administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Nielegalne automaty do gier w lokalu spółdzielni mieszkaniowej

na przykładzie wyroku NSA

Nielegalne automaty do gier w lokalu spółdzielni mieszkaniowej. Fot. Pixabay

Nielegalne automaty do gier w lokalu spółdzielni mieszkaniowej. Fot. Pixabay

Jak wyjaśnił to Naczelny Sąd Administracyjny, fakt podnajęcia lokalu wynajętego pierwotnie od spółdzielni mieszkaniowej dla potrzeb prowadzenia w tym lokalu usług gastronomicznych, w celu ustawienia automatów do gier, nie powoduje przeniesienia odpowiedzialności wynikającej z tego tytułu z najemcy głównego na inny podmiot.

Zobacz także

Agnieszka Żelazna Połączenie lokalu mieszkalnego z częścią dotychczasowej nieruchomości wspólnej

Połączenie lokalu mieszkalnego z częścią dotychczasowej nieruchomości wspólnej Połączenie lokalu mieszkalnego z częścią dotychczasowej nieruchomości wspólnej

Jak wyjaśnił to Sąd Najwyższy, zobowiązanie do zbycia części nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej ma dwustronny charakter. Stronami takiej umowy, chociażby była nieodpłatna, powinni być z...

Jak wyjaśnił to Sąd Najwyższy, zobowiązanie do zbycia części nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej ma dwustronny charakter. Stronami takiej umowy, chociażby była nieodpłatna, powinni być z jednej strony wspólnota mieszkaniowa, do której kompetencji należy zarząd nieruchomością wspólną, z drugiej zaś właściciel (współwłaściciele) wyodrębnionego lokalu, do którego ma zostać włączony fragment dotychczasowej nieruchomości wspólnej.

Paweł Puch Zmiana ogrzewania ze zbiorowego na indywidualne

Zmiana ogrzewania ze zbiorowego na indywidualne Zmiana ogrzewania ze zbiorowego na indywidualne

We wspólnocie mieszkaniowej ogrzewanie lokali może być rozwiązane na dwa sposoby. Budynek może mieć wspólną instalację centralnego ogrzewania lub każdy lokal może mieć indywidualne instalacje centralnego...

We wspólnocie mieszkaniowej ogrzewanie lokali może być rozwiązane na dwa sposoby. Budynek może mieć wspólną instalację centralnego ogrzewania lub każdy lokal może mieć indywidualne instalacje centralnego ogrzewania. W każdym z tych przypadków to zupełnie inna sytuacja prawna.

Redakcja news Przymusowy urlop 2 maja

Przymusowy urlop 2 maja Przymusowy urlop 2 maja

Wiele firm chciałoby w weekend majowy wysłać pracowników na przymusowy urlop

Wiele firm chciałoby w weekend majowy wysłać pracowników na przymusowy urlop

Decyzją wydaną w sprawie przez Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego, wymierzono karę pieniężną najemczyni lokalu położonego w budynku spółdzielni mieszkaniowej, jako posiadaczowi lokalu, w którym ustalono znajdowanie się niezarejestrowanych automatów do gier, i w którym prowadzona była także przez tą najemczynię działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa.

Jak wyjaśniono to w uzasadnieniu wydanego rozstrzygnięcia, w ramach czynności procesowych przeprowadzonych w lokalu, ujawniono bowiem i zatrzymano dwa automaty do gier. Urządzenia ta nie posiadały poświadczeń rejestracji oraz numerów koncesji/zezwolenia. Poza tym przesłuchano świadków, jak również zabezpieczono umowę najmu lokalu użytkowego – powierzchni lokalu znajdującego się w budynku spółdzielni mieszkaniowej, zawartą pomiędzy najemczynią a jej podnajemcą. Najemczyni, udzielając informacji w zakresie tytułu prawnego do lokalu wyjaśniła zaś, że lokal wynajmowała od spółdzielni mieszkaniowej od ponad 30 lat. Na podstawie umowy najmu podnajęła zaś ok. 3 m2 powierzchni lokalu firmie podnajemcy, a następnie aneksem ww. firmie został podnajęty cały lokal. W tym samym dniu firma ta podnajęła z kolei najemczyni część lokalu, zostawiając sobie prawo jedynie do władania całym lokalem oraz 3 m2 na użytek postawienia automatów do gier. Zgodnie z wyjaśnieniami złożonymi przez najemczynię, intencją zawieranych umów było oddanie całego lokalu we władanie firmie podnajemcy, tak aby on decydował czy i kiedy lokal jest otwarty, co się dzieje w lokalu, kto prowadzi w lokalu działalność i jaką i kto w lokalu przebywa.

Pismem wniesionym w toku postępowania, spółdzielnia mieszkaniowa poinformowała z kolei, że nie wyraziła zgody na podnajęcie lokalu przez najemczynię. Poinformowała także, że na próbę uzyskania przez najemczynię zgody na prowadzenie w wynajmowanym lokalu automatów do gier dla firmy podnajemcy, spółdzielnia ta nie wyraziła zgody.

Na podstawie opinii zleconej w sprawie, organ ustalił zaś, że w jednym z automatów zainstalowana była aplikacja umożliwiająca rozgrywanie gier o wygrane pieniężne lub rzeczowe i występował element komercyjny, czyli aby skorzystać z urządzenia należało je zakredytować (wykupić punkty przeznaczone do rozgrywania gier). Badane urządzenie spełniało przy tym kryteria automatów do gier w rozumieniu ustawy.

W odwołaniu od decyzji najemczyni zarzuciła brak podstaw do wymierzenia jej kary pieniężnej jako posiadaczowi zależnemu lokalu, w którym znajdowały się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona była działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa.

Po rozpatrzeniu odwołania, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej ostatecznie decyzją wydaną w sprawie utrzymał jednak w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji. Zdaniem organu administracji II instancji, istotnym zagadnieniem przy wymierzaniu kary pieniężnej zgodnie z ustawą o grach hazardowych jest zawsze konieczność ustalenia, czy zatrzymane w lokalu automaty do gier oferowały gry w rozumieniu tej ustawy, ponadto wykazania, że automaty nie były zarejestrowane oraz że w lokalu będącym w posiadaniu zależnym prowadzona była działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa. Bezspornie zaś, warunki te zostały spełnione. 

W ocenie organu odwoławczego, oświadczenia woli złożone przez najemczynię i firmę podnajemcy o podnajmie całego lokalu i kolejnym podnajmie de facto części lokalu zostały złożone zaś jedynie dla pozoru, a strony godziły się na taką sytuację, aby przedmiotowym lokalem nadal władała najemczyni. Co więcej, zarówno najemczyni jak i obsługa lokalu wypłacała wygrane pieniężne uzyskane w trakcie gry na automatach z kasy baru. Tym samym, to najemczyni miała władztwo nad powierzchnią lokalu na której znajdowały się automaty. Powyższe – w ocenie organu – pozwalało stwierdzić, że sytuacja faktyczna najemczyni nie polegała na oddaniu części lokalu do używania podnajemcy, ale podejmowała ona działania zapewniające warunki do rozgrywania gier na automatach.

Skarga i postępowanie przed WSA

Mimo wniesienia skargi przez najemczynię od niekorzystnej dla niej decyzji, sąd administracji I instancji wyrokiem1 oddalił skargę.

Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za słuszne przyjąć należało stanowisko organu, że skarżąca spełniania przesłanki do uznania jej za posiadacza zależnego lokalu, w którym znajdowały się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona była działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa.

Z materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie wynikało bowiem, że strona skarżąca zawarła ze spółdzielnią mieszkaniową umowę najmu lokalu użytkowego, zmienioną następnie aneksami do tej umowy. Tym samym stała się najemcą całego lokalu użytkowego, składającego się z 5 pomieszczeń i ½ przedsionka. Wobec tego, w świetle prawa cywilnego stała się posiadaczem zależnym. W świetle zaś postanowień samej umowy najmu zawartej ze spółdzielnią, najemcy nie wolno było oddawać lokalu w podnajem osobie trzeciej.

WSA podzielił również stanowisko organu, że w lokalu w dniu kontroli znajdowały się niezarejestrowane automaty do gier hazardowych.

Z uwzględnieniem poczynionych wyżej ustaleń, sąd administracyjny podniósł zaś dalej, iż posiadacz samoistny nie traci posiadania w wyniku oddania rzeczy innej osobie w posiadanie zależne, tak – w drodze analogii do art. 337 KC2 – posiadacz zależny nie traci posiadania w wyniku oddania rzeczy innej osobie w dalsze posiadanie zależne3. Sytuacja skarżącej najemczyni nie uległa zatem zmianie po tym jak przekazała lokal w dalsze posiadanie zależne.

Usprawiedliwione było wobec tego stanowisko organu, że fakt podnajęcia lokalu w celu ustawienia spornych urządzeń, nie spowodował przeniesienia odpowiedzialności na inny podmiot. Jak zwrócił na to bowiem uwagę WSA, niezależnie od tego, czy posiadanie wynika z umowy lub innego tytułu prawnego, ma ono charakter posiadania zależnego, o którym mowa w art. 336 KC. Natomiast sama ustawa o grach hazardowych mówi o posiadaczu zależnym lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier.

WSA podzielił również ustalenia organu co do posiadania przez najemczynię statusu posiadacza zależnego lokalu, pomimo tego, że podnajęła ona – na rzecz podnajemcy – prowadzącemu działalność gospodarczą, część powierzchni tego lokalu. Statusu tego skarżąca nie utraciła także w wyniku zawarcia aneksu do umowy najmu, zgodnie z którym skarżąca (wynajmujący) oddała podnajemcy do wyłącznego użytkowania cały lokal. Wpływu na status skarżącej jako posiadacza zależnego nie miało także dalsze zawarcie umowy najmu lokalu, zgodnie z którą to podnajemca (już jako wynajmujący) oddał skarżącej do odpłatnego używania część powierzchni lokalu.

Słusznie też – zdaniem WSA – oba organy uznały, że część powierzchnia lokalu wydzierżawiona przez podnajemcę nie stała się przez to samodzielnym lokalem, zaś w dalszym ciągu pozostawała częścią całego lokalu gastronomicznego, w którym – co było poza sporem – skarżąca prowadziła swoją działalność gastronomiczną. Z mapki lokalu wynikało zaś wyraźnie, że powierzchnia ok. 3 m² na której umieszczone były automaty, znajdowała się bezpośrednio w sali kawiarni, czyli w pomieszczeniu gdzie w dalszym ciągu prowadzona była działalność gastronomiczna przez skarżącą. Automaty nie znajdowały się więc w niezależnej części lokalu, zaś najemczyni wiedziała, że automaty te służyły do przeprowadzania gier, umożliwiała do nich dostęp w godzinach pracy kawiarni nieograniczonej ilości graczy i zabezpieczała ich funkcjonowanie chociażby poprzez wypłatę wygranej.

Stąd też, zawarte umowy najmu nie pozbawiły zatem skarżącej przymiotu posiadacza zależnego całego lokalu gastronomicznego i nie mogły spowodować uwolnienia jej od odpowiedzialności. Nie było też sporne w sprawie, że automaty zostały umieszczone w lokalu niebędącym kasynem gry oraz – wbrew obowiązkowi wynikającemu z ustawy o grach hazardowych – znajdujące się w lokalu urządzenia nie posiadały poświadczeń rejestracji oraz numerów koncesji/zezwolenia. Bez znaczenia dla odpowiedzialności skarżącej była przy tym okoliczność, kto faktycznie urządzał i prowadził gry w jej lokalu, gdyż z obowiązujących przepisów nie wynika, aby była to przesłanka konieczna do nałożenia kary. Okolicznością decydującą w sprawie było zatem ustalenie, że skarżąca użytkowała lokal jako posiadacz zależny, prowadziła w nim działalność gastronomiczną i że znajdowały się tam niezarejestrowane automaty do gier hazardowych. Te zaś przesłanki zostały w sprawie spełnione, co wykazał zaś organ.

Jak wyjaśnił to bowiem WSA, dla przypisania odpowiedzialności i nałożenia sankcji w trybie ustawy o grach hazardowych nie ma znaczenia czy urządzenie do gier jest własnością posiadacza lokalu, czy jest ono przedmiotem dzierżawy, czy też prawa do niego przysługują podmiotowi trzeciemu. Dla nałożenia kary wystarczające jest bowiem, by automat do gier znajdował się w danym lokalu. Interpretacja pojęcia lokalu, którym posługuje się ustawodawca jest zaś bardzo szeroka i obejmuje wszelkie powierzchnie wydzielone w sposób wyraźny, na przykład ścianami, odrębnym wejściem, znajdujące się również w ramach innego obiektu/pomieszczenia przykładowo budynku, galerii handlowej, lokalu biurowego, przeznaczone w jednocześnie do pobytu osób w celach mieszkalnych lub związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Skarga kasacyjna

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wywiodła najemczyni lokalu, zaskarżając go w całości i zarzucając mu m.in. sprzeczne z zebranym w sprawie materiałem dowodowym ustalenie, iż skarżąca była posiadaczem zależnym lokalu w którym ujawniono automaty, podczas gdy ze zgromadzonych w sprawie dowodów wynikało, że posiadaczem zależnym całego lokalu był podnajemca, który podnajął cały lokal od skarżącej, tak jak ona wcześniej od spółdzielni mieszkaniowej.

W odpowiedzi na skargę, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej wniósł zaś o jej oddalenie oraz o orzeczenie o kosztach postępowania.

Stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego

Po rozpoznaniu wniesionej skargi, NSA wyrokiem4 oddalił ją w całości, uznając, iż skarga ta nie posiadała usprawiedliwionych podstaw prawnych, a tym samym była bezzasadna.

Jak wyjaśnił to bowiem NSA, zarówno twierdzenia skarżącej o nierozpatrzeniu zarzutów skargi skierowanej do WSA, jak również zarzut dotyczący przypisania odpowiedzialności skarżącej zamiast urządzającemu gry podnajemcy, wskazywały na błędną ocenę dowodów.

Uznając zaś zarówno ustalenia organów, zaakceptowane przez WSA, jak również wywód prawny sądu administracyjnego I instancji za prawidłowe, NSA podniósł, iż zaskarżony wyrok niewątpliwie zawierał zaś wyjaśnienie stanowiska, dlaczego za zasadne uznano wymierzenie skarżącej kary pieniężnej jak dla posiadacza zależnego lokalu, w którym znajdowały się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona była działalność gastronomiczna.

Z przeprowadzonych w sprawie dowodów wynikało przy tym, że skarżąca była świadoma charakteru wstawionych do jej lokalu automatów, skoro realizowała wypłaty wygranych, a nadto – co istotne – w chwili kontroli sama prowadziła grę na jednym z automatów. Jeden ze spornych automatów w chwili rozpoczęcia kontroli był więc w użyciu, a opinia biegłego złożona w sprawie potwierdzała tylko, że miał on cechy automatu do gier.

Skarżąca zatem w sposób nieuzasadniony zarzuciła WSA rzekome zaakceptowanie naruszenia zasady prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie do organów oraz zasady prawdy obiektywnej. Jak zauważył to bowiem NSA, naruszenie tych zasad miało – zdaniem skarżącej – polegać na poczynieniu sprzecznych ocen na podstawie zebranego materiału dowodowego poprzez ustalenie, że to skarżąca była posiadaczem zależnym lokalu w którym ujawniono automaty, podczas gdy był nim podnajemca (wskutek zawartych ze skarżącą umów). Jak wskazała to zaś skarżąca w skardze kasacyjnej, to ta osoba podnajęła cały lokal od skarżącej, a ona wcześniej od spółdzielni mieszkaniowej i w związku z tym skarżąca nie była już posiadaczem zależnym lokalu. Takie twierdzenie skargi kasacyjnej, wobec klarownego wyjaśnienia zależności poszczególnych umów i ich pozornego charakteru, stanowiły jednak – w ocenie NSA – o oczywistej bezzasadności wskazanego zarzutu.

To bowiem skarżąca, a nie inny podmiot była w dacie kontroli posiadaczem zależnym lokalu, zaś posiadanie to wynikało z zawartej przez nią ze spółdzielnią mieszkaniową, umowy najmu. Późniejsze wejście zaś stron (najemczyni i firmy podnajemcy) w swoisty tryb „karuzeli umów” zawieranych z podnajemcą (skarżąca wynajęła mu cały lokal, zaś następnie on rzekomo wynajął jej ten sam lokal pomniejszony o miejsce zajęte pod automaty) nie świadczyło o utracie posiadania zależnego pochodzącego z węzła prawnego wiążącego stronę skarżącą kasacyjnie ze spółdzielnią mieszkaniową. W istocie bowiem umowy, na które powoływała się skarżąca najemczyni, stanowiły wyraźny przykład nieudolnej próby obchodzenia prawa, nastawionej na uniknięcie odpowiedzialności za udostępnianie lokalu gastronomicznego w celu organizacji gier na automatach.

Mając powyższe okoliczności na uwadze, NSA orzekł jak na wstępie. Orzeczenie to jest prawomocne.

Literatura

  1. por. wyr. WSA w Gliwicach z dnia 13 lipca 2022 r., sygn. akt III SA/Gl 1768/21
  2. ustawa z dnia 23 kwietnia 1960 r. Kodeks cywilny (t.j. DzU z 2023 r., poz. 1610 ze zm.) – dalej: KC
  3. por. wyrok SN z dnia 19 listopada 1993 r., sygn. akt II CRN 130/03
  4. por. wyr. NSA z dnia 12 października 2023 r., sygn. akt II GSK 2098/22

Komentarze

Powiązane

Anna Ruszczak news WIBOR-owa rewolucja – postanowienie sądu w Katowicach

WIBOR-owa rewolucja – postanowienie sądu w Katowicach WIBOR-owa rewolucja – postanowienie sądu w Katowicach

Nowy front na wojnie kredytobiorców z bankami: katowicki sąd udzielił klientce pozywającej bank zabezpieczenia powództwa. Na jego podstawie kredytobiorca do rozstrzygnięcia sporu płacić będzie ratę wyliczaną...

Nowy front na wojnie kredytobiorców z bankami: katowicki sąd udzielił klientce pozywającej bank zabezpieczenia powództwa. Na jego podstawie kredytobiorca do rozstrzygnięcia sporu płacić będzie ratę wyliczaną tylko z użyciem marży, bez WIBOR-u.

Eugenia Śleszyńska Usługa concierge we wspólnocie

Usługa concierge we wspólnocie Usługa concierge we wspólnocie

Koszty usługi concierge – ja­ko nie stanowiące kosztów utrzymania nieru­chomości wspólnej – nie obciążają współwła­ścicieli nieruchomości i nie mogą być mocą uchwały wspólnoty zaliczone do kosz­tów zarządu...

Koszty usługi concierge – ja­ko nie stanowiące kosztów utrzymania nieru­chomości wspólnej – nie obciążają współwła­ścicieli nieruchomości i nie mogą być mocą uchwały wspólnoty zaliczone do kosz­tów zarządu nieruchomością wspólną.

Aneta Mościcka Warunki ważności uchwały spółdzielni mieszkaniowej

Warunki ważności uchwały spółdzielni mieszkaniowej Warunki ważności uchwały  spółdzielni mieszkaniowej

Przewidziane w statucie spółdzielni – przy obliczaniu wymaganej większości głosów dla podjęcia uchwały – liczenie i uwzględnianie tylko głosów „za” i „przeciw” oraz zasada, że uchwały są podejmowane zwykłą...

Przewidziane w statucie spółdzielni – przy obliczaniu wymaganej większości głosów dla podjęcia uchwały – liczenie i uwzględnianie tylko głosów „za” i „przeciw” oraz zasada, że uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów nie są prawidłowe w świetle art. 83 ust. 9 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Aneta Mościcka Nieruchomości z belkami stropowymi z niższym podatkiem od nieruchomości

Nieruchomości z belkami stropowymi z niższym podatkiem od nieruchomości Nieruchomości z belkami stropowymi z niższym podatkiem od nieruchomości

Błędne jest stanowisko, że przy ustalaniu powierzchni nieruchomości z belkami stropowymi dla celów podatku nieruchomości należy liczyć odległość od podłoża do najwyższego punktu pomieszczenia, bo to powoduje...

Błędne jest stanowisko, że przy ustalaniu powierzchni nieruchomości z belkami stropowymi dla celów podatku nieruchomości należy liczyć odległość od podłoża do najwyższego punktu pomieszczenia, bo to powoduje de facto podział na części podstawy opodatkowania pod belkami i pomiędzy nimi. Przy określeniu wysokości kondygnacji w świetle należy uwzględnić odległość mierzoną od podłoża do najniższego trwałego elementu konstrukcyjnego stopu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Anna Ruszczak news Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozstrzygnął na korzyść banku

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozstrzygnął na korzyść banku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozstrzygnął na korzyść banku

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję UOKiK-u, który ponad dwa lata temu nałożył karę na Santander Bank Polska. Dotyczyła ona stosowania niedozwolonych zasad ustalania kursów walut, na...

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję UOKiK-u, który ponad dwa lata temu nałożył karę na Santander Bank Polska. Dotyczyła ona stosowania niedozwolonych zasad ustalania kursów walut, na podstawie których naliczane są raty kredytów indeksowanych m.in. do euro i franka szwajcarskiego.

Aneta Mościcka Przejście obowiązku wykonania nakazu rozbiórki na nabywcę nieruchomości

Przejście obowiązku wykonania nakazu rozbiórki na nabywcę nieruchomości Przejście obowiązku wykonania nakazu rozbiórki na nabywcę nieruchomości

Następcy prawni inwestora, uzyskując prawo własności nieruchomości, wchodzą w prawa i obowiązki wiążące się z tą nieruchomością. Wszelkie rozstrzygnięcia, w tym decyzje zmierzające do usunięcia skutków...

Następcy prawni inwestora, uzyskując prawo własności nieruchomości, wchodzą w prawa i obowiązki wiążące się z tą nieruchomością. Wszelkie rozstrzygnięcia, w tym decyzje zmierzające do usunięcia skutków naruszeń Prawa budowlanego, powinny być kierowane do następców prawnych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Anna Ruszczak news Frankowicze czekają na kolejne rozstrzygnięcie TSUE

Frankowicze czekają na kolejne rozstrzygnięcie TSUE Frankowicze czekają na kolejne rozstrzygnięcie TSUE

Sądy rozpatrują sprawy dotyczące ok. 20–25 proc. umów frankowych i przewidywanych jest drugie tyle.

Sądy rozpatrują sprawy dotyczące ok. 20–25 proc. umów frankowych i przewidywanych jest drugie tyle.

Anna Ruszczak news Zmiany fakturowania zwrotu podatku VAT już za niecały rok

Zmiany fakturowania zwrotu podatku VAT już za niecały rok Zmiany fakturowania zwrotu podatku VAT już za niecały rok

Krajowy System e-Faktur (KSeF) czyli obowiązek wystawiania faktur poprzez repozytorium Krajowej Administracji Skarbowej, wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r.

Krajowy System e-Faktur (KSeF) czyli obowiązek wystawiania faktur poprzez repozytorium Krajowej Administracji Skarbowej, wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r.

Paweł Puch Cofnięcie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych

Cofnięcie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych Cofnięcie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych

Podstawą do cofnięcia zgody na sprzedaż napojów alkoholowych nie mogą być ewentualne obawy, co do uciążliwości prowadzonego sklepu, związane z ewentualnymi hałasami, czy też wandalizmem. Jeśli rzeczywiście...

Podstawą do cofnięcia zgody na sprzedaż napojów alkoholowych nie mogą być ewentualne obawy, co do uciążliwości prowadzonego sklepu, związane z ewentualnymi hałasami, czy też wandalizmem. Jeśli rzeczywiście wystąpią te uciążliwości w przyszłości, to wówczas będą miały zastosowanie przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Suwałkach.

Paweł Puch Kiedy właściciel może kwestionować uchwały?

Kiedy właściciel może kwestionować uchwały? Kiedy właściciel może kwestionować uchwały?

Właściciel lokalu, który sprzeciwia się uchwale wspólnoty mieszkaniowej przede wszystkim głosuje przeciw jej podjęciu, a w przypadku gdy zostanie przegłosowany może zaskarżyć uchwałę w trybie art. 25 Ustawy...

Właściciel lokalu, który sprzeciwia się uchwale wspólnoty mieszkaniowej przede wszystkim głosuje przeciw jej podjęciu, a w przypadku gdy zostanie przegłosowany może zaskarżyć uchwałę w trybie art. 25 Ustawy o własności lokali. Jeżeli nie zaskarżył podjętej uchwały ma obowiązek się jej podporządkować, czyli gdy ma ona charakter finansowy zapłacić wynikającą z niej kwotę. W innym wypadku staje się dłużnikiem wspólnoty mieszkaniowej, a dochodzenie przez wspólnotę zaległości na drodze sądowej nie jest...

Aneta Mościcka Kolejność uprawnionych do wykonania decyzji rozbiórkowej

Kolejność uprawnionych do wykonania decyzji rozbiórkowej Kolejność uprawnionych do wykonania decyzji rozbiórkowej

W pierwszej kolejności zobowiązany do dokonania rozbiórki jest inwestor, będący sprawcą samowoli budowlanej – orzekł Sąd Administracyjny w Gdańsku.

W pierwszej kolejności zobowiązany do dokonania rozbiórki jest inwestor, będący sprawcą samowoli budowlanej – orzekł Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Anna Ruszczak news Kiedy można negocjować umowę najmu mieszkania?

Kiedy można negocjować umowę najmu mieszkania? Kiedy można negocjować umowę najmu mieszkania?

Część wynajmujących pewne aspekty umowy określa w sposób bardziej korzystny dla siebie i mniej dogodny dla najemcy. Co mówią przepisy prawa?

Część wynajmujących pewne aspekty umowy określa w sposób bardziej korzystny dla siebie i mniej dogodny dla najemcy. Co mówią przepisy prawa?

Paweł Puch Nie można zmusić właściciela do indywidualnej umowy z dostawcą

Nie można zmusić właściciela do indywidualnej umowy z dostawcą Nie można zmusić właściciela do indywidualnej umowy z dostawcą

Wspólnota mieszkaniowa nie może zmusić właściciela lokalu do zawarcia bezpośredniej umowy na dostawę mediów, ani tym bardziej odciąć go od dostawy w sytuacji, gdy nie podporządkuje się on decyzji wspólnoty...

Wspólnota mieszkaniowa nie może zmusić właściciela lokalu do zawarcia bezpośredniej umowy na dostawę mediów, ani tym bardziej odciąć go od dostawy w sytuacji, gdy nie podporządkuje się on decyzji wspólnoty mieszkaniowej – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Suwałkach.

Anna Ruszczak news Pozwy frankowiczów do sądów w miejscu zamieszkania

Pozwy frankowiczów do sądów w miejscu zamieszkania Pozwy frankowiczów do sądów w miejscu zamieszkania

Zbliża się nowelizacja procedury cywilnej, która ma m.in. wprowadzić zmianę dotyczącą pozwów frankowych. Przez 5 lat od wejścia jej w życie pozwy dotyczące kredytu waloryzowanego, denominowanego lub indeksowanego...

Zbliża się nowelizacja procedury cywilnej, która ma m.in. wprowadzić zmianę dotyczącą pozwów frankowych. Przez 5 lat od wejścia jej w życie pozwy dotyczące kredytu waloryzowanego, denominowanego lub indeksowanego do waluty innej niż waluta polska będą rozpatrywane wyłącznie przed sąd, w którego okręgu mieszka powód.

Aneta Mościcka Warunki skorzystania ze zwolnienia od PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości

Warunki skorzystania ze zwolnienia od PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości Warunki skorzystania ze zwolnienia od PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości

Dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego wystarczające jest wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości lub prawa majątkowego na własne cele mieszkaniowe w okresie trzech lat od końca...

Dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego wystarczające jest wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości lub prawa majątkowego na własne cele mieszkaniowe w okresie trzech lat od końca roku podatkowego. W tym samym okresie nie musi nastąpić definitywne nabycie tego prawa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aneta Mościcka Zaświadczenie o samodzielności lokalu

Zaświadczenie o samodzielności lokalu Zaświadczenie o samodzielności lokalu

Zainteresowany uzyskaniem zaświadczenia o samodzielności lokalu informował, że przed sądem rejonowym toczy się postępowanie o zasiedzenie mieszkania z jego wniosku. Zaświadczenie o samodzielności mieszkania...

Zainteresowany uzyskaniem zaświadczenia o samodzielności lokalu informował, że przed sądem rejonowym toczy się postępowanie o zasiedzenie mieszkania z jego wniosku. Zaświadczenie o samodzielności mieszkania stanowi wyłączny dowód spełnienia przez lokal wymogów samodzielności. Zatem wykazał on fakt posiadania interesu prawnego w uzyskaniu zaświadczenia o samodzielności lokalu – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

Aneta Mościcka Nakaz rozbiórki nieruchomości przy współwłasności nieruchomości

Nakaz rozbiórki nieruchomości przy współwłasności nieruchomości Nakaz rozbiórki nieruchomości przy współwłasności nieruchomości

Zgodnie z art. 52 Prawa budowlanego obowiązki, w formie nakazów i zakazów, nakłada się na inwestora. Jeżeli zaś roboty budowlane zostały zakończone lub wykonanie postanowienia albo decyzji przez inwestora...

Zgodnie z art. 52 Prawa budowlanego obowiązki, w formie nakazów i zakazów, nakłada się na inwestora. Jeżeli zaś roboty budowlane zostały zakończone lub wykonanie postanowienia albo decyzji przez inwestora jest niemożliwe, obowiązki te nakłada się na właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Aneta Mościcka Działki sąsiednie przy ustalaniu warunków zabudowy

Działki sąsiednie przy ustalaniu warunków zabudowy Działki sąsiednie przy ustalaniu warunków zabudowy

Decyzje administracyjne organów obu instancji zostały wydane z naruszeniem zasad postępowania administracyjnego, ponieważ analizą planistyczną objęto tylko niektóre z działek znajdujących się w prawidłowo...

Decyzje administracyjne organów obu instancji zostały wydane z naruszeniem zasad postępowania administracyjnego, ponieważ analizą planistyczną objęto tylko niektóre z działek znajdujących się w prawidłowo wyznaczonym obszarze analizowanym. Przy ustalaniu warunków zabudowy zostały pominięte parametry zabudowy znajdującej się na dwóch działkach sąsiadujących bezpośrednio z terenem inwestycji – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Magdalena Markiewicz Zła segregacja odpadów: za jedną osobę zapłaci cały blok?

Zła segregacja odpadów: za jedną osobę zapłaci cały blok? Zła segregacja odpadów: za jedną osobę zapłaci cały blok?

Segregacja odpadów jest bardzo ważna, a za jej małe naruszenie grozi odpowiedzialność zbiorowa mieszkańców bloku. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

Segregacja odpadów jest bardzo ważna, a za jej małe naruszenie grozi odpowiedzialność zbiorowa mieszkańców bloku. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

Aneta Mościcka Objęcie decyzją o warunkach zabudowy części działki ewidencyjnej

Objęcie decyzją o warunkach zabudowy części działki ewidencyjnej Objęcie decyzją o warunkach zabudowy części działki ewidencyjnej

Objęcie decyzją o warunkach zabudowy części działki ewidencyjnej nie jest co prawda niemożliwe, ale musi to wynikać ze szczególnych uwarunkowań, a część działki musi być objęta ustaleniami planu miejscowego...

Objęcie decyzją o warunkach zabudowy części działki ewidencyjnej nie jest co prawda niemożliwe, ale musi to wynikać ze szczególnych uwarunkowań, a część działki musi być objęta ustaleniami planu miejscowego lub decyzją wydaną w trybie tzw. specustaw – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

Aneta Mościcka Wypowiedzenie umowy kredytu mieszkaniowego a możliwość zbadania niedozwolonych zapisów umowy

Wypowiedzenie umowy kredytu mieszkaniowego a możliwość zbadania niedozwolonych zapisów umowy Wypowiedzenie umowy kredytu mieszkaniowego a możliwość zbadania niedozwolonych zapisów umowy

Obowiązek sprawdzenia, czy umowa zawiera niedozwolone postanowienia spoczywa na sądzie. Fakt wypowiedzenia umowy kredytowej nie może co do zasady spowodować pozbawienia kredytobiorcy ochrony konsumenckiej,...

Obowiązek sprawdzenia, czy umowa zawiera niedozwolone postanowienia spoczywa na sądzie. Fakt wypowiedzenia umowy kredytowej nie może co do zasady spowodować pozbawienia kredytobiorcy ochrony konsumenckiej, gwarantowanej Dyrektywą UE nr 93/13, która obejmuje zarówno etap nawiązywania umowy, jak i wykonywania zobowiązań przez kredytodawcę i kredytobiorcę – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Agnieszka Żelazna Wybudowanie parkingu lub chodnika przez spółdzielnię mieszkaniową

Wybudowanie parkingu lub chodnika przez spółdzielnię mieszkaniową Wybudowanie parkingu lub chodnika przez spółdzielnię mieszkaniową

Zarząd nieruchomością wspólną – stanowiącą współwłasność spółdzielni – uprawnia spółdzielnię do samodzielnego dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego,...

Zarząd nieruchomością wspólną – stanowiącą współwłasność spółdzielni – uprawnia spółdzielnię do samodzielnego dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego, bez potrzeby uzyskania zgody właścicieli lokali mieszkalnych, stanowiących odrębny przedmiot własności, wyłącznie w zakresie eksploatacji, utrzymania zarządzanej nieruchomości wspólnej i urządzeń objętych współwłasnością.

Aneta Mościcka Prace budowlane przy współwłasności

Prace budowlane przy współwłasności Prace budowlane przy współwłasności

Nie ma wymogu, by współwłaściciel chcący wykorzystać wspólną nieruchomość na cele budowlane zawsze musiał posiadać zgodę wszystkich współwłaścicieli, a w przypadku jej braku, musiał uzyskać zgodę sądu....

Nie ma wymogu, by współwłaściciel chcący wykorzystać wspólną nieruchomość na cele budowlane zawsze musiał posiadać zgodę wszystkich współwłaścicieli, a w przypadku jej braku, musiał uzyskać zgodę sądu. Oceny, czy dana inwestycja przekracza zakres zwykłego zarządu dokonuje inwestor, a następnie jest ona weryfikowana przez urząd samodzielnie – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aneta Mościcka Czy bank może jednostronnie kształtować kurs wymiany waluty przy umowie kredytu mieszkaniowego?

Czy bank może jednostronnie kształtować kurs wymiany waluty przy umowie kredytu mieszkaniowego? Czy bank może jednostronnie kształtować kurs wymiany waluty przy umowie kredytu mieszkaniowego?

Postanowienia umowy kredytu, które uprawniają bank do jednostronnego ustalenia kursów walut, są nietransparentne i pozostawiają pole do uznaniowego działania banku. Obarczają kredytobiorcę nieprzewidywalnym...

Postanowienia umowy kredytu, które uprawniają bank do jednostronnego ustalenia kursów walut, są nietransparentne i pozostawiają pole do uznaniowego działania banku. Obarczają kredytobiorcę nieprzewidywalnym ryzykiem oraz naruszają równorzędność stron. Sprzeczność z dobrymi obyczajami i naruszenie interesów konsumenta polega na uzależnieniu wysokości świadczenia banku oraz konsumenta od swobodnej decyzji banku, co jest niedopuszczalne – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie

Taka winda to idealne rozwiązanie dla Twojego budynku »

Taka winda to idealne rozwiązanie dla Twojego budynku » Taka winda to idealne rozwiązanie dla Twojego budynku »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego » Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Posadzki żywiczne - jakie wybrać?

Posadzki żywiczne - jakie wybrać? Posadzki żywiczne - jakie wybrać?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Domofony - zabezpieczenie budynku przed obcymi »

Domofony - zabezpieczenie budynku przed obcymi » Domofony - zabezpieczenie budynku przed obcymi »

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Dedykowana platforma dla zarządców nieruchomości »

Dedykowana platforma dla zarządców nieruchomości » Dedykowana platforma dla  zarządców nieruchomości »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Najnowsze produkty i technologie

TrokenTech Sp. z o.o. Jak zoptymalizować remont dachu z papy w bloku przy użyciu płynnych membran hydroizolacyjnych?

Jak zoptymalizować remont dachu z papy w bloku przy użyciu płynnych membran hydroizolacyjnych? Jak zoptymalizować remont dachu z papy w bloku przy użyciu płynnych membran hydroizolacyjnych?

Remont dachu w blokach mieszkalnych i budynkach wielorodzinnych to wyzwanie, z którym regularnie mierzy się wielu zarządców nieruchomości, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe. Dachy pokryte papą, choć...

Remont dachu w blokach mieszkalnych i budynkach wielorodzinnych to wyzwanie, z którym regularnie mierzy się wielu zarządców nieruchomości, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe. Dachy pokryte papą, choć przez lata sprawdzały się jako skuteczna izolacja, z czasem tracą swoje właściwości ochronne. Inwestycja w tradycyjną naprawę może wiązać się z wysokimi kosztami oraz uciążliwościami dla mieszkańców. Alternatywą, która pozwala zoptymalizować proces remontu, są płynne membrany hydroizolacyjne. W poniższym...

Kiona Jak SM w Głogowie Zyskuje Miliony z Białych Certyfikatów

Jak SM w Głogowie Zyskuje Miliony z Białych Certyfikatów Jak SM w Głogowie Zyskuje Miliony z Białych Certyfikatów

14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie...

14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie Mieszkaniową Nadodrze w Głogowie oraz Kiona.

Blue Bolt Blue Bolt - rezerwacje zasobów budynkowych - oszczędności i zyski

Blue Bolt - rezerwacje zasobów budynkowych - oszczędności i zyski Blue Bolt - rezerwacje zasobów budynkowych - oszczędności i zyski

Idealne rozwiązanie do zarządzania wspólnymi zasobami budynku lub całego osiedla, które wnosi realną wartość dla właściciela i użytkowników? Daje możliwości oszczędzania i czerpania zysków, a jednocześnie...

Idealne rozwiązanie do zarządzania wspólnymi zasobami budynku lub całego osiedla, które wnosi realną wartość dla właściciela i użytkowników? Daje możliwości oszczędzania i czerpania zysków, a jednocześnie komfort i bezpieczeństwo? To możliwe dzięki funkcjonalności współdzielenia i rezerwacji w aplikacji Blue Bolt.

Caparol Polska Sp. z o.o. Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu?

Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu? Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu?

Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców...

Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców – spotkań na świeżym powietrzu, zabaw dzieci czy innych wspomnień, nierzadko uwiecznionych na fotografiach. Wygląd ścian zewnętrznych naszego budynku nie jest przypadkowy – wpływa na nasze samopoczucie, sposób postrzegania przestrzeni i cały wizerunek społeczności. Dlatego warto zadbać, aby...

Alchimica Polska Sp. z o.o. Poliuretanowe systemy parkingowe i garażowe

Poliuretanowe systemy parkingowe i garażowe Poliuretanowe systemy parkingowe i garażowe

W nowoczesnych budynkach standardem są obecnie parkingi i garaże. Mogą być zarówno wielopoziomowe, zlokalizowane w niedalekiej odległości od obiektu, jak i w podziemnej części budynku. W każdym przypadku...

W nowoczesnych budynkach standardem są obecnie parkingi i garaże. Mogą być zarówno wielopoziomowe, zlokalizowane w niedalekiej odległości od obiektu, jak i w podziemnej części budynku. W każdym przypadku liczy się nie tylko estetyka, ale przede wszystkim trwałość i funkcjonalność. Dlatego świadomi inwestorzy wybierają poliuretanowe systemy parkingowe, które można również z powodzeniem stosować do utworzenia trwałej posadzki w przydomowym garażu.

MerMar Osuszanie Sp. z o.o. Jakie są skuteczne sposoby na osuszenie ścian po zalaniu?

Jakie są skuteczne sposoby na osuszenie ścian po zalaniu? Jakie są skuteczne sposoby na osuszenie ścian po zalaniu?

Mokre ściany po zalaniu mogą powodować odpadanie tynków i złuszczanie farby. Zalana ściana poza negatywnym wpływem na estetykę wnętrza niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji. Wilgoć może doprowadzić...

Mokre ściany po zalaniu mogą powodować odpadanie tynków i złuszczanie farby. Zalana ściana poza negatywnym wpływem na estetykę wnętrza niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji. Wilgoć może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, a te z kolei mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych lokatorów. Mokre ściany wpływają na konstrukcję budynku, obniżając właściwości nośne i izolacyjne ścian.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.