administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Podział nieruchomości stanowiącej współwłasność spółdzielni mieszkaniowej

na przykładzie orzeczenia Sądu Najwyższego

Agnieszka Żelazna | Administrator i Menedżer Nieruchomości 7-8/2021 | 2021-08-12
Podział nieruchomości stanowiącej współwłasność spółdzielni mieszkaniowej

Podział nieruchomości stanowiącej współwłasność spółdzielni mieszkaniowej

W postanowieniu z dnia 06.05.2021 r., Sąd Najwyższy wyjaśnił, iż ocena czy zachodzi możliwość podziału fizycznego nieruchomości nie powinna ograniczać się jedynie do ustalenia, czy w ogóle podział taki jest możliwy do zrealizowania. Konieczne jest zatem każdorazowo dokonanie przez sąd oceny, czy nie zachodzą okoliczności, przemawiające przeciwko takiemu sposobowi zniesienia współwłasności.

Zobacz także

Agnieszka Żelazna Podział nieruchomości wspólnej w trybie art. 5 UWL

Podział nieruchomości wspólnej w trybie art. 5 UWL Podział nieruchomości wspólnej w trybie art. 5 UWL

Podział nieruchomości wspólnej w czasie trwania odrębnej własności lokali oraz podział wspólnoty mieszkaniowej na mniejsze, zgodnie z regulacjami zawartymi w przepisach ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r....

Podział nieruchomości wspólnej w czasie trwania odrębnej własności lokali oraz podział wspólnoty mieszkaniowej na mniejsze, zgodnie z regulacjami zawartymi w przepisach ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.1)

Paweł Puch Jak spółdzielnia mieszkaniowa zbywa nieruchomości?

Jak spółdzielnia mieszkaniowa zbywa nieruchomości? Jak spółdzielnia mieszkaniowa zbywa nieruchomości?

Każda spółdzielnia mieszkaniowa inaczej podejmuje decyzje co do zbywania lokali, domów jednorodzinnych oraz miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych, a inaczej wszelkich innych nieruchomości.

Każda spółdzielnia mieszkaniowa inaczej podejmuje decyzje co do zbywania lokali, domów jednorodzinnych oraz miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych, a inaczej wszelkich innych nieruchomości.

news Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe zaczynają inwestować w budki lęgowe

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe zaczynają inwestować w budki lęgowe Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe zaczynają inwestować w budki lęgowe

Jeden jerzyk zjada dziennie od 10 do 20 tys. owadów latających. Ptaki te są więc niezwykle skuteczne w walce z komarami. Nic więc dziwnego, że wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe zaczęły inwestować w...

Jeden jerzyk zjada dziennie od 10 do 20 tys. owadów latających. Ptaki te są więc niezwykle skuteczne w walce z komarami. Nic więc dziwnego, że wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe zaczęły inwestować w budki lęgowe dla jerzyków. Obecnie budki te można spotkać m.in. w Konstantynowie Łódzkim, Tarnowskich Górach, Lublińcu, Piekarach Śląskich i Bytomiu.

W artykule:

  • Podział byłby nieracjonalny
  • Apelacja spółdzielni
  • Postępowanie przed sądem II instancji
  • Ważne kwestie historyczne
  • Skarga kasacyjna
  • Stanowisko i wykładnia Sądu Najwyższego

Postanowieniem częściowym wydanym na wniosek jednego ze współwłaścicieli nieruchomości, Sąd Rejonowy – działając jako sąd I instancji – dokonał zniesienia współwłasności i współużytkowania wieczystego spornej nieruchomości w ten sposób, że nieruchomość przyznał na własność (wraz z gruntem pozostającym w użytkowaniu wieczystym) wnioskodawczyni, zasądzając jednocześnie na rzecz spółdzielni mieszkaniowej (czyli drugiego współwłaściciela) odpowiednią kwotę tytułem spłaty. Zgodnie z wydanym orzeczeniem, nakazano również spółdzielni wydać wnioskodawczyni przedmiotową nieruchomość w terminie trzech miesięcy od daty prawomocności postanowienia. 1

Jak ustalono w toku postępowania przed sądem I instancji, wnioskodawczyni, której udział w nieruchomości wynosił 42,27% i uczestniczka, tj. spółdzielnia mieszkaniowa z udziałem 57,73% w tejże nieruchomości, były współużytkownikami wieczystymi nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem biurowo-usługowo-handlowym. Dojazd do zaplecza wskazanej nieruchomości technicznie możliwy był zaś jedynie za zgodą spółdzielni i jej mieszkańców. Kwestia ustanowienia służebności przejazdu nie została natomiast przez strony uregulowana prawnie.

 

Podział byłby nieracjonalny

W oparciu o opinię biegłych sądowych z zakresu budownictwa, Sąd Rejonowy ustalił z kolei, że choć możliwy był fizyczny podział nieruchomości wzdłuż ramy żelbetowej, powtarzalnej na każdym poziomie budynku, to jednak nakłady konieczne do wydzielenia dwóch odrębnych lokali po stronie wnioskodawczyni wyniosłyby kwotę ponad 2 mln złotych, zaś po stronie spółdzielni – prawie 4 mln złotych. Podział taki byłby zatem nieracjonalny, a lokale powstałe na skutek podziału nie uzyskałyby pozwolenia na użytkowanie, gdyż ich wyodrębnienie pociągałoby za sobą zaburzenie ciągów komunikacyjnych i doprowadziło do powstania przestrzeni niemożliwej do zagospodarowania, zaburzając jednocześnie przeznaczenie poszczególnych lokali.

Ponadto ustalono, że wnioskodawczyni oraz spółdzielnia pozostawały w konflikcie, który uniemożliwiał prawidłowe zarządzanie nieruchomością zarówno wspólnie, jak i przez każdą ze stron samodzielnie. Mając przy tym na uwadze, że obie strony dysponowały ewentualnymi środkami na spłatę strony przeciwnej, sąd I instancji uznał, iż wyjście ze wspólności praw winno przybrać formę przyznania ich wyłącznie wnioskodawczyni ze spłatą udziału w tych prawach, przysługującego spółdzielni. Zdaniem bowiem Sądu Rejonowego, żaden z proponowanych w toku postępowania wariantów podziału nieruchomości na zasadzie wyrażonej w art. 211 KC2, przewidującym, iż „każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości” nie został zaakceptowany przez strony i na dalszym etapie postępowania – zarówno wnioskodawczyni, jak też spółdzielnia – zgodnie domagały się zniesienia współwłasności poprzez przyznanie nieruchomości jednej z nich z obowiązkiem spłaty.

Mając powyższe na uwadze, sąd I instancji przychylił się zatem do tego wniosku, uwzględniając jednocześnie tak istniejący konflikt pomiędzy stronami, jak też fakt, że podział nieruchomości nie dałby się pogodzić z jej społeczno-gospodarczym przeznaczeniem. Znosząc zaś współwłasność spornej nieruchomości w drodze przyznania jej własności wnioskodawczyni z obowiązkiem jednoczesnej spłaty na rzecz spółdzielni, sąd ten kierował się zarówno charakterem nieruchomości wspólnej, zdolnościami finansowymi współwłaścicieli, jak i wartością nieruchomości, którą na dzień zniesienia współwłasności ustalono na podstawie opinii biegłego sądowego z zakresu szacowania nieruchomości.

Sąd Rejonowy wskazał, iż spółdzielnia posiadała co prawda znaczny majątek, to jednak większość tego majątku stanowiły nieruchomości, a zasoby posiadane w gotówce stanowiły jedynie fundusze przeznaczone na utrzymanie nieruchomości spółdzielców. Sąd uznał wobec tego za niewystarczające deklaracje złożone przez spółdzielnię, iż w przypadku konieczności spłaty zaciągnie kredyt lub uzyska środki z dzierżawy innych nieruchomości. Stwierdził bowiem, że obejmują one zdarzenia przyszłe i niepewne, zależne od zgody i woli innych podmiotów.

Apelacja spółdzielni

Od orzeczenia sądu I instancji apelację wywiodła spółdzielnia, zarzucając m.in. iż sąd ten w sposób nieuprawniony uznał, że nie posiada ona dostatecznych środków na spłatę udziałów przypadających wnioskodawczyni. Zdaniem spółdzielni, zaskarżonym postanowieniem naruszono przepisy procedury cywilnej, przez pominięcie oceny skutków wydanego orzeczenia dla statusu praw członków spółdzielni, którym w nieruchomości przysługiwały własnościowe prawa do garaży. Spółdzielnia zarzuciła także naruszenie prawa materialnego, w tym zaś przepisów art. 6 ust. 3 w zw. z art. 4 ust. 41 pkt 2 USM3 poprzez błędną ich wykładnię i przyjęcie, że środki funduszu remontowego stanowią wpływy pieniężne wyłączone z obrotu gospodarczego spółdzielni oraz naruszenie art. 1 ust. 1 i 3 USM przez błędną wykładnię.

Powołując się na powyższe zarzuty, spółdzielnia wniosła o zmianę zaskarżonego postanowienia i zniesienie współwłasności oraz współużytkowania wieczystego spornej nieruchomości poprzez przyznanie ich na własność spółdzielni z jednoczesnym obowiązkiem spłaty wnioskodawczyni, bądź ewentualnie o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

Dodatkowo, spółdzielnia wniosła o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego z zakresu finansów i ekonomii na okoliczność sytuacji finansowej wnioskodawczyni i spółdzielni oraz oceny faktycznej i prawnej możliwości spłaty udziału w nieruchomości przez spółdzielnię.

W odpowiedzi na apelację, wnioskodawczyni wniosła o jej oddalenie w całości.

Postępowanie przed sądem II instancji

Postanowieniem wydanym w sprawie, sąd II instancji zmienił zaskarżone postanowienie w ten sposób, że dokonał zniesienia współużytkowania wieczystego spornej nieruchomości oraz prawa własności posadowionego na tym gruncie budynku biurowo – usługowo – handlowego w ten sposób, że wyżej opisane prawo użytkowania wieczystego wraz z prawem własności budynku przyznał uczestniczce, tj. spółdzielni mieszkaniowej. Zasądzono jednocześnie od spółdzielni na rzecz wnioskodawczyni kwotę ok. 4 mln złotych tytułem spłaty przysługującego jej udziału w prawie własności i współużytkowaniu przedmiotowej nieruchomości. Postanowienie zawierało również nakaz wydania przez wnioskodawczynię spornej nieruchomości spółdzielni.

W uzasadnieniu wydanego rozstrzygnięcia Sąd Okręgowy wskazał, iż jak ustalono w toku uzupełniającego postępowania dowodowego przed tym sądem, bank – na pod-stawie przedłożonych przez spółdzielnię mieszkaniową dokumentów – stwierdził, że spółdzielnia posiada zdolność kredytową do spłaty kwoty kredytu w wysokości 4 mln złotych. Z kolei, z innego oświadczenia wydanego przez bank, a przedstawionego przez spółdzielnię, wynikało, iż posiada ona zdolność kredytową w kwocie 10 mln złotych.

Uwzględniając m.in. powyższe ustalenia, sąd II instancji uznał, iż apelacja spółdzielni zasługuje na uwzględnienie, chociaż nie wszystkie podniesione w niej zarzuty i argumenty uznał za zasadne. Sąd Okręgowy w pełni podzielił przy tym argumentację prawną sądu I instancji odnośnie niemożności przeznaczenia przez spółdzielnię mieszkaniową środków zgromadzonych na celowych funduszach remontowych na spłatę wnioskodawczyni. Przedłożenie jednakże przez spółdzielnię – już po wydaniu orzeczenia przez sąd I instancji – dokumentów, z treści których wynikała realna możliwość zaciągnięcia przez nią kredytu na spłatę, skutkowało koniecznością ponownej oceny wszystkich zaistniałych w sprawie okoliczności przed podjęciem decyzji, której ze stron postępowania przyznać należało sporną nieruchomość.

Ważne kwestie historyczne

W ocenie Sądu Okręgowego nie bez znaczenia dla rozstrzygnięcia wniosku o zniesienie współwłasności był charakter objętej nią nieruchomości, a także status stron postępowania. Wnioskodawczynią w rozpoznawanej sprawie była bowiem spółka prawa handlowego, zaś uczestniczką spółdzielnia mieszkaniowa. Podkreślono wobec tego kwestie „historyczne” związane ze sporną nieruchomością. Bezsporne w sprawie było zaś, że objęta postępowaniem nieruchomość od początku, tj. od 1973 r. pozostawała w użytkowaniu wieczystym pierwotnej spółdzielni. Na nieruchomości tej spółdzielnia wzniosła budynek użytkowy, z którego zarówno ona – a także jej członkowie – korzystali zgodnie z jego przeznaczeniem. W budynku mieściły się biura zarządu spółdzielni, a pozostałe pomieszczenia były wynajmowane, dzięki czemu członkowie spółdzielni korzystali z uzyskiwanych z tego tytułu pożytków. W związku z podziałem spółdzielni powstało zaś wspólne prawo użytkowania wieczystego nieruchomości oraz współwłasność budynku trzech spółdzielni. Uczestniczka postępowania nabyła przy tym udziały od jednej, zaś wnioskodawczyni – od drugiej spółdzielni, które powstały na skutek podziału.

Wobec powyższego, Sąd Okręgowy uznał, że przyznanie spornej nieruchomości występującej w sprawie spółdzielni pozwoli jej członkom na dalsze odnoszenie korzyści z tej nieruchomości oraz umożliwi zapewnienie potrzeb, dla spełnienia których został wybudowany budynek biurowo-
-handlowo-usługowy.

W ocenie sądu II instancji, wnioskodawczyni nie mogła przy tym skutecznie powoływać się na okoliczność, że za przyznaniem jej spornej nieruchomości przemawiać powinien fakt doprowadzenia przez spółdzielnię nieruchomość do złego stanu. Niewątpliwie stan ten był zły, do czego doprowadziły wieloletnie zaniedbania i brak remontów. Nie należało jednak abstrahować od okoliczności, że wcześniej obiekt ten stanowił współwłasność trzech spółdzielni mieszkaniowych, co utrudniało podjęcie decyzji o remoncie. Także aktualni współwłaściciele nie byli w stanie dojść do porozumienia w zakresie zarządu wspólną nieruchomością tak dalece, że wymagało to interwencji sądu i ustanowienia zarządcy tymczasowego.

Sąd Okręgowy podkreślił jednocześnie, iż nabywając udział w spornej nieruchomości, wnioskodawczyni zdawała sobie sprawę z jej stanu technicznego. Przyznanie jej nieruchomości wiązałoby się z kolei z koniecznością przynajmniej czasowego uregulowania kwestii drogi dojazdowej do zaplecza nieruchomości przez nieruchomość należącą do spółdzielni, co mogło stać się kolejnym źródłem konfliktów pomiędzy stronami i ostatecznie prowadzić do kolejnego ograniczenia prawa własności spółdzielni na rzecz wnioskodawczyni. Sytuacja taka nie miałaby zaś miejsca w przypadku, gdyby jedynym użytkownikiem wieczystym spornej nieruchomości i właścicielem posadowionego na niej budynku została spółdzielnia.
Wydając orzeczenie w sprawie, Sąd Okręgowy uwzględnił przy tym okoliczność, że spółdzielnia przedstawiła dowody możliwości realizowania na nieruchomości inwestycji o nowoczesnym i profesjonalnym charakterze, a także wykazał realną możliwość spłaty udziału wnioskodawczyni w prawie użytkowania wieczystego spornej nieruchomości i współwłasności budynku.

Skarga kasacyjna

Nie zgadzając się z postanowieniem sądu II instancji, skargę kasacyjną wywiodła wnioskodawczyni, zaskarżając orzeczenie w całości. Zarzuciła sądowi naruszenie prawa materialnego, tj. art. 211 KC oraz art. 212 § 2 KC poprzez błędną wykładnię, a w konsekwencji niezastosowanie, polegające na niedokonaniu podziału fizycznego nieruchomości, pomimo uzyskania opinii biegłego z zakresu budownictwa i biegłego sądowego z zakresu geodezji, potwierdzających możliwości i zasadność dokonania podziału fizycznego nieruchomości, stanowiącej przedmiot postępowania i braku opinii biegłego sądowego potwierdzającego, iż podział fizyczny byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem nieruchomości. W ocenie wnioskodawczyni, sąd II instancji błędnie uznał również, iż dla przyznania nieruchomości, stanowiącej przedmiot postępowania spółdzielni, za spłatą wnioskodawczyni miał znaczenie zarówno status uczestniczki jako spółdzielni mieszkaniowej, czyli specyficznej osoby prawnej, jak i kwestie historyczne związane ze sporną nieruchomością oraz konflikt pomiędzy stronami postępowania, który uniemożliwiał korzystanie z drogi dojazdowej do zaplecza nieruchomości.

Z uwzględnieniem powyższego, wnioskodawczyni wystąpiła o uchylenie zaskarżonego postanowienia w całości i przekazanie sprawy sądowi II instancji do ponownego rozpoznania. Spółdzielnia zaś, w odpowiedzi na skargę, zażądała jej oddalenia.

Stanowisko i wykładnia Sądu Najwyższego

Po rozpoznaniu sprawy, Sąd Najwyższy uznał, iż skarga kasacyjna zasługiwała na uwzględnienie. Odnosząc się do zarzutu naruszenia art. 211 KC, Sąd Najwyższy przypomniał bowiem, że przepis ten dotyczy sądowego zniesienia współwłasności na żądanie każdego ze współwłaścicieli, przyznając współwłaścicielom roszczenie o zniesienie wspólności (actio communi dividundo). Kodeks cywilny zakłada bowiem, iż współwłasność w częściach ułamkowych (odpowiednio również inne prawa majątkowe będące przedmiotem wspólności pro indiviso) stanowi stan tymczasowy, przejściowy, zaś żaden ze współwłaścicieli nie powinien być zmuszany wbrew własnej woli do pozostawania we wspólności z innymi osobami. Przepis art. 211 KC przewiduje przy tym określoną kolejność co do dopuszczalnych sposobów zniesienia współwłasności, wskazując jako pierwszy podział rzeczy wspólnej. Nie ulega przy tym wątpliwości, iż stanowiąc o „podziale rzeczy”, powołany przepis obejmuje podział w sensie fizycznym, tj. poprzez stworzenie nowych dwu lub więcej rzeczy z jednej istniejącej dotychczas. Tym samym, podział prowadzi każdorazowo do powstania nowego dobra prawnego, które – co do zasady – stanowi po zniesieniu współwłasności przedmiot wyłącznego prawa jednego z dotychczasowych współwłaścicieli. Podział taki powinien być przy tym dokonany wówczas, gdy nie pozostaje sprzeczny z przepisami ustawy, bądź ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy ani nie pociąga za sobą istotnej zmiany rzeczy lub znacznego zmniejszenia jej wartości. W takich bowiem przypadkach rzecz może zostać przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów Kodeksu postępowania cywilnego4.

SN podkreślił, że w rozpoznawanej sprawie choć sąd I instancji rozważał możliwość zniesienia współwłasności poprzez podział (współużytkowania wieczystego oraz nieruchomości budynkowej), to jednak uznał, iż – jakkolwiek teoretycznie możliwy – jest on niezasadny, przede wszystkim z uwagi na konieczność poniesienia istotnych nakładów finansowych wobec konieczności przebudowy budynku. Ocena zaś, czy zachodzi możliwość podziału fizycznego nieruchomości nie powinna ograniczać się do ustalenia, czy w ogóle podział taki jest możliwy do zrealizowania. Konieczne jest bowiem każdorazowo dokonanie przez sąd oceny, czy nie zachodzą okoliczności przemawiające przeciwko takiemu sposobowi zniesienia współwłasności. Może wynikać to w szczególności z charakteru rzeczy wspólnej, jej budowy i przeznaczenia, zaś ocena w tym zakresie powinna każdorazowo zostać dokonana przez sąd meriti, który nie jest związany stanowiskiem biegłego (rzeczoznawcy), którego rolą nie jest dokonywanie oceny przesłanek z art. 211 KC.

Za zarzut przesądzający Sąd Najwyższy uznał jednakże wydanie w sprawie postanowienia jedynie częściowego. Jak wyjaśnił, nie jest dopuszczalne podjęcie w postępowaniu o zniesieniu współwłasności postanowienia częściowego rozstrzygającego o podziale nieruchomości, bez jednoczesnego wyrównania wartości udziałów spłatami lub dopłatami oraz bez rozstrzygnięcia istniejącego sporu o nakłady, jeżeli rozmiar tych nakładów mógłby rzutować na sposób podziału albo wysokość spłat lub dopłat5. Należy zatem stwierdzić, iż każdorazowo, rozstrzygając w orzeczeniu częściowym o zniesieniu wspólności pewnego składnika (prawa) majątkowego, sąd obowiązany jest równocześnie rozstrzygnąć o związanych ze zniesieniem wspólności roszczeniach zainteresowanych (uczestników postępowania). Dotyczy to również rozliczeń co do roszczeń z tytułu przychodów, które przynosi rzecz lub prawo będące przedmiotem wspólności.

Z tej też przyczyny, Sąd Najwyższy uchylił zaskarżone postanowienie w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


1 sygn. akt V CSKP 29/21

2 ustawa z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (t.j. DzU z 2020 r., poz. 1740 ze zm.) – dalej: „KC”

3 ustawa z dnia 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. DzU z 2021 r., poz. 1208 ze zm.) – dalej: „USM”

4 por. art. 212 § 2 KC

5 por. postan. Sądu Najwyższego z dnia 04.07.1983 r., sygn. akt III CRN 129/83. Czytaj też „Puls spółdzielni”, str. 72

Komentarze

Powiązane

Aneta Mościcka Następcy prawni jako adresaci nakazu rozbiórki budynku

Następcy prawni jako adresaci nakazu rozbiórki budynku Następcy prawni jako adresaci nakazu rozbiórki budynku

W sprawach budowlanych, na przykład w sprawie legalizacji obiektu, występuje sukcesja czyli następstwo praw i obowiązków będące wynikiem następstwa praw i obowiązków cywilnych. Wśród adresatów decyzji...

W sprawach budowlanych, na przykład w sprawie legalizacji obiektu, występuje sukcesja czyli następstwo praw i obowiązków będące wynikiem następstwa praw i obowiązków cywilnych. Wśród adresatów decyzji o wstrzymaniu prac budowlanych, czy też rozbiórce budynku nie uwzględnia się spadkobierców, którzy odrzucili spadek – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aneta Mościcka Wymogi inwestora w zakresie gospodarki wodno-ściekowej domu

Wymogi inwestora w zakresie gospodarki wodno-ściekowej domu Wymogi inwestora w zakresie gospodarki wodno-ściekowej domu

Wody opadowe z dachu muszą być odprowadzane na własny teren nieutwardzony i inwestor ma bezwzględny obowiązek o to zadbać. Nie może przy tym naruszać § 29 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych,...

Wody opadowe z dachu muszą być odprowadzane na własny teren nieutwardzony i inwestor ma bezwzględny obowiązek o to zadbać. Nie może przy tym naruszać § 29 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. Najprostsze dopuszczalne rozwiązanie polega na zapewnieniu możliwości odprowadzania wód opadowych na nieutwardzony grunt na nieruchomości, na której wznoszony jest budynek – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Anna Ruszczak news Warto skorzystać z prekarium

Warto skorzystać z prekarium Warto skorzystać z prekarium

Polacy z otwartym sercem pomagają i udostępniają swoje mieszkania uchodźcom z Ukrainy. Nieodpłatne i grzecznościowe udostępnienie mieszkania może jednak wiązać się z negatywnymi konsekwencjami. Dlatego...

Polacy z otwartym sercem pomagają i udostępniają swoje mieszkania uchodźcom z Ukrainy. Nieodpłatne i grzecznościowe udostępnienie mieszkania może jednak wiązać się z negatywnymi konsekwencjami. Dlatego warto skorzystać z instytucji prekarium.

Agnieszka Żelazna Skuteczność doręczenia decyzji nadzoru budowlanego adresowanej do wspólnoty

Skuteczność doręczenia decyzji nadzoru budowlanego adresowanej do wspólnoty Skuteczność doręczenia decyzji nadzoru budowlanego adresowanej do wspólnoty

W postanowieniu z dnia 11.01.2022 r. NSA wyjaśnił, że jeżeli podmiot reprezentujący wspólnotę mieszkaniową udzielił pełnomocnictwa innej osobie, to zgodnie z regułą wynikającą z art. 40 § 2 Kodeksu postępowania...

W postanowieniu z dnia 11.01.2022 r. NSA wyjaśnił, że jeżeli podmiot reprezentujący wspólnotę mieszkaniową udzielił pełnomocnictwa innej osobie, to zgodnie z regułą wynikającą z art. 40 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego, pisma doręcza się temu pełnomocnikowi. Dlatego też adresatem przesyłki pochodzącej od organu administracji może być pełnomocnik zarządcy nieruchomości, reprezentującego wspólnotę mieszkaniową.

Aneta Mościcka Czy zarząd gruntem można domniemywać?

Czy zarząd gruntem można domniemywać? Czy zarząd gruntem można domniemywać?

Istnienia zarządu nie można domniemywać – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Sprawa dotyczyła stwierdzenia wojewody, że działka gruntu stanowiąca mienie Skarbu Państwa stała się z mocy prawa, nieodpłatnie,...

Istnienia zarządu nie można domniemywać – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Sprawa dotyczyła stwierdzenia wojewody, że działka gruntu stanowiąca mienie Skarbu Państwa stała się z mocy prawa, nieodpłatnie, własnością gminy. Polskie Koleje Państwowe S.A. wniosły odwołanie od tej decyzji.

Agnieszka Żelazna Dostęp do drogi publicznej

Dostęp do drogi publicznej Dostęp do drogi publicznej

W uchwale z dnia 28.01.2022 r., SN wyjaśnił, iż nieruchomość, której właścicielowi przysługuje wynikające z przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych uprawnienie do korzystania z dróg wewnętrznych,...

W uchwale z dnia 28.01.2022 r., SN wyjaśnił, iż nieruchomość, której właścicielowi przysługuje wynikające z przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych uprawnienie do korzystania z dróg wewnętrznych, łączących się z drogą publiczną, powinna być uznawana za nieruchomość, która posiada odpowiedni dostęp do drogi publicznej w rozumieniu art. 145 § 1 KC.

Aneta Mościcka Zmiana sposobu użytkowania obiektu

Zmiana sposobu użytkowania obiektu Zmiana sposobu użytkowania obiektu

Działalność klubu nocnego, jeśli nawet wcześniej prowadzona tam była działalność gastronomiczna, powoduje zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego, wymagającą zgłoszenia, stosownie do art. 71 ust....

Działalność klubu nocnego, jeśli nawet wcześniej prowadzona tam była działalność gastronomiczna, powoduje zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego, wymagającą zgłoszenia, stosownie do art. 71 ust. 1 i ust. 2 PB. Klub nocny, wpływa na warunki w zakresie emisji hałasu i drgań oraz układu obciążeń, a więc kształtuje warunki higieniczno-sanitarne i ochrony środowiska – orzekł WSA w Białymstoku.

Aneta Mościcka Opodatkowanie usług na rzecz podmiotów niebędących członkami SM

Opodatkowanie usług na rzecz podmiotów niebędących członkami SM Opodatkowanie usług na rzecz podmiotów niebędących członkami SM

Wszelkie usługi na rzecz podmiotów niebędących członkami spółdzielni mieszkaniowej, w tym także wynajmowanie garaży, pozostają bez związku z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych członków oraz ich rodzin,...

Wszelkie usługi na rzecz podmiotów niebędących członkami spółdzielni mieszkaniowej, w tym także wynajmowanie garaży, pozostają bez związku z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych członków oraz ich rodzin, i nie stanowią gospodarki zasobami mieszkaniowymi w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem uzyskany z tego tytułu dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach ogólnych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aneta Mościcka Zgoda na sprzedaż napojów alkoholowych we wspólnocie mieszkaniowej

Zgoda na sprzedaż napojów alkoholowych we wspólnocie mieszkaniowej Zgoda na sprzedaż napojów alkoholowych we wspólnocie mieszkaniowej

Wyrażenie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych, jako pozostające w wyłącznej kompetencji wspólnoty mieszkaniowej, wymaga podjęcia w tej kwestii uchwały. Zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien zwrócić...

Wyrażenie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych, jako pozostające w wyłącznej kompetencji wspólnoty mieszkaniowej, wymaga podjęcia w tej kwestii uchwały. Zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien zwrócić się do członków wspólnoty mieszkaniowej, dopiero gdy ci wyrażą swoją wolę w sposób prawem przewidziany (uchwała), może złożyć stosowne oświadczenie, czyli w zależności od poczynionych ustaleń wyrazić zgodę lub nie – orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

Aneta Mościcka Czy nabycie własności mieszkania jest konieczne dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego w PIT?

Czy nabycie własności mieszkania jest konieczne dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego w PIT? Czy nabycie własności mieszkania jest konieczne dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego w PIT?

Warunkiem, który umożliwia zastosowanie zwolnienia podatkowego nie jest definitywne nabycie własności mieszkania, a przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymaga,...

Warunkiem, który umożliwia zastosowanie zwolnienia podatkowego nie jest definitywne nabycie własności mieszkania, a przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymaga, by nabycie prawa własności mieszkania nastąpiło we wskazanym w tym przepisie terminie – orzekł NSA.

Aneta Mościcka Jakie części balkonu musi utrzymywać wspólnota mieszkaniowa?

Jakie części balkonu musi utrzymywać wspólnota mieszkaniowa? Jakie części balkonu musi utrzymywać wspólnota mieszkaniowa?

O ile kwestia użytkowania balkonu, związana z uznaniem balkonu jako pomieszczenia przynależnego do lokalu może być kwalifikowana do elementów niewchodzących w skład części wspólnej, o tyle kwestie związane...

O ile kwestia użytkowania balkonu, związana z uznaniem balkonu jako pomieszczenia przynależnego do lokalu może być kwalifikowana do elementów niewchodzących w skład części wspólnej, o tyle kwestie związane z elementami konstrukcyjnymi i estetycznymi powinny być rozpatrywane jako części nieruchomości wspólnej. Wydatki na remonty i bieżącą konserwację nieruchomości wspólnej stanowią koszty zarządu tą nieruchomością i obciążają wspólnotę mieszkaniową – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aneta Mościcka Służebność gruntowa po podziale i scaleniu gruntu

Służebność gruntowa po podziale i scaleniu gruntu Służebność gruntowa po podziale i scaleniu gruntu

Po podziale nieruchomości władnącej, a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność gruntowa rozciąga się na całą powstałą...

Po podziale nieruchomości władnącej, a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność gruntowa rozciąga się na całą powstałą w ten sposób nieruchomość – orzekł Sąd Najwyższy.

Anna Ruszczak news Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które...

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które przysługiwały spadkodawcom. Według interpretacji podatkowej prawo do ulgi termomodernizacyjnej nie przysługuje spadkobiercy, bo to spadkodawca poniósł wydatki.

Aneta Mościcka Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obciążonego hipoteką w postępowaniu upadłościowym

Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obciążonego hipoteką w postępowaniu upadłościowym Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obciążonego hipoteką w postępowaniu upadłościowym

Jeżeli w toku postępowania upadłościowego nieruchomość nabywa inny podmiot niż spółdzielnia, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się ex lege we własność lokalu. Takie przekształcenie,...

Jeżeli w toku postępowania upadłościowego nieruchomość nabywa inny podmiot niż spółdzielnia, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się ex lege we własność lokalu. Takie przekształcenie, wynikające z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, nie może być jednak kwalifikowane jako podział nieruchomości w rozumieniu art. 76 ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Jacek Frydryszak Kolejne problemy z  opłatami za  odpady komunalne

Kolejne problemy z  opłatami za  odpady komunalne Kolejne problemy z  opłatami za  odpady komunalne

16 grudnia 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w  Gliwicach (I SA/GI 700/21) wydał wyrok dotyczący wpływu nieobecności w miejscu zamieszkania na zmniejszenie stawki opłaty związanej z odpadami.

16 grudnia 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w  Gliwicach (I SA/GI 700/21) wydał wyrok dotyczący wpływu nieobecności w miejscu zamieszkania na zmniejszenie stawki opłaty związanej z odpadami.

Anna Ruszczak news Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości

Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości

Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku orzekł, że na gruncie prawa podatkowego nieistotna jest umowa między małżonkami – notariuszem i syndykiem, że nieruchomością będącą przedmiotem najmu zarządzał...

Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku orzekł, że na gruncie prawa podatkowego nieistotna jest umowa między małżonkami – notariuszem i syndykiem, że nieruchomością będącą przedmiotem najmu zarządzał będzie mąż i rozliczał koszty z tego tytułu.

Małgorzata Pundyk-Glet Sporne balkony

Sporne balkony Sporne balkony

Kwestia balkonów od lat budzi kontrowersje. Wydaje się, że ilość orzecznictwa w tej materii jest na tyle spora, że można uznać, że temat nie powinien rodzić problemów interpretacyjnych.

Kwestia balkonów od lat budzi kontrowersje. Wydaje się, że ilość orzecznictwa w tej materii jest na tyle spora, że można uznać, że temat nie powinien rodzić problemów interpretacyjnych.

Aneta Mościcka Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu

Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu

Doprowadzenie do usunięcia materiałów palnych i innych przedmiotów umieszczonych na korytarzu budynku mieszkalnego, należących do właścicieli lokali mieszkalnych tego budynku, odpowiada obowiązkom z zakresu...

Doprowadzenie do usunięcia materiałów palnych i innych przedmiotów umieszczonych na korytarzu budynku mieszkalnego, należących do właścicieli lokali mieszkalnych tego budynku, odpowiada obowiązkom z zakresu ochrony przeciwpożarowej (bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji) i stanowi czynność zwykłego zarządu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Paweł Puch Remont we wspólnocie

Remont we wspólnocie Remont we wspólnocie

Uchwała w sprawie remontu musi zawierać ściśle określony zakres prac i niezbędnych wydatków, powinna być poprzedzona ekspertyzą co do konieczności poniesienia wydatków, a ponadto nie może zobowiązywać...

Uchwała w sprawie remontu musi zawierać ściśle określony zakres prac i niezbędnych wydatków, powinna być poprzedzona ekspertyzą co do konieczności poniesienia wydatków, a ponadto nie może zobowiązywać członków wspólnoty mieszkaniowej do pokrycia kosztów nie związanych z nieruchomością wspólną – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Aneta Mościcka Zasady naliczania opłaty adiacenckiej

Zasady naliczania opłaty adiacenckiej Zasady naliczania opłaty adiacenckiej

Przesłankami, które muszą zostać spełnione, aby możliwe było naliczenie opłaty adiacenckiej są: dokonanie – na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres...

Przesłankami, które muszą zostać spełnione, aby możliwe było naliczenie opłaty adiacenckiej są: dokonanie – na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa – podziału nieruchomości; wzrost wartości nieruchomości na skutek dokonanego podziału; wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej w terminie do 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale...

Aneta Mościcka Czy tablice reklamowe to części składowe nieruchomości?

Czy tablice reklamowe to części składowe nieruchomości? Czy tablice reklamowe to części składowe nieruchomości?

Jeżeli tablice reklamowe są posadowione na stałe w gruncie, co wyklucza ich swobodną rozbiórkę oraz przeniesienie w inne miejsce bez uszkodzenia konstrukcji tablicy reklamowej bądź jej istotnej zmiany,...

Jeżeli tablice reklamowe są posadowione na stałe w gruncie, co wyklucza ich swobodną rozbiórkę oraz przeniesienie w inne miejsce bez uszkodzenia konstrukcji tablicy reklamowej bądź jej istotnej zmiany, są częścią składową wywłaszczonej nieruchomości. Tym samym wartość tablic reklamowych podwyższa wartość nieruchomości i zwiększa odszkodowanie z tytułu jej wywłaszczenia – wynika z wyroku NSA.

Anna Ruszczak news Wyrok NSA: weryfikacja nieruchomości zwróconych zaraz po wojnie

Wyrok NSA: weryfikacja nieruchomości zwróconych zaraz po wojnie Wyrok NSA: weryfikacja nieruchomości zwróconych zaraz po wojnie

Czy w stolicy dojdzie do rewizji zwrotu nieruchomości dekretowych z ostatnich 77 lat? To realny scenariusz, odkąd 29 sierpnia Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który może mocno zatrząść rynkiem...

Czy w stolicy dojdzie do rewizji zwrotu nieruchomości dekretowych z ostatnich 77 lat? To realny scenariusz, odkąd 29 sierpnia Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który może mocno zatrząść rynkiem nieruchomości w Warszawie.

Anna Ruszczak news Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia

Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia

Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej...

Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób wszedł w spór z bankiem. To metoda banków na przerwanie trzyletniego terminu przedawnienia.

Aneta Mościcka Służebność po podziale i scaleniu nieruchomości

Służebność po podziale i scaleniu nieruchomości Służebność po podziale i scaleniu nieruchomości

Po podziale nieruchomości władnącej (na rzecz której ustanowiono służebność), a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność...

Po podziale nieruchomości władnącej (na rzecz której ustanowiono służebność), a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność gruntowa rozciąga się na całą powstałą w ten sposób nieruchomość – orzekł Sąd Najwyższy.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.