wrażliwościami sensorycznymi, osoby w spektrum autyzmu, osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Jeżeli osoba przykładowo porusza się na wózku, to procedury ewakuacyjne muszą przewidywać jej możliwości. W przypadku pożaru w budynku wielopiętrowym, gdy windy przestają działać, a ewakuacja odbywa się schodami, staje się to ogromnym problemem.
Może Cię zainteresuje: Nastroje na rynku nieruchomości i nastroje pośredników
Osoby z niepełnosprawnością słuchu czy osoby G/głuche mogą mieć kłopot z tym, żeby usłyszeć alarm, dodatkowo więc powinien mrugać. Systemy wspomagania słuchu powinny być skalibrowane w taki sposób, żeby nadawały również sygnały werbalne. Z kolei osoby z niepełnosprawnością wzroku powinny mieć możliwość zapoznania się z planami ewakuacji w formie dotykowej lub audio. Niezależnie od stopnia sprawności informacja o tym, w jaki sposób powinna przebiegać ewakuacja, powinna znaleźć się na przykład w deklaracji dostępności na stronie internetowej.
Bezpieczne rozwiązania
Eksperci zauważają, że różne rodzaje ograniczeń i niepełnosprawności wymagają stosowania różnych rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa. Takich, które umożliwią dotarcie sygnału ostrzegawczego do wszystkich i które wydłużą czas dostępny na ewakuację, czyli biernych zabezpieczeń takich, jak przykładowo niepalne materiały. Osobom z niepełnosprawnością ruchu powinno się zapewnić wózki, materace lub maty ewakuacyjne, dla osób niewidomych trzeba odpowiednio oznakować kierunki dróg ewakuacyjnych, a osoby z niepełnosprawnością słuchu potrzebują odpowiednich alarmów wizualnych. Fundacja Polska Bez Barier zebrała takie wytyczne w poradniku „Dostępność. Bezpieczna ewakuacja”, który zawiera między innymi podpowiedzi rozwiązań, aspekty prawne i praktyczne oraz informacje o tym, w jaki sposób ewakuować te osoby w sytuacji zagrożenia.
Zabezpieczone z użyciem niepalnych materiałów, takich jak np. wełna skalna, powinny być także drogi ewakuacyjne, które są newralgiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa budynków. Statystyki pokazują, że to właśnie pożary są najczęstszym zagrożeniem – od kilku lat Państwowa Straż Pożarna odnotowuje co roku ponad 10 tys. pożarów budynków wielorodzinnych i ponad 2 tys. pożarów budynków użyteczności publicznych. Należy pamiętać, że drogi ewakuacyjne to nie tylko elementy wewnątrz budynku, ale również odcinek od wyjścia z budynku do bezpiecznego miejsca zbiórki. Jeżeli droga ewakuacyjna biegnie przez różne przejścia, przejazdy lub przy ścianie zewnętrznej, to także zewnętrzne elementy budynku powinny być wykonane z materiałów niepalnych.
Może Cię zainteresuje: Reforma przestrzenna już w II kwartale
Budynki z niepalnych materiałów
Idealnym rozwiązaniem byłoby projektowanie i budowanie tylko z niepalnych materiałów, które są powszechnie dostępne na rynku. Często jednak wyzwaniem jest dopasowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych, gdzie ingerencja w samą konstrukcję jest trudna lub poza zakresem prac dostosowujących dany obiekt. Eksperci podkreślają, że ewakuacja osób z niepełnosprawnościami np. z płonącego budynku to niełatwe zadanie dla służb ratowniczych, ale problem dotyczy dużo szerszej grupy. Wolniej ewakuują się także osoby starsze, kobiety w ciąży, rodziny z małymi dziećmi albo osoby mające ograniczoną sprawność ruchową i problemy z chodzeniem po schodach.
W Polsce świadomość tego problemu jest na razie niewielka. Brakuje między innymi wytycznych odnośnie do tego, jakie warunki techniczne powinny spełniać budynki, aby ułatwiać ewakuację osób z niepełnosprawnościami. Brakuje też sprawdzonych przepisów w zakresie konstrukcji i biernego bezpieczeństwa pożarowego całego budynku.
Zmiany następują bardzo powoli. Regulacje prawne, coraz więcej organizacji, fachowców, którzy się tym zajmują i którzy chcą wzbogacać swoją wiedzę w tym zakresie, jest postęp. Jeśli więcej osób z branży będzie się interesować powyższym tematem, i za jakiś czas stanie się to oczywistością.
Źródło: Newseria Biznes