#GorącaLinia – dodatek mieszkaniowy a COVID-19

fot. redakcja
Czytelnik pyta:
czy dodatek mieszkaniowy przysługuje również w okresie pandemii covid-19?
Zobacz także
Jacek Frydryszak Opłaty za odpady

– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w...
– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w rozliczeniach z użytkownikami lokali – pisze Czytelnik do autora tekstów, analizujących przepisy dotyczące opłat za odpady komunalne.
Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – pokrzywdzenie członka wspólnoty

Pytanie: czy pokrzywdzenie w uchwale członka wspólnoty jest podstawą do stwierdzenia naruszenia prawidłowości zarządzania nieruchomością?
Pytanie: czy pokrzywdzenie w uchwale członka wspólnoty jest podstawą do stwierdzenia naruszenia prawidłowości zarządzania nieruchomością?
Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – odstępstwo od zasad reprezentowania w postępowaniu administracyjnym

Pytanie: czy jest możliwe, aby członek wspólnoty mieszkaniowej sam dochodził w postępowaniu administracyjnym swoich racji w kwestii garażu?
Pytanie: czy jest możliwe, aby członek wspólnoty mieszkaniowej sam dochodził w postępowaniu administracyjnym swoich racji w kwestii garażu?
Ekspert odpowiada:
tak, dodatek przysługuje również w okresie pandemi.
Dodatek mieszkaniowy można uzyskać:
- jeżeli średni miesięczny dochód (z 3 ostatnich miesięcy) przypadający na członka gospodarstwa domowego ubiegającego się o dodatek nie przekroczy:
- w gospodarstwie jednoosobowym – 2.100 zł;
- w gospodarstwie wieloosobowym – 1.500 zł.
- ubiegający się o dodatek mieszkaniowy posiada tytuł prawny do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (m.in. jest najemcą, właścicielem lokalu lub posiada spółdzielcze prawo do lokalu, oczekuje na lokal zamienny albo najem socjalny lokalu),
- powierzchnia zajmowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego nie przekracza:
- 1 osoba 45,5 mkw.,
- 2 osoby 52,0 mkw.,
- 3 osoby 58,5 mkw.,
- 4 osoby 71,5 mkw.,
- 5 osób 84,5 mkw.,
- 6 osób 91,0 mkw.,
- powyżej 6 osób 91,0 mkw. + 6,5 mkw. dla każdej kolejnej osoby.
Wniosek o dodatek mieszkaniowy (potwierdzony przez zarządcę budynku) składa się w urzędzie miasta lub gminy. Dodatek mieszkaniowy wypłacany jest zarządcy domu lub osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny lub właścicielowi domu jednorodzinnego przez 6 miesięcy, w terminie do 10 dnia każdego miesiąca z góry. Obecnie średnia wysokość dodatku to 205 zł.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie dodatków mieszkaniowych (Dz.U. z 2001 Nr. 156 poz. 18 17 ze zm.)
Opracował: Przemysław Gogojewicz